Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εαν χρησιμοποιείς user name και password για να για μπαίνεις στο pc σου (αυτό ζητάει το Es Explorer ) εάν όχι

Το Es χρειάζεται να έχεις username στο pc υπάρχουν διάφορα κόλπα για να χρησιμοποιήσεις ,κάνε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=YsDY2b-hNmU&feature=youtu.be

1 φτιάχνεις ένα username με password στο pc

2 ακολουθεισε το video από 4:38 έως 6:38

δουλεύει 1000% .

Έτσι θα ξαναμπαίνεις στο pc "Χωρις" κωδικό αλλά ταυτόχρονα θα έχεις και το username ,password για να χρησιμοποιήσεις το Es εξερεύνηση!!!

(δεν χρειάζεσαι να κάνεις share κάποιο σκληρό δίσκο γιατί συνδέεσαι σαν administrator και έχεις πρόσβαση παντού!!) το es Explorer τα κάνει Όλα (σχεδόν ) και συμφέρει (Δωρεαν)

το ιδανικό για streaming (τοπικά ) και αντιγραφές ......

για να βλέπεις να αρχεία από κινητό στο pc (το κάνεις και το Es ) μπορείς και με https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dooblou.WiFiFileExplorerPRO (ένα από τα πολλά)

 

Εχω mac...

Και θελω απο το mac μεσω wifi να βλεπω το κινητο, να εχω προσβαση στην internal-external memory.

Δεν θελω απο το κινητο να βλεπω τα αρχεια του υπολογιστη, παροτι φανταζομαι οτι γινεται both way.

Αλλα με μπερδεψες οπως τα πες παραπανω. Μ'αρεσει ο es explorer, αλλα πως μπορει να γινει, και πχ με mac, που στο mac εχω κωδικο;

Θελω απο το mac να βλεπω το κινητο.

Θελω κατι απλο...αλλα direct, κινητο-υπολογιστης, χωρις ενδιαμεσους servers. Μεσω wifi. Πως μπορει να γινει;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

εχω την εφαρνογη καιρου απο τον go, αλλα δεν μς ικανοποιεί η ακριβεια του.

 

ποια θεωρειτε καλη σε ακριβεια εφαρμογη καιρου?

Link to comment
Share on other sites

Greenify και καθαρισες κ εσυ κ το κινητο!:p

 

και για τους όχι τόσο σχετικούς... το greenify εφόσον το εγκαταστήσεις κάνει τη δουλειά που λέτε μόνο του ή χρειάζεται να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Εχω mac...

Και θελω απο το mac μεσω wifi να βλεπω το κινητο, να εχω προσβαση στην internal-external memory.

Δεν θελω απο το κινητο να βλεπω τα αρχεια του υπολογιστη, παροτι φανταζομαι οτι γινεται both way.

Αλλα με μπερδεψες οπως τα πες παραπανω. Μ'αρεσει ο es explorer, αλλα πως μπορει να γινει, και πχ με mac, που στο mac εχω κωδικο;

Θελω απο το mac να βλεπω το κινητο.

Θελω κατι απλο...αλλα direct, κινητο-υπολογιστης, χωρις ενδιαμεσους servers. Μεσω wifi. Πως μπορει να γινει;

Δοκιμασε το Websharing lite.

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.websharing

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καποιος καλος μεταφραστης γλωσσας;

Αγγλικα γαλλικα γερμανικα ιταλικα σε ελληνικα και αντιστροφα;

Ευχαριστω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Εχω mac...

Και θελω απο το mac μεσω wifi να βλεπω το κινητο, να εχω προσβαση στην internal-external memory.

Δεν θελω απο το κινητο να βλεπω τα αρχεια του υπολογιστη, παροτι φανταζομαι οτι γινεται both way.

Αλλα με μπερδεψες οπως τα πες παραπανω. Μ'αρεσει ο es explorer, αλλα πως μπορει να γινει, και πχ με mac, που στο mac εχω κωδικο;

Θελω απο το mac να βλεπω το κινητο.

Θελω κατι απλο...αλλα direct, κινητο-υπολογιστης, χωρις ενδιαμεσους servers. Μεσω wifi. Πως μπορει να γινει;

Δεν έχω Mac ... κάνε ένα scan από το es να δεις εάν "βλέπει " το Mac σου ..... τα περισσότερα προγράμματα χρησιμοποιουν ενδιαμεσους servers..

Νομίζω ότι το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nityaalabs.airstream πρέπει να το κάνει (δουλεύει και σε Mac )

Link to comment
Share on other sites

Καποιος καλος μεταφραστης γλωσσας;

Αγγλικα γαλλικα γερμανικα ιταλικα σε ελληνικα και αντιστροφα;

Ευχαριστω

Αν θέλεις μόνο λέξεις και όχι ολόκληρο κείμενο, δοκίμασέ το WordReference.

Αν δε δε ικανοποιήσει, θα δεις στο τέλος της σελίδας μέσα στο Market και άλλες παρόμοιες εφαρμογές, οπότε μπορείς να βάλεις και κάποια από αυτές.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γτ ησυχασες;Σου δημιουργούσε πρόβλημα;

 

Δημιουργούσε πρόβλημα στη μπαταρία. Το έβλεπα πρώτο στη κατανάλωση, πρώτο στα wakelock και γενικά το έχουν βαρύνει πολύ σα πρόγραμμα. Το greenify βοηθάει πολύ περισσότερο, στο Xperia p του έδινε πολλές ανάσες, στο nexus μου πιο πολύ το έχω για το Facebook που τρέχει και με κλειστά τα δεδομένα :p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνετε το Clean Master με το Greenify. Διαφορετική δουλειά κάνουν....

 

Το Clean Master το χρησιμοπιοώ ανελλιπώς για να καθαρίζω temp files, obsolete apk's, empty folders... και για αυτή την δουλειά είναι μια χαρά. Σου λεέι και όταν κάνεις uninstall μια εφαρμογή αν άφησε πίσω άχρηστα πλέον αρχεία και τα καθαρίζει. Έχει και χρήση σαν task killer αλλά έτσι δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρε αν δουλεύει γιατι το χω καιρό ανεβασμενο :)

https://www.dropbox.com/s/yv1l3tvvetc1hpw/Google%20Keyboard.apk?dl=0

Με αυτό γράφω αυτή την στιγμή ,ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλύτερή δουλειά από το clean master πού το προωθούν ανοιχτά κάνει το sd maid

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

Το εβαλα. Καλα, επαθα πλακα, τι απιστευτη εφαρμογη ειναι τουτη ρε παιδια;

Το κατι αλλο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Greenify και καθαρισες κ εσυ κ το κινητο!:p

 

Φαινεται πολυ αξιολογη εφαρμογη, την εγκατεστησα.

Μου την εξηγει λιγο καποιος με απλα λογια;

Βαζει σε hibernation εφαρμογες;

 

Πρεπει να σεταρω κατι εγω παιδια, στο greenify?

Εχει καποια experimenta features, τα ενεργοποιειται ή οχι;

Ή δεν χρειαζεται να σεταρω τιποτε, την αφηνω ως εχει;

 

Τρεχει μονη της με το boot, ή πρεπει να την τρεχω εγω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μιας και το κινητό που έχω (xperia sole) κολλάει τραγικά, σκεφτόμουνα οτι θα ήταν πολύ βολικό να υπήρχε μια εφαρμογή οπου θα μπορούσα να κάνω κλήσεις απο το tablet, μέσω του κινητού...Με μια γρήγορη αναζήτηση, διαπίστωσα οτι το αντίστοιχο γίνεται στο ios8 αλλά δε βρήκα κάτι για android...Any tip?

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα. Καλα, επαθα πλακα, τι απιστευτη εφαρμογη ειναι τουτη ρε παιδια;

Το κατι αλλο!

 

 

Υπάρχουν καλύτερες .... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid ,https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smarterdroid.wififiletransferpro, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dooblou.WiFiFileExplorerPRO ...................

Link to comment
Share on other sites

Καποιος καλος μεταφραστης γλωσσας;

Αγγλικα γαλλικα γερμανικα ιταλικα σε ελληνικα και αντιστροφα;

Ευχαριστω

 

Απο εμενα δοκίμασε και το pons

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μιας και το κινητό που έχω (xperia sole) κολλάει τραγικά, σκεφτόμουνα οτι θα ήταν πολύ βολικό να υπήρχε μια εφαρμογή οπου θα μπορούσα να κάνω κλήσεις απο το tablet, μέσω του κινητού...Με μια γρήγορη αναζήτηση, διαπίστωσα οτι το αντίστοιχο γίνεται στο ios8 αλλά δε βρήκα κάτι για android...Any tip?

 

Ευχαριστώ!!

Συγγνώμη αλλά αφού κολλάει τη το κρατάς (δεν έχει νόημα μέσο ταβλετ με κινητό που κολλάει κλπ ) ,κάνε ένα factory reset (μην το φορτώνεις με πολλά αρχεία ) και θα έρθει στα ίσα του (εάν κανείς ,πάρε backup γιατί θα διαγραφουν όλα τα αρχεία σου !)

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα. Καλα, επαθα πλακα, τι απιστευτη εφαρμογη ειναι τουτη ρε παιδια;

Το κατι αλλο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φαινεται πολυ αξιολογη εφαρμογη, την εγκατεστησα.

Μου την εξηγει λιγο καποιος με απλα λογια;

Βαζει σε hibernation εφαρμογες;

 

Πρεπει να σεταρω κατι εγω παιδια, στο greenify?

Εχει καποια experimenta features, τα ενεργοποιειται ή οχι;

Ή δεν χρειαζεται να σεταρω τιποτε, την αφηνω ως εχει;

 

Τρεχει μονη της με το boot, ή πρεπει να την τρεχω εγω;

 

Στο greenify διαλέξεις εσύ ποιες εφαρμογές θα τις σταματάει μόλις κλείσει η οθόνη. Τρέχει μόνο του απλά θέλει την παραπάνω διαδικασία.

Τα experimental πρέπει να έχεις και το Xposed Framework για να δουλέψουν. Διαβάζεις τι κάνουν και πράττεις ανάλογα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πήρα καινούρια συσκευή σήμερα και προσπαθώ να μεταφέρω στην ουσία το παλιό μου κινητό στο καινούριο αλλά κόλλησα στο viber... έκανα είσοδο αλλά δεν βρήκε τα στοιχεία μου (όνομα, άβαταρ) και στις συνομιλίες βρήκε μόνο τα ονόματα των ομάδων χωρίς μηνύματα ενώ στις προσωπικές συνομιλίες τπτ! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; (ρουτ δεν έχω ακόμη) .. αρχεία για τα άλλα προγράμματα περνάω με helium!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Στο greenify διαλέξεις εσύ ποιες εφαρμογές θα τις σταματάει μόλις κλείσει η οθόνη. Τρέχει μόνο του απλά θέλει την παραπάνω διαδικασία.

Τα experimental πρέπει να έχεις και το Xposed Framework για να δουλέψουν. Διαβάζεις τι κάνουν και πράττεις ανάλογα.

 

Και μολις θα ανοιγει η οθονη, θα τις επαναφερει;

Ως default τι εχει;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάποιος τι παίζει με το Greenify;

Είμαι ροοτ, έχω την donate version, έχω βάλει τικ στα experimental και έχω στην λίστα να γίνονται hybernate πχ το Google+ και το Tune in radio, τα οποία χρησιμοποιούνται σπάνια

Παρόλο αυτά, αν ανοίξω έναν Task manager να δω τι τρέχει κάποια στιγμή βλέπω το πρώτο να τρώει 30 mb και το δεύτερο άλλα 10.

Τι στο καλό το έχω τότε το Greenify;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πήρα καινούρια συσκευή σήμερα και προσπαθώ να μεταφέρω στην ουσία το παλιό μου κινητό στο καινούριο αλλά κόλλησα στο viber... έκανα είσοδο αλλά δεν βρήκε τα στοιχεία μου (όνομα, άβαταρ) και στις συνομιλίες βρήκε μόνο τα ονόματα των ομάδων χωρίς μηνύματα ενώ στις προσωπικές συνομιλίες τπτ! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; (ρουτ δεν έχω ακόμη) .. αρχεία για τα άλλα προγράμματα περνάω με helium!

Πρέπει να είσαι root και στις 2 συσκευές, και να πάρεις το αρχείο viber_messages από το /data/data/com.viber.voip/datbases/ του παλιού σου κινητού, και να το περάσεις στο ίδιο path του καινούριου σου.

 

Μετά από ένα reboot θα έχεις όλα τα μηνύματά σου και τις συνομιλίες που είχες στο παλιό.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root και στις 2 συσκευές, και να πάρεις το αρχείο viber_messages από το /data/data/com.viber.voip/datbases/ του παλιού σου κινητού, και να το περάσεις στο ίδιο path του καινούριου σου.

 

Μετά από ένα reboot θα έχεις όλα τα μηνύματά σου και τις συνομιλίες που είχες στο παλιό.

 

Στο Data δεν υπάρχει ο φάκελος που λες.. βασικά δεν υπάρχει καν data μέσα στο data... ούτε όμως με αναζήτηση στο astro μπόρεσα να βρω το αρχείο!!

btw, έχω ρουτ και στην άλλη συσκευή τώρα

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για αξιόλογη εφαρμογή προβλέψει καιρού υπάρχει. :confused::confused::confused: Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κάποιος τι παίζει με το Greenify;

Είμαι ροοτ, έχω την donate version, έχω βάλει τικ στα experimental και έχω στην λίστα να γίνονται hybernate πχ το Google+ και το Tune in radio, τα οποία χρησιμοποιούνται σπάνια

Παρόλο αυτά, αν ανοίξω έναν Task manager να δω τι τρέχει κάποια στιγμή βλέπω το πρώτο να τρώει 30 mb και το δεύτερο άλλα 10.

Τι στο καλό το έχω τότε το Greenify;;

Το greenify σου τα δείχνει να τρέχουν; Αν ναι, πρέπει να κόψεις τα wake up paths επιλέγοντας το ψαλιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...