Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά πέρασα το AdFree στο κινητό μέσω του υπολογιστή κι ενω του χορήγησα δικαιώματα superuser δεν μου κόβει τις διαφημίσεις στα παιχνίδια. χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;

 

Βγάλε ότι ad-free κλπ έχεις, βάλε μόνο το Lucky Patcher και κόψε από εκεί τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι hard button, δεν γινεται φιλε... ειτε με το κουμπι κλειδωματος ειτε με τα volume rockers αν υποστηριζεται απο τη συσκευη σου..

 

Ή και με διπλό tap πάνω στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Ή και με διπλό tap πάνω στην οθόνη

 

Αυτό για να γίνει όμως, θα πρέπει να έχει κάποιον kernel που να το υποστηρίζει, και κάποια εφαρμογή (πχ. Trickster) για να το ενεργοποιήσει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

$3,93 το αγόρασα εγώ πριν καμια 10αριά μέρες!

Τώρα που το βλέπω έχει 4,09

χρηματιστήριο κατάντησε!!!

 

99 cents το πήρα σε προσφορά πριν 1 χρόνο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση.

Δυστηχως ειμαι λιγο ασχετος και δεν ξερω τι ειναι το hard button, αλλα αν εννοεις hardware τοτε ναι ειναι. Εχω το thl w8s.

Θα μπορουσες να μπεις σε περισσοτερες λεπτομερειες σε παρακαλω;

και δεν ανοιγει οταν το πατας; ρωτα στο θεμα της συσκευης :)

Ή και με διπλό tap πάνω στην οθόνη

 

ε ενταξει, 3-4 συσκευες το εχουν απο "μαμα" :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Sd maid, Clean Master, Greenify, και τα τρία μαζί λέτε ότι χρειάζονται σε μία συσκευή;

Μήπως κάποιο είναι περιττό να το σβήσω;

 

To greenify είναι αρκετό. Απλώς να κάνεις μια επανεκκίνηση το βράδυ πριν σε πάρει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

To greenify είναι αρκετό. Απλώς να κάνεις μια επανεκκίνηση το βράδυ πριν σε πάρει ο ύπνος.

 

Και το clean master χρειάζεται κατ'εμέ, σβήνει αρχεία από εφαρμογές που διαγράφουμε κάτι που δεν κάνει το greenify.;)

Link to comment
Share on other sites

Και το clean master χρειάζεται κατ'εμέ, σβήνει αρχεία από εφαρμογές που διαγράφουμε κάτι που δεν κάνει το greenify.;)

Συμφωνώ ,και εγώ χρησιμοποιώ το sd maid pro τώρα και αρκετό καιρό .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Sd maid, Clean Master, Greenify, και τα τρία μαζί λέτε ότι χρειάζονται σε μία συσκευή;

Μήπως κάποιο είναι περιττό να το σβήσω;

 

Το greenify το κρατάς. Τα sd maid και clean master κάνουν τα ίδια πράγματα λίγο πολύ. Δοκίμασε τα και τα δύο και κρατα οποίο κάθεται καλύτερα.Εγώ δουλεύω το sd maid...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτά τα "καθαριστικά" μου έχουν σβήσει από την κάρτα όλα τα apk, γιατί βρήκαν ότι δεν χρειάζονται πλέον.

Ευτυχώς είχα backup, αλλά δεν με ρώτησαν καν. Από τότε δεν ξαναεβαλα κάτι παρόμοιο.

Αλλά αν προσέξει ο χρήστης, ίσως όντως μπορούν να προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτά τα "καθαριστικά" μου έχουν σβήσει από την κάρτα όλα τα apk, γιατί βρήκαν ότι δεν χρειάζονται πλέον.

Ευτυχώς είχα backup, αλλά δεν με ρώτησαν καν. Από τότε δεν ξαναεβαλα κάτι παρόμοιο.

Αλλά αν προσέξει ο χρήστης, ίσως όντως μπορούν να προσφέρουν.

 

Το clean master που είχα δουλέψει πριν λίγο καιρό, είχε την επιλογή αν θες να σου σβήσει ή όχι apk της κάρτας SD, δηλ του δίνει ο χρήστης την εντολή αν συμφωνεί ή όχι. Συνήθως είναι από επιλογή να σβήσει apk που η εφαρμογή του είναι εγκατεστημένη.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτά τα "καθαριστικά" μου έχουν σβήσει από την κάρτα όλα τα apk, γιατί βρήκαν ότι δεν χρειάζονται πλέον.

Ευτυχώς είχα backup, αλλά δεν με ρώτησαν καν. Από τότε δεν ξαναεβαλα κάτι παρόμοιο.

Αλλά αν προσέξει ο χρήστης, ίσως όντως μπορούν να προσφέρουν.

 

Όντως απαιτούν την ανάλογη προσοχή και χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός, ίσως κάθε φορά μετά από αναβάθμιση. Με τον ίδιο τρόπο την πάτησα παλιότερα με το clean master, μετά από αναβάθμιση επέλεγε μόνο του αρχεία που χρειαζόμουν και φυσικά τα έσβησα χωρίς να πάρω χαμπάρι. Από τότε και μετά από κάθε αναβάθμιση που δίνουν, προσέχω αυτά που έχει προεπιλεγμένα για διαγραφή και έκτοτε δεν την ξαναπάτησα ποτέ.

Σίγουρα όμως το clean master το βάζω στα must have (ή το sd maid για όσους το προτιμούν).:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκφράσω την μεγάλη μου ικανοποίηση, για ένα πρόγραμμα που τυχαία δοκίμασα, και αποδείχτηκε λίρα εκατό. Τον TSF launcher.

Ενώ εδώ και 1,5 χρόνο χρησιμοποιούσα τον καταπληκτικό Nova και έλεγα δεν θα τον αλλάξω πότε, ήρθε ο TSF να μου ρίξει μια σφαλιάρα να ξυπνήσω.

Είναι πιο smooth από τον Nova.

Είναι πιο σοφιστικέ από τον Nova.

Έχει πολύ καλύτερα γραφικά από τον Nova.

Και τέλος, έχει κάτι σαν ενσωματωμένο Greenify. Κρατάει τη μνήμη πολύ χαμηλά... όταν λέμε χαμηλά, εννοούμε χαμηλά. Κλείνει μόνο του προγράμματα και υπηρεσίες, χωρίς να καταναλώνει μπαταρία. Απλά απίστευτος.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκφράσω την μεγάλη μου ικανοποίηση, για ένα πρόγραμμα που τυχαία δοκίμασα, και αποδείχτηκε λίρα εκατό. Τον TSF launcher.

Ενώ εδώ και 1,5 χρόνο χρησιμοποιούσα τον καταπληκτικό Nova και έλεγα δεν θα τον αλλάξω πότε, ήρθε ο TSF να μου ρίξει μια σφαλιάρα να ξυπνήσω.

Είναι πιο smooth από τον Nova.

Είναι πιο σοφιστικέ από τον Nova.

Έχει πολύ καλύτερα γραφικά από τον Nova.

Και τέλος, έχει κάτι σαν ενσωματωμένο Greenify. Κρατάει τη μνήμη πολύ χαμηλά... όταν λέμε χαμηλά, εννοούμε χαμηλά. Κλείνει μόνο του προγράμματα και υπηρεσίες, χωρίς να καταναλώνει μπαταρία. Απλά απίστευτος.

 

κάνε μεταφορά το post σου εδώ γιατί τώρα έλεγα σε έναν φίλο ότι δεν είναι μόνο ο nova καλός αλλά και ο next και ο tsf

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=359299

Link to comment
Share on other sites

Για ξυπνητήρι που ρώτησε κάποιος φίλος ας δοκιμάσει το AlarmDroid https://play.google.com/store/apps/details?id=com.splunchy.android.alarmclock. Με βόλεψε πολύ και έχει πολλές επιλογές(εμφάνιση,ρυθμίσεις κλπ.).

 

Όσο για tweeter ως τώρα είχα το falcon. Διάβασα καλά λόγια και για το Talon for Twitter όμως https://play.google.com/store/apps/details?id=com.klinker.android.twitter. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτά τα "καθαριστικά" μου έχουν σβήσει από την κάρτα όλα τα apk, γιατί βρήκαν ότι δεν χρειάζονται πλέον.

Ευτυχώς είχα backup, αλλά δεν με ρώτησαν καν. Από τότε δεν ξαναεβαλα κάτι παρόμοιο.

Αλλά αν προσέξει ο χρήστης, ίσως όντως μπορούν να προσφέρουν.

 

σε ρωτανε και τα 2 :) και εχουν πολλες λειτουργιες ειδικα το sdmaid, δοκιμασε το ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το Framework-res.apk στον υπολογιστή σου άλλαξε την ονομασία από apk σε zip το ανοίγεις κανονικά και αλλάζεις ότι θέλεις αλλά πρόσεξε να έχει την ίδια ανάλυσή τύπο και ονομασία αφού τελειώσεις τις αλλαγές μετονομαζεις ξανά σε apk και το περνάς στο κινητο πιστεύω να ξέρεις να αλλάζεις το framework-Res του κινητού μην πάθεις ότι έπαθα εγώ την πρώτη φόρα τώρα το έχω αλλάξει όλο πάνω από 100 φορές!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θέλω να πειράξω κάτι στο θέμα του κινητού μου και ρωτάω . υπάρχει και αν είναι σωστό κάποιο πρόγραμμα που να ανοίγει το framework-res.apk να μπορώ να πειράξω ότι θέλω και μετά κάποια να το κάνει .apk για να 45 βάλω το νέο στην θέση του.?

 

Πέρασε το Framework-res.apk στον υπολογιστή σου άλλαξε την ονομασία από apk σε zip το ανοίγεις κανονικά και αλλάζεις ότι θέλεις αλλά πρόσεξε να έχει την ίδια ανάλυσή τύπο και ονομασία αφού τελειώσεις τις αλλαγές μετονομαζεις ξανά σε apk και το περνάς στο κινητο πιστεύω να ξέρεις να αλλάζεις το framework-Res του κινητού μην πάθεις ότι έπαθα εγώ την πρώτη φόρα τώρα το έχω αλλάξει όλο πάνω από 100 φορές!!!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Για να πειράξεις τα εικονίδια που βρίσκονται στο Framework-res.apk μια χαρά είναι το ξεζιπαρισμα αλλά για τα xmls χρειάζεσαι apktool ή κάτι παρόμοιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το Framework-res.apk στον υπολογιστή σου άλλαξε την ονομασία από apk σε zip το ανοίγεις κανονικά και αλλάζεις ότι θέλεις αλλά πρόσεξε να έχει την ίδια ανάλυσή τύπο και ονομασία αφού τελειώσεις τις αλλαγές μετονομαζεις ξανά σε apk και το περνάς στο κινητο πιστεύω να ξέρεις να αλλάζεις το framework-Res του κινητού μην πάθεις ότι έπαθα εγώ την πρώτη φόρα τώρα το έχω αλλάξει όλο πάνω από 100 φορές!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

λέω να δοκιμάσω σε ευχαριστώ.

τι εννοείς αν ξέρω να πειράζω το framework-Res δεν ξέρω θα κάνω αυτό που μου είπες και θα αρχίσω τις δοκιμές. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο από αυτό που μου είπες?

μετά όταν το κάνω επικόλληση στο κινητο θα το πάρει η θα λέει τίποτα τρελά λόγο του ότι τρέχει?

δλδ μπορώ να κάνω την επεξεργασία και από το κινητό ε?

Link to comment
Share on other sites

λέω να δοκιμάσω σε ευχαριστώ.

τι εννοείς αν ξέρω να πειράζω το framework-Res δεν ξέρω θα κάνω αυτό που μου είπες και θα αρχίσω τις δοκιμές. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο από αυτό που μου είπες?

μετά όταν το κάνω επικόλληση στο κινητο θα το πάρει η θα λέει τίποτα τρελά λόγο του ότι τρέχει?

δλδ μπορώ να κάνω την επεξεργασία και από το κινητό ε?

 

Κοίτα το framework είναι η καρδία του λειτουργικού εάν το κάνεις αντιγραφή στην Κάρτα από το system το μετονομαζεις το αποσυμπιεζεις αλλά δεν μπορείς να το δουλέψεις καλά πχ αλλαγή εικόνων έκτος αν τις έχεις έτοιμες τις αντιγραψεις εκεί που θες το συμπιεσεις και το κάνεις copy paste στο system δινωντας σωστά permission καλύτερά να το επεξεργαστεις σε υπολογιστή πάνω από όλα κράτα back up της rom ότι και να κάνεις που να έχει σχέση με το λειτουργικό τώρα εάν θες αυτόματη αντικατάστασή του framework δηλαδή να αλλάξεις το επεξεργασμένο με αυτό που έχει τώρα μπες στο xda και στην αναζήτησή γράψε reframe.sh είναι ένα script που το τρέχεις το αντικαθιστά κάνει επανεκκίνησή και όλα οκ

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος

αντιγράφω το framework-Res.apk σε έναν φάκελο τον μετονομαζω .zip ξεζιπαρω βάζω αυτα που θέλω μέσα στον σωστό φάκελο κάνω αντί κατάσταση διαλέγω όλους τους φακέλους και τους κάνω .zip και μετά μετονομαζω .apk.

 

Εχω κάπου λάθος? Γιατί ενώ στην αρχή είναι 32 MB το αρχείο μετά από αυτά το νέο αρχείο είναι 25mb και δεν το βάζω δεν μου φαίνεται λογικό.

όλη την διαδικασία την κάνω από τι κινητό με solid .

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει ο ES File Explorer File Manager με το ES File Explorer (1.5 Cupcake) ?

 

Ο ES File Explorer (1.5 Cupcake) είναι για απαρχαιωμενες εκδόσεις android 1.5, 1.6 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος

αντιγράφω το framework-Res.apk σε έναν φάκελο τον μετονομαζω .zip ξεζιπαρω βάζω αυτα που θέλω μέσα στον σωστό φάκελο κάνω αντί κατάσταση διαλέγω όλους τους φακέλους και τους κάνω .zip και μετά μετονομαζω .apk.

 

Εχω κάπου λάθος? Γιατί ενώ στην αρχή είναι 32 MB το αρχείο μετά από αυτά το νέο αρχείο είναι 25mb και δεν το βάζω δεν μου φαίνεται λογικό.

όλη την διαδικασία την κάνω από τι κινητό με solid .

 

32 mb μήπως θέλεις να πεις 3.2 mb? Μην σε απασχολεί το μέγεθος μπορεί αυτα που άλλαξες να είναι ίδια ανάλυσή άλλα μικροτέρα σε μέγεθος τι άλλαξες εικόνες? Και η συμπίεση σε κινητο είναι διαφορετική από ότι σε υπολογιστή τουλάχιστον με το ES File Explorer που χρησιμοποιώ εγώ

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...