Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στη Cosmote για να κάνω εγγραφή στην υπηρεσία 4G και σε 5 λεπτά ήμουν έτοιμος! (Νεάπολη Θεσσαλονίκης - 3G sim) :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στη Cosmote για να κάνω εγγραφή στην υπηρεσία 4G και σε 5 λεπτά ήμουν έτοιμος! (Νεάπολη Θεσσαλονίκης - 3G sim) :)

 

το εκανα και γω...τωρα εχω επισημα 4g ταχυτητες...πολυ γρηγορο μιλαμε..καεβαζει μπαμ μπαμ...διπλασια ταχυτητα απο το wifi μου!απλα καταναλωνει περισσοτερα δεδομενα...!να ενημερωσω επισης οτι απο σημα εχει λιγο δρομο ακομη καθως εκει που πιανω φουλ σημα 3g οταν το γυρναω σε 4g εχω δυο γραμμες..παρολα αυτα παλι η διαφορα σε ταχυτητα ειναι διπλασια απο το 3g ...!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω :)

Σε urooted συσκευη i9305 γερμανικο ,μπορεί να περάστει πχ .firmware Vodafone Ελλάδας απο Odin (κατεβασμενο απο sammobile) η πρέπει να γίνει πρώτα root ?

Ευχαριστω :)

Τελικα παιδιά γίνεται ,να το δοκιμάσω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδιά γίνεται ,να το δοκιμάσω ?

Ευχαριστω

 

Ναι γίνεται. Τα τελευταία firmwares Ελλάδας είναι όπως πάντα στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται. Τα τελευταία firmwares Ελλάδας είναι όπως πάντα στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

Οκ σε ευχαριστω :)

Μόνιμα με root και custom firmware ειμαι και τώρα που θέλω να δοκιμάσω unroot και επισημο firmware μπερδευτηκα :p:p

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στη Cosmote για να κάνω εγγραφή στην υπηρεσία 4G και σε 5 λεπτά ήμουν έτοιμος! (Νεάπολη Θεσσαλονίκης - 3G sim) :)

 

Αρα δεν ειναι απαρετητο να εχεις 4G sim για να ποιασεις LTE. Θα παρω και εγω τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων της Cosmote να κανω εγγραφη στο 4G. :D.

 

Εγω που εχω 2GB προγραμμα θα μπορω να δουλεψω data σε 4G; η θα πρεπει να το αλλαξω;

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι απαρετητο να εχεις 4G sim για να ποιασεις LTE. Θα παρω και εγω τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων της Cosmote να κανω εγγραφη στο 4G. :D.

 

Εγω που εχω 2GB προγραμμα θα μπορω να δουλεψω data σε 4G; η θα πρεπει να το αλλαξω;

 

Εσυ ξερεις φιλε μου εγω 350mb εχω μονο στο προγραμμα και τα χρησιμοποιω πολυ συνετα ( browsing , facebook, twitter κλπ) οπου δν υπαρχει wifi.

 

Παρατηρησα οτι η κεραια wifi της συσκευης ειναι φοβερη μεσα στο σπιτι εχω παντα φουλ σημα οπου με τις αλλες συσκευες nexus 10, iphone5 εναλλασεται απο μια γραμμη εως φουλ. Ισως αυτο να τσιμπαει τη μπαταρια λιγο γιατι βλεπω πεφτει ψιλο γρηγορα, και λογω οθονης βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις φιλε μου εγω 350mb εχω μονο στο προγραμμα και τα χρησιμοποιω πολυ συνετα ( browsing , facebook, twitter κλπ) οπου δν υπαρχει wifi.

 

Παρατηρησα οτι η κεραια wifi της συσκευης ειναι φοβερη μεσα στο σπιτι εχω παντα φουλ σημα οπου με τις αλλες συσκευες nexus 10, iphone5 εναλλασεται απο μια γραμμη εως φουλ. Ισως αυτο να τσιμπαει τη μπαταρια λιγο γιατι βλεπω πεφτει ψιλο γρηγορα, και λογω οθονης βεβαια!

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ,όντως η κεραία λήψης wifi ειναι πραγματικα το κάτι άλλο .

Σε σύγκριση με το iPhone ειναι μακράν καλύτερο .

Υπάρχουν σημεία στο σπιτι που το iPhone δεν εχει συνδεση wifi ,ενώ με το i9305 εχεις επαφη κανονικά

Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος τρόπος είναι αλλά διαφορετικό αρχειο

Είναι διαφορετικές οι official αλλά και οι custom roms που υπαρχουν για το I9305 με αυτές του απλού s3.

Παιδιά δεν πάλευται το θέμα της μπαταρίας. Σκέφτομαι να το κάνω unroot και να του περάσω τη μαμά ρόμ, και να το στείλω για servis. Το θέμα είναι πώς το κάνω unroot? στο λινκ που δοθηκε ποιο πανω δεν αναφερεται η διαδικασια για unroot. πρέπει να μηδενισω τον counter πριν με triangle away ? Μήπως μπορείτε να μου πείτε τη σειρα.;

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πάλευται το θέμα της μπαταρίας. Σκέφτομαι να το κάνω unroot και να του περάσω τη μαμά ρόμ, και να το στείλω για servis. Το θέμα είναι πώς το κάνω unroot? στο λινκ που δοθηκε ποιο πανω δεν αναφερεται η διαδικασια για unroot. πρέπει να μηδενισω τον counter πριν με triangle away ? Μήπως μπορείτε να μου πείτε τη σειρα.;

 

Γιατι να το στειλεις για σερβις; κλεινε το 3g και απενεργοποιησε τους συγχρονισμους των εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το στειλεις για σερβις; κλεινε το 3g και απενεργοποιησε τους συγχρονισμους των εφαρμογων

Έχω γράψει πιο πάνω ότι δουλεύω μόνο σε 2g , έχω απενεργοποιησει τους συχρονισμους επαφών, οθόνη κάτω του 50%, Άλλαξα κάρτα σιμ και έβαλα την καινουργια 4g μήπως επηρεάζει , εξοικονομηση ενεργειας on, και όλα τα σχετικά.

Για να καταλάβετε τι εννοώ σήμερα απο τις 8.50 το πρωι το έβγαλα απο το φορτιστή με 100%. Στις 4 είχε υπόλοιπο 29 ή 39% δεν θυμαμαι ακριβως, με 2,3 κλήσεις , αλλα τόσα SMS , Και αλλα τόσα μηνύματα στο whatsapp.

Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Ο φίλος μου με το απλο σ3 είχε υπόλοιπο 74% στις 7 το απόγευμα με βαρύτερη χρήση απο εμένα .

Αλλάξαμε μπαταρίες για να δοκιμάσω αν είναι πεσμένη η δική μου αλλα διαπίστωσα ότι και με τη δική του μπαταρία είχα υπερβολική πτώση μπαταρίας.

Άρα κάτι προκαλεί πτώση της μπαταρίας.

Τι είναι αυτο ποιος άλλος μπορει να το πει εκτός απο το servis;

Τελευταία μου ελπίδα φλασαρα μια νέα ρόμ και θα δοκιμάσω.

Η να αγοράσω άλλες δυο μπαταρίες οποτε με 3 μπαταριες να μπορω να βγάζω 24ωρο :lol::lol::lol: ή να πάρω μια μεγαλύτερη που δεν θέλω γιατί θα βαρύνει το κινητο ή να περιμένω τον κερνελ το siyah, για τη δική μας συσκευή που όλοι λένε ότι κάνει εξοικονομηση ενεργειας.

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει πιο πάνω ότι δουλεύω μόνο σε 2g , έχω απενεργοποιησει τους συχρονισμους επαφών, οθόνη κάτω του 50%, Άλλαξα κάρτα σιμ και έβαλα την καινουργια 4g μήπως επηρεάζει , εξοικονομηση ενεργειας on, και όλα τα σχετικά.

Για να καταλάβετε τι εννοώ σήμερα απο τις 8.50 το πρωι το έβγαλα απο το φορτιστή με 100%. Στις 4 είχε υπόλοιπο 29 ή 39% δεν θυμαμαι ακριβως, με 2,3 κλήσεις , αλλα τόσα SMS , Και αλλα τόσα μηνύματα στο whatsapp.

Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Ο φίλος μου με το απλο σ3 είχε υπόλοιπο 74% στις 7 το απόγευμα με βαρύτερη χρήση απο εμένα .

Αλλάξαμε μπαταρίες για να δοκιμάσω αν είναι πεσμένη η δική μου αλλα διαπίστωσα ότι και με τη δική του μπαταρία είχα υπερβολική πτώση μπαταρίας.

Άρα κάτι προκαλεί πτώση της μπαταρίας.

Τι είναι αυτο ποιος άλλος μπορει να το πει εκτός απο το servis;

Τελευταία μου ελπίδα φλασαρα μια νέα ρόμ και θα δοκιμάσω.

Η να αγοράσω άλλες δυο μπαταρίες οποτε με 3 μπαταριες να μπορω να βγάζω 24ωρο :lol::lol::lol: ή να πάρω μια μεγαλύτερη που δεν θέλω γιατί θα βαρύνει το κινητο ή να περιμένω τον κερνελ το siyah, για τη δική μας συσκευή που όλοι λένε ότι κάνει εξοικονομηση ενεργειας.

Αν έχεις κανει ολα τα παραπάνω όπως λες ,επίσης έχεις κανει unroot, έχεις βάλει επίσημο firmware ,έχεις κανει full wipe πριν και μετά το flashάρισμα ,εχεις κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ,επίσης δεν έχεις περάσει καμία εφαρμογή μεσα ,δεν έχεις ενεργοποιήσει λογαριασμούς ,δεν έχεις το δίκτυο μόνιμα να ψάχνει σε LTE ,τότε δυστυχώς με αυτό το drain battery ,μάλλον πας δυστυχώς για service

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανει ολα τα παραπάνω όπως λες ,επίσης έχεις κανει unroot, έχεις βάλει επίσημο firmware ,έχεις κανει full wipe πριν και μετά το flashάρισμα ,εχεις κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ,επίσης δεν έχεις περάσει καμία εφαρμογή μεσα ,δεν έχεις ενεργοποιήσει λογαριασμούς ,δεν έχεις το δίκτυο μόνιμα να ψάχνει σε LTE ,τότε δυστυχώς με αυτό το drain battery ,μάλλον πας δυστυχώς για service

:)

Unroot πως γίνεται; Ποιο αρχείο είναι;

Full wipe και μετα το φλασαριςμα εργοστασιακης ρόμ ή και μαγειρεμενης;

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων έκανα στη πρώτη ρόμ που έβαλα αλλα στις υπόλοιπες το ξέχασα.

Εσείς ποια ρόμ έχετε; Επίσημο ή custom?

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω κάνει κάποια MOD για το I9305 και τα έχω ανεβάσει στο xda. Φυσικά πρέπει η συσκευή σας να είναι root και deodexed!

 

[MODS] I9305 Various Mods for I9305 Recompiled properly NOT JUST SCRIPT CHANGE

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με κλειστα ματια το lte 2gb .

Το φορτώνεις οτι θελεις γεμισε το δεν καταλαβενει τιποτα καμια σχέση με το απλο

Σκεψου μονο σε λιγο καιρο και τα update και τα προγράμματα και τα games θα ειναι τοσο βαρια που θα θες τα 2 γιγα . Ήδη ολα τα νεα κινητα θα βγουν ολα με 2 γιγα ...

Android χωρις 2 γιγα δεν λεει πλεον εκει κατάλαβα την μεγαλη διαφορα που υπαρχει ..

Δεν ασχολούμαι ποτε με την μνημη ουτε την κοιταω ποτε ουτε κλεινω προγράμματα . Δεν παει 1.75 gb που ειναι το max .με τιποτα ..

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διλημμα . το απλο το s3 η με lte ? παιζουν ρολο τα 2g RAM στις επιδοσεις του τηλεφωνου ?

 

Διαφορά στις επιδόσεις δεν έχουν. Απλά το lte έχει την δυνατότητα να κρατάει περισσότερα προγράμματα στην μνήμη από το s3 για να τα επαναφέρει ποιο γρήγορα. Μην μπερδεύεσαι με τα Windows. Το Android λειτουργεί διαφορετικά στην διαχείριση μνήμης. Όσο περισσότερη μνήμη δεσμεύει τόσο γρηγορότερα ανοίγει τις εφαρμογές και η μπαταρία του διαρκεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα μου φερανε απο αμερικη ενα S3 ειναι το Ι747 lte και αυτο μονο που εχει τον snapdragon αντι του Exynos Μπορω να το εξελληνισω; Να του βαλω ρομ ευρωπαικη η οχι ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Θέλω και εγώ να πάρω το LTE αλλά έχω ένα θέμα με το χρώμα. Θέλω το blue purple που έχει και η απλή έκδοση. Ξέρει κανείς κανένα e-μαγαζί που να το έχει;

 

Ευχαριστώ,

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Θέλω και εγώ να πάρω το LTE αλλά έχω ένα θέμα με το χρώμα. Θέλω το blue purple που έχει και η απλή έκδοση. Ξέρει κανείς κανένα e-μαγαζί που να το έχει;

 

Ευχαριστώ,

 

Στο skroutz ,απ´οτι βλέπω μόνο αυτό http://www.vnp.gr/samsung-i9305-galaxy-s-iii-lte-pebble-blue.html το έχει (λίγο τσιμπημενη βέβαια η τιμή......)

Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Θέλω και εγώ να πάρω το LTE αλλά έχω ένα θέμα με το χρώμα. Θέλω το blue purple που έχει και η απλή έκδοση. Ξέρει κανείς κανένα e-μαγαζί που να το έχει;

 

Ευχαριστώ,

 

Στο skroutz ,απ´οτι βλέπω μόνο αυτό http://www.vnp.gr/samsung-i9305-galaxy-s-iii-lte-pebble-blue.html το έχει (λίγο τσιμπημενη βέβαια η τιμή......)

Καλημέρα :)

Καλημερα.Σαν πρωην κατοχος του SG3 GT-I9300 (7μηνες) και νυν SG3 GT-I9305 LTE εχω να πω οτι ειναι η νυχτα με την μερα και ας λενε πολλοι εδω μεσα οτι ειναι ακριβως τα ιδια.

Λοιπον οσο για τον φιλο που το θελει σε purple blue παρε ενα τηλεφωνο στο birdphone μπορει στο skroutz να μην το αναφερει σαν διαθεσιμο χρωμα αλλα ισως εχουν στο καταστημα τους η να περιμενουν καινουργια παραλαβη.Εγω ετσι εκανα τους πηρα τηλεφωνο το πρωι και μετα με πηραν αυτοι τηλεφωνο το απογευμα και μου ειπαν οτι παραλαβαν σε titanium grey με τιμη 570e.Παντος μην βιαστεις μεσα σε μια μερα μπορει η τιμη του να πεσει και 20 με 30ευρω.Προσεξε μην ειναι το SG3 GT-I9305N η Τ ειναι Σουηδικο δεν εχει παρει ακομα αναβαθμιση σε 4.1.2 και το 4G εχει Θεμα στην Ελλαδα δεν πιανει μαλλον οσο για την Τ εκδοση δεν ειναι Ευρωπαικο προσεχε θα εχεις θεμα με την εγγυηση.

Να δικαιολογησω την αποψη μου οτι ειναι καλυτερο.Ο dialer και οι επαφες ανοιγουν πολυ πιο γρηγορα εχει 2giga ram το οποιο ειναι βασικο για το μελλον για αναβαθμιση σε key lime android 5.0 δεν θα σου κανει ποτε reload τα widget στις αρχικες οθονες ουτε τα συχνα λαγκαρισματα που εχει το GT-I9300 ακομα η κεραια του wi fi ειναι ποιο δυνατη σε σημα το αναφερουν αρκετα παιδια στο topic και οντος ετσι ειναι,το βασικο ειναι 4G υψηλες ταχυτητες οταν ερθουν με το καλο σε ολη την Ελλαδα,εμενα παντος μου φενεται και ποιο smooth η αφη του και η οθονη εχει ποιο καλα χρωματα απο το απλο που ειχα σε ασπρο GT-I9300.Φυσικα εχει και μειονεκτηματα δεν εχει ραδιο και απο οτι εχω διαβασει δεν εχει τοσο καλη υποστηριξη απο τους προγραμματιστες του XDA.

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Σαν πρωην κατοχος του SG3 GT-I9300 (7μηνες) και νυν SG3 GT-I9305 LTE εχω να πω οτι ειναι η νυχτα με την μερα και ας λενε πολλοι εδω μεσα οτι ειναι ακριβως τα ιδια.

Λοιπον οσο για τον φιλο που το θελει σε purple blue παρε ενα τηλεφωνο στο birdphone μπορει στο skroutz να μην το αναφερει σαν διαθεσιμο χρωμα αλλα ισως εχουν στο καταστημα τους η να περιμενουν καινουργια παραλαβη.Εγω ετσι εκανα τους πηρα τηλεφωνο το πρωι και μετα με πηραν αυτοι τηλεφωνο το απογευμα και μου ειπαν οτι παραλαβαν σε titanium grey με τιμη 570e.Παντος μην βιαστεις μεσα σε μια μερα μπορει η τιμη του να πεσει και 20 με 30ευρω.Προσεξε μην ειναι το SG3 GT-I9305N η Τ ειναι Σουηδικο δεν εχει παρει ακομα αναβαθμιση σε 4.1.2 και το 4G εχει Θεμα στην Ελλαδα δεν πιανει μαλλον οσο για την Τ εκδοση δεν ειναι Ευρωπαικο προσεχε θα εχεις θεμα με την εγγυηση.

Να δικαιολογησω την αποψη μου οτι ειναι καλυτερο.Ο dialer και οι επαφες ανοιγουν πολυ πιο γρηγορα εχει 2giga ram το οποιο ειναι βασικο για το μελλον για αναβαθμιση σε key lime android 5.0 δεν θα σου κανει ποτε reload τα widget στις αρχικες οθονες ουτε τα συχνα λαγκαρισματα που εχει το GT-I9300 ακομα η κεραια του wi fi ειναι ποιο δυνατη σε σημα το αναφερουν αρκετα παιδια στο topic και οντος ετσι ειναι,το βασικο ειναι 4G υψηλες ταχυτητες οταν ερθουν με το καλο σε ολη την Ελλαδα,εμενα παντος μου φενεται και ποιο smooth η αφη του και η οθονη εχει ποιο καλα χρωματα απο το απλο που ειχα σε ασπρο GT-I9300.Φυσικα εχει και μειονεκτηματα δεν εχει ραδιο και απο οτι εχω διαβασει δεν εχει τοσο καλη υποστηριξη απο τους προγραμματιστες του XDA.

 

Παιδιά την ίδια οθόνη έχει. Πως βλέπετε διάφορες εσείς? Όσο για το lte θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να υπάρχει αλλά ουσιαστικά δεν θα δείτε διάφορα σε browsing ή streaming. Οι hspa+ ταχύτητες που υποστηρίζει το απλό είναι υπέρ αρκετές. Η μόνη ένσταση που έχω στο απλό είναι για τα 2 Gb ram και αυτό μόνο για το lime pie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...