Jump to content

Δωρεάν Internet από την Tellas


gvard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με βάση όλα αυτά που είπατε, δηλαδή ότι με Τελλας η χρεωση είναι ένα 500ρικο την ώρα και με βάση τη χρέωση του ΕΠΑΚ ώρες αιχμής (120) και τη συνδρομή σε έναν ISP (5000) η υπηρεσία συμφέρει κάποιον που μπαίνει μέχρι 13 ώρες το μήνα και τους περιστασιακούς χρήστες, όπως είπε και ο Οβελίξ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα είναι κι εσένα η σειρά σου gmc να κοιτάξεις το άλλο thread :p και το πόστ του οβελιξ σε αυτό.Εκεί πήγαινε η απάντησή μου αλλα κατα λάθος το πέρασα εδώ :p !Αυτά τα μπούτια τα μπερδέψαμε για τα καλά :D
Link to comment
Share on other sites

Παντώς είναι παραπλανητικό αυτό το "FREE INTERNET". Kαι πολύ περισσότερο παραπλανητικοί, οι τύποι στην εξυπηρέτηση πελατών της TELLAS.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gvard

 

Καλησπέρα,

 

Στο πρώτο μήνυμα που έγραψα δεν έγραψα πουθενά οτι υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση, οπότε δεν υπάρχει. Μη το μπερδεύεις με το Call&Surf της Tellas και δίνεις ψευδείς/παραπλανητικές πληροφορίες άθελα σου. Δοκίμασε και μόνος σου και θα δείς οτι μπαίνεις, είτε έχεις πρόγραμμα στην Tellas είτε όχι.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να είσαι συνδρομητής της tellas;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gvard

 

Καλησπέρα,

 

Φυσικά και δικαιολογείται. Καλείς αριθμό 211 που ανήκει στην Tellas (και όχι 210), οπότε η Tellas παίρνει τα τέλη τερματισμού κλήσεων (1/3 περίπου, δηλαδή 200δρχ/ώρα περίπου).

 

 

Τελικά αυτό ισχύει ναι η ου ρε παιδιά;;;; :worry: :eek: :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mαγκες μετα απο μερικους μικρους υπολογισμους που εκανα στην δικη μου περιπτωση εχουμε κ λεμε:

 

Μπαινω με 64κ isdn Otenet δηλ το μηνα 23 ευρω.Εχουμε δηλ ημερησιως 0,77 ευρω.

Αν προσθεσουμε κ το τηλ/κο τελος των 0,35 ευρω/ωρα=εχουμε 1,12 ευρω

 

Με την tellas βγαινει 60 λεπτα x 0,025ευρω/λεπτο=1,50 ευρω

 

Διαφορα 0,38 ευρω!Δεν ειναι κ τεραστια!

Αν σκεφτεις οτι μπαινεις οποτε θες χωρις να πληρωνεις τζαμπα 3μηνα,6μηνα κτλ χωρις να τα χρησιμοποιεις πολλες φορες για μερες! :worry:

 

Βεβαια αν μπεις πανω απο 1 ωρα τοτε αστα!Με την otenet πληρωνεις 1,47 ευρω.

Με την tellas ομως πληρωνεις το διπλασιο δηλ 3 ευρω για 2 ωρες μιλαω παντα!

 

Απλα κ πρακτικα!Το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας...Γι αυτο μην τα ισοπεδωνουμε ολα! :cool:

 

Δεν ειναι free αλλα ειναι αρκετα πρακτικο σε λογικες τιμες και αποψη μου ειναι οτι χτυπαει στα ισια και τις προπληρωμενες καρτες με αβανταζ οτι χρεωνεσαι στον λογαριασμο και δεν προπληρωνεις! :D

 

αυτα τα ολιγα! :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (nokia3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Bayern7

Αρχικό Μήνυμα από τον gvard

 

Καλησπέρα,

 

Φυσικά και δικαιολογείται. Καλείς αριθμό 211 που ανήκει στην Tellas (και όχι 210), οπότε η Tellas παίρνει τα τέλη τερματισμού κλήσεων (1/3 περίπου, δηλαδή 200δρχ/ώρα περίπου).

 

 

Τελικά αυτό ισχύει ναι η ου ρε παιδιά;;;; :worry: :eek: :wacko: :blink:

 

Nomizw oti isxuei...

Link to comment
Share on other sites

o tsampas (kai o erwtas) exoun pe8anei edw kai xronia...

sigoura h TELLAS opws kai ka8e etaireia pairnei apo ton OTE ta telh termatismou klhshs apo ton OTE sto diktyo ths...

ara isws na legetai FREE alla mono emeis telika de kerdizoume...

ahdies... aisxos...

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στον MsK και στους υπόλοιπους (στο προηγούμενο κλειδωμένο thread):

 

Η TELLAS ετοιμάζει site γι αυτή την FREE INTERNET, όπως την αναφέρει, υπηρεσία.

 

Το URL θα είναι http://www.free-internet.tellas.gr

 

Θα ενεργοποιηθεί μέσα στην εβδομάδα. Οπότε θα μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες.

 

Δεν έχω καμία σχέση με την TELLAS. Απλά έκανα το αυτονόητο. Τους πήρα τηλέφωνο για spamming ερωτήσεων ;-) Και μεταξύ των άλλων, μου αναφέρανε το παραπάνω url.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μα τι πάθατε μερικοί?

 

Ο elteo τα λέει μια χαρά. Όπως είπα και εγω χθες βράδι οι ευκαιριακοί χρήστες και οι έχοντες ISDN και δεύτερο PC θα βρουν πολύ βολική αυτή την υπηρεσία. Για λιγότερες από 10 ώρες το μήνα (και είναι πολλοί σε αυτή την κατηγορία) είναι μια χαρά χρέωση.

 

Αφήστε που στις 15 ώρες ακριβώς tellas πληρώνεις 23 ευρώ, όσο και το μηνιαίο κόστος συνδρομής ΟΤΕΝΕΤ ISDN. Αν μπαίνει κάποιος λιγότερες ώρες γιατί να πληρώνει περισσότερα?

 

Όσο για το "δωρεάν" κλπ ας μην κρυβόμαστε. "Δωρεάν" είναι και ο προπληρωμένος χρόνος ομιλίας μου στη βόντα. Απλά μερικά πράγματα έχουν το promotion τους.

 

Και, matrix57, έχεις κάτι εναντίον του κέρδους των εταιριών? ΙΝΤΕRΝΕΤ προσφέρει με μηχανήματα και κυκλώματα κλπ. Τσάμππα περίμενες να είναι? Ε, όπου βλέπεις "δωρεάν" διάβαζε "χωρίς συνδρομή¨.

 

Φιλικά πάντα

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Free= ΔΩΡΕΑΝ

Εγώ δεν είδα τπτ το δωρεάν σ' αυτή την ιστορία. Θα μπορούσαν να πουν "φτηνό Internet" ή κάτι ανάλογο. Αλλά βέβαια, πως θα βρουν θύματα να τους τα σκάνε.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Free= ΔΩΡΕΑΝ

Εγώ δεν είδα τπτ το δωρεάν σ' αυτή την ιστορία. Θα μπορούσαν να πουν "φτηνό Internet" ή κάτι ανάλογο. Αλλά βέβαια, πως θα βρουν θύματα να τους τα σκάνε.. :mad:

 

 

Η λέξη Free έχει 2 έννοιες:

1) Ελεύθερο

2) Δωρεάν

 

Το internet που προσφέρει η Tellas είναι ελεύθερο - free. Δεν πληρώνεις τίποτα απευθείας στην Tellas και δεν υπάρχουν συμβόλαια. ΆΡα το internet είναι ελευθερο...

 

Αν στο επίσημο δελτίο το αναφέρουν ως δωρεάν (ή στις διαφημίσεις) ναι, τότε θα είναι κατακριτέο.

 

Άρα δε βλέπω ποιο το πρόβλημα με τη λέξη free ως εμπορική ονομασία. Άλλωστε η χρέωση διευκρινίζεται.

 

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως!

Συμφωνω απολυτα με τον gmac!

Kι εν πασει περιπτωσει το ψαξαμε βρηκαμε τα μειονεκτηματα του βηκαμε τα πλεονεκτηματα του.Τελος!

Δηλ τι να κανουμε τωρα να τους τουφεκισουμε??Ολα ειναι διαφημιση οπως και οι δωρεαν 10 ωρες στο κινητο με 70 ευρω παγιο!!!

Εγω επικροτω την tellas διοτι χωρις συμβολαια και καρτες δινει την δυνατοτητα προσβασης αμεσοτατα σε ευκαιριακους χρηστες, σε χρηστες που μονο τσεκαρουν email σε χρηστες που το χρειαζονται αμεσα για καποιο λογο!

Ειναι κατι εναλλακτικο!Μην τρελενεστε ολοι..το free οπως ειπε και ο gmac ειναι και το ελευθερο!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχει πιάσει; Όποιος θέλει το χρησιμοποιεί, όποιος όχι δεν ...

Μια τέτοια υπηρεσία σίγουρα έλειπε και υπάρχει καιρό στο εξωτερικό και μάλιστα με χρέωση μεγαλύτερη της αστικής μονάδας.

Είναι η καλύτερη λύση για όποιον θέλει να μπαίνει λίγο. Μακάρι να το προσέφεραν όλοι οι ISP...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστά. Να επικροτήσουμε το ένα βήμα μπρος (ADSL) και τα 2 βήματα πίσω (ανουσιες μαμακίες της tellas). ADSL μας λείπει όχι ακριβές χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Nαι σωστά. Να επικροτήσουμε το ένα βήμα μπρος (ADSL) και τα 2 βήματα πίσω (ανουσιες μαμακίες της tellas). ADSL μας λείπει όχι ακριβές χρεώσεις.

 

 

Δέν έχεις δίκιο... Δέν είναι σωστό να είμαστε στενόμυαλοι.

Μπορεί όλοι εμείς να είμαστε πορωμένοι και να ξημεροβραδυαζόμαστε μπροστά στο PC αλλά δέν είναι όλος ο κόσμος έτσι. Μήν τα ξαναλέμε απο την αρχή. Για κάποιον που μπαίνει στο ίντερνετ λιγότερο απο 15 ώρες τον μήνα (και είναι πολλοί αυτοί) είναι μια καλή λύση για να μήν πληρώνει συνδρομή που δέν του χρειάζεται.

 

Όσο για το DSL τί παράπονο έχεις απο την TELLAS;; Ποιός άλλος ISP έδωσε μέχρι σήμερα τα 384Κ με 34€ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμεύει σε μερικούς. Αλλά ο τρόπος του free (τσαμπέ) internet που πάνε να πλασάρουν δε μου αρέσει. Και γενικά η όλη ιστορία με τις διαφημίσεις της Tellas που ήρθε να σώσει την Ελλάδα με το free internet και τη φτηνή τηλεφωνία powerd by ΔΕΗ.. Anyway όποιος θέλει ας πάρει. Εγώ δε θα την προτιμήσω πάντως.

Δεν ήξερα ότι άρχισε και η Tellas την παροχή ADSL. Καλό είναι αυτό φυσικά, αλλά αν αναλογιστείς ότι όλοι προσφέρουν πλέον σε λίγο πιο ανεβασμένες τιμές, δε μου λέει πάλι τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έχω υπολογίσει συμφέρει όσους μπαίνουν Internet κατά μέσο όρο μέχρι 30-40 λεπτά τη μέρα με ISDN 64K ή 20-25 λεπτά με PSTN.

 

Ή για να το πω αλλιώς 3,5-4 ώρες τη βδομάδα συνολικά με 64Κ ή 2 ώρες με PSTN.

 

Στα παραπάνω έχω υπολογίσει τα πάγια των συνδρομών στους ISP + τη χρέωση του ΕΠΑΚ, σε σχέση με τη χρέωση για την αντίστοιχη πρόσβαση μέσω Tellas Free Internet για τις ίδιες ώρες.

 

Επομένως τελικά ίσως βολέψει αρκετό κόσμο

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος του free (τσαμπέ) internet

 

Mην τα ξαναλεμε!

Free εκτος απο τσαμπε οπως εσυ λες σημαινει και ελευθερο!

Δηλ ελευθερη προσβαση χωρις δεσμευσεις συμβολαια και παγια!

Μην κρεμεστε σε μια λεξη γιατι υπαρχουν πολλες εξηγησεις!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την υπηρεσία έτσι για πλάκα. Ταχύτητα έπιασα γύρω στα 46-47kbps αλλά κάθε 5-10 λεπτά έπρεπε να κάνω reconnect... Τσαντήστηκα κ τώρα είμαι φυσικά μέσω της forthnet...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Mην τα ξαναλεμε!

Free εκτος απο τσαμπε οπως εσυ λες σημαινει και ελευθερο!

Δηλ ελευθερη προσβαση χωρις δεσμευσεις συμβολαια και παγια!

Μην κρεμεστε σε μια λεξη γιατι υπαρχουν πολλες εξηγησεις!

 

Ναι έχεις δίκιο. Η Tellas το εννοεί "ελεύθερο". Τσάμπα το εννοεί για να βρει κι άλλα θύματα. Λίγο μυαλό χρειάζεται κάποιος (no offence ε) και να έχει δει κι άλλες διαφημίσεις της για να το καταλάβει..

Kαι με το always on που διαφήμιζε εννοούσε ότι θα είσαι μεσα όση ώρα θέλεις χωρίς να σου κόβουν τη σύνδεση έ;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, είστε "free" να επιλέξετε αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα! Κακώς όμως η Tellas Α.Ε. ( ανώνυμη εταιρία με σκοπό το κέρδος - μην το ξεχνάμε ) χρησιμοποιεί το αγγλικό τίτλο Free-Internet. Αλλά δυστυχώς το marketing έτσι λειτουργεί (και παρασύρει τον κόσμο).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...