Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω μια ψιλο εκτιμηση που εκανα σε βαρος και διαστασεις (1 kg / 15cm x 6cm x 6cm) μου βγηκε απο 29 μεχρι 34 €.

 

Τhanx for the tip axristos!! :D

 

P.S Παρακαλω τους moderators για διαγραφη του διπλου μνμτος. Ευχαριστω!

Edited by elrik428
Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

1 κιλό είναι το ελάχιστο έτσι κι αλλιώς;

 

Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ζυγίζει τόσο. Γύρω στα 300-400 γραμμάρια ζυγίζει η συσκευασία του Nexus (μαζί με το Nexus εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω λιγάκι το θέμα...

 

Μπήκα στο store και μου το έχει 280 λίρες χωρίς τα μεταφορικά, το f2me πάλι άλλες ~25-30 λίρες, η Google να μην θέλει άλλες 10;

 

Οπότε πήγαμε στα 280+30+10= 320 GBP, δηλαδή στα ~380€. Σωστά;

 

 

Πάλι πολλά μου φαίνονται... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω λιγάκι το θέμα...

 

Μπήκα στο store και μου το έχει 280 λίρες χωρίς τα μεταφορικά, το f2me πάλι άλλες ~25-30 λίρες, η Google να μην θέλει άλλες 10;

 

Οπότε πήγαμε στα 280+30+10= 320 GBP, δηλαδή στα ~380€. Σωστά;

 

 

Πάλι πολλά μου φαίνονται... :worry:

 

ε δεν τα λες και πολλα....στην γερμανια κανει 350 και κανα 15αρι τα μεταφορικα 365...για 15 ευρο διαφορα? επισης το αμεσως επομενο κινητο με αυτα τα χαρακτηριστικα (xperia z,htc butterfly) κανει 599 στην καλυτερη....και ΔΕΝ εχει και αμεσα ολες τις αναβαθμισεις λογισμικου οπως αυτο..Το κατανοω να σε ενοχλει εστω και για αυτα τα 30 ευρω απο την αποψη οτι αλλοι δεν χρειαζεται να τα δωσουν αλλα αφου εδω δεν κυκλοφορει αναγκαστικα το κοστος να το φερεις αυξανεται..δεν ειναι οτι δεν τα αξιζει τα 380 ευρω...μην τρελαθουμε....και 600 να εκανε παλι θα πουλαγε σαν τρελο...ειδικα οταν πρωτοκυκλοφορησε που δεν υπηρχε καν συναγωνισμος στα χαρακτηριστικα...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα ήθελα να γραψω... Μπορω να το πληρωσω εγω απο ελλαδα, με ελληνικη καρτα, οριζοντας φυσικα το δικο μου ονομα και αγγλικη διευθυνση στο billing αλλα αλλο ονομα στο delivery;
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χαρακτηριστικα υπερτερει; Εγω βλεπω ενα SIII με 2GB ram χωρις SD... :)

 

Ακομα και ετσι οπως το θετεις ποσο κανει το S3 με 2 gb ram? πολυ περισσοτερα ειναι η απαντηση...αρα το επιχειρημα σου δεν στεκει..με αυτο το σκεπτικο καθε κινητο που βγαινει απαξιωνεται αμεσως απλα επειδη υπαρχει ενα αλλο με τα ιδια χαρακτιριστικα? δεν παει ετσι...συνηθως ο κοσμος βλεπει τετοια θεματα με το σκεπτικο του vfm..ποσα παιρνω σε σχεση με τα λεφτα που δινω...Απλα δεν εχει αντιπαλο..;)

 

Και κάτι ακόμα ήθελα να γραψω... Μπορω να το πληρωσω εγω απο ελλαδα, με ελληνικη καρτα, οριζοντας φυσικα το δικο μου ονομα και αγγλικη διευθυνση στο billing αλλα αλλο ονομα στο delivery;

 

ναι γινεται...βαζεις κανονικα τα στοιχεια της καρτας απλα διευθυνση και τκ αγγλιας και μετα στο shipping εκει που θες να παει κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χαρακτηριστικα υπερτερει; Εγω βλεπω ενα SIII με 2GB ram χωρις SD... :)

 

προσωπικα φιλε μου ο λογος που προτιμαει κανεις nexus συσκευη ειναι η ελληψη bloatware που κανει την συσκευη αρκετα πιο γρηγορη. Επισησ πιστευω οτι ο S4 ειναι απο μονος του πιο γρηγορος απο τον exynos.

Επισης ειναι και το θεμα των αναβαθμισεων που τις παιρνει αμεσα.

 

Ετσι το επιχειρημα σου γινεται:

 

Τo nexus 4 ειναι ενα πιο γρηγορο siii με τελευταια εκδοση android και χωρις sd.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κάνει να το φέρει η f2me. Μου ήρθε το απόγευμα mail από την Google πως το εχει κάνει αποστολή... Υπάρχει περίπτωση να προλάβω να το παραλάβω πριν το σαββατοκυριακο
Link to comment
Share on other sites

Κάνενα νέο για την Wind μάθαμε; Έστω για το δώρο που δίνει; :p

 

Ας αφήσει τα δώρα η Wind και να το δώσει μέχρι 420-440€. Λεφτά λείπουν στον κόσμο, όχι άχρηστα δώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσει τα δώρα η Wind και να το δώσει μέχρι 420-440€. Λεφτά λείπουν στον κόσμο, όχι άχρηστα δώρα.

 

 

Φαντάζομαι θα δίνει ασύρματο φορτιστή όπως λέει εδώ;

 

 

*O ασύρματος φορτιστής θα αποσταλεί ταχυδρομικώς μετά την παραλαβή της συσκευής.

 

Αυτό σημαίνει, μόλις παραλάβει (ο αγοραστής την συσκευή), του αποστέλλουν τον ασύρματο φορτιστή; :) Αν είναι κανένας επώνυμος, που λογικά θα είναι (οι noname πόσο έχουν btw; ) , και το έχουν κάτω απο 450, θα συμφέρει ανετότατα...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κάνει να το φέρει η f2me. Μου ήρθε το απόγευμα mail από την Google πως το εχει κάνει αποστολή... Υπάρχει περίπτωση να προλάβω να το παραλάβω πριν το σαββατοκυριακο

από f2me κάνει μια μέρα για να έρθει Ελλάδα (σήμερα θα πάει στην f2me και λογικά αύριο θα το έχεις στα χέρια σου)

ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 380 κοροϊδία ; Φίλε, δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με τιμές Αμερικής και τιμές άλλων Ευρωπαϊκών χωρών καθώς δεν είμαστε κάτι τέτοιο. Είμαστε μια χώρα με την υψηλότερη φορολογία, το υψηλότερο ΦΠΑ κλπ κλπ. Από την εμπειρία μου και μόνο, αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά και βάση του ανταγωνισμού (που το Nexus ) δεν έχει. Το πόσο smooth είναι κλπ δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο Android μέχρι στιγμής (και σου το λέω ως κάτοχος του Note 2 παράλληλα), θα παίξει γύρω στα 500 ευρώ

 

Μισό λεπτό. Ο ΦΠΑ στην Γερμανία είναι 19% και στην Ελλάδα 23%. Άρα από 400 που πουλιέται στην Γερμανία πάμε στα 416 ευρώ. Αυτή είναι η επιβάρυνση. Στις ανώνυμες επιχειρήσεις όπως είναι η Wind ποια είναι η διαφορά στην φορολογία σε σχέση με την Γερμανία;

 

Θέλεις να βάλουμε γενικά και αόριστα ένα καπέλο 5% περιθώριο κέρδους επιπλέον σε σχέση με τα λεφτά που βγάζει το MediaMarkt στην Γερμανία; Πάμε στα 437 ευρώ.

 

Από τα 437 ευρώ μέχρι τα 500 ευρώ υπάρχει τεράστια διαφορά και αδικαιολόγητη.

 

Και για να μην τα βλέπουμε μονόπαντα, εκτός από τον ΦΠΑ υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Το ίδιο πληρώνει η MediaMarkt στην Γερμανία τους υπάλληλους της και το ίδιο η Wind στην Ελλάδα; Μήπως εδώ είναι πολύ φτηνότερα τα μεροκάματα; Στα logistics υπάρχει σχεδόν μηδενική επιβάρυνση. Το να πάνε τα τηλέφωνα Γερμανία, Αγγλία ή Ελλάδα κοστίζει σχεδόν το ίδιο.

 

Εκτός από την διαφορά ΦΠΑ, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος λόγος να είναι ακριβότερο το κινητό.

 

Με τα τελευταία μέτρα των μνημονίων η φορολογία στις ανώνυμες επιχειρήσεις έχει μειωθεί. Επίσης δραστικά έχει μειωθεί το κόστος εργασίας.

 

Το κινητό αν πουληθεί στα 450 ή στα 500 οφείλεται μόνο στο ότι υπάρχουν χαϊβάνια που θα πάνε να το πάρουν με τέτοιο καπέλο. Έγραψα και αλλού, ότι μόνο κάποιος που το δικαιολογεί σαν έξοδο και απαλλάσσεται του ΦΠΑ έχει νόημα να το πάρει σε αυτή την τιμή. Για τους υπόλοιπους είναι υπόθεση 10 λεπτών να το παραγγείλουν από Αγγλία, Γερμανία. Ο τρόπος έχει γραφτεί εδώ μέσα δεκάδες φορές.

Edited by gordonas
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που δεν μπορούν να αγοράσουν εφαρμογές απο το play store, μετά την αλλαγή των στοιχείων τους στο wallet σε Αγγλική διεύθυνση, υπάρχει ένας προσωρινός τρόπος. Αγορά μέσω ενός δευτέρου gmail. Εγώ, που έτσι κι αλλιώς είχα δεύτερο gmail, έβαλα την ίδια κάρτα με αυτή που αγόρασα το Ν4 και την δέχτηκε. Προσοχή μόνο στο όνομα να βάλετε το όνομα που γράφει πάνω στην πιστωτικη, δηλαδή με λατινικους χαρακτήρες (στη δικιά μου είναι και ολα κεφάλαια) και η διεύθυνση με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Στο κινητό ή tablet θα πρέπει να υπάρχουν και τα 2 gmail στο "λογαριασμοί και συγχρονισμος". Με αυτό τον τρόπο όταν μπαίνουμε στο play store μας δείχνει ως αγορασμένες όλες τις εφαρμογές απο ολα τα gmail.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP Μου ήρθε mail από τη google ότι εστειλαν το κινητο στη διευθυνση του f2me. Μπαίνω σε αυτούς για να πληρώσω και μου ζητάνε 52 λίρες. Πολύ ακριβά. Μπορεί κάποιος που παρέλαβε από εκεί να μου πει πόσα πλήρωσε;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε όσοι το πήρατε από play store τι κάρτα και ποιας τράπεζας πληρώσατε;

Το status της παραγγελίας μου είναι ακόμα pre-ordered σχεδόν μια εβδομάδα μετά την αγορά!!

Το πλήρωσα με prepaid Πειραιώς και κάτι μου λέει ότι έχει κολλήσει λόγω τράπεζας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε όσοι το πήρατε από play store τι κάρτα και ποιας τράπεζας πληρώσατε;

Το status της παραγγελίας μου είναι ακόμα pre-ordered σχεδόν μια εβδομάδα μετά την αγορά!!

Το πλήρωσα με prepaid Πειραιώς και κάτι μου λέει ότι έχει κολλήσει λόγω τράπεζας!

Εγώ με χρεωστική enter visa της alpha bank. Μόνο που την πάτησα. Έπρεπε να είχα δηλώσει στο f2me διεύθυνση Αθήνα γιατί Χαλκίδα με χρέωσε 52 λίρες. Τι να κάνουμε μαθαίνουμε από τα λάθη μας

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα track number από f2me οπότε και μέχρι την παρασκευή ελπίζω να το έχω , 7 του Φλεβάρη είχα κάνει την παραγγελία χθές το στείλανε και ας μου έλεγαν για 2 βδομάδες ... 28 λίρες μου ζήτησε το f2me για παράδωση στην Λευκωσία ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με χρεωστική enter visa της alpha bank. Μόνο που την πάτησα. Έπρεπε να είχα δηλώσει στο f2me διεύθυνση Αθήνα γιατί Χαλκίδα με χρέωσε 52 λίρες. Τι να κάνουμε μαθαίνουμε από τα λάθη μας

 

Πολυ κοπανανε αυτοι παντως.. Ειναι βεβαια dhl.. Αν διαλεγαν π.χ. Royal mail θα ειχαν ακομα καλυτερες τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κοπανανε αυτοι παντως.. Ειναι βεβαια dhl.. Αν διαλεγαν π.χ. Royal mail θα ειχαν ακομα καλυτερες τιμες...

 

Αφού κλάφτηκα αρκετά σε μια Janet και της εξήγησα ότι η Χαλκίδα δεν είναι απομακρυσμένη περιοχή, μου είπε ότι τελικά δε θα με χρεώσουν τις 20 επιπλέον λίρες ως χειρονομία καλής θέλησης. Να δούμε τι θα χρεωθεί τελικά. Ανεξάρτητα πάντως από αυτό έχω να πω ότι 7 του μήνα έδωσα την παραγγελία και λογικα παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου. Αυτό θα πει ταχύτητα:!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...