Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωχ κάτι έγινε.

 

Είχα κάνει ένα μεγάλο post, το οποίο περίμενε έγκριση από τους mods και μόλις εμφανίστηκε έκανα ένα συμπληρωματικό edit και τώρα χάθηκε! :(

 

Αν γίνεται ξαναβάλτε το γιατί έχει σημαντικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας την φωτογραφία από το GPS μου ανέβασε ο psolord και συγκρίνοντας με το δικό μου παρατήρησα ότι σε μένα το εικονίδιο του GPS που εμφανίζεται πάνω δεξιά δεν πιάνει σήμα . ( Του psolord δείχνει 2 γραμμές σε μένα καμιά . Αντί για γραμμές έχει Χ ) .

Υπάρχει ρύθμιση στο κινητό και δεν την πρόσεξα ?

Όπως είναι τώρα δεν βλέπει κανένα δορυφόρο . :(

 

 

0/0

fix/sats

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα το τηλέφωνο στις 22/4, και ακόμα το pandawill δεν μου έχει στειλει tracking number. Να ανησυχω?

 

Νομίζω ότι στις 22/4 ήταν ήδη Out of stock το κινητό. Εγώ το παρήγγειλα στις 10 και την αμέσως επόμενη μέρα μου έστειλαν tracking number και την μεθεπόμενη έλεγε out of stock.

 

Επικοινώνησες μαζί τους να δεις αν έχουν στοκ και πότε θα ξαναπαραλάβουν?

Edited by psolord
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στις 22/4 ήταν ήδη Out of stock το κινητό. Εγώ το παρήγγειλα στις 10 και την αμέσως επόμενη μέρα μου έστειλαν tracking number και την μεθεπόμενη έλεγε out of stock.

 

Επικοινώνησες μαζί τους να δεις αν έχουν στοκ και πότε θα ξαναπαραλάβουν?

Στις 16/4 εκανα αγορά απο pandawill και το ειχανε κανονικά. Την άλλη μέρα μου έστειλαν tracking number.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα το τηλέφωνο στις 22/4, και ακόμα το pandawill δεν μου έχει στειλει tracking number. Να ανησυχω?

Επικοινώνησε μαζί τους είτε μεσω chat είτε με email , δεν μου είχε έρθει ούτε επιβεβαίωση παραγγελίας ούτε tracking number και το ζήτησα με email.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που το παραλάβατε, δοκιμάσατε το GPS;

Κάντε τον κόπο να εγκαταστήσετε το GPS Status απο Google PLAY

[url="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el"]https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=el[/url]

Βγείτε έξω σε ανοιχτό χώρο. Στο τηλέφωνο στις Ρυθμίσεις στο μενού της Τοποθεσίας τσεκάρετε τις 2 πρώτες επιλογές (Υπηρεσία τοποθεσίας Google και Δορυφόροι GPS), κλείστε Δεδομένα DATA και WiFi και τρέξτε την εφαρμογή.

Πείτε σε ποια περιοχή βρίσκεστε και πόσους δορυφόρους «βλέπει». Βλέπει 8-9 δορυφόρους ή παραπάνω;

Υπολογίστε σε πόση ώρα θα «κλειδώσει» την τοποθεσία σας...αν κλειδώσει.

Πρέπει να χρησιμοποιεί πάνω από 4 δορυφόρους για ακρίβεια κάτω από τα 10 μέτρα.

 

Αν κλειδώσει η τοποθεσία σας σε λογικό χρόνο με πάνω από 5- 6 δορυφόρους, πείτε μας τα εξής:

Ποια έκδοση ROM χρησιμοποιείτε.

Εγκαταστήστε ES Explorer από PLAY (το κινητό να είναι ROOTED).

Πηγαίνετε αριστερά στο μενού - Root Explorer - Mount R/W - επιλογή RW σε Path και System.

Μετά πηγαίνετε μέσω ES Explorer στη ρίζα, Device\etc και δείτε αν έχετε αρχείο gps.conf. Θα έχετε σίγουρα το αρχείο gpsconfig.xml.

Ανεβάστε κάπου τα 2 αρχεία να τα δοκιμάσουμε κι εμείς, μπας και βρούμε καμιά άκρη.

 

Βάλτε το σε τσέπη ή τσάντα για ένα λεπτό και μετά βγάλτε το. Έχασε την τοποθεσία;

 

Ριξε μια ματια και σε αυτο εαν πιανουν τα χερια σου.

http://vondroid.com/threads/gps-hardware-fix-for-newman-n2.22154/#.U2Oz3_l_vwk

 

Επίσης όσοι είναι root και θέλουν autofocus οταν πατάνε λίγο το κουμπί της κάμερας κάνουν τα παρακάτω:

Το System πρεπει να γινει Mount r/w (δεν ξερω πολλους τρόπους και το εκανα με το es file explorer που χρησιμοποιώ)

Αλλαγή στο αρχείο /system/usr/keylayout/generic.kl - Προσθέτουμε την γραμμή key 528 FOCUS

Αλλαγή στο αρχείο /system/usr/keylayout/qwerty.kl - Προσθέτουμε την γραμμή 528 FOCUS WAKE key

 

Μετα restart και μετα αν ανοιξουμε την κάμερα κρατάμε μισοπατημενο το κουμπι της κάμερας μέχρι να ακούσουμε το μπιπ (εστίασε) και μετά το πατάμε μέχρι τέρμα

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά απλά, από την ώρα που το παρέλαβα πέρα από το να περάσω 10 εφαρμογές, λίγες φωτο και να σουλατσάρω στα μενού, δεν προχώρησα σε κανένα πείραγμα. Ήρθε με 60% μπαταρία και με το σουλατσάρισμα κλπ, του έφαγα την μισή, οπότε το άφησα να φορτίζει, μέσω pc. 100% και μπλε λαμπάκι κανονικά με την ολοκλήρωση. Δεν λέω μεγάλα λόγια, αλλά σε αυτή την 1η φόρτιση δεν παρουσιάστηκε το θέμα που αναφέρθηκε σε άλλες περιπτώσεις. Επίσης, λεπτομέρεια το δικό μου model number είναι κανονικά Newman N2.

 

Λέω να προχωρήσω στο update/λύση για την οθόνη τώρα, καταλαβα σωστά ότι γι' αυτό δεν παίζει ρόλο/δεν χρειάζεται να κάνουμε root?

 

yγ. βασικά αποφάσισα ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με root και τα συναφή, δεν θέλω δηλ. να του βάλω βαθύ χέρι γενικώς, γιατί σκέφτομαι μήπως τελικά τους το στείλω πίσω. θα αποφασιστεί μετά το SK αυτό. Οπότε αν θέλει root και για το Update της οθόνης, να μην το κάνω.

Επίσης, αν δεν θέλει root και περάσω απλά το Update, τουλάχιστον να μην μου σπάσει νεύρα η οθόνη το ΣΚ που έτσι κι αλλιώς θα είναι στα χέρια μου, αν από Δευτέρα πάρει το δρόμο της επιστροφής, τι κάνω απλά για να το καθαρίσω από τα panda (λολ) πριν τους το στείλω και να επιστρέψει σε κατάσταση όπως μου ήρθε; Απλά factory data reset? Και αν ναι, με αυτό θα φύγει και το Update Που θα έχει γίνει?

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, λεπτομέρεια το δικό μου model number είναι κανονικά Newman N2.

Από που το πήρες? Ποια ROM φοράει?

 

Η μπαταρία πόσα Volt πρέπει να δείχνει για να είναι πληρως φορτισμένη ?

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το κινητό και έχω ένα θέμα ότι κάποιες φορές όταν κλείνει μετά δεν κάνει boot και μένει κολλημένο στο σήμα newman. Αν του κάνω wipe μετά ξαναμπαίνει. Μάλιστα στην αρχή όταν το ανοίγω μετά το πρώτο newman που δείχνει μου βγάζει οθόνη με κύματα και μετά συνεχίζει κανονικά. Αλλες φορές bootarei άλλες όχι:(
Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες? Ποια ROM φοράει?

Pandawill. Τωρα που είδα το ποστ του dimi, τσεκαρα και Antutu και παίζει το ίδιο στο my device και μετά στο σκορ πάλι σκέτο NN2:

http://s28.postimg.org/z69jn7ed5/Screenshot_2014_05_02_23_06_04.jpg

 

Mια απάντηση στο #907 παιδιά, να ξέρω πως θα πορευτώ με την ασχετοσύνη που με δέρνει? :O

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τις δοκιμές που είπες, στο Περιστέρι.

 

Κάνω reboot, κλειστό wifi, βγαίνω στην αυλή, ανοίγω gps.

 

Μέχρι να τρέξω το gps test μου έχει βρει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153309.jpeg

 

Μετά από ένα λεπτό μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153322.jpeg

 

Πηγαίνοντας προς το εξωτερικό μέρος της αυλής, που απομακρύνομαι από τα γύρω μπετά μου δείχνει αυτά.

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/th_20140502-153433.jpeg

 

Μπαίνοντας μέσα στο σπίτι (μονοκατοικία) μου δείχνει αυτά.

 

Και μετά από δύο λεπτά μου δείχνει αυτά.

 

Χρησιμοποιώ την Jellykat.

 

Κάτσε να δω πως θα πάρω τα αρχεία τώρα, γιατί κάτι σκάλωσε με την SD card.:O

 

(update) ορίστε και τα αρχεία. :)

http://www.multiupload.nl/PDJ53XBNHW

 

Άψογος psolord! :)

Το κινητό σου είναι μια χαρά και απ' ότι φαίνεται δεν έχεις θέμα GPS, εφόσον κλείδωσες σε λιγότερο από λεπτό σε 4 δορυφόρους

Μόλις το άνοιξες βρήκε αμέσως 6 δορυφόρους. έπειτα 7 και έκανε «fix» σε 4 από τους 7. Οι ψηλές πράσινες μπάρες σημαίνει δυνατό σήμα από τον συγκεκριμένο δορυφόρο και οι κίτρινες μέτριο. Στο επόμενο λεπτό είχε βρει συνολικά 9 και είχε κλειδώσει στους 6. Ιδανικό. Μετά πήγες προς τα μέσα και έχασε ένα δορυφόρο αλλά το αξιοπερίεργο είναι πως είχες σήμα 5/5 μέσα στο σπίτι.

Άρα το GPS σου δουλεύει μια χαρά.

Όποτε βρες χρόνο και μπορέσεις, κάνε το ίδιο χρησιμοποιώντας το GPS Test από Google PLAY. Άλαξε στις ρυθμίσεις το σύστημα σε metric και βάλε screenshots από την οθόνη με τις μπάρες των δορυφόρων να δούμε το SNR.

Πριν το τρέξεις, ρύθμισε την Προβολή - Απουσία δραστηριότητας - 5 λεπτά, γιατί όταν σβήνει η οθόνη κλείνει η εφαρμογή, και όταν κλειδώσει τη θέση σου το GPS Test βάλε το κινητό σε τσέπη μπουφάν ή παντελονιού (γενικά να μην βλέπει απευθείας ουρανό) για ένα λεπτό, έπειτα βγάλε το και δες αν έχασε την τοποθεσία σου.

Αν μπορείς ανέβασε και το αρχείο lto.dat που είναι στο /data/gps.

 

Τα 2 αρχεία που ανέβασες τα είχα βρει σε ένα thread του Vondroid και τα είχα δοκιμάσει στο δικό μου κινητό χωρίς καμία βελτίωση. Σύγκρινα τα δύο αρχεία και είναι πανομοιότυπα.

Ίσως είναι θέμα ROM τελικά γιατί εγώ δεν τρέχω την Jellycat αλλά αυτή

http://oi61.tinypic.com/j0z59z.jpg

Ειδικά για την Jellykat ο δημιουργός της αναφέρει:

aGPS/GPS performance improved. This phone has a Broadcom GPS chip which uses LTO (Long Term Orbit) assistance data. Any XTRA assistance data solutions does not work with this chip. I have added a script for download LTO data on every boot, but only if the file stored on /data/gps is older than 24 hours and a data conection is active at startup. Please, check for lto.dat file on /data/gps is present before testing GPS.

http://oi60.tinypic.com/kdwpdi.jpg

---------------------------------------------------------------------------------

 

Ριξε μια ματια και σε αυτο εαν πιανουν τα χερια σου.

http://vondroid.com/threads/gps-hardware-fix-for-newman-n2.22154/#.U2Oz3_l_vwk

 

Αυτό τον οδηγό τον έχω γράψει εγώ.

Δυστυχώς, δούλεψε τέλεια για μια εβδομάδα και μετά άρχισε πάλι τα ίδια.

Το ξανάνοιξα αλλά δεν είδα να έχει φύγει κάτι από τη θέση του.

 

κινητό σε αυτά τα χρήματα με τέτοια camera δεν υπάρχει..όταν τις περνάς στο pc φαίνονται ακόμα καλύτερες τις ευχαριστιέσαι!

Η κάμερα του Newman N2 έχει αισθητήρα Sony Exmor RS second Generation.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

έστειλα ενα email στο antelife ζητώντας μερική αποζημίωση (ολική δε με συμφέρει γιατι θα μου πει να το στείλω πισω, πραγμα που δε με συμφερει).....Τους ειπα οτι το κινητό ειναι άχρειστο αν δεν εισαι ειδικός στα android ωστε να το βελτιώσεις, οπότε βλέπουμε αύριο τι θα απαντήσουν...
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει εναν mini οδηγό για το πως να βάλω jellybean στο κινητό, αλλά και πως ξεκλειδώνω τον bootloader ώστε να μπορώ να περάσω την google 2.9.4 rom, η τελος παντων την καλύτερη δυνατή custom που υπάρχει... Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να πει αν δουλεύει το led notification π.χ σε αναπάντητες ή sms και με ποιον τρόπο? Ευχαριστώ.
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom θα μου προτείνατε εκ των cyanogen, miui, cleaN2 ????Η μονη απαιτηση που εχω είναι να δουλεύουν τα βασικά στοιχεία του κινητου απροβλημάτιστα.. (κάμερα, μπαταρια,κλήσεις)

Και ποια βήματα πρέπει να κάνω για να τη φλασάρω?Απλά περνάω cwm και είμαι κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Παραλαμβάνω τη Δευτέρα για ένα φίλο αλλά άργησε και τελικά πήρε κάτι άλλο και δεν το θέλει.

Όποιος θέλει του το στέλνω με courier με δική μου χρέωση στην τιμή που το πήραμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να πει αν δουλεύει το led notification π.χ σε αναπάντητες ή sms και με ποιον τρόπο? Ευχαριστώ.

 

Το LED δυστυχώς δουλεύει μόνο στη φόρτιση από κόκκινο σε μπλε στην official ROM. Θα πρέπει να βάλεις κάποια εφαρμογή, όπως το Ledme know, ή να περάσεις άλλο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Στο Dispute case που έχω ανοίξει στο Pay - Pal ζητώντας λύσεις από το panda για το ελαττωματικό προϊών που μου έστειλαν δεν έχουν δώσει ακόμα κανένα σημάδι ζωής κ καμιά απάντηση για μερικό η ολοκληρωμένο refund των χρημάτων κάτι που έχουν κάνει πολιτική λίγο πολύ πολλοί πωλητές μάλλον για να κρατάνε στα χέρια τους τα χρήματα όσες πιο πολλές μέρες μπορούν,το συνάντησα ξανά στο τελευταίο claim όπου και δικαιώθηκα με το Winupower.

Kανένα νέο με το dispute, ΜovieGr?

Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom θα μου προτείνατε εκ των cyanogen, miui, cleaN2 ????Η μονη απαιτηση που εχω είναι να δουλεύουν τα βασικά στοιχεία του κινητου απροβλημάτιστα.. (κάμερα, μπαταρια,κλήσεις)

Και ποια βήματα πρέπει να κάνω για να τη φλασάρω?Απλά περνάω cwm και είμαι κομπλε?

 

επειδή παιδια ''παίζεται' αν θα τα κρατήσω η αν θα τους πω να τα στείλω πίσω, θα ήθελα την απάντηση σας στα παρακάτω ερωτηματα:

 

1) με τη 00.13 γίνεται το κινητό αποδεκτό για χρήση απο μεσήλικα? Πρώτο android που θα δουλεψει ο πατέρας μου, δε θελω να τον κάνω να μετανιώσει που το αγόρασε...Η μπαταρία που κανει κουλα, στρώνει ποτέ?

2)όσον αφορά εμενα τωρα, είναι ευκολο το πέρασμα cwm και custom rom?Υπάρχει καμία που είναι σχεδον σε όλα τα βασικά απροβληματιστη? ΠΧ η miui?

 

Update: ας πει τουλαχ καποιος ποια να προτιμησω μεταξω των cleaN2 και miui......

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

επειδή παιδια ''παίζεται' αν θα τα κρατήσω η αν θα τους πω να τα στείλω πίσω, θα ήθελα την απάντηση σας στα παρακάτω ερωτηματα:

 

1) με τη 00.13 γίνεται το κινητό αποδεκτό για χρήση απο μεσήλικα? Πρώτο android που θα δουλεψει ο πατέρας μου, δε θελω να τον κάνω να μετανιώσει που το αγόρασε...Η μπαταρία που κανει κουλα, στρώνει ποτέ?

2)όσον αφορά εμενα τωρα, είναι ευκολο το πέρασμα cwm και custom rom?Υπάρχει καμία που είναι σχεδον σε όλα τα βασικά απροβληματιστη? ΠΧ η miui?

 

Update: ας πει τουλαχ καποιος ποια να προτιμησω μεταξω των cleaN2 και miui......

 

την cleaN2 δεν την ξέρω,miui έβαλα και η μπαταρία ήταν τραγική από 80% έπεσε στο 40% μέσα σε 7 ώρες χωρίς να αγγίξω το τηλέφωνο,τώρα έχω jellykat και τα πάει αρκετά καλά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...