Jump to content

Microsoft Surface Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμπληρώνοντας πλέον ενα ακριβός μηνα με το tablet οπου ολα βαίνουν καλός θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

 

Στα θετικα

1.το tablet ειναι απολυτα αθόρυβο χωρις να ακούγονται ανεμιστήρες κλπ και ειδικα σε σχετικά light προς μέτρια χρηση(browsing,διάβασμα PDF,office,YouTube παρακολούθηση ταινιών,μουσικής)

Σε πιο εντατική χρηση με παράλληλο multitasking πολλών εφαρμογών παράλληλα ακούγεται τοτε και μονο αλλα πολυ πολυ ελαφρύ που στην ουσια δεν προκαλεί καποια ενόχληση.

2.Δεν αναπτύσσει θερμότητα παρα μονο σε πιο βαριά χρηση ή κατα τη διάρκεια φορτίσης της συσκευης.

3.Η αυτονομία του με light χρηση κυμαίνεται γυρω στο 6ωρο πανω-κατω,με πιο βαριά χρηση μειώνεται αρκετα στις 3.5 με 4 ώρες το πολυ.( σίγουρα με το power cover θα κερδίσει ενα 30-40% επιπλέον σε όλες τις χρησης)

 

Στα αρνητικα

1.Αρκετες φορές οταν κατεβάζω και ειδικα οταν οι ταχύτητες ξεπερνούν το 1mb/s η σύνδεση με Bluetooth ποντικη ειναι προβληματικη και ανταποκρίνεται με δυσκολία στο χειρισμό του.

Το ίδιο συμβαίνει και οταν κάνω stream στην TV μεςω Miracast.

(Στο ultrabook μου δεν ειχα τέτοια θεματα με το BT)

2. Ενώ η σύνδεση με TV με χρηση Miracast/WiDi ειναι ικανοποιητικη και σε 720p δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα σε στυλ αποσυνδεσεων ή στιγμιαιων διακοπών παρα ολα αυτα όταν τερματίσεις τη σύνδεση και μετά απο κάποιες ώρες η μέρες που θα θελεις να επαναλαβεις τη σύνδεση αρνείται πεισματικά και πρεπει να κάνω το pair απο την αρχη μεταξύ tablet και τηλεοράσεις.

Σαν να μην αποθηκεύει σωστα τις ρυθμίσεις για μελλοντική χρηση για άγνωστους λόγους.

 

Αυτα σαν περαιτέρω εντυπώσεις απο την χρηση της συσκευης επι μεγαλύτερο διαςτημα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλεξ ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις. Ποιο widi adapter χρησιμοποιείς; έχω ένα belkin screencast από παλιά και περιμένω να παραλάβω το surface pro 2 την εβδομάδα που μας έρχεται για να δω αν παίζει. Ήδη πούλησα το duo 13 μου και το βασικό μου μηχάνημα θα είναι αυτό. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις. Ποιο widi adapter χρησιμοποιείς; έχω ένα belkin screencast από παλιά και περιμένω να παραλάβω το surface pro 2 την εβδομάδα που μας έρχεται για να δω αν παίζει. Ήδη πούλησα το duo 13 μου και το βασικό μου μηχάνημα θα είναι αυτό. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Βαγγέλη με αυτη τη διαδικασια που περιγράφεται παρακάτω στα link που παραθέτω χωρις adaptor παρα μονο με την εγγενής υποστήριξη Miracast στα 8.1 επιτυγχάνεται η σύνδεση με TV.

http://www.microsoft.com/surface/en-ca/support/music-photos-and-video/connect-surface-pro-to-a-tv-display-or-projector

https://blogs.windows.com/windows/b/windowsexperience/archive/2013/11/12/windows-8-1-on-your-big-screen-with-miracast.aspx?Redirected=true

 

Άντε με το καλο να παραλαβεις,σίγουρα το εργαλείο θα σε καλυψει ικανοποιητικά ;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με αυτη τη διαδικασια που περιγράφεται παρακάτω στα link που παραθέτω χωρις adaptor παρα μονο με την εγγενής υποστήριξη Miracast στα 8.1 επιτυγχάνεται η σύνδεση με TV.

http://www.microsoft.com/surface/en-ca/support/music-photos-and-video/connect-surface-pro-to-a-tv-display-or-projector

https://blogs.windows.com/windows/b/windowsexperience/archive/2013/11/12/windows-8-1-on-your-big-screen-with-miracast.aspx?Redirected=true

 

Άντε με το καλο να παραλαβεις,σίγουρα το εργαλείο θα σε καλυψει ικανοποιητικά ;)

 

Για να δούμε Αλεξ. Το duo 13 ανέβασε πολύ τις απαιτήσεις μου και οτιδήποτε λιγότερο θα μου κακοφανει. Η διαδικασία που περιγραφεις υποθέτω αφορά τηλεόραση με wifi κι εγώ δεν διαθέτω, οπότε θα πρέπει να δω τι κάνει το belkin screencast. Ήδη το έχω συνδέσει για να δοκιμάσω σε πρώτη φάση το Asus Note 8...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε Αλεξ. Το duo 13 ανέβασε πολύ τις απαιτήσεις μου και οτιδήποτε λιγότερο θα μου κακοφανει. Η διαδικασία που περιγραφεις υποθέτω αφορά τηλεόραση με wifi κι εγώ δεν διαθέτω, οπότε θα πρέπει να δω τι κάνει το belkin screencast. Ήδη το έχω συνδέσει για να δοκιμάσω σε πρώτη φάση το Asus Note 8...

 

Ναι υποστηρίζει wifi Miracast η TV.

Δοκίμασε και πες εντυπώσεις μιας και εχεις ξεχωριστό adaptor και για το surface και για το Asus και πως παίζει στα 8 ιντσα tablet μιας και καποια στιγμή θα τιμήσουμε και ενα να κάνει συντροφιά στο surface και σαν δεξί χερι βοηθός :lol:

 

Τελικά παρηγγειλες το type cover 2-θήκη- screen protector σου εχουν έρθει η οχι?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζει wifi Miracast η TV.

Δοκίμασε και πες εντυπώσεις μιας και εχεις ξεχωριστό adaptor και για το surface και για το Asus και πως παίζει στα 8 ιντσα tablet μιας και καποια στιγμή θα τιμήσουμε και ενα να κάνει συντροφιά στο surface και σαν δεξί χερι βοηθός :lol:

 

Τελικά παρηγγειλες το type cover 2-θήκη- screen protector σου εχουν έρθει η οχι?

 

Alex το type cover 2 ήδη το έχω πάρει από το bestdeals (πολύ εξυπηρετικα τα παιδιά εκει) και περιμένω ζελατίνες από ebay. Θήκη θα έχω απλή pouch. Αν έχεις καμιά spare θήκη η ζελατινα, μέχρι να έρθουν ττα δικά μου, ρίξε ένα σύρμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχει βγει σε προσφορά στην Αμερική το surface pro8 στα 400 ευρώ αξίζει να το πάρω η υπάρχουν καλύτερες επιλογές πλέον όπως το ThinkPad;1 Αν ναι θα μπορέσω να βάλω ελληνικά windows; 2θα έχω άλλους περιορισμούς στην Ελλάδα δεν θέλω να το πάρω και λόγω της προέλευσης του να μην μπορώ να το χρησιμοποιώ στο 100% φοβάμαι ας πούμε την σύνδεση δεδομένων κτλ ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχει βγει σε προσφορά στην Αμερική το surface pro8 στα 400 ευρώ αξίζει να το πάρω η υπάρχουν καλύτερες επιλογές πλέον όπως το ThinkPad;1 Αν ναι θα μπορέσω να βάλω ελληνικά windows; 2θα έχω άλλους περιορισμούς στην Ελλάδα δεν θέλω να το πάρω και λόγω της προέλευσης του να μην μπορώ να το χρησιμοποιώ στο 100% φοβάμαι ας πούμε την σύνδεση δεδομένων κτλ ευχαριστώ

 

Εννοείται πως προχωρας με κλειστά τα ματιά , η τιμή είναι κορυφαία.

Ελληνικά βάζεις με add on εύκολα και γρήγορα μέσα απο τα 8.1, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Τι έννοεις σύνδεση δεδομένων ;

3g/4g modem δεν έχει ,ούτως η άλλως με WiFi θα παίζεις. Κι εκεί φυσικά παιζει άψογα. Γενικά το surface pro 1 στα 400 είναι κορυφαία τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχει βγει σε προσφορά στην Αμερική το surface pro8 στα 400 ευρώ αξίζει να το πάρω η υπάρχουν καλύτερες επιλογές πλέον όπως το ThinkPad;1 Αν ναι θα μπορέσω να βάλω ελληνικά windows; 2θα έχω άλλους περιορισμούς στην Ελλάδα δεν θέλω να το πάρω και λόγω της προέλευσης του να μην μπορώ να το χρησιμοποιώ στο 100% φοβάμαι ας πούμε την σύνδεση δεδομένων κτλ ευχαριστώ

Αν εννοεις την προσφορα στα 500 δολαρια στα Best Buy το 128αρι http://www.theverge.com/2014/1/31/5364250/microsoft-surface-pro-best-buy-good-deal προχωρα αφοβα,μακραν εξαιρετικη προσφορα εφοσον εχεις τη δυνατοτητα να το παρεις απο Αμερικη.

Εδω Ευρωπη η καλυτερη τιμη ειναι στα 640 ευρω το ιδο μοντελο.

 

Ενα κορυφαιο ultrabook σε tablet form factor,μια αριστη value for money προταση.

 

Edit: Και στο MS Store η ιδια προσφορα εξισου.

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Surface-Pro/productID.275287300

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά πληροφοριακά στο best buy ανέβηκε η τιμή του στα 700 δολάρια άρα θα προχωρήσω μέσω Microsoft Αμερικής
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα κι εγω το Surface Pro 2 (128GB) από αμαζον (πολύ καλος πωλητης, θα του κανω θετικοτατη αξιολογηση) και το σεταρω.

Ηρθε για να αντικαταστησει το vaio duo 13 μου που ηδη πουλησα και τα πρωτα λεπτα μου θυμισαν τις εξαιρετικες εντυπώσεις που ειχα από τον προκατοχο του (κι ελπιζω να εχω κι από αυτό).

Για να δουμε...

ΥΓ Δυστυχως με τα 8.1 και στο duo 13, αλλα και στο pro 2 δε μπορω να συνδεθω με το Belkin Screencast. Κριμα, κι ηθελα να συνδεομαι ασυρματα στο μόνιτορ μου και με εξωτερικο ποντικι - πληκτρολογιο (ΒΤ) να κανω δουλεια χωρις καλωδια...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια να το χαρείς Βαγγέλη.

Περιμένουμε μετά από τον Αλέξη και τις δικές σου κρίσεις.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα κι εγω το Surface Pro 2 (128GB) από αμαζον (πολύ καλος πωλητης, θα του κανω θετικοτατη αξιολογηση) και το σεταρω.

Ηρθε για να αντικαταστησει το vaio duo 13 μου που ηδη πουλησα και τα πρωτα λεπτα μου θυμισαν τις εξαιρετικες εντυπώσεις που ειχα από τον προκατοχο του (κι ελπιζω να εχω κι από αυτό).

Για να δουμε...

ΥΓ Δυστυχως με τα 8.1 και στο duo 13, αλλα και στο pro 2 δε μπορω να συνδεθω με το Belkin Screencast. Κριμα, κι ηθελα να συνδεομαι ασυρματα στο μόνιτορ μου και με εξωτερικο ποντικι - πληκτρολογιο (ΒΤ) να κανω δουλεια χωρις καλωδια...

Άντε καλόριζικο :)

Μεχρι τους Broadwell να στεριωσεις και να στανιαρεις και λίγο ;)

Στο adaptor που επιχειρείς την σύνδεση,drivers δεν έβγαλε για τα 8.1 η Belkin ή παράτησαν την υποστήριξη?

Εγω μονο στην TV το συνδέω με Miracast στην οθονη κλασικα με hdmi.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο και Αλεξ!

Αν πω ότι είμαι ενθουσιασμένος και μετάνιωσα απόλυτα την απόφαση να πουλήσω το pro 1 θα φανω υπερβολικός;

Βασικά διαπιστώνω για ακόμη μια φορά ότι αυτό το form factor είναι αυτό ακριβώς που χρειάζομαι. Άντε να είμαστε γέροι να τα λέμε εδώ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο και Αλεξ!

Αν πω ότι είμαι ενθουσιασμένος και μετάνιωσα απόλυτα την απόφαση να πουλήσω το pro 1 θα φανω υπερβολικός;

Βασικά διαπιστώνω για ακόμη μια φορά ότι αυτό το form factor είναι αυτό ακριβώς που χρειάζομαι. Άντε να είμαστε γέροι να τα λέμε εδώ παιδιά...

Σε αυτο το form factor θα θέλαμε να βλέπουμε περισσότερες προτασεις απο ολο και περισσότερους κατασκευαστές διοτι το μοναδικο πραγματικό ανταγωνιστικό tablet ειναι το Dell Venue 11 Pro το οποίο όμως η Dell άργησε χαρακτηριστικα να κυκλοφορησει στην αγορα.

 

Το Vaio Tap 11 δεν το βάζω στην ίδια ανταγωνιστικη κατηγορία διοτι η Sony το έκαψε και διοτι άργησε η κυκλοφορία του,και παράλληλα έπρεπε να εχει entry level μοντέλο το i3 και i5 στην αγορα παράλληλα,πέρα απο την κάκιστη αυτονομία του που ειναι αποτρεπτικος παράγοντας αγοράς.(αν έβαζε μπαταρια στο dock θα ήταν πιο ανταγωνιστικη προταση)

 

Εντωμεταξύ Παρελαβα εδω και λίγες ημέρες το συγκεκριμένο BT mouse που το έδινε προσφορα το public στα 19 ευρω συν δωροεπιταγή των 5 ευρω και λειτουργεί άψογα αν και θέλει ενας χρόνος προςαρμογης διοτι δεν εχει κλασική ροδιτσα αλλα επίπεδη touch επιφάνεια για scrollarisma.

http://www.amazon.co.uk/Microsoft-Sculpt-Touch-Mouse-Macbook/dp/B008M6GYUY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1391669961&sr=8-2&keywords=sculpt+mouse

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αλέξη πάντα χρησιμοποιούσα Logitech mouse μια και είχε πάντα bluetooth έκδοση.

Τώρα αυτό με το touch αντί ρόδα εμένα μου ακούγεται ωραίο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Microsoft wedge mouse. Εξαιρετικό Bt mouse, ααλλά όπως και στο duo 13 υπάρχει conflict wifi +Bt adaptor και οπότε η μεταφορά δεδομένων ασύρματα είναι High peaked σέρνεται ο δείκτης. Δε βλέπω να το φτιάχνει αυτό η MS παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αλέξη πάντα χρησιμοποιούσα Logitech mouse μια και είχε πάντα bluetooth έκδοση.

Τώρα αυτό με το touch αντί ρόδα εμένα μου ακούγεται ωραίο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Αυτο βασικα ειναι το δεύτερο BT mouse που αγοράζω και χρησιμοποιω,το παρον που εχω εως σήμερα εχει κλείσει 5ετια πλέον και άντε να δοκιμάσουμε ενα καινούργιο μιας και έτυχε η προσφορα και το τίμησα(φαντάσου οτι ήθελα(σκεφτόμουν)να το πάρω απο αμαζον πριν κανα διμηνο και θα μου εβγαινει κανα 35αρι ευρω με μεταφορικα(η υπομονη πολλές φορές επιβραβεύει τελικα:p)

Εγώ χρησιμοποιώ το Microsoft wedge mouse. Εξαιρετικό Bt mouse, ααλλά όπως και στο duo 13 υπάρχει conflict wifi +Bt adaptor και οπότε η μεταφορά δεδομένων ασύρματα είναι High peaked σέρνεται ο δείκτης. Δε βλέπω να το φτιάχνει αυτό η MS παιδιά.

Αμφιβάλλω αν θα διορθωθεί διοτι το BT και το wifi ειναι στο ίδιο hardware module το οποίο υποστηρίζουν Miracast/WiDi για αυτο και υπάρχουν τα conflict και ειδικότερα οταν κατεβαζεις με ταχύτητες άνω του 1 mb/s που το παρατηρώ.

Παραδόξως εως 700-800kb/s δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα.

 

Πάντως ειναι κοινό θέμα στα περισσότερα τελευταίας γενια υβριδικών/ultrabook.

Διοτι οπως ειπα στο προηγούμενο ultrabook μου πριν το surface δεν ειχα τέτοια θεματα.

Θα ζήσουμε βέβαια :D

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι στο ms store Ιρλανδιας στελνει κανονικα και εδω Ελλαδα με δωρεαν μεταφορικα μαλιστα.

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/en_IE/ContinueShopping

 

Βαγγελη στα windows update μου εμφανιζει ενα System hardware update με μεγεθος μονο 205kb και ημερομηνια 18-1-14 αλλα εγω θυμαμαι ειχα κανει παρομοιο update με την ιδια ημερομηνια προς τα τελη Γεναρη αλλα ηταν μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα καπου 6-7mb

Σου εμφανιζει σε εσενα,το εχεις κανει η οχι,διοτι και εξωτερικο που κοιταξα δεν βρισκω καμια αναφορα :confused:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι στο ms store Ιρλανδιας στελνει κανονικα και εδω Ελλαδα με δωρεαν μεταφορικα μαλιστα.

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/en_IE/ContinueShopping

 

Βαγγελη στα windows update μου εμφανιζει ενα System hardware update με μεγεθος μονο 205kb και ημερομηνια 18-1-14 αλλα εγω θυμαμαι ειχα κανει παρομοιο update με την ιδια ημερομηνια προς τα τελη Γεναρη αλλα ηταν μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα καπου 6-7mb

Σου εμφανιζει σε εσενα,το εχεις κανει η οχι,διοτι και εξωτερικο που κοιταξα δεν βρισκω καμια αναφορα :confused:

 

Ναι το εκανα κι εγω Αλεξ, αλλα δε θυμαμαι αν ηταν μονο 205ΚΒ, νομιζω παραπανω...

Γενικα κανω ο,τι update βρισκω μπροστα μου (μιλωντας παντα για επισημά) :lol:

 

Καλο ευρημα αυτό για το ms store, αν και γενικα ακριβο, αλλα είναι μια καλη εναλλακτικη αν θελουμε να ψωνιζουμε απευθειας από MS.

Ηδη εχω σεταρει το pro 2 με τα βασικα, του εριξα και screen protector + carbon sticker στην πλατη (εκατσε πολύ καλα), όπως ειχα και στο surface 1 κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Διαπιστωσω για ακομη μια φορα πως αγορες από ebay uk (με τοποθεσια προϊοντος στην Αγγλια παντα) ερχονται ταχύτατα στην πορτα μου, σε λιγοτερο από εβδομαδα (από Ασια περιμενω πανω από μηνα συνηθως).

 

Η μπαταρια βλεπω να βγαζει ένα 7ωρο στην πραξη, νουμερο ικανοποιητικο για το μέγεθος της συσκευης. Επισης δεν το βλεπω να ζεσταίνεται, ακομα και στο performance mode, καμια σχεση δηλαδή με τη συμπεριφορα του pro 1 που ειχα παλιοτερα...

 

Edit: Alex, εχεις ασχοληθεί με αυτό:

http://www.surfaceforums.net/forum/microsoft-surface-pro-2/6435-sp2-screen-flicker.html

την ιδια ιστορια ειχα και με το surface pro 1 , αλλα και με αλλα tablet pc (και με το vaio duo 13).

Στα υπολοιπα μπορουσα να εγκαταστήσω το intel control panel και να απενεργοποιησω την επιλογή του "screen battery save", αλλα εδώ η MS δεν εχει αφησει ενεργη τη σχετικη επιλογή.

Προσεξε, δεν αναφέρομαι στο adaptive screen brightness (που είναι το πρωτο πραγμα που βαζω "off" σε κάθε tablet pc, είναι άλλη ρυθμιση, διαβασε το νημα το εξηγουν πολύ καλα τα παιδια εκει)...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα κι εγω Αλεξ, αλλα δε θυμαμαι αν ηταν μονο 205ΚΒ, νομιζω παραπανω...

Γενικα κανω ο,τι update βρισκω μπροστα μου (μιλωντας παντα για επισημά) :lol:

 

Καλο ευρημα αυτό για το ms store, αν και γενικα ακριβο, αλλα είναι μια καλη εναλλακτικη αν θελουμε να ψωνιζουμε απευθειας από MS.

Ηδη εχω σεταρει το pro 2 με τα βασικα, του εριξα και screen protector + carbon sticker στην πλατη (εκατσε πολύ καλα), όπως ειχα και στο surface 1 κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Διαπιστωσω για ακομη μια φορα πως αγορες από ebay uk (με τοποθεσια προϊοντος στην Αγγλια παντα) ερχονται ταχύτατα στην πορτα μου, σε λιγοτερο από εβδομαδα (από Ασια περιμενω πανω από μηνα συνηθως).

 

Η μπαταρια βλεπω να βγαζει ένα 7ωρο στην πραξη, νουμερο ικανοποιητικο για το μέγεθος της συσκευης. Επισης δεν το βλεπω να ζεσταίνεται, ακομα και στο performance mode, καμια σχεση δηλαδή με τη συμπεριφορα του pro 1 που ειχα παλιοτερα...

 

Edit: Alex, εχεις ασχοληθεί με αυτό:

http://www.surfaceforums.net/forum/microsoft-surface-pro-2/6435-sp2-screen-flicker.html

την ιδια ιστορια ειχα και με το surface pro 1 , αλλα και με αλλα tablet pc (και με το vaio duo 13).

Στα υπολοιπα μπορουσα να εγκαταστήσω το intel control panel και να απενεργοποιησω την επιλογή του "screen battery save", αλλα εδώ η MS δεν εχει αφησει ενεργη τη σχετικη επιλογή.

Προσεξε, δεν αναφέρομαι στο adaptive screen brightness (που είναι το πρωτο πραγμα που βαζω "off" σε κάθε tablet pc, είναι άλλη ρυθμιση, διαβασε το νημα το εξηγουν πολύ καλα τα παιδια εκει)...

Οχι δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα μιας και εμφανίζεται στους περισσότερους και εξωτερικό εξίσου και σε εμένα το ίδιο,αλλά είναι ανεπαίσθητο και εμφανίζεται που και που οχι συνεχόμενα.

 

Καλό είναι να μην εγκαταστήσεις generic drivers της Intel διότι θα διαπιστώσεις χειρότερη αυτονομία συν να δουλεύει σε full ρυθμούς η συχνότητα της gpu ακόμα και με ελαφρύα εργασία.

Άστο οπως ειναι και απλα απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα.

 

Γενικα η ms εχει κανει βήματα μπροστα με το Pro 2 και εκτός απροόπτου το 3 είναι μονοδρομος με τους Broadwell οταν με το καλό βγει.

Ο ανταγωνισμος θελει δουλειά ακόμα θα έλεγα που εχουν Θέματα αδικαιολόγητα θα έλεγα βλεπε Dell,Sony, που δεν θα έπρεπε.

 

Όσον αφορά το ms store είναι πολύ καλή εναλλακτική για type/power cover 2 οταν με το καλό βρει και θέλουμε βέβαια να προμηθευτούμε.

Εγω καλύπτονται με bt keyboard και δεν σκέφτομαι αγορά τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το αγγιζω γιατι το ταμπλετ εχει πολύ καλη διαχειριση της ενεργειας και δε ζεσταινεται. Άλλο conflict περα από το λαγκαρισμα όταν κατεβάζεις κατι με μεγαλη ταχυτητα (και ο δεικτης του ποντικιου σερνεται) είναι το κολλημα του ΒΤ πληκτρολογιου, που σε ατακτα χρονικα διαστήματα κολλαει πατημενο ένα πληκτρο και γεμιζει μια σειρα με το ιδιο πατημα :lol:

Τα ειχα και με το duo 13, τα ιδια κι εδώ...

Κατά τα αλλα όλα καλα μετα τις πρωτες φορτισεις... κατι που παρατηρησα, όπως και στον προκατοχο του.

Τα πλαϊνα και δη στις θυρες usb, minidisplay port και φορτιστης γδερνονται για πλακα αφου τις συνδεσεις/αποσυνδεσεις - σκεφτομουν το sticker που πηρα για την πλατη να συνοδευοταν και από αυτοκόλλητα για τα πλαϊνα μερη (πχ της stickerboy) αλλα τσιγκουνευτηκα τα 35 ευρω που ηθελε το πακετακι και εμεινα μονο στο carbon αυτοκολλητο στην πλατη....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το αγγιζω γιατι το ταμπλετ εχει πολύ καλη διαχειριση της ενεργειας και δε ζεσταινεται. Άλλο conflict περα από το λαγκαρισμα όταν κατεβάζεις κατι με μεγαλη ταχυτητα (και ο δεικτης του ποντικιου σερνεται) είναι το κολλημα του ΒΤ πληκτρολογιου, που σε ατακτα χρονικα διαστήματα κολλαει πατημενο ένα πληκτρο και γεμιζει μια σειρα με το ιδιο πατημα :lol:

Τα ειχα και με το duo 13, τα ιδια κι εδώ...

Κατά τα αλλα όλα καλα μετα τις πρωτες φορτισεις... κατι που παρατηρησα, όπως και στον προκατοχο του.

Τα πλαϊνα και δη στις θυρες usb, minidisplay port και φορτιστης γδερνονται για πλακα αφου τις συνδεσεις/αποσυνδεσεις - σκεφτομουν το sticker που πηρα για την πλατη να συνοδευοταν και από αυτοκόλλητα για τα πλαϊνα μερη (πχ της stickerboy) αλλα τσιγκουνευτηκα τα 35 ευρω που ηθελε το πακετακι και εμεινα μονο στο carbon αυτοκολλητο στην πλατη....

Το εχω απολυτα γυμνό Βαγγέλη και απλώς ειμαι προσεχτικος κατα την φορτιση ή την εισαγωγή στη USB ή στην mini display port.

Σκεφτόμουν καποια στιγμή να βάλω οπως στο g2 της Skinomi skin protector περιμετρικα του tablet αλλα λέω να το αφήσω ετσι.

Για δώσε link με αυτο που πήρες εσυ και κυριως για τα πλαινα μέρη που ίσως βάλω που εινα ευάλωτα σε μικρογρατζουνιες με το βάλε βγάλε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/121245693679?var=420218308567&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Αυτό πηρα για την πλατη, αλλα υπαρχει και πληρες πακετο και για τα πλαϊνα, πχ αυτα:

http://www.stickerboy.net/collections/microsoft-surface-pro-carbon-fiber-series

Τα προτιμω περισσοτερο από λυσεις τυπου skinomi, γιατι εκει απαιτούνται υγρα για την εφαρμογή και δεν τα χωνεψα ποτε μου αυτά...

Κι εγω απλα είμαι λιγο προσεκτικος και δεν κανω κατι άλλο, τα εχουμε για να δουλευουν για εμας και όχι εμεις για αυτά τα μαραφέτια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/121245693679?var=420218308567&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Αυτό πηρα για την πλατη, αλλα υπαρχει και πληρες πακετο και για τα πλαϊνα, πχ αυτα:

http://www.stickerboy.net/collections/microsoft-surface-pro-carbon-fiber-series

Τα προτιμω περισσοτερο από λυσεις τυπου skinomi, γιατι εκει απαιτούνται υγρα για την εφαρμογή και δεν τα χωνεψα ποτε μου αυτά...

Κι εγω απλα είμαι λιγο προσεκτικος και δεν κανω κατι άλλο, τα εχουμε για να δουλευουν για εμας και όχι εμεις για αυτά τα μαραφέτια...

Φαντάζομαι αυτα για την πλάτη δεν θα αφήνουν αποτυπώματα ή να γδάρουν εστω ελαφρως την επιφάνεια αν θες να το βγάλεις ετσι(όσον αφορα το πρώτο link)?

Το δευτερο link θα το σκεφτώ διοτι προσφέρει συνολικα,αλλα περισσοτερο με ενδιαφέρει στα πλάγια να εχω προστασία που ειναι οι θύρες και η φόρτιση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...