Jump to content

Microsoft Surface Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

alex απ το fnac το πηρες το γαλλικο?

εχεις λινκ

 

εχει hdmi απ ότι ειδα, gps έχει?(δεν το πολύ χρειάζομαι να σου πω απλα ρωτάω)

 

θα μου το φερει ενας φιλος σημερα να το δω

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

alex απ το fnac το πηρες το γαλλικο?

εχεις λινκ

 

εχει hdmi απ ότι ειδα, gps έχει?(δεν το πολύ χρειάζομαι να σου πω απλα ρωτάω)

 

θα μου το φερει ενας φιλος σημερα να το δω

Εδώ κοίτα

http://www.fnac.com/Tablette-Microsoft-Surface-Pro-2-10-128-Go-Microsoft-Office-Famille-et-Etudiant-2013-Version-1-poste/a6623432/w-4

Hdmi δεν εχει,αλλά έχει mini display port και με ενα adaptor σε hdmi καθαρίσεις(8-10 ευρω)

GPS θα σε γελάσω,δεν το κοίταξα καν αν έχει.

Θα το κοιτάξω όταν παω σπιτι.

 

Edit:Δεν έχει GPS όπως ειδα στο device manager.

 

Edit 2:Πάντως απο την απόδοση της μπαταρίας δεν είμαι και πολυ ευχαριστημένος,μιας και στην δεύτερη φορτίσει απο 100% εώς 10% την καταναλώσε σε 5.5 ώρες με φωτεινότητα στο 40% και κυριως σερφάρισμα,εγκατασταση προγραμμάτων και γενικά στήσιμο της συσκευης.

Τελικά το firmware update δεν ολοκληρώθηκε και μαλλον καλύτερα κοιτάζοντας το ιστορικό των update στο tablet,διοτι εξωτερικο άκουσα παράπονα για battery drain κ.α

 

Προς στιγμήν αναβάλλω την απόκτηση του type cover 2 εώς και δώ μια βελτίωση στην απόδοση της μπαταρίας τουλάχιστον κατα 1 με 1.5 ώρα παραπάνω μετά απο 4-5 κύκλους φόρτισης και σκέφτομαι μιας και αρχές του 14 θα κυκλοφορησει του power cover 2 μπάς και το προτίμησω έναντι του type cover διοτι εχει το σημαντικο πλεονεκτημα την επαναφορτιζόμενη μπαταρια συν βέβαια το backlit που θα προσθέσει επιπλέον διάρκεια αυτονομίας.

 

Ενδιάμεσα παρήγγειλα αυτή θήκη σε στυλ χαρτοφύλακα απο αμαζον,μιας και διάβασα μπολικες θετικές κριτικές.

http://www.amazon.co.uk/Snugg-Microsoft-Surface-Leather-Wallet/dp/B00D18U63O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1387457023&sr=8-1&keywords=surface+pro+2+case

 

Edit 3:Ενα θετικο οτι φορτίζει το tablet απο 10% εως 100% σε κατι λιγότερο απο 2.5 ώρες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μηχάνημα έφτασε στα χέρια μου !!! Είναι φοβερό !!! Νομίζω η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω και σαν αντικατάσταση laptop καθώς έχει φοβερή οθόνη , πάει σφαίρα , είναι αθόρυβο , έχει το digital pen που λίγο που το δούλεψα στο Note γράφει απίστευτα. Πολύ καλά ηχεία αν και θα ήθελα να είχαν λίγο παραπάνω μπάσο , είναι λίγο βάρη αλλά εάν σκεφτείς ότι κάνεις και τη χρήση laptop άνετα σου φεύγει η ιδέα του βάρους !! Ανοίγει και κλείνει σφαίρα !! Αυτά τα λίγα από τη πρώτη μέρα εντυπώσεων !!! Τώρα περιμένω το type cover2 και τη θήκη του γιατί δεν είναι να μένει χωρίς θήκη !!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μηχάνημα έφτασε στα χέρια μου !!! Είναι φοβερό !!! Νομίζω η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω και σαν αντικατάσταση laptop καθώς έχει φοβερή οθόνη , πάει σφαίρα , είναι αθόρυβο , έχει το digital pen που λίγο που το δούλεψα στο Note γράφει απίστευτα. Πολύ καλά ηχεία αν και θα ήθελα να είχαν λίγο παραπάνω μπάσο , είναι λίγο βάρη αλλά εάν σκεφτείς ότι κάνεις και τη χρήση laptop άνετα σου φεύγει η ιδέα του βάρους !! Ανοίγει και κλείνει σφαίρα !! Αυτά τα λίγα από τη πρώτη μέρα εντυπώσεων !!! Τώρα περιμένω το type cover2 και τη θήκη του γιατί δεν είναι να μένει χωρίς θήκη !!!

 

Καλόριζικο :)

Όντως οπως τα λες ειναι το μηχάνημα.

Εγω έκανε παραγγελία τη θήκη που έβαλα πάνω και πλέον σκέφτομαι μήπως πάρω το power cover αντί του type cover 2 που θα βγει αρχές του 14.

Σκέφτομαι και ενα crystal clear screen protector κάποια στιγμή διοτι οι δαχτυλίες πανε σύννεφο οπως σε ολα τα αφή προϊόντα βέβαια και για προστασία επίσης της οθόνης απο μικρογρατζουνιες. :p

 

Να ξέρεις το εχει αποσύρει η ms το τελευταίο firmware update αρα δεν εχεις λόγο να φοβάσαι που εχουν αναφερθεί κάποια θεματα στο εξωτερικο.

Παει για μετά τις γιορτές αφου το τεστάρει καλύτερα προτού το διαθέσει μεςω windows update παλι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά μου είπε οτι εχει ενα καινούργιο Update firmware και προχώρησα να κάνει το update . Δε ξέρω εαν είναι αυτό που λες η όχι !!! Πιστεύω οτι η microsoft πλέον επειδή θέλει να μπει δυναμικά σε αυτή τη κατηγορία οτι προβλήματα βγαίνουν πιστεύω θα τα λύνει άμεσα σε σχέσει με άλλες εταιρίες !
Link to comment
Share on other sites

Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά μου είπε οτι εχει ενα καινούργιο Update firmware και προχώρησα να κάνει το update . Δε ξέρω εαν είναι αυτό που λες η όχι !!! Πιστεύω οτι η microsoft πλέον επειδή θέλει να μπει δυναμικά σε αυτή τη κατηγορία οτι προβλήματα βγαίνουν πιστεύω θα τα λύνει άμεσα σε σχέσει με άλλες εταιρίες !

 

Αυτο θα το διαπιστώσεις απο το ιστορικό των update μεσα απο τα update and recovery στα PC settings και ανάλογα τι σου λέει.

Εμένα απέτυχε να το εγκαταστήσει την πρώτη μέρα που μου έκανε πολλαπλά update.

Πάντως σίγουρα τα οποια θεματα θα τα λυση μεσα στις αρχές Γενάρη με διορθωμένη έκδοση του firmware update.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση 6 ημερών και αφού του εκανα ένα hard reset διότι μου έκανε νερά στην κατανάλωση μπαταρίας σε αναμονή και αφού πλέον εχω κανει 4 πλήρες φορτίσεις,σαν να έχει δέσει καλύτερα το λειτουργικό με τα απαραίτητα windows/drivers update και η μπαταρία του είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα πλέον με μεγαλύτερη ομαλότητα και σταθερότητα και πλέον αγγίζει τις 6 με 6,5 ώρες.

 

Πολυ θετική εντύπωση τα ηχεία του που είναι πολυ δυνατα και σαφώς πολυ καλύτερα σε σχέση με το ultrabook μου η και το iPad εξίσου.

Παρ ολο που στην ουσία είναι περισσοτερο υπολογιστής παρα tablet, το χρησιμοποιώ όσον αφορά την φόρτιση όπως ακριβώς και το κινητο μου φορτίζοντας το αφού πέσει στο 10% περίπου και μέχρι να πάει στο 100% και το βγάζω από την πρίζα.

 

Θα περιμένω να κυκλοφορήσει το power cover που θα μου προσθέσει επιπλέον ώρες αυτονομίας συν το screen protector μαζί με την θήκη.

Micro sd δεν δοκίμασα να βάλω μιας και τα 128gb ssd με καλύπτουν πολυ ικανοποιητικά και αμφιβάλλω αν θα βάλω κάποτε.

Η USB 3.0 θύρα που είναι ανοιχτή και εύκολη προσβασιμη είναι ιδιαίτερα βολική στο να συνδέω οτιδήποτε περιφερειακο άνετα και πρακτικά.

Μόνο την mini display port δεν εχω τεσταρει διότι πρέπει να παρω adaptor σε hdmi η VGA για σύνδεση με την οθόνη μου.

Αυτά σαν επιπλέον εντυπώσεις μετά από 6 ημέρες χρήσης.

 

Edit:Εδώ οι επιδόσεις του ssd της Samsung που ενσωματώνεται στο tablet που ειναι τεχνολογιας mSATA 3

http://reviews.cnet.com/system-hard-drives/samsung-pm830-mzmpc128hbfu-solid/4507-9989_7-35541341.html

http://img14.imageshack.us/img14/435/shum.jpg

Σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα οπως φαινεται στο γραφιμα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά απο μια πολυ καλη και αρμονική συμβίωση με το tablet περίπου 10 ημέρες όπου λειτουργούσε άψογα και απροβλημάτιστα,χθες με το που μπουταρα το μεσημέρι το tablet, άρχισε να συμπεριφέρεται εντελώς παράδοξα η οθονη αφής δεν ανταποκρινόταν ειτε με αφή ειτε με ποντικη,ειτε "υπάκουγε" μετά απο κάμποσα δευτερόλεπτα (10-15") με δυσκολία,δεν μπορουςα να κάνω το οτιδηποτε νορμαλ και φυσιολογικα:(

Του έκανα και soft και hard reset 2 και 3 φορές και τίποτα συνέχιζε το ίδιο τροπάρι.

Ακομα και σταμάτησε η ώρα και έδειχνε την ίδια ώρα συνέχεια χωρίς να ανανεώνεται.

 

Αυριο πρωί φεύγει Γαλλία ήδη εχω συμπληρώσει το αίτημα για επιστροφη μεσα απο τον λογαριασμό μου στο fnac ζητώντας επιστροφη χρημάτων και εξηγώντας αναλυτικά τους λόγους επιστροφής μιας και σου παρέχει δυνατότητα επιστροφής εντός 15 ημερών και η διαδικασία ειναι σχεδον ίδια με το αμαζον στο πρόσφατο παρελθόν όπου επέστρεψα ελλατωματικο προϊόντα.

Το μονο που δεν δοκίμασα ήταν να εγκαταστήσω μεςω bootable USB τα windows διοτι δεν βρησκω καν το νόημα σε αυτή τη κίνηση.

Αν ήταν θέμα software έπρεπε με την επαναφορα να στρώσει,αλλα τίποτα.

Στανταρ θέμα hardware ειναι δυστυχώς μιας και το tablet μου ταίριαζε παρα πολυ και κατα τα αλλα ήταν εξαιρετικό,αλλα έπεσα μεσα σε προβληματικη παρτίδα.:(

 

Δεν ρισκάρω να ζητάγα αντικατάσταση και απλώς θα περιμενω να μου γίνει επιστροφη χρημάτων και ίσως ξανά ψωνίζω εκ νέου ελπίζοντας να μην πέσω παλι σε προβληματικη παρτίδα.

Και μάλιστα θα τους το τονίσω στους Γάλλους,αν μου τύχει παλι ελλατωματικο μοντέλο παλι θα φύγει για επιστροφη και τέρμα δεν ξανασχολουμε με το surface.

Δεν θα μπαίνω στη διαδικασία ταλαιπωρίας παλι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Άλεξ... περαστικά ρε φίλε. Σε νοιώθω μιλάμε. Και εδώ είναι η μλκ να μην έχουμε επίσημα το προϊόν στην χώρα μας και την υποστήριξη της Microsoft που έχουν στο εξωτερικό και ειδικά στην Αμερική, όπου αν δεν κάνω λάθος με μια βόλτα σε Microsoft Store θα έβγαινες με νέο σε 15'! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την επιστροφή χρημάτων και καλύτερη τύχη στην επόμενη αγορά.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Άλεξ... περαστικά ρε φίλε. Σε νοιώθω μιλάμε. Και εδώ είναι η μλκ να μην έχουμε επίσημα το προϊόν στην χώρα μας και την υποστήριξη της Microsoft που έχουν στο εξωτερικό και ειδικά στην Αμερική, όπου αν δεν κάνω λάθος με μια βόλτα σε Microsoft Store θα έβγαινες με νέο σε 15'! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την επιστροφή χρημάτων και καλύτερη τύχη στην επόμενη αγορά.

 

αυτος είναι ο λογος που δεν επελεξα αυτή τη φορα το surface pro 2. Καπελο στο eshop δεν ηθελα να δωσω (1060 το 64αρι), για να υπαρχει μαγαζι να μπορω να απευθυνθώ αν χρειαστω κατι, οποτε η μοναδικη καλη λυση είναι η fnac που αγορασε ο Αλεξ που μπορει να σε καλυψει ανα πασα στιγμη, εστω και με λιγη ταλαιπωρια.

Αλεξ μην πτοείσαι. Και μην σκέφτεσαι αρνητικα. Το επομενο που θα μαζεψεις θα είναι αψογο...

Χρονια Πολλα και Καλα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Άλεξ... περαστικά ρε φίλε. Σε νοιώθω μιλάμε. Και εδώ είναι η μλκ να μην έχουμε επίσημα το προϊόν στην χώρα μας και την υποστήριξη της Microsoft που έχουν στο εξωτερικό και ειδικά στην Αμερική, όπου αν δεν κάνω λάθος με μια βόλτα σε Microsoft Store θα έβγαινες με νέο σε 15'! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την επιστροφή χρημάτων και καλύτερη τύχη στην επόμενη αγορά.

Αυτο που αναφέρεις ειναι το ακομα χειρότερο.

Να έχουμε πληρώσει αρκετα περισσότερα αναλογικά το ίδιο μοντέλο με τους αμερικανούς και στην πρώτη περίπτωση εγω να πρεπει να το στέλνω έξω στο κατάστημα αγοράς,διοτι εδώ δεν εισάγεται επίσημα(το ίδιο να συμβαίνει με πολλα tablet με windows)και να περιμενω μια εβδομάδα να το παραλάβουν στη Γαλλία,και αλλη μια εβδομάδα εως ότου μου καταθέσουν τα χρήματα,δηλαδη χονδρικά μέσα Γενάρη θα ξεμπέρδεψω υπό ευνοϊκές συνθήκες.:(

Ενώ αν ήμουν εξωτερικο ακομα και Γαλλία πήγαινα σε ενα απο τα πάμπολλα fnac καταστηματα και έφευγα με καινούργιο.

Το ίδιο στην Αμερική με τα ms store.

 

Πραγματικα όμως αδύνατο να καταλάβω τι ακριβώς έπαθε και συμπεριφέρεται ετσι.

Τεσπα ήδη το πακεταρισα και το σουταρω αυριο πρωί.

Δεν υπάρχει αλλη επιλογη παρα μονο αυτή.

 

Edit: Το σουταρα το tablet ελπιζω ολα καλα να πανε να παραλαβουν και να πιστωσουν τα λεφτα στην καρτα.

Εκμεταλευτικα την προσφορα επισης στο fnac.com μειων 100 ευρω με το ιδιο hardware configouration και εκανα την παραγγελια.

http://www.fnac.com/Tablette-Microsoft-Surface-Pro-2-10-128-Go/a6481175/w-4

 

Votre commande du vendredi 27 décembre 2013

 

Numéro de commande : 1P********8

Vendu par Fnac.com

 

 

Tablette Microsoft Surface Pro 2 10" 128 Go (Tablette tactile)

1 ex. 879,90 €

 

Participation aux frais d'expédition :

 

13 €

 

 

Montant total de votre commande : 892,90 € TTC

Mode de règlement :

Carte de paiement : 892,90 €

 

 

Sur Fnac.com, les paiements par carte ne sont débités qu'au moment de l'expédition ou de la confirmation du vendeur pour une commande MarketPlace, et seulement pour le montant correspondant aux articles expédiés.

 

Edit 2: Έγινε επιβεβαίωση της παραγγελίας και Δευτέρα θα γίνει η αποστολή.

Ελπίζω ολα νορμαλ να κυλήσουν και το tablet να ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια οπως οφείλει να ειναι πληρώνοντας ενα ιδιαιτερα σεβαστο ποσο για ενα tablet pc,αλλιως τέρμα τα surface,το επιστρέφω και δεν ασχολούμε πλέον με το Surface.

Δεν γίνεται παλι τόσο άτυχος να είμαι.

Να θες να αποκτήσεις κατι το οτιδηποτε και να εχεις άγχος μην σου τύχει προβληματικό.

Τι να πεις.

Ειδωμεν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 ωρα παραλαβαμε το εργαλειο κανοντας το περιβοητο unboxing για δευτερη φορα :p και ελπιζω η τελευταια και τυχερη:D

Ολα αψογα και η οθονη εξαιρετικη χωρις το παραμικρο ουτε pixel,bleeding,υπεραψογη θα ελεγα μιας και ενα μικρο φοβο το ειχα παντα με ips οθονες:)

 

Ενα πραγμα που δεν ειχα αναφερει την πρωτη φορα οτι αφαιροντας τη δοκιμαστικη εκδοση του office που εχει προεγκατεστημενη στο tablet η συνολικη διαθεσιμη χωρητικοτητα ειναι στα 98,6gb διαθεσιμη στον χρηστη.

 

O wacom digitager και αυτος αψογος οπως στο πρωτο μοντελο.

 

Αυτα σε πρωτη φαση και ευχομαι να συνεχιστουν ετσι χωρις κανενα απολυτος θεμα.:p

 

Παρελαβα και το screen protector και τη θηκη χαρτοφυλακα απο αμαζον και αργοτερα θα βγαλω και φωτο.

 

Το tablet εφυγε απο Γαλλια Δευτερα το βραδυ και Τριτη παραμονη ηταν Αθηνα,απλα παρελαβα σημερα λογω χθεσινης αργιας της πρωτοχρονιας.

Μπηκαμε με το δεξι λοιπον στο νεο τεχνολογικο ετος......

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανάμεσα σε Dell Venue Pro 11 και Surface Pro 2 (705£).. Με ανησυχεί λιγο το οτι δεν εχουμε στην Ελλάδα κάποιο κατάστημα που να το πουλάει και σε περίπτωση προβλήματος κακή ωρα οπως του Αλεξ ειναι ενα θεματακι να το στέλνεις πίσω κλπ!

Στο skroug δυστυχώς ειναι πολυ πάνω οι τιμές και η μονο επιλογή ειναι απ εξω..

Siemens SX1 -> Htc HD2 -> Htc HD7
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανάμεσα σε Dell Venue Pro 11 και Surface Pro 2 (705£).. Με ανησυχεί λιγο το οτι δεν εχουμε στην Ελλάδα κάποιο κατάστημα που να το πουλάει και σε περίπτωση προβλήματος κακή ωρα οπως του Αλεξ ειναι ενα θεματακι να το στέλνεις πίσω κλπ!

Στο skroug δυστυχώς ειναι πολυ πάνω οι τιμές και η μονο επιλογή ειναι απ εξω..

 

Δυστυχώς ή ευτυχως έχοντας υπόψη και σταθμιζοντας πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα οπως και εγραψα και πάνω το εξωτερικο ειναι μονόδρομος σε αγορα προϊόντων υψηλής τεχνολογίας αιχμής.

Πέρα το οτι αρκετα δεν τα εισάγουν επίσημα εδώ απο την αλλη σε γδερνουν κανονικα όπου τυχων βρεθεί κατάστημα να το διαθέτει βλέπε skroutz.

 

Σε καθε περίπτωση δεν θα πρεπει να παραβλεπεις και το κατάστημα απ όπου αγοράζεις και ειναι προτίμητεα μεγάλα πολυκατάστημα on line διάθεσης προϊόντων οπως το amazon,fnac,expansys που τουλάχιστον μια παραπάνω εμπιστοσύνη μπορεις να εχεις όπου σε παρέχουν απο 15 εως 30 ημέρες doa και τουλάχιστον ξέρεις οτι αν εχεις πρόβλημα θα σε καλύψουν(σε αμαζον 2 φορές μου έτυχε,1 φορά στο expansys και τωρα στο fnac να ελπίζω δεν θα εχω πρόβλημα με την επιστροφη και πίστωση της αξίας του πρώτου προβληματικού μοντέλου που μου έτυχε.)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς..

Είδα απο εναν φίλο το Τ100 ενώ ίσχυε η προσφορα των 369ε και ενω σίγουρα για τα λεφτα του ηταν απίστευτα value (πλεον έχει 4 κατι) μου έκατσε άσχημα η οθόνη στην οποια έβλεπα να έχει προβλημα σε μικρή γωνία θέασης ..

Εχω δώσει το iPad και τον σταθερό και πλεον εχω μείνει με ενα iPhone 4 :)

Αλεξ πιστεύεις θα με καλύψει το Sp2;

Το μονο που δεν ξέρω αν θα με κουράσει ειναι η μικρή οθόνη..το έχεις συνδέσει με οθόνη PC; Υπάρχει κάποιο lag οταν συνδέουμε το Sp2 με μεγάλη οθόνη;

Siemens SX1 -> Htc HD2 -> Htc HD7
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς..

Είδα απο εναν φίλο το Τ100 ενώ ίσχυε η προσφορα των 369ε και ενω σίγουρα για τα λεφτα του ηταν απίστευτα value (πλεον έχει 4 κατι) μου έκατσε άσχημα η οθόνη στην οποια έβλεπα να έχει προβλημα σε μικρή γωνία θέασης ..

Εχω δώσει το iPad και τον σταθερό και πλεον εχω μείνει με ενα iPhone 4 :)

Αλεξ πιστεύεις θα με καλύψει το Sp2;

Το μονο που δεν ξέρω αν θα με κουράσει ειναι η μικρή οθόνη..το έχεις συνδέσει με οθόνη PC; Υπάρχει κάποιο lag οταν συνδέουμε το Sp2 με μεγάλη οθόνη;

 

Πιστεύω θα σε καλυψει και κερδίζεις σε φορητοτητα,πρακτικότητα και ευελιξία απο ενα δυνατο ultrabook σε tablet form factor.

Εγω desktop δεν εχω παρα μονο ενα λαπτοπ το οποίο θα το δώσω και θα μείνω με το surface και το mini iPad και τίποτα αλλο.

 

Οθονη εχω μια 23αρα lg ips,αλλα δεν το εχω δοκιμάσει να συνδέσω ακομα μιας και με το πρώτο δεν πρόλαβα διοτι ουτε 10ημερες να το χαρώ και να εξεταςω αναλυτικά παρα ελάχιστα και σήμερα μόλις παρήγγειλα απο amazon adaptor mini display port σε hdmi και VGA να το τεσταρω στην πράξη.

 

Μόλις εγκατέστησα τα απαραίτητα windows/firmware update και πλέον σιγά σιγά θα αρχίσω να εγκαθιστο τα προγμαμματα που χρησιμοποιω πιο τακτικά και σε desktop και σε modern ui.

 

Εύχομαι να πανε ολα καλα απο εδώ και εξής γιατί δεν σου κρύβω οτι εχω κουραστεί πλέον επιστροφές και λοιπές χρονοβόρες διαδικασίες.

 

Θα γράψω και αξιολόγηση στο fnac(το αφήνω επίτηδες σε εκκρεμότητα)αφου γίνει πίστωση στην κάρτα μου απο την επιστροφη του πρώτου μοντέλου.

Να ελπίζω μεσα στην αλλη εβδομάδα να εχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μην ασχοληθώ στο μέλλον με οτιδηποτε δυσάρεστο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2014/01/02/surface-pro-2-tablet-gets-a-quiet-speed-bump/

 

Τα νέα MS Surface Pro έρχονται με 1.9GHz

 

Μια αμφιλεγόμενη είδηση που έχει αρκετές παραμέτρους.:p

Θα ικανοποιήσει μελλοντικούς υποψηφιους αγοραστές,αλλα παράλληλα θα δυσαρεστήσει κάποιους που ήδη κατέχουν την συσκευή.

Σίγουρα η αναβάθμιση θα προσθέσει μισο κλικ παραπάνω επιδόσεις,αλλα από την άλλη μπορει να μειώσει ελαφρός και την αυτονομια της συσκευής

 

Εμενα προσωπικά δεν με απασχολεί ούτε με επηρεάζει από την στιγμή που πέρα από την υψηλότερη χρονισμού λειτουργία του επεξεργαστή U4300 δεν αλλάζει τίποτα άλλο επιπλέον.

Το μόνο που με νοιάζει το δευτερο μοντέλο να είναι άψογο και άριστο και να μου πιστωθούν τα λεφτά από το πρώτο μοντέλο που επέστρεψα.

 

Έτσι κι αλλιώς σε θέματα επιδόσεων το tablet έχει πολυ ικανοποιητικές επιδόσεις στην κατηγορία του, και σε ανάλογες κινήσεις έχουν προβεί και άλλοι κατασκευαστές με δικά τους μοντέλα πχ Asus.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια αμφιλεγόμενη είδηση που έχει αρκετές παραμέτρους.:p

Θα ικανοποιήσει μελλοντικούς υποψηφιους αγοραστές,αλλα παράλληλα θα δυσαρεστήσει κάποιους που ήδη κατέχουν την συσκευή.

Σίγουρα η αναβάθμιση θα προσθέσει μισο κλικ παραπάνω επιδόσεις,αλλα από την άλλη μπορει να μειώσει ελαφρός και την αυτονομια της συσκευής

 

Εμενα προσωπικά δεν με απασχολεί ούτε με επηρεάζει από την στιγμή που πέρα από την υψηλότερη χρονισμού λειτουργία του επεξεργαστή U4300 δεν αλλάζει τίποτα άλλο επιπλέον.

Το μόνο που με νοιάζει το δευτερο μοντέλο να είναι άψογο και άριστο και να μου πιστωθούν τα λεφτά από το πρώτο μοντέλο που επέστρεψα.

 

Έτσι κι αλλιώς σε θέματα επιδόσεων το tablet έχει πολυ ικανοποιητικές επιδόσεις στην κατηγορία του, και σε ανάλογες κινήσεις έχουν προβεί και άλλοι κατασκευαστές με δικά τους μοντέλα πχ Asus.

 

Γενικά δεν διαφωνώ, απλά σε θέμα μεταπώλησης θα είναι κάτι που θα ρίξει την τιμή του "Παλιού" Configuration, και θα δώσει εκμετάλλευση στο "καινούριο" config.

 

Ελπίζω το νέο σου απόκτημα να είναι χωρίς προβλήματα και να το ευχαριστηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Από μια μέρα χρήσης αν μπορώ να βγάλω ένα πρώιμο συμπέρασμα είναι ότι διακρίνω μεγαλύτερη σταθερότητα και πιο ομαλή,αργεί και σταδιακή κατανάλωση της μπαταρίας σε σχέση με το προηγουμενο μοντέλο που ήταν προς το χειρότερο ξεκάθαρα.

Ούτε τις βουτιές που έκανε σε αναμονή το προηγούμενο μοντέλο.

 

Χτυπά ξύλο να συνεχιστεί έτσι και συνεχόμενα από εδώ και πέρα.:p

 

Όσον αφορά τα του επεξεργαστή ας πούμε με ένα μπακαλιστικο τροπο ότι μέσα στην ατυχία μου, μου έκατσε η προσφορα του fnac από 27 έως 31/12 μείων 100 ευρώ στα 879 δηλαδή από τα 979 που πληρώσα αρχές Δεκεμβρίου και έτσι κάπως πατσισαμε με την οποία χασούρα από τη μεταπωλητικη αξια του tablet όταν με το καλο ερθει(όχι σύντομα όμως)

 

Εδώ και το ίδιο γράφημα όσον αφορά τον ssd που και εκει βελτιωμένος είναι σε σχέση με το προηγούμενο.

 

http://img36.imageshack.us/img36/3558/kagf.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμπληρωνοντας ενα 10μερο με το tablet δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος σε ολα τα επιπεδα.:)

Ολα βαινουν απολυτος φυσιολογικα χωρις κανενα θεμα(επιτελους διοτι αρκετη ταλαιπωρια εχω τραβηξει με τους κατασκευαστες με τις ελλατωματικες παρτιδες που μου τυχαινουν αρκετες φορες)

 

Μεσα ατην εβδομαδα με ενημερωσαν απο Γαλλια οτι παρελαβαν το πρωτο μοντελο και οτι ειναι σε εξελιξη να μου γινει η πιστωση των χρηματων που να πιστευω μεσα στην εβδομαδα να ολοκληρωθει να μου φυγει και το αγχος.

 

Αναμενω μεσα ατην εβδομαδα τους ανταπτορες για συνδεση με οθονη/tv και θα ξανακανω για δευτερη φορα την παραγγελια για την θηκη-χαρτοφυλακα απο το αγγλικο αμαζον διοτι δεν παρελαβα ποτε απο τις 19 Δεκεμβριου που εκανα την παραγγελια και θα μου πιστωσουν και εκει τα λεφτα(πρωτη φορα μου τυγχαινει απο αμαζον να μην παραλαβω παραγγελια που εχω κανει-τουλαχιστον προσφερθηκαν να καλυψουν τα εξοδα(μεταφορικα) οταν θα κανω την δευτερη παραγγελια για το απροσδοκητο συμβαν να μην παραλαβω-επεσε μαλλον καμια λαμογια ατο ταχυδρομιο και το τσεπωσαν)

 

Edit:Τελικα Παρελαβα σήμερα την θήκη-χαρτοφύλακα ύστερα απο 25 ημέρες αναμονη απο αμαζον.

Τι να πεις δηλαδη,απαράδεκτα πράγματα και τους στόλισα καταλλήλως στην αξιολόγηση μου.

http://www.amazon.co.uk/Snugg-Microsoft-Surface-Leather-Wallet/dp/B00D18U63O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1387457023&sr=8-1&keywords=surface+pro+2+case

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ζητησω κ εγω λιγο τα φωτα σας για Windows 8 Tablets . Σε Περιπτωση που παρω π.χ το surface θα μπορω να εγκαταστησω Προγράμματα που προορίζονταν για προγενέστερες εκδόσεις των windows κ είναι μέσω CD / DVD ( εννοείτε με την κατάλληλη διαδικασία εξαγωγής των αρχείων κλπ ) ? Δηλαδή έχω ένα CD με Ελληνικο Ερμηνευττικο Λεξικό Τεγοπουλος που θελω να το βάλω σε Windows Tablet και να το χειριζομαι με τις δυνατοτητες αφης κλπ . Το Συγκεκριμενο είχε απαιτήσεις Windows 95 και λειτουργει στα Windows XP του Pc μου. Στο Ταμπλετάκι θα μπορεσω να το εγκαταστησω κ να το χρησιμοποιω ? Τι λετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων .

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ζητησω κ εγω λιγο τα φωτα σας για Windows 8 Tablets . Σε Περιπτωση που παρω π.χ το surface θα μπορω να εγκαταστησω Προγράμματα που προορίζονταν για προγενέστερες εκδόσεις των windows κ είναι μέσω CD / DVD ( εννοείτε με την κατάλληλη διαδικασία εξαγωγής των αρχείων κλπ ) ? Δηλαδή έχω ένα CD με Ελληνικο Ερμηνευττικο Λεξικό Τεγοπουλος που θελω να το βάλω σε Windows Tablet και να το χειριζομαι με τις δυνατοτητες αφης κλπ . Το Συγκεκριμενο είχε απαιτήσεις Windows 95 και λειτουργει στα Windows XP του Pc μου. Στο Ταμπλετάκι θα μπορεσω να το εγκαταστησω κ να το χρησιμοποιω ? Τι λετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων .

 

Αν το εχεις δοκιμασει σε άλλη εκδοση των w8 σε καποιο σταθερο/ φορητο υπολογιστη που χειρίζεσαι αυτό το διαστημα, τοτε, ναι, δε θα εχεις κανενα πρόβλημα.

Διαφορετικα υπαρχουν λιγες (ελάχιστες) πιθανότητες να μην υπαρχει συμβατοτητα - κατά πασα πιθανοτητα, παντως, θα τρεχει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη θήκη-χαρτοφύλακα παραλάβαμε και τους adaptor mini display port to VGA και αντιστοιχα σε HDMI(30 ευρω συνολικα με μεταφορικά)

http://www.amazon.de/gp/product/B00EYDJRG2/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

http://www.amazon.de/gp/product/B00CQ56ICQ/ref=oh_details_o00_s00_i01?ie=UTF8&psc=1

Αψογη η συνεργασία με την οθονη και σε VGA και HDMI.:)

Μένει μονο καποια στιγμή να τα δοκιμάσω και στην TV

 

Οπως επιςης να δουμε ποτε θα κυκλοφορησει το power cover να συμπληρώσει το τελευταίο κομμάτι του παζλ(Γενάρη είχε πει η ms ,αλλα άφαντο εως σήμερα)

Εως τοτε βολευομαστε με BT keyboard μαζί με αντίστοιχο ποντικη βέβαια.

 

Edit: Ολοκληρώθηκε και η πίστωση των χρημάτων από την επιστροφή του πρώτου ελαττωματικού μοντέλου...... και τέλος καλο όλα καλά λοιπόν.

Με κερδισε απόλυτα το FNAC,επαγγελματίες στα όλα τους και μετά το amazon και το expansys έχουμε και μια τρίτη αξιόπιστη επιλογή για αγορά τεχνολογικών προϊόντων.:)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο σχετικα με το Surface Pro 2 που θα ελεγα απεικονιζει την πραγματικη διασταση της συγκεκριμενης συσκευης.

Rethinking Microsoft's tablet: Surface Pro 2 succeeds

http://news.cnet.com/8301-10805_3-57617427-75/rethinking-microsofts-tablet-surface-pro-2-succeeds/

 

Διαβαζοντας παντως πληροφοριες για το power cover αναφερουν για μη υπαρξη backlit στο keyboard ανεξαρτητα που θα ενσωματωνει extra μπαταρια

Ελπιζω να μην ισχυουν αυτες οι αναφορες,μιας και το type/touch cover 2 ενσωματωνουν κανονικα παρ ολο που δεν εχουν μπαταρια.

Θα ηταν πολυ παραδοξο να μην συμπεριλαμβανεται στο power cover.

http://www.microsoftstore.com/store/msuk/en_GB/pdp/Power-Cover/productID.286903100?ClickID=cpakw7fiswazifxvlszzwiqvfks7ke7eezzk

 

Ελπιζω εως βγει στην αγορα να αλλαξουν τα πραγματα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...