Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το tab S2 είναι πολύ ακριβό.

Πήρα το tab A 10.1 4G. Μια χαρά είναι, πολύ πιο μαζεμένο από το Nexus σε bezels, καλή οθόνη με μικρότερη ανάλυση (1080p) αλλά συνολικά καλύτερη (χρώματα, αντίθεση, φωτεινότητα refresh rate), πολύ καλύτερη μπαταρία (από την ταλαιπωρημένη του Nexus), έχει και 4G και κάρτα μνήμης. Σε ταχύτητα είναι πιο γρήγορο. Δεν μπορώ να βρώ κάτι στο οποίο να είναι χειρότερο. Δεν είναι όμως και καμιά σοβαρή αναβάθμιση.

 

Περιμένω και την νέα μπαταρία, μπας και σώσω το nexus.

Καλύτερη μπαταρία από το Nexus ???? είσαι σίγουρος;;;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το tab S2 είναι πολύ ακριβό.

Πήρα το tab A 10.1 4G. Μια χαρά είναι, πολύ πιο μαζεμένο από το Nexus σε bezels, καλή οθόνη με μικρότερη ανάλυση (1080p) αλλά συνολικά καλύτερη (χρώματα, αντίθεση, φωτεινότητα refresh rate), πολύ καλύτερη μπαταρία (από την ταλαιπωρημένη του Nexus), έχει και 4G και κάρτα μνήμης. Σε ταχύτητα είναι πιο γρήγορο. Δεν μπορώ να βρώ κάτι στο οποίο να είναι χειρότερο. Δεν είναι όμως και καμιά σοβαρή αναβάθμιση.

 

Περιμένω και την νέα μπαταρία, μπας και σώσω το nexus.

Μακάρι φίλε μου να είναι όπως τα λες και να σε ικανοποιεί εσένα σαν τελικό χρήστη η αγορά του. Προσωπικά δεν θα το άγγιζα καν το Α όπως έγραψα πριν γιατί θεωρώ ότι θα αρχίσει τα κολλήματα πολύ πιο γρήγορα από την σειρά S.

Καλύτερη μπαταρία από το Nexus ???? είσαι σίγουρος;;;

 

Πλέον οι οθόνες είναι πολύ λιγότερο ενεργοβόρες σε συνδυασμό φυσικά και με τα chipsets. Οπότε κάτι τέτοιο είναι αρκετά εύκολο πλέον να γίνει.

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη μπαταρία από το Nexus ???? είσαι σίγουρος;;;

 

Καλύτερο από τα σημείο που είχε φτάσει στο τέλος. Δεν μπορώ να θυμάμαι ή να κάνω συγκριτικό με το πως ήταν πρίν 3 χρόνια!

Αν ζήσει με την νέα μπαταρία θα το δοκιμάσω.

 

Στο μεταξύ, οι οθόνες, όπως λέει και ο than0s7, έχουν βελτιωθεί σημαντικά. Αυτό που είναι άμεσα ορατό είναι το πολύ πιο ομαλό backlight, καθώς είναι πιο οποιόμορφο σε όλη την επιφάνεια. Στο Nexus τα άκρα με το κέντρο έχουν μεγάλη διαφορά. Ισως και λόγω ηλικίας;

 

Εχουμε φύγει λίγο από το θέμα μας βέβαια (NEXUS), αλλά λίγο πολύ όλοι μας αρχίζουμε να ψάχνουμε αντικαταστάτη. Το tab S2, σίγουρα είναι πιο δυνατό (και ποιοτικό) αλλά έχει τα εξής: είναι παλαιότερο, (παρουσιάζεται σε λίγες μέρες το tab S3) και είναι πολύ ακριβότερο (~150 Ευρώ το μεγάλο LTE). Για την δική μου χρήση, δεν χρειάζεται (δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια κλπ).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό: http://forum.xda-developers.com/nexus-10/general/battery-dead-t3451692 και αναφέρουν προβλήματα στη φόρτιση τα οποία λύθηκαν με ...downgrade της CM. Έχω μαμίσια ROM οπότε δε με απασχολεί, αλλά το ποστάρω μπας και σώσουμε κανέναν συμφορουμίτη από περιττά έξοδα για μπαταρίες κλπ.
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό: http://forum.xda-developers.com/nexus-10/general/battery-dead-t3451692 και αναφέρουν προβλήματα στη φόρτιση τα οποία λύθηκαν με ...downgrade της CM. Έχω μαμίσια ROM οπότε δε με απασχολεί, αλλά το ποστάρω μπας και σώσουμε κανέναν συμφορουμίτη από περιττά έξοδα για μπαταρίες κλπ.

 

Τα είχα διαβάσει αυτά, αλλά αφού είχα παραγγείλει την μπαταρία (δεν με χαλάει καθως η παλιά έχει πέσει πολύ)

Κατάφερα με 2% (ανέβηκε από μόνο του λόγο ηρεμίας από το 0%) να κάνω εγκατάσταση μιας παλιώτερης CM13 που είχα κρατήσει (ευτυχώς). Η οποία και φόρτιζε.

Μετά από όλα αυτά, μπήκε στη φόρτιση και άρχισε να φορτίζει κανονικά.

Οπότε σώθηκε η ταμπλέτα!

Η ζημιά πήγε να γίνει από το CM13....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα διαβάσει αυτά, αλλά αφού είχα παραγγείλει την μπαταρία (δεν με χαλάει καθως η παλιά έχει πέσει πολύ)

Κατάφερα με 2% (ανέβηκε από μόνο του λόγο ηρεμίας από το 0%) να κάνω εγκατάσταση μιας παλιώτερης CM13 που είχα κρατήσει (ευτυχώς). Η οποία και φόρτιζε.

Μετά από όλα αυτά, μπήκε στη φόρτιση και άρχισε να φορτίζει κανονικά.

Οπότε σώθηκε η ταμπλέτα!

Η ζημιά πήγε να γίνει από το CM13....

Άκου να δεις... Και έλεγα μιας και την χρησιμοποιώ λίγο (τη συσκευή) να της περνούσα καμιά CM έτσι, να γουστάρω. Αλλά δεν παίζει! Ίσως CM14 :) αν βγει ποτέ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα διαβάσει αυτά, αλλά αφού είχα παραγγείλει την μπαταρία (δεν με χαλάει καθως η παλιά έχει πέσει πολύ)

Κατάφερα με 2% (ανέβηκε από μόνο του λόγο ηρεμίας από το 0%) να κάνω εγκατάσταση μιας παλιώτερης CM13 που είχα κρατήσει (ευτυχώς). Η οποία και φόρτιζε.

Μετά από όλα αυτά, μπήκε στη φόρτιση και άρχισε να φορτίζει κανονικά.

Οπότε σώθηκε η ταμπλέτα!

Η ζημιά πήγε να γίνει από το CM13....

Έχεις λινκ για την μπαταρία?

 

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα διαβάσει αυτά, αλλά αφού είχα παραγγείλει την μπαταρία (δεν με χαλάει καθως η παλιά έχει πέσει πολύ)

Κατάφερα με 2% (ανέβηκε από μόνο του λόγο ηρεμίας από το 0%) να κάνω εγκατάσταση μιας παλιώτερης CM13 που είχα κρατήσει (ευτυχώς). Η οποία και φόρτιζε.

Μετά από όλα αυτά, μπήκε στη φόρτιση και άρχισε να φορτίζει κανονικά.

Οπότε σώθηκε η ταμπλέτα!

Η ζημιά πήγε να γίνει από το CM13....

ε, ναι βάλε κάνα link να το έχουμε εδώ!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις λινκ για την μπαταρία?

 

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.ebay.com/itm/282038097827?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Για την μπαταρία.

Υπόψην ότι είναι πολύ εύκολο για κάθε έναν που έχει μία στοιχειώδη εμπειρεία, να αλλάξει την μπαταρία.

 

Όσον αφορά την CΜ13, στο μέλλον θα δοκιμάζω (με γεμάτη μπαταρία) αν φορτίζει κάθε νέα έκδοση, πριν την αφήσω να δουλέψει κανονικά!

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/282038097827?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Για την μπαταρία.

Υπόψην ότι είναι πολύ εύκολο για κάθε έναν που έχει μία στοιχειώδη εμπειρεία, να αλλάξει την μπαταρία.

 

Όσον αφορά την CΜ13, στο μέλλον θα δοκιμάζω (με γεμάτη μπαταρία) αν φορτίζει κάθε νέα έκδοση, πριν την αφήσω να δουλέψει κανονικά!

Thank you!

Οδηγίες για την αλλαγή της; έχεις εύκαιρο link ?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για τη μπαταρια; Εγω θυμαμαι που ειχε 80+€

Eπισης δεν ανοιγει και πολυ ευκολα, ειναι πολυ ερμητικα κλειστο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για τη μπαταρια; Εγω θυμαμαι που ειχε 80+€

Eπισης δεν ανοιγει και πολυ ευκολα, ειναι πολυ ερμητικα κλειστο.

 

Ανοίγει πάρα πολύ εύκολα, το άνοιξα για να δω αν γίνεται, πριν παραγγείλω την μπαταρία. Χωρίς καν ειδικά εργαλεία.

Η μπαταρία έχει πέσει σε τιμή, καθώς δεν έχει πια ζήτηση. Ελπίζω να μην είναι μούφα....Θα φανεί στην πράξη, όταν έρθει θα ενημερώσω. Υπάρχει και η προστασία από ebay/paypal οπότε δεν ανησυχώ πολύ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα κι εγώ με την αναβάθμιση της cm13.Έτοιμος ήμουν να πάρω από ebay. Aπο όσο διάβασα, μάλλον το έχουν διορθώσει, αλλά δε θα το πειράξω. Μια χαρά είναι ετσι. Βγάζω κανένα 7ωρο screen on time με youtube για τα πιτσιρίκια και σερφάρισμα. Καλά είναι;
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα κι εγώ με την αναβάθμιση της cm13.Έτοιμος ήμουν να πάρω από ebay. Aπο όσο διάβασα, μάλλον το έχουν διορθώσει, αλλά δε θα το πειράξω. Μια χαρά είναι ετσι. Βγάζω κανένα 7ωρο screen on time με youtube για τα πιτσιρίκια και σερφάρισμα. Καλά είναι;

 

Στις εκδόσεις από 9/9 το διόρθωσαν το θέμα. Στο μεταξύ μου ήρθε και η μπαταρία, αλλά τώρα δεν βλέπω το λόγο να την αλλάξω!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στις εκδόσεις από 9/9 το διόρθωσαν το θέμα. Στο μεταξύ μου ήρθε και η μπαταρία, αλλά τώρα δεν βλέπω το λόγο να την αλλάξω!

Κράτησέ τη για αργότερα :) μπορείς να δώσεις link από που την πήρες;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/282038097827?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Για την μπαταρία.

Υπόψην ότι είναι πολύ εύκολο για κάθε έναν που έχει μία στοιχειώδη εμπειρεία, να αλλάξει την μπαταρία.

 

Όσον αφορά την CΜ13, στο μέλλον θα δοκιμάζω (με γεμάτη μπαταρία) αν φορτίζει κάθε νέα έκδοση, πριν την αφήσω να δουλέψει κανονικά!

 

Κράτησέ τη για αργότερα :) μπορείς να δώσεις link από που την πήρες;

 

Είναι λίγο πιο πάνω

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το τελευταίο διάστημα μου κάνει μόνο του restart είτε στην αναμονη αλλά και στην χρήση, είμαι σε στοκ 5.1.1 του έκανα επαναφορά εργοστασιακων συνεχίζει όμως το θέμα, έχεις κάνεις κάτι παρόμοιο;
:alien:
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα μου κάνει μόνο του restart είτε στην αναμονη αλλά και στην χρήση, είμαι σε στοκ 5.1.1 του έκανα επαναφορά εργοστασιακων συνεχίζει όμως το θέμα, έχεις κάνεις κάτι παρόμοιο;

 

Μπαταρία μυρίζει...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ακόμα κραταει σε καλά επίπεδα γι αυτό μου φαίνεται περίεργο, τα restart τα κάνει αναξαρτητος ποσού μπαταριας
:alien:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από πάντα τα έκανε αυτά. Νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα το ρεσταρτ. Ειδικά όταν βλέπω και βίντεο, κολλάει και ο ήχος πριν την επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από πάντα τα έκανε αυτά. Νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα το ρεσταρτ. Ειδικά όταν βλέπω και βίντεο, κολλάει και ο ήχος πριν την επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μμμ... δε βλέπω πολύ συχνά βίντεο, αλλά γενικά δε θυμάμαι τέτοια συμπεριφορά. Είμαι με CM13 βέβαια, αν παίζει ρόλο, αν και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε μαμά ROM ξανά μιας που η κάμερα σκάει, όταν βγάζω φωτο με φλας. Και δε σώζει και την φωτογραφία πρώτα... απλώς σκάει η εφαρμογή.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)
  • 1 year later...

Είναι κάποιος που το λειτουργεί ακόμη; το έχω στο συρτάρι με τη μαμά ROM και σκέφτομαι πως μπορώ να το αξιοποιήσω. Τώρα τελευταία ψάχνομαι με smart home (πρίζες/διακόπτες/λάμπες) και ίσως του ξαναδώσω λίγο ζωή 🙂

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...