Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση όσον αφορά την μπαταρία. Είχα ξαναγράψει και στο παρελθον ότι κοντα στο 7-10% το nexus δείχνει κατευθείαν 0% και σβήνει. Προχτές έκανα ενα πείραμα και το φόρτισα μέχρι το 12%. Αφου εβγαλα το φορτιστή η συσκευή δεν εσβησε μόλις έφτασε στο 10% και συνέχισε να δουλεύει μέχρι το 1%!!! (οπου το ξαναέβαλα στη πρίζα)

 

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Και για ποιο λόγο απο πλήρη φόρτιση σβήνει στο 7-10% ενώ από μερική φόρτιση φτάνει μέχρι το 1%;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν αξιολογείται. Κατω απο 10 και πανω απο 90 οι ενδειξεις εχουν μικροτερη ακριβεια. Σε οποιοδήποτε οργανο μέτρησης.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιολογείται. Κατω απο 10 και πανω απο 90 οι ενδειξεις εχουν μικροτερη ακριβεια. Σε οποιοδήποτε οργανο μέτρησης.

Στις τελευταίες δύο αποφορτίσεις το έχω παρατηρήσει και εγώ. Από το 9-10% μου έκανε shut down και - φυσικά - δεν άνοιγε αν δεν το έβαζα πρώτα στην πρίζα. Έχω cm12.1 βέβαια και Σκέφτομαι να γυρίσω σε original rom μιας που δεν έχω ούτε καν κάποια root application.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρες! Λέω να επιστρέψω σε factory image της Google. Το έκανα επιτυχώς :) και ξεκλείδωσα (ή καλύτερα ήταν ήδη ξεκλείδωτος) ο bootloader. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν φλασάρω σε fastboot mode το τελευταίο TWRP για να rootάρω, θα λαμβάνω κανονικά OTA updates που βγάζει μηνιαία η Google ή όχι; Αν όχι, υπάρχει τρόπος να έχω root και OTA μαζί;

Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομιζω να γίνεται...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Λέω να επιστρέψω σε factory image της Google. Το έκανα επιτυχώς :) και ξεκλείδωσα (ή καλύτερα ήταν ήδη ξεκλείδωτος) ο bootloader. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν φλασάρω σε fastboot mode το τελευταίο TWRP για να rootάρω, θα λαμβάνω κανονικά OTA updates που βγάζει μηνιαία η Google ή όχι; Αν όχι, υπάρχει τρόπος να έχω root και OTA μαζί;

Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Θα λαμβάνεις κανονικά αλλά δεν θα περνάει. Μπορείς όμως να φλασάρεις System και boot image από την κάθε νέα factory image που θα βγαίνει μέσω του flashfire αφού την κατεβάσεις όπως είναι συμπιεσμενη και θα είσαι κομπλέ με Root πάλι και την τελευταία έκδοση.

Εναλλακτικά μπορείς να φλασάρεις την ΟΤΑ με flashfire αρκεί να μην έχεις πειράξει αρχεία συστήματος και να έχεις κάνει Root με systemless Root.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προβλημα wakelock

Οι υπηρεσίες exchange της google ειδα οτι μου τρωνε 10% μπαταριας σε λιγοτερο απο μια μερα, τρωνε μεγαλο κολλημα. Τι μπορώ να κανω για να το φτιάξω; εχουν σχεση με το συγχρονισμο; τον εχω απενεργοποιημενο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαζεύοντας αυτό το βίντεο, νομίζω ότι είναι μια ένεση παράτασης ζωής για το τάμπλετ μας που ταυτόχρονα αυξάνει τις δυνατότητές του.

 

 

Ειλικρινά θα κάτσω να δω τι παίζει με αυτή την έκδοση και νομίζω ότι μετά από 3 χρόνια συμβίωσης θα κάνει το τάμπλετ μου πιο πλήρες από ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως εντυπωσιακό, ανοιγοκλείνουν άμεσα όλα μαζι και δεν κλεινει τίποτα. Πραγματικό multitasking.

Και ειναι σαν android+windows ταυτόχρονα, έχει όλα και από τα δύο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα;; Πραγματικά τα σπάει! και ούτε που το είχα ακουστά! Τέλειο! Επίσης, εδώ http://www.jide.com/remixos εμφανίζεται στο section "Mapping all the shortcuts" ένα πληκτρολόγιο που είναι για το Nexus μας αν δεν κάνω λάθος, το έχετε δει; υπάρχει πράγματι κάτι τέτοιο που "κουμπώνει" στην υποδοχή του tablet?
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε μπορω να αναγνωρισω το ταμπλετ στο pc με τιποτα (windows 7, 64 bit). Ουτε αυτοματα με το nexus tool, ουτε χειροκινητα, ουτε σβηνοντας παλιους drivers χειροκινητα.. Φταιει το pc?

Επισης μετα απο ενα clear cache/dalvik που εκανα γιατι ειχε καθυστερησεις, δεν αναγνωριζει τα otg φλασακια μου, τι μπορει να φταιει; εχω και το stickmount, επισης δε βοηθαει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε μπορω να αναγνωρισω το ταμπλετ στο pc με τιποτα (windows 7, 64 bit). Ουτε αυτοματα με το nexus tool, ουτε χειροκινητα, ουτε σβηνοντας παλιους drivers χειροκινητα.. Φταιει το pc?

Επισης μετα απο ενα clear cache/dalvik που εκανα γιατι ειχε καθυστερησεις, δεν αναγνωριζει τα otg φλασακια μου, τι μπορει να φταιει; εχω και το stickmount, επισης δε βοηθαει..

 

Δοκίμασε σε άλλη USB κατά προτίμηση στο πίσω μέρος του κουτιού και αν παλι δεν, προσπάθησε σε άλλο pc.

 

Στη θέση σου θα έκανα άλλη μια φορά τα wipes.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σε πισω θυρα το εχω και με αλλο καλωδιο και με το δικο του..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι φορτιζει και κανει τον ηχο συνδεσης/αποσυνδεσης

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το γνωστό κόλπο που πας στην διαχείριση εργασιών, επιλέγεις το τάμπλετ και μετά κάνεις χειροκίνητη επιλογή driver?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το προχωραει.. Έχω μια μικρή υποψία ότι μπερδεύεται με το path επειδή έχω ελληνικά windows, δεν ξερω μπορεί να είναι και χαζό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το προχωραει.. Έχω μια μικρή υποψία ότι μπερδεύεται με το path επειδή έχω ελληνικά windows, δεν ξερω μπορεί να είναι και χαζό

Κάνε αυτό με το Control panel και απεγκατασταση drivers και λογισμικού τους αν ρωτήσει. Μετά αποσυνδεσε, επανεκκίνηση και σύνδεση πάλι και εν ανάγκη δείξε τους drivers στον φάκελο του Android SDK αν τους έχεις από εκεί ή όπου αλλού.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ταμπλετακι μου πέθανε.. Το άφησα χθες το βράδυ στο 7% να φορτιζει (όχι με το δικό του φορτιστή) και κάποια στιγμή μες στη νύχτα έσβησε και το βρήκα κολλημενο στο "google" και με το power εσβηνε και άναβε πάλι μόνο του και εμενε κολλημένο στο "google". Με παρατεταμενο πατημα το power σβήνει και ανάβει και μένει πάντα στο google, δε σβήνει ποτέ οριστικά. Με volume+ και power μπαίνει σε download mode αλλά τα κουμπιά volume δε λειτουργούν, ώστε να αλλάξει από start σε recovery/fastboot/power off κτλ, ενώ τη μοναδική φορά που έπιασε και πάτησα recovery, αυτό έμεινε κολλημενο στη μπλε οθόνη του TWRP. Το άφησα έτσι μέχρι που μάλλον έσβησε από μπαταρία, το έβαλα στο ρεύμα αλλά δείχνει μόνο τη μπαταρία με τον κεραυνό και δεν ανάβει, δε μπαινει σε κανένα mode με τα volume buttons, ενώ το ρεύμα που δέχεται είναι μόλις 0,42Α.

Είναι η μπαταρία που ξελιγωθηκε ή κάτι άλλο..; :cry:

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ταμπλετακι μου πέθανε.. Το άφησα χθες το βράδυ στο 7% να φορτιζει (όχι με το δικό του φορτιστή) και κάποια στιγμή μες στη νύχτα έσβησε και το βρήκα κολλημενο στο "google" και με το power εσβηνε και άναβε πάλι μόνο του και εμενε κολλημένο στο "google". Με παρατεταμενο πατημα το power σβήνει και ανάβει και μένει πάντα στο google, δε σβήνει ποτέ οριστικά. Με volume+ και power μπαίνει σε download mode αλλά τα κουμπιά volume δε λειτουργούν, ώστε να αλλάξει από start σε recovery/fastboot/power off κτλ, ενώ τη μοναδική φορά που έπιασε και πάτησα recovery, αυτό έμεινε κολλημενο στη μπλε οθόνη του TWRP. Το άφησα έτσι μέχρι που μάλλον έσβησε από μπαταρία, το έβαλα στο ρεύμα αλλά δείχνει μόνο τη μπαταρία με τον κεραυνό και δεν ανάβει, δε μπαινει σε κανένα mode με τα volume buttons, ενώ το ρεύμα που δέχεται είναι μόλις 0,42Α.

Είναι η μπαταρία που ξελιγωθηκε ή κάτι άλλο..; :cry:

Μπαταρία είναι σχεδόν σίγουρα. Βάλε τον δικό του φορτιστή. Για κάποιο περίεργο λόγο δεν του άρεσε ούτε του Nexus 5 που είχα ούτε ένας μοτορολα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μετά με τον δικό του το φόρτιζα, αλλά παίρνει 0,42. Μάλλον πρέπει να μείνει ώρες... Να πω ότι εδώ και 3 (ή 4) χρονια το εχω φορτισει με τον δικό του καμιά 10αρια φορές, χωρίς πρόβλημα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως καμία τυχη. Ιδια συμπεριφορα, κολλημα σε google logo και αδυναμια απενεργοποιησης. Η μπαταρια δεν πηρε καθολου. Το ανοιξα κιολας και αποσυνδεσα τη μπαταρια μηπως και ξεμπλοκαρει, τπτ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...