Jump to content

Τραγικός ΟΤΕ!!! Διαβάστε....


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρότι είμαι άπειρα νευριασμένος θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο κόσμιος γίνεται.

 

Σε 1 περίπου βδομάδα μετακομίζω σε νέο σπίτι, οπότε κύριο μέλημα μου ήταν να κάνω νέα τηλεφωνική γραμμή και να έχω Internet, μιας και είναι απαραίτητο εργαλείο της δουλειάς μου αλλά και των σπουδών μου (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου).

 

Αφού λοιπόν απευθύνθηκα σε όλες σχεδόν της τηλεφωνικές εταιρείες στην Ελλάδα, κατέληξα στο ότι χρειάζεται 1 περίπου μήνα ώστε να ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή και να έχω Internet. Αυτό όμως για μένα απλά δεν γινόταν οπότε απευθύνθηκα στον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΟΤΕ. Πήρα χθες τηλέφωνο στο 13888 και μιλούσα για 4 ώρες με μια ευγενέστατη κοπελιά, οι οποία μου είπε ξεκάθαρα ότι μέχρι το τέλος της βδομαδας θα έχω τηλέφωνο και Internet. Στην χειρότερη θα είχα την Δευτέρα που μας έρχεται. Παρότι λοιπόν είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ ο ΟΤΕ, αποφάσισα να κάνω εκεί την σύνδεση μιας και είναι εργαλείο δουλειάς. Της έδωσα νούμερο γείτονα που μου ζήτησε, έλενξε την διαθεσιμότητα και τις ταχύτητες στην περιοχή και μου είπε όλα καλά, γύρω στα ~15mbps έχει η περιοχή (το σπίτι είναι στο τέρμα του 31 στην Βούλγαρη και ο ΟΤΕ είναι δίπλα) και ότι θα γίνει η δουλειά μου. Μέχρι και εύκολο νούμερο μου έταξε. Έτρεξε λοιπον την αίτηση μου όσο πιο γρήγορα γινόταν και μου είπε ότι σήμερα θα με έπαιρναν τηλέφωνο για να κλείναμε ραντεβού με τεχνικό.

 

Έρχετε λοιπόν απόγευμα και ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τον ΟΤΕ. Παίρνω λοιπόν και πάλι στο 13888 να ρωτήσω τι γίνεται. Μου απαντάει λοιπόν η κοπέλα το εξής: ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!!!. Την ξαναρωτάω πολύ ευγενικά λοιπόν αν άκουσα καλά ότι Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ με τις ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!!!!!!! και μου απάντησε ότι σε 20-30 μέρες θα με ενημερώσουν ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!!!!.

 

Το πως ένιωσα εκείνη την στιγμή δεν περιγράφεται. Μα την παναγία ήθελα να αλλάξω χώρα. Δεν είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μην έχει γραμμές στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!!

 

Πάμε άλλη μια φορά: Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΜΜΗ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΝΕΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ ΣΤΑ 500 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝ!!!!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ακύρωσα την αίτηση και σιχτήρισα την ώρα και την στιγμή που έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν πειράζει που θα πλήρωνα παραπάνω γιατί θα με εξυπηρετούσαν τουλάχιστον...ΑΜ ΔΕ!!!

 

Πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα Wind έκανα μια αίτηση και θα έχω με 15 ευρώ τηλεφωνο και 24άρι Internet (και όχι €36...) και μέχρι να ενεργοποιηθεί θα έχω στικάκι Wind. Από σήμερα δηλαδή έχω Internet.

 

Έχασα πάσα ιδέα...

Edited by PaNtErAz
:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε στην WIND θα ενεργοποιηθείς και θα σου εξηγήσω γιατί.Εσύ έκανες αίτηση για ανενεργό βρόχο. Η wind θα στείλει αίτημα στον ΟΤΕ για κατασκευή νέου βρόχου στο σπίτι σου και θα λάβει από τον ΟΤΕ απόρριψη λόγω έλλειψης ακραίου ή κυρίου δικτύου.Από την στιγμή που ο ίδιος ο ΟΤΕ σου είπε οτι θα σε ενεργοποίησει μόνο αν κάνει αναβάθμιση στην περιοχή(απλά νέες γραμμές θα περάσει) δεν πρόκειτε ΠΟΤΕ να ενεργοποιηθείς σε εναλλακτικό πάροχο. Ο ΟΤΕ δεν θα κατασκευάσει ΠΟΤΕ γραμμή για άλλη εταιρία. Η μόνη λύση είναι να ενεργοποιηθείς πρώτα στον ΟΤΕ(βάλε μια απλή τηλεφωνική γραμμή χωρίς δέσμευση και όταν ενεργοποιηθείς πήγαινε σε όποιον εναλλακτικό θες).Τζάμπα χρόνο θα χάνεις με τους εναλλακτικούς στην περίπτωση σου. Κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ και απλά αναμένεις ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να σε ενεργοποιήσουν.Το έχω ψάξει πολύ καλά το θέμα γιατί πέρασα ακριβώς τα ίδια.Με το που ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ (μετά από 3μήνες που είχα κάνει την αίτηση) την ίδια μέρα έκανα αίτηση φορητότητας προς CYTA και αντίο ΟΤΕ!Αυτά τα προβλήματα υπάρχουν σε πυκνοκατοικημένες περιοχές.ΠΡΟΣΟΧΗ:Αν βάλεις απλή γραμμή στον ΟΤΕ(χωρίς internet ή χρόνους ομιλίας) για να μην σε δεσμεύσει ωστέ να πας μετά όπου θέλεις εσύ να τους ενημερώσεις η γραμμή που θα σου δώσουν να μην είναι PCM(φερέσυχνη) γιατί δεν θα μπορείς να έχεις internet και δεν θα μπορείς να κάνεις φορητότητα.Καλό κουράγιο. Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε στην WIND θα ενεργοποιηθείς και θα σου εξηγήσω γιατί.Εσύ έκανες αίτηση για ανενεργό βρόχο. Η wind θα στείλει αίτημα στον ΟΤΕ για κατασκευή νέου βρόχου στο σπίτι σου και θα λάβει από τον ΟΤΕ απόρριψη λόγω έλλειψης ακραίου ή κυρίου δικτύου.Από την στιγμή που ο ίδιος ο ΟΤΕ σου είπε οτι θα σε ενεργοποίησει μόνο αν κάνει αναβάθμιση στην περιοχή(απλά νέες γραμμές θα περάσει) δεν πρόκειτε ΠΟΤΕ να ενεργοποιηθείς σε εναλλακτικό πάροχο. Ο ΟΤΕ δεν θα κατασκευάσει ΠΟΤΕ γραμμή για άλλη εταιρία. Η μόνη λύση είναι να ενεργοποιηθείς πρώτα στον ΟΤΕ(βάλε μια απλή τηλεφωνική γραμμή χωρίς δέσμευση και όταν ενεργοποιηθείς πήγαινε σε όποιον εναλλακτικό θες).Τζάμπα χρόνο θα χάνεις με τους εναλλακτικούς στην περίπτωση σου. Κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ και απλά αναμένεις ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να σε ενεργοποιήσουν.Το έχω ψάξει πολύ καλά το θέμα γιατί πέρασα ακριβώς τα ίδια.Με το που ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ (μετά από 3μήνες που είχα κάνει την αίτηση) την ίδια μέρα έκανα αίτηση φορητότητας προς CYTA και αντίο ΟΤΕ!Καλό κουράγιο.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο σπίτι υπάρχει ήδη σύνδεση Wind του προηγούμενου ενοικιαστή, ή οποία κόβεται αύριο. Άρα να η άδεια γραμμή. Όχι;

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο σπίτι υπάρχει ήδη σύνδεση Wind του προηγούμενου ενοικιαστή, ή οποία κόβεται αύριο. Άρα να η άδεια γραμμή. Όχι;

 

Άδεια γραμμή ναι αλλά ποιος θα την πρωτοπάρει. Αν η WIND ακυρώσει τον βρόχο του προηγούμενου ιδιοκτήτη χαιρέτα την.Το θέμα είναι να μην ακυρωθεί ο βρόχος από την WIND ωστε να σε κουμπώσει πάνω σε αυτόν. Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.Πάρε τηλ την WIND και ενημέρωσε τους για το πρόβλημα και αν γίνεται να κρατήσουν τον βρόχο ωστέ να τον χρησιμοποιήσεις εσύ. Ξέρω οτι γίνεται σε άλλη εταιρία αυτό. Το θέμα είναι να προλάβει η WIND την ακύρωση του.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Άδεια γραμμή ναι αλλά ποιος θα την πρωτοπάρει. Αν η WIND ακυρώσει τον βρόχο του προηγούμενου ιδιοκτήτη χαιρέτα την.Το θέμα είναι να μην ακυρωθεί ο βρόχος από την WIND ωστε να σε κουμπώσει πάνω σε αυτόν. Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.Πάρε τηλ την WIND και ενημέρωσε τους για το πρόβλημα και αν γίνεται να κρατήσουν τον βρόχο ωστέ να τον χρησιμοποιήσεις εσύ. Ξέρω οτι γίνεται σε άλλη εταιρία αυτό. Το θέμα είναι να προλάβει η WIND την ακύρωση του.

ΑΝ συμφωνεί ο προηγούμενος ενοικιαστής, το καλύτερο είναι να κάνεις μια απλή αλλαγή στοιχείων στη ΔΙΚΗ ΤΟΥ σύνδεση. Θα κρατήσεις δηλαδή το νούμερό του και απλά θα αλλάξει το όνομα έτσι ώστε να χρεώνεσαι εσύ. Έτσι θα έχεις αμέσως internet.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ συμφωνεί ο προηγούμενος ενοικιαστής, το καλύτερο είναι να κάνεις μια απλή αλλαγή στοιχείων στη ΔΙΚΗ ΤΟΥ σύνδεση. Θα κρατήσεις δηλαδή το νούμερό του και απλά θα αλλάξει το όνομα έτσι ώστε να χρεώνεσαι εσύ. Έτσι θα έχεις αμέσως internet.

 

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να κάνει μεταβίβαση της γραμμής στο όνομα του και μετά αλλάζει αριθμό αν θέλει. Για να κρατήσει η WIND τον βρόχο δεν χρειάζεται το οκ του πρώην ιδιοκτήτη. Θα προχωρήσει κανονικά στην ακύρωση του συμβολαίου και του αριθμού και απλά θα κρατήσει τον βρόχο για να τον δώσει σε άλλον πελάτη της από την στιγμή που είναι στην ίδια διεύθυνση. Το πρόβλημα είναι οτι αν όντως ακυρώνεται αύριο δεν προλαβαίνει να κάνει τίποτα από αυτά που λέμε.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να κάνει μεταβίβαση της γραμμής στο όνομα του και μετά αλλάζει αριθμό αν θέλει. Για να κρατήσει η WIND τον βρόχο δεν χρειάζεται το οκ του πρώην ιδιοκτήτη. Θα προχωρήσει κανονικά στην ακύρωση του συμβολαίου και του αριθμού και απλά θα κρατήσει τον βρόχο για να τον δώσει σε άλλον πελάτη της από την στιγμή που είναι στην ίδια διεύθυνση. Το πρόβλημα είναι οτι αν όντως ακυρώνεται αύριο δεν προλαβαίνει να κάνει τίποτα από αυτά που λέμε.

 

Σε συνεννόηση με τον προηγούμενο καταφέραμε να κρατήσουμε την γραμμή του για άλλο ένα μήνα (θα πληρώσω εγώ το πάγιο). Ισχύει κανονικά και η νέα αίτηση που έκανα (αυτός πληρώνει 23,67 για το Wind Dplay S ενώ εγώ έκανα συμβόλαιο με 15 ευρώ...). Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι η Wind θα κρατήσει την γραμμή για μένα;

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεννόηση με τον προηγούμενο καταφέραμε να κρατήσουμε την γραμμή του για άλλο ένα μήνα (θα πληρώσω εγώ το πάγιο). Ισχύει κανονικά και η νέα αίτηση που έκανα (αυτός πληρώνει 23,67 για το Wind Dplay S ενώ εγώ έκανα συμβόλαιο με 15 ευρώ...). Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι η Wind θα κρατήσει την γραμμή για μένα;

 

κανονικά μπορείς να κάνεις μεταβίβαση γραμμης και μετα να αλλαξεις πακετο αλλα δεν θα μπορείς να παρεις την προσφορά με τα 15€.Εναλλακτικά κρατάει τον βροχο η windκαι τονκολλαει στην δικη σου αιτηση.το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να μιλησεις με την wind για την περιπτωση σου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ο Ο.Τ.Ε πως λέγεται στα γερμανικά; να συνηθίζουμε σιγα σιγά....

 

πΟΤΕϊν (από το ναϊν, όχι πολύ πετυχημένο :D)

έχει μπει εδώ και καιρό ο Γερμανος στο πετσί του ΟΤΕ δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

και μετά βγαίνει κι ο Τσαμάζ και κοκορεύεται ότι είναι και η πιο σωστή και επικερδής εταιρία και άλλα τέτοια ανέκδοτα! Οι πελάτες του ΟΤΕ κάνουν χρόνια υπομονή και εδώ και 2 χρόνια που έχει γίνει και γερμανικών συμφερόντωα ακόμα πιο πολύ αφού το δίκτυο μένει χωρίς συντήρηση και τα προβλήματα επιδυνώνονται!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

και μετά βγαίνει κι ο Τσαμάζ και κοκορεύεται ότι είναι και η πιο σωστή και επικερδής εταιρία και άλλα τέτοια ανέκδοτα! Οι πελάτες του ΟΤΕ κάνουν χρόνια υπομονή και εδώ και 2 χρόνια που έχει γίνει και γερμανικών συμφερόντωα ακόμα πιο πολύ αφού το δίκτυο μένει χωρίς συντήρηση και τα προβλήματα επιδυνώνονται!

 

Και κλασικά του ΟΤΕ του φταίνε όλοι άλλοι εκτός από τον ίδιο..

http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/91145.html

Link to comment
Share on other sites

πες τους και απο μενα χαιρετισματα εκει στον ΟΤΕ η μαλλον στον ΟΤΓ. τον εχω ριξει ακυρο χρονια τωρα.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

για παρηγοριά...

ο οτε αφηνει και μεγάλες επιχειρήσεις χωρίς internet :(

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/157390

 

αν και περίμενα αλλαγή με τους γερμανούς, ο οτε έχει ακόμα μέσα του την ταχύτητα της δημόσιας υπηρεσίας

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...