Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια παρατηρω εδω και καποιες βδομαδες μειωση στην αυτονομια.Δεν ειμαι ρουτ με stock ελληνικη.Απο οτι βλεπω χωρις να ειμαι σιγουρος απο το μενου της μπαταριας μια διεργασια υπηρεσιες google εμφανιζεται γυρω στο 7% που δε τη θυμαμαι παλιοτερα και σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο.Ξερετε αν μπορω να κανω κατι?Επισης υπαρχει κανενα καλο προγραμμα για να κοιταξω μη τυχον φταιει και καμια αλλη διεργασια?

 

Κοίταξε στιε ρυθμίσεις του Google plus νσ κλείσεις τις ειδοποιήσεις. Σε εμενα όταν έβγαζε Google συτο ήταν και σε εμένα έπεφτε σαν τρελή η μπαταρία

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το wifi και την μπαταρία. Μου τρώει αρκετή μπαταρία ενώ το κινητό είναι σε sleep mode δηλαδή όταν έχω κλειστή την οθόνη. Παράδειγμα όταν πέφτω για ύπνο με το wifi κλειστό σε 8 ώρες η μπαταρία έχει πέσει το πολύ 4% , όταν πέφτω για ύπνο με το wifi ανοιχτό σε 8 ώρες πέφτει 16% δηλαδή 2% την ώρα. Στην αρχή σκέφτηκα ότι κάποια εφαρμογή ξυπνάει το κινητό λόγω wifi αλλά έβαλα το better battery stats και είδα ότι στις 8 ώρες το awake ήταν μόνο 15 λεπτά και ότι καμιά εφαρμογή δεν έτρεχε για πολύ χρόνο. Να τονίσω οτι το wifi μου έχει full σήμα γιατί το router είναι πολύ κοντά. Άρα είναι δυνατόν απο μόνο του το wifi να τρώει τόση μπαταρία σε sleep mode ? Εσείς έχετε παρατηρήσει πόσο σας τρώει το wifi όταν η οθόνη είναι κλειστή ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνεις το Wi-Fi έχεις κλειστά και τα δεδομένα υποθέτω, σωστά? Δεν τρώει το Wi-Fi από μόνο του. Τρώει σε συνδυασμό με τις εφαρμογές που έχουμε περασμένες. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ίντερνετ στο κινητό αυτόματα δεν λειτουργεί τίποτα από συγχρονισμούς (email, fb, Viber, whatever..) οπότε εκ των πραγμάτων θα έχεις λιγότερη κατανάλωση.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

στην 4.3 leaked η μπαταρια ειναι κατα τι χειροτερη απο την 4.1.2 ...πολλα μπορουν να φταινε βεβαια(κ περισσοτερο το οτι ειναι leaked φυσικα)αλλα ετσι ενημερωτικα...
Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνεις το Wi-Fi έχεις κλειστά και τα δεδομένα υποθέτω, σωστά? Δεν τρώει το Wi-Fi από μόνο του. Τρώει σε συνδυασμό με τις εφαρμογές που έχουμε περασμένες. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ίντερνετ στο κινητό αυτόματα δεν λειτουργεί τίποτα από συγχρονισμούς (email, fb, Viber, whatever..) οπότε εκ των πραγμάτων θα έχεις λιγότερη κατανάλωση.

 

Λοιπόν κ όμως το wifi τρώει 2% την ώρα απο μόνο του. έσβησα για να το τεστάρω όλες τις εφαρμογές που μπορεί να τρώνε μπαταρία, Facebook, viber, messenger,accurweather, τους συγχρονισμούς τους έχω πάντα κλειστούς αλλά έσβησα κ τα mail, υπηρεσίες τοποθεσίας όλα κλειστά. Κοιμήθηκα 8 ώρες και η μπαταρία είχε πέσει πάλι ακριβώς 16%, το ένα βράδυ με όλα αυτά ανοιχτά να πέφτει 16% και το άλλο βράδυ ενώ έσβησα όλες τις εφαρμογές πέφτει πάλι ακριβώς 16% σε 8 ώρες. Επίσης πριν πέσω για ύπνο έχω τσεκάρει 2 εφαρμογές για μπαταρία το better battery stats και το wakeclock detector μετά όταν ξύπνησα τα ξανά τσέκαρα και το κινητό είχε κάνει awake μόνο 15 λεπτά και καμιά εφαρμογή δεν είχε ανέβει σε χρόνο ούτε είχε καταναλώσει μπαταρία σε σχέση με πριν. Τελικά πιστεύω ότι απλά το wifi τρώει 2% την ώρα και ας είναι το κινητό σε sleep mode

Link to comment
Share on other sites

2η Φόρτιση με leaked 4.3 Sotmax σε Note 2. Χωρίς λόγια! Respect Και μισή ώρα ομιλία. Το γράφω γιατί δεν γράφει οθόνη όταν μιλάς. Παίζει ρόλο και αυτό. Επίσης. Έχω σήμα 1-2 γραμες. Και Ενα μισάωρο ήμουν με 3G Και δεδομένα. Συγχρονισμό Και Wifi πάντα ανοιχτά. Φωτηνότητα αυτόματη. http://img.tapatalk.com/d/13/10/12/aby5etan.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/10/12/teme5y8y.jpg

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

2η Φόρτιση με leaked 4.3 Sotmax σε Note 2. Χωρίς λόγια! Respect Και μισή ώρα ομιλία. Το γράφω γιατί δεν γράφει οθόνη όταν μιλάς. Παίζει ρόλο και αυτό. Επίσης. Έχω σήμα 1-2 γραμες. Και Ενα μισάωρο ήμουν με 3G Και δεδομένα. Συγχρονισμό Και Wifi πάντα ανοιχτά. Φωτηνότητα αυτόματη.

 

Not bad. Θυμιζει λίγο CyanogenMod 10.2, αν και νομίζω ότι το CM τα πάει καλύτερα (με Devil kernel).

 

Δοκίμασε να βάλεις το Greenify και να του πεις να σκοτώνει το Facebook όταν δεν το χρησιμοποιείς, βοηθάει :)

Link to comment
Share on other sites

Not bad. Θυμιζει λίγο CyanogenMod 10.2, αν και νομίζω ότι το CM τα πάει καλύτερα (με Devil kernel).

 

Δοκίμασε να βάλεις το Greenify και να του πεις να σκοτώνει το Facebook όταν δεν το χρησιμοποιείς, βοηθάει :)

 

Από την στιγμή που δεν με αφήνει απο μπαταρία δεν με απασχολεί. Το λιώνω ολη μέρα. Καθε βράδυ μπαίνει στην μπριζα οπότε δεν έχει νόημα. Δρν λέω. Εχω πιάσει και καλύτερα νούμερα αλλά με kernels κλπ. Μημ ξεχνάμε ότι η ρομ είναι beta

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν με αφήνει απο μπαταρία δεν με απασχολεί. Το λιώνω ολη μέρα. Καθε βράδυ μπαίνει στην μπριζα οπότε δεν έχει νόημα. Δρν λέω. Εχω πιάσει και καλύτερα νούμερα αλλά με kernels κλπ. Μημ ξεχνάμε ότι η ρομ είναι beta

 

Ναι και εγώ με αυτή τη λογική λειτουργώ και το Note σπέρνει σε αυτόν τον τομέα, για να μείνεις από μπαταρία μέσα στην ημέρα πρέπει να το προσπαθήσεις αρκετά - να παίζεις παιχνίδια ασταμάτητα πχ.

 

Παρόλα αυτά το Greenify σπέρνει. Έχω αγοράσει την PRO και έχω βάλει το Facebook και τον Facebook Messenger και έχω δει αισθητή διαφορά στην μπαταρία χωρίς να έχω χάσει τα messenger notifications - το Greenify το σκοτώνει αλλά αν έρθει push message το ξυπνάει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά πρέπει να το ξαναβάλω στο Greenify για να μην τρέχει;

 

Μια φορά το βάζεις στο Greenify. Μετά αυτό είναι έξυπνο και το σκοτώνει μερικά λεπτά αφού κλείσει η οθόνη. Κάτι σαν έξυπνος Task Killer. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ξεφορτωθείς ότι εφαρμογή τρέχει στο background χωρίς να θες :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι το gpsd και αν μπορώ να το κάνω να μηv τρέχει γιατί Καταναλωνει πολύ μπαταρία ευχαριστώ..
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Sotmax v5

 

Φωτεινότητα στο αυτόματο και στο full

wifi on όλη μέρα

2 λογαριασμοί mail ,2 google acc, facebook - twitter - viber

smart stay on

Αυτόματη περιστροφή on

 

http://imageshack.us/a/img89/7231/tvm2.png

 

http://imageshack.us/a/img9/4577/4m0c.png

 

http://imageshack.us/a/img36/6140/wcr.png

 

http://imageshack.us/a/img822/7302/tv8m.png

Edited by Vasilisx360
Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/13/10/22/9yqepate.jpg

Όπως φαίνεται στην εικόνα, ακόμα και στο αυτόματο, η ρύθμιση της φωτεινότητας επηρεάζεται από την χειρωνακτική προεπιλογή, για παράδειγμα, αν χειρωνακτικά το θέσω στο μέγιστο, τότε η φωτεινότητα με το αυτόματο επιλεγμένο παίζει γύρω από το μέγιστο, ενώ με το αυτόματο αποεπιλεγμενο η φωτεινότητα μένει καρφωμένη στο μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειναι καλυτερα μη αυτοματο και στη μεση της μπαρας η αυτοματο και 100% γιατι αυτοματο λιγοτερο απο 100% ειναι μη αποδεκτο απο μενα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα δούλεψα ολη τη μέρα το note με ανοιχτό 3G και data μιας και ήμουν εξω. Το αποτέλεσμα αναμενόμενο. Δεν στερηθηκα το τηλέφωνο καθόλου και μεχρι τώρα που πέφτω για ύπνο δεν με άφησε. Αυτή τη στιγμή ειναι συνδεδεμένο με το wifi καθως βρίσκομαι σπίτι.

Λοιπόν παραθέτω εικόνες για να δειτε και με τα μάτια σας.

Wifi,3G, data και συχρονισμοί ανοικτά ολη μερα.

Συχρονιζει 1 λογαριασμό gmail, facebook, skype.

Ομιλία δεν δείχνω. Αυτη τη στιγμή λεει 56 λεπτά και ειναι ξεχωριστά απο την οθόνη μιας και η οθόνη σβήνει οταν μιλαμε.

Η rom είναι η !!! leaked sotmax beta 5!!!

Φωτεινότητα στο αυτόματο και μέση.

Δεν ξέρω ρε παίδες αν θα ήσασταν Εντάξει με αυτούς τους χρόνους αλλα το οτι δςν με άφησε και δεν στερηθηκα τις λειτουργίες μου αρκεί.

Ελπίζω να ήμουν αναλυτικός.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κι εγω κανα διμηνο τωρα. Πανευτυχης βεβαια.

Η μπαταρια, τα γνωστα... μην επαναλαμβανω τα λεγομενα αλλων.

Αλλα πραγματικα πρωτη φορα συναντω κινητο να καθεται 6 ωρες αναμονη, ναι μεν δεν εκανα χρηση καμια, αλλα με ανοιχτο το wifi...

και αυτο στο 100%!!

respect

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κι εγω κανα διμηνο τωρα. Πανευτυχης βεβαια.

Η μπαταρια, τα γνωστα... μην επαναλαμβανω τα λεγομενα αλλων.

Αλλα πραγματικα πρωτη φορα συναντω κινητο να καθεται 6 ωρες αναμονη, ναι μεν δεν εκανα χρηση καμια, αλλα με ανοιχτο το wifi...

και αυτο στο 100%!!

respect

Πλασματικό είναι... Αν θέλεις να δεις τι πραγματικά καταναλώνει σε 6 ώρες, άστο πρώτα να κατέβει στο 99% και μετά άρχισε να μετράς το εξάωρο. Αυτό συμβαίνει γιατί η ένδειξη 100% μπορεί στην πραγματικότητα να σημαίνει κάτι παραπάνω, π.χ. 105%, που απλά δεν το δείχνει για να μη μπερδέψει τον χρήστη. Αν είναι από 99% και κάτω ξέρεις με βεβαιότητα ότι η ένδειξη έχει αρχίσει να "κινείται".

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, το respect σου και τα καλά σου λόγια για το Νοτέλι ισχύουν στο 100%. Μιλάμε για κορυφαία αυτονομία που δύσκολα συναντάς σε άλλες συσκευές.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια εφτασα και 7 ωρες οθονη και με παιχνιδια παρακαλω.Τρομερη αυτονομια.

Ειμαι με 100% φωτεινοτητα αυτοματο.

Με greenify donation για αδρανοποιησει εφαρμογων

Απενεργοποιηση κινηση και απενεργοποιηση αντιγραφων ασφαλειας google.

Απενεργοποιηση aυto rotation

φυσικα ολα τα παραπανω δεν με ενοχλουν καθολου γι αυτο και τα εκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια εφτασα και 7 ωρες οθονη και με παιχνιδια παρακαλω.Τρομερη αυτονομια.

Ειμαι με 100% φωτεινοτητα αυτοματο.

Με greenify donation για αδρανοποιησει εφαρμογων

Απενεργοποιηση κινηση και απενεργοποιηση αντιγραφων ασφαλειας google.

Απενεργοποιηση aυto rotation

φυσικα ολα τα παραπανω δεν με ενοχλουν καθολου γι αυτο και τα εκλεισα.

 

θα εχεις διαστημικο κινητο γιατι οταν παιζω games εμενα κατεβαινει σαν ασανσερ...

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις διαστημικο κινητο γιατι οταν παιζω games εμενα κατεβαινει σαν ασανσερ...

 

Ε καλα σε μια μερα παιζω 1 ωρα συνολικα αυτο εννοω και με games,τωρα αν εσυ το εχεις μετατρεψει σε ps vita το κινητο λογικο ειναι να την καταπινει την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...