Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτό το χάλια σήμα δικτύου είναι Super

 

Παιδιά τις είδατε τις εικόνες που έβαλε ο Νικος?

3 ώρες οθόνη στο 70%...

Ο άνθρωπος δεν τις ανέβασε για συμβουλές. Για να ζηλέψουμε τις ανέβασε :p

 

Δυστυχώς το Σήμα Δικτύου μου "σκοτώνει" την μπαταρία.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αυτονομία της μπαταρίας και όταν επιστρέψω σπίτι μου που το Σήμα Δικτύου είναι άψογο πιστεύω ότι η αυτονομία θα βελτιωθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια αυτο που ζω με το note2 πραγματικα δεν υπαρχει...

ειμαι με phoneix και περσεα και η αυτονομία μου με κανει να μην το πιστευω πλεον...ολο αυτο που ζω..:lol:

https://www.dropbox.com/s/vm9i51zmj16l6v1/2013-05-07%2015.33.29.png

 

τι να πω απλα respect..

δευτερη μπαταρια δεν χρειαζεται ουτε για πλακα!

 

το μονο που με ξενερωσε(λιγο) ειναι η καμερα..το βράδυ..

το Note 1 ηταν ενα κλικ ανώτερο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που ζω με το note2 πραγματικα δεν υπαρχει...

ειμαι με phoneix και περσεα και η αυτονομία μου με κανει να μην το πιστευω πλεον...ολο αυτο που ζω..:lol:

https://www.dropbox.com/s/vm9i51zmj16l6v1/2013-05-07%2015.33.29.png

 

τι να πω απλα respect..

δευτερη μπαταρια δεν χρειαζεται ουτε για πλακα!

 

το μονο που με ξενερωσε(λιγο) ειναι η καμερα..το βράδυ..

το Note 1 ηταν ενα κλικ ανώτερο...

 

Πόση ώρα είναι η οθόνη σου Φρέντυ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που ζω με το note2 πραγματικα δεν υπαρχει...

ειμαι με phoneix και περσεα και η αυτονομία μου με κανει να μην το πιστευω πλεον...ολο αυτο που ζω..:lol:

https://www.dropbox.com/s/vm9i51zmj16l6v1/2013-05-07%2015.33.29.png

 

τι να πω απλα respect..

δευτερη μπαταρια δεν χρειαζεται ουτε για πλακα!

 

το μονο που με ξενερωσε(λιγο) ειναι η καμερα..το βράδυ..

το Note 1 ηταν ενα κλικ ανώτερο...

 

Αν καταλαβα καλα εχεις περασει το θεμα μου, ξανα περνα το και στο aroma installer επελεξε την stock battery για να μην εχεις προβλημα με το 1% της μπαταριας..

 

Συγνωμη για το offtopic, καλο θα ηταν αυτα να τα λεγαμε στο τροποποιησεις/βελτιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα είναι η οθόνη σου Φρέντυ;

 

πες μου λιγο πως το βλέπεις αυτό να σε πω...:) για την επομενη φορα ομως γιατι τωρα το εβαλα να φορτιζει παλι...

απλα το ειχα φορτισει χθες μεσημεράκι..

το πηρα μαζι μου απο το απογευμα και μετα..:)

χθες γιορταζε ενας απο τους κολλητούς μου (γιωργαρας) μιλαμε έβγαλα πανω απο 60 photos στην ταβερνα ανέβασα facebook ΜΕ 3G γυρισα σπιτι το κινητο ανεβασε απο "μονο του" τις photos στο dropbox και το αποτελεσμα ηταν μεχρι σήμερα στις 3 και 30 το μεσημέρι πριν παω δουλεια να εχω 24% μπαταρια..:rolleyes:

το πηρα μαζι μου πηγα δουλεια μιλησα και το φορτισα απόγευμα...

δηλαδη ρε παιδια αν ειναι δυνατόν!!!!:)

 

Αν καταλαβα καλα εχεις περασει το θεμα μου, ξανα περνα το και στο aroma installer επελεξε την stock battery για να μην εχεις προβλημα με το 1% της μπαταριας..

 

Συγνωμη για το offtopic, καλο θα ηταν αυτα να τα λεγαμε στο τροποποιησεις/βελτιωσεις.

 

SORRY ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ NOTE2...

δικο σου ειναι αυτο το Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο θεμα που εχω φαει τρελο κόλλημα?:)

ποοοοοο...

το περασα προχθες απο recovery αφου εβαλα την ρομ κτλ..νομιζω μαζι τα λέγαμε...εδω!

υπαρχει τροπος να το κανω απο recovery παλι?

δεν θελω να πειραξω κατι τωρα γιατι το κινητο δουλευει απλα....τέλεια....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από ένα 24ωρο και την χρήση που αναφέρεις είχε ακόμα 24% μπαταρία. Το περίεργο που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από ένα 24ωρο και την χρήση που αναφέρεις είχε ακόμα 24% μπαταρία. Το περίεργο που είναι?

 

οτι πριν μερικες μερες ειχα Note 1...:lol::lol::lol::lol:

το Note 2 καλα καλα δεν το εχω ουτε 4 μερες...

τετοια χρηση στο πρωτο Note αλλα ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑΞΙΑ ουτε για πλάκα...!:)

εχεις αλλαξει δεύτερη μπαταρια και θα αλλαξεις και παλι ....

για αυτο μενω με το στομα ανοιχτο!

Link to comment
Share on other sites

πες μου λιγο πως το βλέπεις αυτό να σε πω...:) για την επομενη φορα ομως γιατι τωρα το εβαλα να φορτιζει παλι...

απλα το ειχα φορτισει χθες μεσημεράκι..

το πηρα μαζι μου απο το απογευμα και μετα..:)

χθες γιορταζε ενας απο τους κολλητούς μου (γιωργαρας) μιλαμε έβγαλα πανω απο 60 photos στην ταβερνα ανέβασα facebook ΜΕ 3G γυρισα σπιτι το κινητο ανεβασε απο "μονο του" τις photos στο dropbox και το αποτελεσμα ηταν μεχρι σήμερα στις 3 και 30 το μεσημέρι πριν παω δουλεια να εχω 24% μπαταρια..:rolleyes:

το πηρα μαζι μου πηγα δουλεια μιλησα και το φορτισα απόγευμα...

δηλαδη ρε παιδια αν ειναι δυνατόν!!!!:)

εγω πάλι σε σχέση με το iPhone 5 έχω απογοητευτεί στο θέμα μπαταρία του Note2.

μακράν καλύτερο το 5αρι..:(

 

στο 5 αρι περνουσα τις 36 ωρες αυτονομια... με το Νοτελι δεν φτανω ουτε τις 24:cry:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

στο 5 αρι περνουσα τις 36 ωρες αυτονομια... με το Νοτελι δεν φτανω ουτε τις 24:cry:

 

Το Note 2 στο 24ωρο δίνει 7-8 ώρες οθόνη. Μήπως το σκαλίζεις αρκετά περισσότερο απο ότι το iphone?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ισως γιατι ειναι κατι νεο στα χερια μου, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι στο μισαωρο θα έχανα 5% μπαταριας απο το 100%
Link to comment
Share on other sites

ισως γιατι ειναι κατι νεο στα χερια μου, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι στο μισαωρο θα έχανα 5% μπαταριας απο το 100%

 

Αν χάνεις 5% στο μισάωρο ενώ το χρησιμοποιείς (δλδ οθόνη αναμμένη) είσαι οκ. Αν χάνεις 5% στο μισάωρο με το κινητό στην άκρη ή με λίγη χρήση, τότε κάτι σου τραβάει μπαταρία.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Freddara welcome to the club.

Ήμουν σαν παιδάκι που περιμένει δώρα οταν διαπίστωσα την αντοχή της μπαταρίας του θηρίου.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

στην τσεπη με 2 τηλεφωνα 2 λπτων περιπου

 

1) ή είχες τραγικό σήμα

2) ή κάποια/ες εφαρμογή/ες κρατάνε τη CPU ενεργή και με κλειστή οθόνη.

 

Ανέβασε screenshots να βγάλουμε καμια άκρη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

τις εφαρμογες τις κλεινω. λες να ειναι το antivirus>?

 

Πολλές εφαρμογές παρότι φαινομενικά ειναι κλειστές, τρέχουν στο παρασκήνιο και κρατάνε το κινητό ξύπνιο, δεν του επιτρέπουν να μπει σε κατάσταση deep sleep. Αν θες ανέβασε μερικά screenshots της μπαταρίας μήπως φανεί κατι.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις και το betterbatterystats είτε από play store (επι πληρωμή) είτε από xda (δωρεάν)

Ώστε να μπορέσεις να δεις τι σου τρώει την μπαταρια όταν κάθεται

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Όπου κι αν έχω διαβάσει η εφαρμογή better battery starts είναι must have..

Το θέμα μου είναι ότι για να ενεργοποιήσω τις επιλογές alarms και network πρέπει να είμαι root. Σωστά; έπειτα τι πρέπει να κοιτάμε για καλύτερο έλεγχο και μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας μας;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας μάθει πώς πρέπει να χρησιμοποιούμε την συγκεκριμένη εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε πως αν θες καλύτερη αυτόνομα βάλε το στο αυτόματο

Εγω παντως ξερω οτι δουλευει και ο αισθητηρας φωτος μαζι με την αυτοματη φωτεινοτητα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γράφω απο iPhone στο οποίο το tapatalk δεν διαθέτει πολλαπλή παραθεση θα απαντησω συνολικα.

 

Οι κάμερα του Note2 ειναι συνολικά καλύτερη απο του Note και μια απο τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

Σε κακο φωτισμό χρησιμοποιείς το low light και εχεις πολυ καλα αποτελέσματα.

 

Η αυτονομία του Note2 ειναι ιεροσυλία να συγκρίνεται με οποιουδήποτε iPhone. Το 4s ως γνωστόν εχει καλύτερη αυτονομία απο το i5. Σε σύγκριση με το Note2 ειναι στο 50% οσο περίπου και η ονομαστική διάφορα των μπαταριών τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπου κι αν έχω διαβάσει η εφαρμογή better battery starts είναι must have..

Το θέμα μου είναι ότι για να ενεργοποιήσω τις επιλογές alarms και network πρέπει να είμαι root. Σωστά; έπειτα τι πρέπει να κοιτάμε για καλύτερο έλεγχο και μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας μας;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας μάθει πώς πρέπει να χρησιμοποιούμε την συγκεκριμένη εφαρμογή;

 

Απο οσο ξερω για να δεις τι τρώει μπαταρία οταν δεν το δουλεύεις κοιτάς στο partial wakelocks και δεν χρειάζεται να είσαιroot. Εγω μόνο αυτό κοιτάω

 

 

Καλημέρα Νοτακιδες. Λοιπον η γνώμη μου είναι πως η μπαταρία για κάθε smartphone είναι το πιο σημαντικό.

Είναι μεγάλη υπόθεση να ξέρεις ότι με φουλ χρήση δεν θα σε αφήσει μέχρι να πας σπίτι σου το βράδυ. Και αυτό το έχει μόνο το note (από όσα έχω δει)

Ήρθα από iphone 4 και είχα 4-5 ωρες χρήσης μαζί με κλήσεις (τα μετράει μαζί) και ήμουν ευχαριστημένος. Στο note έχω σίγουρα 6 ωρες οθονη και 2 ώρες κλήσεις και έχω τρελαθεί.

Γιαυτό που λέει ο Κώστας ότι είναι λίγο ιεροσυλία να το συγκρίνουμε με το iphone το πιστεύω.

Και εγώ στην αρχή ψαχνόμουν για την μπαταρια.

Αλλά πλέον το βάζω στις 11(το φορτίζω και το βγαζω) το βράδυ και μέχρι το τέλος της επόμενης μέρας έχω ακόμα 20%. Νομίζω ότι καλύπτει και τον πιο απαιτητικό χρήστη

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω για να δεις τι τρώει μπαταρία οταν δεν το δουλεύεις κοιτάς στο partial wakelocks και δεν χρειάζεται να είσαιroot. Εγω μόνο αυτό κοιτάω

 

Εδώ δηλαδή..

Τα αποτελέσματα πως τα βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δηλαδή..

Τα αποτελέσματα πως τα βλέπεις;

 

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικά τα επίπεδα.

Οταν το αφήσεις πολλές ώρες με κλειστή οθόνη και δεις να πέφτει η μπαταρία αφύσικα δηλαδη αν πεσεις για υπνο και σε 6 ώρες χασει 10% μόνο του τοτε κοίτα το. Τώρα που εισαι στο 90 δεν θα καταλάβεις και πολλα.

 

Εγω δεν μπορώ να διαβάζω σωστα αυτα που δίνει το πρόγραμμα αλλα αν πέφτει η μπαταρία κοιτάζω εκει μηπως ειναι κάτι και μετά το ψάχνω στο google

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δηλαδή..

Τα αποτελέσματα πως τα βλέπεις;

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχεις κάνει scroll down την οθόνη και δεν μπορούμε να δούμε τα πιο υψηλά ποσοστά;

 

Στο δικό μου κινητό το βέλτιστο που έχω πετύχει είναι να τρώει 2% μπαταρία ανά ώρα όταν δεν το χρησιμοποιώ με wifi ανοιχτό και δεν θυμάμαι με τι σήμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχεις κάνει scroll down την οθόνη και δεν μπορούμε να δούμε τα πιο υψηλά ποσοστά;

 

Στο δικό μου κινητό το βέλτιστο που έχω πετύχει είναι να τρώει 2% μπαταρία ανά ώρα όταν δεν το χρησιμοποιώ με wifi ανοιχτό και δεν θυμάμαι με τι σήμα δικτύου.

 

Δεν έχω κάνει scroll down αυτά είναι τα υψηλότερα ποσοστά.

Τσέκαρε και το καινούριο που ανέβασα. Όταν πάω για ύπνο και το τηλέφωνο είναι μόνο με Wi-Fi χάνω 0.4%~0.6% ανά ώρα μετρημένο με battery drain analyzer.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...