Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

VXR_ZAP και DonJuan, thank you both! Πότε έρχεται η GDR3 official γνωρίζουμε?

 

έχει ξεκινήσει η διανομή της GDR3 από το Νοέμβρη, αλλά δίδεται σιγά σιγά στις συσκευές και αναλόγως αν είναι branded ή όχι και για ποια περιοχή προορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε ένα κόπο και πείτε. Μου βημα βημα πως θα το κάνω και ας μην περνει update

 

Καλησπέρα καλή χρονιά!

 

μπορείς να δεις τις οδηγίες και διάφορες απορίες σε αυτό το νήμα : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2408890

Χτες πέρασα στο καινούριο μου Ativ S το Here Drive+ και λειτουργεί κανονικά!! Τώρα για το θέμα των updates θα φανεί εν καιρώ...

 

Και κάτι offtopic... Όταν δίνετε μια πληροφορία μην την δίνεται λειψή... Πετάει κάποιος ένα fiddler και το αφήνει έτσι. Δεν γνωρίζουν το ίδιο καλά όλοι το αντικείμενο και δεν ξέρουν να ψάχνουν όλοι σε google και xda.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να αλλάξω το csc από DBT σε ATO.Αλλά με προβληματίζει το θέμα της εγγύησης.Αν λοιπόν το κάνω και έπειτα κάνω hard reset,πάρω την gdr3 και ξαναλλάξω σε DBT χωρίς να κάνω τίποτα άλλο θα έχω την gdr3 με την αρχική μου csc έτσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου είναι γερμανικό unbranded με default CSC DBT, αλλά δεν θα το αλλάξω μιας και διάβαζα σε ένα άλλο φόρουμ από ένα παιδί ότι μέχρι και την GDR2 η DBT έπαιρνε πάντα στην ώρα της τα updates. Οπότε είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει και για εμάς. Δεν βλέπω τον λόγο να βιαστώ ειδικά από την στιγμή που όλα δουλεύουν άψογα. :D Για το θέμα της εγγύησης δεν ξέρω τι παίζει... Αν αλλάζει κάπου κάποιο "flag" και μπορούν να το δουν τότε προφανώς την χάνεις...
Link to comment
Share on other sites

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

 

Το εχω διαβάσει και στο xda νομίζω.

Χρειάζεται interop unlocked συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για κινητό με max κόστος τα 200 ευρώ και το μάτι μου έπεσε στο Ativ S...

Αν και κοντεύουν 2 χρόνια από την κυκλοφορία του πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του?

Είναι value for money σε αυτά τα λεφτά ή να κοιτάξω καλύτερα σε νεότερες κυκλοφορίες?

Να σημειώσω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός χρήστης, απλή καθημερινή χρήση όπως η πλειονότητα των χρηστών...

Επίσης δεν θεωρώ ότι θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα Windows...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για κινητό με max κόστος τα 200 ευρώ και το μάτι μου έπεσε στο Ativ S...

Αν και κοντεύουν 2 χρόνια από την κυκλοφορία του πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του?

Είναι value for money σε αυτά τα λεφτά ή να κοιτάξω καλύτερα σε νεότερες κυκλοφορίες?

Να σημειώσω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός χρήστης, απλή καθημερινή χρήση όπως η πλειονότητα των χρηστών...

Επίσης δεν θεωρώ ότι θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα Windows...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

 

αν και κανονικα πρεπει να ποσταρεις στην αναζητηση συσκευης και εγω το ιδιο μπατζετ ειχα (μεχρι 200 ευρω)και πηρα αυτο.ειχα υποψιν και το motorola moto g αλλα επρεπε να το φερω απο εξωτερικο κτλ συν οτι ηθελα λιγο αποτοξινωση απ το android.ειναι κινηταρα για αυτα τα χρηματα

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για κινητό με max κόστος τα 200 ευρώ και το μάτι μου έπεσε στο Ativ S...

Αν και κοντεύουν 2 χρόνια από την κυκλοφορία του πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του?

Είναι value for money σε αυτά τα λεφτά ή να κοιτάξω καλύτερα σε νεότερες κυκλοφορίες?

Να σημειώσω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός χρήστης, απλή καθημερινή χρήση όπως η πλειονότητα των χρηστών...

Επίσης δεν θεωρώ ότι θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα Windows...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

 

σ'αυτά τα χρήματα και κοιτώντας WP, το Ativ S είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις. Εκτός από το Ativ, μπορείς να κοιτάξεις και το 920, αλλά στα βασικά (κάμερα, μπαταρία κτλ), το Ativ κερδίζει με μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτά τα χρήματα και κοιτώντας WP, το Ativ S είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις. Εκτός από το Ativ, μπορείς να κοιτάξεις και το 920, αλλά στα βασικά (κάμερα, μπαταρία κτλ), το Ativ κερδίζει με μεγάλη διαφορά.

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για την κάμερα φίλε...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

 

Στο άσχετο τουλάχιστον μία φορά τη μέρα μου πετάει ένα "συνέχεια" και κάτι τελίτσες σα να φορτώνει ένα πράμα και μετά δε μπορω να του κάνω τίποτα.. αναγκαστικά το κλείνω πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο που κλειδώνει και κάνει μόνο του επανακίνηση!!

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Έχει παρουσιάσει σε κανένα κάτι παρόμοιο?

Σημείωση ότι δε του έχω πειράξει τίποτα μόνο κάτι ψεφτο εφαρμογές έχω κατεβάσει fbk instagram και τέτοια..

Μπορώ να κάνω κάτι για αν διορθωθεί η να το πάω στη samsung!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Ειχα το samsung i 5800. Το πηρα σημερα μεταχειρισμενο 160 ευρωπουλα μαζι με δερματινη θηκη αγορασμενο 6/2013 οποτε ειναι ακομα στην εγγυση. Η οθονη οντως γαμ@ει! Το επελεξα γιατι θελω να το χρησιμοποιω σαν μινι ταμπλετ επειδη εχει office. Σκεφτηκα σιγα τα παιχνιδια που θα παιζω στο κινητο αλλα πριν λιγο ομως εβαλα να παιξω angry birds και επαθα πλακα! θελω και αλλα games αμεσα! Βεβαια για να εχω τετοια οθονη σε androind και samsung ή εστω htc επρεπε να δωσω πολυ περισσοτερα. Η τιμη του πηρε τετοια κατρακυλα επειδη ολοι θελουν android να παιζουν παιχνιδια και να κατευαζουν application με το κιλο. Η ελλειψη εφαρμογων ειναι ενα θεμα. Δεν βρηκα ουτε εναν task manager! Μου φαινεται θα κατσω να διαβασω λιγο και θα φτιαχνω εφαρμογες και θα τις πουλαω 5 ευρω αντι 0.99 που έχουν συνηθως. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκες task manager διότι απο όσο θυμάμαι δεν υπάρχει. Το ίδιο ισχύει και για file explorer που επίσης δεν βρήκες. Αλλά μικρό το κακό. Οι περισσοτεροι δεν τα χρειάζονται αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

Edited by alexgiak
πρόσθετη ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

 

Θα βοηθήσω όσο μπορώ γιατί δεν τα'χω ψάξει όλα (πχ. το equalizer και κάποιος "τρίτος" player δε με ενδιαφέρει), οπότε ζητώ συγγνώμη από τώρα.

 

1. Όλες τις εφαρμογές του Store μπορείς να τις δεις εδώ. Τα αυθεντικά παιχνίδια μπορεί να μη τα βρεις, αλλά παρόμοια θα βρεις (π.χ fruit ninja).

4. Ναι, μπορείς να βάλεις το δικό σου ήχο κλήσης αρκεί να περνάς τα τραγούδια που θες στο φάκελο "ringtone" όταν συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή ή να σου δίνει τη δυνατότητα να τον επιλέξεις κατευθείαν μια εφαρμογή (π.χ minions factory).

5. Το ηχείο του είναι πάρα πολύ καλό και ακούγεται πολύ δυνατά, τόσο από το μεγάφωνο, όσο και από τα ακουστικά.

7. Σε καλύπτει αν θες να κάνεις αυτά, αρκεί το περιεχόμενο των παιχνιδιών να μην έχει java που δεν υποστηρίζεται (π.χ το candy crash μέσω του fb - γιατί επίσημη εφαρμογή στο store δεν υπάρχει - δε μπορεί να το παίξει).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

 

1) Από το μάρκετ. Υπάρχουν κανονικότατα λίστες "top δωρεάν", "top επί πληρωμή", "samsung corner" κλπ

 

2) Μόνο qwerty. Όμως είναι τόσο καλοφτιαγμένο και σε συνδυασμό με την μεγάλη οθόνη θα γράφεις ταχύτατα.

 

3) Κατεβάζεις κάποιον άλλο player από το κατάστημα. Να ξέρεις όμως, η μουσική δεν χρειάζεται equalizers. Προσωπική άποψη. Έχω μια κάποια εμπειρία στο θέμα "μουσική on the go". Πάντα να ακούς την μουσική έτσι όπως την προόριζε ο καλλιτέχνης. Πάντως το Ativ S, αν και σχετικά χαμηλό σε ένταση, έχει άψογη ποιότητα ήχου. Με ένα καλό Headphone των 30-40 ευρώ θα σε καταπλήξει.

 

4) Ναι αμέ. Συνδέεις το κινητό στο PC, βρίσκεις τον φάκελο "ringtones" και πετάς μέσα όποιο Mp3 θέλεις. Αποσυνδέεις το κινητό, πας στις ρυθμίσεις ήχων και θα το δεις στη λίστα.

 

5) Είναι καταπληκτικό. Ακούς και ακούγεσαι καθαρά και δυνατά. Σχετικά με το ηχείο του τώρα, είναι απλά μέτριο προς καλό. Δεν είναι πολύ δυνατό όμως έχει και αυτό πολύ καλή ποιότητα. Δεν παραμορφώνει.

Το σήμα του είναι τέλειο και το SAR πάρα πολύ χαμηλό!

 

6) Φτιάξε ένα hotmail/οutlook μόνο και μόνο για να έχεις πρόσβαση στο windows market. Μετά μπορείς να προσθέσεις όποιο άλλο email σου κάνει κέφι.

 

7) Τέλειο , ταχύτατο σερφάρισμα (τα WP φημίζονται σε αυτό τον τομέα) σε μία τεράστια, HD, 4.8 οθόνη. Επίσης το youtube φορτώνει αμέσως, παίζει με φοβερή ποιότητα και δεν σκαλώνει. Πολύ σπάνια και θα το κάνει μόνο στιγμιαία.

Και παιχνίδια δωρεάν, πολλά στο κατάστημα. Πάρα πολλά.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

 

Ένας λόγος για τον οποίο έδωσα το Ativ S ήταν και η έλλειψη κάποιου σοβαρού music player. Equalizer προς το παρών δεν θα βρεις πουθενά. Αν ψάξεις στο κατάστημα τις εφαρμογές που παίζουν μουσική θα δεις ότι όλες λένε στην περιγραφή πως θα προσθέσουν equalizer όταν το επιτρέψει η Microsoft. Αυτό φυσικά κανείς δεν ξέρει πότε και αν θα γίνει. Μόνο κάποια lumia έχουν equalizer. Αν ακούς πολύ μουσική προτείνω android και PowerAmp.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Ειχα το samsung i 5800. Το πηρα σημερα μεταχειρισμενο 160 ευρωπουλα μαζι με δερματινη θηκη αγορασμενο 6/2013 οποτε ειναι ακομα στην εγγυση. Η οθονη οντως γαμ@ει! Το επελεξα γιατι θελω να το χρησιμοποιω σαν μινι ταμπλετ επειδη εχει office. Σκεφτηκα σιγα τα παιχνιδια που θα παιζω στο κινητο αλλα πριν λιγο ομως εβαλα να παιξω angry birds και επαθα πλακα! θελω και αλλα games αμεσα! Βεβαια για να εχω τετοια οθονη σε androind και samsung ή εστω htc επρεπε να δωσω πολυ περισσοτερα. Η τιμη του πηρε τετοια κατρακυλα επειδη ολοι θελουν android να παιζουν παιχνιδια και να κατευαζουν application με το κιλο. Η ελλειψη εφαρμογων ειναι ενα θεμα. Δεν βρηκα ουτε εναν task manager! Μου φαινεται θα κατσω να διαβασω λιγο και θα φτιαχνω εφαρμογες και θα τις πουλαω 5 ευρω αντι 0.99 που έχουν συνηθως. :)

 

-Για μένα δεν χρειάζεται task manatzer! Με συνεχόμενα πατημένο το back button πλοηγήσαι στις πραγματικά ανοικτές εφαρμογές και όχι στις προσφάτως ανοιγμένες... Με το GDR3 πλέον κλείνεις όποια από αυτές θες. Σε μια εφαρμογή με home button τη βάζεις στο παρασκήνιο, με back button την κλείνεις. Όσες βαριές εφαρμογές και να ανοίξεις δεν μπορείς να καταφέρεις να το κολλήσεις! Τέρμα πια για σένα οι μαύρες οθόνες του android.

-Από παιχνίδια πραγματικά δεν ξέρω τι σου λείπει... (έχω Asphalt7, Asphalt8, Assassin's Creed, Cut The Rope, FIFA13, Fruit Ninja, Jetpack Joyride, Modern Combat4, Temple Run2, Angry Birds, Minion Rush, Rail Rush, Subway Surfers, Trial Xtreme3 και υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί γνωστοί τίτλοι παιχνιδιών!).

-Από λοιπές εφαρμογές όταν πήγα από το android σε windows phone μου έλειπαν και μου λείπουν ακόμα (μικρό το κακό μπροστά σε τόσα καλά) File Manatzer, Google Maps επίσημο, Youtube επίσημο και ένας καλός browser (chrome, opera, firefox)).

 

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

 

1.Αντί για MxPlayer δαγκωτό MoliplayerPro (.mkv ταινία, οπουδήποτε αποθηκευμένη, με ελληνικούς υπότιτλους)

5.Πολύ καλή ποιότητα ηχείου, για το σήμα του wifi και της κινητής έχω να πω τα καλύτερα λόγια!

7.Εάν δεν έχεις πρόβλημα με το ui (tiles) τότε σε καλύπτει απόλυτα! Μακράν ταχύτατο από το τετραπήρυνο galaxy s3!

Link to comment
Share on other sites

-Για μένα δεν χρειάζεται task manatzer! Με συνεχόμενα πατημένο το back button πλοηγήσαι στις πραγματικά ανοικτές εφαρμογές

Οταν πατάς πισω παει σε ολο το ιστορικο θα βαλω το gdr3 μπας και σωθω.

-Από παιχνίδια πραγματικά δεν ξέρω τι σου λείπει...

Μερικα bridge game καποια τυπου bomber και γενικα το android εχει χιλιαδες.

Ενω το τηλ με ενθουσιασε τα windows οσο παει και μου δινουν στα νευρα. δεν εχω προσβαση στους φακελους απο το κινητο !!!

Τα αρχεια html και doc πως τα διαβαζω? τα εκανα copy/paste αλλα δεν μου εμφανιζει τιποτα. Μονο οσα εχω στο mail μπορω να βλεπω. Δεν μπορεσα να βρω πως τα αποθηκευει στο κινητο απο το mail. Μηπως πρεπει να τα κανω paste σε συγκεκριμενο φακελο ? Πηρα και στην εξ πελατων και ο εξυπηρετητης μου λεει δεν το ξερω και καλα το συγκεκριμενο...:blink:

Θα το κρατήσω λιγες μερες ακομα μηπως και το συνηθησω αλλα μου ανεβαζει την πιεση ωρες ωρες. Κρίμα γιατι το wifi πιανει γαμάτα και γενικα ανεβάζει τις σελίδες σε χρονο dt.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατάς πισω παει σε ολο το ιστορικο θα βαλω το gdr3 μπας και σωθω.

 

Μερικα bridge game καποια τυπου bomber και γενικα το android εχει χιλιαδες.

Ενω το τηλ με ενθουσιασε τα windows οσο παει και μου δινουν στα νευρα. δεν εχω προσβαση στους φακελους απο το κινητο !!!

Τα αρχεια html και doc πως τα διαβαζω? τα εκανα copy/paste αλλα δεν μου εμφανιζει τιποτα. Μονο οσα εχω στο mail μπορω να βλεπω. Δεν μπορεσα να βρω πως τα αποθηκευει στο κινητο απο το mail. Μηπως πρεπει να τα κανω paste σε συγκεκριμενο φακελο ? Πηρα και στην εξ πελατων και ο εξυπηρετητης μου λεει δεν το ξερω και καλα το συγκεκριμενο...:blink:

Θα το κρατήσω λιγες μερες ακομα μηπως και το συνηθησω αλλα μου ανεβαζει την πιεση ωρες ωρες. Κρίμα γιατι το wifi πιανει γαμάτα και γενικα ανεβάζει τις σελίδες σε χρονο dt.

 

βαλτα στο skydrive και ανοιξετα από office

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γαλικο εδώ πήρε αναβαθμιση

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 200 ευρώ σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από android σε windows (δεν έχω πλέον του κινητό του άβαταρ).Από ότι έχω διαβάσει το κινητό είναι σαν αδελφάκι του s3 σε windows, οπότε είναι πολύ καλό. Έχω μερικές απορίες για το λειτουργικό:

1. Που μπορώ να βρω μια λίστα με κάποιες βασικές δωρεάν εφαρμογές και κάποια δωρεάν δημοφιλή παιχνίδια που μπορώ να κατεβάσω από το μάρκετ; Με νοιάζει ας πούμε το fruit ninja, εκατομμυριούχος, flags quiz. Κι από εφαρμογές mx player και κανά δωρεάν music player

2. To πληκτρολόγιο που έχει για μηνύματα είναι μόνο qwerty ή μπορεί να γίνει και ποιο συμπυκνωμένο 3χ4;

3. Εφαρμογές ενίσχυσης ήχου στυλ equalizer υπάρχουν που να δουλεύουν με το κινητό;

4. Mπορώ να βάλω δικό μου ήχο κλήσης;

5. Από ποιότητα/ένταση στο ακουστικό και στο ηχείο πώς είναι; Όπως επίσης κι αν έχει καλό σήμα και καλό wifi;

6. Έχω τις επαφές μου αποθηκεύμενες σε gmail account, μπορώ να τις περάσω σε windows phone; Επίσης γενικά τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να δουλέψει το κινητό; (αν πρέπει)

7. Γενικά με νοιάζει το σερφάρισμα, να βλέπω κανά βιντεάκι, να ακούω καμιά μουσικούλα και να παίζω κάποια δωρεάν σχετικά απλά παιχνίδια, με καλύπτει;

 

Σας ευχαριστώ! :)

 

Καλημέρα. Παρακάτω σου δίνω απαντήσεις από τη δική μου εμπειρία και σε ότι γνωρίζω ως νέος κάτοχος του τηλεφώνου με πολύ μικρή εμπειρία μέχρι τώρα.

 

1. Εδώ μπορείς να αναζητήσεις όλες τις εφαρμογές. http://www.windowsphone.com/el-gr/store

2. Πληκτρολόγιο έχει QWERTY ναι αλλά μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα να είχε και λειτουργία swype βέβαια αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό που λείπει μια τέτοια λειτουργία.

3. Αυτό δεν το έχω ψάξει ακόμη.

4. Ναι μπορείς να βάλεις δικό σου ήχο κλήσης (όχι ειδοποίησης για SMS και email όμως) αντιγράφοντας το mp3 σε ένα φάκελο μέσα στη μνήμη του τηλεφώνου.

5. Το ακουστικό του έχει τέλεια ποιότητα ήχου στις κλήσεις όπως και το μικρόφωνο. Επιπλέον έχει και μικρόφωνο για noise cancelation. Ενδεικτικά με αυτό να αναφέρω ότι πλέον όταν μιλάω στο αυτοκίνητο ο συνομιλητής μου δεν καταλαβαίνει ότι είμαι στο αυτοκίνητο όπως με το προηγούμενο κινητό μου. Το ηχείο του είναι πολύ καθαρό, δυνατό και δεν παραμορφώνει τον ήχο σε μεγάλες εντάσεις. Τώρα όσον αφορά το wifi, είναι όντως πάρα πολύ καλό. Μερικές φορές πιάνω δίκτυα που δεν βρίσκει το laptop.

6. Μόλις περάσεις τους λογαριασμούς σου gmail, facebook, twitter, linkedin κλπ θα συγχρονιστούν μόνες τους οι επαφές χωρίς να κάνεις τίποτα παραπάνω. Χρειάζεται να έχεις όμως ένα λογαριασμό windows live για να μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές.

7. Για σερφάρισμα είναι απλά τέλειο... Ο internet explorer είναι απίστευτα γρήγορος (αισθητά γρηγορότερος θα έλεγα από τον Safari στο iPad μου και από όσους browsers έχω δοκιμάσει σε android) και υπάρχει και άλλος ένας πολύ καλός browser ο UC που είναι εξίσου γρήγορος αλλά έχει κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις από τον ie. Αν σου τύχει και δεν δουλεύει κάτι όμως σε ένα site με αυτόν, με τον ie δουλεύει σίγουρα. Για το youtube παρότι δεν έχει επίσημη εφαρμογή έχω να πω ότι η εμπειρία για εμένα προσωπικά είναι μακράν καλύτερη από αυτήν που είχα τα 3 τελευταία χρόνια σε android! Γενικότερα αυτό που έχω παρατηρήσει στο marketplace είναι ότι έχει σημαντικά μικρότερη ποικιλία εφαρμογών από android και ios όμως στα παιχνίδια είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα.

 

Μια μικρή λεπτομέρεια που δεν έχει αναφερθεί είναι ότι παρότι μπορείς να ρυθμίσεις τον gmail λογαριασμό σου και οποιονδήποτε άλλον λογαριασμό, δεν σου δίνει δυνατότητα push notifications (αλλά έλεγχο κάθε συγκεκριμένα λεπτά) παρά μόνο στον λογαριασμό του windows live που θα ορίσεις. Εγώ προσωπικά ρύθμισα το gmail μου να προωθεί τα μηνύματα στον λογαριασμό live που έχω ώστε να μου έρχονται στην ώρα τους οι ενημερώσεις και δουλεύει κανονικά.

 

Τέλος όσον αφορά το θέμα με τις καθυστερημένες ειδοποιήσεις από διάφορες εφαρμογές, αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι στις καλό γραμμένες εφαρμογές έρχονται συνεχώς και αμέσως οι ειδοποιήσεις. Σε άλλες (βλέπε Viber) προχειρογραμμένες δεν έρχονται ή έρχονται μετά από ώρα.

 

Προχώρα άφοβα στην αγορά του. Απλά να προτιμήσεις unbranded συσκευή για να παίρνεις πιο γρήγορα τα updates. Εγώ είχα πάει στην Αθήνα σε 2 skroutzo μάγαζα να το πάρω αλλά ήταν ιταλικό της TIM και δεν το πήρα λόγω αυτών που έχουν γράψει εδώ τα άλλα παιδιά που το έχουν + λόγω του ότι εκεί που σκεφτόμουν να το πάρω ήρθε μια κυρία με το ίδιο (ιταλικό ΤΙΜ) να το επιστέψει ως ελαττωματικό. :X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...