Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργο. Εγώ όταν είχα δοκιμάσει πριν καιρό με νεώτερη από αυτή που γράφω είχα θέμα. Και καλά κάτι δεν ήταν ενημερωμένο για το Ζ και δεν μπορούσε να φλασάρει, ενώ έκανε άλλα πραγματάκια μια χαρά(ξεκλείδωμα bootloader κλπ). Καλού κακού δοκίμασε και αυτή που γράφω αν μπορείς. Απεγκατέστησε την παλιά πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

οκ..θα επανελθω...πιστευω δριμύτερος..

 

τιποτα...ακριβως τα ιδια...

κατσε βρε παιδι μου..

εγκαθιστω το flashtool.εγκαθιστω τους drivers απο τον φακελο του προγραμματος

τρεχω το flashtool

με το κινητο σβηστο παταω το volume up και ταυτοχρονα συνδεω το usb στο pc

μου αναβει συνεχεια το μπλε led του κινητου

το flashtool μου λεει οτι συνδεθηκε η συσκευη σε fastboot

μεχρι εδω ειναι κατι λαθος?

Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την ωρα που ειναι το κιν σε fastboot mode να ανοιξεις ενα command prompt (μεσα απο τον φακελο που εχεις τα αρχεια του adb) και με την εντολη "fastboot devices" να δεις αν εμφανιζεται η συσκευη σου. Ειχα παρομοιο θεμα μολις εβαλα τα Win10 και επρεπε απλα να ξαναπερασω drivers για adb και fastboot. Επισης την ωρα που ειναι συνδεδεμενο σε fastboot στο device manager θα πρεπει να το βρισκει σαν S1 fastboot device (καπως ετσι αν θυμαμαι καλα, παντως οχι σαν σκετο Xperia Z). Αντιστοιχα, οταν ειναι ανοιχτο κανονικα το κιν με το debugging ενεργοποιημενο, με τον ιδιο τροπο μεσα απο command prompt me την εντολη "adb devices" θα πρεπει παλι να εμφανιζεται το κινητο σου αν οι drivers ειναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο service menu στο δικό μου, και μου λέει πως τελικά έχω ξεκλείδωτο bootloader. Μήπως παίζει ρόλο; Το flashtool δουλεύει για να φλασάρει σε κλειδωμένο bootloader; Κανένας πιο σχετικός που το χρησιμοποιεί περισσότερο καιρό γνωρίζει να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο service menu στο δικό μου, και μου λέει πως τελικά έχω ξεκλείδωτο bootloader. Μήπως παίζει ρόλο; Το flashtool δουλεύει για να φλασάρει σε κλειδωμένο bootloader; Κανένας πιο σχετικός που το χρησιμοποιεί περισσότερο καιρό γνωρίζει να βοηθήσει;

 

κλειδωσε τον για να δουλεψει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί νομίζω πως υπάρχει παρανόηση. Στο δικό μου είναι ξεκλείδωτος. Στο δικό σου αν δεν τον έχεις ξεκλειδώσει εσύ, είναι κλειδωμένος. Ρώτησα αν ξέρει κάποιος μήπως παίζει ρόλο αυτό και αν δεν παίζει το flash tool σε κλειδωμένο. Επειδή το δικό μου είναι ξεκλείδωτο και δουλεύει το πρόγραμμα φυσιολογικά και φλασάρει τα πάντα.

 

Ο Νίκος πιο πάνω λογικά κατάλαβε πως εγώ έχω το πρόβλημα και με συμβούλεψε να το κλειδώσω. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγγύηση; Αν όχι σκέψου να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

Το μειονέκτημα που θα έχεις είναι πρακτικά πως δεν θα μπορείς να πάρεις αναβαθμίσεις λογισμικού αυτόματα. Αλλά μπορείς να περνάς ftf αρχεία με την κάθε νέα έκδοση πανεύκολα. Εγώ βρήκα σήμερα και άλλον kernel στο xda με twrp recovery που αφού τον φλασάρεις μετά ξεκινάει κανονικά η συσκευή. Δηλαδή δεν χρειάζεται να γίνει το 2ο μισό που περιέγραφα στις οδηγίες που σου έδωσα(το κομμάτι που ξαναπερνάς τον αρχικό kernel). Χώρια που είναι σκέτη χλιδή με αυτή τη λύση. Παίρνεις backup τα πάντα και αν το πειράξεις και χαλάσεις κάτι το επαναφέρεις για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί νομίζω πως υπάρχει παρανόηση. Στο δικό μου είναι ξεκλείδωτος. Στο δικό σου αν δεν τον έχεις ξεκλειδώσει εσύ, είναι κλειδωμένος. Ρώτησα αν ξέρει κάποιος μήπως παίζει ρόλο αυτό και αν δεν παίζει το flash tool σε κλειδωμένο. Επειδή το δικό μου είναι ξεκλείδωτο και δουλεύει το πρόγραμμα φυσιολογικά και φλασάρει τα πάντα.

 

Ο Νίκος πιο πάνω λογικά κατάλαβε πως εγώ έχω το πρόβλημα και με συμβούλεψε να το κλειδώσω. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο εσύ.

 

οντως μπερδευτηκα παιδια, συγγνωμη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει ξεκλείδωτο bootloader για να φλασάρεις με το flashtool. Το flashtool υποθέτω έχεις αυτό του androxyde και όχι αυτό της Sony.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

επισης το ξεκλειδωμα δεν ξερω αν κοστιζει στο Ζ σε ποιοτητα φωτο καθως χανονται οι drivers της καμερας, αλλα αυτο δεν το θυμαμαι αν ισχυει απο το Ζ ή το Ζ1 και μετα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κάποια διαφορά, για να είμαι ειλικρινής. Είχα διαβάσει πως χάνεται και το mobile bravia engine, αλλά μια χαρά το έχω και δουλεύει.

 

Πάντως με unlocked bootloader γίνεται root πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα. Το Mobile BRAVIA Engine 2 ενω το ενεργοποιώ, αυτό απενεργοποιείται από μόνο του. Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα. Το Mobile BRAVIA Engine 2 ενω το ενεργοποιώ, αυτό απενεργοποιείται από μόνο του. Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος; :wacko:

 

μηπως αυτο γινεται αφου μπει σε λειτουργια χαμηλης μπαταριας οπου κλεινει και απλα μετα δεν ξανα ανοιγει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος θελήσει να ξεκλειδώσει τον bootloader, καλό θα είναι να πάρει backup το .tar partition της συσκευής πρώτα, έτσι ώστε να μπορεί να γίνει επαναφορά drm keys και bravia engine αν ξανακλειδώσει.

 

Έτσι ηταν τα πράγματα πριν λίγο καιρό. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με την 5.1.1 γιατί εχω καιρό να το ψάξω.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

. . .καλό θα είναι να πάρει backup το .tar partition της συσκευής πρώτα, έτσι ώστε να μπορεί να γίνει επαναφορά drm keys και bravia engine αν ξανακλειδώσει. . .

Από εχθές το κλείδωσα και το ξαναξεκλείδωσα. Έχω την εντύπωση πως μια χαρά δουλεύει το Bravia engine. Τουλάχιστον μόλις ανοίγεις μια φωτογραφία την δείχνει για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου όπως είναι και μετά τη βελτιώνει αρκετά. Έτσι δεν πρέπει να δουλεύει; Βασικά δεν παρατηρώ διαφορά με το πως έδειχνε πριν το ξεκλειδώσω αρχικά.

 

Από ότι βλέπω και στη [http://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/]Sony εκεί που πας για να ξεκλειδώσεις[/url] που σου λέει τι επίπτωση έχει, στην κάμερα αναφέρεται στο Z3 :

Certain pre-loaded content on your device may also be inaccessible due to the removal of DRM security keys. For high-end devices running recent software versions, for instance Xperia Z3, the removal of DRM security keys may affect advanced camera functionality. For example, noise reduction algorithms might be removed, and performance when taking photos in low-light conditions might be affected.

 

Αφού το Bravia δείχνει να δουλεύει μια χαρά, κάμερα και μουσική(walkman) το ίδιο, για τις άλλες εφαρμογές της Sony εντάξει, προσωπικά δε θα μου λείψει κάτι ιδιαίτερα. Έτσι κι αλλιώς τις περισσότερες τις έχω πετάξει με το titanium backup.

 

Φυσικά να πω πως τη συσκευή μου την αντιμετωπίζω σαν ένα σχετικά παλιό τηλέφωνο(είναι ήδη 2,5 ετών) που μπορεί την άλλη βδομάδα να τα παίξει. Έτσι δεν με νοιάζει να το πειράξω ή να το θέσω σε κάποιο κίνδυνο γενικότερα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως πρέπει όλοι να ακολουθούν την δικιά μου τακτική.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...