Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος να έχει πρόβλημα με αντιστοίχιση μιας επαφής με ξεχωριστό ήχο κλήσης; Από τότε που πήρα το 5.1.1 χτυπάει μόνο με τον γενικό ήχο κλήσης. Κάθισα και ξαναέβαλα σε επαφές ήχους κλήσης και πάλι τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε να βάλεις τον ήχο που θέλεις για την επαφή στην εσωτερική μνήμη και όχι στην κάρτα SD (αντίγραψε με άλλο λόγια σε κάποιον φάκελο εκεί το αρχείο ήχου). Διαπίστωσα και εγώ ότι για κάποιο μυστήριο λόγο στην τελευταία έκδοση όταν πας να βάλεις κάποιον ήχο που είναι αποθηκευμένος (αυτό είναι το σημαντικό που πρέπει να προσέξει κάποιος) στην κάρτα μνήμης SD δεν λειτουργεί ως ήχος κλήσης της επαφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα από τότε που έβαλα την 5.1.1 έχω πρόβλημα με τους κλήσεις. Με ακούνε αλλά εγώ όχι... Υπάρχει κάποιο κόλπο; Μόνο με το hands free μπορώ να απαντάω και μερικές φορές μετά από restart...πρόβλημα λογισμικού είναι....
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε κάτι κουλά από την μέρα που έβαλα την lollipop. Έστρωσε καλά όταν το έκλεισα και το άφησα περίπου 5 λεπτά κλειστό τελείως.. Τι να πω ?σύμπτωση ?..δεν ξέρω. Πάντως με επανεκκίνηση δεν έστρωνε..
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει σωστά την έχει δουλέψει η Sony την 5.1.1 πρέπει να την έχετε σε clear install στο κινητό σας πάντως πολύ κρίμα που δεν θα πάμε στην 6 τελικά
Link to comment
Share on other sites

ναι και που πηγαμε στην 5.1.1....προκοψαμε... μια το μεγαφωνακι οταν ειναι στο αθορυβο δεν το βγαζει..μια οταν σε παιρνουν τηλ.δεν γινετε παντα να στο βγαζει full screen η δεν φαινετε οτι εχεις αναπαντητη...μου φαινετε θα ξαναπαω στην kit kat που λεει και ο φιλος ποιο πριν... Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Μεγαφωνάκι δε μου βγάζει ούτε σε άλλο τηλέφωνο που έχει lollipop. Μόνο το εικονίδιο ότι έχεις κόψει τις ειδοποιήσεις.

 

Λογικά εννοείς δεν σου βγάζει την κλήση σε full screen όταν κάνεις κάτι στο τηλέφωνο για να μην το χάσεις, και αντί για αυτό βγάζει επιλογή πάνω με κουμπάκια απάντηση/απόρριψη.

 

Όσο για τις αναπάντητες μια χαρά τις βλέπω, και από το led και από την ειδοποίηση στη notification bar και από τον αριθμό που βγάζει στο εικονίδιο του dialer.

http://s17.postimg.org/bm519e0ct/Screenshot_2015_10_15_15_55_53.png

Link to comment
Share on other sites

εικονιδιο της σιγασης εννοω αυτο το στρογγυλο με την διαγωνια γραμμη που για να το βγαλει πρεπει να πατησεις το volume up η down και να επιλεξεις το εικονιδιο πανω αριστερα..ενω στην kitkat εβγαζε κατευθείαν το μεγαφωνακι με την παυλα..

οταν σε παιρνουν τηλεφωνο μερικες φορες κατεβαινει ενα πινακακι στο πανω μερος της οθονης και σου λεει απαντηση- απόρριψη και αλλες φορες βγαινει κανονικα full screen ενω στην kitkat δεν το εκανε

για τις αναπαντητες εχεις δικιο το εκανε στην πρωτη εκδοση της lollipop αυτο διορθωθηκε με την 5.1.1

ασε που τωρα με την 5.1.1 δεν μου δουλευουν μερικες εφαρμογες και περιμενω αναβαθμιση τους..πχ illumination bar η οποια ειναι η μονη εφαρμογη που δουλευε πριν για τα notification led του κινητου με αναμενη την οθονη

 

Τελικα γιατι να περιμενουμε παντα την επομενη εκδοση android αν την δεχτει το κινητο η οχι? τι προσφέρει ουσιαστικα? γιατι οτι app και αν βγαίνει δεν λεει οτι λειτουργει απο την lollipop εκδοση και μετα απο θεμα αυτονομιας? δεν εχω δει διαφορα απο την kitkat..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε loupis. Ανάλογα τι κάνεις σου επιτρέπει να συνεχίσεις χωρίς να απαντήσεις την κλήση, ενώ αν πάς να το βάλεις πχ αθόρυβο μετά βγαίνει full screen, είναι όμως ένα πλεονέκτημα ενώ σε καλούν να συνεχίζεις αυτό που κάνεις, πολύ σημαντικό αν πχ σημειώνεις κάτι.

Όσο για το αθόρυβο απλά σε πάει μέχρι δόνηση και μετά θέλει πάτημα οθόνη για τελείως αθόρυβο, είναι του ανδροιδ αυτό και όντως είναι χαζό..κατά τα άλλα εγώ πρώτος κραζω το κριτήριο της αναβάθμισης αλλά τις βελτιώσεις όλοι τις θέλουμε...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το πάρω σήμερα σαν δεύτερο κινητό.. Η μπαταρια του πως τα πάει? Φαντάζομαι δεν είναι σαν Ζ2 Ζ3 που είείναι εκπληκτική. Έχει αλλάξει κάνεις?

 

Η 5.1.1 που λέτε έχει έρθει official?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Μέτρια με τα σημερινά δεδομένα είναι η μπαταρία του. Με αρκετή χρήση οριακά βγάζει την ημέρα. Προσωπικά πετυχαίνω 4 ώρες SOT χωρίς κλήσεις, ή 3 ώρες SOT με μια ώρα κλήσεων κοκ. Μέχρι να πάει στο 10% περίπου όπου το βάζω για φόρτιση. Έχω μπαταρία 2 μηνών. Την άλλαξα μόνος μου τον Αύγουστο.

 

5.1.1 έχει πάρει επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια με τα σημερινά δεδομένα είναι η μπαταρία του. Με αρκετή χρήση οριακά βγάζει την ημέρα. Προσωπικά πετυχαίνω 4 ώρες SOT χωρίς κλήσεις, ή 3 ώρες SOT με μια ώρα κλήσεων κοκ. Μέχρι να πάει στο 10% περίπου όπου το βάζω για φόρτιση. Έχω μπαταρία 2 μηνών. Την άλλαξα μόνος μου τον Αύγουστο.

 

5.1.1 έχει πάρει επίσημα.

 

Αλλά δεν έρχεται οτα αλλά μέσω flash Tool αν κατάλαβα καλά? Πολύ σημαντικό για σονυ που έδωσε τόσα updates..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Μέσω Sony pc companion. Το flash tool είναι λίγο διαφορετικό. Σου επιτρέπει να "φλασάρεις" οποία έκδοση θέλεις που ενδεχομένως υπάρχει σε backup. Εγώ την αναβάθμιση την έκανα μέσω flashtool γιατί είχα ξεκλείδωτο bootloader και έτσι δε δουλεύει κάποιος από τους επίσημους τρόπους(OTA ή pc companion).
Link to comment
Share on other sites

Μέσω Sony pc companion. Το flash tool είναι λίγο διαφορετικό. Σου επιτρέπει να "φλασάρεις" οποία έκδοση θέλεις που ενδεχομένως υπάρχει σε backup. Εγώ την αναβάθμιση την έκανα μέσω flashtool γιατί είχα ξεκλείδωτο bootloader και έτσι δε δουλεύει κάποιος από τους επίσημους τρόπους(OTA ή pc companion).

 

Ευχαριστω. Το. Οποίο πρόγραμμα έχει τη ρομ από. Μόνο του φαντάζομαι η την κατεβάζει αυτόματα. Θα δοκιμάσω μόλις το πάρω στα χέρια μου..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Το flashtool στις πιο πρόσφατες εκδόσεις ενσωματώνει ένα άλλο πρόγραμμα, το xperifirm, το οποίο σου επιτρέπει να κατεβάζεις την τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί. Μετά το κατέβασμα θέλει μια μικρή διαδικασία για να μετατρέψεις αυτό που κατέβηκε σε αρχείο .ftf το οποίο μπορεί να το φλασάρει.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά, φοράει ήδη την τελευταία έκδοση.. Το ρουτ είναι εύκολη υπόθεση? Αν και το πιο πιθανό είναι να το αφήσω έτσι.
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

blade_ εχω ανεβασει την εκδοση 5.02 και την 4.4.4 στο google drive απλως περιμενω να βαλω και την τελευταια 5.1.1. να την εχουμε ολες ειναι offical el-en που ειχε ερθει το κινητο μου
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τον ήχο που θέλεις για την επαφή στην εσωτερική μνήμη και όχι στην κάρτα SD (αντίγραψε με άλλο λόγια σε κάποιον φάκελο εκεί το αρχείο ήχου). Διαπίστωσα και εγώ ότι για κάποιο μυστήριο λόγο στην τελευταία έκδοση όταν πας να βάλεις κάποιον ήχο που είναι αποθηκευμένος (αυτό είναι το σημαντικό που πρέπει να προσέξει κάποιος) στην κάρτα μνήμης SD δεν λειτουργεί ως ήχος κλήσης της επαφής.

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα. Και κάτι άλλο: Όταν με καλεί κάποιος αργεί να ενεργοποιηθεί η οθόνη και να δω ποιος είναι. Αυτά τώρα τελευταία τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

...περιμενω να βαλω και την τελευταια 5.1.1...

Κατά 99,99% θα είναι η ίδια με αυτή που είχα κατεβάσει και είχα επισυνάψει στον οδηγό για root που έχει μπει και στην πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχουμε την ιδια rom mark αφου ειχες κατεβασει το δικο μου ftf ναι ιδια θα ειναι απλως το βαζω για τους αλους που εχουν για αλες ρομ αν και κατεβαζουν την 4.4.4 και το φλασαρουν δεν χρειαζεται να το ανεβασω
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν έχει καμία σχέση με το ότι είχα βάλει την δικιά σου. Έχοντας ξεκλείδωτο bootloader δεν μπορώ να πάρω OTA, ούτε να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα της Sony. Και στις 2 περιπτώσεις ξεκινάει η διαδικασία αλλά είναι αδύνατο να ολοκληρωθεί. Όποτε κατέβασα τη rom μέσω του xperifirm όταν έγινε διαθέσιμη(πιο πριν είχα βάλει αυτήν της Vodafone), δημιούργησα ftf αρχείο με το flashtool, και το πέρασα με το ίδιο πρόγραμμα. Βασικά αν την περάσεις κι εσύ όταν σου έρθει, αν συγκρίνεις τις πληροφορίες και είναι τα ίδια με το δικό μου, τότε είμαστε 100% σίγουροι ότι είναι το ίδιο.

http://s18.postimg.org/fv0iqjiax/Screenshot_2015_10_19_10_06_52.png

 

Και με *#*#7378423#*#* πας service info και software info και το συγκρίνεις με αυτό :

http://s7.postimg.org/uf2wj8cvv/Screenshot_2015_10_19_10_14_24.png

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου γράφει είμαι στην 5.1.1 από την πρώτη ημέρα που βγήκε

Άξιζε η μετάβαση από την κιτ κατ;

Link to comment
Share on other sites

εχω ακομη την 5.0.2 ενημέρωση,το συνδεω στο pc companion κ μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο....Εσεις την 5.1.1 πως την περάσατε;;

 

κανονικα βαλαμε το pcc Και μας την εβγαλε να την ανεβασω google drive και να την κατεβασεις να την περασεις με flashtool την 5.1.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άξιζε η μετάβαση από την κιτ κατ;

 

αργει λιγο με τα wi-fi να μπει οσπου να συνδεθει απο εκει και μετα δεν μου εχει βγαλει κατι

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για μένα το z...LG g4, άλλο επίπεδο.... Καλά ήταν για 1,5 χρόνο...
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...