Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια δεν ειναι τοσο χαλια η οθονη του, απεναντιας νομιζω οτι εχει παρα πολυ καλη πιστοτητα χρωματων...64 καρτα δεν παιρνει ε?

 

Δεν είναι χάλια η οθόνη. Μόνο οι γωνίες θέασης πάσχουν. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ηχειο του ειναι για τα μπαζα αλλα κλειν μειν....ολα σχεδον ετσι ειναι.

 

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα της συσκευής. Για τα μπάζα όντως.

Και όχι.. δεν είναι έτσι τα άλλα κινητά. Το Xperia Z παίζει να έχει με διαφορά το χειρότερο ηχείο.

 

Εδώ μιλάμε τα GNexus και Ν9-00 που έχω (που φημίζονται για τα τραγικά ηχεία τους) είναι κατά πολύ καλύτερα από το "Z".

Κρίμα...

 

Αν εξαιρέσεις το ηχείο όμως η συσκευή είναι αστέρι!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να πω ξερω γω, μιλαμε για pentile ομως αμολεντ, στο Ν9 εβλεπες χαλαρα τους κοκκους και στο νεξους ηταν η μοναδικη συσκευη που ειδα burn in σε οθονη συσκευης μου, το Ζ εχει πολυ καλη ευκρινεια μετριες γωνιες (και?) αλλα νομιζω τα χρωματα της ειναι πολυ ουδετερα μου αρεσει αυτο.

 

Περι ηχειου, ολα ιδια μου φαινονται πλην των HTC One (m7-m8) πανω κατω τα ιδια εννοω

Το νεξους ειχε την ιδια ποιοτητα ηχειου, τι μπαζο και εκεινο (εκανε και ενα τακ καθε φορα που σταματουσε να παιζει)

 

Τωρα μιας και μπηκαμε στην οικογενεια εδω, καμμια καλη θηκουλα pouch να το βαζω παιζει? καμμια προταση καλη?

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

To N9 το ανέφερα για το ηχείο του , όχι για την οθόνη. Σαφώς και δεν μπορεί να συγκριθεί με το Ζ σε θέμα οθόνης!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Ζ.

Πολύ φρέσκο μέλος, έχω εδώ και 1 μήνα ένα ολοκαίνουργιο Xperia Z το οποίο ήρθε από τη μαμά του με 4.3 και τις προάλλες του πέρασα την 4.4.2 μέσω PC Companion.

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής δεν είχα καμιά επαφή μέχρι στιγμής με κινητά Sony επομένως δεν γνωρίζω τη διαδικασία root και Custom Bootloader. Μια βόλτα από το xda περισσότερο με μπέρδεψε παρά με βοήθησε (για πχ άλλοι λένε πως θέλει unlock bootloader από τη σελίδα της Sony για root κλπ, αλλά χάνεις εγγύηση και ίσως bravia engine - drm keys, ενώ αλλού, για παράδειγμα στο thread της rom του zippy, λέει ότι μπορείς να τη περάσεις και χωρίς unlocked bootloader-custom recovery).

Με ενδιαφέρει η διαδικασία γιατί θέλω να περάσω το sdcard fix αλλά και το adaway. Επίσης θέλω μέσω custom recovery να περάσω την enchanced dalvik.

Επομένως κάθε βοήθεια θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σελίδες πιο πίσω έχει ερωτηθεί το ίδιο, κάνε ένα κόπο και ψάξε το γιατί λέμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Ζ.

Πολύ φρέσκο μέλος, έχω εδώ και 1 μήνα ένα ολοκαίνουργιο Xperia Z το οποίο ήρθε από τη μαμά του με 4.3 και τις προάλλες του πέρασα την 4.4.2 μέσω PC Companion.

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής δεν είχα καμιά επαφή μέχρι στιγμής με κινητά Sony επομένως δεν γνωρίζω τη διαδικασία root και Custom Bootloader. Μια βόλτα από το xda περισσότερο με μπέρδεψε παρά με βοήθησε (για πχ άλλοι λένε πως θέλει unlock bootloader από τη σελίδα της Sony για root κλπ, αλλά χάνεις εγγύηση και ίσως bravia engine - drm keys, ενώ αλλού, για παράδειγμα στο thread της rom του zippy, λέει ότι μπορείς να τη περάσεις και χωρίς unlocked bootloader-custom recovery).

Με ενδιαφέρει η διαδικασία γιατί θέλω να περάσω το sdcard fix αλλά και το adaway. Επίσης θέλω μέσω custom recovery να περάσω την enchanced dalvik.

Επομένως κάθε βοήθεια θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!

 

Δεν θα χρειαστει να ξεκλειδώσεις bootloader για root. Με ξεκλείδωμα χάνεις την εγγύηση. Σε γενικές γραμμές ότι θέλει unlocked bootloader, θα αναφερθεί στην αρχή κάθε thread.

 

Αν αποφασίσεις να ξεκλειδώσεις bootloader, πρίν το κάνεις, καλό είναι να πάρεις ένα αντίγραφο το .ta partition(θέλει root). Έτσι μπορείς να το ξανακλειδώσεις και να έχεις drm keys και bravia(την εγγύηση πάλι την χάνεις).

 

Έχει γραφτεί η διαδικασία για root αλλά πάλι αν για κάτι δεν είσαι σίγουρος, ρώτα πρώτα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Την είχα ανεβάσει στο xda, κάνε ενα searchnγια generic gr.

 

Edit: εδώ η ρομ http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/stock-rom-xperia-z-c6603-10-4-b-0-569-t2587205

 

P.S. έχοντας μεταβεί στο Ζ2, πουλάω το Ζ μου στο κουτί του, με απόδειξη, παρελκόμενα, θήκη κλπ. Αγρατσουνιστο με τα μαμα προτεκτορς και την θήκη απ το πρώτο λεπτό. Στειλτε π.μ. οποίος ενδιαφέρεται, θα μπει και στις αγγελίες σύντομα.

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας αν μπωρει να αντικατασταθει η ζελατινα που εχει το z ?

και αν ναι ποσο ειναι το κοστος εχει παει κανενασ στο service ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα την μπροστινή με tampered glass από ebay.πολύ καλύτερο και κόστος από 3,5 μέχρι 8 ευρώ και χωρίς μεταφορικά κιόλας
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν ξερει καποιος να μου απαντησει και μπορει σχετικα γρηγορα,,το σηματακι gps που ΑΝΟΙΓΑΜΕ ΤΟΥς ΔΟΡΥΦΟΡΟΥς που ειναι?θεωρειται η λεγομενη τοποθεσια τωρα η ειναι καπου αλλου???
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν ξερει καποιος να μου απαντησει και μπορει σχετικα γρηγορα,,το σηματακι gps που ΑΝΟΙΓΑΜΕ ΤΟΥς ΔΟΡΥΦΟΡΟΥς που ειναι?θεωρειται η λεγομενη τοποθεσια τωρα η ειναι καπου αλλου???

 

Ναι ετσι ακριβως

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα την μπροστινή με tampered glass από ebay.πολύ καλύτερο και κόστος από 3,5 μέχρι 8 ευρώ και χωρίς μεταφορικά κιόλας

 

Ποιο προτείνεις αδερφέ; Μπορούμε να το βάλουμε πάνω από το εργοστασιακό; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβγαλα το εργοστάσιακο γιατί είχε χτυπηθεί. Έχει πολλές επιλογές. Διάλεξε ένα Power seller και είσαι μια οκ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα λοιπον σε μια σκαφτή πρωτη στο αμαξι,ξεκολλησε η βεντουζα απο το τζαμι και το κινητο εκανε μια συντομη γνωριμια με ολο το πατωμα του αυτοκινητου,εκανε βαθουλωμα στο γυρω γυρω πανω απο την καμερα.ΠΡΟΣΟΧΗ στα κακης ποιοτητας κιτ τηλεφωνου για αυτοκινητο ,(και στις σκαφτές με η χωρις σ ) :blink: Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα την μπροστινή με tampered glass από ebay.πολύ καλύτερο και κόστος από 3,5 μέχρι 8 ευρώ και χωρίς μεταφορικά κιόλας

 

Δοκίμασα και εγώ να βάλω tempered glass αλλά, παρ'όλο που έλεγε στο eBay για Sony Xperia z, δεν πήγαινε. Συγκεκριμένα κάλυπτε τον αισθητήρα εγγύτητας και μου δημιουργούσε προβλήματα όταν έκανα κλίση. Σε σχετικό μάλιστα βίντεο στο YouTube, έδειχνε το άνοιγμα για τον αισθητήρα δίπλα από το led, ενώ αυτή που πήρα είχε το κενό επάνω στο led. Μπορείς να μου γράψεις τη διεύθυνση στο eBay που την πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αναγκαστικά φεύγω από την παρέα. Πήγα στο πολύ μεγάλο αδερφάκι της Ζέτας μας αλλά θα είμαι σίγουρα εδώ γύρω να τα λέμε..:)

Πολλές αναμνήσεις από το Ζετάκι μας και ας το είχα από το Σεπτέμβριο μόνο. Συμβαίνουν αυτά όμως..

 

Προς το παρόν πουλάω το αυθεντικό dock station για όποιον το θέλει στα 10 ευρώ. Θέλω να το δώσω σε κάποιο παιδί από εδώ μέσα σε χαμηλότερη τιμή από,τι θα το έβαζα αγγελία γιατί έχουμε φτιάξει πολύ καλό παρεάκι.:)

 

Επίσης για οποιονδήποτε πιάνουν τα χέρια του, μου έχει μείνει η Ζέτα με κουτιά θήκες και λοιπά. Αν το θέλει κανείς τα βρίσκουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αναγκαστικά φεύγω από την παρέα. Πήγα στο πολύ μεγάλο αδερφάκι της Ζέτας μας αλλά θα είμαι σίγουρα εδώ γύρω να τα λέμε..:)

Πολλές αναμνήσεις από το Ζετάκι μας και ας το είχα από το Σεπτέμβριο μόνο. Συμβαίνουν αυτά όμως..

 

Προς το παρόν πουλάω το αυθεντικό dock station για όποιον το θέλει στα 10 ευρώ. Θέλω να το δώσω σε κάποιο παιδί από εδώ μέσα σε χαμηλότερη τιμή από,τι θα το έβαζα αγγελία γιατί έχουμε φτιάξει πολύ καλό παρεάκι.:)

 

Επίσης για οποιονδήποτε πιάνουν τα χέρια του, μου έχει μείνει η Ζέτα με κουτιά θήκες και λοιπά. Αν το θέλει κανείς τα βρίσκουμε.

 

Φιλαράκι, καλορίζικο το νέο σου τηλ. Πραγματικά θα λείψεις πολύ από την παρέα μας.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, καλορίζικο το νέο σου τηλ. Πραγματικά θα λείψεις πολύ από την παρέα μας.

 

Να είσαι καλά Κωστή μου. Σε ευχαριστώ πολύ! Εδώ γύρω θα είμαι.. Μπορεί να μην παρακολουθώ τα rootαρίσματα και τις εκδόσεις αλλά θα τα λέμε για οποιαδήποτε προβλήματα υπάρχουν.:)

 

Έχω αλλάξει πολλές συσκευές και η αλήθεια είναι ότι το παρεάκι του Ζ δεν το χω ξανασυνατήσει σε κανένα thread! Είμαστε πολύ καλή ομάδα και αλληλοβοηθιόμαστε τρομερά! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά χρησιμοποιειται άλλο πρόγραμμα για να τραβάτε φωτογραφίες γιατί το κανονικό zipαρει αρκετά τις φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αναγκαστικά φεύγω από την παρέα. Πήγα στο πολύ μεγάλο αδερφάκι της Ζέτας μας αλλά θα είμαι σίγουρα εδώ γύρω να τα λέμε..:)

Πολλές αναμνήσεις από το Ζετάκι μας και ας το είχα από το Σεπτέμβριο μόνο. Συμβαίνουν αυτά όμως..

 

Προς το παρόν πουλάω το αυθεντικό dock station για όποιον το θέλει στα 10 ευρώ. Θέλω να το δώσω σε κάποιο παιδί από εδώ μέσα σε χαμηλότερη τιμή από,τι θα το έβαζα αγγελία γιατί έχουμε φτιάξει πολύ καλό παρεάκι.:)

 

Επίσης για οποιονδήποτε πιάνουν τα χέρια του, μου έχει μείνει η Ζέτα με κουτιά θήκες και λοιπά. Αν το θέλει κανείς τα βρίσκουμε.

 

Κωνσταντίνε, πως θα το καταφέρεις το τέρας :lol: ;;;; Καλοδούλευτο σου εύχομαι!

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, το dock σου είναι μαύρου χρώματος;

Ψάχνω το λευκό ρε γμτ..

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...