Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το Z εδώ και ένα μήνα περίπου. Το έχω ευχαριστηθεί πολύ. Έρχομαι από samsung galaxy nexus. Σήμερα που ήμουν στο δρόμο με ήλιο και χρειάστηκε να μπω internet, η οθόνη του ήταν φανταστική. Ενώ με το nexus και με προηγούμενη συσκευή (HTC incredible s) στον ήλιο ειχα πρόβλημα με την οθόνη, εδώ στο Z δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με τη λειτουργία stamina; Κατέβασα το timely alarm clock και όταν πήγα να του βάλω αφύπνιση, μου εμφάνισε μήνυμα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω τη λειτουργία stamina γιατί ίσως δεν χτυπήσει το ξυπνητήρι.

 

η λειτουργια σταμινα σου κλεινει τις περισσοτερες εφαρμογες οι οποιες μπορει να σου τρωνε μπαταρια! ετσι μια εφαρμογη η οποια ειναι εκτος της sony το βλεπει το stamina απλα να ειναι ανοιχτη και να σου τρωει μπαταρια χωρις να ξερει ποια ειναι η λειτουργια του!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα απο την ημερα που εβαλα την 4,3 εχω προβλημα με το wi-fi κολλαει εχει κανεις παρομοιο προβλημα ?

 

Α και οταν κολλαει το wi-fi ενεργοποιειται και απενεργοποιειται μονο του συνεχεια

 

Είναι κανεις που να ξερει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο την ημερα που εβαλα την 4,3 εχω προβλημα με το wi-fi κολλαει εχει κανεις παρομοιο προβλημα ?

 

Α και οταν κολλαει το wi-fi ενεργοποιειται και απενεργοποιειται μονο του συνεχεια

 

Είναι κανεις που να ξερει?

οχι φιλε μου κανενα προβλημα. επισης με πολυ λαιτ χρηση εβγαλα δυο μερες.

Link to comment
Share on other sites

Από χθές κάτοχος του Ζ . Την καταχάρηκα την ενσωματωμένη ζελατίνα γιατι κατάφερα και το γρατσούνισα στο πρώτο 10λεπτο. Ακόμα του περνάω πράγματα και στρώνω την μπαταρία οπότε δεν μπορώ να πω εντυπώσεις αλλά μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος( και με την οθόνη πολύ ευχαριστημένος, είχα τρομάξει με αυτά που διάβαζα :) ) .

 

Προσπάθησα με pc companion να περάσω ενημερώσεις χθές και κολλούσε μετά το κατέβασμα της ενημέρωσης.Με το που ξεκινούσε και ξαναβλεπε την συσκευή μετά το κατέβασμα της ενημέρωσης κολλούσε η εφαρμογή και το pc λιγο μετά.

Τελικά πέρασα τις ενημερώσεις κατ'ευθείαν από την συσκευή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην συσκευή μου κατέβασε πρώτα την 4.2 και μετά την 4.3. Το companion πρέπει να κετέβασε την 4.3 να περάσει. Θα μπορούσε να φταίει αυτό;

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος αν του δουλεύει η δόνηση στο πάτημα των πλήκρων στο swiftkey; Είναι γνωστό bug;

 

Όσο αφορά το wifi που ρώτησε ο φίλος Morfeas μου δουλεύει μια χαρά με 4.3(καθαρή εγκατάσταση).

 

Καλώς σας βρήκα :) !

 

edit: Υπάρχει θέμα με κάρτες sd; Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια που να δουλεύει χωρίς προβλήματα με την συσκευή; 32gb class 10 από Ελλάδα για πιο γρήγορα. Ευχαριστώ.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καως ηρθες στην παρεα φιλε μου.:)

Υπαρχει και το SEUS για αναβαθμιση και επιδιορθωση λογισμικου να ξερεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καως ηρθες στην παρεα φιλε μου.:)

Υπαρχει και το SEUS για αναβαθμιση και επιδιορθωση λογισμικου να ξερεις.

 

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι. Έχω στον υπολογιστή μου, εκτός από το pc companion, και το Sony update system. Αυτό είναι που λέμε το SEUS; Με αυτό πέρασα την 4.3 στο Z μου. Αν και δεν έκανα back up μιας και τα δεδομένα μου τα έχω στο gmail μου, μετά την αναβάθμιση δε μου είχε σβηστεί κάτι. Η συσκευή δουλεύει τέλεια. Αν και δεν έμεινα πολύ με την 4.2 ώστε να συγκρίνω τις δύο αναβαθμίσεις, έχω την εντύπωση ότι η συσκευή λειτουργεί καλύτερα τώρα με την 4.3 και βλέπω διαφορά προς το καλύτερο στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

 

edit: Υπάρχει θέμα με κάρτες sd; Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια που να δουλεύει χωρίς προβλήματα με την συσκευή; 32gb class 10 από Ελλάδα για πιο γρήγορα. Ευχαριστώ.

 

Δες στο e-shop, έχω πάρει Kingston, verbatim 32gb c10 και σε καλές τιμές

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι. Έχω στον υπολογιστή μου, εκτός από το pc companion, και το Sony update system. Αυτό είναι που λέμε το SEUS; Με αυτό πέρασα την 4.3 στο Z μου. Αν και δεν έκανα back up μιας και τα δεδομένα μου τα έχω στο gmail μου, μετά την αναβάθμιση δε μου είχε σβηστεί κάτι. Η συσκευή δουλεύει τέλεια. Αν και δεν έμεινα πολύ με την 4.2 ώστε να συγκρίνω τις δύο αναβαθμίσεις, έχω την εντύπωση ότι η συσκευή λειτουργεί καλύτερα τώρα με την 4.3 και βλέπω διαφορά προς το καλύτερο στη μπαταρία.

 

Ναι αυτό ακριβώς είναι. Για να μην σου έσβησε τίποτα τότε πέρασες την καινούρια έκδοση πάνω από την παλιά. Μικρό το κακό αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καως ηρθες στην παρεα φιλε μου.:)

Υπαρχει και το SEUS για αναβαθμιση και επιδιορθωση λογισμικου να ξερεις.

Δώσε και κανένα link στον άνθρωπο! :p

SEUS

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δώσε και κανένα link στον άνθρωπο! :p

SEUS

 

Ετσι τους καλομαθαινεις και μετα τα ζηταν ολα ετοιμα..:p

Οχι νταξει, απλα δεν κταλαβα οτι το ηθελε καθως τελικα εκανε τη δουλεια του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως το είχα κατεβάσει το seus διαβάζοντας το θέμα του SP που σκευτόμουν για αγορά. Πήγα στην ota λύση που είμουν μαθημένος και δεν το σκεύτηκα. Θα το ψάξω πάντως για επαναφορά μετά το root πχ για service ή για ότι άλλο. Προς το παρον στοκ για κανα μήνα όπως κάνω με κάθε νέα συσκευή.

 

Το swiftkey τελίκα ούτε ήχο δεν έχει ....

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :) !

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς είναι. Για να μην σου έσβησε τίποτα τότε πέρασες την καινούρια έκδοση πάνω από την παλιά. Μικρό το κακό αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.;)

Για να ξέρω, πληροφοριακά και για την επόμενη έκδοση όταν με το καλό μας έρθει, πως κάνουμε μέσα από το SEUS καθαρή εγκατάσταση; Όταν κατέβασα την 4.3 ακολούθησα τις οδηγίες του SEUS όπου και έκλεισα τη συσκευή πριν τη συνδέσω στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Αγορασα ενα κινητο απο Αμερικη Sony Z μεταχειρισμενο με αποδειξη/κουτα κτλ.Το κακο ειναι οτι ειναι κλειδωμενο το δικτυο στη Τ-Mobile κ δεν δεχεται το δικο μας δικτυο.Αν γνωριζει κανεις καποιο τροπο...το εχω παει και σε 1-2 μαγαζια χωρις αποτελεσμα :(

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρω, πληροφοριακά και για την επόμενη έκδοση όταν με το καλό μας έρθει, πως κάνουμε μέσα από το SEUS καθαρή εγκατάσταση; Όταν κατέβασα την 4.3 ακολούθησα τις οδηγίες του SEUS όπου και έκλεισα τη συσκευή πριν τη συνδέσω στον υπολογιστή.

 

Σε ρωταει πριν την αναβαθμιση ποιον απο τους δυο τροπους θες. Καθαρη εγκατασταση (σε προειδοποιει οτι θα χασεις τα παντα) ή απο πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταει πριν την αναβαθμιση ποιον απο τους δυο τροπους θες. Καθαρη εγκατασταση (σε προειδοποιει οτι θα χασεις τα παντα) ή απο πανω.

Ευχαριστώ για την απάντηση, ίσως να μην το πρόσεξα. Στην επόμενη αναβάθμιση θα είμαι πιο συγκεντρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Αγορασα ενα κινητο απο Αμερικη Sony Z μεταχειρισμενο με αποδειξη/κουτα κτλ.Το κακο ειναι οτι ειναι κλειδωμενο το δικτυο στη Τ-Mobile κ δεν δεχεται το δικο μας δικτυο.Αν γνωριζει κανεις καποιο τροπο...το εχω παει και σε 1-2 μαγαζια χωρις αποτελεσμα :(

Google it.. :)

unlock t mobile xperia z

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Google it.. :)

unlock t mobile xperia z

 

Καλησπερα Nick2crete απτο Ηρακλειο...

Δοκιμασαμε με flashtool/Dos και δεν ξεκλειδωνει :( αν υπαρχει κατι αλλο δοκιμασμενο απο καποιον...κερνω ρακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nick2crete απτο Ηρακλειο...

Δοκιμασαμε με flashtool/Dos και δεν ξεκλειδωνει :( αν υπαρχει κατι αλλο δοκιμασμενο απο καποιον...κερνω ρακι ;)

 

Προσπάθησε να περάσεις την cyanogenmod

 

Πάς http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_yuga

 

και ακολουθείς τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα αυτό το back skin σε μπλέ(δεν θα μπεί άμεσα αλλά ας υπάρχει). Το έχει πάρει κανέις άλλος; Θα γράψω εντυπώσεις/φωτο όταν το παραλάβω http://www.ebay.co.uk/itm/Sony-Xperia-Z-Brushed-Metal-Two-Tone-Skin-Wrap-Cover-Sticker-Protector-NOT-CASE-/161023015112?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item257db838c8.

 

Αυτή την θήκη τη έχει δοκιμάσει κανένας http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.013777 ; Καμιά άλλη πρόταση; (όχι flip).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nick2crete απτο Ηρακλειο...

Δοκιμασαμε με flashtool/Dos και δεν ξεκλειδωνει :( αν υπαρχει κατι αλλο δοκιμασμενο απο καποιον...κερνω ρακι ;)

 

Καλησπέρα, όταν το έψαξα στον γκουγκλ έβγαλε πολλά αποτελέσματα , σίγουρα, θα υπάρχει τρόπος στο xda, πρόσεχε όμως με τα ξεκλειδωματα του bootloader την όλη διαδικασία για να μπορέσεις να τον ξανακλειδωσεις στο μέλλον αν χρειαστεί και να μην το μπρικαρεις..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω root με τη Nordic, downgrade σε 4.2 και μετά τη rooted 4.3, στο downgrade έπαθε bootloop, ευτυχώς έφτιαξε με sus που μου έκανε μόνο update σε 4.3 και διορθώθηκε το πρόβλημα που είχα με bluetooth & wifi :D
Link to comment
Share on other sites

Απορία! Όταν flashαρεις stock rom, στο μέλλον δέχεσαι κανονικά αναβαθμίσεις στο λειτουργικό από την sony;
Link to comment
Share on other sites

Απορία! Όταν flashαρεις stock rom, στο μέλλον δέχεσαι κανονικά αναβαθμίσεις στο λειτουργικό από την sony;

 

Ναι, μια χαρά έρχονται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε το έκανα όλα εντάξει στην εγκατάσταση. Το θέμα είναι δουλεύει άραγε σωστά; Άνοιξα το πρόγραμμα «ειδήσεις και καιρός» που έχει απ΄ τη μάνα του το experia z, και κάτω- κάτω είχε διαφημίσεις, γιατί;

Εντωμεταξύ μόλις ανοίγω το AdWay μου βγάζει μήνυμα το supersu και αφού μετρήσει καμιά δεκαριά δευτερόλεπτα σβήνει, και μετά το AdaWay μου λέει ότι θέλει δικαιώματα κ.τ.λ.π. Με λίγα λόγια μου γράφει ότι η συσκευή μου δεν είναι root ενώ είμαι!!!

Τι γίνεται τώρα;;;;

 

Σε άλλες εφαρμογές που θέλουν root εκτελούνται σωστά??

Δες με αυτήν την εφαρμογή αν πραγματικά έχεις root θα εμφανίσει αυτό

http://lh4.ggpht.com/Ud1Mw0i8UhZaOcUBuS1-S5qOTyXCbzr0vZsmxzDxQTIUk66BuSNi8DADnQ8a8MaW9g=h900-rw

αν όχι, επανέλαβε την διαδικασία root.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...