Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα..Πριν λιγο καιρο αγόρασα μεταχειρισμενη την κινηταρα αυτη!

Το κινητό το πηρα σε αριστη κατασταση..Του κουτιου που λεμε και με αποδιξη απο την WIND!Μαζι και μια θήκη INCIPIO

Να πω πως απο οθονη κανενα απολύτως προβλημα οπως λενε αλλοι...

Μπαταρια σκίζει απλα...Αρκετο 4G παρα πολλες ωρες την μερα (Στην σχολη συγκεκριμενα)

Παρα πολλα μηνυματα και καποιες κλήσεις...

Ομως πριν λιγες μερες βρεθηκα με εναν φιλο και εχει το ιδιο κινητο με εμενα...Πρωτα το ειχα παρει εγω

και μετα το πήρε και αυτος!Αυτος το πηρε καινουργιο απο MEDIA...Και ετσι οπως ήμασταν για ποτο

παρατήρησα οτι εμενα το κινητο δεν γραφει SONY στο μπροστινό μερος.Ενω στον φιλο μου λεει κανονικα..

Επισης να αναφερω πως μου φαίνεται σαν καποια ζελατινα να εχει πανω αλλα δεν μπορω να την βγαλω..Και το λεω αυτο για την ζελατινα γιατι κατω στο μικρόφωνο και πανω στην camera την μπροστινή ειναι λες και δεν εχει κατσει καλα η "ζελατινα"!

Τι παιζει ρε παιδια ?

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..Πριν λιγο καιρο αγόρασα μεταχειρισμενη την κινηταρα αυτη!

Το κινητό το πηρα σε αριστη κατασταση..Του κουτιου που λεμε και με αποδιξη απο την WIND!Μαζι και μια θήκη INCIPIO

Να πω πως απο οθονη κανενα απολύτως προβλημα οπως λενε αλλοι...

Μπαταρια σκίζει απλα...Αρκετο 4G παρα πολλες ωρες την μερα (Στην σχολη συγκεκριμενα)

Παρα πολλα μηνυματα και καποιες κλήσεις...

Ομως πριν λιγες μερες βρεθηκα με εναν φιλο και εχει το ιδιο κινητο με εμενα...Πρωτα το ειχα παρει εγω

και μετα το πήρε και αυτος!Αυτος το πηρε καινουργιο απο MEDIA...Και ετσι οπως ήμασταν για ποτο

παρατήρησα οτι εμενα το κινητο δεν γραφει SONY στο μπροστινό μερος.Ενω στον φιλο μου λεει κανονικα..

Επισης να αναφερω πως μου φαίνεται σαν καποια ζελατινα να εχει πανω αλλα δεν μπορω να την βγαλω..Και το λεω αυτο για την ζελατινα γιατι κατω στο μικρόφωνο και πανω στην camera την μπροστινή ειναι λες και δεν εχει κατσει καλα η "ζελατινα"!

Τι παιζει ρε παιδια ?

 

απλα το λογοτυπο σονυ ειναι πανω στην ζελατινα που φοραει απο το εργοστασιο. αυτος που στο πουλησε λοιπον την ειχε βγαλει και ειχε βαλει αλλη. και εγω σκεφτομουν να την βγαλω γιατι απλα δεν του ειχα βαλει 2η και η εργοστασιακη ειχε ψιλοθαμπωσει.δεν ειναι κατι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

απλα το λογοτυπο σονυ ειναι πανω στην ζελατινα που φοραει απο το εργοστασιο. αυτος που στο πουλησε λοιπον την ειχε βγαλει και ειχε βαλει αλλη. και εγω σκεφτομουν να την βγαλω γιατι απλα δεν του ειχα βαλει 2η και η εργοστασιακη ειχε ψιλοθαμπωσει.δεν ειναι κατι.

 

Για να καταλαβω...Φοραει ζελατινα πανω αλλα οχι την μαμα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω...Φοραει ζελατινα πανω αλλα οχι την μαμα ?

 

προφανως..

ολα τα σονυ φορανε ζελατινα μολις τα παρεις. το Ζ και Ζ1 πανω στη ζελατινα εχουν και το λογοτυπο. αν λοιπον δεν βαλεις μια ακομα ζελατινα και την γρατζουνισεις την μαμισια, την πετας και βαζεις αλλη, απλα χανοντας το λογοτυπο. δεν ειναι και τιποτα τραγικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω...Φοραει ζελατινα πανω αλλα οχι την μαμα ?

 

Λογικα ο προηγουμενος του εβγαλε τη μαμα ζελατινα με το λογκο σονυ και του εβαλε μια αλλη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο τι βλεπω βγαινουν πολυ δυσκολα..Ισχυει ?

Βασικα εγω δεν μπορω να την βγαλω...

 

ειναι σκληρο πλαστικο. με λιγο πιστολακι βγαινει, αλλα προσεκτικα μην ζεσταθει ολη η συσκευη και χαλασει η αδιαβροχοποιηση.

να βγαλεις αυτη που σου εχει βαλει? νυχι....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ειναι σκληρο πλαστικο. με λιγο πιστολακι βγαινει, αλλα προσεκτικα μην ζεσταθει ολη η συσκευη και χαλασει η αδιαβροχοποιηση.

να βγαλεις αυτη που σου εχει βαλει? νυχι....

 

Οχι νταξει δεν θελω να την βγαλω..Απλα δοκιμή εκανα και ειδα οτι ειναι αρκετα δυσκολο!

Οπως και να χει ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ερωτησεις : (σορρυ αν εχουν επαναληφθει αλλα ειανι 438 σελιδες το θεμα)

 

- root χωρις ξεκλειδωμα bootloader μπορω να κανω;

-αν ξεκλειδωσω bootloader μετα ισχυει οτι δεν θα λειτουργει το bravia engine? επισης καπου διαβασα οτι σβηνονται κατι πραγματα απο μεσα τα οποια δεν μπορεις να τα ξαναβαλεις ποτε, ισχυει;

-εχει βαλει κανεις την Pure rom της google? εχει διαφορα στην καθημερινη χρηση;

-ποιος κερνελ / ρομ αξιζουν αυτη τη στιγμη ;

 

σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ερωτησεις : (σορρυ αν εχουν επαναληφθει αλλα ειανι 438 σελιδες το θεμα)

 

- root χωρις ξεκλειδωμα bootloader μπορω να κανω;

-αν ξεκλειδωσω bootloader μετα ισχυει οτι δεν θα λειτουργει το bravia engine? επισης καπου διαβασα οτι σβηνονται κατι πραγματα απο μεσα τα οποια δεν μπορεις να τα ξαναβαλεις ποτε, ισχυει;

-εχει βαλει κανεις την Pure rom της google? εχει διαφορα στην καθημερινη χρηση;

-ποιος κερνελ / ρομ αξιζουν αυτη τη στιγμη ;

 

σας ευχαριστω.

 

το root δεν απαιτεί ξεκλείδωμα bootloader.

ξεκλείδωμα του bootloader θα χρειαστείς για την εγκατάσταση custom kernel που απαιτούν κάποιες custom rom

 

με το ξεκλείδωμα του bootloader χάνεις κάποια drm keys και την bravia engine. περισσότερα εδώ

 

 

εγώ πέραν από τις official rooted roms έχω χρησιμοποιήσει αυτή. πολύ καλή, γρήγορη και πάνω από όλα ΜΑΥΡΗ!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζητείται ένας καλός άνθρωπος να κάνει ροοτ σε 4.3 και unlock μέσω teamviewer! :)

 

μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος να γίνει root η 4.3

μόνο με εγκατάσταση pre-rooted rom μπορείς να έχεις root

Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος τροπος ειναι πραγματικα πολυ ευκολος..

 

Φιλε mutunas, τυχον ασυμβατοτητες της ρομ αυτης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος τροπος ειναι πραγματικα πολυ ευκολος..

 

Φιλε mutunas, τυχον ασυμβατοτητες της ρομ αυτης?

 

Τότε φίλε κωσταντινε μήπως ενδιαφέρεσαι ?:) αν ναι στείλε πμ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε φίλε κωσταντινε μήπως ενδιαφέρεσαι ?:) αν ναι στείλε πμ :)

 

Μερικες σελιδες πριν γραφονται ολα αναλυτικα..κανε μια προσπαθεια και θα δεις οτι βημα-βημα δεν θα χεις κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος τροπος ειναι πραγματικα πολυ ευκολος..

 

Φιλε mutunas, τυχον ασυμβατοτητες της ρομ αυτης?

 

τι εννοείς ασυμβατότητες;

 

μέχρι τώρα δεν έχω βρει οποιοδήποτε πρόβλημα.

τα περισσότερα mods που είναι για official roms δουλεύουν κανονικά.

έχω εγκαταστήσει και τα πρόσθετα της κάμερας (motion graph, motion shot, defocus background) χωρίς θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν εχει τιποτα bugs με ραδιο, bt και λοιπα..

 

όχι κανένα θέμα.

το πρόβλημα δημιουργείται όταν βάλεις το mod του ήχου.

τότε χάνεις το ραδιόφωνο και τις κλίσεις στο Bluetooth.

στην αρχική της μορφή η rom δεν έχει καμία δυσλειτουργία ή ασυμβατότητα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό - ειδικά μετά και την αναβάθμιση σε 4.3 - παρατηρώ ότι σε τυχαίες χρονικές στιγμές πατώντας το power button για να "ανάψει" η οθόνη - το κινητό δλδ είναι σε αναμονή - αυτό δεν αποκρίνεται πάντα. Με άλλα λόγια πρεπει να το πατήσω 2 ή και 3 φορές για να ανοίξει η οθόνη. Μια στις τόσες το κάνει, αλλά μου φαίνεται περίεργο :wacko::wacko:

 

Κάποια πρόταση ή λύση ?

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

όχι κανένα θέμα.

το πρόβλημα δημιουργείται όταν βάλεις το mod του ήχου.

τότε χάνεις το ραδιόφωνο και τις κλίσεις στο Bluetooth.

στην αρχική της μορφή η rom δεν έχει καμία δυσλειτουργία ή ασυμβατότητα

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Ίσως την δοκιμάσω μόνο για να πειραματιστώ και επειδή λατρεύω το μαύρο.

Τελικά κάνα νέο για το modακι του ήχου σε στοκ 4.3 δεν έχουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Ίσως την δοκιμάσω μόνο για να πειραματιστώ και επειδή λατρεύω το μαύρο.

Τελικά κάνα νέο για το modακι του ήχου σε στοκ 4.3 δεν έχουμε;

 

για μαύρο σε 4.3 αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος...

το Mod του ήχου που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή απαιτεί deodexed rom, ενώ η εγκατάστασή του έχει σαν αποτέλεσμα να μη λειτουργεί το ραδιόφωνο του κινητού (fc) και οι κλίσεις μέσω bluetooth

Link to comment
Share on other sites

για μαύρο σε 4.3 αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος...

το Mod του ήχου που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή απαιτεί deodexed rom, ενώ η εγκατάστασή του έχει σαν αποτέλεσμα να μη λειτουργεί το ραδιόφωνο του κινητού (fc) και οι κλίσεις μέσω bluetooth

 

Ναι, ναι το γνωρίζω. Αλλά δεν σου αρνούμαι ότι μου λείπει ο ήχος από τα ακουστικά (και από το ηχείο φυσικά) με το mod. Μιλάμε για μέρα με την νύχτα.. Ακούω πάρα πολύ μουσική γενικά και το θέλω. Αλλά όχι να μην έχω και BT και ράδιο.

Ευχαριστώ φίλτατε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του xperia Z..

Είμαι με το ένα βήμα να το αγοράσω και διάβασα αρκετές σελίδες από το συγκεκριμένο νήμα.. Ενώ είμαι σίγουρος ότι "μου κάνει" σκέφτομαι να θυσιάσω ένα 50ευρω ακόμα και να πάρω το G2, αφού στα σκρουτζομάγαζα τόση είναι περίπου η διαφορά τους..η καρδια μου λεει xperia ομως και ψάχνω λόγους για να ενισχυσω την επιθυμια μου..τι λετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Από τη συσκευή μου έχουν περάσει cosmote και Vodafone με ενεργοποιημένο το 4G. LTE ένδειξη ΔΕΝ είδα σε καμιά

εταιρία μόνο 4G και πίσω. Υπάρχει τελικά αυτό το δίκτυο ή αν ναι η ένδειξη αυτή στη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...