Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλη την παρέα του Ζ

Μετά απο ένα χρόνο κατοχής του S είπα και εγώ να περάσω στην παρέα του Ζ αλλά θέλω την βοήθειά σας...(παρότι νόμιζα οτι τα ήξερα όλα).Ενώ το παρέλαβα χθές και ήταν όλα κανονικά, έκανα και την αναβάθμηση στην 10.3.A.0.423 όλα κανονικά ξαφνικά το βράδυ που πήγα να το κάνω root είδα οτι απο τις ρυθμίσεις έλειπε η επιλογή για προγραμματιστές.Οταν έκανα την αναβάθμιση είχα δεί οτι υπήρχε.Οταν προσπάθησα να κάνω επιδιόρθωση με το pc companion μου πέρασε την τελευταία αναβάθμιση την 244 αλλά πάλι χωρίς αυτήν την επιλογη για προγραμματιστές...

Δεν ξέρω τί αλλη λύση να βρώ... ετσι δεν μπορώ να ρουτάρω το τηλέφωνο...

ελπίζω στην βοήθειά σας... και ευχαριστώ

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε:Ρυθμίσεις--Σχετικά με το τηλέφωνο.Κατέβα στην τελευταία επιλογή,Αριθμός Έκδοσης, και κάνε 7 φορές κλικ επάνω του.Μετά τα πρώτα κλικ θα σου λέει ότι απομένουν 3 π.χ. κλικ για να γίνεις προγραμματιστής.Αφού το κάνεις 7 φορές θα σου γράψει ότι έγινες προγραμματιστής.Γύρνα πάλι πίσω στις Ρυθμίσεις και θα δεις ότι υπάρχει η επιλογή για Προγραμματιστές.:)
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

20742 Στο Antutu με την .244 ,όλα βελτιωμένα, πετάει η Ζέτα

 

Τελικα με την 244 διορθωνονται τα προβληματα της 423?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε:Ρυθμίσεις--Σχετικά με το τηλέφωνο.Κατέβα στην τελευταία επιλογή,Αριθμός Έκδοσης, και κάνε 7 φορές κλικ επάνω του.Μετά τα πρώτα κλικ θα σου λέει ότι απομένουν 3 π.χ. κλικ για να γίνεις προγραμματιστής.Αφού το κάνεις 7 φορές θα σου γράψει ότι έγινες προγραμματιστής.Γύρνα πάλι πίσω στις Ρυθμίσεις και θα δεις ότι υπάρχει η επιλογή για Προγραμματιστές.:)

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου.:up::clap:

Αν και τόσα χρόνια σκαλίζω τα τηλέφωνα αυτό ομολογώ δεν το ήξερα...:O

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ με την 244 είναι αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέσει 423 κ 434 ,χρησιμοποιώ συγκεκριμένα apps και ιδια χρήση στην συσκευή σε κάθε ρομ και έτσι έχω πάντα καθαρή εικόνα απ το κάθε firmware... λοιπόν 7.15 το έβγαλα απ την φόρτιση και τώρα που είναι 13.00 εχει πάει στο 80% με ελάχιστη χρήση και ενεργοποιημένο το stamina και η φωτεινότητα στο 30% auto .

Πολύ φοβαμαι πως αν αρχίσω να το σκαλίζω το απογευματάκι νωρίς θα θέλει φόρτιση.

Γενικά η συσκευή μ αρέσει... 2 πράγματα όμως είναι απογοήτευση, κάμερα και μπαταρία.

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ με την 244 είναι αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέσει 423 κ 434 ,χρησιμοποιώ συγκεκριμένα apps και ιδια χρήση στην συσκευή σε κάθε ρομ και έτσι έχω πάντα καθαρή εικόνα απ το κάθε firmware... λοιπόν 7.15 το έβγαλα απ την φόρτιση και τώρα που είναι 13.00 εχει πάει στο 80% με ελάχιστη χρήση και ενεργοποιημένο το stamina και η φωτεινότητα στο 30% auto .

Πολύ φοβαμαι πως αν αρχίσω να το σκαλίζω το απογευματάκι νωρίς θα θέλει φόρτιση.

Γενικά η συσκευή μ αρέσει... 2 πράγματα όμως είναι απογοήτευση, κάμερα και μπαταρία.

 

εγώ πάντως έιδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο, όσο αφορά τη μπαταρία, με την .244

ενδεικτικά έχω πέσει στο 70% μετά από 20 ώρες χωρίς φόρτιση, ενώ πριν θα ήμουν κάπου στο 40%...

 

για όσους δεν την έχουν βάλει ακόμα, έχω ανεβάσει την ελληνική unbranded http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44206254#post44206254

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έιδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο, όσο αφορά τη μπαταρία, με την .244

ενδεικτικά έχω πέσει στο 70% μετά από 20 ώρες χωρίς φόρτιση, ενώ πριν θα ήμουν κάπου στο 40%...

 

για όσους δεν την έχουν βάλει ακόμα, έχω ανεβάσει την ελληνική unbranded http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44206254#post44206254

Κανε ενα κόπο και ανέβασε μας screenshot απ την χρήση της μπαταρίας σου .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κόπο και ανέβασε μας screenshot απ την χρήση της μπαταρίας σου .

 

 

Με Wi-Fi και Bluetooth συνέχεια ανοιχτά...

 

http://img.tapatalk.com/d/13/08/02/a4ezyva5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με Wi-Fi και Bluetooth συνέχεια ανοιχτά...

 

http://img.tapatalk.com/d/13/08/02/a4ezyva5.jpg

 

Screen on time πόσο είχες ?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με την 434 πιάνω εύκολα αυτά τα νούμερα και μπορει και καλύτερα. Η μπαταρία σε μενα δεν ήταν πρόβλημα με την 423, αλλα προβλήματα ειχα οπως η ταχύτητα, το smooth στο άνοιγμα των εφαρμογών κτλ. Αυτά έχουν διορθωθεί;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με την 434 πιάνω εύκολα αυτά τα νούμερα και μπορει και καλύτερα. Η μπαταρία σε μενα δεν ήταν πρόβλημα με την 423, αλλα προβλήματα ειχα οπως η ταχύτητα, το smooth στο άνοιγμα των εφαρμογών κτλ. Αυτά έχουν διορθωθεί;

 

Αυτο θα με ενδιεφερε και μενα αν ξερει καποιος να μας απαντησει μιας κ μολις μου ηρθε η 244:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα με ενδιεφερε και μενα αν ξερει καποιος να μας απαντησει μιας κ μολις μου ηρθε η 244:confused:

 

Τελικα την περασα την 244

Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι ενα παρα πολυ μικρο lag στο αλμπουμ στην εναλλαγη φωτο με φωτο

Κατα τα αλλα ολα τα ειδα οκ :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως έχει βρει κανείς αυθεντικη ζελατίνα οθόνης? Εννοώ αυτή με το λογοτυπο της Σονυ.Γρατζουνιεται πολύ ευκολα και απο οτι ειδα στο ιντερνετ αν τη βγαλεις φευγει και το λογοτυπο μαζι!
Link to comment
Share on other sites

μηπως έχει βρει κανείς αυθεντικη ζελατίνα οθόνης? Εννοώ αυτή με το λογοτυπο της Σονυ.Γρατζουνιεται πολύ ευκολα και απο οτι ειδα στο ιντερνετ αν τη βγαλεις φευγει και το λογοτυπο μαζι!

 

βαλε απο πανω μια αλλη ...αυτη εχω παρει και ειναι απιστευτη ειναι πεντακαθαρη και δε μενουν καθολου δακτυλιες ....

 

http://dx-box.com/benks-hsr-fingerprint-proof-screen-protector-for-sony-xperia-z.html

 

Link to comment
Share on other sites

στην 244 παρατηρησα το κουμπι on off δηλαδη απο sleep σε awake γινεται πλεον ακαριαια και μαρεσει αυτο και επισης με την καλη λειτουργια της μπαταριας,επιτελους στο τερμα η φωτεινοτητα, ελεγχομενο βεβαια απο τον αισθητηρα για συνθηκες φωτισμου,τωρα μπορω να πω πως το κινητο τρεχει στο μαξιμουμ με εξαιρεση τα σκαλωματα που τρωει ακομα σε αργη κυλιση το facebook,το λεγομενο και ως φαινομενο λοξυγγας(hiccup). Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Πηρε ενας φιλος xperia z απο Γαλλια, βασικα του το φερανε δωρο αλλα ειχε συμβολαιο στην sfr η συσκευη! Ξεκλειδωνει καπως χωρις λεφτα;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από 3ωρο με κλειστή οθόνη.

 

Ωραία, ευχαριστώ.

 

Έχω ενα πρόβλημα τελευταία που πρώτη φορά αντιμετωπίζω. Οταν ανοίγω το κινητό, και πάω να αλλάξω την λειτουργία απο μονο gsm σε μόνο wcdma, αργεί υπερβολικά πολύ μέχρι να ανοίξει το 3g και να βρει σήμα.

 

Έχω cosmote, έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε πόσες ώρες φορτίζει πλήρως το δικό σας;;

 

Εμενα με την 434 μου φορτιζε απο 10-15% σε full σε 1.30 με 1.40 λεπτα,μετα με ολες τις υπολοιπες εκδοσεις και την 244 αυξηθηκε ο χρονος φορτισεις κατα 30-40 λεπτα.

Τωρα πως το καταφερε η Sony αυτο ειναι να απορεις,τους εκραξα βεβαια αλλα τιποτα:(:mad:

Κατα τα αλλα ενα 4ημερο με την τελευταια εκδοση δεν εχω κανενα απολυτος θεμα και ολα κυλουν νορμαλ(εξαλειφθηκαν τα flickering στη lock screen και το να μην λειτουργει η χειροκινητη ρυθμιση της φωτεινοτητας εξισου στη lock screen)

Βεβαια ολα τα παραπανω τα ειχα με το google play music αλλα εδω και ενα 20ημερο χρησιμοποιω το n7player και δεν εχω δοκιμασει αν με την νεα εκδοση εχω τα ιδια χρησιμοποιοντας το google play music (θα το δοκιμασω ετσι απο περιεργια να δω βεβαια)

 

Η μπαταρια στα ιδια επιπεδα με την 434 και μια μικρολεπτομερεια για εμενα σημαντικη οταν απενεργοποιω το bt το βραδυ του τηλεφωνουκαι αντιστοιχα κλεινω και το bt handsfree και την αλλη ημερα τα ανοιξω και τα 2 γινεται αυτοματα pairing και στην ομιλια και στο music ενω με την 434 ειχα παρατηρησει οτι αρκετες φορες συνδεοταν μενο με το Music και οχι με την ομιλια με αποτελεσμα να δεχομαι κληση και να μην μπορω να απαντησω απο το bt handsfree(και ηθελε 1-2 φορες να απενεργοποιησω το bt και στα 2 για να στρωσει μετα)

Αρα ενα θετικο σημειο με την 244:)

Επισης θετικο το smoothness στα ιδια επιπεδα με την 434 που διορθωθηκε με την νεα εκδοση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την 434 μου φορτιζε απο 10-15% σε full σε 1.30 με 1.40 λεπτα,μετα με ολες τις υπολοιπες εκδοσεις και την 244 αυξηθηκε ο χρονος φορτισεις κατα 30-40 λεπτα.

Τωρα πως το καταφερε η Sony αυτο ειναι να απορεις,τους εκραξα βεβαια αλλα τιποτα:(:mad:

Κατα τα αλλα ενα 4ημερο με την τελευταια εκδοση δεν εχω κανενα απολυτος θεμα και ολα κυλουν νορμαλ(εξαλειφθηκαν τα flickering στη lock screen και το να μην λειτουργει η χειροκινητη ρυθμιση της φωτεινοτητας εξισου στη lock screen)

Βεβαια ολα τα παραπανω τα ειχα με το google play music αλλα εδω και ενα 20ημερο χρησιμοποιω το n7player και δεν εχω δοκιμασει αν με την νεα εκδοση εχω τα ιδια χρησιμοποιοντας το google play music (θα το δοκιμασω ετσι απο περιεργια να δω βεβαια)

 

Η μπαταρια στα ιδια επιπεδα με την 434 και μια μικρολεπτομερεια για εμενα σημαντικη οταν απενεργοποιω το bt το βραδυ του τηλεφωνουκαι αντιστοιχα κλεινω και το bt handsfree και την αλλη ημερα τα ανοιξω και τα 2 γινεται αυτοματα pairing και στην ομιλια και στο music ενω με την 434 ειχα παρατηρησει οτι αρκετες φορες συνδεοταν μενο με το Music και οχι με την ομιλια με αποτελεσμα να δεχομαι κληση και να μην μπορω να απαντησω απο το bt handsfree(και ηθελε 1-2 φορες να απενεργοποιησω το bt και στα 2 για να στρωσει μετα)

Αρα ενα θετικο σημειο με την 244:)

Επισης θετικο το smoothness στα ιδια επιπεδα με την 434 που διορθωθηκε με την νεα εκδοση.

 

Ετσι πώς τα λες για την 244, με ψήνει πολύ να την περάσω..

 

Όσο για την μπαταρία, εμένα γιατί φθάνει το 3ωρο για να φορτίσει πλήρως με την 434 καο μαμα φορτιστή;; :confused:

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...