Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεψου , ελεγες οτι πριν παει καλα.

Τωρα θα πρεπει να πηγαινει αρκετα καλυτερα.. ;)

 

φάνηκε η διαφορά. Το καλό έγινε καλύτερο και από το 4.3

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

adamo τι εννοείς kernel? Είναι ότι έχει μέσα η rom. Δεν το αλλάζεις εσύ. Ή κάνω λάθος?

Να βαλουμε αλλο κερνελ απο αυτον που μας δινει η ρομ! πχ για να ανεβασουμε το επεξεργαστη..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.........

 

εχω παρα πολλους μηνες να ασχοληθω με το τηλ. δεν θυμαμε ουτε πως αναβαθμιζεται

 

του ειχα περασει sotmax 4.3 και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω προβληματα ..........

αξηζει να παω σε 4.4.2 official που ειδα οτι βγηκε? και αν αξηζει με ποια βηματα να το κανω? (σε απλα ελληνικα)

 

ξερει κανεις ουσιαστικες διαφορες μεταξυ των δυο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να βαλουμε αλλο κερνελ απο αυτον που μας δινει η ρομ! πχ για να ανεβασουμε το επεξεργαστη..

 

αφού με αυτόν που έχει η DN3 πάει τώρα πάρα πολύ καλά δεν θα το ρισκάρω. Αν αποφασίσω να αλλάξω θα διαλέξω πάλι rom μεταξύ Omega ή CW.

 

@pharao

δεν το έχω κάνει αλλά όταν πέρασα την DN3 πήρα backup με το tw την μαμίσια 4.3. Αν θέλω λοιπόν να την επαναφέρω για να πάω στην 4.4.2 πρέπει να κάνω πρώτα restore στο εργοστασιακό.

Edited by mikedas
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά. Είμαι σε JB 4.1.2 και σκέφτομαι να περάσω την DN3 5.2 lite. Τον bootloader (N7100_KK_ND3_BL.tar.md5 - δε με ενδιαφέρει knox κ εγγύηση) θα τον φλασάρω πριν ή μετά το φλασάρισμα της ROM;
Link to comment
Share on other sites

Μετά τον bootloader, για κάποιο λόγο δε μπορούσα να μπω recovery και το κινητό δε μπουταρε. Μπορούσα να μπω μόνο download mode. Η λύση (για όποιον το πάθει):

1) Εγκατάσταση μέσω Odin original ΚΚ 4.4.2 firmare

2) Root

3) Εγκατάσταση Recovery

4) Flash DN3 μέσω recovery

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον bootloader, για κάποιο λόγο δε μπορούσα να μπω recovery και το κινητό δε μπουταρε. Μπορούσα να μπω μόνο download mode. Η λύση (για όποιον το πάθει):

1) Εγκατάσταση μέσω Odin original ΚΚ 4.4.2 firmare

2) Root

3) Εγκατάσταση Recovery

4) Flash DN3 μέσω recovery

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που έπαθες. Όσες φορές το είχα δοκιμάσει δεν μου εμφάνισε τέτοιο πρόβλημα.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που έπαθες. Όσες φορές το είχα δοκιμάσει δεν μου εμφάνισε τέτοιο πρόβλημα.

Άσε, όταν δεν έμπαινε recovery τα χρειάστηκα λίγο... Αλλά ευτυχώς, τέλος καλό όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, σε μια τέτοια περίπτωση παραπέμψτε με στα σχετικά ποστ...

Με Phantom 3.1 ROM (KitKat 4.4.2) δεν με αφήνει να αποθηκεύσω ταινίες στην κάρτα sd από το vιdeo του samsung hub ... Απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό πρέπει να έχει να κάνει όχι με τη συγκεκριμένη ROM, αλλά εν γένει με την KitKat. Πώς το αντιμετωπίζουμε;

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, σε μια τέτοια περίπτωση παραπέμψτε με στα σχετικά ποστ...

Με Phantom 3.1 ROM (KitKat 4.4.2) δεν με αφήνει να αποθηκεύσω ταινίες στην κάρτα sd από το vιdeo του samsung hub ... Απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό πρέπει να έχει να κάνει όχι με τη συγκεκριμένη ROM, αλλά εν γένει με την KitKat. Πώς το αντιμετωπίζουμε;

 

Με το να πας σε phantom v.6 υποθέτω ότι λύθηκε εκεί το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο...θα επιχειρήσω όμως ξανά κατέβασμα και εγκατάσταση, γιατί όλα έχουν γίνει σκ@@@ και τώρα βλέπω με το md5check ότι το zip της ROM πρέπει να ήταν αλλοιωμένο... Ή μήπως καλύτερα να βάλω DN3 ROM;Με την ευκαιρία μπορείτε να μου προτείνετε κι έναν bootloader για να μπορώ να φορτίζω το κινητό χωρίς να είναι πάντα αναμμένo;

Edit: Πέρασα τον bootloader για Kitkat, αλλά κατά τα άλλα...Πάπαλα ... Δεν υπάρχει touchwiz με το που κάνω την εγκατάσταση....Μήνυμα για σφάλματα στη φόρτωση των widget, κλπ κλπ...τί διάολο γίνεται?

Edited by matthiasscorp

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έβαλες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε wipe τα πάντα και ext sdcard. Κράτα backup της εννοείται.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έβαλες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε wipe τα πάντα και ext sdcard. Κράτα backup της εννοείται.

 

την 6,0 πήγα να βάλω...τώρα πέρασα την DN3 v5.2 τελικά

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η DN3 Rom (και οι περισσότερες Note 3 based roms) έχουν ένα "bug" και αυτό είναι το indexing του περιεχομένου των .pdf files. Αυτό γίνεται αναγκαστικά, είτε το θέλει ο χρήστης είτε όχι, και στις περισσότερες Νοτε 3 roms ξαναγίνεται από την αρχή στο reboot. Αυτό δεν είναι πρόβλημα της DN3 rom αλλά θα το δείτε να ανεφέρεται σε forums για Νοτε 3 roms (το "κληρονομήσαμε" δηλαδή από τα features του Note 3).

Εύγε Samsung. Φανταστικός τρόπος για να κάνεις μια πολύ καλή συσκευή για πέταμα.

Η μόνη λύση για να διορθωθεί αυτό είναι η απενεργοποίηση της υπηρεσίας, είτε από προγράμματα όπως το Titanium είτε με το να κάνετε rename το /system/priv-app/ContentSearch.apk σε ContentSearch.apk.bak.

Δοκιμάστε το και δείτε το κινητό σας να δουλεύει όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πρόταση για 4.4 rom prerooted χωρίς note3 λειτουργίες κι άλλα εξτραδάκια;

 

Tw based ή και aosp κλπ; Αν θέλεις την stock 4.4.2 prerooted, deknoxed κλπ έχει στο xda έτοιμη.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Στις aosp δεν λειτουργεί το πενάκι νομίζω... οπότε πάμε για την stock

Βαλε omega. λειτουργουν ολα αψογαα και μπορεις να την πειραξεις οπως θελεις..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Στις aosp δεν λειτουργεί το πενάκι νομίζω... οπότε πάμε για την stock

 

Όχι δεν λειτουργεί, ένας άσχετος θα νομίζει ότι δεν μπορείς να γράψεις καθόλου. Οι εφαρμογές δεν συμπεριλαμβάνονται, οι οποίες μπορούν να βρεθούν στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς χρήστες non stock/tw based rom: ποιές εφαρμογές συνεργάζονται με το πενάκι;
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανενας με την τελευταία έκδοση cm στο note 2; Κι αν ναι, σε σχέση με την original 4.4.2 πως το βλέπει το κινητό;

Το σκέφτομαι, απλά ήδη πετάει το κινητό και φοβάμαι μην χάσω σε μπαταρία κλπ..

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς χρήστες non stock/tw based rom: ποιές εφαρμογές συνεργάζονται με το πενάκι;

 

Όλες, το πενάκι λειτουργεί κανονικά. Απλά δεν υπάρχουν εφαρμογές όπως s memo κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανενας με την τελευταία έκδοση cm στο note 2; Κι αν ναι, σε σχέση με την original 4.4.2 πως το βλέπει το κινητό;

Το σκέφτομαι, απλά ήδη πετάει το κινητό και φοβάμαι μην χάσω σε μπαταρία κλπ..

 

Βάλε plasma kernel και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βγάζω άνετα 7 ώρες οθόνη σε 1+ μέρα χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...