Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τελευταία Ονιράμα ρομ που θα βρεις εδώ μέσα είναι αξιοπρεπέστατη.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις την τελευταία official που θα βρεις στο Sammobile.

Για AOSP δεν αναφέρομαι καν, γιατί απο κάμερα...

Τώρα για την διαδικασία είναι όπως σε όλα τα κινητά.

Root>custom recovery>wipes>flash Rom για την Ονιράμα

Odin> flash Rom για τη official.

Πάντως να ξέρεις ότι στο κινητό φαίνονται τα σημάδια παλαιότητας στην ταχύτητα.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με ενδιαφερει κυριως η φωτογραφικη του απόδοση να ειναι εστω οριακα καλυτερη απ τα συγχρονα κινεζικα.

θα το σκεφτω σοβαρα και ισως το τολμησω.

 

ΥΓ. στο σκρουτζ, 6.5 ευρω μπαταρια αυθεντικη! μαλλον ευκαιρια !

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρία εάν είναι εφικτό ζήτησε να σου πουν ή να δεις την ημερομηνία παραγωγής.

Για κινητό 5 χρόνων εκτός παραγωγής οι μπαταρίες σίγουρα δεν θα είναι και τόσο φρέσκιες.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παρακαλω....

Στο κινητο περναω την eclipse_v9. Κατα το τελος της εγκαταστασης μου βγαζει το μηνυμα : E:Cannot write to/sdcard/clockworkmod/.last_install_path

Πηγαινοντας παρακατω το κινητο ανοιγει κανονικα, το σεταρω, ολα καλα σε ταχυτητα και αποκριση και μετα απο λιγες μερες αρχιζει σε ασχετη φαση να κανει το εξης: Βγαζει μηνυματα συνεχομενα σε εικονιδια οτι , το Google Play διακοπηκε, Αρχικη TouchWiz διακοπηκε, adroid.process.media διακοπηκε και διαφορα τετοια. Μπαινει σε ενα loop και ακομα και αν κανω reset ή βγαλω μπαταρια συνεχιζει τα ιδια με αποτελεσμα να πρεπει να ξανακανω φλασαρισμα της custom rom. Εχω εγκαταστησει και την τελευταια rom του akiss με τα ιδια φαινομενα...

Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος στην εγκατασταση ή εχει αρχισει και τα παιζει το κινητο....

Μου κανει οπως με τους υπολογιστες που μπορει να εχει χτυπησει ο σκληρος δισκος, να κανεις εσυ εγκατασταση windows και μετα να χτυπα ενα αρχειο και ξανα εγκατασταση απο την αρχη.

Μηπως αυτο συμβαινει με την εσωτερικη μνημη του κινητου;

Οπως καταλαβαινετε καθε επανεγκατασταση-σεταρισμα του κινητου μου τρωει 2 ωρες και να το κανω καθε βδομαδα δε λεει...

Καθε προταση ευπροσδεκτη....

Θα πηγαινα σε αλλο κινητο αλλα δεν θελω να το αποχωριστω τοσο ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι η 6.26 ειναι γενικα απροβληματιστη και θα επρεπε λογικα να εχεις κανει τη δουλεια σου, κι αυτο συνιστα κι ο Ακιςς

Προσωπικα ομως με εχει βολεψει το twrp 3.0.2 (τα νεοτερα μου εχουν βγαλει προβληματα). Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

Αν παλι δεν δουλεψει, τοτε ως εσχατη λυση περασε μια στοκ με οντιν.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχω ως recovery την philz και custom rom, μπορω να ξεκινησω με odin και να περασω official rom ή πρεπει να προηγηθει καποια αλλη ενεργεια;

To twrp εγκαθισταται μεσα απο το philz (αν ειναι να ξαναδοκιμασω εγκατασταση της custom rom);

Ολα αυτα ειναι πρωτογνωρα για μενα και εχω πελαγωσει...

Edited by johnskop
Link to comment
Share on other sites

1. Βρισκεις το twrp 3.0.2 για το νοτε2.

2. Το φλασαρεις μεσω odin στο νοτε2.

3. Μεσω twrp πλεον φλασαρεις οποια καστομ ρομ θες, αφου κανεις τα αναγκαια wipes. Υπαρχουν απειρα βιντεο στο youtube που σε καθοδηγουν αναλυτικα

 

Αν ξαναεχεις προβλημα, μεσω odin φλασαρεις την τελευταια ελληνικη στοκ 4.4.2.

 

Και παλι εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνω οτι ολα πηγαν καλα. Αλλαξα την philz με twrp. Ειχα προβλημα με το wipe του data. Τελικα εκανα format data και η εγκατασταση της custom rom εγινε χωρις errors.

Να δουμε αν και ποσο θα κρατησει...

Link to comment
Share on other sites

καλως επεστρεψα στην παρεα σας παιδια :)

 

το πηρα σημερα, προς 80ευρω, σε αριστη κατασταση, ασπρο, με τα γνωστα ξεθωριασματα στο νικελ..

 

απορω γιατι το ειχα πουλησει δις παλαιοτερα.

(2013).

 

φοραει επισημη 4.4.2.

μονο διλημμα μου, μηπως να το πειραξω και να το φερω προς νεοτερη εκδοση αντροιντ.

 

υπαρχει καποια με την οποια το πενακι και οι εφαρμογες του να λειτουργει αψογα?

 

ευχαριστω παιδια.

 

ΥΓ.σε νυχτερινη φωτογραφια σε απολυτο σκοταδι, εβαλε ανετα κατω για πλακα ενα xiaomi redmi note 3 pro international καθως και ενα iphone 6s plus.

με το κινητο του αβαταρ μου(1020) δε θα ειχε καμια ελπιδα, αλλα έχε χαρη στα ¨"πλανα" της μικρομαλακής...

 

ΥΓ2.θα ηθελα και εγγενη υποστηριξη εγγραφης κλησης αμα γινεται, με βολευει πολυ.

 

ΥΓ3.να το εχω ροοτ ή οχι? θα το χρησιμοποιω και με επαγγελματικους λογαριασμους onedrive, outlook κτλ. αρα ισως δεν ειναι καλη ιδεα το ροοτ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

φοραει επισημη 4.4.2.

μονο διλημμα μου, μηπως να το πειραξω και να το φερω προς νεοτερη εκδοση αντροιντ.

 

υπαρχει καποια με την οποια το πενακι και οι εφαρμογες του να λειτουργει αψογα?

 

ευχαριστω παιδια.

 

ΥΓ.σε νυχτερινη φωτογραφια σε απολυτο σκοταδι, εβαλε ανετα κατω για πλακα ενα xiaomi redmi note 3 pro international καθως και ενα iphone 6s plus.

με το κινητο του αβαταρ μου(1020) δε θα ειχε καμια ελπιδα, αλλα έχε χαρη στα ¨"πλανα" της μικρομαλακής...

 

ΥΓ2.θα ηθελα και εγγενη υποστηριξη εγγραφης κλησης αμα γινεται, με βολευει πολυ.

 

ΥΓ3.να το εχω ροοτ ή οχι? θα το χρησιμοποιω και με επαγγελματικους λογαριασμους onedrive, outlook κτλ. αρα ισως δεν ειναι καλη ιδεα το ροοτ.

 

Αν θες πληρες s pen θα φτασεις μονο μεχρι 4.4.4 με τις ρομ του Ακιςς. Μην κολλας σε νουμερα, τρεχουν γρηγοροτερα απο τη στοκ ΜΜ του νοτε4, ενω εχει ενσωματωσει ο μπαγασας πολλα απο τα καλουδια του νοτε4. Το μονο σπασιμο ειναι οτι πολλες εφαρμογες πλεον ζητανε λολιποπ+ για να τρεξουν. Εχει και ενσωματωμενη εγγραφη κλησης. Αν και υπαρχουν τριτες εφαρμογες, οπως το total recall που δουλευουν αψογα.

Για τα κινεζικα το πιστευω γιατι γενικα βαζουν αθλιες καμερες, αλλα καλυτερη καμερα απο το iphone6s δεν εχει, αν και δεν δινω καμμια σημασια στην καμερα ενος κινητου.

Για το υγ3, δεν ξερω στα σιγουρα, αλλα αφου εχεις παραλληλα και το 1020....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε, να'σαι καλα.

 

λινκ για την 4.4.του Άκη;(Και οδηγο εγκαταστασης).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο πιο πίσω και θα την βρεις.Η διαδικασία είναι η γνωστή αν έχεις κάποια εμπειρία στο θέμα.Τρία wipe φλασαρισμα και τέλος..

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Αν θες πληρες s pen θα φτασεις μονο μεχρι 4.4.4 με τις ρομ του Ακιςς. Μην κολλας σε νουμερα, τρεχουν γρηγοροτερα απο τη στοκ ΜΜ του νοτε4, ενω εχει ενσωματωσει ο μπαγασας πολλα απο τα καλουδια του νοτε4. Το μονο σπασιμο ειναι οτι πολλες εφαρμογες πλεον ζητανε λολιποπ+ για να τρεξουν. Εχει και ενσωματωμενη εγγραφη κλησης. Αν και υπαρχουν τριτες εφαρμογες, οπως το total recall που δουλευουν αψογα.

Για τα κινεζικα το πιστευω γιατι γενικα βαζουν αθλιες καμερες, αλλα καλυτερη καμερα απο το iphone6s δεν εχει, αν και δεν δινω καμμια σημασια στην καμερα ενος κινητου.

Για το υγ3, δεν ξερω στα σιγουρα, αλλα αφου εχεις παραλληλα και το 1020....

 

Γεια και πάλι φίλε.

Μπορεις να δωσεις ένα λινκ για την 4.4.4 του Άκης;

 

Καταρχήν, το username του είναι όντως Akis;

5-6 σελίδες πιο πίσω έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι .

 

Σ ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι φίλε.

Μπορεις να δωσεις ένα λινκ για την 4.4.4 του Άκης;

 

Καταρχήν, το username του είναι όντως Akis;

5-6 σελίδες πιο πίσω έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι .

 

Σ ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το link είναι στο post 9691. Άκης = s_wind

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

v5 onirama...:ninja: ολη η οθονη πλοηγηση chrome και youtube...

22426490_765381580300656_6991208645566889609_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=a7bed2a6843b39412021f956a0fc705a&oe=5A7EACE3

 

22339087_765381363634011_8315352817469915238_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=6036c9efb1a9e905ab50e5a7134d8915&oe=5A6E616D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο σιγά σιγά να έρχονται και λινκ και όχι μόνο screenshot...

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

παιδια, το εκανα ροοτ.

 

την ρομ την περναω μεσω mobile odin (οπως ειδα στο xda)?

 

ή υπαρχει πιο απλός οδηγος.

 

θα ηθελα να περασω την εξης ρομ:

Eclipse extreme rom v2 by Onirama

 

ειλικρινά εψαξα στις πρωτες σελιδες για οδηγο, αλλα καπως χαθηκα.

και δε θελω να κανω καμια επιπολαιοτητα...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το εκανα ροοτ.

 

την ρομ την περναω μεσω mobile odin (οπως ειδα στο xda)?

 

ή υπαρχει πιο απλός οδηγος.

 

θα ηθελα να περασω την εξης ρομ:

Eclipse extreme rom v2 by Onirama

 

ειλικρινά εψαξα στις πρωτες σελιδες για οδηγο, αλλα καπως χαθηκα.

και δε θελω να κανω καμια επιπολαιοτητα...

Τις custom roms τις περνάς με ΤWRP ή CWM recovery.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα εκτιμούσα κάποιο συγκεκριμένο λινκ σε σελίδα ή ποστ.

 

Ειναι λίγο αχανες το thread του note2.

 

Έμεινα αρκετό καιρό με windows mobile και xiaomi, οπότε έχω ξεχάσει τα σχετικά αθλήματα περί samsung πειράγματα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνω οτι ολα πηγαν καλα. Αλλαξα την philz με twrp. Ειχα προβλημα με το wipe του data. Τελικα εκανα format data και η εγκατασταση της custom rom εγινε χωρις errors.

Να δουμε αν και ποσο θα κρατησει...

 

Λοιπον οι εξελιξεις ηρθαν πολυ γρηγορα..Χτες βραδυ εκλεισα το κινητo και ανοιγοντας το πρωι αρχισε τα "Google play διεκοπηκε, Google Drive διακοπηκε, Email διακοπηκε, Υπηρεσια ανταλλαγης διακοπηκε.....και πολλα αλλα" και τελειωμο δεν ειχαν (εμενε σε loop).

Με το twrp που ευτυχως ειχα κανει backup μετα την εγκατασταση, εκανα restore αλλα παλι τα ιδια. Καταλαβαινοντας οτι καποιο θεμα υπηρχε με τον internal φακελλο data, εκανα πρωτα format data, μετα restore και ολα επανηλθαν οπως πριν - προφανως εχοντας χασει οτι ειχα κανει μεσα στις 2 μερες (μικρο το κακο).

Αρα για καποιο λογο, μολις κλεινω το κινητο, επηρεαζεται ο φακελλος data που ειναι αποθηκευμενα τα στοιχεια των εφαρμογων και ανοιγοντας γινονται ολα "σαλατα".....(τουλαχιστον ετσι εγινε αυτη τη φορα).

Εχει καποιος καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει;;; Ειναι θεμα hardware με την εσωτερικη μνημη ;;;

Προς το παρων φορτιζω χωρις να κλεινω το κινητο και backup!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειλικρινά θα εκτιμούσα κάποιο συγκεκριμένο λινκ σε σελίδα ή ποστ.

 

Ειναι λίγο αχανες το thread του note2.

 

Έμεινα αρκετό καιρό με windows mobile και xiaomi, οπότε έχω ξεχάσει τα σχετικά αθλήματα περί samsung πειράγματα.

 

Για δες post 9773...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...