Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια γεια σας,,,εχω το κινητο παροπλησμενο εδω και αρκετο καιρο λογο σπασιματος της οθονης,(ραγισε η οθονη και δεν δειχνει τιποτα..)σκεφτικα να το επισκευασω.αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για τετοιο μοντελο??αν ξερετε το κοστος αλλαγης οθονης και που θα βοηθουσε...ευχαριστω πολυ

κωστας λαρισα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο ηταν το νεο που μας ειπες προηγουμενα? Ή μαγειρευεις και ολοκαινουργια ρομ?

Να ξερω για να φλασαρω μια και καλη, μιας και η νοτε προ2 εχει αρχισει να βαραινει καπως.

Τελικα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

@s_wind Ευχαριστώ για το update. Μια διαφορά αισθητή στο framework είναι ότι ανταποκρίνεται αμέσως η οθόνη από σβηστή ενώ πριν ήθελε 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είχα το πρόβλημα που αναφέρεις.Ήταν και είναι άμεσο παντού το τηλ.Να φτύσω κιόλας μην πάθει τίποτα γιατί την κάτσαμε μέχρι να βγει κανένα Νοτε της προκοπής..

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Που να θυμαμαι στο χαος των σκληρων δισκων που εχω:lol:

 

Mini-Update 10-06 για ρομ 05-05 ]

S_wind φιλε μου, περιμένουμε νεώτερο Ρομ το onirama mod.11 η φλασαρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης οχι επαναφορες μπακαπ πχ.απο 4.4.2 σε 4.4.4 γιατι περιεχουν αλλα αρχεια συστηματος με απoτελεσμα να γεμισεις fc διακοπες εφαρμογων , παγωματα κτλ.

 

Καλησπέρα

Να σε ρωτήσω και εγω για αυτό.

Σχετικά με αυτό που λες δηλαδή είναι καλύτερα να εγκαθιστούμε τις εφαρμογές απο το play και μετά να κάνουμε επαναφορά των δεδομένων απο το buckup?

Από 4.4.4 σε 4.4.4 όπως στις δικές σου? Δηλαδή από note pro v2 στην τελευταια ECLIPSE-v9-By-Onirama-05-05-17 μπορούμε να κάνουμε επαναφορά όλης της εφαρμογής?

Γιατί όπως και να το πούμε υπήρχει μια ευκολία να κάνεις επαναφορά όλη την εφαρμογή.

Edited by P_M
Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Mini-Update 10-06 για ρομ 05-05

 

Έχω βρει ένα bugάκι (; ) από την αρχή που έβαλα την ROM, απλά δεν έτυχε να θυμηθώ να το γράψω.

 

Παρόλο που η περιστροφή της οθόνης δουλεύει γενικά, η περιστροφή της αρχικής οθόνης του κινητού, με τα εικονίδια των εφαρμογών στο πλέγμα, δεν δουλεύει.

 

Το bugάκι το έχω με ερωτηματικό, γιατί μπορεί κάτι εγώ να μην έχω ενεργοποιήσει για να δουλέψει (εννοείται ότι το switch "Περιστροφή οθόνης" είναι ενεργό) ή μπορεί η συγκεκριμένη ROM να μην υποστηρίζει την περιστρογή της αρχικής οθόνης.

 

Πάντως κάποια παλαιότερη δική σου το έκανε.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

S_wind φιλε μου, περιμένουμε νεώτερο Ρομ το onirama mod.11 η φλασαρουμε?

+1

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Συντομα παιδια τωρα ειμαι στο παρτ των animations φτιαχνω τα google animations να ανοιγουν ποιο γρηγορα γιατι με ενοχλουν κατι καθυστερησεις οταν φορτωνεται το ρομ.Επισης με ενοχλουν οταν παταω τα διαφορα tab κανει κατι μικροκαθυστερησεις και ζαλιζομαι οταν τις βλεπω:lol:
Link to comment
Share on other sites

ROM 01 - 07 - 17:D

19598714_718000805038734_4624005583061001125_n.jpg?oh=aa3eeeea9471cd96ece3981895a48fc8&oe=59DBAF7F

Υπενθυμιση:

Στο φλασαρισμα οταν θα βγει η επιλογη γλωσσας περιμενουμε 1 λεπτο .Στη συνεχεια δεν ξεχναμε να παμε στις ρυθμισεις/επιλογες προγραμματιστη και να βαλουμε τα 3 animation 0.5.Μετα παμε στην εφαρμογη superSU και απενεργοποιουμε τα παντα εκτος απο την πρωτη επιλογη.Δεν πειραζουμε τις ρυθμισεις κερνελ και αλλα animation. Απαραιτητο reboot. .

 

Το ρομ σε σχεση παντα με το προηγουμενο εκτος απο μικρα update εδω και κει δοθηκε μεγαλυτερη εμφαση στην καλυτερη λειτουργικοτητα μια και ενσωματωθηκε με επιτυχια αρκετο μερος απο το ρομ-framework του google pixel XL.Ετσι εχουμε για πρωτη φορα σε Samsung-rom πραγματικη αισθηση ταχυτητας απο την 7.1.1 με αλληλεπιδραση σε ολες τις εφαρμογες και τριτων .

 

Tο rom ερχεται με Mod-google play.Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην ελεγχεται απο τα google-service και δεν γινεται επαληθευση-ελεγχου εφαρμογων απο την google.Το Mod-google play δεν αναβαθμιζεται ποτε και οι εφαρμογες που εχει ο καθενας αναβαθμιζονται χειροκινητα.Επισης καποιες φορες τα google service προσπαθουν να συνδεθουν με το google-play χωρις αποτελεσμα μια και πηραν διαζυγιο και γιαυτο μια στο τοσο να κανουν Fc(διακοπη εφαρμογης) θελουν να τα ξαναβρουν αλλα δεν μπορουν :lol:.Για οσους θελουν να δωσουν μια δευτερη ευκαιρια στο διασημο ζευγος Google-Play και Google-Service δηλαδη επιστροφη σε στοκ φλασαρουμε αυτο --->>> https://mega.nz/#!rc40WYQL!9-CtT1YV_b6NGHwxsiN2cLL0zTU1Unxi-rqF8iILda0

 

http://i.imgur.com/RJAYvFr.gif

LINK---->>> https://mega.nz/#!eJoAmI4B!MLTg_iKotzAte8ryyhxRjpGeZzPvKR_xor0sVYNrius

Kαλο καλοκαιρι φορουμιτες ραντεβου ξανα το Σεπτεμβριο :rolleyes::D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε ακιςς!

Καλο καλοκαιρι.

Μα καλα περασαν 13 ωρες απο το ανεβασμα της ρομ και κανεις δεν την εχει φλασαρει να μας πει εντυπωσεις?

 

Εγω λογω χρησης της συσκευης αυτη την εβδομαδα, θα την περασω σε 10 μερες.

Οποιος την περασει παντως, ας πει και σ εμας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ!Την κατεβασα και γω και με την πρωτη ευκαιρια θα την περασω..(εχω ξεμεινει με την onirama v9_a)..
Link to comment
Share on other sites

ROM 01 - 07 - 17:D

Το ρομ σε σχεση παντα με το προηγουμενο εκτος απο μικρα update εδω και κει δοθηκε μεγαλυτερη εμφαση στην καλυτερη λειτουργικοτητα μια και ενσωματωθηκε με επιτυχια αρκετο μερος απο το ρομ-framework του google pixel XL.Ετσι εχουμε για πρωτη φορα σε Samsung-rom πραγματικη αισθηση ταχυτητας απο την 7.1.1 με αλληλεπιδραση σε ολες τις εφαρμογες και τριτων .

 

Υπενθυμιση:

Στο φλασαρισμα οταν θα βγει η επιλογη γλωσσας περιμενουμε 1 λεπτο .Στη συνεχεια δεν ξεχναμε να παμε στις ρυθμισεις/επιλογες προγραμματιστη και να βαλουμε τα 3 animation 0.5.Μετα παμε στην εφαρμογη superSU και απενεργοποιουμε τα παντα εκτος απο την πρωτη επιλογη.Δεν πειραζουμε τις ρυθμισεις κερνελ και αλλα animation. Απαραιτητο reboot.

 

 

http://i.imgur.com/RJAYvFr.gif

LINK---->>> https://mega.nz/#!iJBXUQ5R!SgnbO0D1kUBrAv3KGLcWfU-t3BbRglD2Y0HgM61O-zo

Kαλο καλοκαιρι φορουμιτες ραντεβου ξανα το Σεπτεμβριο :rolleyes::D

 

Την έχω περάσει από το πρωί - ακολούθησα και τις οδηγίες σου - και μου φαίνεται όπως πάντα super.

 

Έχω όμως μερικές γενικές παρατηρήσεις να κάνω:

 

1) Θεωρώ πως όσο βασιζόμαστε αναγκαστικά στο 4.4.4 για να έχουμε την λειτουργικότητα του Note ΙΙ και όχι του S4 ή Sx, τότε οι αλλαγές στην ROM κυρίως εξωτερικά, εμφανισιακά στο GUI, δεν είναι μεγάλες.

Ειδικά αυτές του Άκη, όσες έχω περάσει είναι στο ίδιο στυλ.

 

Ας πούμε του Ινδού του Dr. Ketan, ήταν κάπως διαφορετική και πολύ παραμετροποιήσιμη στην εμφάνιση (πολλές φορές με κάποια κρασαρίσματα)

 

2) Έχω την εντύπωση ότι για πραγματικά μεγάλες αλλαγές - κυρίως στην εμφάνιση - πρέπει να φύγουμε από 4.4.4, ξεχνώντας την λειτουργικότητα του Note.

 

3) Άκη, νομίζω ότι θα πρέπει να φτιάχνεις σε κάθε release - αν δεν βαριέσαι και δεν σου τρώει πολύ χρόνο - ένα βασικό release notes/ changes.

 

Κάτι που να δείχνει στον άλλον τι έχει και τι δεν έχει η καινούργια ROM σε σχέση με αυτήν που φοράει ήδη (δηλαδή κάποια προηγούμενη δική σου).

 

Μπορείς να φτιάξεις δύο/τρεις στήλες ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ/ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ/UPDATES ή κάτι τέτοιο.

 

Στην σημερινή ROM παρατήρησα ως αλλαγή τον Nova που νομίζω δεν υπήρχε στην προηγούμενη και μια αίσθηση μεγαλύτερης στιβαρότητας.

Δεν μου έχει κρασάρει καθόλου μετά από restart το TouchWiz ή κάποιο παρόμοια μικροσφάλμα.

 

Σε κάποια πράγματα μου φαίνεται ταχύτερη, σε κάποια άλλα πιο αργή αν και είναι νωρίς να κρίνω, όπως και για την μπαταρία το ίδιο - too soon.

 

Μου έκανε εντύπωση το Google Play - μου φάνηκε πολύ αλλαγμένο στο design και με μαύρο φόντο ή κάνω κάποιο λάθος ;

 

Αυτό που έγραφα στην προηγούμενη ROM ότι δεν περιστρέφονται οι αρχικές οθόνες με τα εικονίδια των εφαρμογών στο πλέγμα, ισχύει και σε αυτήν.

 

Είδα καινούργια πράγματα για εμένα, όπως το People Edge, SketchBook, TeslaUnread (αυτό τι κάνει ; ), Nova Launcher που εσείς μπορεί να τα περνάγατε ήδη αλλά εγώ δεν τα ήξερα.

 

Αυτά.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Την έχω περάσει από το πρωί - ακολούθησα και τις οδηγίες σου - και μου φαίνεται όπως πάντα super.

 

Έχω όμως μερικές γενικές παρατηρήσεις να κάνω:

 

1) Θεωρώ πως όσο βασιζόμαστε αναγκαστικά στο 4.4.4 για να έχουμε την λειτουργικότητα του Note ΙΙ και όχι του S4 ή Sx, τότε οι αλλαγές στην ROM κυρίως εξωτερικά, εμφανισιακά στο GUI, δεν είναι μεγάλες.

Ειδικά αυτές του Άκη, όσες έχω περάσει είναι στο ίδιο στυλ.

 

Ας πούμε του Ινδού του Dr. Ketan, ήταν κάπως διαφορετική και πολύ παραμετροποιήσιμη στην εμφάνιση (πολλές φορές με κάποια κρασαρίσματα)

 

2) Έχω την εντύπωση ότι για πραγματικά μεγάλες αλλαγές - κυρίως στην εμφάνιση - πρέπει να φύγουμε από 4.4.4, ξεχνώντας την λειτουργικότητα του Note.

 

3) Άκη, νομίζω ότι θα πρέπει να φτιάχνεις σε κάθε release - αν δεν βαριέσαι και δεν σου τρώει πολύ χρόνο - ένα βασικό release notes/ changes.

 

Κάτι που να δείχνει στον άλλον τι έχει και τι δεν έχει η καινούργια ROM σε σχέση με αυτήν που φοράει ήδη (δηλαδή κάποια προηγούμενη δική σου).

 

Μπορείς να φτιάξεις δύο/τρεις στήλες ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ/ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ/UPDATES ή κάτι τέτοιο.

 

Στην σημερινή ROM παρατήρησα ως αλλαγή τον Nova που νομίζω δεν υπήρχε στην προηγούμενη και μια αίσθηση μεγαλύτερης στιβαρότητας.

Δεν μου έχει κρασάρει καθόλου μετά από restart το TouchWiz ή κάποιο παρόμοια μικροσφάλμα.

 

Σε κάποια πράγματα μου φαίνεται ταχύτερη, σε κάποια άλλα πιο αργή αν και είναι νωρίς να κρίνω, όπως και για την μπαταρία το ίδιο - too soon.

 

Μου έκανε εντύπωση το Google Play - μου φάνηκε πολύ αλλαγμένο στο design και με μαύρο φόντο ή κάνω κάποιο λάθος ;

 

Αυτό που έγραφα στην προηγούμενη ROM ότι δεν περιστρέφονται οι αρχικές οθόνες με τα εικονίδια των εφαρμογών στο πλέγμα, ισχύει και σε αυτήν.

 

Είδα καινούργια πράγματα για εμένα, όπως το People Edge, SketchBook, TeslaUnread (αυτό τι κάνει ; ), Nova Launcher που εσείς μπορεί να τα περνάγατε ήδη αλλά εγώ δεν τα ήξερα.

 

Αυτά.

 

Ελα καλησπερα.Τα παλιοτερα ρομ στυλ Ketan δεν υποστηριζουν νεωτερες εφαρμογες.

Τα 4.4.4 ρομ ειναι απο τα ποιο σταθερα παγκοσμιως ισως και καλυτερα απο καποια 5.0 η 6.0

Το να πας σε νεωτερη εκδοση δεν υπαρχει κερνελ να υποστηριζει samsung-rom και οτι υπαρχει νεωτερο στο Xda απο cm-rom 5.0 η 6.0 που καποιοι ζητωκραυγαζουν ειναι τιγκα στα bugs

δεν παιζει το snote οι βιντεοκλησεις και αλλα πολλα...

Για να ενεργοποιησεις την περιστροφη πηγαινε πανω στο κουρτινακι πρωτα βαλτην εκει και μετα πηγαινε ρυθμισεις nova/εμφανιση και αισθηση/περιστροφη οθονης και βαλε αυτοματη.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ελα καλησπερα.Τα παλιοτερα ρομ στυλ Ketan δεν υποστηριζουν νεωτερες εφαρμογες.

Τα 4.4.4 ρομ ειναι απο τα ποιο σταθερα παγκοσμιως ισως και καλυτερα απο καποια 5.0 η 6.0

Το να πας σε νεωτερη εκδοση δεν υπαρχει κερνελ να υποστιριζει samsung-rom και οτι υπαρχει νεωτερο στο Xda απο cm-rom 5.0 η 6.0 που καποιοι ζητωκραυγαζουν ειναι τιγκα στα bugs

δεν παιζει το snote οι βιντεοκλησεις και αλλα πολλα...

Για να ενεργοποιησεις την περιστροφη πηγαινε πανω στο κουρτινακι πρωτα βαλτην εκει και μετα πηγαινε ρυθμισεις nova/εμφανιση και αισθηση/περιστροφη οθονης και βαλε αυτοματη.

 

Δούλεψε μια χαρά.

 

Το Nova και το People Edge θα τα ψάξω λίγο περισσότερο γιατί δεν τα έχω ξαναδουλέψει.

 

thanks!

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε μια χαρά.

 

Το Nova και το People Edge θα τα ψάξω λίγο περισσότερο γιατί δεν τα έχω ξαναδουλέψει.

 

thanks!

 

το People Edge απο το S7-Edge οταν το ενεργοποιεις αποθηκευεις μερικους αριθμους με αποτελεσμα να στελνεις γρηγορο μηνυμα η να παιρνεις αμεσα τα τηλεφωνα που εχεις αποθηκευσει στην εφαρμογη. Ειναι ενεργο σε ολες τις εφαρμογες και το εχεις ανα πασα στιγμη ετοιμο για να κανεις τις κλησεις η τα μηνυματα χωρις να βγαινεις απο την εφαρμογη που βρισκεσαι.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Α καλα!Μολις ειδα οτι εχασα το root στο ακυρο τελειως οπως και το χειροτερο δεν εχω σημα στο κινητο οποτε σβηστηκε ο φακελος efs..τι κανω τωρα?

Ξανα official απο την αρχη??

Link to comment
Share on other sites

Α καλα!Μολις ειδα οτι εχασα το root στο ακυρο τελειως οπως και το χειροτερο δεν εχω σημα στο κινητο οποτε σβηστηκε ο φακελος efs..τι κανω τωρα?

Ξανα official απο την αρχη??

 

Δεν ξερω τι εκανες ανεξαρτητα αποτελεσματος που αναφερεις .Το ποιο ασφαλες ειναι ξανα official .:O

Link to comment
Share on other sites

το People Edge απο το S7-Edge οταν το ενεργοποιεις αποθηκευεις μερικους αριθμους με αποτελεσμα να στελνεις γρηγορο μηνυμα η να παιρνεις αμεσα τα τηλεφωνα που εχεις αποθηκευσει στην εφαρμογη. Ειναι ενεργο σε ολες τις εφαρμογες και το εχεις ανα πασα στιγμη ετοιμο για να κανεις τις κλησεις η τα μηνυματα χωρις να βγαινεις απο την εφαρμογη που βρισκεσαι.

 

Ευχαριστώ.

 

Μήπως μπορείς να σκεφτείς τι πάτησα και έχουν φύγει όλες οι ειδοποιήσεις με τα κόκκινα κυκλάκια πάνω από τις εφαρμογές (facebook, gmail κτλ) ;

 

Με το TeslaUnread τι παίζει ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Μήπως μπορείς να σκεφτείς τι πάτησα και έχουν φύγει όλες οι ειδοποιήσεις με τα κόκκινα κυκλάκια πάνω από τις εφαρμογές (facebook, gmail κτλ) ;

 

Με το TeslaUnread τι παίζει ;

 

Πηγαινεις στο TeslaUnread και ενεργοποιεις τις ειδοποιησεις που θες .Μετα πηγαινεις στις ρυθμισεις nova/αδιαβαστα μηνυματα και ρυθμιζεις πως να εμφανιζονται το μεγεθος του icon κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εκανες ανεξαρτητα αποτελεσματος που αναφερεις .Το ποιο ασφαλες ειναι ξανα official .:O

 

Ναι ξεκινησα κατεβασμα.Δεν μου αναγνωριζει την sim ρε συ οποτε το πρωτο που σκεφτηκα ηταν οτι πειραχτηκε ο φακελος efs..τον εχω κρατησει βεβαια backup τον φακελο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκινησα κατεβασμα.Δεν μου αναγνωριζει την sim ρε συ οποτε το πρωτο που σκεφτηκα ηταν οτι πειραχτηκε ο φακελος efs..τον εχω κρατησει βεβαια backup τον φακελο..

 

Με TWRP recovery φλασαρες το ρομ ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινεις στο TeslaUnread και ενεργοποιεις τις ειδοποιησεις που θες .Μετα πηγαινεις στις ρυθμισεις nova/αδιαβαστα μηνυματα και ρυθμιζεις πως να εμφανιζονται το μεγεθος του icon κτλ.

 

Τέλειος.

 

thanks

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Με TWRP recovery φλασαρες το ρομ ?

 

Ωχχ σε μπερδεψα ετσι πως το ειπα..οχι δεν περασα την rom σου..ειμαι με αυτην που εχω κατι μηνες τωρα..απλα στο ασχετο τελειως μου εχασε το root..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...