Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχει δοκιμασει κανεις towelroot να μας πει αν εχει γραψει ο Knox?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίρνοντας αφορμή από διάφορα ποστ και εδώ αλλά και στο xda θέλω να παρατηρήσω ότι κάποιοι τρελαίνονται υπερβολικά με τη μπαταρία και τη χρήση της, σε σημείο δλδ υπερβολής. Δεν βρίσκω πραγματικά τον λόγο να πάρεις ένα smartphone με τόσες δυνατότητες και να αφαιρέσεις τα πάντα και να κλείσεις δεδομένα κλπ για να πάρεις λίγο παραπάνω μπαταρία. Αναιρείς όλη την έννοια του smartphone έτσι. Έχω το Note II παραπάνω από χρόνο πλέον και η μπαταρία του με όλα ανοιχτά μονίμως βγάζει άνετα τη μέρα. Το βράδυ φορτίζω. Μην κολλάτε με αυτά, κοιτάξτε να χαρείτε το κινητό που πήρατε και ας κρατήσει και 2 ώρες λιγότερο.

 

Sorry για το offtopic..

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από διάφορα ποστ και εδώ αλλά και στο xda θέλω να παρατηρήσω ότι κάποιοι τρελαίνονται υπερβολικά με τη μπαταρία και τη χρήση της, σε σημείο δλδ υπερβολής. Δεν βρίσκω πραγματικά τον λόγο να πάρεις ένα smartphone με τόσες δυνατότητες και να αφαιρέσεις τα πάντα και να κλείσεις δεδομένα κλπ για να πάρεις λίγο παραπάνω μπαταρία. Αναιρείς όλη την έννοια του smartphone έτσι. Έχω το Note II παραπάνω από χρόνο πλέον και η μπαταρία του με όλα ανοιχτά μονίμως βγάζει άνετα τη μέρα. Το βράδυ φορτίζω. Μην κολλάτε με αυτά, κοιτάξτε να χαρείτε το κινητό που πήρατε και ας κρατήσει και 2 ώρες λιγότερο.

 

Sorry για το offtopic..

 

Με βρίσκεις απόλυτα συμφωνο.;)

Δεν κλεινω τίποτα και το χαίρομαι στο επακρο.

Και τι θα κερδισεις δηλαδη με 2 ωρες (το πολυ ) παραπανω οθονη;

Αφου παλι θα χρειαστει φορτιση το βραδυ , εκτος και αν το φορτιζεις εν ωρα εργασίας. :rolleyes:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

από ρομ σε ΝΟΤΕ 2 (4.2.2) θέλω να το

πάω σε 4.4.2 . Αν θυμάμαι καλά από το δικό μου

πρέπει να του αλλάξω bootloader . μπορεί να

μου δώσει κάποιος το λινκ με το νέο bootloader .

ποια έκδοση odin χρειάζεται ? έχω το 3,07 θα κάνει

την δουλειά του ? επίσης ν θυμάμαι καλά πρέπει

να του αλλάξω και το recovery . ποιο είναι το

τελευταίο ? πρώτα αλλάζω recovery και μετά

το bootloader . είναι φίλου μου το κινητό και του

το είχα κάνει . έφυγε φαντάρος και τωρα ήρθε με

άδεια και είναι ευκαιρία να του το κάνω .

ευχαριστώ

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Bootloader εάν τον ενδιαφέρει η εγγύηση και η δυνατότητα downgrading της rom, θα φλασάρεις τον mj5. Εάν τα παραπάνω δεν τον ενδιαφέρουν βρίσκεις και φλασάρεις το πιο πρόσφατο. Εάν είσαι ήδη root και έχεις ήδη custom recovery τότε δεν χρειάζεσαι odin, φλασάρεις μέσω της recovery όποια rom θέλεις και όποια custom recovery θέλεις.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αυριο θα ρουταρω το κινητο ενος φιλου που εχει το κινητο σας. Απο οτι ειδα εχει τον ιδιο τροπο με το S3 που εχω.. Μπορειτε να μου πειτε σε π.μ μην γεμιζουμε και το ποστ εδω , μια recovery καλη, ποιος κερνελ του καθεται καλυτερα;; Κ μια custom rom αλλα samsung based.. Ξερω οτι τα εχετε εδω αλλα επειδη δν εχω αυτο το κινητο και αρκετο χρονο θα θελα τη βοηθεια σας.. Ευχαριστω...

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Bootloader εάν τον ενδιαφέρει η εγγύηση και η δυνατότητα downgrading της rom, θα φλασάρεις τον mj5. Εάν τα παραπάνω δεν τον ενδιαφέρουν βρίσκεις και φλασάρεις το πιο πρόσφατο. Εάν είσαι ήδη root και έχεις ήδη custom recovery τότε δεν χρειάζεσαι odin, φλασάρεις μέσω της recovery όποια rom θέλεις και όποια custom recovery θέλεις.

 

Νομίζω όμως όπως είχε ειπωθεί παλαιότερα αν δεν αλλάξεις bootloader έχει μετά κάποια θέματα η νέα ρομ ( πχ δεν λειτουργεί το wifi) . Το τελευταίο bootloader είναι το mj5? Για να περαστεί το νέο bootloader χρειάζεται το odin η μπορεί να περαστεί και με το recovery?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως όπως είχε ειπωθεί παλαιότερα αν δεν αλλάξεις bootloader έχει μετά κάποια θέματα η νέα ρομ ( πχ δεν λειτουργεί το wifi) . Το τελευταίο bootloader είναι το mj5? Για να περαστεί το νέο bootloader χρειάζεται το odin η μπορεί να περαστεί και με το recovery?

 

Ο mj5 δεν είναι ο τελευταίος bootloader, υπάρχουν και νεότεροι. Εγώ προσωπικά τον φλάσαρα μέσω twrp recovery.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ο mj5 δεν είναι ο τελευταίος bootloader, υπάρχουν και νεότεροι. Εγώ προσωπικά τον φλάσαρα μέσω twrp recovery.
τλκ για να αλλαξεις και να βαλεις custom rom απο 4.3 πρεπει να αλλαξεις και bootloader για να λειτουργει το wifi;;; Καποιος μια βοηθεια;; Αυριο θα το ρουταρω και θελω να ξερω τι παιζει..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις αυτό που σου είπαν πιο πάνω δεν θα δουλέψει.Βάζεις την recovery βάζεις την ρομ και μετά με οντιν βάζεις τον mj5
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να έχεις rom από 4.3 και επάνω πρέπει να αλλάξεις bootloader, καθώς με παλαιότερο του mj5 θα έχεις πρόβλημα με το wifi.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να έχεις rom από 4.3 και επάνω πρέπει να αλλάξεις bootloader, καθώς με παλαιότερο του mj5 θα έχεις πρόβλημα με το wifi.
λοιπον γτ εχω μπερδευτει.. Εχω την μαμα 4.3 και θελω να βαλω πχ. omega 4.4.2. πρεπει και παλι να αλλαξω bootloader; Λογικα αφου εχω την 4,3 δεν εχω την τελευταια εκδοση bootloader;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γτ εχω μπερδευτει.. Εχω την μαμα 4.3 και θελω να βαλω πχ. omega 4.4.2. πρεπει και παλι να αλλαξω bootloader; Λογικα αφου εχω την 4,3 δεν εχω την τελευταια εκδοση bootloader;;

 

Αφού έχεις την μαμά 4.3. έχεις και κνοχ ο οποίος θα γράψει αν περάσεις την Ωμεγκα και θα χάσεις την εγγύηση. την ο τελευταίος bootloader Είναι ο DN3.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την μαμά 4.3. έχεις και κνοχ ο οποίος θα γράψει αν περάσεις την Ωμεγκα και θα χάσεις την εγγύηση. την ο τελευταίος bootloader Είναι ο DN3.
Δεν με νοιαζει η εγγυηση.. Θελω να ξερω αν περασω τωρα την omega θα πρεπει να αλλαξω bootloader για να παιζει το wifi ή θα ειμαι μια χαρα;;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε από το store μια εφαρμογή Phone Info (η συγκεκριμένη είναι για Samsung κινητά) και δες ποιον bootloader έχεις και αν έχει γράψει το knox.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε από το store μια εφαρμογή Phone Info (η συγκεκριμένη είναι για Samsung κινητά) και δες ποιον bootloader έχεις και αν έχει γράψει το knox.
N7100XXUEMK9 bootloader. και το knox εχει γραψει 0Χ1. Αρα αν περασω την omega θα πρεπει να αλλαξω bootloader;; θα παιζει το wifi;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το towelroot μας πιάνει ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από 9 μήνες επιτυχημένης συμβίωσης με το NoteII (με δύο συσκευές γιατί το πρώτο κλάπηκε) αποφάσισα ότι ήταν καιρός για αλλαγή.

Επέλεξα την DN3 rom αφού την είχε ήδη χρησιμοποιήσει ένας φίλος μου και ήταν πολύ ευχαριστημένος.

Έτσι Odin, TW και εγκατάσταση της DN3 5.

Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετικά αρνητική αφού το τηλέφωνο είχε χάσει περισσότερο από το 50% της ταχύτητάς του.

Με το nova launcher η κατάσταση σαφώς βελτιώθηκε αλλά και πάλι υπολειπόταν από την μαμίσια 4.3 που είχα πριν την νέα rom.

Εκεί λοιπόν που σκεφτόμουν την επιστροφή στην μαμά 4.3 ή την Omega είδα την DN3 5.2 και την δοκίμασα.

Όλα δούλεψαν ρολόι. Η ταχύτητα επανήλθε στα επίπεδα της 4.3 και όλα πήγαν τέλεια.

Αυτά σαν μία μικρή βοήθεια σε όποιον σκέφτεται προς την DN3 :)

A! και δύο ερωτήσεις :rolleyes:

1. Στην 4.3 το Antutu μου έδινε overall ~21000. Στην DN3 5.2 παρόλο που η αίσθηση του τηλεφώνου είναι ίδια δίνει ~19000. Καμία ιδέα?

2. Έχει βάλει κανένας τις τελευταίες ημέρες CyanogenMod 4.4.2?

 

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. Με 4.4.2 που μπηκε στο κινητο του φιλου με omega ολα δουλευουν αψογα.. Ποιος κερνελ καθετε καλα με αυτην την ρομ; Η DN3 που λετε πιο πανω ειναι samsung based?

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από 9 μήνες επιτυχημένης συμβίωσης με το NoteII (με δύο συσκευές γιατί το πρώτο κλάπηκε) αποφάσισα ότι ήταν καιρός για αλλαγή.

Επέλεξα την DN3 rom αφού την είχε ήδη χρησιμοποιήσει ένας φίλος μου και ήταν πολύ ευχαριστημένος.

Έτσι Odin, TW και εγκατάσταση της DN3 5.

Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετικά αρνητική αφού το τηλέφωνο είχε χάσει περισσότερο από το 50% της ταχύτητάς του.

Με το nova launcher η κατάσταση σαφώς βελτιώθηκε αλλά και πάλι υπολειπόταν από την μαμίσια 4.3 που είχα πριν την νέα rom.

Εκεί λοιπόν που σκεφτόμουν την επιστροφή στην μαμά 4.3 ή την Omega είδα την DN3 5.2 και την δοκίμασα.

Όλα δούλεψαν ρολόι. Η ταχύτητα επανήλθε στα επίπεδα της 4.3 και όλα πήγαν τέλεια.

Αυτά σαν μία μικρή βοήθεια σε όποιον σκέφτεται προς την DN3 :)

A! και δύο ερωτήσεις :rolleyes:

1. Στην 4.3 το Antutu μου έδινε overall ~21000. Στην DN3 5.2 παρόλο που η αίσθηση του τηλεφώνου είναι ίδια δίνει ~19000. Καμία ιδέα?

2. Έχει βάλει κανένας τις τελευταίες ημέρες CyanogenMod 4.4.2?

 

Καλό βράδυ.

 

Για το 1ο , δοκιμασε να ανοιξεις το power saving mode , να ξετικαρεις την μειωση ταχυτητας του επεξεργαστη (CPU ) , καπως ετσι το λεει δεν το εχω μπροστα μου , και μετα ξανακλεισε το power saving mode.

Ενημερωσε μας , καπου το διαβασα.

 

Αυτο γινεται επειδη υπηρχε ενα bug και ο επεξεργαστης δεν δουλευει πανω απο 1200 MHZ.Μια φορα θα το κανεις , θα την κρατησει την ρυθμιση.

Μην πολυκοιτατε τα antutu βεβαια..

Μπορει ενα τηλεφωνο να ειναι smooth και γρηγορο αρκετα και να βγαζει 20k στο Antutu...

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο , δοκιμασε να ανοιξεις το power saving mode , να ξετικαρεις την μειωση ταχυτητας του επεξεργαστη (CPU ) , καπως ετσι το λεει δεν το εχω μπροστα μου , και μετα ξανακλεισε το power saving mode.

Ενημερωσε μας , καπου το διαβασα.

 

Αυτο γινεται επειδη υπηρχε ενα bug και ο επεξεργαστης δεν δουλευει πανω απο 1200 MHZ.Μια φορα θα το κανεις , θα την κρατησει την ρυθμιση.

 

θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Τώρα είναι εντελώς αφόρτιστο.

 

καλησπερα.. Με 4.4.2 που μπηκε στο κινητο του φιλου με omega ολα δουλευουν αψογα.. Ποιος κερνελ καθετε καλα με αυτην την ρομ; Η DN3 που λετε πιο πανω ειναι samsung based?

 

από όσο ξέρω ναι. Την Omega από που την κατέβασε? Εμένα μου βγάζει συνέχεια download slots are full.

Edited by mikedas
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Τώρα είναι εντελώς αφόρτιστο.

 

 

από όσο ξέρω ναι. Την Omega από που την κατέβασε? Εμένα μου βγάζει συνέχεια download slots are full.

http://omegadroid.co/samsung-galaxy-note-2-n7100/ Απο εδω.. με τορρεντ.. Για κερνελ ξερεις κανεναν;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο , δοκιμασε να ανοιξεις το power saving mode , να ξετικαρεις την μειωση ταχυτητας του επεξεργαστη (CPU ) , καπως ετσι το λεει δεν το εχω μπροστα μου , και μετα ξανακλεισε το power saving mode.

Ενημερωσε μας , καπου το διαβασα.

 

Αυτο γινεται επειδη υπηρχε ενα bug και ο επεξεργαστης δεν δουλευει πανω απο 1200 MHZ.Μια φορα θα το κανεις , θα την κρατησει την ρυθμιση.

Μην πολυκοιτατε τα antutu βεβαια..

Μπορει ενα τηλεφωνο να ειναι smooth και γρηγορο αρκετα και να βγαζει 20k στο Antutu...

 

αυτό τελικά ήταν. Ο επεξεργαστής από 1200 πήγε στα 1600.

 

 

 

Ευχαριστώ.:happy:

 

adamo τι εννοείς kernel? Είναι ότι έχει μέσα η rom. Δεν το αλλάζεις εσύ. Ή κάνω λάθος?

Edited by mikedas
Link to comment
Share on other sites

αυτό τελικά ήταν. Ο επεξεργαστής από 1200 πήγε στα 1600.

 

 

 

Ευχαριστώ.:happy:

 

 

Σκεψου , ελεγες οτι πριν παει καλα.

Τωρα θα πρεπει να πηγαινει αρκετα καλυτερα.. ;)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...