Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

to mono sigouro einai na min xrisimopoiisei tin grammi oso einai sto onoma allou.mia prosorini lysi einai na xrisimopoiisei kartes oi opoies den xreonoun to tilefono,opos smile,xronokarta ktl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπας και τα' φτυσε το ΝΤ; Πάρε τον ΟΤΕ τηλέφωνο να στο αλλάξουν...
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό κάνει ως τώρα. Ομως με αυτές δε μπορεί να μπαίνει ιντερνετ με ΕΠΑΚ ας πούμε. Πρέπει να μπαίνει αστική χρέωση και εξάλλου είναι απελπισια να το κάνεις αυτό για κάθε τηλέφωνημα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

 

Μιας και όλοι εσείς είστε βετεράνοι στο θέμα αυτό και μιας και εγώ μετά απο πολλές ώρες ανάγνωση στο φόρουμ και όχι μόνο, κατέληξα να προβώ στην αναβάθμιση της γραμμής μου σε dsl μιας και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι με συμφέρει αρκετά κάτι τέτοιο , ειδικά μετά απο πρόσφατο πλήγμα μου απο dialer ... :(

 

Λοιπόν... Εχω γραμμή ISDN 64.

Δε κάνω καθόλου μα καθόλου κλήσεις απο το σταθερό και το έχω μόνο για να με παίρνουν. Εγώ μιλάω απο το κινητό μου. Μέσο όρο (με ΦΠΑ κτλ ) πληρώνω 150 Ευρώ το δίμηνο, μιας και πολλές φορές χρειάζομαι κάτι για να κατεβάσω και τον αφήνω πολλές ώρες τον υπολογιστή κτλ κτλ...

 

Στον ΟΤΕ, αν πάω στα 384 , θα έχω να πληρώσω

 

1)Πάγια γραμνμής 64 (γύρω στα 50 Ευρώ χονδρικά το δίμηνο)

 

2)35 Ευρώ Κόστος Ενεργοποίησης

3) 35 ευρώ το φθηνότερο ρούτερ

 

4)16 ευρώ το μήνα (χωρίς φπα = 32 Ε χωρίς φπα τη διμηνία) για 384 πρόσβαση

 

5)30 Ευρώ το μήνα στον παροχέα....

 

Κοινώς αν εξαιρέσεις το 2 και το 3 που ειναι για μια φορα, θα δίνω σχεδόν τα ίδια λεφτά...

 

Και έρχομαι τώρα και ρωτάω.

 

Υπάρχει καποιος τρόπος, που με κάποια εταιρία να μου έρθει πιο φθηνά όλο αυτό? Αν σκεφτεί κανείς ότι δε χρησιμοποιώ και το σταθερό εκτός απο ιντερνετ , δε θα χα αντίρρηση να καταργήσω και τον ΟΤΕ για να μου βάλει κάποια εταιρία μια γραμμή DSL και μονο σε πολύ καλή τιμή (πχ 35 - 40 Το μήνα τελική) αλλά να ναι όλα μέσα και να μη πληρώνω σε 2 διαφορετικούς λογαριασμόυς πράγματα (αλλού συνδρομή , αλλού πάγια)

 

Δε με ενδιαφέρει κιόλας να κάνω μια 12μηνη σύνδεση αρκεί να γίνεται και αν γίνεται, να έχω μια καλή ποιότητα παροχής υπηρεσιών και ταχύτητας....

 

ΘΑ ήθελα τα φώτα σας καθώς και κάθε είδους προτάσεις μιας και όλοι σας ξέρετε πολύ παραπάνω απο μένα και ελπίζω πως καταλάβετε την περίπτωση μου...

 

Ευχαριστώ

:X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε , πειρα σημερα τον πρωτο λογαριασμο

της σταθερης απο Αλτεκ , διαπιστωσα οτι με χρεωσαν με 19% φπα !!!

 

Το προβλημα ειναι οτι εμεις στην Ροδο εχουμε 13%. Ειδα 3 αλλους λογαριασμους σταθερής τηλεφωνίας ΟΤΕ-TELEPASSPORT-FORTHNET και οι τρεις χρεώνουν 13%.

Θελω να μου πειτε απο αλλες εταιριες τι χρεωνουν σε αντιστοιχες περιοχες με την δωδεκαννησο που εχουν μειομενο συντελεστη ΦΠΑ.

 

Εγω πειρα να κανω παραπονο και αφου ρωτησαν λεει το αντιστοιχο τμημα ειπε οτι καλός χρεωνουν τοσο την σταθερη τηλ. τους γιατι ειναι συμφωνο με τον νομο 1642/1986 και οτι μονο στις συνδρομες ιντερνετ χρεωνουν με 13% !!!! Κατι περι παροχης υπηρεσιων , αλλα δεν ειπε ακριβως που στον νομο και λεπτομεριες , και ποιο θεωρητε παροχη το ιντερνετ ή η σταθερη.

 

θελω την αποψη σας , πριν προχωρηση η καταγγελια σε ινκα και λοιπα , αφου την στειλω εγραφος σε αυτους και περιμενοντας τι θα πουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελείως πληροφοριακά, το πάγιο της γραμμής isdn είναι 28,κάτι ευρώ το δίμηνο.

Ακριβώς στην ίδια μοίρα ήμουν κι εγώ πριν 10 μέρες όταν αποφάσισα να βάλω dsl. Αυτή τη στιγμή για να γλιτώσεις τα χρήματα από το τέλος ενεργοποίησης και του modem, συμφέρει να πάρεις ένα Ondsl kit για 3 μήνες και μετά το ξανασυζητάς για να δείς ποιος παροχέας σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Να μη βλεπουν τα επισημασμενα θεματα, ή απλα θεματα με ακριβως το ιδιο περιεχομενο ( μεχρι και στην ISDN ταιριαζετε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=82115) οι νεοι, παει στο καλο, αλλα και οι παλιοι???? :worry:

 

Τεσπα, δε μου αρεσει να κελιδωνω threads οσων αναζητουν βοηθεια και γραφουν ωραια μεγαλα ποστ σα το δικο σου, οποτε μενει για λιγο ανοικτο, δες ομως τι αλλο υπαρχει στο φορουμ... :rolleyes:

 

P.S. Katarghse thn ISDN δε τη θες ποια για κανενα λογο *πριν* κανεις την αιτηση για DSL

 

Επισις αν τα P2P προγραμματα ειναι κατι με το οποιο θα ασχοληθεις, μη παρεις το φτηνοτερο ρουτερ, παρε ενα USR 9105 στα 55 ευρω

 

Η ΗΟΛ δινει εκτος απο τη γνωστη προσφορα του RAM και 20 μηνες στη τιμη των 12 αν δε σε ενοχλουν τα μεγαλα συμβολαια....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το θέμα το έχω ψάξει θα σου πρότεινα πριν κάνεις καταγγελία να το ψάξεις. Η άρνηση τους να τιμολογήσουν με 13 % ΦΠΑ βασίζεται σε μια βλακώδη εγκύκλιο που είχε εκδοθεί από το ΥΠΕΘΟ το 1992 (ή καπου εκεί) με βάση την οποία προκειμένου να σου δίνουν μειωμένο ΦΠΑ θα πρέπει να υπάρχει 'υποκατάστημα' της εταιρίας στα δωδεκάνησα. Επίσης 19% χρεώνουν η Tellas, vivodi, Q telecom (Ποιός ξέρει και ποιός άλλος)........
Link to comment
Share on other sites

Να μη βλεπουν τα επισημασμενα θεματα, ή απλα θεματα με ακριβως το ιδιο περιεχομενο ( μεχρι και στην ISDN ταιριαζετε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=82115) οι νεοι, παει στο καλο, αλλα και οι παλιοι???? :worry:

 

 

Τη διάβασα αυτή τη περίπτωση. Αφού σου είπα, διαβασμένος ήρθα εδώ :X

 

Τεσπα, δε μου αρεσει να κελιδωνω threads οσων αναζητουν βοηθεια και γραφουν ωραια μεγαλα ποστ σα το δικο σου, οποτε μενει για λιγο ανοικτο, δες ομως τι αλλο υπαρχει στο φορουμ... :rolleyes:

 

P.S. Katarghse thn ISDN δε τη θες ποια για κανενα λογο *πριν* κανεις την αιτηση για DSL

 

Επισις αν τα P2P προγραμματα ειναι κατι με το οποιο θα ασχοληθεις, μη παρεις το φτηνοτερο ρουτερ, παρε ενα USR 9105 στα 55 ευρω

 

Η ΗΟΛ δινει εκτος απο τη γνωστη προσφορα του RAM και 20 μηνες στη τιμη των 12 αν δε σε ενοχλουν τα μεγαλα συμβολαια....

 

Βασικά αν είναι για μεγάλο συμβόλαιο , εννοώ κάτι που να σταματήσω τελείως τον ΟΤΕ. Μια εταιρία να μου δίνει και ADSL και γραμμή πχ και συνδρομή και όλα μαζί...

:X
Link to comment
Share on other sites

Να επικοινωνησει με τον πρωτο κατοικο και να ζητησει αμμεσα διακοποη της γραμμης.Κι αν δεν το κανει ...κακο του κεφαλιου του.Ας την χρησιμοποιει δωρεαν. :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

To κακό είναι ότι δεν ξέρει που να τον βρει.. Η ιδιοκτήτρια λέει ότι τον παίρνει τηλ και δεν τον βρίσκει... Μπέρδεμα κανονικό...
Link to comment
Share on other sites

 

P.S. Katarghse thn ISDN δε τη θες ποια για κανενα λογο *πριν* κανεις την αιτηση για DSL

 

 

Αυτό που λές Κώστα, κοστίζει ή 50 ή 30 ευρώ.. Το θυμάμαι είχα ρωτήσει στο 134 και είχα ξαφνιαστεί πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τη διάβασα αυτή τη περίπτωση. Αφού σου είπα, διαβασμένος ήρθα εδώ :X

 

 

 

Βασικά αν είναι για μεγάλο συμβόλαιο , εννοώ κάτι που να σταματήσω τελείως τον ΟΤΕ. Μια εταιρία να μου δίνει και ADSL και γραμμή πχ και συνδρομή και όλα μαζί...

Βάλε Vivodi (η πρώτη σου επιλογή που λέει και η Παπαρίζου).

Και αφού δεν κάνεις και πολλά τηλέφωνα μην βάλεις καν DSLphone (που έχει πάγιο 8€ επιπλέον), και χρησιμοποίησε το voipbuster (δωρεάν κλήσεις σε αστικά Ελλάδας).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mplip αν πληρώνεις τώρα 150ε το δίμηνο και αν είναι μόνο για internet αφού δεν κάνεις κλήσεις όπως λες τότε με μια 384 γραμμή και σύνδεση ζήτημα είναι αν θα πληρώνεις τα μισά.Απορώ πως δεν το είχες κάνει νωρίτερα με τέτοιο λογαριασμό..

Link to comment
Share on other sites

Να φονάξει έναν ηλεκτρολόγο να του περάσει δευτερο τηλεφωνικό καλώδιο .

Μετά μπορεί να εγκαταστήσει κανονικά το δικό του τηλέφωνο .

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.acis.gr/index.php?id=151,149,0,0,1,0

Λέει ότι για τεχνική βοήθεια πρε΄πει πλέον να απευθηνθείς στην Forthnet η οποία προφανώς έχει αγοράσει τους συνδρομητές acis .

 

Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα σχετικό με τη πρόσβασή σας, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet της FORTHnet στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

 

Τηλ: 801-100-9100 & 211-100-9100

Fax: 211 9559090

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο αγαπητός minovg δεν έχει εργαστεί ποτέ στην ζωή (έχοντας την φοιτήτική ιδιότητα) και γι'αυτό το 7:30 του φαίνεται βάρβαρο.

 

Όταν με το καλό αποφοιτήσει, θα δεί τι καλά θα ξυπνά από τα άγρια χαραμάτα να πάει στην δουλειά. :alien:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο αγαπητός minovg δεν έχει εργαστεί ποτέ στην ζωή (έχοντας την φοιτήτική ιδιότητα) και γι'αυτό το 7:30 του φαίνεται βάρβαρο.

 

Όταν με το καλό αποφοιτήσει, θα δεί τι καλά θα ξυπνά από τα άγρια χαραμάτα να πάει στην δουλειά. :alien:

Μπορεί να μην έχω εργαστεί φίλε όσο νομίζεις, πάντως όταν θα δουλεύω εγώ θα πιάνω δουλειά από τις 8.30 και όχι από τις 6 τα χαράματα οπότε και πάλι το 7.30 πολύ νωρίς θα μου είναι.

 

Και επιτέλους πάψτε μερικοί να είστε ειρωνικοί. :!:

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις όσα χρήματα χρειάζεσαι και να μην είσαι αναγκασμένος να ξυπνάς πριν τις 12:00 :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρεξηγήσει κάτι μου φαίνεται... Το ότι δεν γουστάρω να με ξυπνάει ο ΟΤΕ στις 7.30 το πρωί, δε συνεπάγεται ότι εγώ πρέπει να κοιμάμαι μέχρι τις 12... :wacko: Δε γουστάρω βρε αδερφέ να μου ξεκινάει η μέρα με τηλεφώνημα από έναν μανδαρίνο του ΟΤΕ πώς να το κάνουμε.

 

Μην βγάζετε γενικά συμπεράσματα περί ωραρίου και δεν έχεις δουλέψει ποτέ κλπ... Άστοχα επιχειρήματα. Δείτε την ουσία, μη κρίνετε το φοιτητιλίκι. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

1)Πάγια γραμνμής 64 (γύρω στα 50 Ευρώ χονδρικά το δίμηνο)

 

Εννοείς τα πάγια της τηλεφωνικής σύνδεσης; Αν ναι, τότε είναι περίπου 35 ευρώ με το ΦΠΑ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο έπεσε η σύνδεσή μου αλλά μόλις δοκίμασα να πάω στο Hol.gr αλλά και αυτό έχει βγει off!!

 

Τι έγινε;;; Της κάηκαν τα κυκλώματα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το http://www.hol.gr δε δουλευει ουτε σε εμενα. Λεει Invalid Syntax Error.

Στο google παλι, λεει μη συμβατος browser! (οταν κανω αναζητηση με την λεξη hol.gr)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...