Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι είναι ρε minovg η ψυχανάλυση κοστίζει.

Αλλά σκέφτηκες ότι αυτός που σε πήρε τηλ. έχει πιάσει δουλειά από τις 06.40 και πρέπει να συνεννοηθεί με κόσμο που ίσως σε λίγο θα πάει στη δουλειά του?

Δεν είναι όλοι φοιτητές ξέρεις, με ότι καλό και ότι κακό συνεπάγεται αυτό.

""Επί 5 λεπτά το χτυπούσε αυτός. Anyway... Όπως το πάρει ο καθένας"" και αν στο τρίτο χτύπημα το έκλεινε θα έγραφε ότι δεν απαντάς και τώρα θα μιλάγαμε για το ότι δεν σε έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι είναι ρε minovg η ψυχανάλυση κοστίζει.

Αλλά σκέφτηκες ότι αυτός που σε πήρε τηλ. έχει πιάσει δουλειά από τις 06.40 και πρέπει να συνεννοηθεί με κόσμο που ίσως σε λίγο θα πάει στη δουλειά του?

Δεν είναι όλοι φοιτητές ξέρεις, με ότι καλό και ότι κακό συνεπάγεται αυτό.

""Επί 5 λεπτά το χτυπούσε αυτός. Anyway... Όπως το πάρει ο καθένας"" και αν στο τρίτο χτύπημα το έκλεινε θα έγραφε ότι δεν απαντάς και τώρα θα μιλάγαμε για το ότι δεν σε έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο.

Έχετε δει καμιά ιδιωτική εταιρεία να παίρνει πριν τις 10; :confused: Εγώ ποτέ καμιά. Όλες με παίρνουν μετά τις 10 και ναι με ξυπνάνε αλλά δεν τ'ακούνε γιατί είναι λογικότατη ώρα. Έχει δίκιο ο Nrg. Έχει διαφορά ο ΟΤΕ της αδιαφορίας και του μονοπωλίου με τις ιδιωτικές που άμα δε γουστάρεις αλλάζεις.

 

Ξέχασα να σας πω ότι μου άλλαξε τελικά το ρούτερ που είχε πρόβλημα και μου είπε άκουσον-άκουσον ότι άμα σου ξαναχαλάσει δε θα σου δώσω καινούριο (σαν τις μανάδες που τη λένε στα παιδιά, ότι επειδή δεν ήσουν φρόνιμος δε θα σε ξαναπάρω άλλο παγωτό) επειδή λέει μπήκε κάποιος χάκερ και σου έκανε παρεμβολές.

 

Εν τω μεταξύ @@ διάγνωση έκανε. Πώς βρήκε αυτός μέσα σε milisecond που έμεινε εδώ ότι μπήκαν χάκερ στο pc μου τη στιγμή που έχω όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις από firewall και antivirus δεν γνωρίζω. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει καμιά ιδιωτική εταιρεία να παίρνει πριν τις 10; :confused: Εγώ ποτέ καμιά. Όλες με παίρνουν μετά τις 10

 

ευτυχώς για όλους μας , δεν είναι έτσι...:rolleyes:

σύντομα θα το καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητές που έχετε Vivodi ενωθείτε και απαιτείστε τιμές που να είναι στη χειρότερη περίπτωση ίδιες με αυτές του ΟΤΕ.

Στείλτε e-mails, πάρτε τηλέφωνα στο 13880 και τονίστε ότι αν ο ΟΤΕ μας βγαίνει φθηνότερα θα φύγουμε.

Εμπρός στον αγώνα! :w00t:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα πάγια του ΟΤΕ ισχύουν από τις 20/9/2005

 

Ταχύτητα πρόσβασης

 

384 / 128 Kbps Απο 19,90 Ευρώ σε 15,90 Ευρώ -20%

512 / 128 Kbps Απο 35,90 Ευρώ σε 19,90 Ευρώ -45%

1024 / 256 Kbps Απο 63,90 Ευρώ σε 32,90 Ευρώ -49%

 

Οπότε μεγάλη παραπληροφόρηση που είχε ακουστεί ότι οι συνδέσεις 384 θα γίνουν με αναβάθμιση σε 512.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτο εγινε, απλα δε καταργηθηκαν οι συνδεσεις 384, συνεχιζουν να υπαρχουν με χαμηλοτερες χρεωσεις...

 

Περισσοτερα εδω

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Έχω γραμμή ISDN και έχω επίσης teledome με προεπιλογή.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ενεργοποιήσω φραγή των εξερχομένων κλήσεων μέσω ΟΤΕ (δηλαδή που ξεκινάνε με το πρόθεμα 1777) ώστε όλες οι κλήσεις μου να γίνονται μέσω Teledome.

 

Η μία λύση είναι η φραγή από τον ΟΤΕ που κοστίζει γύρω στα 3 ευρώ το μήνα. Αλλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει η δυνατότητα να προγραμματιστεί το Netmod να κόβει π.χ. όλες τις κλήσεις 1777....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακριβως που ειναι το προβλημα σου. Απο τη στιγμη που εχεις προεπιλογη με τελεντομ ολες οι κλησεις βγαινουν με τελεντομ, γιατι να βαλεις φραγη στον οτε? Ασε που μπορεις να χρησιμοποιεις 1777 για κλησεις μικρης διαρκειας.
Link to comment
Share on other sites

Με μόνο 12 ευρώ το μήνα όλοι πλέον μπορούν να βλέπουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα όπου κι αν βρίσκονται στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, η Τellas ανακοίνωσε μία νέα ευέλικτη προσφορά η οποία δίνει τη δυνατότητα σε όλους να επωφεληθούν από τα πλεονεκτήματα της επικοινωνίας με εικόνα, αγοράζοντας δύο video- τηλέφωνα Tellas μόνο με 12 ευρώ το μήνα. Επιπλέον, προσφέρει ΔΩΡΕAN όλες τις video κλήσεις έως το τέλος του χρόνου (31/12/05).

 

Την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την εμπειρία της video-κλήσης από σταθερό τηλέφωνο θα έχουν οι επισκέπτες της 70ης Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης. Ειδικότερα, η Tellas προσφέρει την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να δοκιμάσουν την πρωτοποριακή συσκευή πραγματοποιώντας video-κλήσεις και να διαπιστώσουν τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η ΕΙΚΟΝΑ στην καθημερινή τους τηλεφωνική επικοινωνία.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι το video-τηλέφωνο Tellas δίνει νέα διάσταση στις δυνατότητες της σταθερής τηλεφωνίας, αφού πλέον μπορεί κανείς μέσω της απλής σταθερής τηλεφωνικής γραμμής να πραγματοποιεί κλήσεις video βλέποντας τον συνομιλητή του. Επιπλέον, προσφέρει μια σειρά από δυνατότητες, που αλλάζουν ριζικά την σχέση του Έλληνα με το σταθερό τηλέφωνο του σπιτιού του, όπως Μενού με εικονίδια στα ελληνικά, Λήψη και Αποθήκευση φωτογραφιών του συνομιλητή, δυνατότητα μεταφοράς επαφών από και προς το κινητό μέσω της κάρτας SIM και πολλά άλλα.

 

Η διαδικασία της video-κλήσης είναι πολύ απλή:

 

1. Ο συνδρομητής συνδέει το video-τηλέφωνο στην πρίζα του τηλεφώνου του σπιτιού του και τηλεφωνεί στο πρόσωπο με το οποίο θέλει να επικοινωνήσει.

 

2. Σε οποιαδήποτε στιγμή της συνομιλίας μπορεί να ξεκινήσει την video-κλήση με ένα απλό πάτημα του κουμπιού "video".

 

3. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα έχει στην οθόνη του την εικόνα του συνομιλητή του, ενώ παράλληλα η δική του εικόνα θα εμφανιστεί στην οθόνη του συνομιλητή του.

 

Αναλυτικότερα το κόστος του video-τηλεφώνου διαμορφώνεται ως εξής:

 

 

 

ΚΟΣΤΟΣ VIDEO- ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ

 

 

 

Αγορά 2 συσκευών

 

video-τηλεφώνου Tellas: * 12 € / μήνα

 

(1 για σας και 1 για το αγαπημένο σας πρόσωπο)

 

 

 

ή

 

 

 

Αγορά 2 συσκευών (μετρητοίς)

 

video-τηλεφώνου Tellas 384 € ΔΩΡΕΑΝ όλες οι Video-κλήσεις μέχρι 31/12/2005.

 

Οι αναφερόμενες τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ.

 

* Η τιμή των €12 ισχύει για πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας (Mastercard, Visa και Diners) σε 36 ισόποσες μηνιαίες δόσεις.

 

Επιτόκιο 7,80% και ΕΠΕ 7,80%.

 

Από 1/1/06 η χρέωση της videο-κλήσης θα είναι 0,12 €/λεπτό (+ΦΠΑ) με χρέωση ανά δευτερόλεπτο (λιγότερο από μια απλή κλήση προς κινητό τηλέφωνο).

 

Μοναδική προϋπόθεση για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας Video-Τηλέφωνο της Tellas, είναι η απόκτηση του video-τηλεφώνου Tellas και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας Προεπιλογής Φορέα Tellas και για τους δύο χρήστες που επιθυμούν να επικοινωνούν μέσω video.

 

Ο Αντιπρόεδρος & CEO της Tellas, Andrea Costa τόνισε τα εξής: «Mε γνώμονα την πελατοκεντρική της φιλοσοφία, η Τellas προσαρμόζει την τιμολογιακή της πολιτική ανταποκρινόμενη στις διαφορετικές ανάγκες των πελατών της, προσφέροντάς τους ευέλικτες και οικονομικές λύσεις. Η νέα αυτή εμπορική πρόταση της Tellas επιτρέπει την αγορά δύο video-τηλεφώνων με μόνο 12 ευρώ το μήνα, δίνοντας σε όλους την ευκαιρία να βλέπουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα όπου κι αν βρίσκονται στην Ελλάδα.» Το Video-Τηλέφωνο της Τellas είναι διαθέσιμο μέσω του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών στο 13800, όλο το 24ωρο, μέσω του site της Tellas www.tellas.gr όπου οι επισκέπτες μπορούν να συμπληρώσουν την αίτηση ενδιαφέροντος για να λάβουν το Video-Τηλέφωνο απευθείας στο σπίτι τους χωρίς χρέωση, στις Αλυσίδες `Γερμανός`, `Multirama` και `RadioShack` καθώς και σε εξουσιοδοτημένα σημεία πώλησης της Tellas.

 

Πηγή: www.presspoint.gr

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες ο ΟΤΕ πρόκειται να αρχίσει τη διάθεση demo accounts της aDSL πρόσβασης που παρέχει προκειμένου να δοκιμάσουν οι πελάτες το DSL πριν το αγοράσουν. Έτσι σε συνδυασμό και με ένα demo από κάποιον ISP θα μπορεί ο καθένας να πάρει μια πρόγευση από το τι εστί DSL.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες ο ΟΤΕ πρόκειται να αρχίσει τη διάθεση demo accounts της aDSL πρόσβασης που παρέχει προκειμένου να δοκιμάσουν οι πελάτες το DSL πριν το αγοράσουν. Έτσι σε συνδυασμό και με ένα demo από κάποιον ISP θα μπορεί ο καθένας να πάρει μια πρόγευση από το τι εστί DSL.

 

Λιγο βλακεια μου φαινεται, καθως θα πρεπει να αγορασει ο υποψηφιος αγοραστης και τον εξοπλισμο, εκτος αν τον δινει ο οτε για λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

De mporw na fantastw pws tha mporouse Π-ΟΤΕ Kati tetoio :)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, αν χτύπαγε 3-4 φορές και δεν το σήκωνες..μετά θα έλεγες ότι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους και δεν περιμένανε να το σηκώσεις!!!!!

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά είναι όλα όσα ξέρω. Αν μάθω λεπτομέρειες θα επανέλθω.

 

Όσο για τον εξοπλισμό, δε νομίζω να σου δίνουνε modem, ακριβώς όπως και τα demo των ISPs.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, αν χτύπαγε 3-4 φορές και δεν το σήκωνες..μετά θα έλεγες ότι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους και δεν περιμένανε να το σηκώσεις!!!!!

:)

Σώπα ρε φίλε που θα έλεγα αυτό. :wacko: Κλείνουμε και παίρνουμε αργότερα όταν βλέπουμε ότι ο άλλος δεν το σηκώνει 7.30 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά είναι όλα όσα ξέρω. Αν μάθω λεπτομέρειες θα επανέλθω.

 

Όσο για τον εξοπλισμό, δε νομίζω να σου δίνουνε modem, ακριβώς όπως και τα demo των ISPs.

 

Και ρωταω εγω τωρα, ποιος θα αγορασει μοντεμ και δεν θα βαλει dsl? Σε δουλεια να βρισκομαστε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Και το επίσημο απο το site της. Σήμερα ρώτησα στην ΔΕΘ και μου είπαν 30% στην flat rate απο τις τιμές τιμοκαταλόγου και 50% στις ογκοχρεώσεις και χρονοχρεώσης (ποιός βάζει χρονοχρέωση σε dsl) ;

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=135150

Link to comment
Share on other sites

και ρωτάω εγώ... πως θα ενεργοποιειται demo account; ποιος θα συνδέει τη γραμμή σου στο dslam και για πόσο; δεν υπάρχουν αρκετές πόρτες για τέτοιο πράγμα!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Και σε τι ταχύτητα θα δίνει? Λέτε να δίνει και 1024???

xaxaxaxaxaxaxax

DUNATO!!!!!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ta USR 9105 kai 9106 ειναι κατα τη γνωμη μου οτι καλυτερο κυκλοφορει τοσο απο ποιοτητα οσο και απο αποδοση- τιμη. Στα συνιστω.

 

αναλυτικοτερη κουβεντα παρακαλω εδω

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...