Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομιζω οτι μπορει να γινει αυτο που λες. Να σε παιρνει καποιος, να του βγαζει κατειλλημενο αλλα παρολ' αυτα, εσυ να βλεπεις οτι σε παιρνει. Οχι...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω οτι μπορει να γινει αυτο που λες. Να σε παιρνει καποιος, να του βγαζει κατειλλημενο αλλα παρολ' αυτα, εσυ να βλεπεις οτι σε παιρνει. Οχι...

 

Den ennoo auto akribos. To CLIP thelo na douleuei gia ton 1o pou tha me parei til. Gia ton 2o pou tha tou deixnei oti tha milaei de me endiaferei. Mono gia ton 1o. Eho dokimasei ola ta firware upgrades/downgrades tou netmod alla tipota. De mporo na katalabo ti sxesi exoun oi kataxorites autoi metaksi tous. Afou einai gia alles douleies o kathenas giati o sindiasmos tous de paizei. An apenergopoihso ton S82=74 tote ginetai auto pou iposxetai to manual, dld na kanei oti milaei to ab1. Prepei na einai bug pou de to exoun parei habari akoma mallon :(

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αυτο που λες δεν γινεται
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣΣΣΣ...... Αυτή η otenet.... Έχω πρόβλημα με το Upload εδώ κ 2 βδομάδες κ δεν ξέρει κανείς τι φταίει. Ενώ download κάνω κανονικά στο full, 40αρια βαράει, Upload δεν κάνει με τίποτα! Έχω ακούσει ότι κ άλλοι το παθαίνουν συχνά! Ξέρεις κάποιος κάτι? Να την κόψω να πάει To the hell? Τι να κάνω? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Egw pote den eixa provlima me to upload..

Anevazw me 8-14kbps

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Den ennoo auto akribos. To CLIP thelo na douleuei gia ton 1o pou tha me parei til. Gia ton 2o pou tha tou deixnei oti tha milaei de me endiaferei. Mono gia ton 1o. Eho dokimasei ola ta firware upgrades/downgrades tou netmod alla tipota. De mporo na katalabo ti sxesi exoun oi kataxorites autoi metaksi tous. Afou einai gia alles douleies o kathenas giati o sindiasmos tous de paizei. An apenergopoihso ton S82=74 tote ginetai auto pou iposxetai to manual, dld na kanei oti milaei to ab1. Prepei na einai bug pou de to exoun parei habari akoma mallon :(

 

Ωραια αρα το ελυσες το μονο που σου μενει ειναι να συνδεεσε στο νετ με την Β2 γραμμη, απλο πριν κανεις συνδεση χρησιμοποιησε την Β1 με το τηλεφωνο και θα μπεις στο νετ με την Β2.

Οποτε βουαλα............. :rolleyes: :cool: ;)

Link to comment
Share on other sites

Egw pote den eixa provlima me to upload..

Anevazw me 8-14kbps

KBps φαντάζομαι εννοείς.

 

Συνήθως για πρόβλημα στο upload φταίει θόρυβος στην γραμμή. Το modem σου πρέπει να τον μετράει αυτόν, αλλά δεν ξέρω τις αποδεκτές τιμές ποιες είναι; ξέρει κανείς;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερεί ή δεν σας συνχρονίζει το Modem ?

Ιδού η Ροδός, εεεε.... η λύση ;)

 

Ανοίγουμε το AccessRunner Control Panel.

Πατάμε Alt+P

Επιλέγουμε την καρτέλα Line setup.

Στην επιλογή modulation διαλέγουμε G.dmt.

Πατάμε εφαρμογή ή ΟΚ.

 

ΥΓ

Έχω adsl οver-pstn δεν ξέρω αν δουλεύει και στο over-ISDN.

Στην δικιά μου περίπτωση με το που μπουτάρουν τα ΧΡ συνχρονίζει αμέσως

:D

Aαααααα εγώ ήμουν πάλι lol !!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Η Αltec υποτίθεται ότι χρεώνει τις υπεραστικές κλήσεις ως αστικές τα βράδια και τα Σαββατοκύριακα.

Σήμερα έμαθα ότι αν πρόκειται για αριθμούς άλλου παρόχου (πχ της Vivodi) όχι μόνο δεν τις χρεώνει ως αστικές αλλά τις χρεώνει και ανά λεπτό!!! :eek:

Έστειλα σχετική καταγγελία στο ΙΝΚΑ και στην ΕΕΤΤ:

Θέλω να καταγγείλω την εταιρία Αltec Telecoms, για ψευδή αναφορά τιμοκαταλόγου.

Στο website (http://www.altectelecoms.gr/pop-prices-telephony.asp) της αναφέρει ότι:

1. οι υπεραστικές κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο τις καθημερινές και

2. οι υπεραστικές κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα χρεώνονται ως αστικές τις καθημερινές βράδια και τα Σαββατοκύριακα,

χωρίς να διευκρινίζει ότι αυτά τα 2 συμβαίνουν μόνο για τις κλήσεις προς αριθμούς ΟΤΕ.

Όπως διαπίστωσα αφού έγινα συνδρομητής τους οι υπεραστικές κλήσεις που γίνονται προς σταθερούς αριθμούς άλλων παρόχων

1. χρεώνονται ανά λεπτό

2. χρεώνονται με τη χρέωση των υπεραστικών κλήσεων και τα βράδια και τα Σαββατοκύριακα

Θεωρώ ότι η εταιρία σκόπιμα δεν τα αναφέρει αυτά στο site της για να παραπλανεί τους ενδιαφερόμενους καταναλωτές.

Σήμερα διαπίστωσα ότι εγώ για κάποιες κλήσεις που έκανα προς τέτοιους προορισμούς βραδινές ώρες χρεώθηκα ανά λεπτό, και με κανονική υπεραστική χρέωση.

Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

 

Τσώνης Δημήτριος

Λέτε να βγει τίποτα;

 

Οι άλλες τι κάνουν; Χρεώνουν και αυτές τις κλήσεις προς άλλους παρόχους ανά λεπτό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι αδικία αυτό. Πάντως δε βλέπω να βγαίνουν και πολλά εφόσον η εταιρία έχει ήδη ενημερώσει μέσω δελτίου τύπου

 

Είχα κάνει μια τέτοια κλήση πριν να βγάλουν το δελτίο τύπου και είδα πως χρεώθηκε, τους πήρα τηλέφωνο και τους τα έψαλλα. Δικαιολογήθηκαν λέγοντας ότι την ίδια μέρα ΘΑ έβγαινε το δελτίο τύπου (που βγήκε!). Φυσικά η χρέωση είχε ήδη ξεκινήσει!!!!!

 

Είναι ένα από τα αρνητικά της στοιχεία, το έχουμε συζητήσει και άλλες φορές το συγκεκριμένο θέμα Lewton

 

Οι tellas,q, cosmoline(για αυτήν νομίζω) χρεώνουν το ίδιο όλες τις υπεραστικές ανεξαρτήτως παρόχου

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά τακτική κέρδους, Δημήτρη...

 

Οι υπεραστικές ΟΤΕ πρέπει να είναι το 90% τον κλήσεων που περνούν από το δίκτυο της. Και ένα 9% πες να είναι οι υπεραστικές Altec (από εταιρία - σε - εταιρία - σε άλλη πόλη, που έχει Άλτεκ), οι κλήσεις που θα γίνονται μέσω Altec σε άλλα 211 / 2311 / 2811, κτλ κτλ, θα είναι ελάχιστες....1%?

 

Κρίνουν ότι δεν ειναι κακό να κερδίσουν την διαφορά κόστους για αυτό το 1%..Αλλά ακριβώς επειδή είναι τόσο αμελητέο, έπρεπε να μην τους ενδιέφερε...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά τακτική κέρδους, Δημήτρη...

 

Οι υπεραστικές ΟΤΕ πρέπει να είναι το 90% τον κλήσεων που περνούν από το δίκτυο της. Και ένα 9% πες να είναι οι υπεραστικές Altec (από εταιρία - σε - εταιρία - σε άλλη πόλη, που έχει Άλτεκ), οι κλήσεις που θα γίνονται μέσω Altec σε άλλα 211 / 2311 / 2811, κτλ κτλ, θα είναι ελάχιστες....1%?

 

Κρίνουν ότι δεν ειναι κακό να κερδίσουν την διαφορά κόστους για αυτό το 1%..Αλλά ακριβώς επειδή είναι τόσο αμελητέο, έπρεπε να μην τους ενδιέφερε...

Για αυτό και χάσανε την προεπιλογή από τα 3 νούμερα που έχουμε στο χωριό (συνολικά γύρω στα 120€ το δίμηνο χωρίς τα πάγια).

Θα βάλω προεπιλογή στην Q (που δεν κάνει τέτοιες μ@λ@κίες, κι ας μην παρέχει αστικές εδώ) και θα τους πω να βάζουν το 1733 όταν καλούν αστικά και υπεραστικά εκτός από το 211 νούμερό μου στην Αθήνα.

Έτσι βέβαια θα ξεφεύγουν και κάποιες αστικές μέσω ΟΤΕ, όπως και κάποιες βραδινές υπεραστικές μέσω Q, αλλά από το να μας πιάνει κότσους η Αltec το προτιμώ.

Επίσης ζητώ δημόσια συγνώμη από την καλή μου Q που δεν έκανα κατευθείαν σύνδεση σε αυτήν και ξενοκοίταξα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ενα δελτιο τυπου μπορει να αντικαταστησει τον τιμοκαταλογο και ο πελατης δεν θα καθεται να ψαχνει τα δελτια τυπου απλα θα δει τον τιμοκαταλογο της καθε εταιριας που στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν το αναφερει. Οποτε λιουτον μην τους αφησεις ησυχους ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ενα δελτιο τυπου μπορει να αντικαταστησει τον τιμοκαταλογο και ο πελατης δεν θα καθεται να ψαχνει τα δελτια τυπου απλα θα δει τον τιμοκαταλογο της καθε εταιριας που στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν το αναφερει. Οποτε λιουτον μην τους αφησεις ησυχους ;)

Τις καταγγελίες μου τις έκανα.

Περισσότερα δε μπορώ, μιας και η γραμμή δεν είναι στο όνομά μου και φεύγω και για Γαλλία σε 25 μέρες.

Απλά αυτοί είναι οι ******* που χάσανε την προεπιλογή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όταν ήθελα να διακόψω την ΤΕLEDOME χωρίς να έχω λάβει ακόμη τον πρώτο λογαριασμό, τηλεφώνησα στο 134, έδωσα τα στοιχεία μου, και ζήτησα τη διακοπή της συγκεκριμένης εταιρείας. Πραγματικά, μετά από μια βδομάδα περίπου, έγινε η διακοπή.

Δύο εβδομάδες όμως αργότερα, με παίρνουν από τον ΟΤΕ και μου λένε: "Ξέρετε ότι στη γραμμή σας έχει ενεργοποιηθεί η TELEDOME?" Λέω, πως είπατε?? Μα, πως είναι δυνατόν?

Οι αλήτες της ΤΕLEDOME ζήτησαν ξανά ενεργοποίηση στη γραμμή μου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, μόνο και μόνο επειδή είχαν τα στοιχεία μου! Δηλ. ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητας, χωρίς φυσικά να επικοινωνήσουν πρώτα μαζί μου! :mad:

Τους έχω στείλει επειστολή πως άμα το ξανακάνουν θα κινηθώ δικαστικά.

Γι'αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. ένα τηλέφωνο στο 134 μόνο δεν φτάνει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μου το έφτιαξαν... πήρα στο 121! Τους έβρησα βασικά γιατί δεν μπορούσα να κάνω stream στο σταθμό αλλά τώρα όλα καλα!

Thanxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει όλο το θέμα της σταθερής τηλεφωνίας και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, αν μπορεί κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.

Με ενδιαφέρει α) κυρίως οι κλήσεις σε κινητά Αγγλίας και β) σε σταθερά επίσης Αγγλίας.

Ποιός τελικά έχει τις καλύτερες χρεώσεις γιαυτά?

Ποιά κάρτα επίσης παίζει?

Ευχαριστώ πολύ και αν μπορείτε βοηθήστε

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να υπολογίσουμε τις κάρτες, η καλύτερη επιλογή είναι η Q.

Χρεώνει 0.10 €/λεπτό τις κλήσεις προς σταθερά και 0,22€/λεπτό τις κλήσεις προς κινητά. Η Telepassport χρεώνει λίγο φθηνότερα 0,21€/λεπτό τις κλήσεις προς κινητά αλλά αρκετά ακριβότερα τις κλήσεις προς σταθερά.

 

Με κάρτες μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερη τιμή για σταθερά, αλλά όχι για κινητά.

Πχ η Ya! σου δίνει μια ώρα κλήσεις προς σταθερά με 3€.

Από την άλλη με τις κάρτες πρέπει να πατάς πολλά νούμερα κάθε φορά.

Μια πολύ καλή λύση αλλά μόνο για σταθερά είναι η καρτοσταθερή που προσφέρει η Talk-Talk (να βάζεις μια φορά την αξία της κάρτας στο τηλέφωνο και να καλείς μετά μόνο με 1733, κάτι σαν τα καρτοκινητά δηλαδή), η οποία έχει την χρέωση της Ya! αλλά χρεώνει ανά μισό λεπτό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:lol: Θα μπω κατευθειαν για να μην κουραζω σε αυτο που θελω:

Σκεφτομαι να βαλω ΑDSL apo tin Vivodi.Μαζι με 2 νουμερα 211*******.

Ολα αυτα τα υπολογισα και βγαινουν στα 40ευρω.Η προσφορα ειναι καλη αν σκεφτεις οτι η ταχυτητα 384 εγινε 512 απο την vivodi. Ομως ξερει κανεις αν αξιζει?Η σερνεται; Σας ευχαριστω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει όλο το θέμα της σταθερής τηλεφωνίας και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, αν μπορεί κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.

Με ενδιαφέρει α) κυρίως οι κλήσεις σε κινητά Αγγλίας και β) σε σταθερά επίσης Αγγλίας.

Ποιός τελικά έχει τις καλύτερες χρεώσεις γιαυτά?

Ποιά κάρτα επίσης παίζει?

Ευχαριστώ πολύ και αν μπορείτε βοηθήστε

Για κλήσεις προς σταθερά υπάρχει η προσφορά του ΟΤΕ .

Μέχρι 30 Σεπτέμβρη η χρέωση είναι 0,04 (αν έχεις και τις ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ για Αγγλία τώτε η χρέωση μπορεί να κατέβει και μέχρι 0,026 Νύκτες και Κυριακές)

Η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ μέχρι 30 Σεπτέμβρη χρεώνει 0,036 . χωρίς ΦΠΑ

Με την έκπτωση της κάρτας των 25 ευρώ φτάνει 0,0295.Χωρίς ΦΠΑ

Για κινητά συμφέρει η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ ΟΤΕ των 25 Ευρώ .

Η καθαρή χρέωση της είναι 0,0206 χωρίς ΦΠΑ . Η χρέωση της είναι ανα 30 δευτερόλεπτα άρα θεωρείται εντάξει δηλαδή δεν έχει μεγάλη διαφορά από τους εναλακτικούς που χρεώνουν ανά δευτερόλεπτο . Η ποιότητα της είναι όχι απλά καλή . είναι ΑΡΙΣΤΗ!!!!

Όλες οι τιμές εδώ είναι χωρίς ΦΠΑ , για να μπορεί να συγκριθεύν με τις τιμές των εναλακτικών

Για μετά τις 30 Σεπτέμβρη σίγουρα TALK-TALK για σταθερά ή καρτοσταθερή της ΤΑLK -TALK ή όποια κάρτα έχει τώτε προσφορά ! Βέβεα πολοί λίγοι χρησιμοποιούν κάρτα 25 ευρώ ... αλλά τελικά μόνο αυτή συμφερει για κινητά !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ λαι τους δυό σας. Συμπερασμα: μάλλον παρακολουθούμε τις προσφορές και όποια είναι η καλύτερη
Link to comment
Share on other sites

TELIKA H LYSH BRETHIKE: EPEIDI EINAI PROFANES OTI IPARXEI KAPOIO BUG STO FIRMWARE AKOMA KAI STO TELEUTAIO 3.86 ME HW VERSION 70, EKANA TO EKSIS: SINDESA STI MIA ANALOGIKI PORTA ENA PC MODEM KAI H ANAGNORISI PLEON GINETAI APO AUTO TO OPOIO EXEI THN EXIS ENTOLH GIA ENERGOPOIISH ANAGNORISI: AT#CID=1. FANTAZOMAI OLA TA TELEYTAIA MODEM KATI TETOIO THA EXOUN. ARA, TI TO PIRAME TO NETMOD? GIA FIGOURA.

 

EUXARISTO POLI PAIDIA GIA TIS IDEES SAS,

 

MARIOS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...