Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως αυτο μου ετυχε εμενα τις πρωτες μερες που εβαλα adsl...αλλα εμενα ηταν λογω του οτι πριν ειχα isdn γραμμη οποτε δεν περασα τα καλωδια του τηλεφωνου πανω στο netmod και τα καλωδια του internet πανω στο netroute. Ασχετως αν ελεγε πως επρεπε να τα περασω ολα τα καλωδια πανω στο netroute! ;)

Ασε που οταν τους πηρα τηλεφωνο να τους πω οτι ετσι και ετσι εκανα και τωρα εχω και ιντερνετ και τηλεφωνο δεν με πιστευαν!!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε βλέπω το νόημα της ύπαρξης της δημοσκόπησης.

Σε αντίθεση με το κατάστημα όπου αγοράζεις το κινητό σου (όπου ενδέχεται να υπάρξει δέσμευση αναφορικά με επιδοτήσεις, συσκευές κλπ), στο ADSL δεν υπάρχει κανένας τέτοιος περιορισμός.

Μπορείς να πας να αγοράσεις το ADSL πακέτο που θέλεις από οποιδήποτε κατάστημα το πουλάει, ή και από την ίδια την εταιρία. Από εκεί και ύστερα τα πάντα γίνονται ανάμεσα στον πελάτη και την εταιρία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...εχω ακουσει για καποια μοντεμ που παρουσιαζουν προβληματα.αναρωτιεμαι μηπως εχουν λυθει με αναβαθμισεις πχ allied data.

περιμενω προτασεις.δεν με παιρνει οικονομικα να δωσω πανω απο 30ευρω πιστεψ'τε με.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα τις οδηγίες του φίλου από πάνω που φαίνεται να είχε και αυτός τα ίδια προβλήματα.

 

Πάντως εγώ υποψιάζομαι και τις αναβαθμίσεις γιατί μπορεί η γραμμή σου να είναι ασταθής σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Αν δε βρεις άκρη, να ρωτήσεις εδώ που είναι το θέμα της Tellas: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=3354

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

μιλάς λίγο γενικά. Θα ήθελες ίσως να ρωτήσεις για κάποιο συγκεκριμένο φθηνό modem εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=81534

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βάλει κάτι άσχετες χώρες και έβγαλαν την Ελλάδα... :O

Όχι ότι το 1 cent το λεπτό είναι ακριβό σε σχέση με άλλες υπηρσίες, αλλά είναι το "γαμώτο" που λένε :p

 

Τουλάχιστον αφού χρεώνουν πλέον, ας δημιουργήσουν καλύτερο δίκτυο έτσι ώστε να καλυτερεύσει η ποιότητα και να μην υπάρχουν διακοπές :confused:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε και σε μένα. Είχε φύγει το καλώδιο στην εσωτερική μπρίζα και παρόλα αυτά το ADSL πέρναγε από το 1 μόνο καλώδιο. Ενώ το τηλέφωνο φυσικά δεν μπορούσε να λειτουργήσει !!!
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε και σε μένα. Είχε φύγει το καλώδιο στην εσωτερική μπρίζα και παρόλα αυτά το ADSL πέρναγε από το 1 μόνο καλώδιο. Ενώ το τηλέφωνο φυσικά δεν μπορούσε να λειτουργήσει !!!

 

Pw tha me trelanei h mana mou!Auto akrivws sunevi k se emena!!H mana mou kathws ekane douleies tha peirakse ta kalwdia! :wacko:

 

O texnikos apo ton OTE ston dromo prepei na einai akomi..:mad:

Ti na pw!?!?Tespa,telos kalo ola kala!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει να είμαι συνδρομητής σε πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας της Altecnet.Εδώ και καιρό έχω ενεργοποιήσει την εμφάνιση του αριθμού μου όταν καλώ σε κινητά(Σε Q πάντως δεν εμφανίζεται).Αυτό βέβαια γίνεται με μια μικρή επιβάρυνση σε κάθε κλήση.Σήμερα μπήκα τυχαία στο site της altec telecoms και κοιτώντας ανυποψίαστος τον τιμοκατάλογο, είδα αυτό:

"Δυνατότητα αναγνώρισης κλήσεων προς όλα τα δίκτυα εθνικής κινητής τηλεφωνίας, με μηνιαίο πάγιο τέλος ανά γραμμή €1,785 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.)"

Επειδή δεν μου αρέσει να καλώ έχοντας απόκρυψη και έχοντας 3 αριθμούς που λειτουργούν με Altecnet,θα πρέπει να πληρώνω 3 x 1,785 = €5,355 επιπλέον;;;

Τι κόλπα είναι αυτά;Το κάνουν και οι άλλες εταιρίες αυτό;Το βρίσκω εντελώς παράλογο και απαράδεκτο.Μετά απ' αυτό αποφάσισα να διακόψω τη συνεργασία μου με την εν λόγω εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει να είμαι συνδρομητής σε πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας της Altecnet.Εδώ και καιρό έχω ενεργοποιήσει την εμφάνιση του αριθμού μου όταν καλώ σε κινητά(Σε Q πάντως δεν εμφανίζεται).Αυτό βέβαια γίνεται με μια μικρή επιβάρυνση σε κάθε κλήση.Σήμερα μπήκα τυχαία στο site της altec telecoms και κοιτώντας ανυποψίαστος τον τιμοκατάλογο, είδα αυτό:

"Δυνατότητα αναγνώρισης κλήσεων προς όλα τα δίκτυα εθνικής κινητής τηλεφωνίας, με μηνιαίο πάγιο τέλος ανά γραμμή €1,785 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.)"

Επειδή δεν μου αρέσει να καλώ έχοντας απόκρυψη και έχοντας 3 αριθμούς που λειτουργούν με Altecnet,θα πρέπει να πληρώνω 3 x 1,785 = €5,355 επιπλέον;;;

Τι κόλπα είναι αυτά;Το κάνουν και οι άλλες εταιρίες αυτό;Το βρίσκω εντελώς παράλογο και απαράδεκτο.Μετά απ' αυτό αποφάσισα να διακόψω τη συνεργασία μου με την εν λόγω εταιρία.

 

Oλοι οι ιδιωτικοι παροχοι το προσφερουν ως προσθετη υπηρεσια με χρεωση.

Καποιοι με συγκεκριμενο μηνιαιο παγιο, καποιοι με χρεωση ανα λεπτο ομιλιας σε κινητο (συνηθως αυτο σου ερχεται πιο φθηνα!) :O

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά συσκευής WiFi VOIP για το σπίτι. Κύριος λόγος οτι δουλεύω σε Mac οπότε οι επιλογές μου είναι εντελώς περιορισμένες και δευτερευόντως δεν θέλω ούτε καλώδια να έχω (έστω και ελάχιστα) αλλά ούτε να έχω ανοιχτό το κομπιούτερ

 

Οι ερωτήσεις μου είναι

 

α)Υπάρχει WiFi συσκευή που να είναι συμβατή ΚΑΙ με Skype αλλά και με VOIPbuster;

β)Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να εμπορεύεται WiFi συσκευές ή πρέπει να καταφύγω σε Αγγλία;

γ)Ποιές θεωρούνται καλές μάρκες σε αυτά τα προϊόντα; NetGear λέει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να επιλέξω κάποιον VOIP πάροχο (ήδη σε άλλο τόπικ αναφέρομαι στο WiFi και κάποιες τεχνικές ερωτήσεις). Όμως -και πέρα από το τι χρεώνει ο κάθε πάροχος- τείθεται θέμα αξιοπιστίας;

 

πχ εγώ θεωρώ -καλώς ή κακώς- τη Skype ως μία ιδιαιτέρως αξιόπιστη εταιρία. Εϊναι όμως; Έχουν ακουστεί ποτέ σοβαρά προβλήματα σε οτι αφορά χρεώσεις, πιστωτικές, υποδομή δικτύου κλπ;

 

Από την άλλη η VOIPbuster δεν ξέρω αλλά με τόσους κλόνους...δεν μου γεμίζει το μάτι. Μπορεί να είναι πιο φθηνή πχ από το Skype αλλά αρκεί αυτό; Ενοώ, μήπως αύριο βαρέσει κανόνι και χάσω λεφτά (έστω και τα όποια λίγα που πχ θα έχω πληρώσει για μονάδες) ή αν κάθε τρεις και λίγο θα έχει τεχνικά προβλήματα

 

Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη εταιρία στο χώρο που αξίζει να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα

 

Συσκευές wifi όπως αυτή της Netgear ή άλλων εταιρειών που είναι πχ Skype Compatible ή Skype Aproved, θα μπορέσουν να δουλέψουν με το δίκτυο του i-call;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο το θέμα και κοιτώντας κάποιες συσκευές (πχ Edge-core, Netgear κλπ) καταλαβαίνω οτι οι Skype certified συσκευές έχουν επάνω τον Skype browser και ουσιαστικά το Skype κάποιος το "λούζεται". Δηλαδή αν κάποια στιγμή θελήσω να πάω σε VOIPbuster ή i-call μάλλον δεν μπορώ. Ξέρει κανείς με βεβαιότητα αν ισχύει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

exo voipbuster kai mexri stigmis eimai apolita eyxaristimenos apo tin poiotita (2Mbps line) kai den eixa provlimata me to account mou. Tora teleytaia vevaia evgale thn ellada apo tis free xores alla akoma ki etsi me 1cent/min einai ok.

oso gia ta 10euro pou vazeis einai ena poso pou antexo na xaso an varesei kanoni i etaireia (dyskolo).

To skype den to exo dokimasi akoma.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Betamax ( voipbuster,sipdiscount,voipdiscount κτλ ), είναι πολύ δύσκολο να εξαφανιστεί με τα λεφτά σου. Γιατί να ρισκάρει την ακεραιότητα της εφόσον μπορεί να σου πάρει τα λεφτά και ακόμη περισσότερα με νόμιμο τρόπο; Βλέπουμε ότι η πολιτική της είναι να βγάζει χωρίς προϊδοποίηση , χώρες από την free Λίστα, να τις μεταθέτει από το ένα παρακλάδι της στο άλλο. Έτσι αναγκάζει στην ουσία τον χρήστη που ψάχνει το φτηνό voip , να εγγράφεται σε όλα τα παρακλάδια της. Πόσο αξιόπιστη μπορεί να χαρακτηριστεί μια εταιρία όταν ακολουθεί μια τέτοια πολιτική;

Από την άλλη πλευρά, είναι και η φτηνότερη επιλογή, πολύ φτηνότερη από το skype.

Τώρα χρησιμοποιώ το voipdiscount.com , στο οποίο υπάρχει η Ελλάδα σαν free προορισμός και ελπίζω να μείνει έτσι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Όντως το 1cent/κλήση είναι αμελητέο ποσό (σε περίπτωση που βγεί η Ελλάδα κι από εδώ), αν σκεφτούμε όμως ότι η ποιότητα κλήσης δεν είναι και η καλύτερη και πάντα υπάρχει μια ελάχιστη καθυστέρηση, τότε ισχύει κι εδώ το "ότι δίνεις, παίρνεις".

Ελληνικός provider και πολύ καλύτερος σε απόδοση και ποιότητα κλήσης, είναι η altec με το i-call. Είναι λίγο ακριβότερος μεν, αλλά μέχρι στιγμής η ποιότητα του είναι πολύ καλύτερη συγκριτικά με την Betamax.

Οπότε ένας καλός συνδιασμός θα ήταν μια χρήση ενός Betamax client και όταν η ποιότητα αρχίζει να χάνεται, η χρήση του I-call έρχεται και αναπληρώνει το κενό.

Έτσι κόβουμε τελείως τον ΟΤΕ και γλυτώνουμε αρκετά ευρώπουλα.

Με την αγορά ενός ATA μετατροπέα μάλιστα μπορούμε να καλούμε απευθείας από τη τηλεφωνική συσκευή του σπιτιού έχοντας καλύτερη ποιότητα.

 

Ένα τελευταίο όσον αφορά την αξιοπιστία της Betamax, έχω πληρώσει με πιστωτική και paypal, και μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί κάτι ύποπτο.

Νομίζω ότι δεν τίθεται καν τέτοιο σοβαρό θέμα αξιοπιστίας μιας και η εταιρία έχει χιλιάδες χρήστες.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΤΟ MESSENGER ΤΟΥ YAHOO ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ.ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΧΡΕΩΣΗ 0,015 ΓΙΑ ΟUT ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟ ΜΗΝΑ 2,15? ΓΑΙ ΙΝ ΚΛΗΣΕΙΣ.

ΑΓΟΡΑΣΑ 10$ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΚΟΥΣ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ Η ΥΑΗΟΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ 0,03-0,99 $ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ SECURE VERIFICATION ΟΜΩΣ ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΕ US ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ EURO. ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ...ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΚΤΟ.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, θα πρέπει να ξέρεις κάποια πραματάκια, που θα σε βοηθήσουν να βγάλεις άκρη στο τι να επιλέξεις. Οι διάφορες VoIP υπηρεσίες, χρησιμοποιούν το πρωτοκολλο SIP (HOL eVoice, VoIP Buster, i-Call κτλ) σε αντίθεση με το Skype που χρησιμοποιεί το κλειστού κώδικα πρωτόκολλο "Skype" και μέχρι πρότινος άγνωστο σε άλλους. Τηλέφωνα που να καλλούν μέσω ίντερνετ με το πρωτόκολλο του Skype, απ'ότι ξέρω δεν υπ΄άρχουν. Βέβαια, υπάρχουν κάποια τηλέφωνα είτε wireless είτε wired, που μέσω USB παίρνουν και στέλνουν δεδομένα με το Skype, όπως το Linksys CIT200 που ειναι πολύ ωραίο και του οποίου η τιμή ειναι γύρω στα 80euro απο ελληνικό e-shop. Βέβαια δε σου κάνει διότι υποστηρίζει μονο Windows. Μετά υπάρχουν αυτά τα προιόντα

http://www.pixmania.com/gr/gr/316434/art/d-link/aiouooinao-voip-usb-skype.html?srcid=1354

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=1757

http://www.skroutz.gr/redirect.php?id=1384623

περι τα 50 ευρώ κυμαίνονται οι παραπάνω συσκευές που σου επιτρέπουν να συνδέσεις το κανονικό σου τηλέφωνο με αυτές, και να παίρνεις μεσω skype η ΟΤΕ, αλλα ΜΕ ανοιχτό το PC και μάλλον με Windows...

Το πρόβλημα δηλαδή ειναι οτι δεν υπάρχει stand alone τηλέφωνο που να υποστηρίζει το Skype, και όλα ειναι USB. Αν θέλεις να παίρνεις στις υπόλοιπες υπηρεσίες, υπάρχουν πολλά και ωραία τηλεφωνάκια όπως

Grandstream Budge Tone Series-SIP 101 το πιο φτηνό κοντά στα 80 euro, η adapters με 50-60 ευρώ

οσοι ενδιαφέρονται για επικοινωνία μέσω SIP, ανεξάρτητα απο το αν υπάρχει υπολογιστής η όχι, μπορούν να στραφούν στη σειρα προϊόντων της Linksys, SPA

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=Linksys+SPA&sp_catcode=SKROUTZ

δοκιμασμένα πράματα, που κάνουν παπάδες. Άλλη εταιρεία που ασχολείτε ειναι η Grandstream της οποίας τα προιόντα δεν εχω δοκιμάσει.

Δυστυχώς φίλε όπως βλέπεις, cordless skype χωρίς pC, αδύνατο μέχρι στιγμής.

Βέβαια πρέπει να γίνει γνωστό οτι ο codec Skype σπάστηκε απο κάτι τύπους το καλοκαίρι, και αν ψάξετε στο ebay ίσως βρείτε σχετικά παράνομα προιντα χωρίς την άδεια του Skype, που όμως να δουλεύουν....

H μοναδική λύση όπως ειπες, είναι ενα phone με skype client, που θα ειναι αυτόνομο, δεν θα συνεργάζεται με το pc, όπως το netgear, που για να το χρησιμοποιείσεις θα χρειαστείς απλά ενα wireless access point / router. Ακόμη αν εχεις ενα Pocket PC η κάποιο τηλέφωνο με wi-fi πιθανότατα να μπορεις να κανεις το ίδιο...

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η διαδικασία για να φύγει κανείς απο έναν πάροχο σταθερής τηλεφωνίας?

Επικοινωνεί με τον πάροχο ? (στην περιπτωση μου με την Τelepassport)

ή με τον ΟΤΕ ?

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στα χαρτιά που σου στέλνουνε δεν υπάρχει κάποιο για διακοπή σύνδεσης? Δεν θυμάμαι αν αυτό έρχεται μόνο την πρώτη φορά ή κάθε μήνα. Στην δική μου περίπτωση (teledome) έπρεπε να συμπληρώσω αυτό το χαρτί με όλα μου τα στοιχεία, καθώς και τον κωδικό πελάτη μου στην εταιρεία, και να το στείλω με fax. Μόνο η ίδια η εταιρεία μπορεί να σου κάνει διακοπή. Είχα ζητήσει κι από τον ΟΤΕ, διέκοψε τον πάροχο για λίγο, και μετά η Teledome (από μόνη της) ζήτησε επανεργοποίηση γιατί δεν είχε φτάσει το φαξ που ζητούσα διακοπή. Σύνολο μου πήρε 2 μήνες να διακόψω, αλλά στο τέλος τα κατάφερα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...