Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Wireless Modem WAG354G είναι ADSL modem και router και όχι ISDN modem.Δεν νομίζω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κάνεις την σύνδεση που θές.

 

Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανεις εαν γίνεται να κρατήσεις το νούμερο του σταθερου σου ακόμα και αν αλλάζεις τηλ. κέντρο στο οποίο ανοίκεις;

Εξηγούμαι...μενω σε περιοχη που το νουμερο μου αρχιζει απο 411 (Αστικό κεντρο Πειραια) και θα μετακομισω καποια στιγμη σε περιοχη (500μετρα περιπου απο το τωρινο σπίτι μου) που τα νουμερα αρχιζουν απο 483 (αστικό κεντρο Ν. Φαλήρου).

Παίζει να κρατησω το νουμερο μου;

Link to comment
Share on other sites

Αν μετακινείσαι σε περιοχή άλλου κέντρου ΟΤΕ, ειδικά αν αυτή είναι μακριά, δεν μπορείς να κρατήσεις αυτούσιο το νούμερο. Ίσως μπορέσεις να κρατήσεις τα τελευταία 4 ψηφία.
Link to comment
Share on other sites

Help... Έχω ADSL και ενώ δεν είμαι στο internet το λαμπάκι του modem/router που γράφει internet αναβοσβήνει συνεχώς... Γιατί...:confused: :cry:
AUDI: Vorsprung durch Technik..:D
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν είμαι στο ιντερνετ τι εννοείς; Είναι το pc σου κλειστό;

 

Από default το Λινκσυς είναι μονίμως συνδεδεμένο στο ιντερνετ.

 

Έχεις το wifi ενεργοποιημένο; Έχεις άλλα pc πάνω στο ρούτερ; Έχεις ασφάλεια στο wifi;

 

Μπορεί να αναβοσβήνει γιατί ο γείτονάς σου κατεβάζει... και του έχεις κάνει ένα τέλειο Χριστουγεννιάτικο δώρο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν είμαι στο ιντερνετ τι εννοείς; Είναι το pc σου κλειστό;

 

Από default το Λινκσυς είναι μονίμως συνδεδεμένο στο ιντερνετ.

 

Έχεις το wifi ενεργοποιημένο; Έχεις άλλα pc πάνω στο ρούτερ; Έχεις ασφάλεια στο wifi;

 

Μπορεί να αναβοσβήνει γιατί ο γείτονάς σου κατεβάζει... και του έχεις κάνει ένα τέλειο Χριστουγεννιάτικο δώρο...

Όχι το wifi το έχω απενεργοποιήσει...

Δεν έχω άλλα pc συνδεμένα, σκοπεύω όμως να βάλλω.

Και εννοώ ότι αναβοσβήνει μόνο όταν είναι ανοικτός αλλά χωρίς να κάνω πλοήγηση και να κατεβάζω αρχεία... Τι μπορεί να παίζει.

AUDI: Vorsprung durch Technik..:D
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χρειαζεσται ειναι απο εναν ADSL Router που να υποστηριζει vpn σε καθε πλευρα και ενα Domain Name απο το DynDNS σε καθε πλευρα... καλη επιτυχια.

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι ένας από τους μάλλον τακτικούς επισκέπτες και χρήστες του διαδικτύου (περίπου 2-3 ώρες την ημέρα). Ο λογαριασμός του ΟΤΕ για κλήσεις internet (btw έχω ISDN) έρχεται περί τα 30 ευρώ μηνιαίως. Σκέφτομαι να μεταβώ στο ADSL μιας και προς το παρόν, και μέχρι το Μάρτιο του 2006 έχω προπληρώσει τον ISDN στη Forthnet.

 

Θέλω τα φώτα σας όμως - και απαριθμώ τις ερωτήσεις για να μη χάσουμε τη μπάλα:

 

1) Μένω Καλλιθέα, έχετε ακούσει καλά λόγια για Forthnet; Αν όχι ποια θα προτείνατε με ΣΥΝΟΛΙΚΟ μηνιαιο κόστος μέχρι 40 ευρώ;

2) Σκέφτομαι να επιλέξω τον ανωτέρω ISP, αορίστου διάρκειας συμβόλαιο. Μπορώ να το σταματήσω για 2 μήνες, π.χ. το καλοκαίρι, και μετά πάλι να επανασυνδεθώ για να μην πληρώνω ενώ θα λείπω;

3) Γνωρίζετε για τα ZyXEL Prestige 650H-E7 (http://cgi.ebay.co.uk/DSL-Router-ZyXEL-Prestige-650H-E7-NEU-OVP-2-J-GARANTIE_W0QQitemZ5844855779QQcategoryZ108208QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem ) και Zyxel ADSL 2+ Router: Prestige 660 ME αν είναι καλά;

4) Κατοικώ σε πολυκατοικία, όπου θέλω να μοιράζονται την πρόσβαση στο internet 3 Η/Υ. Οι 2 βρίσκονται στο ισόγειο, ο άλλος στον πέμπτο όροφο. Σύνδεση μόνο με καλώδιο (τρύπες σε τοίχους, κλπ. :( ) ή γίνεται δουλειά με ασύρματο δίκτυο ή wi-fi modem router?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και φυσικά καλές γιορτές σε όλους!

 

:p

Link to comment
Share on other sites

....καλά κρασία δηλαδή.... ευχαριστώ πάντως..
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

2)me symbolaio aoroistou xronou mporeis na to diakopseis to kalokairi kai meta 3anakaneis. omws 8a plhrwneis pagio ston ote gia thn grammh. den symferei na thn kobeis giati h energopoihsh exei 40 eurw. oso dhl to pagio gia 2 mhnes.

 

4)ginetai kai me wi-fi alla 8a prepei na baleis ena access point kapou ston 3o orofo gia na exeis internet sto isogeio kai ston 5o (kai se olh thn polykatoikia).

 

an kai ta 3 pc 8a douleuoun tautoxrona to internet tote h 384/128 den 8a sou kanei kata th gnwmh mou. omws h grhgoroterh syndesh isws 3eperasei to orio twn 40 eurw. an omws xrhsimopoioun to internet to poly oi 2 ypologistes to eisai komple me thn 384...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

 

Να δουλεύουν και οι 3 μαζί, πολύ δύσκολο.

Θα έχω σήμα/Internet, ακόμα και με το access point ή μια θα πιάνει και άλλες δέκα θα δημιουργεί πρόβλημα;

 

Φαντάζομαι ότι οποιοσδήποτε Η/Υ θα μπορεί να μπαίνει αυτόνομα στο διαδίκτυο.

 

Και κάτι ακόμα. Τι σημαίνει το παρακάτω;

The built-in DSL modem complies to the German telecommunication standards and works with U-R2 compatible DSL splitters on ISDN- and analogous phone lines. Since 2002 only DSL splitters with U-R2 interface are supplied in Germany.

Είναι δηλ. συμβατό με την Ελλάδα το modem ZyXEL Prestige 650H-E7?

:confused:

 

Μάλλον με βλέπω για FORTHNET...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Tellas είναι πιο συμφέρουσα;

 

Στα 512 έχει τιμή αορίστου χρόνου περί τα 45 ευρά και Εύρoς Ζώνης Δικτύου με το Εξωτερικό 2.5Gbits ενώ η Forthnet 1,4Gbits.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με αφορμή αυτό το thread, θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που δημιουργεί διαρκώς προβλήματα στη διαχείρηση του φόρουμ των ευρυζωνικών δικτύων:

Μπορεί να βολεύει τον κάθε υποψήφιο χρήστη να ανοίξει ένα νέο θέμα και να αρχίσει να ρωτάει όλες τις πιθανές απορίες του, αλλά δε βοηθάει καθόλου τη τάξη του φόρουμ, την κατηγοριοποίηση των θεμάτων, τα υπόλοιπα μέλη που στο μέλλον ίσως έχουν τις ίδιες απορίες και την "αναζήτηση"

Για παράδειγμα:

Για το αν η forthnet είναι καλή στη καλλιθέα, θα πρέπει να γίνει μια ερώτηση στο επισημασμένο θέμα της forthnet.

Για τον zyxel router: Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Για τη κοινόχρηση σύνδεση των 3 υπολογιστών: Κοινόχρηστη Σύνδεση DSL

 

Τα μισά από τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί, θα ξαναπαντηθούν εδώ και δε θα τα βρει και κανένας στο μέλλον. Δεν συμφέρει αυτό... Όλα τα παραπάνω θέματα (bold) αλλά και πολλά άλλα σημαντικά, υπάρχουν στο επισημασμένο Ευρυζωνικά Σταθερά Δίκτυα: Περιεχόμενα. Read me First!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Για παρόμοιες απορίες, στο επισημασμένο της vivodi ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

den 3erw na sou pw poia symferei. den exw asxolh8ei me times kai isp. oso gia thn symbatothta mhn anhsyxeis. afou einai symbato me analogikh (se olon ton kosmo idia einai) kai isdn (idia exoume se olh thn eurwph) grammh opws leei tote den yparxei problhma...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός της πλοήγησης και του downloading υπάρχει και άλλη κίνηση προς και από ιντερνετ που γίνεται χωρίς να φαίνεται, ανάλογα με το τι προγράμματα έχεις εγκατεστημένα και το αν τρέχουν στο background.

 

Αυτά μπορεί να είναι πχ το outlook, αντιικά, instant messengers...

Βέβαια μπορεί να είναι και κάποιος ιός.

 

Μια καλή ιδέα του τι τρέχει στο background μπορείς να πάρεις αν κάνεις alt+ctrl+del και πας στην καρτέλα processes, και οτιδήποτε δε σου αρέσει από τη λίστα βάλτο στο google και τσέκαρέ το σε κανένα pest/malware info site.

 

Όπως και να έχει ένας έλεγχος με adaware/spybot επιβάλλεται (με αντιικό είναι αυτονόητος)

Link to comment
Share on other sites

ποιον isp θεωρειτε οτι εχει το καλιτερο ping???

με ενδιαφερει μονο το ping και οχι το download γιατι λιωνω στα online games εχω 384/128 με οτε γραμμη και hol isp.ειχα και forthnet πιο πριν αλλα θεωρω οτι ειναι λιγο καλιτερη η hol.εχει δοκιμασει κανεισ tellas,sparknet,κλπ.??

με ποιον isp θεωρειτε the best?

οσοι εχουν 584/128 εχουν καλιτερο ping??λογω μεγαλυτερου bandwidth??

ή το μονο που αλαζει ειναι το download??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που ρωτας δεν υπαρχει απαντηση αντικειμενικη. Παιζει ρολο κατα ποσο ειναι πιταρισμενο το dslam, τι φορτο εχει εκεινη την στιγμη ο Provider. Αλλα με 512 ειναι καλυτερα τα πραγματα, γιατι σε αυτην την κατηγορια δεν ειναι ακομα πολλοι χρηστες . Οχι δεν εχει αμμεση σχεση με το bandwidth
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις εαν γίνεται να κρατήσεις το νούμερο του σταθερου σου ακόμα και αν αλλάζεις τηλ. κέντρο στο οποίο ανοίκεις;

Εξηγούμαι...μενω σε περιοχη που το νουμερο μου αρχιζει απο 411 (Αστικό κεντρο Πειραια) και θα μετακομισω καποια στιγμη σε περιοχη (500μετρα περιπου απο το τωρινο σπίτι μου) που τα νουμερα αρχιζουν απο 483 (αστικό κεντρο Ν. Φαλήρου).

Παίζει να κρατησω το νουμερο μου;

Απο ότι ρώτησα τον οτέ (134) πριν λίγες μέρες μπορεί να γίνει μεταφορά ανεξαρτήτος κέντρου αλλα χρεώνεσε 30 ευρω την μεταφορά + αλλα 10 ευρώ για την διατήρηση του παλιού αριθμού. Ισχύει απο ότι μου είπαν απο τον 09/2005 η δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος κι εγώ το έχω ακούσει αυτό. Πλέον κρατάς τον ίδιο αριθμό ακόμα και αν αλλάξεις περιοχή. ;) Πολύ καλό αυτό. :D
Link to comment
Share on other sites

:) παιδιά γειά σας και χρόνια πολλά.

θύμαμαι κάποτε ότι όσοι είχαν ADSL είχαν την δυνατότητα να ακούσουν (όχι να κατεβάσουν) τραγούδια και να δουν video clips απο κάποιες πολύ γνωστές σελίδες. ισχύει; ή είναι μπαρούφα;

σας ευχαριστω και καλή χρονιά να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω γίνει συνδρομητής της VIVODI εδώ και 2 μέρες στο 512/128 και έχουν σπάσει τα νεύρα μου στη ρύθμιση του ρούτερ.Έχω δοκιμάσει σε Us Robotics 9107 και σε Alcatel speedtouch 530 τις ρυθμίσεις που δίνει η εταιρεία και δεν μπορώ να δω ΙΝΤΕΡΝΕΤ.Το username που έχω είναι της μορφής user@vivodinet.gr Tο βάζω με κάποια άλλη συγκεκριμένη μορφή;Έχω κάνει τις ρυθμίσεις που λέει η εταιρία αλλά δεν παίζει τίποτα.Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που έχει ένα απο τα παραπάνω ρούτερ τι ρυθμίσεις έχει βάλει;Πάντως να ενημερώσω ότι και το password και το username ισχύουν και τα βάζω σωστά.Επίσης το ρούτερ συγχρονίζεται με το DSLAM του ΟΤΕ και στο support της εταιρίας δεν ήξεραν να με βοηθήσουν για το usrobotics ενώ για το Αlcatel μου είπαν να δω τις ρυθμίσεις στην ιστοσελίδα τους, λες και τις ρυθμίσεις που έβαλα εγώ τις είδα στον ύπνο μου.Βοηθείστε με συγχωριανοί!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατότητα φορητοτητας αριθμού και στα σταθερά τηλέφωνα, δεν ξερω ομως αν εχει αρχισει η εμπορική διάθεσή της απο τον ΟΤΕ

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...