Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To ΚΕΑΔΔ/ΠΠ διατίθεται να παρέχει υπηρεσία ADSL σε όλο το Πανεπιστήμιο. Για να εκτιμήσει την διάθεση των ενδιαφερομένων για την νέα αυτή τεχνολογία καλεί όλα τα μέλη του Πανεπιστημίου (εκτός από τους προπτυχιακούς φοιτητές σε αυτήν την πρώτη φάση) να δηλώσουν αν ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν αυτήν την νέα υπηρεσία που θα διατίθεται σε περίπου ένα χρόνο από τώρα.

 

Με την παροχή ADSL από το ΚΕΑΔΔ/ΠΠ οι χρήστες θα επιβαρύνονται μόνο με το πάγιο τέλος χρήσης της γραμμής στον ΟΤΕ (όπως γίνεται και σήμερα για τις PSTN-ISDN γραμμές).

 

Ακολουθεί η επίσημη ανακοίνωση:

 

Προς: Τα μέλη του ΠΠ

 

Στα πλαίσια της προσπάθειας για τη συνεχή αναβάθμιση της υπηρεσίας απομακρυσμένης πρόσβασης των μελών του ΠΠ στο δίκτυο του ΠΠ και το Internet, το ΚΕΑΔΔ/ΠΠ προχωρά ήδη στη διερεύνηση της δυνατότητας για παροχή απομακρυσμένης πρόσβασης (εκτός από PSTN και ISDN που παρέχει έως σήμερα) και μέσω ADSL τεχνολογίας η οποία ήδη έχει αρχίσει και παρέχεται από τον ΟΤΕ.

 

Με την παρούσα επιστολή καλούμε όσους ενδιαφέρονται άμεσα ή εκτιμούν ότι θα τους ενδιαφέρει σύντομα (σε βάθος 1 έτους) η χρήση της νέας τεχνολογίας πρόσβασης, να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους κάνοντας απλώς στο email αυτό ή αποστέλλοντας email στη διεύθυνση adsl@upatras.gr

 

1. Διευκρινίζουμε ότι με την συγκεκριμένη τεχνολογία 2. Θα είναι δυνατή η πρόσβαση με υψηλές ταχύτητες, ξεκινώντας από 384Kbps για κίνηση από το Internet προς τον υπολογιστή του χρήστη και 128Kbps για κίνηση από το PC του χρήστη προς το Internet, και φθάνοντας σταδιακά και σε ακόμη υψηλότερες ταχύτητες (έως και 1Mbps αυτή τη στιγμή). 3. Δεν υπάρχει χρονοχρέωση αλλά πάγιο μηνιαίο τέλος που καταβάλλεται στον ΟΤΕ. Θα είστε διαρκώς συνδεδεμένοι στο Internet χωρίς επιπλέον κόστη και χωρίς την ανάγκη να ξεκινάτε ή να κλείνετε dialup συνδέσεις όπως κάνετε έως σήμερα. 4. Το όφελος όσων χρησιμοποιήσουν αυτόν τον τρόπο πρόσβασης μέσω του δικτύου του ΠΠ θα είναι ότι δεν θα χρειάζεται να καταβάλλουν τα τέλη των ISPs (FORTHNET, HOL, ACN, OTENET, κλπ). Ωστόσο, θα χρειάζεται να καταβάλλουν τα πάγια μηνιαία τέλη στον ΟΤΕ, όπως συμβαίνει και τώρα με την υπηρεσία dialup του ΠΠ. 5. Θα καταστεί δυνατή πλέον και η πρόσβαση σε υπηρεσίες που χρησιμοποιούν υψηλό bandwidth (π.χ. τηλεδιάσκεψη, τηλεκπαίδευση, video-on-demand, on-line παρακολούθηση μαθημάτων, κλπ) και που ήδη είναι σε λειτουργία ή σε στάδιο ανάπτυξης από το ΚΕΑΔΔ/ΠΠ αλλά δεν μπορούν επαρκώς να χρησιμοποιηθούν από απόσταση μέσω της υπάρχουσας δυνατότητας της υπηρεσίας dialup (έως 128Kbps).

 

Με την παρούσα επιστολή μας προσπαθούμε να καταγράψουμε αρχικώς το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ενδιαφέρον των μελών του Πανεπιστημίου μας (πλην προπτυχιακών φοιτητών σ’ αυτή την πρώτη φάση) ώστε να εκτιμηθούν και οι απαραίτητοι πόροι (διαθεσιμότητα σε χωρητικότητα της Internet γραμμής). Για το λόγο αυτό παρακαλούμε, πριν απαντήσετε θετικά, να ελέγξετε με λεπτομέρεια τα τιμολόγια του ΟΤΕ και τα υπόλοιπα στοιχεία που μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm , να αξιολογήσετε την προσφερόμενη υπηρεσία και να κρίνετε αν πραγματικά σας ενδιαφέρει, στην περίπτωση που υλοποιηθεί από το ΠΠ αυτή η υπηρεσία, να τη χρησιμοποιήσετε χρησιμοποιώντας το δίκτυο του ΠΠ ως πάροχο Internet μέσω ADSL.

 

Για οποιαδήποτε περίπτωση που χρειαστούν διευκρινήσεις παρακαλούμε μην διστάσετε να απευθυνθείτε στο ΚΕΑΔΔ/ΠΠ (helpdesk@upnet.gr, ή τηλεφωνικώς).

 

Κέντρο Ανάπτυξης και Διαχείρισης Δικτύων του ΠΠ (ΚΕΑΔΔ/ΠΠ - UPNET)

 

ΠΗΓΗ: my.ceid.upatras.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν κάποιος ψάξει καλύτερα το πρόγραμμα θα διαπιστώσει μερικά πραγματάκια που χρήζουν εξέτασης. Εγώ για παράδειγμα δεν κάνω διεθνείς κλήσεις και κάνω λίγες εως καθόλου υπεραστικές. Άρα το συγκεκριμένο οικονομικό πρόγραμμα δεν με συμφέρει καθόλου γιατί χρεώνει τις αστικές κλήσεις ανα λεπτό. Δεν κάθομαι καλύτερα στον ΟΤΕ που με χρεώνουν ανά δευτερόλεπτο. Δεν λέω όμως το 0,098€ που πρόσφέρει στο πρόγραμμα Altec Σταθερή Διαρκείας είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον. Επιπλέον λέγοντας 600 λεπτά εννοεί τα 600 πρώτα λεπτά. Σωστά? Και εαν αυτά τα λεπτά είναι μόνο οι αστικές μου κλήσεις και φάω όλο το χρόνο? Από την άλλη μπορείς να μην βάλεις προεπιλογή. Αλλά είναι κανείς σίγουρος ότι κάθε μήνα θα κάνει 600 λεπτά υπεραστικές ή διεθνείς κλήσεις? Και τον Αύγουστο που θα είμαι για μπάνια θα πληρώσω πάλι 14€ χωρίς να τα μιλήσω??? Τα προγραμματα με τον προπληρωμένο χρόνο δεν μου κάθονται καλά. Απάτη μου φαίνονται όλα. (ανάλογα φυσικά με τις ανάγκες του καθενός μας παιδιά).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απατη ειναι και τα προγραμματα με προπληρωμενο χρονο στη κινητη τηλεφωνια? Αλλο απατη, αλλο δεν μου κανει! Για καποιον που κανει τετοια χρηση μιλαμε για ενα εξαιρετικο προγραμμα. Και δεν νομιζω πως ειναι λιγοι αυτοι που δινουν 14 ευρω το μηνα στο σταθερο τους, καθε αλλο, πλειοψηφια ειναι!
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιά ανακοίνωση. Υπάρχει και "νεότερη" από την πλευρά του upnet:

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν παρέχεται από το UPnet και δεν προβλέπεται για το επόμενο χρονικό διάστημα η Απευθείας Πρόσβαση στο Δίκτυο του Πανεπιστημίου Πατρών με τη χρήση τεχνολογίας ADSL.

 

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποια εξέλιξη για το θέμα θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση.

 

Κέντρο Υποστήριξης Τεχνολογιών και

Υπηρεσιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών

Πανεπιστημίου Πατρών (ΚΥΤΥΠΕ/ΠΠ)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιά ανακοίνωση. Υπάρχει και "νεότερη" από την πλευρά του upnet:

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν παρέχεται από το UPnet και δεν προβλέπεται για το επόμενο χρονικό διάστημα η Απευθείας Πρόσβαση στο Δίκτυο του Πανεπιστημίου Πατρών με τη χρήση τεχνολογίας ADSL.

 

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποια εξέλιξη για το θέμα θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση.

 

Κέντρο Υποστήριξης Τεχνολογιών και

Υπηρεσιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών

Πανεπιστημίου Πατρών (ΚΥΤΥΠΕ/ΠΠ)

 

Προσγείωση στην πραγματικότητα των ελληνικών πανεπιστημίων...:mad:

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσγείωση στην πραγματικότητα των ελληνικών πανεπιστημίων...:mad:

 

Εδω και τουλάχιστον 3-4 χρόνια παρέχει δωρεαν dial-up.

Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα παρέχει και DSL.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και τουλάχιστον 3-4 χρόνια παρέχει δωρεαν dial-up.

Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα παρέχει και DSL.

 

Παραπάνω χρόνια είναι...:happy:

Σίγουρα κάποια στιγμή θα δώσει και DSL απλώς αυτό που μου την δίνει είναι η συνεχής αναβλητικότητα σε τέτοια θέματα!!!

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απάτη μου φαίνονται όλα. (ανάλογα φυσικά με τις ανάγκες του καθενός μας παιδιά).

Ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός λεώ. Εγώ το συγκεκριμένο το θεωρώ ότι με υποτιμάει και ότι δεν είναι ξεκάθαρο. Δηλαδή δεν κατάλαβα με χρεώνει ανά λεπτό στις αστικές??? Για τρελλούς ψάχνουν ή για άσχετους. ΝΑΙ όμως έαν κάνω διεθνείς κλήσεις είναι τζάμπα. Αλλά πρέπει να κάνω ΜΟΝΟ διεθνείς και καμία αστική!!! Sorry αλλά το προγραμμα απευθύνεται σε λίγους. Πολύ λίγους. Αυτό εννοώ με τη λέξη απάτη και τίποτε άλλο. Στα κινητά είναι άλλο το πράγμα, γιατί για όλες τις κλήσεις (σε σταθερά και κινητά Ελληνικά) ισχύει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας. Και για ενημέρωση έχει ελάχιστη χρέωση τα 30 sec. Και όχι χρέωση ανά λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα έμαθα ότι αν βάλω adsl στην otenet έχω έκπτωση 50%!!!!

Ποιο πακέτο όμως να πάρω?

Στα 512 μου είπαν περίπου 12 ευρώ και 384 10 ευρώ.

Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Αν πάρω ένα πακέτο που είναι για παράδειγμα για 12 μήνες και εγώ φύγω από Αθήνα στους 8 μήνες τους υπόλοιπους μήνες που έχω πληρωμένους τους χάνω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο αλλά για pstn, δεν χρησιμοποιώ όμως το πρόγραμμα που αναφέρεις ..

 

Μήπως το azureus για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται κάποια πόρτα ανοιχτή ;

 

Έχεις σωστά τις βασικές ρυθμίσεις ; Dchp server enabled κτλ.. ;

 

Και πάλι δεν βγαίνει νόημα να έρχεται από εκει το πρόβλημα..

Έτσι όπως τα περιγράφεις, φαίνεται σαν να παίρνει όλο το bandwidth το azureus Και δε μπορείς να ανοίξεις ούτε σελίδα με FF αλλά και αυτό απίθανο..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι! μπορει καποιος να βοηθησει με αυτο το ρουτερ πως μπορω να το ρυθμισω για p2p(bearshare) .Τι βαζω στο Virtual Server Configuration ;

ID Public Port Private Port Port Type Host IP Address

 

 

plz help καποιος χριστιανος!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν πιστευω οτι διαφερει κατα πολυ για PSTN.

Σιγουρα θελει και μια πορτα ανοιχτη, προσπαθω να την κανω αλλα δεν ξερω τι τιμη θελει στο PORT MAP.

Γενικοτερα τα βασικα ποια ειναι αν δεν σου κανει κοπος?

Τhanx!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν πιστευω οτι διαφερει κατα πολυ για PSTN.

Σιγουρα θελει και μια πορτα ανοιχτη, προσπαθω να την κανω αλλα δεν ξερω τι τιμη θελει στο PORT MAP.

Γενικοτερα τα βασικα ποια ειναι αν δεν σου κανει κοπος?

Τhanx!

 

Εδώ θα βρείς οδηγίες για το πώς θα ανοίξεις σε κάθε ρούτερ πόρτες για κάθε πρόγραμμα. Έχει τεράστια λίστα και σίγουρα θα βρείς αυτό που θέλεις.

 

Ένα βασικό είναι ότι αν θέλεις να ανοίξεις μια πόρτα , πχ την 4000 , Βάζεις στο Port start 4000 , στο port end 4000 και στο port map το ίδιο νούμερο 4000.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση του εύρους μιας και ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω.:O

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την βιντεοτηλεφωνία της Tellas?

 

Τώρα με τις δωρεάν βιντεο-κλήσεις για όλο το 2006 σκέφτομαι να πάρω ένα ζεύγος συσκευών, και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που το έχει δοκιμάσει ήδη, σχετικά με την ποιότητα.

 

Thanx!

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Exo 1 H/Y pentium III 1 Ghz kai thelo na sindeomai me adsl pleon giati varethika to 56 modem. I grammi tou spitiou mou einai isdn me netmode. To provlima einai oti gia na sindetheis me adsl over isdn prepei na exeis konta to netmode me to pc. To netmode omws einai sto saloni k i metaxi tou apostasi me to pc einai peripou 10 metra. Na protimiso ti lisi tou wifi me asirmato router pou tha sindeetai sto netmode? Tha exo provlimata emveleias kai asthenous simatos. Exo idi agorasei mia asirmati karta diktiou (wireless pci Card 212G tis Tornado me 50 euro)

 

Exete na proteinete kana wifi router gia isdn grammi? ( oxi poli akrivo)

Link to comment
Share on other sites

Kai egw eixa akrivos to idio provlima!! Dokimasa tis Linksys to WAG354G kai den epiane sxedon katholou..to sima itan "low" se apostasi 10m xwris tixous...(ase pou eixe polla provlimata san router)

Kateliksa sto modem/router tis Planet ADW-4300 ( www.planet.com.tw ) to opoio pianei apsoga!! Kanei 150 euro peripou alla piasteuw aksizei....giati se kritikes exei vgei ena apo ta kalitera. ;)

 

To Planet ADW-4300 ypostirizei VPN, pou mallon den to xreiazesai.... opote sou protinw to Planet ADW-4301 to opoio einai to idio modelo (xwris VPN fisika..)...alla kai pio oikonomiko....girw sta 100 euro!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Exo 1 H/Y pentium III 1 Ghz kai thelo na sindeomai me adsl pleon giati varethika to 56 modem. I grammi tou spitiou mou einai isdn me netmode. To provlima einai oti gia na sindetheis me adsl over isdn prepei na exeis konta to netmode me to pc. To netmode omws einai sto saloni k i metaxi tou apostasi me to pc einai peripou 10 metra. Na protimiso ti lisi tou wifi me asirmato router pou tha sindeetai sto netmode? Tha exo provlimata emveleias kai asthenous simatos. Exo idi agorasei mia asirmati karta diktiou (wireless pci Card 212G tis Tornado me 50 euro)

 

Exete na proteinete kana wifi router gia isdn grammi? ( oxi poli akrivo)

anti na perneis wifi router giati den metafereis to netmod se alli tilefoniki thira?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει σε αλλη πριζα, μονο στην κεντρικη που ειναι στο σαλόνι. Το ολο προβλημα δηλ ειναι η κωλο-isdn γραμμη. Λετε να την γυρισω σε pstn? θελει 30 ευρω γι αυτο ο οτε. κ η λύση του wifi router εχει πολύ ρισκο. Να ξοδεψω τα λεφτα μου τζαμπα για κατι που να μη δουλευει καλα δε λεει. Μαλλον θα αλλαξω τη γραμμη σε pstn. Ασε που η δευτερη γραμμή δεν μας χρειαζεται στο σπιτι.

 

Να ρωτησω κ κατι αλλο. Όλα αυτα που αγοραζετε και δεν λειτουργούν καλα ή στην περίπτωση του ασύρματου ρουτερ που δεν εκπεμπει καλο σημα τι το κανετε? Το γυριζετε πισω απ οπου το αγορασατε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει σε αλλη πριζα, μονο στην κεντρικη που ειναι στο σαλόνι. Το ολο προβλημα δηλ ειναι η κωλο-isdn γραμμη. Λετε να την γυρισω σε pstn? θελει 30 ευρω γι αυτο ο οτε. κ η λύση του wifi router εχει πολύ ρισκο. Να ξοδεψω τα λεφτα μου τζαμπα για κατι που να μη δουλευει καλα δε λεει. Μαλλον θα αλλαξω τη γραμμη σε pstn. Ασε που η δευτερη γραμμή δεν μας χρειαζεται στο σπιτι.

 

Να ρωτησω κ κατι αλλο. Όλα αυτα που αγοραζετε και δεν λειτουργούν καλα ή στην περίπτωση του ασύρματου ρουτερ που δεν εκπεμπει καλο σημα τι το κανετε? Το γυριζετε πισω απ οπου το αγορασατε?

 

 

με την ιδια ακριβως καρτα που αγορασες κι ενα netgear wgr614 (που δεν ειναι κι οτι καλυτερο μου κανει νερακια) με το ρουτερ στο σαλονι και το ενα Pc στον πανω οροφο (μεζονετα) εδω κι ενα χρονο ξεφορτωθηκα το καλωδιο που σερνοτανε σα φιδι στη σκαλα τοσα χρονια !!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

katarxin mporeis na baleis to netmod se alli mpriza alla nomizo prepei na erthei o ote gia na kanei kapos tis grammes.sigoyra mporeis na to baleis opoy theleis den yparxei problima.sto kanei o ote i an ksereis mporeis kai monos soy. sto leo giati kai ego palia pou eixa isdn eixa allaksei thesi. alla file den symferei na tin katargisis! ego edo kai dyo mines poy ebala adsl katargisa tin isdn.alla to metaniosa den exei kapoia diafora sta xrimata poios kserei ti. giati an katargisis tin isdn apenergopoitai kai anagnorisi kliseon.kai meta prepei na plironeis gia anagnorisi.gi ayto soy leo min tin bgazeis..kai exeis kai dyo grammes!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορει στο site που μου εδωσες να μην ειχε ακριβως το μοντελο αλλα τα καταφερα, το ρυθμισα και τελος τα προβληματα! Επιτελους!

Ευχαριστω πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Θελω τη βοηθεια σας.

Λοιπον εχουμε κ λεμε:Πηρα το 134 και εχω ζητησει ενεργοποιηση γραμμης adsl στα 512(περιμενοντας βεβαια να υπαρξει διαθεσιμοτητα σε θυρα για pstn γραμμη).Θα κανω μια συνδρομη αοριστου χρονου με καποιον ΙΡ της αγορας.Για αρχη θα παρω μια συνδεσουλα στα 384 και μετα βλεπουμε....

Τι θελω τωρα απο εσας????

Επειδη η κυρια ( μη πω η ΚΥΡΙΟΤΑΤΗ!!!) ασχολια μου θα ειναι το download απο p2p προγραματακια (emule-wimx-kazaa και οτι αλλο υπαρχει....) και λιγοτερο surfing kai download απο servers θα ηθελα απο εσας να μου προτεινετε τι modem/router να παω να αγορασω και ποιον ΙΡ να προτιμησω..

Ισχυει οτι μπορω να ζητησω καποιο demo απο τους ΙΡ για να δω και τι παιζει στην πραξη???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...