Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας κάνει το κάθε κατάστημα δωροεπιταγές.

Πχ με κάθε πακέτο μια δωροεπιταγή των 80 ευρώ στο πλαίσιο. Αντίστοιχα κι ο Γερμανός.

Έτσι θα πηγαίνει ο καθένας και θα χτυπάει ότι θέλει! :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας κάνει το κάθε κατάστημα δωροεπιταγές.

Πχ με κάθε πακέτο μια δωροεπιταγή των 80 ευρώ στο πλαίσιο. Αντίστοιχα κι ο Γερμανός.

Έτσι θα πηγαίνει ο καθένας και θα χτυπάει ότι θέλει! :)

Πολυ σωστος!!! δεν το σκεφτικα καθολου!!

Αλλα πολυυυυυυυυυ χλομο...

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Loipon... eimai metaxi 3 router klp....

peite mou ....

 

ta link einai afta..

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1115416826028&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

http://www.dlink.gr/?go=jN7uAYLx/oIJaWVUDLYZU93ygJVYKOhST9vhLPG3yV3oVIx3gKltbNlwaaRp7j4sHD2onGQTo48EBt3nzKHjLE8XsevQboU=

 

http://www.dlink.gr/?go=jN7uAYLx/oIJaWVUDLYZU93ygJVYKOhST9vhLPG3yV3oVI13hKltbNlwaaRp7j8lEj2onGQTo48EBtzuzKHlK0wXt+jca44=

 

 

Vasika ego thelo na mporo na sindeso 1 toulaxiston pc me kalodio, 4 toulaxiston asirmata...(isos argotera kai to xbox...) Kai na min patao gia na mpaino sto internet. Thelo na anoigo to pc kai na exo internet.... tora exo mia moufa apo to in-a-box. Internet thelo na exoun oloi aftoi oi ipologistes...

 

An exete na proteinete kapoio allo, please...be my guest.

 

 

Loipon??

 

Thanx in advance!

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

An exete na proteinete kapoio allo, please...be my guest.

 

 

Ναι,για αρχή προτείνω το επισημασμένο θέμα: Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση :)

Link to comment
Share on other sites

pio kalo modem poio einai?? to Jetspeed520 ?? h Speedtouch 530 ??

 

thetika/arnhtika...??

 

Αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μακράν το Speedtouch 530

 

Το jetspeed κολλάει τρελά,ειδικότερα αν το συνδέσεις στην usb.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα demo για ADSL 512 από Forthnet μέχρι να ενεργοποιηθεί της Vivodi που έχω αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα.Κοίταξα και στην σελίδα της Forthnet για ρυθμίσεις αλλά έχει για άλλα modem εκτός του δικού μου του Microcom AD2636.Είπα να βάλω κάποιες ρυθμίσεις για άλλα modem αλλά τζίφος!Καμιά ιδέα;Μου βγάζει συνεχώς Σφάλμα 678!!!!

 

Υπόψιν....έχει ενεργoποιηθεί η γραμμή από τον ΟΤΕ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα demo για ADSL 512 από Forthnet μέχρι να ενεργοποιηθεί της Vivodi που έχω αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα.Κοίταξα και στην σελίδα της Forthnet για ρυθμίσεις αλλά έχει για άλλα modem εκτός του δικού μου του Microcom AD2636.Είπα να βάλω κάποιες ρυθμίσεις για άλλα modem αλλά τζίφος!Καμιά ιδέα;Μου βγάζει συνεχώς Σφάλμα 678!!!!

 

Υπόψιν....έχει ενεργoποιηθεί η γραμμή από τον ΟΤΕ!

 

Αν δεν κανω λαθος το σφαλμα 678 εχει να κανει με το modem.

Μαλλον δεν το βλεπει ή δεν εχει σωστους drivers... ;)

Link to comment
Share on other sites

pio kalo modem poio einai?? to Jetspeed520 ?? h Speedtouch 530 ??

 

thetika/arnhtika...??

 

Είσαι ανάμεσα των 2 λόγω της χαμηλής τους τιμής ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΥΤΕ 2 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ...

ΝΑ'ΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ανάμεσα των 2 λόγω της χαμηλής τους τιμής ;

 

tha sas po pos exoun ta pragmata.

edo kai mines exo to jetspeed520 ala meta apo ena new update pou ebale i intracom ola ta fotakia einai anamena.. px to exo meso ethernet kai einai anameno akomi kai to fotaki toy usb, pira lipon ton ote kai ipan 8a mou kanoun alagi sto modem, akoysa oti mporo tora na zitiso 1 apo ta 3modem poy dini o ote.. kai skeytika na paro tis alcatel.. ayta :O

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προς mods: Μια απάντησή μου προς τον φίλο που δουλεύει στο 134 που χάθηκε; Ποιος μου την αφαίρεσε; Είπα τίποτα το κακό; :mad: :angry:
Link to comment
Share on other sites

Άρα τότε πρέπει αναγκαστικά να το συνδέσω και με την θύρα USB?Γιατί εγώ το έχω συνδέσει μόνο με την Ethernet και έχω εγκαταστήσει μόνο τους οδηγούς της κάρτας δικτύου!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

sorry for creating a new post, αλλα πανω στοσυγκεκριμενο θεμα υπαρχουν τοσα πολλα και γινεται ενα χαος σε αυτα ,αρα δεν θα εβγαζα ποτε ακρη... ξερετε πως μπορω να βελτιωσω την ποιοτητα του voipbuster??? yparxei καθιστερηση 3-4sec και πολλα πολλα αλλα.

εχω οτενετ 384 και αλλα prgrms(skype kai x-lite(me i-call))paizoyn poly kala

υ.σ. an mporeite solve one more question( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=92852 to #5)

In varietate concordia

~Ενότητα στην πολυµορφία~United in diversity

~Unis dans la diversité~In Vielfalt geeint

~Uniti nella diversità~Förenade i mångfalden

Link to comment
Share on other sites

με πηρε τηλ ο οτε προχθες και μουπε πως ενεργοποιηθηκε η γραμμη!!!σημερα μου φεραν το μοντεμ speedtouch 500i!!!το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να συνδεθω γιατι δεν υπαρχουν οδηγιες!!!τις ξερει κανενας;;;προσπαθω να συνδεθω με netkey from forthnet!!!HELP ME!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

εχω αγορασει το πακετο της οτενετ απο το γερμανο για ενα χρονο και πηρα

με την προσφορα το gateway της linksys. μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως ρυθμισεις πρεπει να κανω για να το λειτουργησω. προσπαθω να κανω setup την συσκευη αλλα δεν μπορω. ο υπολογιστης βλεπει το

ασυρματο δικτυο, συνδεεται αλλα δεν μπορω να ανοιξω σελιδα...

επισης πανω στο linksys το λαμπακι adsl ειναι αναμενο αλλα το λαμπακι του ιντερνετ οχι.

thanks

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής:

Το Microcom AD 2636 έχει 5 λαμπάκια.Το ένα είναι το power!Το άλλο λέει 10M/ACT και το άλλο 100M/ACTΑπό τα 2 τελευταία που σας είπα το 100Μ/ACT είναι αναμμένο ενώ το άλλο σβησμένο.Τα άλλα 2 λαμπάκια που απομένουν είναι το DSL LINK(το οποίο τώρα πια είναι αναμμένο συνεχώς) και το άλλο είναι το DSL ACT το οποίο αναβοσβήνει!!!!Θα ενεργοποιηθώ πλήρως μόλις σταματήσει να αναβοσβήνει και το DSL ACT και θα παραμείνει ανοιχτό;;;

 

Ακόμα κάποιος μου είπε ότι μπορεί να μην είμαι πλήρως έτοιμος από τον ΟΤΕ.Τελικά τι στο καλό ισχύει;;;;Θα τους πάρω βέβαια ξανά τηλέφωνο να ρωτήσω και λεπτομέρειες για την γραμμή!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

sorry for creating a new post, αλλα πανω στοσυγκεκριμενο θεμα υπαρχουν τοσα πολλα και γινεται ενα χαος σε αυτα ,αρα δεν θα εβγαζα ποτε ακρη... ξερετε πως μπορω να βελτιωσω την ποιοτητα του voipbuster??? yparxei καθιστερηση 3-4sec και πολλα πολλα αλλα.

εχω οτενετ 384 και αλλα prgrms(skype kai x-lite(me i-call))paizoyn poly kala

υ.σ. an mporeite solve one more question( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=92852 to #5)

Υπάρχει ολόκληρη συζήτηση στο παρακάτω τόπικ για το θέμα κλήσεις μέσω Voip.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=51137

Το πρόβλημά σου διορθώνεται μόνο αν αναβαθμίσεις την ΑΡΥΣ σου σε 512 (την πρόσβαση δηλαδή του ΟΤΕ). Υπάρχει γενικό πρόβλημα στις 384 προσβάσεις, κάτι που στην 512 δεν υπάρχει (προς το παρόν τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ σκέψη και με σκοπό να γλιτώσω προβλήματα στην ADSL γραμμή που είχα με τον ΟΤΕ (όποτε έβρεχε δεν είχα γραμμή) αποφάσισα να πάω σε μια φαινομενικά σοβαρή εταιρία, και να αγοράσω μία γραμμή ΑDSL καθώς και γραμμή τηλεφώνου. Ακολουθεί η συνέχεια:

Στις 9 Νοεμβρίου 2005 κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μου με την εταιρία Vivodi και ερωτήματος μου αν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή ADSL Full LLU στο οποία πήρα θετική απάντηση , προχώρησα σε αίτηση ενεργοποίησης της παραπάνω υπηρεσίας που κατά την Vivodi θα πραγματοποιούνταν το αργότερο μέχρι τις 9 Δεκεμβρίου. Στις 29 Νοεμβρίου 2005 και χωρίς να έχω καμία περαιτέρω ενημέρωση από τους υπευθύνους της Vivodi για την πορεία του παραπάνω αιτήματος μου, επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών όπου με ενημέρωσαν ότι για κάποιο λόγω το αίτημα μου δεν έγινε αποδεκτό από τον ΟΤΕ λόγω λάθους στην διεύθυνση (στην πραγματικότητα η διεύθυνση ποτέ δεν ήταν λάθος και επιβεβαιώθηκε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών). Στις 30 Νοεμβρίου 2005 απογευματινή ώρα και χωρίς να με έχει ενημερώσει κανείς το τι γίνεται από εδώ και πέρα με το αίτημα μου ξανακάλεσα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών όπου με ενημέρωσαν ότι ξαναέγινε αίτημα και ότι θα πρέπει πλέον να περιμένω μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου τουλάχιστον. Στις 15 Δεκεμβρίου χωρίς να με έχει πάρει κανείς να με ενημερώσει για το πότε πρόκειται να παραδοθεί η γραμμή που έχω ζητήσει επικοινώνησα εκ νέου με την Vivodi και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει κάποιο νέο με την γραμμή μου και ότι πιθανότατα θα την παραλάβω μέχρι και τις 15 Ιανουαρίου. Στις 5 Ιανουαρίου 2006 και ώρα 18:40 επικοινώνησα ξανά ,μια και κατάλαβα ότι η επικοινωνία της εταιρίας Vivodi από την πλευρά της προς τους μελοντικούς της πελάτες στοιχίζει και για αυτό την αποφεύγουν, να μάθω αν έχουμε κάποιο νέο με την γραμμή που έχω ζητήσει και η απάντηση που πήρα ήταν ότι ο ΟΤΕ δεν εχει μάλλον γραμμές ελεύθερες και ότι μάλλον το αίτημα θα καθυστερήσει και ότι μάλλον δεν ξέρουν να μου πούν πότε θα υλοποιηθεί το αίτημα μου.

 

Κατόπιν των παραπάνω αναρωτιέμαι για τα εξής.

Α) Επιτρέπεται εταιρίες όπως η Vivodi να διαφημίζουν προϊόντα και υπηρεσίες τα οποία είτε στην πραγματικότητα δεν έχουν είτε κάποιος τρίτος παρεμβάλετε για να τα παραδώσουν παραπλανώντας βέβαια τους καταναλωτές και υποχρεώνοντας τους έμμεσα να υπογράψουν μία αίτηση κοινοποιώντας τα προσωπικά τους στοιχεία χωρίς ποτέ όμως να υλοποιήσουν το αίτημα τους η ακόμα αν θέλετε απλά να τους ενημερώσουν για την πορεία του.

Β) Επιτρέπεται η εταιρία Vivodi να παρουσιάζει την υπηρεσία της ADSL Full LLU ως αποκλειστική δική της υπηρεσία, ενώ στην πραγματικότητα την καλωδίωση αυτής την πραγματοποιεί ο ΟΤΕ με όλα τα προβλήματα που συνεπάγονται από αυτήν την διαδικασία προς τους καταναλωτές.

Γ) Εμείς οι χρήστες σε ποιόν θα πρέπει να ρίχνουμε την ευθύνη στην Vivodi με την οποία έχουμε υπογράψει την σύμβαση ή στον ΟΤΕ με τον οποίο δεν έχουμε υπογράψει τίποτα και ούτε θέλουμε να υπογράψουμε λόγω της μονοπωλιακής πολιτικής που χρησιμοποιεί.

Δ) Επιτέλους θα μπορέσουμε στην Ελλάδα ως ευρωπαίοι πολίτες πλέον να έχουμε τουλάχιστον ένα μέρος των υπηρεσιών ADSL που απολαμβάνουν πλουσιοπάροχα όλοι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι πολίτες και τι κάνει για αυτό η ΕΕΤΤ (μάλλον τίποτα)

Ε) Τέλος αναρωτιέμαι αν η ΕΕΤΤ έχει λόγω ύπαρξης μια και ως επίσημη επιτροπή τηλεπικοινωνιών δεν έχει κάνει τίποτα για να βοηθήσει τους χρήστες να μην πέφτουν θύματα παραπλάνησης των ακριβοπληρωμένων διαφημίσεων των ΙSPs και κυρίως του εθνικού μας φορέα τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ.

 

Να δω αν ποτέ μου απαντήσει επίσημα κανείς μια και την παραπάνω ιστοριούλα την έστειλα και στο ΕΕΤΤ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η Vivodi δε ξεχναει τις παλιες της συνηθιες ε?

 

Ga25 τουλοχιστον αν σε παρηγορει αυτο, εσυ δε πληρωνες, οπως ολοι οσοι ειχαν Vivodi και δεν ειχαν ιντερνετ για 4-5 μηνες

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...