Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Auth th stigmh exw Isdn (ennoeitai 64k me ta dipla xaratsia mou bazei o OTE sta 128k :mad: ) grammh kai skeftomai sobara na thn anabathmisw se Dsl kathoti bainw arketes wres :rolleyes: kai borw na pw pws o poly kalos odhgos tou lewton mou elyse polles apories omws yparxei kati pou me berdeuei. Egw den xreiazomai thn deuterh grammh kai oyte thelw na periorizomai apo to Netmod tou Isdn (gia na mhn ksananaferw ta dipla xaratsia tou OTE :mad: ) opote skeftomai prin balw Dsl na kanw aithsh ypobibasmou ston OTE ths grammhs se Pstn. To thema einai oti den kserw pws akribws ginetai auto kai ennoeitai pws sth selida tou OTE den leei tipota gia eunohtous logous :rolleyes: :mad: Yparxei loipon kapoios tropos mesw internet? Na parw to 134? H na paw kateutheian sto plhsiestero ypokatasthma tou OTE na rwthsw? Kai telika simferei na thn ypobibasw thn grammh?

 

Epishs tha ithela thn gnwmh sas gia thn prosfora ths Forthnet pou dinei dwro mazi me syndesh kai grammh ta telh energopoihshs kai to modem. Diabasa auta pou elege o lewton kai problhmatistika gia ton an aksizei h oxi :wacko: Pantws emena mou fainetai kalh prosofora kai an xreiastei na allaksw provider, de bariesai, as plhrwsw tote ta telh... :cool:

 

Eyxaristw gia th bohtheia

Η γνώση είναι το υλικό, η σοφία είναι να ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς θα σου στείλω σε pm τον τραπεζικό μου λογαρισμό για τη σχετική κατάθεση! :p

Πέρα από την πλάκα ευχαριστώ για τα σχόλια.:)

Η προσφορά της Forthnet καλή είναι, και μιας και είναι γενικά ο καλύτερος ISP δύσκολα θα θελήσεις να αλλάξεις, οπότε έχεις ένα λόγο παραπάνω να μην την αποφύγεις. Ωστόσο αυτά που γράφω (γιατί να την αποφύγεις) ισχύουν.

Όσο για τη μετατροπή της γραμμής σε PSTN, ρώτησε στο 134, εκτός αν κάποιος ξέρει περισσότερα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dinetai h antistoixh yphresia apo ton OTE, xwris xrewsh, an thn yposthrizei to thlefwniko soy kentro:

Υπο-διευθυνσιοδότηση (SUB-Sub-addressing)

Ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα να ορίζει πρόσθετα ψηφία επιλογής σαν προέκταση του αριθμού κλήσης του.

Oysiastika meta to noymero soy epitrepei na plhktrologhseis perissotera pshfia ta opoia tha perasei sto thl.kentro kai ayto tha syndesei to katallhlo extension.

An to kentro soy to yposthrizei, mporei epishs na apantaei th grammh xwris na xtyphsei kai meta na plhktrologeis to extension. Tha prepei omws na programmatiseis kai default extension (h ola mazi).

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος μου που έχει dsl Forthnet μου είχε πεί οτι για να διατηρήσεις την isdn πρέπει να πληρώνεις στον ΟΤΕ επιπλέον 6 ευρώ κάθε μήνα αλλιώς όταν λήξη η dsl θα έχεις pstn.Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά δεν νομίζω να μου έλεγε βλακείες για δεν είναι κανένας τυχαίος.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο adslgr.com και θα δείς οτι οι περισσότεροι έχουμε πολλά προβλήματα. Για αρχή πάρε στο 1242 και μετά στο 121 για βλάβη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν γουσταρεις κανε την αλλαγη αν ομως για καποιο λογο μετα θελησεις να ξαναανβαθμιστεις σε ISDN να ξερεις οτι δεν σε συμφερει λογω κοστους. υπαρχουν σημαντικες διαφορες στους "τροπους κλησης" απο ISDN σε PSTN οποτε μετα θα θες και αλλαγη εξομπλισμου, οπως ενα επιπλεον κοστος που αν δεν κανω λαθος ολοι ιο ISP's χρεωνουν για αναβαθμιση της γραμμης. εννοειται πως αν αποφασισεις να τη ριξεις σε απλη καλο θα ειναι να το κανεις προτου την αναβαθμισεις σε DSL γιατι παλι παιζει καποιο κοστος. παντως εχω την εντυπωση πως ειναι καλυτερα να εχεις ISDN και ας ειναι ελαφρως πιο ακριβη. Οι τεχνολογιες ISDN ειναι σαφεστατα πιο καλες.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν αναφέρει πουθενά αυτή η εταιρία αναφορικά με τις αυτόνομες γραμμές της είναι το αν έχεις τη δυνατότητα να συνδεθείς στο internet με μειωμένη χρέωση (κάτι σαν ΕΠΑΚ). Επειδή ακριβώς δεν αναφέρεται τίποτα, είχα υποθέσει όταν έψαξα το θέμα ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλείς το γεωγραφικό νούμερο του ISP σου (210...) και να χρεώνεσαι σαν αστική κλήση.

Σήμερα έμαθα ότι αυτό δεν ισχύει!

Η εταιρία παρέχει PSTN σύνδεση στο internet, χωρίς επιπλέον μηνιαίο πάγιο, και με χρεώση σαν τη χρεώση του ΕΠΑΚ του ΟΤΕ. Καλείς ένα νούμερο 212... που είναι δικό της αλλά δε σε χρεώνει ως αστική κλήση αλλά ως κλήση ΕΠΑΚ.

Νομίζω ότι το internet με χρέωση ΕΠΑΚ χωρίς μηνιαίο πάγιο ενδιαφέρει όσους σκέφτονται το ενδεχόμενο να μεταπηδήσουν στην εταιρία, και κακώς δεν το αναφέρει, γιατί έτσι χάνει πελάτες που νομίζουν ότι αν συνδεθούν με αυτή θα πρέπει πληρώνουν το internet με αστική χρέωση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν αναφέρει πουθενά αυτή η εταιρία αναφορικά με τις αυτόνομες γραμμές της είναι το αν έχεις τη δυνατότητα να συνδεθείς στο internet με μειωμένη χρέωση (κάτι σαν ΕΠΑΚ). Επειδή ακριβώς δεν αναφέρεται τίποτα, είχα υποθέσει όταν έψαξα το θέμα ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλείς το γεωγραφικό νούμερο του ISP σου (210...) και να χρεώνεσαι σαν αστική κλήση.

Σήμερα έμαθα ότι αυτό δεν ισχύει!

Η εταιρία παρέχει PSTN σύνδεση στο internet, χωρίς επιπλέον μηνιαίο πάγιο, και με χρεώση σαν τη χρεώση του ΕΠΑΚ του ΟΤΕ. Καλείς ένα νούμερο 212... που είναι δικό της αλλά δε σε χρεώνει ως αστική κλήση αλλά ως κλήση ΕΠΑΚ.

Νομίζω ότι το internet με χρέωση ΕΠΑΚ χωρίς μηνιαίο πάγιο ενδιαφέρει όσους σκέφτονται το ενδεχόμενο να μεταπηδήσουν στην εταιρία, και κακώς δεν το αναφέρει, γιατί έτσι χάνει πελάτες που νομίζουν ότι αν συνδεθούν με αυτή θα πρέπει πληρώνουν το internet με αστική χρέωση.

Δε γνωρίζω κάτι τέτοιο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία παρέχει PSTN σύνδεση στο internet, χωρίς επιπλέον μηνιαίο πάγιο, και με χρεώση σαν τη χρεώση του ΕΠΑΚ του ΟΤΕ. Καλείς ένα νούμερο 212... που είναι δικό της αλλά δε σε χρεώνει ως αστική κλήση αλλά ως κλήση ΕΠΑΚ.

 

Eγώ όμως στο http://www.teledome.gr/%28B1D6B0319C9D82D1AF51A87770033EE854E83522E6E15DE7%29/ecportal.asp?id=1701&nt=18

Αλλα βλέπω!! ΑΣΤΙΚΗ χρέωση λέει κι ΟΧΙ ΕΠΑΚ..Attention plz :X

Link to comment
Share on other sites

Eγώ όμως στο http://www.teledome.gr/%28B1D6B0319C9D82D1AF51A87770033EE854E83522E6E15DE7%29/ecportal.asp?id=1701&nt=18

Αλλα βλέπω!! ΑΣΤΙΚΗ χρέωση λέει κι ΟΧΙ ΕΠΑΚ..Attention plz :X

Κοίτα να δεις, που έφαγα το site της χτες βράδυ για να επιβεβαιώσω αυτό που έγραψα και δεν το έβρισκα...

Εσύ πρόσεχε. Μιλάμε για τις αυτόνομες γραμμές.

Εγώ βλέπω ότι η χρεώση είναι την ημέρα 0,0058 €/λεπτό και το βράδυ 0,0029 €/λεπτό, δηλαδή ακριβώς όσο και ο ΕΠΑΚ. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, που έφαγα το site της χτες βράδυ για να επιβεβαιώσω αυτό που έγραψα και δεν το έβρισκα...

Εσύ πρόσεχε. Μιλάμε για τις αυτόνομες γραμμές.

Εγώ βλέπω ότι η χρεώση είναι την ημέρα 0,0058 €/λεπτό και το βράδυ 0,0029 €/λεπτό, δηλαδή ακριβώς όσο και ο ΕΠΑΚ. :!:

 

Αναφέρεσαι αποκλειστικά για αυτόνομες γραμμές Teledome..Δεκτό :rolleyes:

Αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι τόσο καλός "κράχτης" για να πάμε Teledome ώστε να χρεωνόμαστε μόνο το EΠΑΚ κι όχι το κόστος για dialup..Αλλά για τους συνδρομητές της, μια χαρά προσφορά είναι πιστεύω! :alien:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εταιρεία εναλακτικής σταθερής που να μπορείς να επιλέξεις έναν αριθμο και να μιλάς μαζί του free εστω και με ένα μικρό πάγιο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εταιρεία εναλακτικής σταθερής που να μπορείς να επιλέξεις έναν αριθμο και να μιλάς μαζί του free εστω και με ένα μικρό πάγιο?

ΟΧΙ δεν υπάρχει κάτι τέτιο

Link to comment
Share on other sites

Οντως η Algonet εχει μια σταθερη ανοδο και εχει αρκετα καλες υπηρεσιες. Βρισκεται και σε πολυ καλο ομιλο εταιρειων και εχει σιγουρο μελλον.
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν χρειάζεσαι την δεύτερη γραμμή δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις το επιπλέον πάγιο. Πληροφορίες πάρε από το 134. Έχε υπόψη σου όμως ότι αφενός ίσως υπάρχει κάποιο τέλος υποβιβασμού γραμμής και αφετέρου ότι αν σου αρέσει η αναγνώριση κλήσης θα πρέπει να την πληρώνεις extra στην PSTN. Κάνε τους υπολογισμούς σου και αποφάσισε.

Έχε επίσης υπόψη σου δύο επιπλέον πράγματα:

Τα DSL modems είναι διαφορετικά για ISDN και PSTN. Οπότε ο υποβιβασμός πρέπει να γίνει πριν πάρεις τον εξοπλισμό και θα χρειαστείς αλλαγή εξοπλισμού αν αλλάξεις γνώμη αργότερα.

Εγώ έχω σύνδεση PSTN με HOL και όταν έχει πρόβλημα μπαίνω μέσω "free" γραμμών 801... Δεν ξέρω αν υπάρχουν προβλήματα με τις DSL και αν θα θελήσεις να κάνεις ποτέ κάτι τέτοιο. Πάντως αν το θελήσεις θα πρέπει να έχεις και PSTN modem αν τελικά υποβιβάσεις τη γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο το αρθρο στο satleo

"Η υπηρεσία ιντερνετ της γαλλικής εταιρείας Neuf Telecom περνά στη νόρμα adsl2+ ώστε να παράσχει στους συνδρομητές της της ταχύτητες που θα φτάνουν τα 20 Mbps. H τιμή της προσφοράς δεν αλλάζει, ώστε να συνεχίσει η παροχή υψηλού bandwidth σε πολύ κόσμο, δηλαδή 14.90 ευρώ τον μήνα με όλους τους φόρους.

Η εταιρεία είχε ξεκινησει εδώ και ένα χρόνο να παρέχει εξοπλισμό συμβατό με adsl2+, θέλοντας να έχει όσο γίνεται περισσότερους δυνητικούς πελάτες, όταν θα ξεκινούσε την υπηρεσία. Η εταιρεία καλύπτει σήμερα 150 πόλεις της Γαλλίας, ήτοι 60% του πληθυσμού και είναι η πρώτη εταιρεία που προτείνει πλέον adsl2+ σε τόσο μεγάλο αριθμό καταναλωτών. Ολοι οι νέοι συνδρομητές της εταιρείας που υπογράφουν για συνδρομή υψηλής ταχύτητας θα λαμβάνουν το μάξιμουμ που μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή τους...δηλαδή μέχρι 20 Mbps! "

 

Τα σχολια ειναι περιτα :cry:

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μονο που εχω παρει και τον εξοπλισμο(πικρα). Ακου λοιπον τι πρεπει να κανεις. Πρεπει να πας στον οτε και να συμπληρωσεις μια αιτηση για αλλαγη της γραμμης απο ISDN σε PSTN.

Θα ερθουν μετα απο λιγο διαστημα οι τεχνικοι στο σπιτι σου και θα σου παρουν το νετμοντ της ISDN και θα σε χρεωσουν 35 ευρω. Στην ουσια αν ενεργοποιησεις την αναγνωριση στην PSTN θα γλιτωνεις 2,50 ευρω τον μηνα δηλ. 5 ευρω στον λογαριασμο σου. (καθε διμηνο) Σε ενα χρονο δηλ. ειναι 60 ευρω. Επισης καλο ειναι οτι θα εχεις παλι τακτοποιημενες της συσκευες σου σε ολο το σπιτι και οχι μονο πανω στο νετμοντ.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σύντομο ανέκδοτο, με πολλά και διαφορετικά νοήματα ως απάντηση σε αυτήν την είδηση, είναι απλό: ΕΛΛΑΔΑ!
Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω απο Σεπτεμβρη μηνα να γινει η αναβαθμιση εδω περα για να μπορεσω να δοκιμασω και εγω adsl2+.

 

Oι τιμες θα μεινουν φυσικα σταθερες,επειδη ειναι Ευρωπη η Γαλλια και τους νοιαζει ο κοσμος να εχει ιντερνετ,οχι μονο να τους περνουν τα λεφτα τους... :rolleyes:

 

Σιγουρα περναν καλα στην Γαλλια,αλλα στην Σουηδια και γενικως στις σκανδιναβικες χωρες ακομα καλυτερα... :whistle:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως το έχουμε παρακάνει λίγο με το εξωτερικό; ΟΚ το είπαμε ότι είναι φθηνότερα (κατά πολύ) αλλά με το να το λέμε και να το ξαναλέμε εδώ μέσα δεν θα αλλάξει τίποτα... Αλλού πρέπει να τα λέμε αυτά... Εδώ λίγο πολύ έχουμε καταλάβει όλοι τι παίζει...

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...