Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το adsl modem μπορείς να το επιλέξεις εσύ. Ο OTE σου προτείνει μια λύση, η οποία σίγουρα δουλεύει με το dslam της περιοχής σου. Μπορείς πάντα να αγοράσεις κάποιο άλλο. Στο συμβόλαιο με τον OTE για την dsl αναφέρεται ρητά, ότι ο πελάτης έχει δικαίωμα επιλογής.

Το adsl modem θα συνδεθεί με το PC που θα παίξει το ρόλο του router όπως θα συνδεόταν με οποιοδήποτε άλλο.

Από τη στιγμή που έχεις μόνο μία IP, θα χρησιμοποιήσεις υποχρεωτικά NAT για το υπόλοιπο δίκτυο. Όλα τα PC θα βλέπουν σαν πύλη το router, ο οποίος θα έχει 2 κάρτες δικτύου με 2 IPs (μία πραγματική και μία local).

Από τη στιγμή που o router ρυθμιστεί/σεταριστεί σωστά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Αν έχεις παραπάνω από μία IPs (16 IP block από otenet), τότε μπορείς να συνδέσεις το dsl modem κατευθείαν στο hub/switch που έχεις και κάθε PC θα έχει τη δική του πραγματική IP.

Σημειώνω ότι, η υλοποίηση webserver με το μικρό upload που έχει η adsl είναι λίγο άσκοπη.

Αν θέλεις extra ασφάλεια, μπορείς να έχεις ένα pc που θα παίζει το firewall (nat, iptables, masqurade, proxy) και να κάνεις πάλι τη δουλειά σου.

Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου και τους τεχνικούς του OTE και του ISP σου ή ζήτα βοήθεια από κάποιον επαγγελματία IT expert (αν δεν έχεις τις γνώσεις, χρόνο, κουράγιο να το κάνεις μόνος σου)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Na min stisei to site pano stin dsl.

Tora kai pros to paron tha dinoun static ip ala se ligo tha tis kopsun.

To idio exei ginei k stin ameriki.

Aloste megalos mpelas k pio akriba einai na exis ston ipologisti su ton server para na ton exis kapu alu

Link to comment
Share on other sites

Το να στήσεις το Site μέσω ADSL δεν είναι και ό,τι καλύερο γιατί το Uplink είναι ελεϊνά μικρό (128 ή 256 kb/sec). Συνεπώς το Site θα σέρνεται... Άσε που δεν είναι καλή ιδέα να έχεις στον ίδιο Server και το Routing και τον web Server... Όσον αφορά DSL modem σου συνιστώ ανεπιφύλακτα DSL Router της Zyxel μια και έχουν πολύ απλό Configuration και σχετικά χαμηλό κόστος.

Μπορεί τα Cisco να κάνουν θαύματα, άλλα τα θαύματα είναι ακριβά και χρειάζεσαι άγιο (Network Administrator) για να τα κάνει για σένα...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

DON έχω 1 σχετικά παρόμοιο πρόβλημα αν μπορείς να βοηθήσεις λέγοντας μου τι συνδέσαν και πως οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Έχω 1 τηλεφωνική γραμμή PSTN που στο σπίτι μπαίνει η γραμμή από το μπαλκόνι (μονοκατοικία) και συνδέεται στο τηλέφωνο της κουζίνας και από κει τραβάω άλλα 2 καλώδια για να συνδέσω 1 τηλέφωνο στο σαλόνι και τον Η/Υ στο υπνοδωμάτιο. Αν τελικά βάλω ADSL τι χρειάζομαι φίλτρα ή διαχωριστή (splitter) και που πρέπει να τα βάλω; Θα χρειαστεί να βάλω καινούρια καλώδια ή χρησιμοποιώ τα ήδη υπάρχοντα; όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί θέλω να κάνω εγώ την εγκατάσταση μπας και γλυτώσουμε κάνα 50άρι...

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση βρέθηκε τελικά; Δεν έχω κλείσει μια εβδομάδα που μετέτρεψα την γραμμή μου σε ISDN και ξαφνικά σήμερα το βράδυ σα να ακούω θορύβους από το netmod. Δε νομίζω να ειναι η θύρα αλλά η ίδια η συσκευή. Εσένα τι σου είπανε; :worry:
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ειδικά τον

Varadero για την πλήρη ανάλυσή του.

Το εν λόγω site δεν έχει φοβερή επισκεψιμότητα προς

το παρόν, οπότε η λύση του Adsl είναι άριστη.

Στην περίπτωση που οι ανάγκες αλλάξουν σίγουρα θα

μπορέσει να γίνει κάποια αναβάθμιση.

Είμαι και εγώ της άποψης όσα πιο λιγότερα services

τρέχουν σε ένα PC τόσο το καλύτερο,

αλλά υπάρχει και οικονομικό "στρίμωγμα" προς το παρόν.

Όπως είπα και πιο πάνω θεωρώ ότι η λύση του NAT είναι

η "καλύτερη", απλά φοβόμουν μήπως δεν μπορέσει να παίξει

λόγο ιδιοτροπίας του Modem που προσφέρει ο ΟΤΕ.

Valerio θα ακολουθήσω την πρότασή σου και θα το

προχωρήσουμε μάλλον με Zyxel. Γνωρίζω πολλά από

Cisco εξοπλισμό, αλλά επίσης γνωρίζω και το "δυσανάλογο"

κόστος τους.

Θα σας ενημερώσω για το πώς θα πάνε τα πράγματα.

Χίλια ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθειά σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Με τη γραμμή ISDN μπορώ να είμαι internet και να μιλάω στο τηλέφωνο λέει ο ΟΤΕ. Με χρεώνει διπλά όμως; Αν παίρνω εγώ τηλέφωνο είναι εντάξει , αλλά άμα με παίρνουν τι ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Χρεώνεσαι ξεχωριστά για κάθε μια από τις δύο γραμμές όταν παίρνεις τηλέφωνο. Όταν σε παίρνουν δεν χρεώνεσαι φυσικά.
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

φιλοι βοηθηστε με καθοτι πρωταρης σ'αυτα

εχω συνδεση ISDN 64 σπιτι και γραφειο.Καλα μεχρις εδω.

Με εζωσαν και μενα τα φιδια για ADSL :D

Tα ερωτηματα ειναι τα εξης

1) αν βαλω ADSL σπιτι , στο γραφειο μπορει να μεινει το ISDN 64 η οχι ?

πρεπει και εκει να μπει ADSL ?

2) αν εχω ADSL σπιτι απο το γραφειο πως θα μπαινω ? απο το ISDN αν γινεται να το κρατησω η απο απλη PTSN ? και αφου με ADSL ειναι συνεχως ''μεσα'' πως θα μπαινω ''και '' απο το γραφειο ??

3) γινεται να κρατησω και σπιτι και γραφειο ISDN και να βαλω σπιτι ADSL επισης ? Και με τι θα μπαινω ?

4) αν παλι βαλω σπιτι ADSL και καταργησω την ISDN σπιτι, γινεται στο γραφειο να παραμεινει η ISDN ? και παλι το ερωτημα θα γινεται απο το γραφειο να μπαινω με ISDN ?

5) σκεφτηκα επισης αν απο το γραφειο γινεται να μπαινω στου σπιτιου το ADSL μεσω ''PC Anywhere'' ?? διοτι router απο σπιτι εως γραφειο, 6 χλμ., νομιζω δεν παιζει με τιποτα ετσι :o

6) τελος η λυση ISDN 128 εναντι ADSL 384 παιζει στην περιπτωση μου η οχι ? και εννοω και οικονομικα ?

Σας ζαλισα σιγουρα αλλα προσπαθησα να σας μπασω στο προβληματισμο μου :'(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζα οτι η εταιρια αυτη παει για κλεισιμο...

Μα καλα ποιους νομιζουν οτι κοροιδευουν με το ρυθμο χρεωσης της υπεραστικης (ανα 24,9'' οπως ο ΟΤΕ)?

Φαινεται η Algonet δεν ειδε τιμες και ρυθμους χρεωσης ανταγωνισμου πριν προβει σε αυτες τις μειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μείωση είναι καλοδεχούμενη.

Πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία που δεν έχει χρέωση της αστικής ανα λεπτό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Η κάθε μείωση είναι καλοδεχούμενη.

Πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία που δεν έχει χρέωση της αστικής ανα λεπτό! ;)

 

 

Αλλά ανα τι δευτερόλεπτο; Γιατί εγώ ανα λεπτό τις βλέπω τις χρεώσεις... :confused: :worry:

 

Εκτός αν εννοείς υπέραστικής...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον haforce

 

na rwtisw ki egw kati? pws mboroume na doume se pc poso xrewnesai ana klisi apo to Netmod se grammi ISDN? :!: Auti i ipiresia einai arketa xrisimi...

 

 

Είτε με ISDN συσκευή που υποστηρίζει εμφάνιση πληροφοριών χρέωσης, είτε μέσω PC από το Hyperterminal χρησιμοποιώντας τις εντολές

ats89=4

και

atch?

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το netmod με την usb sto pc moy, κανονικα με τους drivers απο το cd τις Intracom.

 

Κανω κανονικα συνδεση στο ιντερνετ με τον ISP μου και ολα ο.κ

 

Οταν κλεινω το pc μου και καποια στιγμη χρειαστω να το ανοιξω για να κανω συνδεση με το ιντερνετ, μολις παταω το κουμπι ΣΥΝΔΕΣΗ μου βγαζει ενα μηνυμα μετα απο λιγο οτι και καλα "Δεν εντοπιστηκε εγκατεστημενο μοντεμ".

 

Ενω το μοντεμ ειναι κανονικα δηλωμενο στην καρτελα μοντεμ απο τον πινακα ελεγχου.

 

Και οπως καταλαβαινετε καθε φορα το κανω καταργηση το νετμοντ και μετα ξαναβαζω τους drivers για να το εγκαταστησω για να μπορεσω να συνδεθω.

Αυτο ειναι φρικη :mad:

 

Του εχει τυχει κανενος αυτο το προβλημα που να το εχει λυσει?

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον brekastro

 

και προς αστικά ανά 24,9 δευτ. :D

 

 

Εγω σχολίασα την ανωτέρω φράση.

Δεν νομίζω οτι αναφέρεται χρέωση ανα λεπτό :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις σε όλα αυτά υπάρχουν στο FAQ που έχει στο site του OTE για την adsl: http://www.ondsl.gr

 

ADSL γραμμή βάζεις όπου θέλεις. Η adsl δεν καταργεί την υπάρχουσα γραμμή σου. Είναι adsl over isdn/pstn ανάλογα με τι έχεις ήδη.

Αν έχεις account από otenet, μπορείς να μπαίνεις στο internet και από απλή γραμμή, αν δεν είσαι στο χώρο όπου έχεις την dsl γραμμή, αρκεί να μην χρησιμοποιούνται ταυτόγχρονα και οι δύο.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

φιλε varadero ευχαριστω για την υποδειξη

μου λυθηκαν καποιες απο τις αποριες μου, αλλα οχι ολες

5) θα μπορω απο γραφειο πχ να μπαινω στου σπιτιου το ADSL μεσω ''PC Any where'' :!:

6) επειδη οι ωρες που μπαινω ειναι δυο-τρεις ωρες ημερησιως η λυση ISDN 128 εναντι ADSL 384 ποια ''παιζει'' περισσοτερο για την περιπτωση μου :(

αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το χρειάζεσαι το pc-anywhere.

Κάντο ως εξής :

1.)Πάρε μια adsl 384 dynamic .

2.) Γράψου σε μια υπηρεσία μεταροπής της dynamic ip adress σε static π.χ. dynamic dns ή no-ip.com . Αυτές οι υπηρεσίες , μέσα από ένα πρόγραμμα που εγκαθιστούν στο λειοτυργικό ,και τρέχει στο backround , ουσιαστικά μετρατέπουν την dynamic διεύθυνση σε static.

3.) στείσε στο μηχανάκι που έχει την dsl έναν ftp server (π.χ. bullet proof).

4.) μπάινεις από οποιονδήποτε υπολογιστή θέλεις στο σύστημά σου.

 

Αν μπορείς να έχεις dsl με στατική διεύθυνση , τότε γλιτώνεις το βήμα 2.

Να έχεις υπόψη σου ότι η στατική διεύθυνση σε dsl είναι πράγμα αρκετά έως πολύ επικύνδυνο . Άρα πρέπει οπωσδήποτε ο router να έχει καλό firewall(σε επίπεδο hardware) , οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να πας σε λύσεις επαγγελματικές δηλ. λύσεις cisco , οπότε μιλάμε για τιμές από 400 ευρώ και πάνω .

ελπίζω να βοήθησα ,

Link to comment
Share on other sites

vangeli

δεν καταλαβα με το ftp server πως θα παιρνω την οθονη εφοσον θαναι σαν file server ? θα δω και το bullet prof :)

Link to comment
Share on other sites

Exw to panasonic kx-tcd450 kai enw stin arxi kanonika mou emfanize tous arithmous afton pou me pernun me 210XXXXXXX meta apo ligo kero arxise na mou ta emfanizei os 0210XXXXXXX me apotelesma na prepei na ksanapernw to moumero xoris miden mprosta.Otan o arithmos pou me kalei einai apothikevmenos sti mnimi tou tilefonou to vgazei kanonika se ola ta alla emfanizei afto to provlima ksereis kaneis ti mporei na fteei?Thanks
AC/DC
Link to comment
Share on other sites

Φίλε megalos σαν να διαβάζω τις ίδιες ερωτήσεις που εχω/είχα και εγώ.

 

Ακριβώς τά ίδια ερωτήματα και εγω με ενδειαφέρει να έχω πρόσβαση μέσω Pcanywhere ή laplink και της ADSL για να γλιτώσω τόσο τις πολύ υψηλές χρεώσεις του dialup χωρίς ΕΠΑΚ, όσο και τις αργές ταχύτητες του 56k modem.

 

Υπάρχουν δύο λύσεις που έχω σκεφτεί:

 

1) Η ADSL σύνδεση στο γραφείο ανοίγει και πέρνει ενα IP address. Αυτό λογικά παραμένει το ίδιο όσο η σύνδεση δεν κλέισει/πέσει. Ετσι δεν είναι? Αρα όσο μένει ανοικτή εσύ γνωρίζεις το IP και μπορείς στο δικό σου pcanywhere στο σπίτι να δώσεις την διεύθυνση αυτή.

 

2) τώρα μπορείς απο το σπίτι να μπείς στο internet μέσω ISDN ή ADSL. H Adsl παροχή σου επιτρέπει να μπείς και με dialup.

 

3) Γνωρίζοντας την IP του γραφείου σου θα μπορέσεις να βρείς τον Host που τρέχεις εκεί.

 

4) Αν πάλι έχει πέσει η διακοπει η σύνδεση του γραφείου και έχει πάρει μια νεα IP, μπορείς να μπέις με dialup pcanywhere remote στο γραφείο και απλά να δείς ποιά είναι η νέα IP που εχει δωθεί.

 

5) An εχεις βάλει firewall στο γραφείο ίσως να παιδευτείς να το σετάρεις για να σε αφήνει να μπαίνεις αν απο το σπίτι εχεις και εκεί dynamic IP.

 

6) Το μεγάλο πρόβλημα με ADSL σε χρήση remote management ειναι το γεγονός της assymetrical γραμμής που έχει μόνο 128 upload. Αυτό είναι μαλλον φτιαγμένο για να πουλάει ο ΟΤΕ και καμια μισθωμένη γραμμούλα!!!! Μόνο ή Vivodi δίνει symmetrical αλλά με γραμμή που θα σου βάλει η ίδια και με ενοίκιο μόνο για την γραμμή κοντά στα €110 τον μήνα!!

 

Με το ftp δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε δουλειά εκτός αν θέλουμε μόνο να ανεβάσουμε/κατεβάσουμε κανα αρχείο.

 

Τι να κάνουμε πάντως εχω κάνει τεσερις αιτήσεις 2 στον Πειραιά και 2 στην Κηφισιά και όλες "παγώσανε" ή ακυρωθηκανε λόγω οπτικής ίνας στον Πειραιά και λόγω πόρτας στην Κηφισιά...

 

Κοινώς έφαγα πόρτα και μου κάτσανε οι οπτικές ινες στο στομάχι.....

 

Dream_GR

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...