Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό και μόνο λέει πολλά για το πώς η OTEnet έχει τόσους πελάτες.

Προσωπικά θεωρώ όποιον μπαίνει στο internet με ΟΤΕΝΕΤ πρόβατο με όλη τη σημασία της λέξης και αν κάποιος αισθάνεται ότι τον προσέβαλα να το συζητήσουμε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sovjohn (18 Νοέ. 2004 , 20:23)

 

...Η ερώτηση είναι απλή...Τι γίνεται με το θέμα? Γιατί θεωρώ σημαντική τη μέρα που θα μπορεί κάποιος να πάρει το 210 του (ή το 2310 του ή οτιδήποτε) και να το πάει σε άλλη εταιρία πλην του ΟΤΕ...

 

 

Προσωπικά δε θεωρώ ότι αυτή είναι η μέρα που θα αλλάξει τη σταθερή τηλεφωνία στην Ελλάδα.

Θεωρώ ότι το μπαμ θα γίνει τη μέρα που μια σοβαρή εταιρία (βλ. Forthnet ή έστω Tellas) θα μπει στο παιχνίδι της ανεξάρτητης παροχής υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας με οποιονδήποτε τρόπο (είτε με απευθείας γραμμή σταθερού είτε με VoIP όπως η Vivodi), και αυτό γιατί αυτές οι εταιρίες έχουν τη δυνατότητα να υποστηρίξουν σοβαρά μια τέτοια υπηρεσία από τεχνική άποψη αλλά και να πιέσουν τον ΟΤΕ να προχωράει τις αιτήσεις τους για LLU (σε αντίθεση με την έρμη τη Vivodi που δεν κάνει τίποτα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενα απολυτως καλωδιο. Θα κανεις την αιτηση σου εκει που θα την κανεις τελος παντων και θα δωσεις το νουμερο του τηλεφωνου (του δικου σου) για την ADSL. Θα σ'ενημερωσουν οτι ειναι ετοιμη η γραμμη και αν εχεις παρει το Modem/router απο τον ΟΤΕ θα σου ερθουν να το περασουν και θα σου φερουν κι ενα splitter/filter για την συσκευη του τηλεφωνου σου, ετσι απλα δεν θελει τπτ αλλο, μια συνδεση μετα

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω απ'οταν εψαχνα για Satellite internet Ποτε δεν ειδα κατι για αμφιδρομη επικοινωνια (δηλαδη να κανει upload μεσω δορυφορου).Και οσο για το αλλο θεμα, της γραμμης και της χρεωσης ΕΠΑΚ, δεν μπορεις να κανεις τιποτα εαν παρεις Sat Internet. Παντως θα σου προτεινα να το ψαξεις για την xDSL.Πολυ πιθανον να μην σε καλυπτει η ADSL αλλα κοιτα στην Vivodi, βαλε τον αριθμο σου, μπορει να σε καλυπτει η SDSL (SymmetricDSL) με ισο upload-download. Βεβαια ειναι και ακριβο.Παντως αμα τελικα δεν βαλεις SAT, κανε αιτηση για DSL Και περιμενε κανα χρονο,μπορει να κανουν κατι...

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επισημασμένο θέμα για την vivodi! ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος doctor-gio (18 Νοέ. 2004 , 18:48)

 

ela re file pos kaneis etsi...den ftaite eseis...alla o ote pou sas efere isdn k dsl....an den ta eihe katholou tha paraponiosoun tora?ohi vevaia...akou ekei....mou theloune k dsl oi tsopanides

να εκφράζεσαι καλύτερα ;)

 

 

Το πρόβλημα αυτό με τον ΟΤΕ είναι υπαρκτό.

 

Αυτό που δεν ξέρω εγώ, είναι τί γίνεται αν έχεις isdn γραμμή, βάλεις adsl και μετά ζητήσεις να γίνει pstn...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

mou to eipan hwris na to rwtiso. malista i mia ypallilos den katalabaine ti tis zitousa kai nomize oti ithela na kanw ayto pou les.

ayto pou ginetai einai to eksis. bazeis dsl. meta bgazeis dsl, koveis tin ISDN kai ksanabazeis DSL. oso paralogo kai an akougetai ayto mou eipe i ypallilos, kai an krinw kai apo ta alla, mallon etsi tha ginetai.

kai bebaia yparxei kai to thema tou modem. an pareis modem gia DSL over ISDN meta mporeis na to... ehmmm as ekfrastw kalytera... meta tha sou meinei amanati...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Αμφίδρομη επικοινωνεία γίνεται (το έχω κάνει) αλλά με δορυφορικό τηλέφωνο, πράγμα που σημαίνει οτι είναι αρκετά ακριβό.

 

Οι ταχύτητες ήταν όμοιες με ISDN κουτσουρεμένες κατα 5kb περίπου (δηλαδή δεν έχει 64kb αλλά 58 περίπου). Υπάρχει και αντίστοιχη υπηρεσία με ογκοχρέωση.

 

Μου φένεται οτι έχουν στα σκαριά και τηλέφωνο που θα δουλεύει στα 150kb περίπου. Όλα αυτά όμως είναι πολύ ακριβά...

 

Για μισθωμένη γραμμή σκέφτικες?

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι υπάρχουν ολοκληρωμένες αμφίδρομες λύσεις χωρις τη χρήση οποιουδήποτε τηλεφώνου...

 

Τουλάχιστον στην προπέρσινη COMDEX υπήρχε σχετικό περίπτερο με πολύ καλές ταχύτητες και αυτό με ένα πιατάκι με κατάληλο LNB. Δεν θυμάμαι δυστυχώς λεπτομέριες καθώς οι τιμές ήταν απαγορευτικές για ιδιώτες...

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κατι μου λεει οτι πλεον γνωριζοντας το προβλημα χωρητικοτητας που εχουν , δεχονται μεν τις αιτησεις αλλα τις καθυστερουν οσο ειναι δυνατον ωστε να αυξησουν οσο το δυνατον περισσοτερο (χεσε μεσα πολυχρονη...) την χωρητικοτητα τους στο μεσοδιαστημα .

 

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι το απο ποτε αρχιζει η εξαμηνη υποχρεωτικη συνδρομη αν εχεις επιλεξει κατι τετοιο βεβαια .

Κατι μου λεει οτι αρχιζει απο την ημερα που τελικα θα παραδοθει και θα αρχισει να λειτουργει η γραμμη σου .

 

Κοινως... και τα 35 ευρω σου παιρνουν , και σε βαζουν να περιμενεις οσο θελουν μεχρι να σου φερουν την γραμμη και εσυ περιμενεις γιατι εχεις δωσει τα λιγα με 35 ευρω αλλα δεν παυουν να ειναι ενα ποσο .

 

Τελικα το εχει βρει η Vivodi να τα ριχνει ολα στον ΟΤΕ ...

Δεν μας εχει πει ομως γιατι αφου ο ΟΤΕ δεν ειναι συννεπης , δεν σταματουν και αυτοι να δεχονται νεους συνδρομητες .

Τα 35 ευρω ειναι λιγα .

Τα 35 ευρω απο 1000 νεους συνδρομητες ειναι 35.000 ευρω ...

 

Τελικα ναι , ειναι γελοιοι και ακομα πιο γελοιο ειναι το να νιωθουν ασφαλης οταν κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους εεεε... συγνωμη , τον ΟΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

http://www.com2net.gr

partous ena tilefono i stiltous ena mail...

gia taxitites an thimame prin arketa xronia dinan 128kbps

 

 

dustixos den thimame leptomeries giati den to eixa ego alla enas gnostos...

(pantos me mia kali simfonia mporeis na glitoseis diafora )

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καποιος πωλητης λαμογιο που τρεχει να μαζεψει προβατα και λεει οτι ναναι για να σε γραψει ?

 

Αν δεν υπογραψεις κι εσυ τιποτα τοτε κανε το.. Πλακα θα εχει..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

 

σκεφτομαι να βαλω adsl στο σπιτι μου αλλα λογο οτι η γυναικα μοθ φωναζει δεν θελω να φαινετε στον λογαριασμο του ΟΤΕ η πληρωμη της γραμμης.

 

η μια σκεψη μου ειναι adsl in a box απο την forthnet

αλλα γινετε το εξης παραλογο...

απο την σελιδα του ΟΤΕ μου βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμο στο τηλεφωνο μου αλλα απο την forthnet που πηρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι δεν εχουνε πορτες.

 

αρα απο οσο καταλαβαινω ο ΟΤΕ εχει αλλα δεν δινει στην forthnet.

 

 

η αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι η vivodi.

θελω να κρατησω κανονικα την τηλεφωνικη μου γραμμη στον ΟΤΕ και απλος να εχς adsl απο την vivodi που και αυτη παρεχει στο τηλεφωνο μου. την γραμμη (οχι ton ISP) παλι στον οτε θα τον πληρωνω?

 

εχει καποιος μια λυση για να μην πληρωνω παγια μεσο ΟΤΕ??

 

σας ευχαριστω

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinhtomania (22 Νοέ. 2004 , 02:24)

 

εχει καποιος μια λυση για να μην πληρωνω παγια μεσο ΟΤΕ??

 

 

Μα ανέφερες ήδη 2! ;)

Πρώτη λύση η Vivodi. Στη συνιστώ, αλλά μη με κυνηγάς αν πάρει πάνω από μήνα η εγκατάσταση.

Δεύτερη λύση, μέσω ΟΤΕ, αλλά κάνοντας την αίτηση σε κάποιον ISP. Tότε θα τα πληρώνεις όλα σε αυτόν.

Τρίτη λύση το in a box της forthnet και το αντίστοιχο πακέτο της HOL.

 

Eσύ αποφασίζεις. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

E tote egw sta8hka akomh pio atuxos...to SP2 einai perasmeno edw kai kairo...to msn einai stis exaireseis tou firewall kai akomh to idio problhma. Mhpws 8umasai ti allages ekanes ston upologisth sou peran ths egkatastashs tou SP?

 

SHMEIWSH: Me to teleutaio Yahoo msgr h sunomilia pragmatopoieitai K-A-N-O-N-I-K-A

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Pioneer (18 Νοέ. 2004 , 20:37)

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιες εταιρείες συμφέρουν για κλήσεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ προς κινητά?

 

Οι κλήσεις θα είναι σχετικά μικρής διάρκειας (έως 10λεπτο, με μέση κλήση γύρω στα 4 λεπτά).

 

 

Μία συμφέρουσα πρόταση, με πολύ καλή φωνητική ποιότητα, έκπτωση στις κλήσεις μετά τα 4 λεπτά, εμφάνιση πάντα του αριθμού του καλούντα και δωρεάν εξόφληση λογαριασμού είναι η Q.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να με ενημερωσει ενας κατατοπισμενος σε θεματα τηλεφωνιας στο θεμα της ποιοτητας ηχου των κλησεων απο τις γνωστες εναλλακτικες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας. επαναλαμβανω οσον αφορα την ποιοτητα ηχου της κλησης και της ταχυτητας πραγματοποιησης της. επισης ποιες εχουν on-line παρακολουθηση λογαριασμου
Link to comment
Share on other sites

Τελλας, δεν καταλαβαινεις διαφορα σε σχεση με τον ΟΤΕ. Καποιοι λενε και για Q, δεν εχω προσωπικη εμπειρια ομως :)

 

E-Billing εχει η Vivodi.

Link to comment
Share on other sites

Με την Q όντως δεν καταλαβαίνεις διαφορά, επίσης η Q δείχνει πάντα τον αριθμό σου στον καλλούμενο.

Ε-billing έχουν η Vivodi και η Forthnet σίγουρα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Τι γίνετε επιτέλους με το ιδιόκτιτο δίκτυο? Εδώ και καιρό δεν υπάρχει κάλυψη(terpithea) και ακόμα περιμένω/νουν και άλλοι για κάλυψη! Πως κατασκευάζει το δίκτυο της? Με γρανάζια? :lol: ? Δεν έχει παρουσιαστεί κάποια αναβάθμιση δικτύου εδώ και καιρό! Και ανησυχώ! (Τι παίζει? Anyone who knows?)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...