Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από προηγούμενα posts φαίνεται ότι το παιδί τους προηγούμενους μήνες έψαχνε για μεταπτυχιακό ΜΒΑ. Οπότε κι αυτουνού μπορεί να του τα είπανε. :)

 

Ψάχνω για ΜΒΑ σε κάποιο κολλέγιο, όχι επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος απλά θέλω να γράψω στο βιογραφικό μου και άλλο ίδρυμα....Το bachelor το έκανα στο NYC.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάχνω για ΜΒΑ σε κάποιο κολλέγιο, όχι επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος απλά θέλω να γράψω στο βιογραφικό μου και άλλο ίδρυμα....Το bachelor το έκανα στο NYC.

 

A OK. Εγώ απλά υπέθεσα ότι αυτά που έγραφες για το NYC τα ήξερες από την έρευνα που έκανες για το ΜΒΑ. Τίποτα άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

To ptuxio tou Deree paidia oute ston idiwtiko tomea to anagnwrizoun isaksia..Tis ksaderfis mou sugekrimena pou eixe teleiwsei kati me management k douleuame stin idia trapeza tis to epiasan se vathmo IEK.Krima alla etsi einai..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; :confused:

 

τί δηλαδή μάνα μου;

αυτό έχει αποφασιστεί ήδη.εδώ και 10 χρόνια και συμφέρει την ελλάδα λόγω πολλών παραγόντων.

το διάβαζα στις εφημερίδες από όταν πήγαινα γυμνάσιο-τεε. και το τεε μου το τελείωσα το 2000.

δεν είναι νέο αυτό.

απορώ για τον ντόρο που γίνεται.

έλεος πια.

με τα πολιτικά τους. πόσα λάθη μπορεί να φέρει η εκάστοτε κυβέρνηση, για να ανοίξουν και τα ιδιωτικά.

διαβάστε καμμιά εφημερίδα και κλείστε την τηλεόραση,

έχει γίνει τραγικό το όλο.

και επειδής μονολογώ.

απορώ δηλαδή. για αυτούς που κάνουνε πορίες νομίζοντας οτι θα πετύχει.

αφού είναι απόφαση της Ε.Ε δεν πα να βγούνε και γυμνοί επάνω σε άλογα στο σύνταγμα;

ποσώς τους νοιάζει. θα γίνει. δεν πα να αυτοκτονήσουνε παιδιά; θα γίνει.

διαβάζεται τραγικό αυτό που γράφω;

ε μπορεί να χαρακτηριστεί και έτσι.

έτσι όμως είναι!

θα ανοίξουνε θέλουνε δεν θέλουνε κάποιοι. και όπως προ είπα; αυτό έχει αποφασισθεί ήδη! η ψήφος στην βουλή είναι απλά για τα μάτια του κόσμου.

και το νομοσχέδιο είανι ήδη έτοιμο εδώ και 7 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι απόφαση της Ε.Ε

Μηπως θα μπορουσες να μας πεις ποια ειναι αυτη η περιφημη αποφαση της ΕΕ και τι ακριβως λεει? :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να μας πεις ποια ειναι αυτη η περιφημη αποφαση της ΕΕ και τι ακριβως λεει? :wacko:

 

Προφανώς εννοεί την οδηγία που ο Dead Angel έχει ποστάρει στο forum με τις πανεπιστημιακές καταλήψεις;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί την οδηγία που ο Dead Angel έχει ποστάρει στο forum με τις πανεπιστημιακές καταλήψεις;

Αυτη η αποφαση που πιστευεις οτι εννοει (36/05) αναφερεται στην αναγνωριση των επαγγελματικων δικαιωματων των πολιτων χωρων μελων της ΕΕ. Δεν υπαρχει καμια αποφαση της ΕΕ για ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων οπως αναφερει η libido και καλο θα ειναι να μη λεμε οτι μας κατεβαινει στο κεφαλι. Η ερωτηση μου παντως εξακολουθει να ισχυει και αναμενω απαντηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αποφαση που πιστευεις οτι εννοει (36/05) αναφερεται στην αναγνωριση των επαγγελματικων δικαιωματων των πολιτων χωρων μελων της ΕΕ. Δεν υπαρχει καμια αποφαση της ΕΕ για ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων οπως αναφερει η libido και καλο θα ειναι να μη λεμε οτι μας κατεβαινει στο κεφαλι. Η ερωτηση μου παντως εξακολουθει να ισχυει και αναμενω απαντηση.

 

Το γνωρίζω (αφού άλλωστε το έχουμε αναλύσει διεξοδικά στο άλλο θέμα) απλά ο πολύς κόσμος όταν αναφέρεται σε "ιδιωτικά" εννοεί (και) την αναγνώριση των παραρτημάτων των ξένων πανεπιστημίων (ή τελοσπάντων των δικαιωμάτων των αποφοίτων τους). Εγώ την αντιλαμβάνομαι τη διαφορά, αλλά και στο άλλο θέμα όπως θα έχεις δει (dead και άλλοι) τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.

 

Τέσπα θα σταματήσω να πετάγομαι και θα αφήσω τη libido να απαντήσει για την πάρτυ της. :)

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω (αφού άλλωστε το έχουμε αναλύσει διεξοδικά στο άλλο θέμα) απλά ο πολύς κόσμος όταν αναφέρεται σε "ιδιωτικά" εννοεί (και) την αναγνώριση των παραρτημάτων των ξένων πανεπιστημίων (ή τελοσπάντων των δικαιωμάτων των αποφοίτων τους). Εγώ την αντιλαμβάνομαι τη διαφορά, αλλά και στο άλλο θέμα όπως θα έχεις δει (dead και άλλοι) τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.

 

Τέσπα θα σταματήσω να πετάγομαι και θα αφήσω τη libido να απαντήσει για την πάρτυ της. :)

No problem :) αν απαντησει παντως, ας μας πει και για το νομοσχεδιο που ειναι ετοιμο εδω και 7 χρονια καθως και για τη ψηφο στη βουλη που ειναι για τα ματια του κοσμου. Τι εννοει μ αυτα που λεει, γιατι προσωπικα δε καταλαβαινω τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Τα κολλέγια εντός του καλοκαιριού θα αναγνωριστούν επαγγελματικά ως πανεπιστήμια ανώτερης εκπαίδευσης....

 

Προφανως κατι αλλο θελεις να πεις δεδομενου οτι πανεπιστημια μεσης η κατωτερης εκπαιδευσης δεν υπαρχουν. Μαλλον θελεις να πεις οτι τα πτυχια που παρεχουν τα κολλεγια, θα αναγνωριζονται και οι κατοχοι τους θα εχουν επαγγελματικα δικαιωματα, ενω μεχρι τωρα δεν ειχαν. Αυτο ναι, θα γινει γιατι ειναι ντιρεκτιβα της ΕΕ. Δεν ειναι ομως γνωστοι οι οροι και οι προυποθεσεις, οπως και δε πιστευω οτι ενας πτυχιουχος ΚΕΣ η κολλεγιου, θα εχει ξαφνικα τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα μ εναν αποφοιτο του ΕΜΠ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν σπουδασεις στο εξωτερικο εντος ε.ε. κ ρθεις δεν εχεις ισα δικαιωματα?-απο τα περισσοτερα Uni-

μην λετε οτι θελετε ρε παιδια...

 

 

πηγαιντε καντε μια ερωτηση σε τοπικ με κααληψεις κ θα δειτε οτι δεν ξερουν καν τις διαφορες οι περισσοτεροι....μεταξυ ιδρυση ιδιωτικων ελληνικων πανεπιστημιων κ παραρτηματων.

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν σπουδασεις στο εξωτερικο εντος ε.ε. κ ρθεις δεν εχεις ισα δικαιωματα?-απο τα περισσοτερα Uni-

μην λετε οτι θελετε ρε παιδια...

 

Δεν έχεις - από τη στιγμή που πρέπει για να πάρεις ισοτιμία να δώσεις τα μαθήματα που θα σου βάλει ο ΔΟΑΤΑΠ πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ.

 

Πχ ένας πολιτικός μηχανικός από το ΕΜΠ μπορεί να γραφτεί απευθείας στο ΤΕΕ. Ένας πολιτικός μηχανικός απο το Imperial πρέπει να δώσει μαθήματα. Εγώ αυτό δεν το ονομάζω ίσα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το πανεπιστημιο με αγγλια μερια παιζει θεμα με τα χρονια διαφορας με Ελλαδας στην ιατρικη κ αρχιτεκτονικη-πολ.μηχανικος

.παντως ενα παληκαρι απο Οxford εδωσε στο δικατσα μονο την πτυχιακη που χε κανει στην αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Akousate pote tha anagnwristoun???

 

Σήμερα άκουσα στην tv ότι πέρασε αυτό το νομοσχέδιο...

 

 

btw Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, ποια αναγνωρισμένα υπάρχουν που να προσφέρουν και μεταπτυχιακά;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα ιδιωτικα πανεπιστημια και τα κολεγια ειναι ξεκαθαρο. Αν θελεις να γινεις γιατρος, μηχανικος, δικηγορος κτλ να βαλεις τον κ..λο σου κατω και να διαβασεις στις πανελληνιες. Ενα απο τα λιγα καλα που εχει το Ελλαδισταν ειναι οι πανελληνιες οπου οι καλοι περνανε στις παραπανω σχολες και οι κακοι σε αλλες ή πουθενα. Πως γινεται συμμαθητες σου που τρομαξαν να βγαλουν το σχολειο να ερχονται με διδακτορικα απο κωλεγια της Αγγλιας. Δεν γινεται να εγιναν ξαφνικα ιδιοφιυες εκτος αν γινονται θαυματα. Μην τα ισοπεδονουμε ολα. Ξερουμε ολοι πως βγαινει η συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα τα μπουρ..λα. Ετσι βγηκαν και γιατροι απο Βουλγαριες και Ρουμανιες οπως ο Καραφωτης και ευτυχως το καταλαβε και ο ιδιος οτι δεν ηταν και το εριξε στο τραγουδι.

Οσο αφορα το νομοσχεδιο που η κυβερνηση περασε κουτοπονηρα καλοκαιριατικα να δουμε τι θα γινει απο Σεπτεμβη που θα ανοιξουν οι σχολες. Παντως οι συλλογοι τουλαχιστων των μηχανικων και των γιατρων δηλωσαν οτι δεν θα δεχονται αυτους τους αποφοιτους. Ειδικα το ΤΕΕ, αν δεν θελει να τους βαλει, δεν τους βαζει και τελειωσε ( και σωστα κανει). Αν δεν μπορεις να περασεις σε καποια σχολη και σε περνανε τα λεφτα εκει, σε αλλη χωρα, Αγγλια, Βουλγαρια μεινει στην χωρα που σπουδασες, αλλα μην ερχεσαι εδω να φας ηλιθια την θεση καποιου που παιδευτηκε για αυτην.

 

Υπαρχουν και εξαιρεσεις που παιδια λογο καποιων προβληματων (προσωπικων, οικογενειακων) να μην περασαν καπου που να τους αξιζε. Αυτα τα παιδια ομως σιγουρα θα βρουν τον δρομο τους.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται συμμαθητες σου που τρομαξαν να βγαλουν το σχολειο να ερχονται με διδακτορικα απο κωλεγια της Αγγλιας. Δεν γινεται να εγιναν ξαφνικα ιδιοφιυες εκτος αν γινονται θαυματα. Μην τα ισοπεδονουμε ολα. Ξερουμε ολοι πως βγαινει η συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα τα μπουρ..λα.

Επειδη εγω δεν ανηκω σ αυτους τους ολους που ξερουν, και σιγουρα θα ειναι και αλλοι που δε γνωριζουν, αν εχεις τη καλοσυνη να μας διαφωτισεις και κυριως να μας τεκμηριωσεις για το πως βγαινει η συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα τα μπουρ..λα, (της Αγγλιας) οπως τα ονομαζεις, και τα οποια να σου υπενθυμισω οτι σε αντιθεση με το τιτλο του τοπικ δεν ειναι ιδιωτικα, αλλα δημοσια. Θα μ ενδιεφερε πολυ να μαθω :)

 

Οσο αφορα το νομοσχεδιο που η κυβερνηση περασε κουτοπονηρα καλοκαιριατικα να δουμε τι θα γινει απο Σεπτεμβη που θα ανοιξουν οι σχολες.

Αν δεν εισαι ενημερωμενος για κατι μη το γραφεις γιατι εκτιθεσαι. Θα εκλαβω οτι παρασυρθηκες απο το προηγουμενο ποστ της mariel19 διοτι δεν εχει περασει τουλαχιστον ακομα τετοιο νομοσχεδιο.

 

Ειδικα το ΤΕΕ, αν δεν θελει να τους βαλει, δεν τους βαζει και τελειωσε ( και σωστα κανει)

Αληθεια ε? Θελεις να πεις οτι το ΤΕΕ και το καθε ΤΕΕ ειναι κρατος εν κρατει, φτιαχνει δικους του νομους, λειτουργει αυτονομα κατα το συντεχνιακο συμφερον των μελων του, και κατα τη δικη σου λογικη ειναι και φυσικο βεβαια να μη σεβεται τους νομους. Οταν λοιπον η κοινοτικη οδηγια ενσωματωθει στο Ελληνικο εθνικο δικαιο και γινει νομος του κρατους, ας βγει τοτε ο προεδρος του ΤΕΕ να πει οτι δεν δεχεται να τους γραψει. Τωρα ειναι τζαμπα μαγκιες αυτα που δηλωνει σε συνεντευξεις του. Και για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση, ουτε ειμαι αποφοιτος αλλα ουτε και παω σε κολλεγιο η ιδιωτικο πανεπιστημιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την Παρασκευή θα κατατεθεί προς ψήφιση στη Βουλή , από τον υπουργό Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη το σχέδιο νόμου για την αναγνώριση των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών , κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Τα Κολλέγια έχουν την αποκλειστική δυνατότητα σύμπραξης με ιδρύματα της αλλοδαπής με συμφωνία πιστοποίησης ή συνεργασία δικαιόχρησης.>>

οποτε το μονο που θα αναγνωρισουν ειναι τα κολλεγια που χουν ξενο διπλωμα...

 

 

http://www.esos.gr/idiotika_cat/kentra_el_spoudon/kollegia-15-7-2008.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλέγια στην ελλάδα θα παρέχουν βεβαίωση σπουδών και όχι πτυχίο...και λήξις!

Πάντως ότι και να λέμε η αγορα θα κρίνει τα πάντα και τελικα η αγορά ΌΝΤΩΣ κρίνει τα πάντα.

Πάντως το θέμα πάει για μια απαξίωση.ήδη στον κλάδο μου (ορκωτοί) περάσαν το να μην χρειάζεται πτυχίο πια, αλλά και απολυτήριο λυκείο... (παραθυράκι για του κύπριούς είναι αυτό αλλα anyway). Εδώ καλα - καλά έλεγχοι δεν γίνονται σωστοί με τις υπάρχουσες συνθηκες, άσε που πάνε να αποκτήσουν πολύ πολυ φτηνό εργατικόπ δυναμικό...απαραδεκτο

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τη συνεντευξη και δε μπορουσα να πιστεψω ρε τι ειπε ο ανθρωπος!!! Καλα, σε ανεγκεφαλους νομιζει οτι απευθυνεται η του ξεφυγε αυτο που ειπε?

 

"ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Καταρχάς το θέμα δεν αφορά τους φοιτητές. Αφορά μια άλλη κατηγορία νέων ανθρώπων, αυτούς που αποφασίζουν να παρακολουθήσουν τις δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης"

 

Δηλαδη κατα τα λεγομενα του, το θεμα δεν αφορα τους φοιτητες οι οποιοι ξεπατωθηκαν για να περασουν μεσω των πανελληνιων στο πολυτεχνειο πχ, στο οποιο θα σπουδασουν τουλαχιστον 5 χρονακια, και στο τελος θα εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους αποφοιτους των ΚΕΣ. Τοσο απλα.

Δηλαδη αυτος ο χριστιανος εκλεχτηκε εκπροσωπος του λαου, διοριστηκε υπουργος παιδειας και λεει τετοιες ιστοριες? O ιδιος τις πιστευει? Καλα ρε που ζουμε? Για καφρους περνανε το κοσμο? Τι καταντια........

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

lol

 

Συμφωνα με αυτον βεβαια οι αποφοιτοι ΚΕΣ και αποφοιτοι πανεπιστημιων θα διαχωριζονται πληρως, γι'αυτο ισως το ειπε. Δεν νομιζω να του ξεφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ dead_angel κατα καιρούς του συγκεκριμένου του έχουν ξεφύγει διάφορα...έχω τν εντύπωση πως είναι επίπεδο Λιάπη

 

SpyrosDan και λοιποί μάγκες, ρε μην φοβάστε, ούτως ή άλλως τα πάντα κρίνονται από την αγορά...

Πάντως μην εκπλαγείτε, αν τελικά αλλάξει το 50% που υπάρχει στο σχέδιο νόμου ε σχέση με το τελικό κείμενο...Αυτά αλλάζουν (κ δεν θα είναι η πρώτη φορά)

Α για το αν απευθύνεται σε ανεγκέφαλους...Μ αρέσει που το ρωτάς κιόλας αυτό...(πόσο με πληγώνει αυτή η χώρα τελικά)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην εκπλαγείτε, αν τελικά αλλάξει το 50% που υπάρχει στο σχέδιο νόμου ε σχέση με το τελικό κείμενο...Αυτά αλλάζουν (κ δεν θα είναι η πρώτη φορά)

Α για το αν απευθύνεται σε ανεγκέφαλους...Μ αρέσει που το ρωτάς κιόλας αυτό...(πόσο με πληγώνει αυτή η χώρα τελικά)

Το κειμενο νομιζω δεν εχει δοθει στη δημοσιοτητα, τουλαχιστον εγω δε το εχω δει πουθενα. Το κρατανε μυστικο λες και ειναι η συνταγη για καμια πυρηνικη βομβα :lol:

Οσο για το αλλο, δικηο εχεις, κακως ρωταω ειναι δεδομενο αυτο. Το αποσπασμα απο τη δηλωση του προεδρου του ΤΕΕ με στοιχεια που δεν εβγαλε απο το κεφαλι του, λεει πολλα.

 

"Δεν φαίνεται στο σκεπτικό του Υπουργείου Παιδείας, και προφανώς τώρα της Κυβέρνησης, να υπεισέρχεται καθόλου η ανάγκη εξυπηρέτησης των αναπτυξιακών προοπτικών της χώρας μέσα από τις δομές του εκπαιδευτικού συστήματος. Σύμφωνα με εμπειρογνώμονες του ΟΟΣΑ για τη μετανάστευση, τη δεκαετία 1998 - 2007 μετοίκησαν στο εξωτερικό 550.000 Έλληνες προκειμένου να ασχοληθούν σε εργασίες υψηλής επιστημονικής και επαγγελματικής εξειδίκευσης."

 

Ε και λοιπον? το πολυ πολυ σε καμια 20αρια, τριαντα χρονια να ζουν μονο Αλβανοι σ αυτη τη χωρα. Και τι εγινε δλδ? Λες να ενδιαφερει τους κυβερνωντες ποιος θα μενει?. Φορους να εισπρατουν (για να μπορουν να κανουν προμηθειες απο τη Siemens :whistle: :angry: ) κι ας παει και το παληαμπελο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

πρωτιστως το θεμα ειναι για τα λεφτα. Αμα δεν δωθουν λεφτα και να χτυπιουνται δεν θα αλλαξει κατι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...