Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γ

Οσο για καποιον "εξυπνο" που ανεφερε για την γνωμη καποιου στο forum την λεξη ταλιμπαν δειχνει το επιπεδο του καθως και ολων οσων μαζευτηκαν στο UK για υψηλο επιπεδο σπουδων.:lol:

 

 

Duskola ta themata...krima. Kalo to epipedo sthn Agglia e? Thes na sou dosw vivliografeia gia to pws xrhsimopoiete o oros Taliban sta social sciences? Tha mou stileis ena pm gia na mhn kourazoume ton kosmo. Ean k nomizw kapoios sou eipe gia to google k kapoios gia wiki, arxise apo ekei. Einai arketa xrisima, ean thes meta phgaine kai sto scholar.google.com. Oti xreiasteis edw eimaste. Xairome pou exeis oreksh gia mathisi.

Good luck with your studies.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα Αγγλικα πανεπιστημια ιδιωτικα δημοσια ειναι μπου..δελα. Εγω μιλησα για τα ιδιωτικα πανεπιστημια-ανεκδοτα που πηγαινουν αυτοι απο Ellada που κοντεψαν να μεινουν στο Λυκειο.

 

Aν και καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά να πω ότι ΔΕΝ υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αγγλία εκτός από ΕΝΑ και μοναδικό.

 

Φυσικό είναι όταν κάποιος με το ζόρι περνάει τις τάξεις όπως λες να διαλέξει και ανάλογο πανεπιστήμιο (από τον πάτο της λίστας). Αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα πανεπιστήμια είναι έτσι. Και χαίρομαι που το αναγνωρίζεις έστω και καθυστερημένα (γιατί νωρίτερα άλλο μήνυμα έβγαινε από τα λεγόμενά σου).

 

 

Εγω προσωπικα αισθανομαι καλα να λεω πως τελειωσα ενα ΕΜΠ, ενα ΑΠΘ ή ενα Καποδιστριακο και όχι ενα τριτης ή δευτερης κατηγοριας στο UK.

 

Εγώ πάντως αισθάνομαι ακόμα καλύτερα για το μεταπτυχιακό που έκανα σε πανεπιστήμιο πρώτης κατηγορίας στην Αγγλία παρά για το πτυχίο που έχω από πανεπιστήμιο (και καλά) πρώτης κατηγορίας στην Ελλάδα. :)

 

Αλήθεια, στην Αγγλία όντως υπάρχουν πανεπιστήμια πρώτης, δεύτερης και 3ης κατηγορίας. Στην Ελλάδα όλα είναι 1ης κατηγορίας;; Food for thought ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που εμεινε απο επιχειρηματα και αρχισε το παραληρημα "ελα να συγκρινουμε μισθους, δημοσιευσεις" θα ηθελα να αναφερει πρωτα ποσο εγραψε στις πανελληνιες, που περνουσε στην Ελλαδα και γιατι εφυγε να παει στο UK.

 

Δεν έγραψα πανελλήνιες γιατί πολύ απλά ακολούθησα το βρετανικό συστημα. Έδωσα A-levels και πήρα τρία As και είχα το καλύτερο μέσο όρο στην τάξη. Το αποτέλεσμα ήταν ότι έμπαινα -σχεδόν- σε όποιο πανεπιστημιο της Αμερικής ή της Αγγλίας ήθελα. Έκανα την επιλογή μου και συνέχισα.

 

Και οι δυο μου γονείς είναι εκπαιδευτικοί (ο πατέρας μου καθηγητής στο ΕΜΠ) και αποφάσισα ότι ήθελα Αγγλία γιατί είναι πιο κοντά απο Αμερική (και συμφώνησαν και οι γονείς μου με αυτο).

 

Τώρα που στα είπα, θες και την συνέχεια; Ή μηπως σου χάλασα το στερεότυπο του άχρηστου Άγγλου φοιτητή; Όσο για επιχειρήματα, τί να λέμε... Εσύ ακόμα μιλάς για ιδιωτικά αγγλικά πανεπιστήμια, ενώ υπάρχει ΜΟΝΟ ΈΝΑ (και μάλιστα χαμηλοτάτου επιπέδου). Το έχουμε γράψει τουλάχιστον 10 φορές, αλλά εσύ εκεί, δεν λες να μάθεις με τίποτα :D

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ απο τον Ταλιμπαν (:lol:). Εγώ έχω μεγάλη εκτίμηση για τους συνάδελφους μου απο το ΕΜΠ (και άλλα Ελληνικά πανεπιστήμια). Άλλωστε δουλεύω σε διεθνή οργανισμό που έχει ΚΑΙ Έλληνες. Στα @@ μου που έχει τελειώσει ο καθένας. Αν είναι καλός φαίνεται στην δουλειά.
http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μερικοι παιζουν με τις λεξεις:

 

Αφου μερικοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν, καλως. Δημοσια και δωρεαν εκπαιδευση υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι σε οποια σχολη και αν περασεις δεν βγαζεις ουτε ενα ευρο απο την τσεπη σου για να φοιτησεις. Στο UK και οποδηποτε UK οταν πρεπει να τα σκασεις κανονικοτατα αυτο μονο δημοσιο και δωρεαν δεν ειναι. Εμεις εδω στο Ellada συνηθηζουμε να το ονομαζουμε ιδιωτικο.Στα υπολοιπα πανεπιστημια σε αλλες χωρες ακομα και στα δημοσια μπορει να πρεπει να τα σκασεις χοντρα. Εδω παντως ειναι δωρεαν.Ιδιωτικο φροντηστηριο, ιδιωτικο λυκειο, ιδιωτικο κολλεγιο τα πληρωνεις. Τα αντιστοιχα δημοσια παντως οχι.

 

"Δεν έγραψα πανελλήνιες γιατί πολύ απλά ακολούθησα το βρετανικό συστημα."

 

Σε παρακαλω μην μου τα λες τοσο αποτομα. Βασικα μην τα λες και σε αλλους.:lol:

 

"Duskola ta themata...krima. Kalo to epipedo sthn Agglia e? Thes na sou dosw vivliografeia gia to pws xrhsimopoiete o oros Taliban sta social sciences?"

 

μην μου το στειλεις για το "social sciences"...στειλτο πως ειναι στο engineering poy eime ego..apo Ellada

 

Φιλε Snowball νομιζω πως θα θελαμε πολυ να ειχαμε περασει και εμεις τοτε στο ΕΜΠ αλλα δεν βγηκε γιατι θελει διαβασματακι.. γι αυτο μαλλον ακολουθησαμε βρετανικο συστημα και ολες αυτες τις μπουρδες στο ωραιο περιτυλιγμα απο σουβλακι που θελεις να τα περασεις. :lol::lol:

 

Βρες κανενα ταλαιπωρο επισης απο UK να εντυπωσιασεις. Εδω ισχυουν αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μερικοι παιζουν με τις λεξεις:

 

"Δεν έγραψα πανελλήνιες γιατί πολύ απλά ακολούθησα το βρετανικό συστημα."

 

Σε παρακαλω μην μου τα λες τοσο αποτομα. Βασικα μην τα λες και σε αλλους.:lol:

 

"Duskola ta themata...krima. Kalo to epipedo sthn Agglia e? Thes na sou dosw vivliografeia gia to pws xrhsimopoiete o oros Taliban sta social sciences?"

 

μην μου το στειλεις για το "social sciences"...στειλτο πως ειναι στο engineering poy eime ego..apo Ellada

 

Φιλε Snowball νομιζω πως θα θελαμε πολυ να ειχαμε περασει και εμεις τοτε στο ΕΜΠ αλλα δεν βγηκε γιατι θελει διαβασματακι.. γι αυτο μαλλον ακολουθησαμε βρετανικο συστημα και ολες αυτες τις μπουρδες στο ωραιο περιτυλιγμα απο σουβλακι που θελεις να τα περασεις. :lol::lol:

 

Βρες κανενα ταλαιπωρο επισης απο UK να εντυπωσιασεις. Εδω ισχυουν αλλα.

 

Gia to sustima sthn Agglia tha sou apanthsoun alloi..alla den kserw ean boroun pleon.

 

Oso gia to taliban, den xreiazete na sou pw tipota parapanw. To quote pou sou grafw parapanw einai orismos..se ola ta paradigm..Ean se rwtisoun pote ti einai taliban esu tha apanthseis akrivws me auto pou eipes (sto vazw se quote na to thumitheis)..Me entupwsiases..Thanks for your help kalitero orismo den tha evriska..thanks really.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στην Αγγλία όντως υπάρχουν πανεπιστήμια πρώτης, δεύτερης και 3ης κατηγορίας. Στην Ελλάδα όλα είναι 1ης κατηγορίας;; Food for thought ;)

Έχοντας κάνει παλαιότερα αρκετή αναζήτηση για τις σπουδές στην αγγλία και μάλιστα ήμουν τακτικό μέλος στο http://spoudes-agglia.gr/ αποκόμισα αρκετές πληροφορίες.Η αλήθεια είναι ότι παρ'όλο που η αγγλία είναι μία χώρα ανεπτυγμένη δεν διαθέτει πολλά καλά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο.Τα πανεπιστήμια αυτά είναι γύρω στα 10.Όσο και αν αυτό πονάει τα υπόλοιπα είναι μαγαζιά που απλώς πουλάνε bachelors σε παιδιά που μετά βίας βγάλανε 10-11 στις πανελλήνιες.Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν παιδιά που απλώς προτίμησαν να σπουδάσουν αγγλία αλλά τα περισσότερα το έκαναν γιατί απλώς δεν κατάφεραν να περάσουν εδώ σε κάποιο πανεπιστήμιο.Και μετά έρχονται και κατηγορούν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο ναι μεν έχει πολλά προβλήματα αλλά αυτό δεν εμποδίζει έναν που διαβάζει να πετύχει.Και η πλάκα είναι ότι όταν έρχονται ελλάδα για αναγνώριση και πρέπει να περάσουν κάποια μαθήματα έχουν χάσει τη μπάλα.Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς τις πανελλήνιες λέγοντας ότι είναι το πιο άδικο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια(το έχω ακούσει από πολλούς) αλλά ρε παιδιά άμα δεν έχετε καταφέρει να περάσετε ούτε καν σε ένα τει της προκοπής πώς περιμένετε να σας αξιολογήσει ένα οποιοδήποτε εκπαιδευτικό σύστημα?Ωστόσο το καλό είναι ότι η αγγλία ενδύκνειται για σπουδές σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προσφέρει πολύ καλά masters.

Και όσο και αν αντιδράσουν μερικοί τα ελληνικά πανεπιστήμια,ειδικά στις μεγάλες πόλεις(αθήνα,θεσσαλονίκη,πάτρα κλπ) είναι πολύ καλύτερα από τα περισσότερα πανεπιστήμια στην αγγλία(όχι όλα).Εντάξει δε μιλάω για Imperial και Cranfield(το καλύτερα πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακές σπουδές,ειδικά στο engineering) αλλά κατά κανόνα αυτό ισχύει.Έτσι έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, μάθαμε κάτι πολύ ενδιαφέρον σήμερα: Όταν κάτι το πληρώνεις είναι ιδιωτικό. Για παράδειγμα η ιδιωτική Ολυμπιακή, τα ιδιωτικά μεταπτυχιακά των ελληνικών δημόσιων πανεπιστημίων, τα ιδιωτικά αστικά λεωφορεία, τα ιδιωτικά ... δημόσια νοσοκομεία (οι ανασφάλιστοι πληρώνουν) κ.ο.κ.

 

Για το άλλο θα αφήσω τον Snowball να απαντήσει μόνος του , αλλά πόσο αστείο είναι αλήθεια να μιλάς με σιγουριά και ύφος χιλίων καρδιναλίων χωρίς να ξέρεις ή κρίνοντας μόνο από τον δικό σου μικρόκοσμο και περίγυρο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μερικοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν, καλως. Δημοσια και δωρεαν εκπαιδευση υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι σε οποια σχολη και αν περασεις δεν βγαζεις ουτε ενα ευρο απο την τσεπη σου για να φοιτησεις. Στο UK και οποδηποτε UK οταν πρεπει να τα σκασεις κανονικοτατα αυτο μονο δημοσιο και δωρεαν δεν ειναι. Εμεις εδω στο Ellada συνηθηζουμε να το ονομαζουμε ιδιωτικο.Στα υπολοιπα πανεπιστημια σε αλλες χωρες ακομα και στα δημοσια μπορει να πρεπει να τα σκασεις χοντρα. Εδω παντως ειναι δωρεαν.Ιδιωτικο φροντηστηριο, ιδιωτικο λυκειο, ιδιωτικο κολλεγιο τα πληρωνεις. Τα αντιστοιχα δημοσια παντως οχι.

 

Καλά, εσύ αγνοείς βασίκα θέματα οικονομίας :p Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, βάλε το μυαλουδάκι σου να δουλέψει λίγο:

 

Ρε Ταλιμπάν, απο ΠΟΥ έρχονται τα λεφτά για να μην βγάλεις εσύ ευρώ απο την τσέπη σου; Μήπως απο τους φόρους σου; ΠΟΙΟΣ τους πληρώνει τους φόρους ρε τσάκαλε; Εξωγήινοι; Στην Αγγλία (και σε κάποιες άλλες χώρες που επίσης έχουν ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ) τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται ΚΑΙ απο τους φόρους του κάθε Άγγλου, αλλα ΚΑΙ (ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ) απο top up fees που φτάνουν τις 3 000 λίρες. Αυτό έγινε, ταλαίπωρε Ταλιμπάν μου, γιατί τα πανεπιστήμια χρειαζόντουσαν ΚΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ (ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ). Υπήρχαν 2 λύσεις: Αύξηση στους φόρους (and/or αύξηση του budget της κυβέρνησης για την παιδεία) ή top up fees.

 

Η απόψεις διείστανται για το ποιά είναι η καλύτερη λύση απο τις δύο, αλλά ξέρεις ποιό είναι το ΩΡΑΙΟ με τα top up fees; (που να ξέρεις...) Ότι οι ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ (ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤA (Ή ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 3000, ΑΝΑΛΟΓΩΣ), ενώ ο γιος του ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ πληρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, γιατί γι'αυτόν οι 3 000 λίρες είναι ΨΙΛΑ.

 

Τώρα για το τί σημαίνει ιδιωτικό πανεπιστήμιο, γιατί εσύ ούτε το google δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς:

ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΕΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ (ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΟΥ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΒΑΖΟΥΝ ΟΣΑ TUITION FEES ΘΕΛΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ ΕΙΣΟΔΩΝ ΤΟΥΣ.

 

Ξαναλέω,

- Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία είναι δημόσια, αλλά δεν είναι δωρεάν (πληρώνουνε μέσω φόρων και top up fees).

- Τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι δημόσια, αλλά δεν είναι δωρεάν (πλήρωνουμε μέσω φόρων).

 

Για να δω αν το έπιασες. Το University of California at Berkeley, τί είναι; Δημόσιο ή ιδιωτικό; (hint: Google loves ya!)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει παλαιότερα αρκετή αναζήτηση για τις σπουδές στην αγγλία και μάλιστα ήμουν τακτικό μέλος στο http://spoudes-agglia.gr/ αποκόμισα αρκετές πληροφορίες.Η αλήθεια είναι ότι παρ'όλο που η αγγλία είναι μία χώρα ανεπτυγμένη δεν διαθέτει πολλά καλά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο.Τα πανεπιστήμια αυτά είναι γύρω στα 10.Όσο και αν αυτό πονάει τα υπόλοιπα είναι μαγαζιά που απλώς πουλάνε bachelors σε παιδιά που μετά βίας βγάλανε 10-11 στις πανελλήνιες.Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν παιδιά που απλώς προτίμησαν να σπουδάσουν αγγλία αλλά τα περισσότερα το έκαναν γιατί απλώς δεν κατάφεραν να περάσουν εδώ σε κάποιο πανεπιστήμιο.Και μετά έρχονται και κατηγορούν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο ναι μεν έχει πολλά προβλήματα αλλά αυτό δεν εμποδίζει έναν που διαβάζει να πετύχει.Και η πλάκα είναι ότι όταν έρχονται ελλάδα για αναγνώριση και πρέπει να περάσουν κάποια μαθήματα έχουν χάσει τη μπάλα.Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς τις πανελλήνιες λέγοντας ότι είναι το πιο άδικο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια(το έχω ακούσει από πολλούς) αλλά ρε παιδιά άμα δεν έχετε καταφέρει να περάσετε ούτε καν σε ένα τει της προκοπής πώς περιμένετε να σας αξιολογήσει ένα οποιοδήποτε εκπαιδευτικό σύστημα?Ωστόσο το καλό είναι ότι η αγγλία ενδύκνειται για σπουδές σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προσφέρει πολύ καλά masters.

 

Pantws auto proupothetei oti oloi pou etuxe na zoun sthn Ellada theloun upoxrewtika na spoudasoun kai sthn Ellada...skepsou oti ean kapoios den hthele na spoudasei sthn Ellada..einai k autos axristos? Episis uparxei k to thema oti oloi pou spoudazoun sthn Agglia (aggloi etc) einai katadikasmenoi mias kai den exoun perasei apo panellinies ara kai apo ena super uni meta (AEI-TEI).

Den katigorw to Ellhniko dhmosio sustima, polla pragmata mou aresoun ekei, polu perisotera kai apo thn agglia isws..alla exw ena provlima me ta almata skepsis..k poio polu me tous taliban-auto oxi personal.

Link to comment
Share on other sites

@varaderogr

το οτι δεν εχεις καμια απολυτως γνωση για το Βρεττανικο 3βαθμιο εκπαιδευτικο συστημα ειναι δεδομενο. Αρα εγω δε το παιδευω πιο πολυ, διοτι δε μπορει να γινει διαλογος για ενα θεμα με καποιον που δε γνωριζει εστω τα στοιχειωδη. Αλλα το να λες κατι τετοιο : Δημοσια και δωρεαν εκπαιδευση υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι σε οποια σχολη και αν περασεις δεν βγαζεις ουτε ενα ευρο απο την τσεπη σου για να φοιτησεις

αυτο δειχνει οτι εισαι και εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας. Απλη ερωτηση, ενα παιδι με σχετικα καλο μυαλο που οι γονεις του δεν εχουν για φροντιστηρια, ιδιαιτερα κλπ, ποσες πιθανοτητες εχει να χτυπησει μια ιατρικη η αλλες πρωτοκλασατες σχολες? Ερωτηση δευτερη, εστω οτι περναει σε μια σχολη 500 χλμ μακρυα απο το σπιτι του, δε μας λες παλι αυτα τα περι δωρεαν παιδειας και οτι δε βαζεις ουτε ενα ευρω απο τη τσεπη σου. Ετσι εννοεις εσυ τη δωρεαν παιδεια?

Ε να σε πληροφορησω τωρα και για το Βρεττανικο συστημα που "τα σκαζεις χοντρα". Ειναι τοσες και κοινωνικα δικαιες οι παροχες που γινονται στους φοιτητες, που ειναι δυνατον ενας φοιτητης χωρις πορους, με γονεις με χαμηλο εισοδημα, να τελειωσει τις σπουδες του χωρις να διαθεσει σχεδον ουτε 1 λιρα γιαυτες. Αυτο ισχυει για τους αυτοχθονες φυσικα. Για τους προερχομενους φοιτητες απο ΕΕ, τους δανειοδοτει η κυβερνηση της Βρεττανιας με το ποσον των διδακτρων, με αστειους ορους αποπληρωμης. Το αποτελεσμα ειναι οτι το κοστος σπουδων στη Βρεττανια εχει φθασει να ειναι σχεδον το ιδιο με το κοστος σπουδων στην Ελλαδα, αν αυτο σου λεει κατι. Αυτη ειναι η πολιτικη του UK που κατα τη γνωμη σου πρεπει να τα σκασεις χοντρα. Συγκρινε τη με την Ελληνικη. Και κατα τη γνωμη μου μη συνεχιζεις να ποσταρεις για πραγματα που δε κατεχεις γιατι συνεχιζεις να εκτιθεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Pantws auto proupothetei oti oloi pou etuxe na zoun sthn Ellada theloun upoxrewtika na spoudasoun kai sthn Ellada...skepsou oti ean kapoios den hthele na spoudasei sthn Ellada..einai k autos axristos?

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το ποστ μου.Γιατί είπα

Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν παιδιά που απλώς προτίμησαν να σπουδάσουν αγγλία

 

 

 

 

Episis uparxei k to thema oti oloi pou spoudazoun sthn Agglia (aggloi etc) einai katadikasmenoi mias kai den exoun perasei apo panellinies ara kai apo ena super uni meta (AEI-TEI).

Οι άγγλοι που πραγματικά αξίζουν θα σπουδάσουν σε ένα από αυτά τα 10 καλά πανεπιστήμια που ανέφερα.

 

Πάντως αναγνωρίζω ότι οι άγγλοι είναι πανέξυπνοι.Το τι λεφτά βγάζουν από τους 7000+ έλληνες φοιτητές εκεί είναι ένα τεράστιο εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν έγραψα πανελλήνιες γιατί πολύ απλά ακολούθησα το βρετανικό συστημα."

 

Σε παρακαλω μην μου τα λες τοσο αποτομα. Βασικα μην τα λες και σε αλλους.:lol:

 

[...]

 

Φιλε Snowball νομιζω πως θα θελαμε πολυ να ειχαμε περασει και εμεις τοτε στο ΕΜΠ αλλα δεν βγηκε γιατι θελει διαβασματακι.. γι αυτο μαλλον ακολουθησαμε βρετανικο συστημα και ολες αυτες τις μπουρδες στο ωραιο περιτυλιγμα απο σουβλακι που θελεις να τα περασεις. :lol::lol:

 

Βρες κανενα ταλαιπωρο επισης απο UK να εντυπωσιασεις. Εδω ισχυουν αλλα.

 

Όχι ρε πούσ.η, δεν τον εντυπωσίασα... ΠΟΥ θα βρω δουλειά τώρα εγώ, μου λέτε;!;!; :cry:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει παλαιότερα αρκετή αναζήτηση για τις σπουδές στην αγγλία και μάλιστα ήμουν τακτικό μέλος στο http://spoudes-agglia.gr/ αποκόμισα αρκετές πληροφορίες.Η αλήθεια είναι ότι παρ'όλο που η αγγλία είναι μία χώρα ανεπτυγμένη δεν διαθέτει πολλά καλά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο.Τα πανεπιστήμια αυτά είναι γύρω στα 10.

 

Και όσο και αν αντιδράσουν μερικοί τα ελληνικά πανεπιστήμια,ειδικά στις μεγάλες πόλεις(αθήνα,θεσσαλονίκη,πάτρα κλπ) είναι πολύ καλύτερα από τα περισσότερα πανεπιστήμια στην αγγλία(όχι όλα).

 

Μόνο 10; Μπορώ να σου βρω πανεπιστήμια που είναι γύρω στη θέση 30 στις λίστες της Αγγλίας και είναι καλύτερα από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας της Θεσσαλονίκης και το Οικονομικό του Πανεπιστημίου Πατρών (διάλεξα αυτά γιατί είναι στον τομέα μου, δεν μπορώ να μιλήσω για engineering πχ).

 

Αλήθεια σε ποια αξιολόγηση στηρίζονται αυτά τα συμπεράσματα;

 

Θα με ενδιέφερε επίσης να μου πεις ποια είναι αυτά τα 10 πανεπιστήμια που εκτός αυτών, όλα τα υπόλοιπα υπολείπονται της Παντείου και του ΑΠΘ (ας πούμε, μιας και μίλησες για ΑΘήνα - Θεσσαλονίκη).

 

Ωστόσο το καλό είναι ότι η αγγλία ενδύκνειται για σπουδές σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προσφέρει πολύ καλά masters.

 

Αλήθεια, πως αυτές οι μηχανές παραγωγής bachelors μετατρέπονται σε πανεπιστήμια που "ενδύκνεινται για σπουδές σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προσφέρουν πολύ καλά masters"; Λίγο αντιφατικό δε νομίζεις;

 

Ρε παιδιά, το ότι οι φίλοι και οι γνωστοί σας πήγαν σε πανεπιστήμια της π***ς δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αξιόλογα ούτε ότι αυτά είναι μόνο 10:X

Link to comment
Share on other sites

Το τι λεφτά βγάζουν από τους 7000+ έλληνες φοιτητές εκεί είναι ένα τεράστιο εισόδημα.

Μαλλον το νουμερο χρειαζεται διορθωση :)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Οι άγγλοι που πραγματικά αξίζουν θα σπουδάσουν σε ένα από αυτά τα 10 καλά πανεπιστήμια που ανέφερα.

 

Πάντως αναγνωρίζω ότι οι άγγλοι είναι πανέξυπνοι.Το τι λεφτά βγάζουν από τους 7000+ έλληνες φοιτητές εκεί είναι ένα τεράστιο εισόδημα.

 

7 000 φοιτητές είναι τεράστιο εισόδημα; :wacko: MONO το Uni of London έχει 121 725 φοιτητές!!! Τί άλλο θα μας πείτε...

 

Σου παραθέτω τα top 20 (και καλά...) πανεπιστήμια. Εσύ επιμένεις οτι, π.χ., στο Edinburgh μαζεύουν σαβούρα... ΟΚ...

 

Max scores 100% 7.0 n/a n/a n/a 100.0 100.0 100.0 1000

1 Oxford 84% 6.2 11.6 2884 502 98.6 90.1 83.9 1000

2 Cambridge 6.5 12.2 2299 518 97.9 85.4 88.4 950

3 Imperial College 76% 5.8 10.4 3218 473 96 69.1 89.3 865

4 London School of Economics 74% 6.3 12.6 1562 469 96.9 75.2 87.7 818

5 St Andrews 82% 5.3 12.6 1162 446 94.8 83.9 73.7 791

6 Warwick 76% 5.6 13.6 1881 448 96.7 79.4 74.9 775

7 University College London 76% 5.5 9.1 1702 434 94.3 75.1 81.5 767

8 Durham 78% 5.2 15.4 1375 447 96.4 78.8 75.9 760

9 York 77% 5.5 13.1 1313 423 95.2 74.7 70.5 736

10 Bristol 75% 5.2 14.7 1535 430 95.8 78.4 81.5 724

11 King's College London 77% 4.7 11.9 1696 406 93.2 72.1 80.4 715

12 Loughborough 83% 4.3 17.1 1293 361 94 67.4 73.2 709

13 Exeter 81% 4.7 16.8 1183 381 94.8 79.8 68.5 708

14 Leicester 83% 4.5 14.5 1329 360 92.9 69 72.3 706

15 Bath 75% 5.2 16.6 1291 428 95.3 77.3 81 701

16 Nottingham 75% 5 13.8 1390 403 96.2 75.7 76 696

=16 Southampton 79% 5.4 16.3 1479 389 90.7 74.8 71.8 696

18 Edinburgh 73% 5 13.3 1294 430 92.2 79.9 74.9 682

19 Lancaster 78% 5.4 12.7 1227 375 92.5 68.8 60.9 680

20 Newcastle 75% 4.4 14.9 1481 394 92.3 71.1 75.3 657

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το νουμερο χρειαζεται διορθωση :)

 

Όντως-

 

http://www.mathsforyou.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=875&Itemid=52

 

Και έστω ότι είναι 50 000 (υπερβολικό)... Statistically insignificant.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Σου παραθέτω τα top 20 (και καλά...) πανεπιστήμια. Εσύ επιμένεις οτι, π.χ., στο Edinburgh μαζεύουν σαβούρα...

 

Kαι στα Bath, Lancaster, Nottingham κτλ από τα οποία όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις κάνουν recruit επίσης :)

 

Ας μου πουν ότι το Finance του Lancaster είναι χειρότερο από του Πα.Μακ και ας πεθάνω μετά ήσυχος :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το νουμερο χρειαζεται διορθωση :)

Ναι 7500+.Πηγή http://spoudes-agglia.gr/trivia.aspx

 

Μπορώ να σου βρω πανεπιστήμια που είναι γύρω στη θέση 30 στις λίστες της Αγγλίας και είναι καλύτερα από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας της Θεσσαλονίκης και το Οικονομικό του Πανεπιστημίου Πατρών (διάλεξα αυτά γιατί είναι στον τομέα μου, δεν μπορώ να μιλήσω για engineering πχ).

Για αυτό ακριβώς μιλούσα.Λες "στις λίστες της αγγλίας".Είναι λογικό μια χώρα να μην υποβιβάζει τα πανεπιστήμιά της.Για αυτό βλέπεις "υποκειμενικές" αξιολογήσεις.

Θα με ενδιέφερε επίσης να μου πεις ποια είναι αυτά τα 10 πανεπιστήμια που εκτός αυτών, όλα τα υπόλοιπα υπολείπονται της Παντείου και του ΑΠΘ (ας πούμε, μιας και μίλησες για ΑΘήνα - Θεσσαλονίκη).

Imperial,Loughborough(κυρίως στο engineering),Shouthampton,Bristol,Bath,City Univerity London,Sheffield,Oxford,Cambridge και 2-3 ακόμη.

Αλήθεια, πως αυτές οι μηχανές παραγωγής bachelors μετατρέπονται σε πανεπιστήμια που "ενδύκνεινται για σπουδές σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προσφέρουν πολύ καλά masters"; Λίγο αντιφατικό δε νομίζεις;

Φυσικά και ακούγεται αντιφατικό αν δεν έχεις καταλάβει τί είπα.Λέω λοιπόν ότι η αγγλία προσφέρει καλές μεταπτυχιακές σπουδές αναφερόμενος φυσικά στα καλά πανεπιστήμια και στα μεσαία πανεπιστήμια.Κια αυτό είναι μια νοοτροπία του αγγλικού εκπαιδευτικού συστήματος:Η περισσότερη δουλειά γίνεται στο μάστερ και η λιγότερη στο μπάτσελορ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ η λίστα σου αλλά..το Notigham μου το βγάζεις καλό:lol::lol::lol:

Γνωρίζω 3 παιδιά που πέρασαν σε πολύ χαμηλόβαθμα τει και τώρα σπουδάζουν σε αυτό.Αν ένα καλό πανεπιστήμιο δέχεται παιδιά με απολυτήριο το πολύ 13 τότε τί να πω..Θα πρέπει να είναι από τα καλύτερα.Παρόμοια πράγματα ισχύουν και για άλλα πανεπιστήμια αλλά δε γνωρίζω άτομα για να πω.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς μιλούσα.Λες "στις λίστες της αγγλίας".Είναι λογικό μια χώρα να μην υποβιβάζει τα πανεπιστήμιά της.Για αυτό βλέπεις "υποκειμενικές" αξιολογήσεις.

 

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η λίστα είναι relative με τα υπόλοιπα βρεταννικά πανεπιστήμια στην ίδια λίστα. Σου λέει απλά ότι ένα πανεπιστήμιο στη θέση 5 είναι καλύτερο από ένα στη θέση 30.

 

Με το παράδειγμά μου (και o Snowball παραπάνω) πήραμε τα 20-30 πανεπιστήμια που θεωρούνται τα καλύτερα στην Αγγλία. Και σου λέμε ότι είναι παράλογο να θεωρείς ότι μόνο 10 από αυτά τα πανεπιστήμια "αξίζουν" κι όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

 

Imperial,Loughborough(κυρίως στο engineering),Shouthampton,Bristol,Bath,City Univerity London,Sheffield και 2-3 ακόμη.

 

Ας υποθέσουμε ότι τα άλλα 2-3 είναι το Oxford, Cambridge και το LSE.

 

Δηλαδή τα παρακάτω πανεπιστήμια κατ'εσέ είναι μηχανές παραγωγής Bachelor:

Lancaster, Manchester, Nottingham, Edinburgh, Warwick, Bristol, Birmingham, Υοrk και αρκετά άλλα, αλλά ας πάρουμε αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ η λίστα σου αλλά..το Notigham μου το βγάζεις καλό:lol::lol::lol:

Γνωρίζω 3 παιδιά που πέρασαν σε πολύ χαμηλόβαθμα τει και τώρα σπουδάζουν σε αυτό.Αν ένα καλό πανεπιστήμιο δέχεται παιδιά με απολυτήριο το πολύ 13 τότε τί να πω..Θα πρέπει να είναι από τα καλύτερα.Παρόμοια πράγματα ισχύουν και για άλλα πανεπιστήμια αλλά δε γνωρίζω άτομα για να πω.

 

Aν οι 3 φίλοι σου* αποτελούν κριτήριο αξιολόγησης ενός πανεπιστημίου, τότε πάω πάσο. Έχεις δίκιο. Το ότι στους περισσότερους τομείς το Nottingham θεωρείται τοπ 10 από διάφορους φορείς και με βάση (όσο το δυνατόν γίνεται) αντικειμενικά στοιχεία προφανώς δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

(*που μπορεί να σπουδάζουν σε κάποιο από τα τμήματα για τα οποία το Notts δε φημίζεται πχ)

 

Και φυσικά το ζήτημα δεν είναι το Notts. Αλλά εσύ έβγαλες σκάρτο και το Warwick και μια σειρά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς μιλούσα.Λες "στις λίστες της αγγλίας".Είναι λογικό μια χώρα να μην υποβιβάζει τα πανεπιστήμιά της.Για αυτό βλέπεις "υποκειμενικές" αξιολογήσεις.

 

Imperial,Loughborough(κυρίως στο engineering),Shouthampton,Bristol,Bath,City Univerity London,Sheffield,Oxford,Cambridge και 2-3 ακόμη.

 

:!: Το City University είναι νουμερο 50 στο Times Good University Guide και περίπου στα ίδια επίπεδα σε άλλα rankings!

 

Έθαψες μόνος σου το επιχείρημα σου. Το ότι εσύ θεωρείς καλό ένα πανεπιστήμιο που είναι 50στο (στα 113!!!) δείχνει ότι υπάρχουν -ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ- πολλά καλύτερα πανεπιστήμια στην Αγγλία.

 

Δηλαδή τα UCL, King's, Warwick, L.S.-****ing-.E, Nottingham, Edinburgh, SOAS, Manchester, Liverpool, Durham, St. Andrews, Loughborough, Surrey τα έχεις ΚΑΤΩ απο το City; Είναι πολύ καλύτερα και έτσι, πολύ απλά, αποδείξαμε ότι το επιχειρημά σου για τα '10 πανεπιστημια' δεν στέκει...

 

Η λίστες δεν είναι απόλυτες, αλλά δίνουν μια καλή ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ιδέα για το που κατατάσεται ένα πανεπιστήμιο. ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ, όπως υπονοείς, βασίζονται σε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ (entry requirements, publications, research, etc.=. Άρα το City έιναι πολυ πιο κάτω απο το Nottingham (πχ).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Και για να γυρίσω τούμπα το επιχείρημα του φίλου για το 'κακό' Νοττιγχαμ.

 

Στο μάστερ μου στο Ιμπεριαλ είχαμε και αρκετούς Έλληνες. Απο τους χειρότερους ήταν ένας που είχε τελειώσει ηλεκ. μηχ. στο ΕΜΠ (με μεσο όρο 8.5). Ο καλύτερος ήταν απο το Πολυτεχνείο Ξάνθης.

 

Τί σημαίνει αυτό; Ότι το ΕΜΠ βγάζει άχρηστους φοιτητές (!!!) και η Ξάνθη καλούς, ή οτι ο συγκεκριμένος ΕΜΠιτης έβγαζε καλούς βαθμούς, αλλά δεν στρόφαρε;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η λίστα είναι relative με τα υπόλοιπα βρεταννικά πανεπιστήμια στην ίδια λίστα. Σου λέει απλά ότι ένα πανεπιστήμιο στη θέση 5 είναι καλύτερο από ένα στη θέση 30.

Οι λίστες έγιναν από άγγλους.Επομένως αν εσύ μου αναφέρεις ότι ένα πανεπιστήμιο είναι καλό επειδή είναι στις πρώτες θέσεις της αξιολόγησης των αγγλικών πανεπιστημίων απλά θα σου πω ότι οι λίστες αυτές είναι υποκειμενικές και δεν τις εμπιστεύομαι για τις σπουδές μου.

Με το παράδειγμά μου (και o Snowball παραπάνω) πήραμε τα 20-30 πανεπιστήμια που θεωρούνται τα καλύτερα στην Αγγλία. Και σου λέμε ότι είναι παράλογο να θεωρείς ότι μόνο 10 από αυτά τα πανεπιστήμια "αξίζουν" κι όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

Δεν ανέφερα τη λέξη μπάζα γιατί δε μου αρέσει να κατηγορώ πανεπιστήμια και να υποβιβάζω παιδιά που ξόδεψαν χρόνια σε τέτοια πανεπιστήμια.Όπως είπες κατέθεσες λίστα με 20-30 πανεπιστήμια που θεωρούνται καλά στην αγγλία και όχι διεθνώς.

Δηλαδή τα παρακάτω πανεπιστήμια κατ'εσέ είναι μηχανές παραγωγής Bachelor:

Lancaster, Manchester, Nottingham, Edinburgh, Warwick, Bristol, Birmingham, Υοrk και αρκετά άλλα, αλλά ας πάρουμε αυτά για αρχή.

Το Bristol το ανέφερα ανάμεσα στα 10 καλά πανεπιστήμια αλλά μάλλον δεν πρόσεξες.Παρεπιμπτόντος και το Manchester είναι πολύ καλό.

Aν οι 3 φίλοι σου* αποτελούν κριτήριο αξιολόγησης ενός πανεπιστημίου, τότε πάω πάσο. Έχεις δίκιο. Το ότι στους περισσότερους τομείς το Nottingham θεωρείται τοπ 10 από διάφορους φορείς και με βάση (όσο το δυνατόν γί

Αν αυτό το top-up πανεπιστήμιο δέχεται μαθητές τέτοιου επιπέδου τότε για μένα κάτι βρομάει κ ας σου φαίνεται εσένα ανώριμο.

Και για να γυρίσω τούμπα το επιχείρημα του φίλου για το 'κακό' Νοττιγχαμ.

 

Στο μάστερ μου στο Ιμπεριαλ είχαμε και αρκετούς Έλληνες. Απο τους χειρότερους ήταν ένας που είχε τελειώσει ηλεκ. μηχ. στο ΕΜΠ (με μεσο όρο 8.5). Ο καλύτερος ήταν απο το Πολυτεχνείο Ξάνθης.

 

Τί σημαίνει αυτό; Ότι το ΕΜΠ βγάζει άχρηστους φοιτητές (!!!) και η Ξάνθη καλούς, ή οτι ο συγκεκριμένος ΕΜΠιτης έβγαζε καλούς βαθμούς, αλλά δεν στρόφαρε;

Το ΕΜΠ έχει προ πολλού χάσει τη φήμη του.Και δε σου τα προσφέρει όλα ένα καλό πανεπιστήμιο.Αν δε στρώσεις **** και το ΜΙΤ να βγάλεις κανείς δεν θα σε προτιμήσει.Είναι και θέμα διαβάσματος.Μπορεί ένα πανεπιστήμιο να σου προσφέρει τέλειες σπουδές αλλά εσύ να είσαι αραλίκι και να περνάς μετά βίας τα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...