Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρωτιστως το θεμα ειναι για τα λεφτα. Αμα δεν δωθουν λεφτα και να χτυπιουνται δεν θα αλλαξει κατι

γιατι ξερεις εσυ τιποτα που δε γινεται για τα λεφτα? :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σωστα :P

 

απλα ειπα πρωτιστως γιατι μετα μπορουν να γινουν και αλλα πραγματα (αξιολογησεις κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να απαντησω:

 

"Επειδη εγω δεν ανηκω σ αυτους τους ολους που ξερουν, και σιγουρα θα ειναι και αλλοι που δε γνωριζουν, αν εχεις τη καλοσυνη να μας διαφωτισεις και κυριως να μας τεκμηριωσεις για το πως βγαινει η συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα τα μπουρ..λα, (της Αγγλιας) οπως τα ονομαζεις, και τα οποια να σου υπενθυμισω οτι σε αντιθεση με το τιτλο του τοπικ δεν ειναι ιδιωτικα, αλλα δημοσια. Θα μ ενδιεφερε πολυ να μαθω"

 

 

Αυτά που λεω για τα ιδιωτικα Αγγλικα κολλεγια τριτης κατηγοριας πρωτη φορα είναι που τα ακους; Δηλαδη τωρα επεσες από τα συννεφα; Δεν φαινεται να γνωριζεις πως στην Αγγλια τετοια κολλεγια ανοιξαν σε μια νυχτα και για να αυξήσουν τις εγγραφές άρα και τα εσοδα τους εβαζαν και βαζουν ότι πιο ευκολο στις εξετασεις για να τελειωσουν ολοι στα 3 ή 4 χρονια αναλογα με τις σπουδες τους και μαλιστα με υψηλό βαθμό. Μηπως να πιστεψουμε στο τελος ότι αν κοπεις σε τοσα μαθηματα ή αν κανεις τοσες απουσιες σε πετανε;;Σε καμια περιπτωση. Η σχεση με τον φοιτητη είναι σχεση εμπορου-πελατη. Κανουμε ότι είναι δυνατο για να μεινει ικανοποιημενος ο πελατης και να μας φερει και αλλα εσοδα. Μπορει φιλε μου να μην εχεις εσυ ο ιδιος καποιο κοντινο παραδειγμα που ισως εχω εγω και πιστεψε με αρκετοι ακομα αλλα είναι παγκοσμιως γνωστο τι συμβαινει εκει. Τοσο γνωστο που και οι ιδιοι οι Αγγλοι το εγραψαν σε μεγαλη αγγλικη εφημεριδα (Independent μαλλον) . Και επειδη όπως παντα και παντου υπαρχουν και εξαιρεσεις σαφως υπαρχουν και παιδια τα οποια πραγματικα πηγαν και εμαθαν 5 πραγματα ακομα και στα παραπανω κολλεγια( δεν αναφερομαι σε κεντρικα Cambridge, Imperial κτλ που εννοειται ξερεις τι σου γινεται όταν τα τελειωνεις )

 

 

 

 

"Αν δεν εισαι ενημερωμενος για κατι μη το γραφεις γιατι εκτιθεσαι. Θα εκλαβω οτι παρασυρθηκες απο το προηγουμενο ποστ της mariel19 διοτι δεν εχει περασει τουλαχιστον ακομα τετοιο νομοσχεδιο."

 

Νομιζω απαντησαν αλλοι για εμενα. Αν δεν εχει περασει το νομοσχεδιο ή θα περασει την παρασκευή ή σε ενα μηνα δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι θα γινει και μαλιστα μεσα στο καλοκαιρι μπορει και Ιουλιο.

 

 

"Αληθεια ε? Θελεις να πεις οτι το ΤΕΕ και το καθε ΤΕΕ ειναι κρατος εν κρατει, φτιαχνει δικους του νομους, λειτουργει αυτονομα κατα το συντεχνιακο συμφερον των μελων του, και κατα τη δικη σου λογικη ειναι και φυσικο βεβαια να μη σεβεται τους νομους. Οταν λοιπον η κοινοτικη οδηγια ενσωματωθει στο Ελληνικο εθνικο δικαιο και γινει νομος του κρατους, ας βγει τοτε ο προεδρος του ΤΕΕ να πει οτι δεν δεχεται να τους γραψει. Τωρα ειναι τζαμπα μαγκιες αυτα που δηλωνει σε συνεντευξεις του. Και για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση, ουτε ειμαι αποφοιτος αλλα ουτε και παω σε κολλεγιο η ιδιωτικο πανεπιστημιο."

 

 

Συμφωνα με σενα αφου είναι κοινοτικη οδηγία θα πρέπει να εφαρμοστει.... γιατι φυσικα είναι για το καλο ολων μας και για το καλο του τοπου. Το ΤΕΕ και το κάθε ΤΕΕ φιλε μου εκτος από το αυτονοητο να προφυλασει τα μελη του από κάθε παραλογη αποφαση που μπορει να παρει καποιος… παντοτε για το καλο μας!!, προφυλασει και εσενα και εμενα και τον οποιοδηποτε από τον μηχανικο που θα προσλαβεις να σου κτησει το σπιτι, αλλα επειδη στο ιδιωτικο πανεπιστημιο κολλεγιο που σπουδασε δεν κοιταξαν να του δωσουν γνωσεις αλλα κοιταζαν την τσεπη πλακωσε εσενα, το παιδι σου, τον φιλο σου.Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που αντιδρα το ΤΕΕ και μην το πηγαινουμε παντα στην μιζερια.. είναι κυκλωματα,συντεχνιες και σκοτεινα συμφεροντα.

 

Δε θέλω να μειώσω τις σπουδές όσων τελείωσαν κάποιο κολλέγιο γιατι οπως ειπα υπαρχουν και εξαιρεσεις. Αν θελεις να μπεις απο το παραθυρο και μπορεις να το κανεις, μπες , αλλα μην παραπονιεσαι επειδη π.χ το ΤΕΕ δεν σε αντιμετωπιζει σαν το αποφοιτο ΕΜΠ ή ΑΠΘ. Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

...

 

Φίλε τα έχεις μπλέξει λίγο. Άλλο τα κολλέγια στην Ελλάδα, άλλο τα πανεπιστήμια στην Αγγλία (που δεν είναι ούτε κολλέγια ούτε ιδιωτικά). Είναι δημόσια πανεπιστήμια.

 

Κάποια από αυτά είναι ΓΤΠ, κάποια είναι έτη φωτός μπροστά από τα δικά μας. Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς ούτε να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι ούτε (κυρίως) στο ίδιο τσουβάλι με τα κολλέγια στην Ελλάδα τα οποία διέπονται από διαφορετικό καθεστώς.

 

Το νομοσχέδιο για το οποίο συζητάμε στα τελευταία ποστς δεν έχει φυσικά καμιά απολύτως σχέση με τους αποφοίτους ξένων πανεπιστημίων (από Αγγλία ή αλλού) αλλά με τους αποφοίτους των παραρτημάτων τους και των άλλων κολλεγίων στην Ελλάδα.

 

Αυτά πάντα φιλικά από κάποιον που έχει τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μεγαλη διαφορα ξερεις. Τα κολλεγια στην Ελλαδα υποτιθεται πως τα περισσοτερα συνεργαζονται με ενα πανεπιστημιο στην Αγγλια ή σε καποια αλλη χωρα. Οι φοιτητες τους θα μπορουσαν αντι για την Ελλαδα να σπουδαζαν στο μερος που ηταν το μητρικο πανεπιστημιο π.χ Αγγλια αλλα φυσικα δεν τους συμφερει να το κανουν.

Στην Αγγλια ακομα και τα δημοσια πανεπιστημια λειτουργουν με ιδιωτικα κριτηρια, δηλ πληρωνεις για να φοιτησεις τουλαχιστων καποιος που ερχεται απο αλλη χωρα. Αν γινεται διαφορετικα πολυ ευχαριστως να το ακουσω.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μεγαλη διαφορα ξερεις. Τα κολλεγια στην Ελλαδα υποτιθεται πως τα περισσοτερα συνεργαζονται με ενα πανεπιστημιο στην Αγγλια ή σε καποια αλλη χωρα. Οι φοιτητες τους θα μπορουσαν αντι για την Ελλαδα να σπουδαζαν στο μερος που ηταν το μητρικο πανεπιστημιο π.χ Αγγλια αλλα φυσικα δεν τους συμφερει να το κανουν.

Στην Αγγλια ακομα και τα δημοσια πανεπιστημια λειτουργουν με ιδιωτικα κριτηρια, δηλ πληρωνεις για να φοιτησεις τουλαχιστων καποιος που ερχεται απο αλλη χωρα. Αν γινεται διαφορετικα πολυ ευχαριστως να το ακουσω.:)

 

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις για το πως λειτουργεί η παιδεία στην Αγγλία φίλε (με όλο τον σεβασμό). Βαριέμαι να σου εξηγήσω μία-μία τις ανακρίβειες που υποστηρίζεις. Google αν (πραγματικά) θες να μάθεις (ωστέ να μπορείς να αναφέρεσαι σε κάτι που γνωρίζεις)...

 

Ξεκίνα με wikipedia . Επίσης, αν δεν ξέρεις τι σημαίνει non-profit ή ποιά είναι η διαφορά μεταξύ public, state-owned, state-financed και private, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε μου την τιμη να με διαφωτισεις...να παω να γραφτω σημερα στο Cambridge.

 

Το ξέρω ότι είσαι δημιούργημα ενός συστήματος που προάγει παπαγαλία στη θεωρία και καθόλου πρακτική, αλλά το Google είναι 100% dummy-proof. Δοκίμασέ το.

 

Με τέτοιες παρωπίδες δεν μπαίνεις στο Cambridge. Στο interview δεν μετράνε οι βαθμοί (όλοι όσοι κάνουν αίτηση είναι άριστοι μαθητές).

 

Πάντως απο περιέργεια, αν θες κάνουμε και σύγκριση. Έγω φοίτησα σε μπουρδέλα (εν αντιθέση με σένα). Μπορούμε να δούμε τί δουλειά έχει ο καθένας, τους μισθούς μας, τις δημοσιεύσεις, κτλ.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλια ακομα και τα δημοσια πανεπιστημια λειτουργουν με ιδιωτικα κριτηρια, δηλ πληρωνεις για να φοιτησεις τουλαχιστων καποιος που ερχεται απο αλλη χωρα. Αν γινεται διαφορετικα πολυ ευχαριστως να το ακουσω.:)

 

Nαι, έχουν δίδακτρα τόσο για τους Άγγλους όσο και για τους ξένους φοιτητές. Αλλά αυτό τι σχέση έχει με αυτό που υποστήριξες προηγουμένως, ότι η πλειοψηφία είναι μπ***δέλα;

 

Ξαναλέω, υπάρχουν και μπ***δέλα, υπάρχουν και πολλά που είναι πολύ καλύτερα από τα δικά μας τα μπ***δέλα.

 

Γενικώς, είμαι περίεργος να μάθω: όλοι αυτοί που θεωρούν ότι τα ΟΛΑ (ή τεσπα τα περισσότερα) πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι για τον π****, πως πιστεύουν ακριβώς ότι η Αγγλία κρατάει την θέση της ως οικονομική δύναμη με αυτό το χάλια εκπαιδευτικό σύστημα και πως εμείς με τα super duper πανεπιστήμια μας δεν την έχουμε ξεπεράσει ακόμα σε κανέναν τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, είμαι περίεργος να μάθω: όλοι αυτοί που θεωρούν ότι τα ΟΛΑ (ή τεσπα τα περισσότερα) πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι για τον π****, πως πιστεύουν ακριβώς ότι η Αγγλία κρατάει την θέση της ως οικονομική δύναμη με αυτό το χάλια εκπαιδευτικό σύστημα και πως εμείς με τα super duper πανεπιστήμια μας δεν την έχουμε ξεπεράσει ακόμα σε κανέναν τομέα.

 

A-F*ING-MEN.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να απαντησω:

Αυτά που λεω για τα ιδιωτικα Αγγλικα κολλεγια τριτης κατηγοριας πρωτη φορα είναι που τα ακους; Δηλαδη τωρα επεσες από τα συννεφα; Δεν φαινεται να γνωριζεις πως στην Αγγλια τετοια κολλεγια ανοιξαν σε μια νυχτα και για να αυξήσουν τις εγγραφές άρα και τα εσοδα τους εβαζαν και βαζουν ότι πιο ευκολο στις εξετασεις για να τελειωσουν ολοι στα 3 ή 4 χρονια αναλογα με τις σπουδες τους και μαλιστα με υψηλό βαθμό. Μηπως να πιστεψουμε στο τελος ότι αν κοπεις σε τοσα μαθηματα ή αν κανεις τοσες απουσιες σε πετανε;;Σε καμια περιπτωση. Η σχεση με τον φοιτητη είναι σχεση εμπορου-πελατη. Κανουμε ότι είναι δυνατο για να μεινει ικανοποιημενος ο πελατης και να μας φερει και αλλα εσοδα. !

Κατ αρχην πηρες καποιες απαντησεις απο το gmac, αλλα εγω θα προχωρησω επι της ουσιας του ποστ σου.

Αν ξανακοιταξεις το ποστ μου σου ζητησα να μ ενημερωσεις καλυτερα και κυριως να τεκμηριωσεις αυτα που εγραψες σχετικα με τα Αγγλικα κολλεγια που μοιραζουν διδακτορικα, ακριβως επειδη εγω πρωτη φορα το ακουω και σιγουρα δε γνωριζω οτι ανοιξαν σε μια νυχτα. Δεν ειναι κακο οτι πρωτη φορα τ ακουω αυτο ε? Οταν ζητω τεκμηριωση ομως ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω. Αν εχεις καποια σοβαρα στοιχεια να παραθεσεις γιαυτα που γραφεις οκ, αν οχι και παλι οκ δεχομαι οτι ειναι προσωπικες σου αποψεις γιατι ετσι σου αρεσει. Μη περιμενεις ομως να γινεις πιστευτος επειδη λες αυτα που λες χωρις να εχεις και καποιο στοιχειο. Α προσεξα οτι ενω στο προηγουμενο ποστ μιλουσες για κολλεγια της Αγγλιας, τωρα το αλλαξες σε ιδιωτικα Αγγλικα κολλεγια τριτης κατηγοριας.

 

Μπορει φιλε μου να μην εχεις εσυ ο ιδιος καποιο κοντινο παραδειγμα που ισως εχω εγω και πιστεψε με αρκετοι ακομα αλλα είναι παγκοσμιως γνωστο τι συμβαινει εκει.

Δε διαφωνω μαζι σου, σιγουρα εσυ μπορει να εχεις καποια παραδειγματα και να γνωριζεις κατι παραπανω απο εμενα. Εμενα η μοναδικη εμειρια ειναι οτι σπουδαζω σε Αγγλικο δημοσιο πανεπιστημιο στην Αγγλια (και οχι σε καποιο συνεργαζομενο κολλεγιο) και η σχολη μου ειναι σε σχετικα καλη καταταξη στη λιστα αξιολογησης :)

Αλλα ρε συ, αφου ειναι παγκοσμιως γνωστο τι συμβαινει εκει, πως διαολο ξεκινανε απ ολα τα μερη του κοσμου και πανε εκει για σπουδες πληρωνοντας τα κερατα τους μαλιστα για να αποκτησουν μπουρδε..γνωσεις?? Τωρα καταλαβα, μαλλον ...... μπουρδε..φοιτητες θα πηγαινουν !!!!!

 

 

"Αν δεν εισαι ενημερωμενος για κατι μη το γραφεις γιατι εκτιθεσαι. Θα εκλαβω οτι παρασυρθηκες απο το προηγουμενο ποστ της mariel19 διοτι δεν εχει περασει τουλαχιστον ακομα τετοιο νομοσχεδιο."

Νομιζω απαντησαν αλλοι για εμενα. Αν δεν εχει περασει το νομοσχεδιο ή θα περασει την παρασκευή ή σε ενα μηνα δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι θα γινει και μαλιστα μεσα στο καλοκαιρι μπορει και Ιουλιο.

Φαινεται οτι δε γνωριζεις οτι το σιγαν κρειττον εστι του λαλειν. Θα περιμενα οτι θα το επνιγες και δε θ απαντουσες που ηταν και το πιο λογικο. Μιλησες για νομοσχεδιο που η κυβερνηση περασε κουτοπονηρα καλοκαιριατικα και σου απαντησα μην εκτιθεσαι γιατι κατι τετοιο δεν εχει συμβει. Ανθρωπινα τα λαθη και δεκτα, αλλα μη δικαιολογουμε τ αδικαιολογητα. Το αν θα γινει αυριο η σε ενα μηνα ειναι αλλο καπελλο και δεν εχει να κανει με οτι εγραψες

 

"Συμφωνα με σενα αφου είναι κοινοτικη οδηγία θα πρέπει να εφαρμοστει.... γιατι φυσικα είναι για το καλο ολων μας και για το καλο του τοπου. Το ΤΕΕ και το κάθε ΤΕΕ φιλε μου εκτος από το αυτονοητο να προφυλασει τα μελη του από κάθε παραλογη αποφαση που μπορει να παρει καποιος… παντοτε για το καλο μας!!, προφυλασει και εσενα και εμενα και τον οποιοδηποτε από τον μηχανικο που θα προσλαβεις να σου κτησει το σπιτι, αλλα επειδη στο ιδιωτικο πανεπιστημιο κολλεγιο που σπουδασε δεν κοιταξαν να του δωσουν γνωσεις αλλα κοιταζαν την τσεπη πλακωσε εσενα, το παιδι σου, τον φιλο σου.Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που αντιδρα το ΤΕΕ και μην το πηγαινουμε παντα στην μιζερια.. είναι κυκλωματα,συντεχνιες και σκοτεινα συμφεροντα.

 

Δε θέλω να μειώσω τις σπουδές όσων τελείωσαν κάποιο κολλέγιο γιατι οπως ειπα υπαρχουν και εξαιρεσεις. Αν θελεις να μπεις απο το παραθυρο και μπορεις να το κανεις, μπες , αλλα μην παραπονιεσαι επειδη π.χ το ΤΕΕ δεν σε αντιμετωπιζει σαν το αποφοιτο ΕΜΠ ή ΑΠΘ. Ελεος!

Οχι συμφωνα μ εμενα αγαπητε μου. Αν δεν εχεις συνειδητοποιησει οτι ζεις στην ΕΕ με οτι δικαιωματα και υποχρεωσεις αυτο συνεπαγεται, φροντισε τοτε να το συνειδητοποιησεις :) Και το κοινοτικο δικαιο πρεπει να ξερεις οτι υπερισχυει του εθνικου. Αν λοιπον κατα τη δικη σου αποψη οι κοινοτικες οδηγιες δε πρεπει να εφαρμοζονται με αποτελεσμα να πεφτουν βροχη τα προστιμα απο την ΕΕ, μπραβο σου. Απλα πες μου αν ξερεις ποιος πληρωνει αυτα τα προστιμα ;) Μηπως καποιος υπουργος απο τη τσεπη του?? η εγω κι εσυ και ο Ελληνικος λαος, λογω της ανικανοτητας καποιων να κανουν τη δουλεια τους σωστα? δλδ το αυτονοητο. Αν ομως γινοταν κατασχεση περιουσιακων στοιχειων υπουργων, γγ γραμματεων και λοιπων παρατρεχαμενων επειδη δε κανουν το αυτονοητο, ξερεις τι ωραια που θα λειτουργουσε το συστημα?

Τα υπολοιπα δε θα τα σχολιασω, δεδομενου οτι η προθεση μου ηταν να τοποθετηθω στο αρχικο σου ποστ περι Αγγλικων Μπουρδε..κολλεγιων συμφωνα με τα λεγομενα σου και οχι για τα παραρτηματα στην Ελλαδα η τα ΚΕΣ η ΙΕΚ η οτιδηποτε αλλο.

Κατα τα αλλα θα συμφωνουσα με τον snowball και με τα μαυρα μεσανυχτα :up:

Οσο για το ποσο με προστατευει το ΤΕΕ φιλε μου θα σου πω. Τελειωνοντας το πολυτεχνειο ο Ελληνας μηχανικος, μετα απο κατι εξετασεις της πλακας γραφεται στο ΤΕΕ παιρνει μια σφραγιδα και ....αντε, οποιον παρει ο χαρος. Στου κασιδη το κεφαλι. Υπογραφει τα παντα. Ε να τη χεσω αυτη τη προστασια φιλε μου

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Α προσεξα οτι ενω στο προηγουμενο ποστ μιλουσες για κολλεγια της Αγγλιας, τωρα το αλλαξες σε ιδιωτικα Αγγλικα κολλεγια τριτης κατηγοριας.

 

Υπάρχει 1 (ένα) ιδιωτικό Αγγλικό πανεπιστήμιο, το οποίο θεωρείτε χαμηλού επιπέδου. Τί εννοεί ο φίλος μας, ιδέα δεν έχω. Αλλά μάλλον δεν μιλάει για ΑΕΙ, δεν εξηγείτε αλλιώς.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 1 (ένα) ιδιωτικό Αγγλικό πανεπιστήμιο, το οποίο θεωρείτε χαμηλού επιπέδου. Τί εννοεί ο φίλος μας, ιδέα δεν έχω. Αλλά μάλλον δεν μιλάει για ΑΕΙ, δεν εξηγείτε αλλιώς.

 

Aφού το έγραψε: όλα το ίδιο τα θεωρεί (κολλέγια, Αγγλικά πανεπιστήμια κτλ).

 

Δεν εχει μεγαλη διαφορα ξερεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 1 (ένα) ιδιωτικό Αγγλικό πανεπιστήμιο, το οποίο θεωρείτε χαμηλού επιπέδου. Τί εννοεί ο φίλος μας, ιδέα δεν έχω. Αλλά μάλλον δεν μιλάει για ΑΕΙ, δεν εξηγείτε αλλιώς.

Λες να ηξερε το University of Buckingham? Μαλλον ταχει κανει ρωσσικη σαλατα και τα εχει μπλεξει ολα μαζι. Κακο πραγμα η ημιμαθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Aφού το έγραψε: όλα το ίδιο τα θεωρεί (κολλέγια, Αγγλικά πανεπιστήμια κτλ).

 

Ναι, αν είναι δυνατόν να μπερδεύει το Cambridge με το Buckingham ή το Portsmouth... Είναι σαν να μπερδεύεις το Ε.Μ.Π. με το Πανεπιστημιο Θρ... ώπα... ξέχασα... δεν υπάρχει αξιολόγηση Ελληνικών πανεπιστημίων... :O

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Duskolo na moirazoun didaktorika sthn Agglia etsi..genika ola ta panepistimia sthn Agglia exoun thn idia diadikasia sthn aponomh PhD..den exei na kanei me to panepistimio alla apo thn douleia pou exei kanei o kathenas..

 

Auto to paidi pou leei gia bour...la ktl enw tha borouse na eixe mia logiki se auto pou leei gia ta franchise to xanei me pragmata pou den gnwrizei..krima..taliban uparxoun pantou.

 

Ps: O independent egrapse gia thn sxesh panepistimiou- katanalwth k to ti ginete se polla vretanika panepistimia. Einai ena megalo debate pou exei anoiksei sthn Agglia pou den einai gia sizitisi mallon sto myphone..

Link to comment
Share on other sites

Duskolo na moirazoun didaktorika sthn Agglia etsi..genika ola ta panepistimia sthn Agglia exoun thn idia diadikasia sthn aponomh PhD..den exei na kanei me to panepistimio alla apo thn douleia pou exei kanei o kathenas..

 

Έμενα πάντως πρώτα μου ...μοίρασαν μια π..τσα. Ήταν οι 4 χειρότερες ώρες της ζωής μου και δεν νομίζω να εχω νιώσει περισσότερο βλάκας. Και δεν είμαι η εξαίρεση, οι περισσότεροι τα ίδια (και χειρότερα) πέρασαν. Υπάρχει σαφέστατη διαφορά φιλοσοφίας στην εξέταση του διδακτορικού με τα Ελληνικά, Ιταλικά και Γαλλικά πανεπιστημια (για τα οποία γνωρίζω, δηλαδή), οπού το assessment έχει γίνει πολύ πριν την παρουσίαση (η οποία είναι μια ευχάριστη ώρα που όλοι εκθειάζουν τον επιτυχόντα...). Στην κοπέλα μου (Ιταλία) οι εξεταστές προσέφεραν και λουλούδια στο τέλος... Λέτε να υπήρχε περίπτωση να κοπεί; :p

 

Ps: O independent egrapse gia thn sxesh panepistimiou- katanalwth k to ti ginete se polla vretanika panepistimia. Einai ena megalo debate pou exei anoiksei sthn Agglia pou den einai gia sizitisi mallon sto myphone..

 

Μια χαρά συζήτηση είναι (και σημαντική), αλλά να γίνεται απο αυτούς που γνωρίζουν καλά το θέμα. Επίσης πρέπει να υπάρχει και το σωστό context, γιατί οι περισσότεροι ψάχνουν αφορμή να μας πείσουν οτι τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι μπουρδ.λα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως πρώτα μου ...μοίρασαν μια π..τσα.

σα κιαυτη που εδωσαν και σε μενα και θα τρεχω αυγουστιατικα στο κωλονησι για second attempts :angry: :X Κατα τα αλλα ειναι μπατε σκυλοι αλεστε ε?? Τοσα ξερουν τοσα λενε

 

 

Μια χαρά συζήτηση είναι (και σημαντική), αλλά να γίνεται απο αυτούς που γνωρίζουν καλά το θέμα. Επίσης πρέπει να υπάρχει και το σωστό context, γιατί οι περισσότεροι ψάχνουν αφορμή να μας πείσουν οτι τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι μπουρδ.λα.

Το εχω ξαναπει και το πιστευω απολυτα : οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

και στην Ελλαδα εχουμε αρκετα πανεπιστημια αθλιας καταστασης. Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν και στην Αγγλια καποια

 

οσο για κατι που ειπωθηκε για το κυρος των Αγγλικων πανεπιστημιων και τη θεση τους στην αγορα, θα ηθελα να το συγκρινω (δεν ξερω σε ποιο βαθμο ισχυει) οτι και το ΕΜΠ ε(ι)χε πολυ καλη φημη κτλπ αλλα με τιποτα η παιδεια που προσφερει δεν ανταποκρινεται σε αυτη τη φημη. Ισως κατι παρομοιο να συμβαινει και εκει. Αν και η Αγγλια μαλλον δεν θα χει ενα ΕΜΠ, οπως εμεις και χαιρομαστε απο πανω :P

Link to comment
Share on other sites

και στην Ελλαδα εχουμε αρκετα πανεπιστημια αθλιας καταστασης. Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν και στην Αγγλια καποια

Ουτε κι εγω αμφιβαλω, αλλα η διαφορα ειναι οτι εδω η παιδεια ειναι ενα μπου...λο απο το δημοτικο και χειροτερευει ακομα μετα. Δλδ εδω θελει ξεριζωμα συθεμελα και ξαναχτισιμο απο μηδενικη βαση. Μια κατασταση αρρωστημενη που δε παιρνει θεραπεια με ασπιρινες. Πανω σ αυτο το σαπιο εκπαιδευτικο συστημα εχει στηθει ρε συ μια βιομηχανια με χιλιαδες θεσεις εργασιας. Ποιος θα τολμησει να παει να το γιατρεψει? ξερεις τι οικονομικα συμφεροντα παιζονται? δεν ειναι λοιπον το πανεπιστημιο, ειναι ολο το εκπαιδευτικο συστημα σκατα. Απλα φαινεται το πανεπιστημιο γιατι γινονται κοινητοποιησεις απο τους φοιτητες, προβαλονται κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

σα κιαυτη που εδωσαν και σε μενα και θα τρεχω αυγουστιατικα στο κωλονησι για second attempts :angry: :X

 

Second attempt? Duskola ta pragmata Good luck!!! H kathe xwra exei diaforetiko sustima gia ta PhD, den tha elega oti to aggliko einai better apo ta alla, to kathe ena exei pron and cons. Edw kai kairo den vriskw ton logo tis uparksis sizitisis gia to ean to aggliko sustima einai kalitero apo to Ellhniko..kathe ena exei tis idieterotites tou kai teliws diaforetiki filosofia.

 

Pantws ta franchise KES den exoun na kanoun me to bretaniko sustima, einai mia ksekatharh apath ellinikis patentas. Ekshgoume, edw k 20 xronia peripou auta ta KES moirazoun ptuxia deksia aristera me elaxisth epopteush..auta ta ptuxia anagnwrizonte se mia nuxta..Episis ean k sunergazomena me agglika unis leitourgoun sthn Ellada me diaforetiko plaisio kai to EU plaisio akoma den einai to idio me tis Agglias. Me liga logia mhn perimenei na dei kapoios to franchise na ginei LSE h' SOAS giati einai k theoretika k texnika adunaton.

 

Ps: Franchise uparxoun k se alles xwres alla 1) se polu mikrotero vathmo ap oti sthn ellada, 2) me diaforetiko thesmiko plaisio ek arxis (den htan sto upourgeio eboriou!)

Link to comment
Share on other sites

Second attempt? Duskola ta pragmata Good luck!!!

Thanks matte. Ελπιζω να εχουν καποια δοση αληθειας αυτα που εγραψε ο independent για τη σχεση πανεπιστημιου καταναλωτη. Και εχω καποιους λογους να το πιστευω. Αλλωστε οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια. Τωρα να εχουμε βαλει και το χερακι μας λιγο εμεις οι Ελληνες....δε το αποκλειω ;):lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

H kathe xwra exei diaforetiko sustima gia ta PhD, den tha elega oti to aggliko einai better apo ta alla, to kathe ena exei pron and cons. Edw kai kairo den vriskw ton logo tis uparksis sizitisis gia to ean to aggliko sustima einai kalitero apo to Ellhniko..kathe ena exei tis idieterotites tou kai teliws diaforetiki filosofia.

 

Μπράβο. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Το παράδειγμα του PhD το ανέφερα γιατί ο άλλος ο λεβέντης είπε πως στην Αγγλία μοιράζουν διδακτορικά. Λίγο άστοχο. Εγώ θα έλεγα πως αυτό που πέρασα ήταν unnecessary stress, και δεν θα με χάλαγε να ξέρω απο πριν την γνώμη των εξεταστών μου (δεν επιτρέπεται, με αποτέλεσμα να μην έχω ΙΔΕΑ αν η δουλειά μου ήταν καλού επιπέδου).

 

Μια γρήγορη σούμα: Τα Ελληνικά πανεπιστήμια βασίζονται στο δόγμα ότι τα πάντα πρέπει να είναι τσάμπα. Το Αγγλικό ήταν έτσι παλιότερα, αλλά τώρα έχει γίνει κάτι μεταξύ των Ευρωπαικών και Αμερικάνικων μοντέλων. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το Ελληνικό μοντέλο δεν προάγει ανταγωνιστικά πανεπιστήμια σε ερεύνα παγκοσμίου επιπέδου. Επίσης, ΔΕΝ είναι όλα δωρεάν όπως νομίζουν όλοι. Κάποιος ( guess who? :p) πληρώνει. Απο την στιγμή που δίνουμε τα μικρότερο ποσοστό του ΑΕΠ στην παιδεία (σε σχέση με την δυτική Ευρώπη), ΔΕΝ είναι δυνατον να ανταγωνιστούμε Γάλλους, Άγγλους, Αμερικάνους, κτλ.

 

Βέβαια, ίσως αυτό να μην είναι το ζητούμενο για εμάς... Έστω ότι δεν είναι, τουλάχιστον ας μην μας πρήζουν άλλο για το φοβερό επίπεδο του ΕΜΠ και τα μπουρδέλα τις Αγγλίας...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωνει μια καλη αυτο το θεμα γιατι υπαρχουν και δουλειες:

 

Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα Αγγλικα πανεπιστημια ιδιωτικα δημοσια ειναι μπου..δελα. Εγω μιλησα για τα ιδιωτικα πανεπιστημια-ανεκδοτα που πηγαινουν αυτοι απο Ellada που κοντεψαν να μεινουν στο Λυκειο. Εκτος αν το UK μαζεψε ολο το κορυφαιο επιστημονικο προσωπο του πλανητη Γη και στις αλλες χωρες εμεινε ο πατος. Αν διαβαζες πιο προσεκτικα θα εβλεπες ακομα και για τις σχολες-ανεκδοτα, ειπα πως υπαρχουν και εξαιρεσεις ατομων που εμαθαν εκει μεσα 5 πραγματα.

 

Οι κοινοτικες οδηγιες καλα κανουν που υπαρχουν και σεβαστες στο συνολο τους. Δεν γινεται ομως να δεχεσαι ετσι χωρις κριτικη οτι αποφασιζουν οι αλλοι παντα για το καλο σου.Μπορει να εβγαινε αυριο μια κοινοτικη οδηγια που να ελεγε κλεισιμο των δημοσιων πανεπιστημιων στην Ελλαδα και απο εδω και περα ιδιωτικα. Εσυ μπορει να το δεχοσουν (και δικαιωμα σου) ομως πολλοι αλλοι οχι. (για το συντεχνειακο -σκοτεινων συμφεροντων ΤΕΕ και εγω δεν ξερω τι αλλο ,δεν μου απαντησες και το παραδειγμα που σου εφερα)

 

Ο καθε νοημων και σοβαρος ανθρωπος ξερεις πως δεν υπαρχει περιπτωση να γραψει ονοματα και διευθυνσεις περιπτωσεων που γνωριζει σε ενα απλο forum. Αν θελει καποιος να κανει την αρχη και στην συνεχεια εγω ακολουθω.Ολα αυτα που λεω τα λεω απο φιλους και κοντινα προσωπα που ξερω την πορεια τους.

 

Για τον φιλο που εμεινε απο επιχειρηματα και αρχισε το παραληρημα "ελα να συγκρινουμε μισθους, δημοσιευσεις" θα ηθελα να αναφερει πρωτα ποσο εγραψε στις πανελληνιες, που περνουσε στην Ελλαδα και γιατι εφυγε να παει στο UK.

 

Εγω προσωπικα αισθανομαι καλα να λεω πως τελειωσα ενα ΕΜΠ, ενα ΑΠΘ ή ενα Καποδιστριακο και όχι ενα τριτης ή δευτερης κατηγοριας στο UK. Καποιος αλλος μπορει να αισθανεται καλα με το αντιθετο. Γουστα ειναι αυτα και βεβαια δεκτα. Και οποιος πει "ελα μωρε σιγα το ΕΜΠ και το ΑΠΘ εγω σπουδαζω στο παγκοσμιος αγνωστο πανεπιστημιο της santa Barbara στο UK τον εαυτο του παραμυθιαζει"

 

Οσο για καποιον "εξυπνο" που ανεφερε για την γνωμη καποιου στο forum την λεξη ταλιμπαν δειχνει το επιπεδο του καθως και ολων οσων μαζευτηκαν στο UK για υψηλο επιπεδο σπουδων.:lol:

 

Ο καθενας να κανει οτι νομιζει για την ζωη του και να σταματησει εδω το θεμα. Προσωπικα δεν εχω να αναφερω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

και στην Ελλαδα εχουμε αρκετα πανεπιστημια αθλιας καταστασης. Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν και στην Αγγλια καποια

 

οσο για κατι που ειπωθηκε για το κυρος των Αγγλικων πανεπιστημιων και τη θεση τους στην αγορα, θα ηθελα να το συγκρινω (δεν ξερω σε ποιο βαθμο ισχυει) οτι και το ΕΜΠ ε(ι)χε πολυ καλη φημη κτλπ αλλα με τιποτα η παιδεια που προσφερει δεν ανταποκρινεται σε αυτη τη φημη. Ισως κατι παρομοιο να συμβαινει και εκει. Αν και η Αγγλια μαλλον δεν θα χει ενα ΕΜΠ, οπως εμεις και χαιρομαστε απο πανω :P

 

Φίλε μου, απο την στιγμή που το ΕΜΠ παίρνει την αφρόκρεμα της Ελλάδας, είναι πολύ λογικό να έχει καλή φήμη (και στο εξωτερικό. Μιλάμε στα πανεπιστήμια πάντα, γιατί στην αγορά εργασίας, δεν είμαι καθόλου σίγουρος).

 

Ο άριστος μαθητής μετατρέπεται σε άριστο φοιτητή, και μετά σε άριστο πτυχιούχο (όχι πάντα, αλλά το μέσο όρο προφανώς). Το ξέρω ότι αυτο που θα πω είναι straight out of the Ministry of the Obvious, άλλα το Digital Signal Processing, τα κυκλώματα, τα νευρωνικά δίκτυα, κτλ., έχουν μια ιδιότητα που ξαφνιάζει κάποιους: Είναι ακριβώς τα ίδια, είτε τα μάθεις στην Σιγκαπούρη, είτε στο Upper Llewellyngwddn-shire!!! Shocking, το ξέρω :p

 

Θέλω να πω, αν είσαι καλός, θα είσαι πάντα καλός. Ένας καθηγητής στο Caltech (π.χ.) ξέρει πολύ καλά οτι οι καλύτεροι Έλληνες φοιτητές είναι -ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ- στο ΕΜΠ. Απο την στιγμή που ο καλύτερος Έλληνας είναι εξ'ίσου καλός με τον καλύτερο Γάλλο (ας πούμε), λογικό να τον δέχονται στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου για μεταπτυχιακά...

 

Τέλος, ο πατέρας μου είναι καθηγητής στο ΕΜΠ και μου λέει αυτά τα πράγματα εδώ και χρόνια... Μου έλεγε πάντα, "μην νομίζεις ότι κάνουμε κάτι μαγικό και έχουμε καλό επίπεδο, απλά δεχόμαστε τους καλύτερους φοιτητές".

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...