Jump to content

ZTE Acqua


kostast1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την wind τι σου ειπαν ????? καλα εκανες για την καταγγελια... αλλα πρεπει να.τους κηνυγας..παντως επειδη ειδα και σε προηγουμενο ποστ σου οτι ειχες παραπονο απο την μπαταρια ... να ξερεις οτι γενικα στα συγχρονα smartphones οι μπαταριες δεν βγαζουν και πολυ διαρκεια... αμα κραταει πανω απο 1.5-2 μερες ειναι υπερκαλα... αλλα και λιγοτερο αναλογα την χρηση σαφως...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο την wind τι σου ειπαν ?????

...να ξερεις οτι γενικα στα συγχρονα smartphones οι μπαταριες δεν βγαζουν και πολυ διαρκεια...

 

Από το κατάστημα, την τελευταία φορά που μιλήσαμε,

μου είπαν να κάνω υπομονή..

Απο την εξυπηρέτηση πελατών, μέσω mail, πριν 1 εβδομάδα ακριβώς,

ζήτησαν να τους στείλω το IMEI της συσκευής, από την απόδειξη..

Υποθέτω οτι ψάχνουν να τη βρουν..

Από τότε κανένα νέο, όπως & πριν.

 

Με τη σειρά είχα: iPhone 3G, HTC Wildfire, LG Optimus 7.

Η χειρότερη μπαταρία με διαφορά, αυτή του LG.

Αλλά δεν έχει καμία σχέση με το Acqua.

Φορτισμένο πλήρως, να πέφτω για ύπνο,

& το πρωί, απλά & μόνο σε κατάσταση αναμονής,

η μπαταρία είχε φτάσει στο 15%.

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι στη μπαταρία ή το κινητό.

Αυτά συμβαίνουν.

Θέλω να μου δώσουν νέα συσκευή. Την άλλη, αν την εντοπίσουν,

μπορούν να την κρατήσουν να κάνουν ότι πείραμα θέλουν για να δουν τι φταίει.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν κάποιος νιώθει αρκετά γεναίος να του δώσω λίνκ για την Β07. (Η wind φοράει την B02)

Θέλει CWM για να περάσει.

Αναφέρεσαι στη Σλοβακική ROM η υπάρχει κάποια νεότερη?

 

Αν πρόκειται για τη Σλοβακική, η κάποια μεταγενέστερη, και περαστεί σαν Fresh Install, το τηλέφωνο κλειδώνει, η είναι ξεκλείδωτη ROM?

 

Έχεις κάποιο link από το Site της ZTE?

 

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες που υπάρχουν είναι η Ελληνική (Β02) η Γερμανική (Β04 από το Medion) και η Σλοβάκικη (Β07).

Προς το παρόν δεν έχω βρει άλλη.

Τα αρχεία δεν περνάνε από το ένα μοντέλο στο άλλο, έτσι θες CWM και μία μετατροπή των παραπάνω για να περάσουν.

Παρόλο που πήγα στην Β07 δεν νοιώθω αρκετά γενναίος για να περάσω και τα baseband / radio κλπ hardware (mbn files) που υπάρχουν μέσα σε αυτήν και έτσι τα αφαίρεσα.

Ίσως όμως το κάνω γιατί έχω ένα μικρό θέμα με το bluetooth που μπορεί να λύνεται με αυτά τα mbn.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερον εδέησε η Wind να μου δώσει καινούρια συσκευή,

54 ημέρες (από τις 11 Οκτωβρίου) μετά την παραλαβή της συσκευή από το service.

ZTE Acqua από σήμερα λοιπόν!

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

http://wwwen.zte.com.cn/endata/mobile/Greece/

 

check εδώ λίγο ... από ότι φαίνεται πρέπει να έχει βγεί Β08 ? ή εγώ κάνω λάθος ?

Διαλέχτε 3G στο 1ο μενού και Acqua ή Acqua(Wind) [το 2ο] στο 2ο μενού !!! και δείτε ..!!

Edited by N1ko5zAN
Link to comment
Share on other sites

http://wwwen.zte.com.cn/endata/mobile/Greece/

 

check εδώ λίγο ... από ότι φαίνεται πρέπει να έχει βγεί Β08 ? ή εγώ κάνω λάθος ?

Διαλέχτε 3G στο 1ο μενού και Acqua ή Acqua(Wind) [το 2ο] στο 2ο μενού !!! και δείτε ..!!

 

Αν κατεβάσεις το αρχείο & το ξεzipάρεις, το όνομα του φακέλου που βγαίνει είναι:

Greece Acqua SD card upgrading instruction & software package(Wind)-184430B0378ICS_WIND_P740AV1.0.0B02.

Εγκατέστησα το update, με το που πήρα το κινητό & ο αριθμός της έκδοσης (Ρυθμίσεις/Σχετικά με το τηλέφωνο/Αριθμός έκδοσης)

είναι αυτός που γράφει & στον ξεzipαρισμένο φάκελο: ICS_WIND_P740AV1.0.0B02.

Δυστυχώς..

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι μόνες που υπάρχουν είναι η Ελληνική (Β02) η Γερμανική (Β04 από το Medion) και η Σλοβάκικη (Β07).

Προς το παρόν δεν έχω βρει άλλη.

Τα αρχεία δεν περνάνε από το ένα μοντέλο στο άλλο, έτσι θες CWM και μία μετατροπή των παραπάνω για να περάσουν.

Παρόλο που πήγα στην Β07 δεν νοιώθω αρκετά γενναίος για να περάσω και τα baseband / radio κλπ hardware (mbn files) που υπάρχουν μέσα σε αυτήν και έτσι τα αφαίρεσα.

Ίσως όμως το κάνω γιατί έχω ένα μικρό θέμα με το bluetooth που μπορεί να λύνεται με αυτά τα mbn.

Φίλε μου χρειάζομαι τα φώτα σου:

 

Επειδή το Acqua κολλούσε συνεχώς, είπα να προβώ στην αναβάθμιση της Σλοβακικής ROM μέσα από το CWM 5.0.2.8, αλλα μου πετάει το εξής:

 

assert failed

getprop("ro.product.device") == "atlas40" ||

getprop("ro.build.product") == "atlas40"

E:Error in dscard/update.zip

(Status 7)

 

Με τα πολλά, έκανα restore μέσω CWM τη ROM ενός φίλου από το MoDaCo, την UCELL_ACQUA_V1.0.0B01, και δοκίμασα να ξανά κάνω το update χωρίς αποτέλεσμα.

 

Διάβασα επίσης στο MoDaCo, ότι για να μπορέσει να γίνει το Update από συσκευή μιας χώρας σε μια άλλη, χρειάζεται να ταιριάζουν οι παράμετροι του αρχείου build.prop με το αρχείο updater-script.

 

Σε μια προσεκτική ματιά [ίσος να μου ξέφυγε κάτι, who knows], είδα πως οι παράμετροι είναι οι ίδιες, και δεν ξέρω πως να προχωρήσω στην ολική αναβάθμιση του update.zip της Σλοβακικής ROM, επίσης πολύ σημαντικό, ΔΕΝ μου δέχεται ούτε το update.zip της επίσημης Ελληνικής ROM, με αποτέλεσμα να έχω μένει με τη ROM της UCELL...

 

Τέλος, αναφέρουν στο MoDaCo ότι μπορεί να γίνει force update μέσα από το CWM, αλλα δεν αναφέρουν με ποιον τρόπο.

 

 

Σε ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο κάνει βίντεο κλήσεις μέσω 3g; Μέσω Skype;

Επίσης βρήκατε κάποια εφαρμογή για φακό που να ανοίγει το led εκτός φωτογραφικής;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα & χρονια πολλα σε ολους.

Εκλεισα 3 εβδομαδες με το νεο μου Acqua

& θα μοιραστω τις εμπειριες που εχω με τη συσκευη.

Το θεμα της μπαταριας, το οποιο με ειχε απασχολησει πριν την αντικατασταση,

βελτιωθηκε αρκετα.

Πλεον η μπαταρια δεν κανει αυτες τις απιστευτες μεταπτωσεις

& διαρκει περισσοτερο.

Η συσκευη δυστυχως παρουσιαζει αρκετα σκαλωματα,

τοσο κατα την πλοηγηση στο menu, οσο & στις εφαρμογες,

ενω ο launcher κρασαρει 2 φορες τη μερα.

Το να ανοιξει κανεις 2 tabs σε οποιοδηποτε browser, ειναι υποθεση για γερα νευρα.

Κατεληξα στο οτι φταιει η ελλειπης ram (392mb & οχι 512 οπως αναφερει η wind),

η οποια δεν αρκει ουτε για τα βασικα.

Υποθετω οτι τα 120mb, χαθηκαν μεταξυ κινας & ελλαδας..

Δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο.

Περαστικα μας, με σοφοτερες επιλογες το 2013.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα & χρονια πολλα σε ολους.

Εκλεισα 3 εβδομαδες με το νεο μου Acqua

& θα μοιραστω τις εμπειριες που εχω με τη συσκευη.

Το θεμα της μπαταριας, το οποιο με ειχε απασχολησει πριν την αντικατασταση,

βελτιωθηκε αρκετα.

Πλεον η μπαταρια δεν κανει αυτες τις απιστευτες μεταπτωσεις

& διαρκει περισσοτερο.

Η συσκευη δυστυχως παρουσιαζει αρκετα σκαλωματα,

τοσο κατα την πλοηγηση στο menu, οσο & στις εφαρμογες,

ενω ο launcher κρασαρει 2 φορες τη μερα.

Το να ανοιξει κανεις 2 tabs σε οποιοδηποτε browser, ειναι υποθεση για γερα νευρα.

Κατεληξα στο οτι φταιει η ελλειπης ram (392mb & οχι 512 οπως αναφερει η wind),

η οποια δεν αρκει ουτε για τα βασικα.

Υποθετω οτι τα 120mb, χαθηκαν μεταξυ κινας & ελλαδας..

Δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο.

Περαστικα μας, με σοφοτερες επιλογες το 2013.

 

Tα 120mb δεν χάθηκαν αλλα τα χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα, έτσι είναι σε όλα τα κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μολις αποκτησα κι εγω σημερα το Acqua και η απορια μου ειναι η εξης: Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται η επιλογη αυτοματης αποθηκευσης στην καρτα? Και γιατι δεν εμφανιζεται στον υπολογιστη μου μολις το συνδεσω με usb (εχω Linux Mint13).

Σας ευχαριστω!

 

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μολις αποκτησα κι εγω σημερα το Acqua και η απορια μου ειναι η εξης: Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται η επιλογη αυτοματης αποθηκευσης στην καρτα? Και γιατι δεν εμφανιζεται στον υπολογιστη μου μολις το συνδεσω με usb (εχω Linux Mint13).

Σας ευχαριστω!

 

Επισης αν μπορει καποιος να "σηκωσει" εναν Ελληνικο οδηγο για rootαρισμα του τηλεφωνου γιατι με αυτους που ειδα μπερδεψα τα μπουτια μου! Ευχαριστω και παλι! :D

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μολις αποκτησα κι εγω σημερα το Acqua και η απορια μου ειναι η εξης: Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται η επιλογη αυτοματης αποθηκευσης στην καρτα? Και γιατι δεν εμφανιζεται στον υπολογιστη μου μολις το συνδεσω με usb (εχω Linux Mint13).

Σας ευχαριστω!

 

 

 

Επισης αν μπορει καποιος να "σηκωσει" εναν Ελληνικο οδηγο για rootαρισμα του τηλεφωνου γιατι με αυτους που ειδα μπερδεψα τα μπουτια μου! Ευχαριστω και παλι! :D

 

 

Κανενας??? :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για root σε απλά αγγλικά είναι εδώ:

http://www.modaco.com/topic/356605-recovery-clockworkmod-5028-for-zte-acqua/

 

Σε γενικές γραμμές φορτώνεις τα driver του τηλεφώνου, μετά αντιγράφεις τα SDK tools (adb /fastboot) και acqua-cwm5028.img σε κάποιο κατάλογο και σε παράθυρο DOS τρέχεις τις εντολές που αναγράφουν. Μετά κατεβάζεις το supersu από εδώ http://androidsu.com/superuser/ και το φορτώνεις από το recovery. Λιγότερο από 5 λεπτά υπόθεση.

 

Δυστυχώς δεν το έχω πια το τηλέφωνο για να δώσω πληροφορίες για τα υπόλοιπα που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για root σε απλά αγγλικά είναι εδώ:

http://www.modaco.com/topic/356605-recovery-clockworkmod-5028-for-zte-acqua/

 

Σε γενικές γραμμές φορτώνεις τα driver του τηλεφώνου, μετά αντιγράφεις τα SDK tools (adb /fastboot) και acqua-cwm5028.img σε κάποιο κατάλογο και σε παράθυρο DOS τρέχεις τις εντολές που αναγράφουν. Μετά κατεβάζεις το supersu από εδώ http://androidsu.com/superuser/ και το φορτώνεις από το recovery. Λιγότερο από 5 λεπτά υπόθεση.

 

Δυστυχώς δεν το έχω πια το τηλέφωνο για να δώσω πληροφορίες για τα υπόλοιπα που ρωτάς.

 

 

 

Αρα πρεπει να αλλαξω ολοκληρο λειτουργικο συστημα (αφου δεν μπορω να κανω κατι μεσω Vbox)?

Μαλιστα...

 

Σ'ευχαριστω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα κ εγω το zte acqua... Οταν πηγα λοιπον να βαλω την καρτα ΣΙΜ η οποια ειναι κοσμοτε κ να πατησω το πιν μου εβγαλε ενα μηνυμα το οποιο λεει οτι η διαδικασια com.android.phone εχει σταματησει... Εν τω μεταξυ οταν εβαλα μια αλλη καρτα vodafone λειτουργησε μια χαρα... Προσπαθησα εβγαλα το πιν απο την κοσμοτε αλλα κ παλι τα ιδια..... Στη wind πηγα κ η απαντηση τους ηταν οτι καποια ρυθμιση εχω αλλαξει αλλα δεν νεχω κανει απολυτως τιποτα..... Δεν ξερω τι να κανω τωρα.... Βοηθειααααα
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε root, αλλα ενα περιεργο πραμα...

Ενω εκανα και την διαδικασια για το cwm κι ενω εκανε ΟΛΑ τα σταδια με επιτυχια, παρ'ολ'αυτα, εχει ακομα το stock cwm 3e.

 

Ετυχε και σε κανεναν αλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν έχεις το original μαμίσιο λογισμικό μπορεί να τύχει. Γιατί μέσα στο μαμίσιο υπάρχει ρουτίνα που επαναφέρει το recovery μετά από επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα 2 γεμάτους μήνες με το κινητό & το μόνο που θα πω, είναι ότι η κατάσταση δεν παλεύεται.

Γυρνάω στο παλιό καλό μου Optimus 7, που θέλει φόρτιση κάθε 15 ώρες, αλλά τουλάχιστον δεν κρασάρει κάθε 2 λεπτά..

Καλή υπομονή στους υπόλοιπους.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

ε?

Κανένα πρόβλημα δεν έχω με crash. Βέβαια έχω βάλει την Β07 και τώρα είμαι έτοιμος να βάλω την CM10.

Υπάρχουν πια επιλογές για ROM αφού φοράει αυτές του Blade III

Δοκίμασε

http://www.modaco.com/topic/360513-devrom32-cyanogenmod-10-android-412/

ή

http://www.modaco.com/topic/360392-rom-aurora-borealis-rls1-android-404/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φαίνεται αρκετά καλό το κινητό αυτό για το ποσό που ζητούν για την αγορά του.

Το βρήκα εδώ--->

http://www.wind.com.gr/gr/.../?deviceid=420

 

Τιμή που το έχουν 179,00 €,με πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά--->

 

Οθόνη 4” WVGA (480 x 800)

Επεξεργαστής Qualcomm MSM7227A 1GHz

Μνήμη RAM 512MB

Αποθηκευτικός χώρος 4GB (επέκταση με microSD έως 32GB)

Κάμερα 5MP (720p) με LED flash και αυτόματη εστίαση

WiFi, Bluetooth, microUSB, GPS

Λειτουργικό σύστημα Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)

Μπαταρία 1600mAh

 

Και παρακάτω για ποιο αναλυτικά.....--->

http://www.gsmarena.com/zt...acqua-4583.php

 

Ενα video που βρηκα,ZTE Acqua video preview---->

http://www.youtube.com/wat...&v=cT8hJTup5PY

 

Το έχει αγοράσει κάποιος?

Εντυπώσεις?

 

http://img803.imageshack.us/img803/258/90058291.jpg

εγω το αγορασα ....δουλευει κανονικα χωρισ τη σιμ...μολισ βαλω τη καρτα σιμ λεει το συστημα αντροιντ δεν λειτουργει{κατι τετοιο}και δεν δουλευει.....μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Acqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...