Jump to content

ZTE Acqua


kostast1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλει κάποιος νεότερη ενημέρωση για το Acqua (με ημερομηνία 25/12/12) ας μου στείλει PM. (Της wind είναι 24/07/12).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θέλει κάποιος νεότερη ενημέρωση για το Acqua (με ημερομηνία 25/12/12) ας μου στείλει PM. (Της wind είναι 24/07/12).

 

Τπαρχει νεοτερη ενημερωση :blink::blink::blink: ??????? Τοσα mail εχω στειλει σε wind και ZTE και με παραπεμπουν ο ενας στον αλλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει της Wind.

Οι νεότερες (που έχω βρει) είναι της IRD (Σλοβακία) με ημερομηνία 1 Αυγούστου 2012 και της TMN (Πορτογαλία) με ημερομηνία 25 Δεκεμβρίου 2012.

Και οι 2 παίζουν χωρίς πρόβλημα. Αρκετούς μήνες ήμουν με την IRD και τώρα κάτι βδομάδες με την TMN.

Φυσικά υπάρχει και CM10 (4.1.2 και 4.2.2)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν υπάρχει της Wind.

Οι νεότερες (που έχω βρει) είναι της IRD (Σλοβακία) με ημερομηνία 1 Αυγούστου 2012 και της TMN (Πορτογαλία) με ημερομηνία 25 Δεκεμβρίου 2012.

Και οι 2 παίζουν χωρίς πρόβλημα. Αρκετούς μήνες ήμουν με την IRD και τώρα κάτι βδομάδες με την TMN.

Φυσικά υπάρχει και CM10 (4.1.2 και 4.2.2)

 

οι 4.1.2 και 4.2.2 ειναι επισημες ή απο modaco; και για βαλω τις ξενες πρεπει να το ξανα ρουταρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέκρα έχει πέσει βλέπω στο thread...

Για να το ζωντανεψουμε λίγο.

Λοιπόν, εγκατέστησα την 10.1 με τα γερμανικά partitions, άλλα το wifi αποσυνδέεται στα καλά καθουμενα.

Και δεν έχω σκοπό να γυρίσω στην ICS (υπερβολικά αργή και με αποσυνδεσεις -οχι τόσο συχνες βεβαια- στο wifi).

Έχει κάνεις ιδέα πως μπορούμε να το διορθώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα την 10.1 με τα γερμανικά partitions, άλλα το wifi αποσυνδέεται στα καλά καθουμενα

 

Είναι αυτή η ROM?

Έχει ανοίξει topic στο modaco, σχετικά με το θέμα.

Περνάω σήμερα αυτή την έκδοση. Θα πω σύντομα εντυπώσεις.

 

Ok. Με τη συγκεκριμένη ROM, η συσκευή δεν μπορεί να συνδεθεί με το router.

Πάντως βρέθηκε λόγος ύπαρξης για το Acqua

(διότι απο τον Σεπτέμβριο που το αγόρασα, βρίσκεται κυρίως στο συρτάρι):

Να δοκιμάζω πάνω του όποια ROM κυκλοφορεί.

Γιατί για να το χρησιμοποιώ σαν smartphone δεν το βλέπω σε αυτή τη ζωή.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτή η ROM?

Έχει ανοίξει topic στο modaco, σχετικά με το θέμα.

Περνάω σήμερα αυτή την έκδοση. Θα πω σύντομα εντυπώσεις.

 

Ok. Με τη συγκεκριμένη ROM, η συσκευή δεν μπορεί να συνδεθεί με το router.

Πάντως βρέθηκε λόγος ύπαρξης για το Acqua

(διότι απο τον Σεπτέμβριο που το αγόρασα, βρίσκεται κυρίως στο συρτάρι):

Να δοκιμάζω πάνω του όποια ROM κυκλοφορεί.

Γιατί για να το χρησιμοποιώ σαν smartphone δεν το βλέπω σε αυτή τη ζωή.

 

Κοίτα, σαν συσκευή δεν είναι κακή (αν δεν είσαι απαιτητικός χρήστης). Τώρα που του φοράω τη ρομ που έβαλες κι εσύ, δουλεύει το ασύρματο, άπλα κάνει διακοπές και επανασυνδέεται άλλα σε πιο αραιά διαστήματα από το προηγούμενο update... Και δεν ξέρω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω βάλει την CM10.1 (6 Ιουλίου), με το διορθωμένο BT. Για τις 3 μέρες που την έχω δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Είμαι με τα slovak partitions αφού με της wind δεν δουλεύει το WIFI.

Για αρκετό καιρό είχα την CM10 (PAC) και ναι μεν δούλευε καλά σαν τηλέφωνο αλλά ήταν πιο αργή από τον CM10.1 και πολλές φορές κόλλαγε το WIFI και έκανε reboot μόνο του.

 

Η συμπεριφορά της CM10.1 προς το παρόν είναι άψογη, και δεν βλέπω λόγο να την αλλάξω.

Σχετικά με το WIFI, το μόνο που έχω είναι σχετικά κακή λήψη - δηλαδή σε σχέση με ένα ZTE blade 1, το acqua είναι λίγο πιο αναίσθητο. Στο σπίτι/γραφείο δεν βλέπω πρόβλημα αλλά σε μερικά Public hotspots δεν συνδέεται σταθερά.

Να πω βέβαια πως δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αφού δεν κράτησα την orignal rom ούτε μισή μέρα. Μπορεί να είναι έτσι και από το εργοστάσιο.

 

Η συμπεριφορά του WIFI μεταξύ CM10 και CM10.1 δεν συγκρίνεται. Το CM10 ήταν απλά ανεκτή στο CM10.1 είναι λειτουργική.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για το CWM εδώ: http://www.modaco.com/topic/360389-recovery-clockworkmod-6032-for-zte-blade-iii/

Κάνει και για το acqua.

 

το εχω δοκοιμασει αλλα δεν κανει τπτ :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την CM10.1 (6 Ιουλίου), με το διορθωμένο BT. Για τις 3 μέρες που την έχω δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Είμαι με τα slovak partitions αφού με της wind δεν δουλεύει το WIFI.

Για αρκετό καιρό είχα την CM10 (PAC) και ναι μεν δούλευε καλά σαν τηλέφωνο αλλά ήταν πιο αργή από τον CM10.1 και πολλές φορές κόλλαγε το WIFI και έκανε reboot μόνο του.

 

Η συμπεριφορά της CM10.1 προς το παρόν είναι άψογη, και δεν βλέπω λόγο να την αλλάξω.

Σχετικά με το WIFI, το μόνο που έχω είναι σχετικά κακή λήψη - δηλαδή σε σχέση με ένα ZTE blade 1, το acqua είναι λίγο πιο αναίσθητο. Στο σπίτι/γραφείο δεν βλέπω πρόβλημα αλλά σε μερικά Public hotspots δεν συνδέεται σταθερά.

Να πω βέβαια πως δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αφού δεν κράτησα την orignal rom ούτε μισή μέρα. Μπορεί να είναι έτσι και από το εργοστάσιο.

 

 

 

Η συμπεριφορά του WIFI μεταξύ CM10 και CM10.1 δεν συγκρίνεται. Το CM10 ήταν απλά ανεκτή στο CM10.1 είναι λειτουργική.

 

Αφου φορας την 4.2.2, το φλας της καμερας δουλευει κανονικα?

Επισης, αν θες (και δε βαριεσαι) μπορεις να γραψεις τα βηματα εγκαταστασης? (σε ρωταω γιατι οπως και να εχω κανει τα βηματα,το wifi με κανει συνεχεια διακοπες και επανασυνδεσεις... Και εχω δοκιμασει και τα γερμανικα και τα σλοβακικα παρτισιονς). :blink:

Edited by EPYLOXIAS
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έκανα κάτι πέρα από τα γραμμένα στο modaco.

Πέρασα το CWM με τη διαδικασία adb μέσα από windows. Θυμάμαι ότι θέλει το σωστό driver που δίνουν στο ίδιο post εδώ: http://www.modaco.com/topic/360389-recovery-clockworkmod-6032-for-zte-blade-iii/

 

Μετά το πέρασμα τον υπολοίπων είναι παιχνίδι. Βάζω τα σχετικά αρχεία στην microSD (συνδεδεμένη η κάρτα πάνω σε PC). Και από το CWM περνάω τα σχετικά zip.

Πρώτα την ROM μετά τα gaps (αφού έχω κάνει τα wipe/reset).

Και τα σχετικά partitions περνάνε με τον ίδιο τρόπο από το CWM - απλά αυτά δεν θέλουν wipe /reset.

 

Σχετικέ με τις διακοπές στο wifi δεν ξέρω τι να πω. Σε μένα είτε παίζει είτε όχι ανάλογα, με ποια partitions έχω βάλει.

Έχεις δει Logcat σχετικά με αυτές; Το wifianalyzer τι εικόνα σου βγάζει; Μήπως έχεις hardware πρόβλημα;

 

Το φλας δουλεύει. Γενικά πάει καλά σε όλα με την 4.2.2 και μου αρέσει πολύ σε σχέση με τις προηγούμενες (σε αντίθεση με ένα blade1 που έχω κρατήσει την 2.κάτι αφού οι νεότερες δεν με βόλεψαν)

Edited by UPS
Link to comment
Share on other sites

παιδιά...ένας φίλος έχει το συγκεκριμένο κινητό και με ενημέρωσε χθες ότι αφου πέρασε μια custom rom,το κινητό πλέον δεν ανοίγει καν..τίποτα!!!

ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να κάνει?έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι για hard brick...κάποια συμβουλή?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έκανα κάτι πέρα από τα γραμμένα στο modaco.

Πέρασα το CWM με τη διαδικασία adb μέσα από windows. Θυμάμαι ότι θέλει το σωστό driver που δίνουν στο ίδιο post εδώ: http://www.modaco.com/topic/360389-recovery-clockworkmod-6032-for-zte-blade-iii/

 

Μετά το πέρασμα τον υπολοίπων είναι παιχνίδι. Βάζω τα σχετικά αρχεία στην microSD (συνδεδεμένη η κάρτα πάνω σε PC). Και από το CWM περνάω τα σχετικά zip.

Πρώτα την ROM μετά τα gaps (αφού έχω κάνει τα wipe/reset).

Και τα σχετικά partitions περνάνε με τον ίδιο τρόπο από το CWM - απλά αυτά δεν θέλουν wipe /reset.

 

Σχετικέ με τις διακοπές στο wifi δεν ξέρω τι να πω. Σε μένα είτε παίζει είτε όχι ανάλογα, με ποια partitions έχω βάλει.

Έχεις δει Logcat σχετικά με αυτές; Το wifianalyzer τι εικόνα σου βγάζει; Μήπως έχεις hardware πρόβλημα;

 

Το φλας δουλεύει. Γενικά πάει καλά σε όλα με την 4.2.2 και μου αρέσει πολύ σε σχέση με τις προηγούμενες (σε αντίθεση με ένα blade1 που έχω κρατήσει την 2.κάτι αφού οι νεότερες δεν με βόλεψαν)

 

Aυτο με το Logcat δεν το εχω κανει (αν και το εχουν επισημανει αρκετοι στο Μοντακο) και δε ξερω πως. Αλλα... Εξανα τα βηματα που εκανες κι εσυ κι ομως το προβλημα παραμενει... Τι να πω... Προβλημα hardware? και γιατι δεν το εκανε και στη stock rom?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει αυτό που γράφεις. Ποιές οδηγίες; Σε ποιό βήμα;

adb / fastboot έχεις;

adb/d=fastboot τα εχω κατεβασει απο τα link που δινει,στο :6. cd into the directory you created and execute following commands in terminal window (boots into recovery instead of flashing it)

 

adb reboot bootloader

fastboot boot recovery-cwm6032-atlas40.img

βημα ειμαι,εκει κανει restar το κινητο και κολλαει στη οθονη με το ρομποτακι

Link to comment
Share on other sites

adb/d=fastboot τα εχω κατεβασει απο τα link που δινει,στο :6. cd into the directory you created and execute following commands in terminal window (boots into recovery instead of flashing it)

 

adb reboot bootloader

fastboot boot recovery-cwm6032-atlas40.img

βημα ειμαι,εκει κανει restar το κινητο και κολλαει στη οθονη με το ρομποτακι

 

Root εχεις κανει πρωτα στο τηλεφωνο? Ο root cheker (app απο το google play) στο βγαζει rooted?

Link to comment
Share on other sites

Root εχεις κανει πρωτα στο τηλεφωνο? Ο root cheker (app απο το google play) στο βγαζει rooted?

πρεπει πρωτα να το κανω root?

το ειχα rootαρισμενο,αλλα εκανα update και πλεον δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

πρεπει πρωτα να το κανω root?

το ειχα rootαρισμενο,αλλα εκανα update και πλεον δεν ειναι

 

 

Εμ βεβαια. ΠΡΩΤΑ ROOT και μετα ολα τα αλλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμ βεβαια. ΠΡΩΤΑ ROOT και μετα ολα τα αλλα.:)

 

το εικονιδιο superuser το εχω,αλλα οταν το τρεχω μου λεει :δεν υπαρχει SU binary εγκατεστημενο και ο superSu δεν μπορει να το εγκαταστησει

Link to comment
Share on other sites

το εικονιδιο superuser το εχω,αλλα οταν το τρεχω μου λεει :δεν υπαρχει SU binary εγκατεστημενο και ο superSu δεν μπορει να το εγκαταστησει

 

Δεν το εχεις rootαρει σωστα. Ξανα διαβασε τις οδηγιες. Κατι κανεις προφανως λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχεις rootαρει σωστα. Ξανα διαβασε τις οδηγιες. Κατι κανεις προφανως λαθος.

 

δοκιμασα να το root με αυτες τις οδηγιες http://zteblade3.webs.com/root αλλα τπτ :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Acqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...