Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν το ελεγες παντως ουτε καν θα το εδινα σημασια,και στο S3 μου ηταν αδιαφορο ουτε που ξερω αν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα=απο τη μανα του ηταν παντως στο on- και δεν με ενοχλουσε ποτε.

Επειδη και εσυ προερχεσαι απο S3 για πες μας τις πρωτες σου εντυπωσεις-εμενα αυτο που μου λειπει κυριως ειναι notification center σε στυλ κουρτινα που αναβοκατεβαινει-και το οτι δεν υπαρχει εναλλακτικους browser πχ το dolphin που ηταν η πρωτη μου επιλογη για browser.

Επισης ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το music player και τη δυνατοτητα να τρεχει συνεχεια στο παρασκηνιο ετσι ωστε καθε φορα που αρχιζω να παιζω τη μουσικη συλλογη μου να συνεχιζει απο εκει που σταματησα ανεξαρτητα αν εχουν περασει ωρες η' ημερες.

 

Αυτό με το notification bar σίγουρα μου ξένισε στην αρχή αλλά τώρα τείνω να το συνηθίσω...σίγουρα πάντως θα χρειαστεί να το προσθέσουν στο μέλλον,θα είναι μεγάλη ευκολία!Επίσης δεν έχω συνηθίσει ακόμη το βάρος και τολμώ να πώ πως στο δρόμο και με χρήση με το ένα χέρι με δυσκολεύει περισσότερο σε σχέση με το S3.

Eπίσης η έλλειψη της απενεργοποίησης του auto rotation σε φάση που είμαι ξαπλωμένος και μου γυρνάει την οθόνη είναι αρκετά εκνευριστική...Εκει όμως που βρίσκω ΜΕΓΑΛΟ φάουλ σε Microsoft-Nokia είναι το να απενεργοποιείται το το wifi όταν η οθόνη είναι κλειστή. Αυτό μπορεί να σε βάλει σε μεγάλους μπελάδες και εξηγούμαι:

Το Skype πλέον είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό και τρέχει πάντα από πίσω. Όταν εχθές δέχτηκα μια κλήση στο Skype, ενώ το τηλ ήταν ακουμπισμένο στο τραπέζι σε stand by,η σύνδεση έγινε με 3G και όχι με το wifi που είχε αυτόματα αποσυνδεθεί με το κλείσιμο της οθόνης...Αποτέλεσμα να γίνει χρήση του Data plan ενώ βρισκόμουν σε wifi δικτυο..:angry:

Δεν έχει που δεν έχει ακόμα το λειτουργικό Data counter να ξέρεις τι σου γίνεται(ούτε η Wind), κάνει και αυτό με το wifi και νιώθεις πως βαδίζεις στα τυφλά...

Στα θετικά το απίστευτα smooth περιβάλλον χρήσης, ο εκπληκτικός πομποδέκτης της nokia και η πολύ καλή αναπαραγωγή ήχου και εγγραφή video...για την μπαταρία είναι ακόμη νωρίς για συμπεράσματα...

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το θεμα με το wifi θα διορθωθει στο update του Ιανουαριου...

και η μπαταρια στρωνει σιγα σιγα...:)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι αν αφησεις στο background, ενω είσαι με wifi, το music streaming, τότε και να σβήσει η οθόνη, δεν κόβει το wifi

 

Είναι πλαγιος τρόπος για να ξεγελας το software... τελος παντων, δοκιμαστε το να δούμε....

 

PS κλειστε τελείως τα data για να σιγουρευτειτε

 

http://forums.wpcentral.com/windows-phone-7/193827-keep-wifi-connection-alive.html

Edited by nikosnt74
Απαγορεύεται η γραφή sms
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι αλχημείες..Δεν γίνεται να είσαι όλη την ώρα από πάνω μήπως κλείσει το music στο background...:ninja:
The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όπως μου είπες να μην πατάω back,όταν σταματήσω την ακρόαση μουσικής αλλα το windows button και πάλι τα ίδια,όταν ξαναπατήσω το music η εφαρμογή φορτώνει απο την αρχη με αποτέλεσμα να ξεκινάει να παίζει μουσική από την αρχη και όχι απο εκεί που το άφησα.

Δεν ξέρω τη ευθύνεται αλλα μεγα σφάλμα απο Νοκια/MS

Απαράδεκτο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alextrela αν πατήσεις ενα από τα πλήκτρα έντασης σου εμφανίζει τα music controls. Αν πατήσεις play ξεκινά από εκεί που σταμάτησες. Αλλιώς στην εφαρμογή της μουσικής μπορείς να κάνεις swipe δεξιά στο ιστορικό.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα με το πλήκτρο αυξομειώσεις ήχου,εμφανίζεται αυτόματα το music control στη lock screen πατάω το play και όλα μέλι-γάλα.

Ευχαριστώ πόλυ και είχα ξενερώσει πολύ άσχημα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα με το πλήκτρο αυξομειώσεις ήχου,εμφανίζεται αυτόματα το music control στη lock screen πατάω το play και όλα μέλι-γάλα.

Ευχαριστώ πόλυ και είχα ξενερώσει πολύ άσχημα.

 

Ομως οταν κλείσει(αυτοματα) η εφαρμογή music απο το background ξεκινάει πάλι απο την αρχή..

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ως τώρα δουλεύει άψογα πριν μια ώρα άκουγα μουσική σταμάτησα για κάνα μισάωρο,πάτησα volume button και συνέχισε απο εκεί που σταμάτησε.

Θα το αφήσω βεβαία όλο το βράδυ και το πρωί θα το ξανατεσταρω.

Ελπίζω να διατηρείται μόνιμα στο background.

Γενικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει με τη διαχείρηση των εφαρμογών στα 8ρια,πως τις κλείνουμε,αν χρειάζεται η'οχι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα διατηρειται κανονικα στο background η συλλογη μου με τη μουσικη και τωρα που δοκιμασα μια χαρα συνεχιζει ακριβως απο εκει που το αφησα και οχι απο την αρχη με το πατημα των volume button:)

Καθε πλατφορμα και συσκευη εχει φαινεται τα δικα της μυστικα που πρεπει να ανακαλυπτεις συνεχεια:p

Οσον αφορα την αυτονομια της μπαταριας ας περασει μια εβδομαδα για να κρινω καλυτερα-εως τωρα παντως μια μερα και κατι μου κραταει-μετρια πραγματα δηλαδη,ενω στο S3 μιαμιση ημερα την ειχα ανετα.

Ισως ευθυνεται η οθονη που ειναι πιο φωτεινη και εχει μεγαλυτερη ενεργειακη καταναλωση,αλλα το προτιμω ετσι να εχω φωτεινοτερη οθονη απο μεγαλυτερη αυτονομια το οποιο λυνεται με χιλιους δυο τροπους.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα κανει το εξης τραγικο!

Οταν φορτιζει το κινητο, το scrolling ειναι προβληματικο...

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα κανει το εξης τραγικο!

Οταν φορτιζει το κινητο, το scrolling ειναι προβληματικο...

 

αυτο το εκανε απο τα wp7! δεν ξερω γιατι αλλα ετσι ηταν παντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα....εχει κανεις το μαυρο χρωμα να ρωτησω δυο πραματακια ?? ειναι μεταλικο το πισω μερος και ματ, οπως στο lumia 900 ?? ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

απο άποψη αντοχής πως πάει; Το έχεις εμπιστοσύνη; η το φοβασαι σαν το iPhone 5 μην γρατσουνιστει με το παραμικρο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα....εχει κανεις το μαυρο χρωμα να ρωτησω δυο πραματακια ?? ειναι μεταλικο το πισω μερος και ματ, οπως στο lumia 900 ?? ευχαριστω....

Το μαυρο-cyan-γκρι ειμαι mat/κοκκινο-κιτρινο-λευκο ειναι glossy.

Δεν γνωριζω για το 900 αλλα το 920 δεν εχει κατι μεταλλικο-πολυκαρβονικο ειναι το υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενο.

απο άποψη αντοχής πως πάει; Το έχεις εμπιστοσύνη; η το φοβασαι σαν το iPhone 5 μην γρατσουνιστει με το παραμικρο;

 

Εξαρταται τη χρηση που κανεις με το κινητο-αν το βαζεις μαζι με κλειδια/νομισματα και αλλα αιχμηρα αντικειμενα σε τσεπες τη γρατζουνια την εχεις δεδομενη και στην πισω επιφανεια και στο γυαλι μετα απο καποιο διαστημα.

Δεν νομιζω κανενας μας να θελει να το διαπιστωσει στην πραξη,αρα οι θηκες/screen protector χρειαζονται.

Αν εισαι βεβαια προσεκτικος που το ακουμπας και αναλογα την επιφανεια που το βαζεις απλα περιοριζεις τις πιθανοτητες δεν νομιζω να τα εξαλειφεις εντελως.

Εγω τωρα προσωρινα που δεν εχω θηκη ειμαι 2 φορες προσεκτικος-ανεξαρτητα απο το υλικο που ειναι φτιαγμενο-θελει παντα προσοχη.

Εκτος αν δεν σε νοιαζει.

Στιβαρο ειναι σε περιπτωση πτωσης σε σχεση με iphone αλλα δεν θα ηθελα να μου συμβει να το διαπιστωσω στην πραξη,ακομα και αν δεν παθει τιποτα-αν συμβει βεβαια συνεβει και Αγιος ο Θεος μετα:D-το Ν9 παντως(ιδιο υλικο με το 920) 2 φορες μου επεσε στο σπιτι και ολα μελι-γαλα.:p

Μια φορα μου συνεβει με xperia arc σε δρομο και χαλασε ο μηχανισμος του volume+γρατζουνιες στις γωνιες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

απο άποψη αντοχής πως πάει; Το έχεις εμπιστοσύνη; η το φοβασαι σαν το iPhone 5 μην γρατσουνιστει με το παραμικρο;

Ναι. Το 5αρι μπορει να σου γρατσουνιστει λιγο , δεν θα σου σπασει ομως ευκολα. Φοβερα τα υλικα του. Σε συνδυασμο δε με το βαρος του ... Τι να λεμε τωρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα....εχει κανεις το μαυρο χρωμα να ρωτησω δυο πραματακια ?? ειναι μεταλικο το πισω μερος και ματ, οπως στο lumia 900 ?? ευχαριστω....

 

 

Μάλλον εννοείς το μέταλλο με το logo της nokia στην κάμερα.

 

Εχω την εντύπωση οτι ειναι ακριβώς τα ίδια σε υλικά.

 

Στο 800 που εχω και το χρησιμοποιώ χωρίς θήκη τα υλικά του συμπεριφέρονται άψογα.

Πιθανώς μετά απο καιρό να κάνει το polycarbonate ανεπαίσθητες γραμμούλες αν έρχεται συχνά σε επαφή με αιχμηρά αντικείμενα.

 

Αυτό που σίγουρα θα κάνει γραμμούλες απο την πρώτη εβδομάδα, είναι το μέταλλο γύρω απο την κάμερα.

Είναι αμυδρές βέβαια και φαίνονται οταν το κοιτάς υπο γωνία.

 

Στο πέσιμο το Ν9 και το 800 εχουν αποδειχθεί πολύ γερά παρόλο που εξέχει το κρύσταλλο της οθόνης.

 

 

Ναι. Το 5αρι μπορει να σου γρατσουνιστει λιγο , δεν θα σου σπασει ομως ευκολα. Φοβερα τα υλικα του. Σε συνδυασμο δε με το βαρος του ... Τι να λεμε τωρα!

 

Θα σου έλεγα καλύτερα να μην το δεις πως θα γίνει μετα απο πέσιμο.

Εγω έτυχε να δω και μ έπιασε η ψυχή μου.

Είχε φύγει κομματι απο το χείλος του αλουμίνιο στην πάνω γωνία που έσκασε εκτός απο το τσαλάκωμα. Ενω στην κάτω μονο βαθιές γρατζουνιές.

Η οθόνη την γλύτωσε μονο μ ενα ράγισμα στο κρύσταλλο ψηλά αλλά δεν ενοχλεί αφου είναι στο υψος των αισθητήρων. Φορούσε screen protector ο οποίος την γλύτωσε απο τις γρατζουνιές.

Η πλάτη ομως εκανε μια παραμορφωση προφανώς απο την δύναμη της πτώσης.

Δεν γρατζουνιστηκε καθόλου αφου συρθηκε με την οθόνη.

Το ευτύχημα είναι οτι με μια θήκη το μονο που φαίνεται είναι το ράγισμα στην πάνω γωνία της οθόνης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γύρω απο την κάμερα και τα πλαϊνά κουμπιά δεν είναι μέταλλο είναι κάτι άλλο καλύτερο δε θυμάμαι τώρα πως το λεν..
Link to comment
Share on other sites

Γύρω απο την κάμερα και τα πλαϊνά κουμπιά δεν είναι μέταλλο είναι κάτι άλλο καλύτερο δε θυμάμαι τώρα πως το λεν..

 

Πρόκειται για Ζιρκόνιο, υλικό ανθεκτικό στις γρατζουνιές, τουλάχιστον πιο ανθεκτικό από το μέταλλο που χρησιμοποίησε η Nokia στα προηγούμενα μοντέλα της.

http://conversations.nokia.com/2012/09/28/a-glimpse-inside-nokias-material-world/

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το whatsapp για wp8

Το εγκατεστησα και παρατήρησα οτι κρατάει το wifi ανοιχτό...ας το δοκιμασει και κάποιος άλλος

Αν ισυχειν, έχουμε

1)μια προσωρινή λύση για το γνωστό θέμα του wifi

ή

2)μια εφαρμογή που μας εξαντλεί τη μπαταρία

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση

Η εφαρμογή "τοπική ανίχνευση" δουλεύει σ´εσας;;

Μου βγάζει " η τοπική ανίχνευση δεν υποστηρίζεται σε αυτήν τη χώρα ή την περιοχή"

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Aλλο ενα περιεργο.

Εχω 2 google email (gmail) και ενω τους περναω κανονικα, δε μου κανει sync στον 2ο αναφεροντας κωδικο σφαλματος 8007274C.

Περιεργα πραγματα...

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

 

Θα σου έλεγα καλύτερα να μην το δεις πως θα γίνει μετα απο πέσιμο.

Εγω έτυχε να δω και μ έπιασε η ψυχή μου.

Είχε φύγει κομματι απο το χείλος του αλουμίνιο στην πάνω γωνία που έσκασε εκτός απο το τσαλάκωμα. Ενω στην κάτω μονο βαθιές γρατζουνιές.

Η οθόνη την γλύτωσε μονο μ ενα ράγισμα στο κρύσταλλο ψηλά αλλά δεν ενοχλεί αφου είναι στο υψος των αισθητήρων. Φορούσε screen protector ο οποίος την γλύτωσε απο τις γρατζουνιές.

Η πλάτη ομως εκανε μια παραμορφωση προφανώς απο την δύναμη της πτώσης.

Δεν γρατζουνιστηκε καθόλου αφου συρθηκε με την οθόνη.

Το ευτύχημα είναι οτι με μια θήκη το μονο που φαίνεται είναι το ράγισμα στην πάνω γωνία της οθόνης.

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δεν υπάρχει περιπτωση να σου σπασει οπως έσπαγε το γυαλι του προηγουμενου μοντελου. Είναι πολυ καλη η ιδεα του αλουμινιου. Θα γδαρθεί , θα καβουλιάσει αλλά το κινητό σου θα λειτουργεί και θα συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς. Επίσης, άλλη ειναι η ορμή με την οποία προσκρουει στο έδαφος ένα πούπουλο και άλλη ένα βαρίδι. Κατά την ταπεινη μου άποψη είναι ιδιοφυή τα υλικά κατασκευής του iphone5 σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...