Jump to content

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε marantz, λέω "νομίζω", γιατί δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι πιθανό ή όχι.Απλά παλιότερα μιλώντας με κάποιον ηλεκτρολόγο, άκουσα ότι αυτού του είδους οι συσκευές δεν προκαλούν τέτοια φαινόμενα.Ίσως βέβαια να σου χαλάσουν τις μπαταρίες αλλά έκρηξη δεν νομίζω.

 

Τώρα όσον αφορά τον φορτιστή, μπορώ να είμαι 100% σίγουρος για τις SONY που ανέφερα πριν.Ίσως να μην φόρτιζαν γιατί ήταν διπλάσιας χωρητικότητας από τις δικές σου. Κάθε φορά που προσπαθούσα όμως όσον χρόνο κι αν τις άφηνα στο πεύμα, γέμιζε το 5-10 % ήταν δηλαδή άχρηστες.

Μόλις πήρα τον νέο φορτιστή, όλα εντάξει και μάλιστα βρήκα έναν από Γερμανία που φορτίζει σε 1.30' και είμαι ΟΚ. Έχει και καλώδιο για φόρτιση από 12V αυτοκινήτου κάτι αρκετά χρήσιμο.

Πρόσεξε πάντως 1) αν πάρεις κάποιον γρήγορο να φορτίζει ΟΛΟΥΣ τους τύπους μπαταριών, γιατί σε μία μικρή έρευνα αγοράς που έκανα βρήκα έναν γρήγορο (1 ώρα) VARTA που φόρτιζε ΜΟΝΟ τον συγκεκριμένο VARTA τύπο. και 2) σύμφωνα με τη νέα Ευρωπαική νομοθεσία επί του αντικειμένου, οι μπαταρίες Νi-Cd θα καταργηθούν αν θυμάμαι καλά το 2006 οπότε αναγκαστικά θα πεταχτούν και οι φορτιστές.

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο απλά πέσ'το.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2) σύμφωνα με τη νέα Ευρωπαική νομοθεσία επί του αντικειμένου, οι μπαταρίες Νi-Cd θα καταργηθούν αν θυμάμαι καλά το 2006 οπότε αναγκαστικά θα πεταχτούν και οι φορτιστές.

 

Άρα, όσοι έχουμε φορτιστές για μπαταρίες Νi-Cd θα πρέπει έγκαιρα να προμηθευτούμε απόθεμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ή να πάρουμε καινούριους φορτιστές....Μπορεί να θεωρηθεί ως και ποινικό αδίκημα η κατοχή των παλιών Ni-Cd.... :lol:

 

Κανένα πρόβλημα marantz ελπίζω να βοήθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάψει-ψήσει 2 ζευγάρια Μπαταρίας κ μάλιστα 2300mHz http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/whistling.gif .. Αλλά για έκρηξη κ περιττά υγρά, ουδέν σχόλιο!!

(Τα Ni-Cd ούτως η άλλως άχρηστα τα έβλεπα.. Λίγο κράταγαν)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάψει-ψήσει 2 ζευγάρια Μπαταρίας κ μάλιστα 2300mHz...

Φαντάζομαι πως θα μύριζε :D :D :D .

Τουλάχιστον αυτό το γλίτωσα :p .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φορτιστές που υποστηρίζουν και τους δύο τύπους, απλά πρέπει να επιλέξεις ποιο τύπο θέλεις να φορτίσεις μέσω ενός διακόπτη πριν τον βάλεις στην πρίζα.

 

Αυτό τουλάχιστον τονίζουν οι οδηγίες σ'έναν GP που έχω.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα μύριζε :D :D :D .

Τουλάχιστον αυτό το γλίτωσα :p .

Xεχε, όχι δεν μύριζε... Απλά είχε ανάψει για τα καλά!! Κ από τότε δεν αντέχει όσο άντεχε.

 

Ένας MW9168GS που είναι κ των 2 τύπων δεν έχει διακοπτάκι, τον αναγνωρίζει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φορτιστές που υποστηρίζουν και τους δύο τύπους, απλά πρέπει να επιλέξεις ποιο τύπο θέλεις να φορτίσεις μέσω ενός διακόπτη πριν τον βάλεις στην πρίζα.

 

Ένας MW9168GS που είναι κ των 2 τύπων δεν έχει διακοπτάκι, τον αναγνωρίζει αυτόματα.

 

Οπότε από ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάω για φορτιστή μάλλον αφού ο παλιός μου δεν κάνει :( . Τελικά άλλη μια παροιμία βγαίνει λάθος :

Όποιος δεν έχει μάτια έχει μεγάλες τσέπες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είναι σχεδόν διαφορά 100% σε αυτονομία που σου προσφέρει ;)

Κ ο φορτιστής στην χειρότερη, να σου βγει γύρω στα 30€.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είναι σχεδόν διαφορά 100% σε αυτονομία που σου προσφέρει ;)

Κ ο φορτιστής στην χειρότερη, να σου βγει γύρω στα 30€.

 

Thanks once again GeoGlx, θα αρχίσω να ψάχνω από αύριο γιατί δεν θέλω να τις μαμήσω τις μπαταρίες κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Τι πήρες τελικά marantz?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις topman αλλά ακόμα δεν έχω ξεκινήσει να ψάχνω λόγω φόρτου εργασίας :( (φαντάσου οι μπαταρίες είναι ακόμα κλειστές).

Αν και το συζήτησα με έναν φίλο και μου είπε για έναν φορτιστή-αποφορτιστή με το διακοπτάκι που αναφέρθηκε παραπάνω ότι πωλείται στα Carrefour αλλά δεν ήξερε τιμή. Εσύ ξέρεις κάτι, αξίζει να πάω να το δώ ή αν έχεις κάποια αντιπρόταση pls let me now, γιατί με βλέπω να μένω αρκετό καιρό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

exei mia prosfora ston germano pou exei 24,90 kai exei 4 mpataries 2100 ni-mh kai enan fortistei mazi....poli kali prosfora einai auti.....apla esu otan pareis telika na koitas an dexetai kai ni-mh o fortisteis....an den dexetai meres na tis afiseis pano den tha kaneis tpt....alla oxi ekriksei pantos....apla afortistes tha meinoune :O
MAY THE FORCE BE WITH US ALL!!!!
Link to comment
Share on other sites

exei mia prosfora ston germano pou exei 24,90 kai exei 4 mpataries 2100 ni-mh kai enan fortistei mazi...

 

Ευχαρίστώ για την πρόταση angelboy69, θα το κοιτάξω ...σημερα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω φίλε marantz, οι ORBIT του Γερμανού είναι αρκετά καλοί για την τιμή τους, αλλά δεν ξέρω από ταχύτητα φόρτισης τι λένε, τσέκαρέ το με έναν πωλητή και δες σε τι χρόνους φορτίζουν τις μεγάλες (2000+ mAh) μπαταρίες.

Ο δικός μου είναι ένας UNOMAT φαντάζομαι πως σε καταστήματα με φωτογραφικά κάτι θα βρεις σ'αυτή τη μάρκα.

Απ'ό,τι άκουσα και είδα και οι SONY (βλ. Γερμανός πάλι) είναι μια καλή πρόταση. Ειδικά ο γρήγορος (2 ώρες) είναι και σε βολικό μέγεθος.

Φρόντισε μόνο να φορτίζουν και τις μικρότερες μπαταρίες (ΑΑΑ) έστω κι αν προς το παρόν δεν τις χρειάζεσαι, γιατί στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις...

Εγώ έχω τις SONY (900 mAh) και είναι ΟΚ.

 

Καλή αγορά!

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Aν σας ενδιαφέρει ο χρόνος "ζωής" των μπαταριών μην προτιμάτε τους υπερ-ταχυφορτιστές.

 

Αν σας είναι απαραίτητη η γρήγορη φόρτιση (π.χ. κάποιος φωτογράφος για επαγγελματικούς λόγους) τότε προτιμήστε έναν καλό υπερ-ταχυφορτιστή -που να παρέχει κι εκφόρτιση- και βέβαια μπαταρίες Νi-Μh τουλάχιστον 2000 mAh.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν σας ενδιαφέρει ο χρόνος "ζωής" των μπαταριών μην προτιμάτε τους υπερ-ταχυφορτιστές.

 

Αν σας είναι απαραίτητη η γρήγορη φόρτιση (π.χ. κάποιος φωτογράφος για επαγγελματικούς λόγους) τότε προτιμήστε έναν καλό υπερ-ταχυφορτιστή -που να παρέχει κι εκφόρτιση- και βέβαια μπαταρίες Νi-Μh τουλάχιστον 2000 mAh.

 

 

Φίλε όπως θα δεις και στο πρώτο μου post ο ORBIT με έβγαλε ασπροπρόσωπο για πολλά χρόνια.Βέβαια δεν ξέρω αν εννοείς ταχυφορτιστή και έναν που φόρτιζε σε 2 ώρες όπως ο δικός μου.

:luck:

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω φίλε marantz, οι ORBIT του Γερμανού είναι αρκετά καλοί για την τιμή τους, αλλά δεν ξέρω από ταχύτητα φόρτισης τι λένε, τσέκαρέ το με έναν πωλητή και δες σε τι χρόνους φορτίζουν τις μεγάλες (2000+ mAh) μπαταρίες.

 

Τελικά πήγα και πήρα τον φορτιστή της ORBIT μαζί με 4 μπαταρίες δώρο(ΑΑ 2100mAh) στα 24,90€. Μια αρκετά καλή αγορά για τα λεφτά της (φορτίζει και NI-MH & Ni-Cd, έχει αντάπτορα και για το αυτοκίνητο και φορτίζει και ΑΑ & ΑΑΑ) καθώς και τους χρόνους που δίνει (τους επισυνάπτω σε δυο φώτος από το κινήτο :p )

Φώτος

 

Απ'ό,τι άκουσα και είδα και οι SONY (βλ. Γερμανός πάλι) είναι μια καλή πρόταση. Ειδικά ο γρήγορος (2 ώρες) είναι και σε βολικό μέγεθος.

 

Αυτός της SONY ρώτησα και είναι ταχυφορτίστής, δεν παρείχε τον αντάπτορα,δεν υποστήριζε τις Ni-Cd που ήδη έχω, δεν είχε δώρο μπαταρίες και έκανε και το κυριότερο 65€. :(

 

Σημ.: Ο φορτιστής της ORBIT δίνει και 2 χρόνια εγγύηση έναντι του 1 της SONY ;) .

Ερωτ.: [highlight]Μέσα στις οδηγίες γράφει ότι μετά το τέλος της φόρτισης τα leds γίνονται πράσινα από κόκκινα και ο φορτιστής μπαίνει αυτόματα στην διαδικασία συντήρησης των μπαταριών.[/highlight] Τι σημαίνει αυτό άραγε???

Link to comment
Share on other sites

Ερωτ.:Μέσα στις οδηγίες γράφει ότι μετά το τέλος της φόρτισης τα leds γίνονται πράσινα από κόκκινα και ο φορτιστής μπαίνει αυτόματα στην διαδικασία συντήρησης των μπαταριών.Τι σημαίνει αυτό άραγε???

 

Ότι μπορείς να τις αφήνεις στον φορτιστή για όσο καιρό θες και όταν τις βγάλεις θα είναι έτοιμες για χρήση :)

 

BTW χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο περίπου,GP Power Bank με 4+4 μπαταρίες ΑΑ NI-MH 1800mAh και μπορώ να πω ότι είμαι υπερ ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

δεν ξέρω ποιες να πάρω?

 

κάποια βοήθεια!

 

σκέτες μπαταρίες

1) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac2fa7c4-8d62-45a1-b837-ef3eac026836}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905375718&type=focus&doctype=article&focus=746765&focuslayout=full5&focuslayout=full5

2) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac2fa7c4-8d62-45a1-b837-ef3eac026836}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905380240&type=focus&doctype=article&focus=808554&focuslayout=full5&focuslayout=full5

 

 

με φορτιστή...νομίζω

1) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905411160&type=focus&viewmode=box&doctype=article&focus=840278&focuslayout=full5&focuslayout=full5&bigimg=1

2) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905375210&type=focus&doctype=article&focus=721348&focuslayout=full5&focuslayout=full5

3) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905385043&type=focus&doctype=article&focus=676170&focuslayout=full5&focuslayout=full5

4) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905385043&type=focus&doctype=article&focus=699928&focuslayout=full5&focuslayout=full5

5) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905385191&type=focus&doctype=article&focus=200380&focuslayout=full5&focuslayout=full5

6) http://www.technikdirekt.de/main/page.html?pageid={ac794fd0-54e6-4f5d-888c-7a75ad0b9e93}&SESSIONID=um1flk55ne3zov45jia3f02e&DS=2&TS=2905385191&type=focus&doctype=article&focus=802849&focuslayout=full5&focuslayout=full5

 

το τελευταίο νομίζω είναι το πιό συμφέρον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει ο Γερμανός ένα φορτιστή ORBIT ο οποίος δεν έχει διακόπτη για να ρυθμίσεις τι χωρητικότητας μπαταρίες έχεις βάλει. Ένας παλιός ORBIT που έχω έχει διακόπτη οπότε με ένα timer που έχει, κανονίζει πόση ώρα φορτίζει ανάλογα με την χωρητικότητα της μπαταρίας. Γεμίζει μέχρι 700 mah περίπου για τις ΑΑΑ οπότε δεν κάνει για τις 950 που αγόρασα.

Ρώτησα πως γίνεται και ο νέος ORBIT «καταλαβαίνει» τι μπαταρίες έχεις βάλει και πότε σταματάει και μου είπε ότι βλέπει διαφορά θερμοκρασίας.. Σας φαίνεται λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο Γερμανός ένα φορτιστή ORBIT ο οποίος δεν έχει διακόπτη για να ρυθμίσεις τι χωρητικότητας μπαταρίες έχεις βάλει. Ένας παλιός ORBIT που έχω έχει διακόπτη οπότε με ένα timer που έχει, κανονίζει πόση ώρα φορτίζει ανάλογα με την χωρητικότητα της μπαταρίας. Γεμίζει μέχρι 700 mah περίπου για τις ΑΑΑ οπότε δεν κάνει για τις 950 που αγόρασα.

Ρώτησα πως γίνεται και ο νέος ORBIT «καταλαβαίνει» τι μπαταρίες έχεις βάλει και πότε σταματάει και μου είπε ότι βλέπει διαφορά θερμοκρασίας.. Σας φαίνεται λογικό?

οι καινουργιοι φορτιστες κανουν αυτοματη αναγνωση της καταστασης της μπαταριας με εναν σενσορα που λεγεται dv sensor και στελνει το ρευμα με παλμο,και οχι συνεχομενα οπως οι παλαιοτερης τεχνολογιας.οποτε ξερει αυτοματος ποσα μιλιαμπερ μπαταρια του βαζεις και ποσο γεματη ειναι για να μην την υπερφορτισει.
Link to comment
Share on other sites

οι καινουργιοι φορτιστες κανουν αυτοματη αναγνωση της καταστασης της μπαταριας με εναν σενσορα που λεγεται dv sensor και στελνει το ρευμα με παλμο,και οχι συνεχομενα οπως οι παλαιοτερης τεχνολογιας.οποτε ξερει αυτοματος ποσα μιλιαμπερ μπαταρια του βαζεις και ποσο γεματη ειναι για να μην την υπερφορτισει.

 

 

Πράγματι έτσι είναι τελικά και μάλιστα υπάρχει ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας στο οποίο ο ιδιοκτήτης έχει αρκετές γνώσεις

Τελικά ο φορτιστής του Γερμανού είναι καλός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...