Jump to content

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορασα προσφατα ενα πακετακι τεσαρων μπαταριων επαναφορτιζομενες.Ειναι για χρηση σε ψηφιακη φωτο (CanonA20)

Oι μπαταριες ειναι ΝiMh 1,2V 1850mAh Energizer.

Tις φορτισα 3 φορες αλλα εχω παρατηρησει οτι δεν κρατανε καθολου.

Καμια εικοσαρια φωτο βγαζω και παπαλα!

Τι να κανω?

Φταινε οι μπαταριες?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι φορτιστή χρησιμοποιείς; Μερικοί φορτιστές δεν κάνουν για Ni-MH ή κάποιοι άλλοι (αυτόματοι) μπορούν να φορτίσουν μπαταρίες μόνο μέχρι 700 mAh. Από εκεί και μετά σταματάνε τη φόρτιση.
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (nokia3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την elteo

Αγορασα προσφατα ενα πακετακι τεσαρων μπαταριων επαναφορτιζομενες.Ειναι για χρηση σε ψηφιακη φωτο (CanonA20)

Oι μπαταριες ειναι ΝiMh 1,2V 1850mAh Energizer.

Tις φορτισα 3 φορες αλλα εχω παρατηρησει οτι δεν κρατανε καθολου.

Καμια εικοσαρια φωτο βγαζω και παπαλα!

Τι να κανω?

Φταινε οι μπαταριες?

 

Genika oi epanafortizomenes kratane ligotero apo tis kanonijes...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Τι φορτιστή χρησιμοποιείς; Μερικοί φορτιστές δεν κάνουν για Ni-MH ή κάποιοι άλλοι (αυτόματοι) μπορούν να φορτίσουν μπαταρίες μόνο μέχρι 700 mAh. Από εκεί και μετά σταματάνε τη φόρτιση.

 

 

Σου γραφω οτι γραφει επανω:

 

UNIVERSAL NiCd - NiMh

PRI 230V-50HZ 4.8W

SEC:O,8VA(max)

4X(1,2V--120mA)

2X(9V--13mA)

Ειναι της ΜW και φορτιζει ολους τους τυπους μπαταριων!

 

Οσον αφορα antonis την διαρκεια των επαναφορτιζομενων εχεις λαθος!Αυτο οριζεται απο τα mAh!Και 1850 νομιζω ειναι καλα!Αλλα...κατι δεν παει καλα!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΑΝΕ.ΑΣΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ.

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ.

ΤΕΛΙΚΑ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ.....

ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

A καταλαβα τζαμπα τα ευρω μου!

Τι το θελα με ετρωγε ο κ--ος μου!

Δεν μου αρεσαν του εμποριου οι οποιες ειναι σαφως ανωτερες...αλλα ακριβες!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την CANON A20 Powershot!

Tι να πω εχω απελπιστει τοσο που θελω να πουλησω και την φωτο μηχανη!

Αυτονομια ΜΗΔΕΝ!!!!!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιταξει μη τυχον ο φορτιστης εχει κανεναν διακοπτη για επιλογη μεταξυ ΑΑ και ΑΑΑ;

Γιατι δεν πηρες φορτιστη Energizer τον καταλληλο δηλαδη για αυτες τις μπαταριες;

 

Εγω εχω τις Gp power bank απο τον Δησσιο με 1800mAh και πραγματικα εχω ξεχασει να χρησιμοποιω τον φορτιστη,κρατανε παρα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Eχει μονο εναν διακοπτη Τest-Charge-Recharge!

Δεν κοιταξα το θεμα και πολυ...το αγορασα ως πακετο απο ενα site.

Εχω πραγματικα απελπιστει..βεβαια τις εχω κανει μονο 3 φορτισεις.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Mallon tha prepei na koitakseis gia allo fortisti. Oi canon( tin A20 tin eixa kai ego me 1800 mah mpataries) exoun poli kali autonomia kai san mpataries oi energiser einai kales.Tha sou proteina fortisti panasonic i an exeis kapoio gnosto stin agglia pare Hahnel. Panta na protimate epanafortizomenes mias kai kratane poli persotero apo tis aples(alkalikes) kai apanaxrisimopoiountai polles fores.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Αυτο ειχα σκοπο να κανω γιατι ο φορτιστης πρεπει να ειναι πολυ πατατα!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

OXI!!!!!!!!!!!

Προσεξε τί θα σου πω!

Οι μπαταρίες νικελίου εχουν μια πολύ κακιά συνήθεια ! Κρατάνε μνήμη! Είναι ελάττωμα στην κατασκευή τους.. Αυτό σημαίνει ότι αν τις φορτίσεις μεχρι ένα σημείο για μια φορά και διακόψεις τη φόρτισή τους π.χ. στη μία ώρα, τότε οι μπαταρίες <<θυμούνται>> το σημειο αυτο της φόρτισης και την επόμενη φορά που θα τις φορτίσεις θα φορτίσουν πάλι ώς εκει ανεξάρτητα απο το ποσες ώρες θα τις αφήσεις!!!!

Για να σβήσεις τη μνήμη πρέπει να τις αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ! Πρόσεχε! ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕΙΣ. Πρεπει να τις αδειάσεις μέχρι την τελευταία σταγόνα ενέργειας αυτό σημαίνει να σβήσει η κάμερα ΕΝΤΕΛΩΣ κ ακόμα παραπέρα.. καν το 2-3 φορές και φορτιζέ τες μεχρι τέρμα. Θα με θυμηθείς..

 

Και μην ξανα διακόψεις τη φόρτισή τους στη μέση ΠΟΤΕ!

NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον moderndrummer

 

OXI!!!!!!!!!!!

Προσεξε τί θα σου πω!

Οι μπαταρίες νικελίου εχουν μια πολύ κακιά συνήθεια ! Κρατάνε μνήμη! Είναι ελάττωμα στην κατασκευή τους.. Αυτό σημαίνει ότι αν τις φορτίσεις μεχρι ένα σημείο για μια φορά και διακόψεις τη φόρτισή τους π.χ. στη μία ώρα, τότε οι μπαταρίες <<θυμούνται>> το σημειο αυτο της φόρτισης και την επόμενη φορά που θα τις φορτίσεις θα φορτίσουν πάλι ώς εκει ανεξάρτητα απο το ποσες ώρες θα τις αφήσεις!!!!

Για να σβήσεις τη μνήμη πρέπει να τις αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ! Πρόσεχε! ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕΙΣ. Πρεπει να τις αδειάσεις μέχρι την τελευταία σταγόνα ενέργειας αυτό σημαίνει να σβήσει η κάμερα ΕΝΤΕΛΩΣ κ ακόμα παραπέρα.. καν το 2-3 φορές και φορτιζέ τες μεχρι τέρμα. Θα με θυμηθείς..

 

Και μην ξανα διακόψεις τη φόρτισή τους στη μέση ΠΟΤΕ!

 

 

πολύ σωστό

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον moderndrummer

 

OXI!!!!!!!!!!!

Προσεξε τί θα σου πω!

Οι μπαταρίες νικελίου εχουν μια πολύ κακιά συνήθεια ! Κρατάνε μνήμη! Είναι ελάττωμα στην κατασκευή τους.. Αυτό σημαίνει ότι αν τις φορτίσεις μεχρι ένα σημείο για μια φορά και διακόψεις τη φόρτισή τους π.χ. στη μία ώρα, τότε οι μπαταρίες <<θυμούνται>> το σημειο αυτο της φόρτισης και την επόμενη φορά που θα τις φορτίσεις θα φορτίσουν πάλι ώς εκει ανεξάρτητα απο το ποσες ώρες θα τις αφήσεις!!!!

Για να σβήσεις τη μνήμη πρέπει να τις αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ! Πρόσεχε! ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕΙΣ. Πρεπει να τις αδειάσεις μέχρι την τελευταία σταγόνα ενέργειας αυτό σημαίνει να σβήσει η κάμερα ΕΝΤΕΛΩΣ κ ακόμα παραπέρα.. καν το 2-3 φορές και φορτιζέ τες μεχρι τέρμα. Θα με θυμηθείς..

 

Και μην ξανα διακόψεις τη φόρτισή τους στη μέση ΠΟΤΕ!

 

 

 

Aυτο δεν το ξερα!Να και κατι που μαθαμε απο αυτο το τοπικ! :happy:

Κοιτα βγηκε πορισμα:δεν φταινε οι μπαταριες αλλα αυτος ο αθλιος φορτιστης που αγορασα online! :mad:

To καλο και κουφο (για Ελλαδα) οταν εστειλα σχετικο email στο site παραπονουμενος γαι την αποδοση του μου απαντησαν οτι αντιμετωπισαν κι αλλοι προβλημα και μου ζητησαν αν επιθυμω να μου σταλουν τα χρηματα πισω ή να αφαιρεθουν απο μελλοντικη παραγγελια! :!: :D

Εμεινα καγκελο βεβαια!Οι μπαταριες που ειναι οκ και ειναι βεβαια γ@μ@τες μου τις αφηνει δωρο! :D

Οφειλω και δημοσια να τον ευχαριστησω!Α Ψ Ο Γ Ο Σ! :cool:

 

Αν δεν πειραζει το myphone ανφερω και το site http://www.telefoncity.gr

Προτυπο για τους αλλους η εξυπηρετηση του!

Ευχαριστω πολυ! :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και σύ telefonecity.gr ; Ναι όντως είναι πολύ καλή, αγόρασα το κινητό μου από ‘κεί και σε 3 μέρες ήρθε με Courier στην Κρήτη. Απ’ ότι ξέρω είναι στη Μυτιλήνη.

Όσο γι αυτό που ειπώθηκε για την μνήμη, ότι δηλαδή άμα τις ξεφορτίσεις τελείως σβήνει η μνήμη, έχω τις αμφιβολίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον moderndrummer

 

Και μην ξανα διακόψεις τη φόρτισή τους στη μέση ΠΟΤΕ!

 

 

Και όταν έχεις να κάνεις με τη ΔΕΗ;... Το καλοκαίρι στο Ηράκλειο είπα αμάν μέχρι να φορτίσω μια μπαταρία. Έβαζα να φορτίσω τις μπαταρίες για το φορητό CD Player και κοβόταν το ρεύμα, έβαζα το κινητό και... κοβόταν το ρεύμα... ΔΕΗ :devil: :devil:

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η μνήμη δεν διαγράφεται παρα μονο με ΠΛΗΡΕΣ αδειασμα... Αυτό δεν ειναι ευκολο γιατι παντα μενει μια μικρη ποσοτητα ενέργειας μεσα στις μπαταρίες.. Γι αυτό πρεπει να επιμένεις στην εκφόρτιση, αλλα να μην τις βραχυκυκλώσεις. Δεν φτάνει μονο μια φορά, το αδειασμα πρεπει να γινει 3-4 φορές για να δεις διαφορά...

 

Φιλικά πάντα...

NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ποιες προτείνεται και ποίον φορτιστή? Για χρήση σε ψηφιακή φωτ. μηχανή... Πόσο κάνουν περίπου?
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό πακέτο που αγόρασα και γω από Γερμανό προχθές είναι ταχυφορτιστής Orbit Genius και 4 μπαταρίες ΝιΜΗ Sanyo 1850mAh τις οποίες φόρτισε σε περίπου 2ώρες, τιμή 29€ αρκετά καλή πιστεύω. Ψάξε πάντως για τις GP powerbank είναι καλή λύση για ψηφιακή φωτογραφική.

 

Υ.Γ: ποια μηχανή πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει ένα "συγκριτικό" μεταξύ πάρα πολλών επαναφορτιζόμενων μπαταριών. Επειδή -αν δεν κάνω λάθος- είναι αμερικάνικο site, δεν υπάρχουν όλες στην Ελλάδα, αλλά αρκετές απ'αυτές και μπορείς να πάρεις μια ιδέα για την απόδοσή τους.

Από τη σελίδα των καταστημάτων "Δήσιος" μπορείς να δεις τιμές για τις GP που (νομίζω) αντιπροσωπεύει και θεωρούνται αρκετά καλές. Έχει και φορτιστές όπως θα δεις.

 

Το πακέτο που λέει ο nismo το πήρα κι εγώ και μου φαίνεται καλή προσφορά. Οι μπαταρίες Sanyo 1850mAh που δίνει θεωρούνται πολύ καλές όπως μπορείς να δεις στο συγκριτικό. Ο συγκεκριμένος φορτιστής δουλεύει με ΔV δηλαδή εντοπίζει το σημείο πλήρους φόρτισης της μπαταρίας με ανίχνευση της διαφοράς στο Voltage (αρχίζει να πέφτει όταν τελειώσει η φόρτιση). Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος στην παραπάνω φράση γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά ολίγον... διαβασμένος.

 

Το μόνο "κακό" που έχει (απ'ότι μου είπε κάποιος πιο ειδικός) είναι ότι φορτίζει σε σειρά, με αποτέλεσμα αν κάποια μπαταρία του σετ δεν είναι στα καλά της, να τα "παίζει" ελαφρώς. Επίσης, επειδή εκτός απ'το ΔV δεν διαθέτει άλλον μηχανισμό ελέγχου του τέλους φόρτισης (οι ακριβοί έχουν) ξεγελιέται συχνά και κόβει τη φόρτιση στο πρώτο τέταρτο! Αν όμως βγάλεις και ξαναβάλεις τις μπαταρίες τις φορτίζει κανονικά.

Κάτι άλλο... η super fast φόρτιση δεν είναι κι ότι καλύτερο για τις NiMh μπαταρίες, όπως και η πολύ αργή φόρτιση. Ο προαναφερόμενος νομίζω ότι είναι απλά fast οπότε είναι καλός και σ'αυτό. Πάντως αν θες πολύ καλό φορτιστή (=μεγάλη διάρκεια ζωής για τις μπαταρίες) ίσως πρέπει να καταφύγεις και σε e-shopping...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nismo (17 Ιαν. 2004 , 13:31)

Υ.Γ: ποια μηχανή πήρες;

 

Δεν πήρα τώρα... έχω την coolpix 2000 εδώ και πάρα πολλούς μήνες..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...