Jump to content

Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό μήνα και καλή εβδομάδα. Ξέρει κανενας εαν μπορουμε να βάλουμε 8.1 στο tablet.

 

Τσεκαρε εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview-download

Εγω παντως στο ultrabook μου κατεβασα το iso και ετσι τα εγκαταστησα,διοτι με το τρεξιμο του αρχειου που σου βγαζει στο link(get the update) δεν γινοταν με τιποτα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 320
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τσεκαρε εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview-download

Εγω παντως στο ultrabook μου κατεβασα το iso και ετσι τα εγκαταστησα,διοτι με το τρεξιμο του αρχειου που σου βγαζει στο link(get the update) δεν γινοταν με τιποτα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις το συγκεκριμένο tablet; Ρωτάω γιατι μου σφυριξάν ότι δεν παίζει το 8.1 με ΑΤΟΜ επεξεργαστή.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις το συγκεκριμένο tablet; Ρωτάω γιατι μου σφυριξάν ότι δεν παίζει το 8.1 με ΑΤΟΜ επεξεργαστή.

 

Προσωρινά δεν υποστηρίζει την αναβάθμιση σε 8.1 τα συγκεκριμένα tablet με Atom όπως και το δικό σου όπως ανεφερες.

Αλλα να τσεκαρεις περιοδικά διότι κάποια στιγμή θα λυθούν τα οποία θέματα ασυμβατοτητας και θα μπορείς να τα εγκαταστάσεις και εσυ.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/not-supported-tablets-pcs

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λεει ο Αλεξ είναι.

Εχε το νου σου και συντομα θα τα τσιμπησεις.

Εγω είμαι στο surface pro με 8.1 preview εδώ και μερες και τα ευχαριστιεμαι. Το μηχανημα πεταει κυριολεκτικα...

ΥΓ Όπως περιμενα, τα παντα κινουνται νωχελικα στην κατηγορια. Το surface pro Haswell ακομα να παρουσιαστεί και κατά πως παει με το ζορι θα κυκλοφορησει την Χριστουγεννιατικη περιοδο.

Ο πολυς ο κοσμος ασχολείται ακομα με παιχνιδοταμπλετες τυπου Ipad και οσοι -ελάχιστοι- επιλεξαμε εργαλεία σαν το ativ pro, surface pro κλπ τα απολαμβανουμε οσο κανενα gadget στο παρελθον (συν ότι καταργησαμε και ultrabook, pc, παιδικα ταμπλετακια κλπ κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο tablet , υποστηρίζεται η αναπαραγωγη 720p/1080p mkv απο καποιο εξωτερικό μέσο?

 

καλημέρα. Μέχρι 720p χωρίς dts ήχο δεν είχα πρόβλημα.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και πάλι στη παρέα. Εχτές έκανα την αναβάθμιση σε 8.1 ....

Μετά απο 5 περίπου ώρες που διέρκησε η αναβάθμιση εχω το μηχάνημα ετοιμο. Πρωτον να σας ενημερώσω ότι δουλεύουν όλα κανονικά. Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω εγώ κάποιον driver ξεχωριστά. Επίσης μου είχε κρατήσει και όλες τις ρυθμίσεις που είχα.

Παρατηρήσεις

1. απο 9 gb ελεύθερο δίσκο βρέθηκα με 17gb !!!

2. Πιο γρηγορο boot

3. Πιο αργο shutdown.

4. Μεγαλύτερη ευκολία στην χρήση της οθόνης αφής.

5. καλύτερη παραμετροποίηση του metro!!!

6. κάποιες εφαρμογές που δεν δούλευαν σε win8 τώρα δουλεύουν!!!!!

 

Ολη την διαδικασία την έκανα με την μπαταρία, χωρίς τον φορτιστή και μπορώ να πω ότι ήταν σχετικά εύκολη. κάποιες επανεκκινήσεις που έπρεπε να γίνουν και όταν άνοιγε έμενε στη μαύρη οθόνη με ανησύχησαν αλλα το έκλεινα μόνος μου με το κουμπί και το άνοιγα πάλι μόνος μου και η διαδικασία συνέχιζε.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και πάλι στη παρέα. Εχτές έκανα την αναβάθμιση σε 8.1 ....

Μετά απο 5 περίπου ώρες που διέρκησε η αναβάθμιση εχω το μηχάνημα ετοιμο. Πρωτον να σας ενημερώσω ότι δουλεύουν όλα κανονικά. Δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω εγώ κάποιον driver ξεχωριστά. Επίσης μου είχε κρατήσει και όλες τις ρυθμίσεις που είχα.

Παρατηρήσεις

1. απο 9 gb ελεύθερο δίσκο βρέθηκα με 17gb !!!

2. Πιο γρηγορο boot

3. Πιο αργο shutdown.

4. Μεγαλύτερη ευκολία στην χρήση της οθόνης αφής.

5. καλύτερη παραμετροποίηση του metro!!!

6. κάποιες εφαρμογές που δεν δούλευαν σε win8 τώρα δουλεύουν!!!!!

 

Ολη την διαδικασία την έκανα με την μπαταρία, χωρίς τον φορτιστή και μπορώ να πω ότι ήταν σχετικά εύκολη. κάποιες επανεκκινήσεις που έπρεπε να γίνουν και όταν άνοιγε έμενε στη μαύρη οθόνη με ανησύχησαν αλλα το έκλεινα μόνος μου με το κουμπί και το άνοιγα πάλι μόνος μου και η διαδικασία συνέχιζε.

 

Από πού την έκανες την αναβάθμιση?Σου έβγαλε μήνυμα update?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα αυτό "Windows8-RT-KB2849636-x86" το αρχείο απο τη microsoft, έκανα μια επαννεκινησή όταν μου το ζήτησε και μετά μου το έβγαλε σαν εφαρμογή στο store. απο εκεί έκανα κανονικά την εγκατάσταση. θέλει πολύ ώρα πάντως

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα αυτό "Windows8-RT-KB2849636-x86" το αρχείο απο τη microsoft, έκανα μια επαννεκινησή όταν μου το ζήτησε και μετά μου το έβγαλε σαν εφαρμογή στο store. απο εκεί έκανα κανονικά την εγκατάσταση. θέλει πολύ ώρα πάντως

Το ότι θέλει πολλή ώρα δεν πειράζει.Το ότι θα χρειαστεί εγκατάσταση όλων των εφαρμογών στην τελική έκδοση οταν βγει,αυτό...ενοχλεί!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θέλει πολλή ώρα δεν πειράζει.Το ότι θα χρειαστεί εγκατάσταση όλων των εφαρμογών στην τελική έκδοση οταν βγει,αυτό...ενοχλεί!

Με τρώει το χέρι μου να τα περάσω αλα με φρενάρει αυτο ακριβώς φίλε nemo :(

Αν θέλεις να επιστρέψεις στα 8 τι κάνεις? έχεις recovery ?... η αφήνεις την preview έως ότου δώσουν την πλήρη έκδοση .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Με τρώει το χέρι μου να τα περάσω αλα με φρενάρει αυτο ακριβώς φίλε nemo :(

Αν θέλεις να επιστρέψεις στα 8 τι κάνεις? έχεις recovery ?... η αφήνεις την preview έως ότου δώσουν την πλήρη έκδοση .

Eίτε έχεις τα 8 είτε τα 8.1 preview το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις όλες τις εφαρμογές.Αυτό ισχύει τώρα.Στο μέλλον κανείς δεν ξέρει...

Για να ξαναγυρίσεις σε 8 από 8.1 η απάντηση είναι:

"Can the Windows 8.1 Preview be uninstalled?

No. The only way to roll back to your previous installation is to wipe out the installation and replace it with a backup created before you installed the preview".

Το έχει στα 649€ ο Κωτσόβολος με το πληκτρολόγιο και 3G!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Με τα 8.1 έχω μονο δυο προβλήματα.

1. το shutdown (πρεπει να το κλείνω με το κουμπί)

2. στο snote δεν μου βγάζει καλά το background.

κατα τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπαταρία όπως πριν, όλα δουλεύουν καλα και η παραμετροποίηση του metro είναι σαφώς καλύτερη.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και γω σήμερα.Αν και είχα επιφυλάξεις,εντυπωσιάστηκα για να πω την αλήθεια.Αν και το έχω μόνο 1 ώρα αμέσως φαίνεται ότι είναι γρήγορο και σταθερότατο.Μεγάλη υπόθεση τελικά να βάζεις ότι πρόγραμμα θέλεις από το Desktop Pc. Απόλυτη συμβατότητα και φιλικότητα προς τον χρήστη.

Δεν μετάνιωσα που αντικατέστησα το Samsung Note 8(5110) που είχα.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε μου. Θα το εκτιμήσεις όταν το συνηθίσεις στο χέρι σου. Κάνε όλες τις ενημερώσεις που έχει. Βάλε του ένα ελαφρύ αντιβιοτικό και δως του να καταλάβει.

Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε μου. Θα το εκτιμήσεις όταν το συνηθίσεις στο χέρι σου. Κάνε όλες τις ενημερώσεις που έχει. Βάλε του ένα ελαφρύ αντιβιοτικό και δως του να καταλάβει.

Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια.

Ευχαριστώ πολύ.Τελικά κάποια πράγματα είναι υπερεκτιμημένα λόγω μάρκετινγκ και κάποια άλλα κάνουν καλύτερα και ευκολότερα τη δουλειά μας...

Ποιος antivirus ελαφρύ προτείνεις?Εχεις κάποιο υπ΄όψιν σου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Τελικά κάποια πράγματα είναι υπερεκτιμημένα λόγω μάρκετινγκ και κάποια άλλα κάνουν καλύτερα και ευκολότερα τη δουλειά μας...

Ποιος antivirus ελαφρύ προτείνεις?Εχεις κάποιο υπ΄όψιν σου?

 

Και μένα με ενδιαφέρει διότι πέρασα την 8.1 στο ultrabook μου και επειδη το Norton Intermet Security 2012-13 δεν είναι συμβατό,είμαι εδώ και κανά μήνα χωρίς antivirus και ψιλό ανήσυχο κάπως.

Κρατάω βέβαια backup ότι σημαντικό έχω αλλα δεν θέλω να ξύπνησω ένα πρωί και παθώ καμία λαχτάρα:D

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το eset nod32. Είναι αρκετά ελαφρύ.΄Τώρα απο προγράμματα εαν του βάλεις να φωρτώνει στην αρχή μόνο τα απαραίτητα και όχι τις βλακείες της samsung θα είσαι μια χαρα.

όταν το ανοιγεις θέλει λίγο χρόνο (συνήθως ένα λεπτό είναι αρκετό) για να φωρτωσει ότι χρειάζεται αλλα μετα παει σφαίρα.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το eset nod32. Είναι αρκετά ελαφρύ.΄Τώρα απο προγράμματα εαν του βάλεις να φωρτώνει στην αρχή μόνο τα απαραίτητα και όχι τις βλακείες της samsung θα είσαι μια χαρα.

όταν το ανοιγεις θέλει λίγο χρόνο (συνήθως ένα λεπτό είναι αρκετό) για να φωρτωσει ότι χρειάζεται αλλα μετα παει σφαίρα.

Για μένα είναι εργαλείο δουλειάς.Το office13 πάει σφαίρα και όλα τα άλλα προγράμματα που χρησιμοποιώ.Τα αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας τα χρήματά του.Και η υποστήριξη του λειτουργικού είναι δεδομένη!Θα βάλω και γω το eset nod32!

Εdit:Τελικά έβαλα το Avast!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το avast του έβαλα και είναι μια Χαρα

Παιδια πως κάνετε update είτε στα windows 8 είτε στο office ?

Εμένα λέει ότι έχει update office αλλα απο κεί και πέρα τποτα :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις τελείωσα την επίσημη εγκατάσταση σε 8.1

Το μηχάνημα πετάει. Το προτείνω σε όλους να το κάνουν. Η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη απο σήμερα μέσα απο το store.

Όλες οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά και δεν έχασα τίποτα απο τις ρυθμίσεις του φορητού μου πριν την εγκαταστάση.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν το ativ 500t ειναι συμβατό με το allshare cast dongle της samsung (http://www.cellphones.gr/p/2235/)

που εχω για το note 10.1?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν το ativ 500t ειναι συμβατό με το allshare cast dongle της samsung (http://www.cellphones.gr/p/2235/)

που εχω για το note 10.1?

 

Ευχαριστώ

 

Γιατι δεν το δοκιμαζεις να το διαπιστωσεις ο ιδιος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το δοκιμαζεις να το διαπιστωσεις ο ιδιος.

Δεν το έχω αγοράσει ακόμη και θα με βοηθούσε να μάθω αν συνδυάζεται με το dongle.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω αγοράσει ακόμη και θα με βοηθούσε να μάθω αν συνδυάζεται με το dongle.

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα email στην Samsung Hellas και να ρωτησεις εξισου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...