Jump to content

Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σου φίλε.

Λοιπόν έπειτα από δίμηνη ενασχόληση με το συγκεκριμένο τάμπλετ σου αναφέρω ότι τα κάνει όλα ικανοποιητικά, επειδή δουλεύω photoshop, illustrator και corel λόγω δουλειάς εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί για χαλαρές εργασίες, για μεγάλα μεγέθη αρχείων και βαριές επεξεργασίες δεν θα στο συνιστούσα λόγω ταχύτητα επεξεργαστή, πας αμέσως στο επόμενο μοντέλο pro που εκεί δίνει ρέστα.

Επειδή στη δουλειά δουλεύω με τετραπύρηνο, ssd και μνήμη 16gb μπορώ να σου πω οτι το μικρό τα καταφέρνει καλά, μου θυμίζει απλό dual core (σαν αυτό που είχα πριν 2 χρόνια στη δουλειά) αλλά στο ξαναλέω για χαλαρές δουλειές, κατά τ' άλλα αρκετά smooth, λεπτό και ελαφρύ με ωραία φωτεινή οθόνη. Αν το θες τόσο πολύ για τέτοιες δουλειες ίσως να πας σε ταχύτερο επεξεργαστή ivy. Τα άλλα δυο που αναφέρεις δεν τα έχω δει από κοντά αλλά σίγουρα το w700 με τον ivy θα πετάει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 320
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σου φίλε.

Λοιπόν έπειτα από δίμηνη ενασχόληση με το συγκεκριμένο τάμπλετ σου αναφέρω ότι τα κάνει όλα ικανοποιητικά, επειδή δουλεύω photoshop, illustrator και corel λόγω δουλειάς εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί για χαλαρές εργασίες, για μεγάλα μεγέθη αρχείων και βαριές επεξεργασίες δεν θα στο συνιστούσα λόγω ταχύτητα επεξεργαστή, πας αμέσως στο επόμενο μοντέλο pro που εκεί δίνει ρέστα.

Επειδή στη δουλειά δουλεύω με τετραπύρηνο, ssd και μνήμη 16gb μπορώ να σου πω οτι το μικρό τα καταφέρνει καλά, μου θυμίζει απλό dual core (σαν αυτό που είχα πριν 2 χρόνια στη δουλειά) αλλά στο ξαναλέω για χαλαρές δουλειές, κατά τ' άλλα αρκετά smooth, λεπτό και ελαφρύ με ωραία φωτεινή οθόνη. Αν το θες τόσο πολύ για τέτοιες δουλειες ίσως να πας σε ταχύτερο επεξεργαστή ivy. Τα άλλα δυο που αναφέρεις δεν τα έχω δει από κοντά αλλά σίγουρα το w700 με τον ivy θα πετάει

 

Παντως πριν μια εβδομαδα το ειδα στο γερμανικο αμαζον σκετο το tablet με τη γραφιδα στα 617 ευρω,και ελεγα αν πεσει κατω απο το ψυχολογικο οριο των 600 ισως να εκανα μια κινηση,μου περασε σαν σκεψη αλλα μετα απο 2 ημερες ξαναπηγε στα 699 και το αφησα.

Να σε ρωτησω τελικα εβαλες καθαρη εγκατασταση τα windows και σου δινει επιλογη τα bios χωρις ομως χρηση πληκτρολογιου.

Να εχετε υποψη επειδη μοιραζεται το ιδιο υποσυστημα γραφικων/cpu/chipset με αλλα αντιστοιχα Atom tablet μπορειται να κατεβαζετε τους ιδιους drivers πχ απο το HP Envy x2 που διαβασα σε forum του εξωτερικου.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=4131&lc=en&cc=us&dlc=en&sw_lang=&product=5341432#N300

Το ιδιο ισχυει και για το touchpad,για το bluetooth,βεβαια καλο ειναι να κοιταξουμε συγκρινουμε αν υπαρχουν καποιες μικροδιαφορες,αλλα επειδη στο Asus Vivo tab η Asus εχει ''ξεχασει'' να βγαλει drivers παιδια απο το εξωτερικο δοκιμασαν απο το αντιστοιχο της HP και ελυσαν καποια θεματακια που ειχαν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω βάλει καθαρή εγκατάσταση ακόμα γιατί δεν έχω προλάβει και δεν έχω βρει από που να κατεβάσω τα απλά 8χταρια, εκεί μου μου έδειξες τότε καταργήθηκε και δεν πρόλαβα.

Μια βλακεία που μου κάνει είναι όταν ανοιγω το εικονικό πληκτρολόγιο για να γράψω μου μετατοπίζει από την επιφάνεια εργασίας την τελευταία σειρά εικονιδίων προς τα πάνω και δεξιά. Είχα φάει τον τόπο να δω γιατί το κανει και τελικά φταίει η ανάδυση πληκτρολογίου. Είναι κάτι ψιλομ@λατσίες που πρέπει να εξαλείψει η samsung ή η microsoft΄.

Πάντως η τελευταία αναβάθμιση του chrome τον διέλυσε κυριολεκτικά, μέχρι πριν παλευόταν παρά τα λίγα κολληματάκια, μετά από την αναβάθμιση τα πάντα κολούσαν σε αυτόν με αποτελεσμα να μην δουλεύει το touch και να μην μπορώ να τον κλείσω, έφαγε διαγραφή και πέρασα στον firefox

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω βάλει καθαρή εγκατάσταση ακόμα γιατί δεν έχω προλάβει και δεν έχω βρει από που να κατεβάσω τα απλά 8χταρια, εκεί μου μου έδειξες τότε καταργήθηκε και δεν πρόλαβα.

Μια βλακεία που μου κάνει είναι όταν ανοιγω το εικονικό πληκτρολόγιο για να γράψω μου μετατοπίζει από την επιφάνεια εργασίας την τελευταία σειρά εικονιδίων προς τα πάνω και δεξιά. Είχα φάει τον τόπο να δω γιατί το κανει και τελικά φταίει η ανάδυση πληκτρολογίου. Είναι κάτι ψιλομ@λατσίες που πρέπει να εξαλείψει η samsung ή η microsoft΄.

Πάντως η τελευταία αναβάθμιση του chrome τον διέλυσε κυριολεκτικά, μέχρι πριν παλευόταν παρά τα λίγα κολληματάκια, μετά από την αναβάθμιση τα πάντα κολούσαν σε αυτόν με αποτελεσμα να μην δουλεύει το touch και να μην μπορώ να τον κλείσω, έφαγε διαγραφή και πέρασα στον firefox

 

Το κακο ειναι οτι δεν βρησκεις ευκολα την απλη εκδοση των 8 παρα μονο την Pro.

Με το chrome στο ειχα πει οτι και στα 2 Pc τρωει πολλες φλασιες και κολληματα για αυτο το χρησιμοποιω μονο σε μη αγγλικα site για μεταφραση,αλλιως firefox και IE10 που παει σφαιρα χωρις το παραμικρο.

Ας βγαλει και η google κανα update σωστο για τα 8ρια στο chrome τι να πω.:mad:

Παντως αν το βρω κατω απο 600 και σιγουρευτω οτι μπορω να κανω clean install και χωρις χρηση πληκτρολογιου να σου δινει επιλογη το Bios δηλαδη, ισως το τιμησω λογω γραφιδας οπου το αντιστοιχο Asus το δινουν 800 φραγκα σκετο οι αθεοφοβοι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 3 είμαστε τελικά σ'αυτό το forum? (+ τον μαστερ Άλεξ), άντε να γινόμαστε πολλοί σιγά σιγά:p

 

ήρθα κι εγώ στην παρέα σας! Το έχω εδώ και λίγες ημέρες και ακόμα στήνω - ξεστήνω.

Μα καλά δεν μου λέτε, στην κάτω μπάρα του Desktop δεν "παίζει" δάκτυλο;; μόνο το πενάκι "ακούεί" η ταμπλέτα. Ρυθμίζεται κάπως αυτό;

τέλειο το πενάκι δεν λέω, αλλά θα ήθελα να έχω λιγότερο την ανάγκη να το χρησιμοποιώ. Νοιώθω ότι δεν γίνεται να ζήσεις χωρίς αυτό...

Edited by miltoshellas
macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μίλτο και καλοδούλευτο! Αν αναφέρεσαι στο δεξί κλικ στο κάτω αριστερό άκρο της οθόνης για να σου βγάλει το "νέο" Start, τότε και εγώ μόνο με το πενάκι ή με ποντίκι έχω καταφέρει να το ενεργοποιήσω. Η αλήθεια είναι ότι ενώ το βρίσκω αρκετά ακριβές στον χειρισμό του desktop με το δάχτυλο, συχνά καταφεύγω στην χρήση του stylus για περισσότερη ακρίβεια. Το πήρες σκέτο υποθέτω σωστά, εννοώ χωρίς το πληκτρολόγιο το οποίο εμείς ακόμα περιμένουμε.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλωσοριζω κ γω το νεο μελος της παρεας των ativ tablets :D

Μιλτο αν εννοεις οτι δεν ακούει καθολου η κάτω μπαρα με δάχτυλο, αυτό φυσικά δεν πρεπει να γινεται, μάλλον κάποιο update σου εκανε την ζημια, κατι αναλογο ειχα παθει απο update κ εγω, δεν ακουγε καθολου η αριστερη προς δεξια κινηση για εναλλαγη απο μετρο σε desktop και αντιστοιχα, με επαναφορα σε τελευταιο restore point επανηλθε.

Γιαννη το κρυμμενο start που λες εμφανιζεται μια χαρα και με το δαχτυλο αν στην κατω αριστερη γωνια κανεις μια μικρη δεξια κινηση με το δακτυλο και αμεσως αριστερη, εμφανιζεται αμεσως, κανεις δηλαδη μπρος πισω..αν εννοεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφερομαι στην κατω μπαρα του desktop mode που αρνειται να ανταποκριθει στο δακτυλο. οσο για εμφανιση του start button ουτε λογος.

Δυστυχως εμενα με χαλανε αυτα... Κακως κανουμε οτι δεν μας πειραζει.

Επισης συνηδητοποιω οτι εγω κυριως θελω tablet και ισως εκανα λαθος επιλογη. Ξαναλεω οτι το πενακι σπανιως μπαινει ατο slot και το πληκτρολογιο δειχνει να ειναι απαραιτητο αλλα προτιμω ακομα να το εχω στο κουτι (ναι εχω φιλε Starback). Ισως να πρεπει να κανω μια καθαρη εγκατασταση windows για να διορθωθουν καποια κακως κειμενα.

Κατι ακομα τρελλο: το εβαλα στην μπριζα σβηστο (shutdown) και μετα απο ωρες συνηδητοποιησα οτι δεν φορτιζει ! Πρεπει να ειναι ΟΝ για να φορτισει; Συγχωρειστε την γκρινια μου...

Edited by miltoshellas
macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

Φορτιζει κανονικα και κλειστο, ισως να μην ειχε κουμπωσει καλα στην υποδοχη, εχει τυχει και σε μενα.

Στην τελικη κανε του ενα φορματ και θα στρωσουν ολα

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφερομαι στην κατω μπαρα του desktop mode που αρνειται να ανταποκριθει στο δακτυλο. οσο για εμφανιση του start button ουτε λογος.

Δυστυχως εμενα με χαλανε αυτα... Κακως κανουμε οτι δεν μας πειραζει.

Επισης συνηδητοποιω οτι εγω κυριως θελω tablet και ισως εκανα λαθος επιλογη. Ξαναλεω οτι το πενακι σπανιως μπαινει ατο slot και το πληκτρολογιο δειχνει να ειναι απαραιτητο αλλα προτιμω ακομα να το εχω στο κουτι (ναι εχω φιλε Starback). Ισως να πρεπει να κανω μια καθαρη εγκατασταση windows για να διορθωθουν καποια κακως κειμενα.

Κατι ακομα τρελλο: το εβαλα στην μπριζα σβηστο (shutdown) και μετα απο ωρες συνηδητοποιησα οτι δεν φορτιζει ! Πρεπει να ειναι ΟΝ για να φορτισει; Συγχωρειστε την γκρινια μου...

 

Κατεβασε ολους τους τελευταιους drivers απο το ενσωματωμενο προγραμμα της Samsung για αυτην τη δουλεια

Επισης κανε ολα τα updetes των Windows και κανε ενα φρεσκαρισμα του tablet

Εδω κοιτα στο 14 αν θες να μην μπλεκεις με φορματ και απο την αρχη

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2414356,00.asp

Σε τελικη κανε καθαρη εγκατασταση των windows και ακομα καλυτερα

Δωστου λιγες ημερες μεχρι να βρεις τα κουμπια του,ειμαι σιγουρος θα βρεις την ακρη και θα εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του.

Τα παιδια εδω θα σε βοηθησουν περισσοτερο:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μίλτο, να σε ρωτήσω γιατί θα τρελαθούμε αν δεν γίνομαι αδιάκριτος... από που το πήρες και πήρες και το πληκτρολόγιο? Από Ελλάδα ή από εξωτερικό? Γιατί αν είναι από εξωτερικό όλα καλά, αλλά αν το βρήκες Ελλάδα ΜΕ το πληκτρολόγιο και σε εμάς το Πλαίσιο και το Public σφυράει αδιάφορα, έχουμε θεματάκι!
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η ανταπόκριση σας με ξεαγχωνει τελείως.

έκανα Refresh PC, και ως δια μαγείας το δάκτυλο μου απέκτησε ζωή! το πενάκι μπήκε στην υποδοχή. Ακριβώς όπως τα λέγατε. Μάλιστα τώρα ψήνομαι και για reset PC αφού οι περισσότερες προεγκατηστημένες εφαρμογές μου είναι άχρηστες. Που θα βρούμε μετά το s-note είπαμε; και τι άλλο αξίζει να κρατηθεί;

 

Το αγόρασα από Αμερική (amazon), ήμουν πριν από 1 εβδομάδα. Πήγαινα για το "pro" αλλά δεν βρήκα την έκδοση που ήθελα και κατέληξα στο αδερφάκι. Υπάρχουν αποτυπωμένες οι εμπειρίες μου στο αντίστοιχο νήμα. Πήγα χαρούμενος να βρω όλα τα μοντέλα στα πόδια μου, και δεν υπήρχε τίποτα ετοιμοπαράδοτο...

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η ανταπόκριση σας με ξεαγχωνει τελείως.

έκανα Refresh PC, και ως δια μαγείας το δάκτυλο μου απέκτησε ζωή! το πενάκι μπήκε στην υποδοχή. Ακριβώς όπως τα λέγατε. Μάλιστα τώρα ψήνομαι και για reset PC αφού οι περισσότερες προεγκατηστημένες εφαρμογές μου είναι άχρηστες. Που θα βρούμε μετά το s-note είπαμε; και τι άλλο αξίζει να κρατηθεί;

 

Το αγόρασα από Αμερική (amazon), ήμουν πριν από 1 εβδομάδα. Πήγαινα για το "pro" αλλά δεν βρήκα την έκδοση που ήθελα και κατέληξα στο αδερφάκι. Υπάρχουν αποτυπωμένες οι εμπειρίες μου στο αντίστοιχο νήμα. Πήγα χαρούμενος να βρω όλα τα μοντέλα στα πόδια μου, και δεν υπήρχε τίποτα ετοιμοπαράδοτο...

 

Απο εδω απο το επισημο site/support της Samsung κατεβαζεις οτιδηποτε θεωρεις χρησιμο.

Πατας εκει που λεει ''SW update''και το κατεβαζεις στο tablet σου.

http://www.samsung.com/uk/support/model/XE500T1C-A02UK-downloads

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα τώρα ψήνομαι και για reset PC αφού οι περισσότερες προεγκατηστημένες εφαρμογές μου είναι άχρηστες.

αν καταφέρεις να βρεις από που θα κατεβάσεις τα windows 8 τα απλά για να εγκαταστησεις ρίξε ένα pm, ενδιαφέρομαι κ εγώ

 

edit: βρήκα άλλου τα κομμάτια που έλειπαν για να συμπληρώσω τα part, λογικά θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση με εξωτερικό usb πληκτρολόγιο?

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη καλησπέρα, επειδή και εγώ τελικά σκέφτομαι να κάνω ένα clean install των windows 8, σκοπεύω να το κάνω μέσα από τα windows μέσω του reinstall windows. Το δοκίμασες και σου εγκαθιστά και τις αηδίες της Samsung ή έχεις άλλο λόγο που θέλεις να το κάνεις με εξωτερικό μέσο (cd/usb stick)?
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη νομίζω ότι με το reinstall μέσω windows σου εγκαθιστά τις εφαρμογές της samsung, αν και δεν είμαι σίγουρος, κάποια στιγμή το είχε πει ο Alex, μάλλον μόνο με εγκατάσταση μέσω usb ή cd γίνεται σωστό format. Νομίζω ότι το reinstall είναι σαν το recovery, σε επαναφέρει στην αρχική κατάσταση.

 

Πάντως κατέβασα τα win8, έφτιαξα το bootable usb και το ΣΚ θα φάει ένα φορμάτ όλο δικό του.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Αργύρη... σκεφτόμουν να κάνω το ίδιο project το σ/κ, αλλά βλέποντας ότι θέλεις να γίνεις το πρώτο πειραματόζωο, θα διδαχθώ από εσένα μετά την απόπειρα σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη νομίζω ότι με το reinstall μέσω windows σου εγκαθιστά τις εφαρμογές της samsung, αν και δεν είμαι σίγουρος, κάποια στιγμή το είχε πει ο Alex, μάλλον μόνο με εγκατάσταση μέσω usb ή cd γίνεται σωστό format. Νομίζω ότι το reinstall είναι σαν το recovery, σε επαναφέρει στην αρχική κατάσταση.

 

Πάντως κατέβασα τα win8, έφτιαξα το bootable usb και το ΣΚ θα φάει ένα φορμάτ όλο δικό του.

 

Παίδες σε αυτή την περίπτωση θα πάρει το κλειδί των 8 μόνο του από το bios από τη στιγμή που δεν είναι τυπωμένο πουθενά στη συσκευή - συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε αυτή την περίπτωση θα πάρει το κλειδί των 8 μόνο του από το bios από τη στιγμή που δεν είναι τυπωμένο πουθενά στη συσκευή - συσκευασία;

Δεν νομίζω Βαγγέλη, δεν υπάρχει πουθενά πάνω στην συσκευή, ούτε πουθενά μέσα στο λειτουργικό το αναφέρει, μ'ενα προγραμματάκι που έχει αναφερθεί λίγες σελίδες πιο πίσω σου βρίσκει το κλειδί των windows, οπότε κάνεις κανονικά την εγκατάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο.

 

Πάντως στο forum http://forum.tabletpcreview.com/samsung αναφέρεται ότι με την καθαρή εγκατάσταση χάνεται το recovery partition -λογικό και υπάρχει ένα θέμα με τους drivers του intel chipset καθώς εμφανίζει στο device manager κάτι θαυμαστικά και μερικοί δεν μπορούν να το εγκαταστήσουν.. Σίγουρα χρειάζεται ένα hub για να έχεις συνδεδεμένο πληκτρολόγιο και ποντίκι καθώς δεν λειτουργεί κατά την διάρκεια εγκατάστασης το touch.

Γενικά όσοι δοκίμασαν clean format δεν είδαν και καμία διαφορά, είναι όπως με το να αφαιρέσεις όλο το άχρηστο υλικό της Samsung. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος δεν νομίζω να χρειάζεται και αυτή την στιγμή δεν έχω κανένα θέμα με το ταμπλετάκι.

Μόνο το πληκτρολόγιο να έρθει...ακούτε κυρά Samsung και τριμέγιστa Public -Πλαίσιο?

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Για τους drivers της Intel μπορειται να εγκαταστησετε αυτους που ειναι διαθεσιμοι απο το site της HP για το Envy x2 αφου στην ουσια μοιραζονται τα ιδια ακριβως στο εσωτερικο(chipset-ενσωματωμενη καρτα γραφικων,bluetooth)μονο το καλουπι διαφερει ανα κατασκευαστη σε Atom cpu tablet.

Αργυρη μπορεις να μου στειλεις σε pm απο που κατεβασες την απλη εκδοση των 8 να την εχω σε εγρηγορση διοτι θα την χρειαστω και εγω οταν παραλαβω να του κανω ενα ωραιοτατο φορματ:D

Το recovery partition δεν μπορεις να το κανεις back-up σε κανα φλασακι η' εξωτερικο?

Γιατι δεν περνεται τη Samsung για τα πληκτρολογια να πιεσεται καταστασεις,ειναι δυνατον 2 μηνες και ακομα να μην παραλαβετε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για τους drivers έχεις δίκιο, το είχες ξανα αναφέρει, οπότε και αυτό γίνεται. Για το partition πως μπορεί να γίνει αυτό?

Όσο για την Samsung Δευτέρα θα πάρω τηλ να τους κράξω

Link to comment
Share on other sites

Για τους drivers έχεις δίκιο, το είχες ξανα αναφέρει, οπότε και αυτό γίνεται. Για το partition πως μπορεί να γίνει αυτό?

Όσο για την Samsung Δευτέρα θα πάρω τηλ να τους κράξω

 

Με το Acronis True Image η' με το Ghost Image απο την Norton μπορεις να παρεις back-up

http://acronis-true-image.en.softonic.com/

http://norton-ghost.en.softonic.com/

Δεν ξερω βεβαια αν το recovery partition το βλεπεις μεσα απο τα windows η' ειναι κρυφο ετσι ωστε απλως να το περασεις σε κανα φλασακι πιθανοτητα 8 η'16gb χωρητικοτητα για να μην δεσμευεις ολοκληρο σκληρο δισκο.

Η μπορεις να κλονωποιησεις σαν image τα windows με τα παντα περασμενα,ρυθμισεις,εφαρμογες και σε περπτωση στραβης πολυ σπανια, βεβαια να κανεις επαναφορα των windows απο το image.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν φαίνεται μέσα από τα windows, δεν το χω μαζί το ταμπλετάκι τώρα,

η λύση με το ghost που λες είναι η καλύτερη και με έχει σώσει πολλές φορές στη δουλειά από ιους που τραβάω και από γ@μημέν@ updates.

Άρα μ΄ένα image του ghost ξεμπερδεύεις μια και καλή και ελευθερώνεις χώρο στο δίσκο.

Με βλέπω τελικά μετά τα παραπάνω να ξεκινάω φορμάρισμα μέσα στο σκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν φαίνεται μέσα από τα windows, δεν το χω μαζί το ταμπλετάκι τώρα,

η λύση με το ghost που λες είναι η καλύτερη και με έχει σώσει πολλές φορές στη δουλειά από ιους που τραβάω και από γ@μημέν@ updates.

Άρα μ΄ένα image του ghost ξεμπερδεύεις μια και καλή και ελευθερώνεις χώρο στο δίσκο.

Με βλέπω τελικά μετά τα παραπάνω να ξεκινάω φορμάρισμα μέσα στο σκ

 

Το image το κανεις οταν ολα στα windows κυλουν ρολοι στα παντα και στην ουσια υποκαθιστας το format και το καλο ειναι οτι θα εχεις τα παντα περασμενα με τις ρυθμισεις σου,τις εφαρμογες σου να μην χρειαζεται τα παντα απο την αρχη,ουτε καν να ξανακετεβασεις updates απο την αρχη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Βαγγέλη, δεν υπάρχει πουθενά πάνω στην συσκευή, ούτε πουθενά μέσα στο λειτουργικό το αναφέρει, μ'ενα προγραμματάκι που έχει αναφερθεί λίγες σελίδες πιο πίσω σου βρίσκει το κλειδί των windows, οπότε κάνεις κανονικά την εγκατάσταση με τον παραδοσιακό τρόπο.

 

Πάντως στο forum http://forum.tabletpcreview.com/samsung αναφέρεται ότι με την καθαρή εγκατάσταση χάνεται το recovery partition -λογικό και υπάρχει ένα θέμα με τους drivers του intel chipset καθώς εμφανίζει στο device manager κάτι θαυμαστικά και μερικοί δεν μπορούν να το εγκαταστήσουν.. Σίγουρα χρειάζεται ένα hub για να έχεις συνδεδεμένο πληκτρολόγιο και ποντίκι καθώς δεν λειτουργεί κατά την διάρκεια εγκατάστασης το touch.

Γενικά όσοι δοκίμασαν clean format δεν είδαν και καμία διαφορά, είναι όπως με το να αφαιρέσεις όλο το άχρηστο υλικό της Samsung. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος δεν νομίζω να χρειάζεται και αυτή την στιγμή δεν έχω κανένα θέμα με το ταμπλετάκι.

Μόνο το πληκτρολόγιο να έρθει...ακούτε κυρά Samsung και τριμέγιστa Public -Πλαίσιο?

 

Εχεις την καλοσυνη να μου πεις ποιο προγραμματακι ειναι αυτο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...