Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα σου με το wifi;

Εγώ για να κόβω διαφημίσεις χρησιμοποιώ το adaway

Ψάξε το αρχείο μέσω Google γιατί δεν υπάρχει στο play

 

το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είμαι πολύ κοντα στο router για να έχω "σήμα". σε απόσταση μεγαλύτερη από 6 περίπου μέτρα δεν πιάνω σχεδόν ποτέ :(

πρέπει να είναι root το κινητό για το adaway?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι πρέπει να είσαι root

Αν γίνεις root, μπορείς να ρυθμίσεις το κατώφλι του σήματος κάτω από το οποίο θα σε αποσυνδέει από το wifi, γιατί θα θεωρεί ότι είναι κακή η σύνδεση

Έχουμε την ίδια βδομάδα παραγωγής του κινητού.

Επειδή έχω και το p, το wifi του sp είναι ένα κλικ πιο κάτω, αλλά όχι κάτι το τρομερά άσχημο

Α! Και να προσθέσω ότι το κατώφλι αυτό στο sp είναι σχετικά ψηλά ρυθμισμένο. Αυτό σημαίνει ότι όπου πιάνει wifi η ποιότητα και η ταχύτητα είναι αυξημένη και εγγυημένη, αλλά παράλληλα όταν είναι ασθενές το σήμα, είτε το αγνοεί, είτε σε αποσυνδέει.

Βασικά ανάλογα που το χρησιμοποιεί κάποιος, είναι και η ρύθμιση που τον βολεύει

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να είσαι root

Αν γίνεις root, μπορείς να ρυθμίσεις το κατώφλι του σήματος κάτω από το οποίο θα σε αποσυνδέει από το wifi, γιατί θα θεωρεί ότι είναι κακή η σύνδεση

Έχουμε την ίδια βδομάδα παραγωγής του κινητού.

Επειδή έχω και το p, το wifi του sp είναι ένα κλικ πιο κάτω, αλλά όχι κάτι το τρομερά άσχημο

 

μεχρι ποια απόσταση από το router εχεις εσυ σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάρουμε κι εμείς με το sp κιτ κατ; Ωραία... Εγώ έχω θέμα με την μπαταρία ρε παιδιά.. Ούτε καν την μέρα δεν μου βγάζει.. Το σκαλίζω όσο το neo v.. Η μπαταρία ίδια μέχρι στιγμής.. :-/ εμένα 13w25 γράφει κάτω από το καπάκι.. Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάρουμε κι εμείς με το sp κιτ κατ; Ωραία... Εγώ έχω θέμα με την μπαταρία ρε παιδιά.. Ούτε καν την μέρα δεν μου βγάζει.. Το σκαλίζω όσο το neo v.. Η μπαταρία ίδια μέχρι στιγμής.. :-/

 

Για ψάξε μήπως στη κάνει τη ζημιά κάποια εφαρμογή. Βάλε το gsam battery κ δες τι παίζει.

Μπορεί να είναι το Google play service, υπάρχει κ ανάλογο θέμα για αυτό.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε μήπως στη κάνει τη ζημιά κάποια εφαρμογή. Βάλε το gsam battery κ δες τι παίζει.

Μπορεί να είναι το Google play service, υπάρχει κ ανάλογο θέμα για αυτό.

 

Αυτά μου βγάζει...

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, οταν δουνε οι του Τ οτι παιρνουν αναβαθμιση σε 4.4 δεν θα αλλαξουν κινητο αλλα οταν θα αλλαξει κινητο θα ξαναπαει σε Sony λογω καλης υποστηριξης.;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτά μου βγάζει...

εχουμε την ίδια παρτίδα μάλλον! δοκίμασε να μειώσεις την φωτεινότητα της οθόνης. κ διάβασε τις οδηγίες χρήσης για συμβουλές εξοικονόμησης ενέργειας. αυτά που εμφανίζονται στο battery usage στις ρυθμίσεις δεν είναι αξιόπιστα;;; το GSam Battery Monitor τι παραπάνω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά έχει ένα σύμβολο μια σκούπα.Αν το πατήσεις σου λέει αναλυτικά τι σου τρώει μπαταρία

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά έχει ένα σύμβολο μια σκούπα.Αν το πατήσεις σου λέει αναλυτικά τι σου τρώει μπαταρία

 

 

 

Μου λέει ότι την περισσότερη μπαταρία μου την τρώει ο Google chrome! :-/

 

 

εχουμε την ίδια παρτίδα μάλλον! δοκίμασε να μειώσεις την φωτεινότητα της οθόνης. κ διάβασε τις οδηγίες χρήσης για συμβουλές εξοικονόμησης ενέργειας. αυτά που εμφανίζονται στο battery usage στις ρυθμίσεις δεν είναι αξιόπιστα;;; το GSam Battery Monitor τι παραπάνω κάνει;

 

 

Μου φαίνονται πιο αναλυτικά στο battery monitor.. Βασικά έχω στο φουλ την φωτεινότητα.. Πρέπει να το ψάξω περισσότερο μάλλον...

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Μου λέει ότι την περισσότερη μπαταρία μου την τρώει ο Google chrome! :-/

Μου φαίνονται πιο αναλυτικά στο battery monitor.. Βασικά έχω στο φουλ την φωτεινότητα.. Πρέπει να το ψάξω περισσότερο μάλλον...

γιατί δεν χρησιμοποιείς Mozilla? μια κ εχουμε μάλλον την ιδια παρτίδα, από wi-fi πως είναι το κινητό σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως φταινε τα services της google..πολλα παραπονα τελευταια απο παρα πολλους χρηστες..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, οταν δουνε οι του Τ οτι παιρνουν αναβαθμιση σε 4.4 δεν θα αλλαξουν κινητο αλλα οταν θα αλλαξει κινητο θα ξαναπαει σε Sony λογω καλης υποστηριξης.;)

 

Εγώ πάλι χλωμό το βλέπω να ξαναπαίρνω σόνυ...

Εννοείται βέβαια ότι περιμένω εναγωνίως τις αναβαθμίσεις για να βελτιωθεί το κινητό...

 

Unlock bootloader γίνεται χωρίς να χάσουμε την εγγύηση; (Ίσως μέσω flashtool;)

Έχει δοκιμάσει κανείς το GTA Vice City; Εγώ το έχω πληρώσει, το έχω κατεβάσει αλλά όταν επιχειρώ να οδηγήσω κάποιο όχημα δεν δείχνει η οθόνη που πάω (αλλά από το minimap φαίνεται ότι κουνιέμαι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα σε όλα τα μέλη το φορούμ μετά από πολύ καιρό.! Τι κάνετε; Σκέφτομαι μες την επόμενη να πάρω το SP , αλλά με έχει δελεάσει και το Χperia C να πω την αλήθεια! Πείτε μου εντυπώσεις απο το SP , και αν γνωρίζετε κάτι για το C. Ευχαριστώ!
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια.....Εχετε τραβήξει βιντεο σε καποιο χωρο με μεγαλη ενταση;(π.χ Σε καποιο κλαμπ)

Αν ναι ο ηχος πως ακουγεται? Εχετε καποιο προβλημα?

 

Εχω δει στο youtube καποια βιντεο και μου φανηκε καπως περιεργος ο ηχος.

 

Εδω σας παραθετο κι ενα λινκ με βιντεο για να μου πειτε γνωμες

 

Nαι, ισχύει... Και σε video, και σε απλή ηχογράφηση, όταν υπάρχει υψηλή ένταση ήχου στο περιβάλλον, το μονο που ακούγεται είναι ένα βουητό και τίποτα άλλο. Απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να είσαι root

Αν γίνεις root, μπορείς να ρυθμίσεις το κατώφλι του σήματος κάτω από το οποίο θα σε αποσυνδέει από το wifi, γιατί θα θεωρεί ότι είναι κακή η σύνδεση

Έχουμε την ίδια βδομάδα παραγωγής του κινητού.

Επειδή έχω και το p, το wifi του sp είναι ένα κλικ πιο κάτω, αλλά όχι κάτι το τρομερά άσχημο

Α! Και να προσθέσω ότι το κατώφλι αυτό στο sp είναι σχετικά ψηλά ρυθμισμένο. Αυτό σημαίνει ότι όπου πιάνει wifi η ποιότητα και η ταχύτητα είναι αυξημένη και εγγυημένη, αλλά παράλληλα όταν είναι ασθενές το σήμα, είτε το αγνοεί, είτε σε αποσυνδέει.

Βασικά ανάλογα που το χρησιμοποιεί κάποιος, είναι και η ρύθμιση που τον βολεύει

 

πως το ρυθμιζουμε αυτο με το wifi?

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως φταινε τα services της google..πολλα παραπονα τελευταια απο παρα πολλους χρηστες..

 

Το ψάχνω από χθες.. Αμάν αυτή η Google άρχισε να με ξενερώνει :-/

 

 

γιατί δεν χρησιμοποιείς Mozilla? μια κ εχουμε μάλλον την ιδια παρτίδα, από wi-fi πως είναι το κινητό σου;;;

 

Από χθες κατέβασα τον Mozilla.. Mου την έσπασε ο chrome πάρα πολύ.. Όσο για το Wi-Fi, κάθομαι σχετικά κοντά στο ρουτερ όταν μπαίνω αλλά ποτέ δεν ξεπερνάω τις δύο γραμμές.. Πολύ σπάνια να γίνουν τρείς..

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

πως το ρυθμιζουμε αυτο με το wifi?

 

Ανοίγεις το

/system/etc/firmware/wlan/prima/WCNSS_qcom_cfg.ini

και αλλάζεις το

ConnectivityThresholdDBM=-87 σε ConnectivityThresholdDBM=-100 αν θέλεις να σου κρατάει ενωμένο το wifi μέχρι να εξαφανιστεί εντελώς το σήμα.

Το -100 το καθορίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αν πχ ζεις σε χώρο που καλύπτουν 2 ή περισσότερα access points δεν σε συμφέρει να βάλεις -100, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι για να ενωθείς σε access point με πιο δυνατό σήμα, θα πρέπει να μηδενιστεί εντελώς το σήμα σε αυτό που είσαι ενωμένος.

Για να γίνει η όλη διαδικασία το τηλέφωνο θα πρέπει να είναι root και για λειτουργήσει, θέλει ένα reboot μετά…

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ισχύει... Και σε video, και σε απλή ηχογράφηση, όταν υπάρχει υψηλή ένταση ήχου στο περιβάλλον, το μονο που ακούγεται είναι ένα βουητό και τίποτα άλλο. Απογοήτευση...

 

 

 

Δεν υπαρχει τροπος να λυθει αυτο το προβλημα????

Link to comment
Share on other sites

Unlock bootloader=τελος εγυησης

 

οπως το ηξερα δηλαδη...

οποτε καστομ ρομς γιοκ....

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

οπως το ηξερα δηλαδη...

οποτε καστομ ρομς γιοκ....

 

Αν σκεφτεις οτι και το root σημαινει τελος εγγυησης (αν και με επαναφορα σε μαμα κατασταση ξαναμπαινεις σε εγγυηση) τοτε ναι ειναι ενα σημαντικο ρισκο. Βρες καποια ρομ που να μην χρειαζεται ξεκλειδωμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το

/system/etc/firmware/wlan/prima/WCNSS_qcom_cfg.ini

και αλλάζεις το

ConnectivityThresholdDBM=-87 σε ConnectivityThresholdDBM=-100 αν θέλεις να σου κρατάει ενωμένο το wifi μέχρι να εξαφανιστεί εντελώς το σήμα.

Το -100 το καθορίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αν πχ ζεις σε χώρο που καλύπτουν 2 ή περισσότερα access points δεν σε συμφέρει να βάλεις -100, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι για να ενωθείς σε access point με πιο δυνατό σήμα, θα πρέπει να μηδενιεπεξεργασια ς το σήμα σε αυτό που είσαι ενωμένος.

Για να γίνει η όλη διαδικασία το τηλέφωνο θα πρέπει να είναι root και για λειτουργήσει, θέλει ένα reboot μετά…

μηπως ξερεις γιατι δεν μπορω να το αποθηκευσω μετα την επεξεργασια το αρχειο?? ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root και το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να κάνεις edit το αρχείο, να μπορεί να παίρνει δικαιώματα root, για να τροποποιεί αρχεία συστήματος
Link to comment
Share on other sites

με τον es explorer και με root δικαιωματα δεν εκανε κατι. τελικα δοκιμασα τον root explorer και ολα κομπλε. σε ευχασμριστω παρα πολυ φιλε ηδη εχω δει διαφορά το θεμα με το wifi. με ταλαιπωρουσε πολυ καιρο........ ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...