Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου είναι rooted χωρίς τίποτα άλλο. Κλειστό παιδιά δεν φορτίζει. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές γιατί καμιά φορά θέλω να το φορτίζω κλειστό αλλά πάντα ανοίγει.

Δεν ξέρω αν φταίει το root ή όχι αλλά κλειστό δεν φορτίζει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δικό μου είναι rooted χωρίς τίποτα άλλο. Κλειστό παιδιά δεν φορτίζει. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές γιατί καμιά φορά θέλω να το φορτίζω κλειστό αλλά πάντα ανοίγει.

Δεν ξέρω αν φταίει το root ή όχι αλλά κλειστό δεν φορτίζει.

Εχεις κάρτα μνήμης ; Αν ναι δοκίμασε να την βγάλεις και να το φορτίσεις κλειστό.

Εγώ είχα ένα τέτοιο τρελλό bug στο Xperia L

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

μπα εμενα δεν μου ηρθε ακομα :(

 

είναι branded μονο για cosmote δεν έχει έρθει ακόμα unbranded για να την πάρουμε...όταν βγει θα ενημερώσω ;)

Link to comment
Share on other sites

είναι branded μονο για cosmote δεν έχει έρθει ακόμα unbranded για να την πάρουμε...όταν βγει θα ενημερώσω ;)

 

Αααα γιαυτό.. Ε δεν νομίζω να αργήσει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι καινούριος στο forum επομένως χάρηκα για τη γνωριμία μας.

Αγόρασα το xperia sp πριν 4 μέρες και το έκανα update σε 4.3 266 και το κινητό κολλούσε αρκετά.Δεν έκανα clean install η αλήθεια είναι άλλα πριν περάσω clean την έκδοση 4.3 266 διάβαζα κάτι σχόλια του στυλ ότι έχει αρκετές buggies, οπότε πέρασα την έκδοση 4.1 254 genuine με flash clean.Έχω στο AnTuTu γύρω στα 20500 και εξεπλάγην πως έχω τόσο με την έκδοση 4.1 254 ενώ το xperia Z ζήτημα να είχε 200 παραπάνω από μένα.Το ερώτημα μου τώρα είναι, να βάλω την 4.3 ή να παραμείνω εδώ ? Το κινητό μου η αλήθεια είναι ότι πετάει, αν εξαιρέσεις ότι τρώει αρκετή μπαταρία ενώ έχω την φωτεινότητα στα 3/5 προσπαθώντας να περιορίσω την κατανάλωση μπαταρίας από την οθονη.

 

Όποιος θέλει να πει τη γνώμη του καλοδεχούμενος :-)

Υ.Γ. Δεν έχω δοκιμάσει να περάσω clean την 4.3 την τελευταία που βγήκε παρά μόνο την πρώτη φορά που την πέρασα από πάνω μέσω του SUS + η 266 που αναφέρω παραπάνω δεν ξέρω αν είναι η τελευταία αλλά εννοώ την τελευταία 4.3 που βγήκε πριν 1 μιση μήνα περίπου

Edited by skyangel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αποφάσισα. Κάνω τώρα format στο κινητό και clean install το τελευταίο firmware μέσω SPCC, σε λίγο θα το πακετάρω και θα το αφήσω στο ντουλάπι ή θα το δώσω σε κατάστημα μεταχειρισμένων έναντι, :cry: 100€... :cry:

Μεταβαίνω σε Nexus 5 16GB. Με απογοητεύεις Sony...

Μου ξέμειναν και η θήκη, η έξτρα ζελατίνα και το stylus... Τσάμπα τα λεφτά... :cry:

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αποφάσισα. Κάνω τώρα format στο κινητό και clean install το τελευταίο firmware μέσω SPCC, σε λίγο θα το πακετάρω και θα το αφήσω στο ντουλάπι ή θα το δώσω σε κατάστημα μεταχειρισμένων έναντι, :cry: 100€... :cry:

Μεταβαίνω σε Nexus 5 16GB. Με απογοητεύεις Sony...

Μου ξέμειναν και η θήκη, η έξτρα ζελατίνα και το stylus... Τσάμπα τα λεφτά... :cry:

 

Άλλος ένας δυσαρεστημένος;

Ελπίζω μόνο να σε καλύπτει ο χώρος του nexus κ το ότι δεν έχει ραδιόφωνο. Εγώ με το χώρο ήμουν οκ καθώς είχα το xperia p οπότε ήξερα τι να περιμένω. Με το ραδιόφωνο είχα από πριν Sony bluetooth με ενσωματωμένο ραδιόφωνο. Η αλλαγή θα σου φανεί κάπως. Το nexus είναι εντελώς σπαρτιάτικο! Το στήνεις εσύ όπως γουστάρεις! Από μπαταρία δε ξέρω να σου πω καθώς δε ξέρω τη μπαταρία του sp. Σε σχέση με το p μου η μέρα με τη νύχτα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας δυσαρεστημένος;

Ελπίζω μόνο να σε καλύπτει ο χώρος του nexus κ το ότι δεν έχει ραδιόφωνο. Εγώ με το χώρο ήμουν οκ καθώς είχα το xperia p οπότε ήξερα τι να περιμένω. Με το ραδιόφωνο είχα από πριν Sony bluetooth με ενσωματωμένο ραδιόφωνο. Η αλλαγή θα σου φανεί κάπως. Το nexus είναι εντελώς σπαρτιάτικο! Το στήνεις εσύ όπως γουστάρεις! Από μπαταρία δε ξέρω να σου πω καθώς δε ξέρω τη μπαταρία του sp. Σε σχέση με το p μου η μέρα με τη νύχτα.

Όχι τόσο με το κινητό όσο με τις μ@λ@κίες της Sony. Ο χώρος φαντάζομαι θα είναι ΟΚ, το ραδιόφωνο δεν το χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως, θα γλιτώσω επιτέλους από bloatware και από μπαταρία έχω δει ότι έχει μικρότερη από το sp αλλά τι να κάνουμε...

Δεν πιστεύω να έχει κανείς εναλλακτική πρόταση για κινητό; Το ιδανικό θα ήταν το Ζ1 Compact / Ζ2 αλλά σιγά μην δώσω τόσα λεφτά για να ξαναπάω sony...

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5364&idPhone2=5705

Edited by nivakis
Προσθήκη σύγκρισης

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο με το κινητό όσο με τις μ@λ@κίες της Sony. Ο χώρος φαντάζομαι θα είναι ΟΚ, το ραδιόφωνο δεν το χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως, θα γλιτώσω επιτέλους από bloatware και από μπαταρία έχω δει ότι έχει μικρότερη από το sp αλλά τι να κάνουμε...

Δεν πιστεύω να έχει κανείς εναλλακτική πρόταση για κινητό; Το ιδανικό θα ήταν το Ζ1 Compact / Ζ2 αλλά σιγά μην δώσω τόσα λεφτά για να ξαναπάω sony...

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5364&idPhone2=5705

 

2370 το sp 2300 το nexus οπότε ελάχιστη διάφορα. Μέρα βγάζω άνετα με τη δικιά μου χρήση πάντα, ίσως και διήμερο. 3 ώρες και δέκα λεπτά χωρίς να το αφήσω από τα χέρια μου με 3g ανοιχτό και dear Hunter 2014 συνέχεια.

Μου φαίνεται καλή επιλογή τελικά το nexus, ήθελα το sp από την αρχή βέβαια αλλά λόγω οικονομικών τότε δε το πήρα.

Συνάδελφος που το έχει όμως είναι ικανοποιημένος αρκετά, βέβαια κάνει τα βασικά κλήσεις, fb .

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

2370 το sp 2300 το nexus οπότε ελάχιστη διάφορα. Μέρα βγάζω άνετα με τη δικιά μου χρήση πάντα, ίσως και διήμερο. 3 ώρες και δέκα λεπτά χωρίς να το αφήσω από τα χέρια μου με 3g ανοιχτό και dear Hunter 2014 συνέχεια.

Μου φαίνεται καλή επιλογή τελικά το nexus, ήθελα το sp από την αρχή βέβαια αλλά λόγω οικονομικών τότε δε το πήρα.

Συνάδελφος που το έχει όμως είναι ικανοποιημένος αρκετά, βέβαια κάνει τα βασικά κλήσεις, fb .

Πέρα από τα mAh να κοιτάξεις και το endurance test στο τέλος. Βασικά βέπω και το G2 αλλά λέω καλύτερα Nexus. Απορώ πάντως με τη Sony, η ιδέα μου είναι ή από τότε που έχασε την Ericsson πάει κατά διαόλου;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ η sony δεν πάει κατά διαόλου αντιθέτως,το SP me stock 254 απλά φυσάει.Απλώς εμείς θέλουμε καινούριο και μάλιστα 4.4 kitkat android.Σε αυτό που θα με ξενερώσει εμένα η sony είναι αν εντέλει δεν δώσει την αναβάθμιση σε kitkat στο SP και φτάσει σε σημείο να την δώσει σε κινητό με 512 MB Ram.Αλλά μην κοιτάς αυτά που λέγονται φίλε θα πάρει την αναβάθμιση κανονικότατα.Σε 4.1 254 το κινητό κυριολεκτικά φυσάει και δεν υπερβάλλω, αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πέφτει σχετικά γρήγορα και ότι το wifi έχει φτωχή εμβέλεια.Έχω πειραματιστεί και ανοίγω πολλά να παίζουν ταυτόχρονα σε σημείο να έχει 50 mb ram υπόλοιπο και πάλι τότε αρχίζει να σκαλωνει
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ η sony δεν πάει κατά διαόλου αντιθέτως,το SP me stock 254 απλά φυσάει.Απλώς εμείς θέλουμε καινούριο και μάλιστα 4.4 kitkat android.Σε αυτό που θα με ξενερώσει εμένα η sony είναι αν εντέλει δεν δώσει την αναβάθμιση σε kitkat στο SP και φτάσει σε σημείο να την δώσει σε κινητό με 512 MB Ram.Αλλά μην κοιτάς αυτά που λέγονται φίλε θα πάρει την αναβάθμιση κανονικότατα.Σε 4.1 254 το κινητό κυριολεκτικά φυσάει και δεν υπερβάλλω, αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πέφτει σχετικά γρήγορα και ότι το wifi έχει φτωχή εμβέλεια.Έχω πειραματιστεί και ανοίγω πολλά να παίζουν ταυτόχρονα σε σημείο να έχει 50 mb ram υπόλοιπο και πάλι τότε αρχίζει να σκαλωνει

Μόνο και μόνο αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις είναι επιεικώς απαράδεκτα για κινητό. Και το γεγονός ότι η Sony βγάζει μισοδουλεμένα, ελλατωματικά updates και ένα κάρο παιδιά είχαν προβλήματα hardware δείχνει πόσο νοιάζεται για μας... Πέρα από αυτά, με την συγκεκριμένη αναβάθμιση το κινητό έτρωγε πολλά κολλήματα, κρασάραν εφαρμογές κλπ. Προτιμώ την 4.1.2 με τα χίλια αν είναι να μισοδουλεύει. Επιμένω, προτιμώ την SE περισσότερο από την S...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ η sony δεν πάει κατά διαόλου αντιθέτως,το SP me stock 254 απλά φυσάει.Σε 4.1 254 το κινητό κυριολεκτικά φυσάει και δεν υπερβάλλω, αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πέφτει σχετικά γρήγορα και ότι το wifi έχει φτωχή εμβέλεια.Έχω πειραματιστεί και ανοίγω πολλά να παίζουν ταυτόχρονα σε σημείο να έχει 50 mb ram υπόλοιπο και πάλι τότε αρχίζει να σκαλωνει

Καλά μην το λες. Υπήρχαν προβλήματα με τη διαχείρηση της RAM και με την 4.1. Απλά όχι τόσο ενοχλητικό όπως στην 4.3.

Η Sony έχει μια ευκαιρία να κάνει κάτι με την 4.4 πιστεύω. Χωρίς αυτή το τηλέφωνο είναι μια αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν βάλω kitkat 4.4 unofficial και ας χάσω την εγγύηση αξίζει λέτε ή αν είναι να περιμένω για official? Βλέπω στο YouTube πολλά sp με 4.4 και πάνε γρήγορα + από 766 mb ram ανέβηκε σε 850.Ας με ενημερώσει κάποιος για το αν αξίζει να βάλω την unofficial έκδοση
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και παραπάνω να το λες, το βλέπω και σε αυτό το post. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι θα πάρει την Kit Kat; Όλο το δίκτυο έχει βουήξει ότι μάλλον δεν θα πάρει, είσαι ο πρώτος που το θεωρεί δεδομένο.

 

nivakis εκτίμησή μου είναι ότι τα πράγματα πάνε καλύτερα ως σκέτη Sony. Προσωπικά θα προτιμούσα μόνο το Ericsson αλλά σε σχέση με το υβρίδιο Sony Ericsson προτιμώ τη Sony. Τα προβληματικά update που αναφέρεις (που δεν υπήρχαν σε τέτοιο βαθμό όταν ήταν SE) οφείλεται στο γεγονός ότι μετά την εξαγορά της Sony Ericsson από τη Sony υπήρξε μείωση στον αριθμό των προγραμματιστών. Παλεύουν όμως και το προσπαθούν και υπάρχει σαφής βελτίωση με την πάροδο του χρόνου.

 

Αν θες τη γνώμη μου τώρα από το SP είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Ιδανικός συνδυασμός τιμής-απόδοσης. Από αυτό που έχω ξενερώσει όμως (και το έχω ξανά γράψει) είναι από την πολιτική της Sony να μην το αναβαθμίσει. Αν τελικά όντως δεν το κάνει τότε αποχαιρετώ το στρατόπεδο έχοντας ακολουθήσει την πορεία Ericsson-Sony Ericsson-Sony επι 16 χρόνια χωρίς να έχω πιάσει άλλο κινητό στα χέρια μου!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, ολες οι εταιριες, μα ολες, αναβαθμιζουν μονο τις ναυαρχιδες τους. Μονοδρομος τα nexus για καποιον που τον ενδιαφερει η υποστηριξη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, ολες οι εταιριες, μα ολες, αναβαθμιζουν μονο τις ναυαρχιδες τους. Μονοδρομος τα nexus για καποιον που τον ενδιαφερει η υποστηριξη

 

Κώστα δεν είναι μόνο η υποστήριξη. Εγώ διάλεξα nexus επειδή είναι και lag free! Όλα τρέχουν απροβλημάτιστα!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, ολες οι εταιριες, μα ολες, αναβαθμιζουν μονο τις ναυαρχιδες τους. Μονοδρομος τα nexus για καποιον που τον ενδιαφερει η υποστηριξη

Κωνσταντίνε δεν είναι επιχείρημα το γεγονός ότι όλες οι εταιρείες αναβαθμίζουν μόνο τις ναυαρχίδες τους. Εκτός κι αν θεωρούμε το Ε1 ναυαρχίδα οπότε πάω πάσο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε το εξής: Η Sony μας έβγαλε την πίστη για να βγάλει το 4.3 και πάλι έκανε μισοδουλειά, πόσες πιθανότητες έχουν να βγάλουν και την 4.4 και μάλιστα απροβλημάτιστη; Οπότε θα διώξω το κινητό τώρα που έχει αξία γιατί αργότερα θα έχω deja-vu το Ν95 που το αγόρασα 500 και το έδωσα 50...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν είναι μόνο η υποστήριξη. Εγώ διάλεξα nexus επειδή είναι και lag free! Όλα τρέχουν απροβλημάτιστα!

 

 

 

Λιακο, τα + των Nexus ειναι λιγο πολυ γνωστα. Αλλα εχει και καποια μειον που ειναι χτυπητα. Μιλωντας καθαρα για αναβαθμισεις, ειναι μονοδρομος. ;)

 

 

Κωνσταντίνε δεν είναι επιχείρημα το γεγονός ότι όλες οι εταιρείες αναβαθμίζουν μόνο τις ναυαρχίδες τους. Εκτός κι αν θεωρούμε το Ε1 ναυαρχίδα οπότε πάω πάσο.

 

Γιωργο, ξερεις καλα οτι ολες αυτες οι συσκευες παιρνουν μια αναβαθμιση ολη και ολη. Το SP πηρε μια. Το Ε1 θα παρει μια και μετα τελος. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και προσπαθω να βρω μια εταιρια που να αναβαθμιζει τα mid range της και δεν βρισκω.. Δεν ξερω τι εχυν στο μυαλο τους. Η υποστηριξη της συσκευης σημαινει ευχαριστηση του πελατη. Κανουν κακο στον εαυτο τους οι εταιριες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λιακο, τα + των Nexus ειναι λιγο πολυ γνωστα. Αλλα εχει και καποια μειον που ειναι χτυπητα. Μιλωντας καθαρα για αναβαθμισεις, ειναι μονοδρομος. ;)

Έχεις κανένα βαρβάτο μείον πέρα από την κάμερα;

Γιωργο, ξερεις καλα οτι ολες αυτες οι συσκευες παιρνουν μια αναβαθμιση ολη και ολη. Το SP πηρε μια. Το Ε1 θα παρει μια και μετα τελος. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και προσπαθω να βρω μια εταιρια που να αναβαθμιζει τα mid range της και δεν βρισκω.. Δεν ξερω τι εχυν στο μυαλο τους. Η υποστηριξη της συσκευης σημαινει ευχαριστηση του πελατη. Κανουν κακο στον εαυτο τους οι εταιριες!

Αν είναι έτσι, συγνώμη που το λέω, αλλά τέλος οι αναβαθμίσεις για το SP. Άντε να βγει μόνο καμιά έκδοση με bugfixes.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...