Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την νέα ρόμ την κατέβασα γιατι το update δεν έρχεται με τίποτα.. με ποιό software την φλασάρω έχω ξεχάσει τελείως..

ακυρο φλάσ τοολ το θυμήθηκα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα εχουμε νανα ftf με την ελληνικη??

 

 

Μεγαλη λαλακια παντως η αναβαθμιση να μην γινετε αμεσα σε ολα τα σμαρτ. Κι εγω ελληνικο απο κοσμοποτε και ακομα στο περιμενε

 

λογικο,αν η κοσμοτε αργει.εκτος αν δεν ειναι branded.

απο εκει και περα, flashtool...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να επιστρεψω στην 4.1 ?

 

Με το flash tool φλασαρεις ενα ftf για την version 4.1.2

 

εχω ενα προβλημα. σημερα μου ζητησε το κινητο να κανω αναβαθμιση και πατησα ναι. μετα την αναβαθμιση του λειτουργικου μου προτειναι να κανω ενημερωση και στο album. οταν ομως παταω update μου βγαζει "δεν ειναι δυνατη η ληψη".

εχω 2 αποριες. πρωτον τι φταει για το θεμα της ενημερωσης ? και δευτερον το λειτουργικο μου ειναι 4.3 . μπορω να το αναβαθμισω σε 4.4? αν ναι τοτε πως?

 

Για να περασεις 4.4 πρεπει να βαλεις recovery και να φλασαρεις μια 4.4 rom

 

με ποιο τροπο επεστρεψες φιλε μου στην 4.1.2 ?

 

Το απαντησα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Με το flash tool φλασαρεις ενα ftf για την version 4.1.2

 

 

 

Για να περασεις 4.4 πρεπει να βαλεις recovery και να φλασαρεις μια 4.4 rom

 

 

 

Το απαντησα πιο πανω

 

επειδη δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω πολλα με το πως να ''πειραξεις'' τα κινητα, μηπως μπορεις να μας πεις τι βηματα ακολουθησες για να επιστρεψεις στην παλια εκδοση? γιατι τα λαγκαρισματα εχουν γινει πολυ κουραστικα!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω πολλα με το πως να ''πειραξεις'' τα κινητα, μηπως μπορεις να μας πεις τι βηματα ακολουθησες για να επιστρεψεις στην παλια εκδοση? γιατι τα λαγκαρισματα εχουν γινει πολυ κουραστικα!!

 

Το κινητο αυτο το εχει η κοπελα μου και η 4.3 δεν εχει καθολου μα καθολου lag...

 

Επειδη δεν εχεις ασχοληθει οπως λες,θα σου συνηστουσα να μην το πειραξεις

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο αυτο το εχει η κοπελα μου και η 4.3 δεν εχει καθολου μα καθολου lag...

 

Επειδη δεν εχεις ασχοληθει οπως λες,θα σου συνηστουσα να μην το πειραξεις

 

Και εγω την 4.3 εχω . Εχω κανει 2 φορες clean install apo seus και το κινητο ακομα λαγκαρει αρκετα. Χιλιες φορες να μην ειχα κανει την ενημερωση!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την 4.3 εχω . Εχω κανει 2 φορες clean install apo seus και το κινητο ακομα λαγκαρει αρκετα. Χιλιες φορες να μην ειχα κανει την ενημερωση!!

 

Εγω εχω την 4.3 αλλα σε custom rom και απλα φυσαει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όλα καλα δεν κολλαει τίποτα , αν μου επιτρέπεις μια ακόμα ερώτηση ,πριν την αναβαθμηση το πλαινο κουμπι που κλείνει το τηλεφωνο αν το κρατουσες παρατεταμενα εβγαζε ληψη στιγμιοτυπου μετα την αναβαθλαση χαθηκε, επιστρεφει? Και αν ναι με ποιο τροπο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Για λήψη στιγμιότυπου πατάς ταυτόχρονα το κουμπι μείωσης έντασης και το κουμπί λειτουργίας και τα κρατάς πατημένα για κανα 2 δευτερόλεπτα. Κάνει ήχο σαν να βγάζει φώτο και σου δείχνει ότι έβγαλε το στιγμιότυπο και το αποθηκεύει. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για λήψη στιγμιότυπου πατάς ταυτόχρονα το κουμπι μείωσης έντασης και το κουμπί λειτουργίας και τα κρατάς πατημένα για κανα 2 δευτερόλεπτα. Κάνει ήχο σαν να βγάζει φώτο και σου δείχνει ότι έβγαλε το στιγμιότυπο και το αποθηκεύει. :cool:

 

Mε την 4.3 δεν ισχύει αυτό που λες.

Πατώντας αυτά τα δύο πλήκτρα που αναφέρεις το κινητό δεν κάνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα της custom rom απο την κανονικη?

 

η custom ρομ ειναι πειραγμενη απο τον δημιουργο της και εχει καλυτερη διαρκεια μπαταριας, δεν εχει αχρηστα αρχεια & εφαρμογες της Sony και πανε συνηθως πιο γρηγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mε την 4.3 δεν ισχύει αυτό που λες.

Πατώντας αυτά τα δύο πλήκτρα που αναφέρεις το κινητό δεν κάνει τίποτα!

 

αν εισαι root μπορεις με το Gravity Box να το βαλεις στο Power Button

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι root μπορεις με το Gravity Box να το βαλεις στο Power Button

 

Εννοώ ότι με τo official update της 4.3 δε γίνεται.

Δεν αναφέρθηκα σε συσκευή που έχει root-αριστεί !!

 

 

 

Να ρωτήσω, του έχει εμφανίσει κανέναν την ενημέρωση για το Album? Και αν ναι, μπόρεσε να την ολοκληρώσει? Γιατί εμένα μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η λήψη...

 

Εγώ μέσω Wi-Fi την έκανα.

Κατέβηκε και εγκαταστάθηκε κανονικά!

 

 

 

Χθες έκανα το update σε 4.3 OTA και το αποτέλεσμα ήταν ΑΚΡΩΣ απογοητευτικό. Απανωτά μηνύματα σφάλματος που έκαναν το κινητό πρακτικά άχρηστο...

 

Μόλις έκανα καθαρή εγκατάσταση μέσω SUS, τα μηνύματα δεν εμφανίζονται πλέον, αλλά έχω την αίσθηση μέχρι στιγμής ότι το κινητό έγινε πολύ πιο αργό από πριν....

Συνέβη και σε άλλους αυτό;

 

Έγινε όντως πιο αργό το κινητό.Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται αμέσως.

To lag είναι αισθητό.

Επίσης τρώει πιο πολύ RAM σε σχέση με τη προηγούμενη έκδοση!

Edited by Local876
Link to comment
Share on other sites

Η Custom ROM είναι η παραλλαγή κάθε επίσημης ROM του Android και έχει φτιαχτεί από ανεπίσημες πηγές

και ανεπίσημους κατασκευαστές αντίστοιχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εννοώ ότι με τo official update της 4.3 δε γίνεται.

Δε αναφέρθηκα σε συσκευή που έχει root-αριστεί !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ μέσω Wi-Fi την έκανα.

Κατέβηκε και εγκαταστάθηκε κανονικά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έγινε όντως πιο αργό το κινητό.Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται αμέσως.

To lag είναι αισθητό.

Επίσης τρώει πιο πολύ RAM σε σχέση με τη προηγούμενη έκδοση!

 

μπορειτε να αναφερετε με ποιον τροπο μπορουμε να εγκαταστησουμε καποια ρομ ?

Link to comment
Share on other sites

Mε την 4.3 δεν ισχύει αυτό που λες.

Πατώντας αυτά τα δύο πλήκτρα που αναφέρεις το κινητό δεν κάνει τίποτα!

 

Σήμερα έκανα το official update με την 4.3 και μόλις τώρα ξαναδοκίμασα τα πλήκτρα και γίνεται μια χαρα.. Είμαι άσχετη από root κτλ οπότε το κινητό είναι απείραχτο, δεν παίζει να έκανα παπάδες. Θέλει να τα πατήσεις ταυτόχρονα και να τα κρατήσεις πατημένα σίγουρα για 2 δευτερόλεπτα. Ξαναδοκίμασε, κ εγώ με την 2η προσπάθεια το πετυχα.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να αναφερετε με ποιον τροπο μπορουμε να εγκαταστησουμε καποια ρομ ?

 

Με το Flashtool, αν θες επισημο firmware...

 

Αν θες custom rom βαζεις recovery στην συσκευη σου και κατεβαζεις την rom που θελεις και την κανεις Install μεσα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όλα καλα δεν κολλαει τίποτα , αν μου επιτρέπεις μια ακόμα ερώτηση ,πριν την αναβαθμηση το πλαινο κουμπι που κλείνει το τηλεφωνο αν το κρατουσες παρατεταμενα εβγαζε ληψη στιγμιοτυπου μετα την αναβαθλαση χαθηκε, επιστρεφει? Και αν ναι με ποιο τροπο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Κι εγώ το έψαχνα αυτό...!!!

Κρατάς το volume down και το on/off για μερικά δευτερόλεπτα και κάνει screen capture ! :)

 

και ναι... το κάνει και μετά την αναβάθμιση !!! ;-)

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πάντως τρομερό πρόβλημα με τη 4.3. Το κινητό κολλάει συνέχεια. Και μια μέρα άνοιξα μια εφαρμογή και κόλλησε ολο κινητό. Ούτε άναβε. Άνοιξε μετά από μισή ώρα μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι με τo official update της 4.3 δε γίνεται.

Δεν αναφέρθηκα σε συσκευή που έχει root-αριστεί !!

 

 

 

 

Εγώ μέσω Wi-Fi την έκανα.

Κατέβηκε και εγκαταστάθηκε κανονικά!

 

 

 

 

Έγινε όντως πιο αργό το κινητό.Κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται αμέσως.

To lag είναι αισθητό.

Επίσης τρώει πιο πολύ RAM σε σχέση με τη προηγούμενη έκδοση!

 

Τελικα παιδια το συμπερασμα ειτε με καθαρη αναβαθμιση ειτε απο πανω,,το κινητακι μας εγινε πιο αργο με τη 4.3. ??

Και τι θα κανουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πάντως τρομερό πρόβλημα με τη 4.3. Το κινητό κολλάει συνέχεια. Και μια μέρα άνοιξα μια εφαρμογή και κόλλησε ολο κινητό. Ούτε άναβε. Άνοιξε μετά από μισή ώρα μόνο του.

 

Τελικα παιδια το συμπερασμα ειτε με καθαρη αναβαθμιση ειτε απο πανω,,το κινητακι μας εγινε πιο αργο με τη 4.3. ??

Και τι θα κανουμε ?

 

Παιδια το κινητο ΔΕΝ παει αργα με την 4.3 αντιθετα παει ΓΡΗΓΟΡΑ.... Επισης δουλευει σωστα η αυτοματη φωτεινοτητα & η μπαταρια ειναι ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!

 

Καντε σωστα την διαδικασια, καντε root & βαλτε μια custom 4.3 και θα δειτε ΑΛΛΟ ΚΙΝΗΤΟ! Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ΔΕΝ παει αργα με την 4.3 αντιθετα παει ΓΡΗΓΟΡΑ.... Επισης δουλευει σωστα η αυτοματη φωτεινοτητα & η μπαταρια ειναι ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!

 

Καντε σωστα την διαδικασια, καντε root & βαλτε μια custom 4.3 και θα δειτε ΑΛΛΟ ΚΙΝΗΤΟ! Αυτα!

 

Δε μιλάμε για ρουτ όμως.

Για μανησιο με εγγύηση αναφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

το φλάσαρα με flash tool όλα καλά μέχρις στιγμής δεν έχω δεί καμία διαφορά στην συμπεριφορά του κινητού εκτός του ότι όλα είναι πιο smooth και γρήγορα αλλά αυτό οφείλεται κ σε ένα βαθμό στο γεγονός οτι έγινε καθαρή εγκατάσταση.

Central Europe James bond theme για μένα..

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάμε για ρουτ όμως.

Για μανησιο με εγγύηση αναφέρομαι...

 

Και με root εχεις εγγυηση... ( απλα το αφαιρεις πριν πας στο Service, φλασαρεις ενα ftf stock αρχεο & ολα κομπλε )

 

ΑΝ ξεκλειδωσεις bootloader ΛΕΓΑΝΕ οτι χανεις εγγυηση αλλα πλεον ΔΕΝ ισχυει διοτι κλειδωνει ξανα πολυ ευκολα!

 

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι, για να ξεκλειδώσεις τον bootloader, στέλνεις το imei της συσκευής σου στην Sony, για να σου στείλει πίσω έναν κωδικό. Αυτόματα τότε, είτε τελικά το μετανιώσεις και δεν τον ξεκλειδώσεις, είτε τον ξανάκλειδώσεις, χάνεται η εγγύηση. Ο μόνος τρόπος να μην χαθεί η εγγύηση, είναι αν τον ξεκλειδώσεις με ανεπίσημο τρόπο πράγμα που γινόταν στα neo, neo v, X10, X10 mini/pro

Άλλος τρόπος είναι να σταθείς ****φάρδος και να μην ελέγξουν το imei της συσκευής σου στο service, αλλά από ότι ξέρω, είναι το πρώτο πράγμα που κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι, για να ξεκλειδώσεις τον bootloader, στέλνεις το imei της συσκευής σου στην Sony, για να σου στείλει πίσω έναν κωδικό. Αυτόματα τότε, είτε τελικά το μετανιώσεις και δεν τον ξεκλειδώσεις, είτε τον ξανάκλειδώσεις, χάνεται η εγγύηση. Ο μόνος τρόπος να μην χαθεί η εγγύηση, είναι αν τον ξεκλειδώσεις με ανεπίσημο τρόπο πράγμα που γινόταν στα neo, neo v, X10, X10 mini/pro

Άλλος τρόπος είναι να σταθείς ****φάρδος και να μην ελέγξουν το imei της συσκευής σου στο service, αλλά από ότι ξέρω, είναι το πρώτο πράγμα που κάνουν...

 

Επειδη εχω παει για Service κινητο στη Sony, και εχω μιλησει με ανθρωπο απο εκει μεσα, κοιτανε ΑΠΛΩΣ αν ο bootloader ειναι κλειδωμενος η οχι... τιποτα παραπανω...

 

& επισης για να κανεις root & να βαλεις roms κλπ κλπ ΔΕΝ χρειαζεται ξεκλειδωμα bootloader... Οποτε μικρο το κακο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε μας ενδιαφέρει η custom rom αλλά το μαμά λογισμικό του κινητού. Το τηλέφωνο έχει γίνει χειρότερο από ποτέ. Κολλάει και σέρνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...