Jump to content

Acer Liquid Gallant Duo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα το Update να μην το κάνουμε ;

Το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου ....

(Αγγλία->Γερμανία->Αθήνα->Θεσ/νίκη--> Βέροια...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από μένα.

Σήμερα το έκανα παραγγελία από εδώ μιας και το είχε ετοιμοπαράδοτο.

Δευτέρα παραλαμβάνω και θα σας πω τις δικές μου εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το Update να μην το κάνουμε ;

Το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου ....

(Αγγλία->Γερμανία->Αθήνα->Θεσ/νίκη--> Βέροια...)

Εκανα το update μετα απο λιγες ωρες που το χα στα χερια μου και δεν ξερω αν εχει διαφορα, δεν διαπιστωσα κατι. δεν επαθε τπτ παντως.

 

Εξακολουθει το προβλημα της ελλειψης ελληνικου πληκτρολογιου καθως και ελληνικου Τ9;

edit με το go keyboard και προσθηκη ελληνικων εχει ελληνικο T9

Edited by aris1417
Link to comment
Share on other sites

μονο οτι στην ενεργοποιηση παιζει ολοκληρο τον ηχο εκκινησης κ καθυστερει να ανοιξει χαρακτιριστικα....

Αυτό είναι που δεν μ'άρεσε

edit με το go keyboard και προσθηκη ελληνικων εχει ελληνικο T9

 

Κατά τις 6 θα το έχω στα χέρια μου , ωραίες οι εφαρμογές ... θα τις κατεβάσω , αύριο θα τα ψάξω όλα καλύτερα που θα έχω χρόνο .

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Οι κριτικες μελων με οδηγησαν στην επιλογη του ACER αφου εψαχνα για ενα τηλεφωνο dual sim και ομολογω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη.

Το τηλεφωνο το εχω 10 μερες και ειμαι ενθουσιασμενος!! Οι πιο πολλες αποριες εχουν απαντηθει, απλα παραθετω ποια φορμουλα χρησιμοποιω για να εχω Ελληνικα και sms 160 χαρακτηρων με προβλεψη Ελληνικων λεξεων.

1. Εγκατασταση MoreLocale 2 - Απαραιτητο για να καταλαβει το τηλεφωνο οτι ειστε στην Ελλαδα και μεταφραζει καποια μενου στα Ελληνικα.

2. Εγκατάσταση SwiftKey 3 Keyboard - για παρα πολυ καλο πληκτρολογιο που κανει προβλεψη Ελληνικων λεξεων και μαθαινει απο τη χρηση. (Κοστος 3,99€)

3. Εγκατάσταση GO SMS Pro για διαχειρηση μηνυματων με πιο πολλες επιλογες απο το sms προγραμμα της Acer, αλλα με το πλειονεκτημα οτι (α) μετατρεπει τα sms στα ειδικα κεφαλαια που χρειαζονται για 160 χαρακτηρες με την αποστολη του μηνυματος και (β) ειναι συμβατο με dual sim τηλεφωνα καθως εχει τη δυνατοτητα να επιλεγεις με ποια καρτα sim να φυγει το μηνυμα.

Για την χρηση των 160 χαρ., παραθετω οδηγιες χρηστη που με βοηθησαν στα σχολια του google market.

 

ΓΙΑ ΤΟΥΣ 160 ΧΑΡΑΚΤΉΡΕΣ ΚΑΤΕΒΆΣΤΕ ΤΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΆ Κ ΕΠΙΛΈΞΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΓΛΏΣΣΑ.ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΊΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΉΣ.ΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΗ ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΈΣ ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ Κ ΑΠΌ ΚΆΤΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΌΜΕΝΕΣ ΓΛΏΣΣΕΣ Κ ΠΑΤΉΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΆ!

 

Το αρνητικο ειναι οτι αυτα τρωνε μνημη και πιο συγκεκριμενα:

GO SMS Pro - 38mb

SwiftKey 3 Keyboard - 57 mb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Σήμερα το έκανα παραγγελία από εδώ μιας και το είχε ετοιμοπαράδοτο.

Δευτέρα παραλαμβάνω και θα σας πω τις δικές μου εντυπώσεις.

 

Από expansys θα το είχες Σάββατο (εκτός κι αν δουλεύουν αύριο στην DHL)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας επειδή ενδιαφέρομαι πολύ για το κινητό μπορεί να μου πει κάποιος αν στις 4,3 ίντσες της οθόνης του κινητού συμπεριλαμβάνονται και τα capacitive κουμπιά? η αν είναι 4,3 ίντσες η οθόνη του κινητού χωρίς τα capacitive το λέω αυτό γιατί με ενδιαφέρει πολύ το μέγεθος της οθόνης...
Link to comment
Share on other sites

Ναι στις 4,3 ιντσες περιλαμβανονται τα keys οποτε μειωνεται αισθητα....

Οτι αφορα την συμπεριφορα μετα το update θα πρεπει να συμπληρωσω οτι ο ολοκληρωμενος ηχος εκινησεις κ η αισθητη καθηστερηση ανοιγματος μου συνεβη στις 2 πρωτες επανακινησεις που του εκανα...εκτοτε το τηλεφωνο συμπεριφερεται ακριβως οπως πριν αλλα ακριβως ομως....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ναι στις 4,3 ιντσες περιλαμβανονται τα keys οποτε μειωνεται αισθητα....

Οτι αφορα την συμπεριφορα μετα το update θα πρεπει να συμπληρωσω οτι ο ολοκληρωμενος ηχος εκινησεις κ η αισθητη καθηστερηση ανοιγματος μου συνεβη στις 2 πρωτες επανακινησεις που του εκανα...εκτοτε το τηλεφωνο συμπεριφερεται ακριβως οπως πριν αλλα ακριβως ομως....

 

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα , φοβερό το κινητό ...

Ψάχνω ξυπνητήρι ... αλλά δεν βρίσκω ... (??)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εφαρμογή ρολόϊ ή clock?

Υπάρχουν και τρόποι για να έχεις full screen παντού ή τα softkeys μόνο σε portrait και να χειρίζεσαι την συσκευή με onscreen buttons ή gestures (π.χ. button savior ή lmt launcher) αλλά θέλει root και κάποιον να φτιάξει αυτή την δυνατότητα για το gallant.Ειμαι και εγώ ένα βήμα πριν το παραγγείλω αλλά με χαλάει κάπως που έχω ήδη ένα παλιότερο μεν κινητό αλλά το οποίο ήδη τρέχει jelly bean 4.1.2.Kαι δυστυχώς τα acer δεν προτιμούνται από τους developers :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο ρολόι .. ακόμα τα ψάχνω ....:)

 

πατας την εφαρμογη clock κ αυτη σε πηγαινει στην επιφανεια εργασιας απο εκει πατας οχι πανω στην ωρα αλλα πιο κατω που λεει set alarm και απο εκει ρυθμηζεις τα ξυπνητηρια....

Για να μη πολυλογουμε το κινητο τα σπαει (εχω κλεισει μηνα)

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

πφφφ... Στο expansys κοστιζει 235 ευρω (με αντικαταβολη) και το vnp το κατεβασε παλι! Αν και απ οσο ξερω το vnp εχει συνεχως παραλαβες! Ετσι και αλλιως, μεχρι να μαζεψω τα λεφτα να το παρω, παιζει και να εχει σταματησει απο παντου!:p Παντως χαιρομαι που βλεπω θετικα σχολια για το συγκεκριμενο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος φίλε μου το τηλ είναι Dual-SIM Active και οι δυο κάρτες πάιζουν ταυτόχρονα και όταν μιλάς στην μια σιμ κάρτα και σε καλούν στην δεύτερη χτυπάει κανονικά ..και για ένα φίλο που ρώτησε ποια είναι η διαφορά :

-Τα Dual-SIM Standby (DSS) απαιτούν από το χρήστη να διαλέξει ποια από τις 2 SIM θα χρησιμοποιεί για να λαμβάνει και να πραγματοποιεί κλήσεις. Έτσι όταν μιλάει, η άλλη γραμμή στέλνει μήνυμα στις κλήσεις ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο.

-Από την άλλη τα Dual-SIM Active (DSA) επιτρέπουν και στις δύο κάρτες SIM να είναι παράλληλα ενεργοποιημένες και να δέχονται τηλεφωνήματα την ίδια στιγμή. Έτσι είναι ουσιαστικά σαν να έχεις δύο τηλέφωνα.

Το τηλ μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό, το μοναδικό του θέμα είναι ότι δεν έχει μενου στα Ελληνικά που δεν με ενοχλεί τοσο αλλά πιστεύω θα το φτιάξουν σύντομα...Βρήκα και Ελληνικο τ9 πληκτρολόγιο και είναι μια χαρά..Το φλας δουλευει μια χαρά στις βραδινές φώτο οπότε όλα κομπλέ :)

Ευχαριστουμε πολυ παιδια για τις διευκρινισεις! Αλλα μηπως τελικα το τηλεφωνο εχει επιλογη αναμεσα σε dual active και dual stand by;; Προς τι οι διθυραμβικες κριτικες, αν ειναι απλα stand by και μαλιστα με απαιτουμενες σωρεια ενεργειων για να αποκτησει "ελληνικα" χαρακτηριστικα;; Εγω εχω ακομη το LG GX500, που ειναι ο "ορισμος" αυτου που λεμε Dual Active και μονον αν εβρισκα κατι αναλογο(!) σε android θα το εγκατελειπα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ παιδια για τις διευκρινισεις! Αλλα μηπως τελικα το τηλεφωνο εχει επιλογη αναμεσα σε dual active και dual stand by;; Προς τι οι διθυραμβικες κριτικες, αν ειναι απλα stand by και μαλιστα με απαιτουμενες σωρεια ενεργειων για να αποκτησει "ελληνικα" χαρακτηριστικα;; Εγω εχω ακομη το LG GX500, που ειναι ο "ορισμος" αυτου που λεμε Dual Active και μονον αν εβρισκα κατι αναλογο(!) σε android θα το εγκατελειπα.

 

το LG GX500 ειχα και εγω και βρισκομουνα στο ιδιο διλλημα γιατι η διαχειρηση του dual sim στο LG ειναι αριστη. Αλλα κατα τα αλλα ειναι αχρηστο για οτιδηποτε αλλο, ειδικα το μικροφωνο και ακουστικο απαραδεκτα... Αν σε ενδιαφερει browsing, email, καλυτερο πληκτρολογειο για sms, και να σε ακουει ο αλλος οταν μιλας χωρις hands free, αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Από expansys θα το είχες Σάββατο (εκτός κι αν δουλεύουν αύριο στην DHL)

δεν δουλεύουν,γιαυτό και μου το φέραν δευτέρα :mad:

αλλά άξιζε,εξαίρετο smartphone !

Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Κάπως σχετικό με το ξυπνητήρι, η πολύ καλή δυνατότητα που σου δίνει να ρυθμίσεις τι ώρα θα ανοίξει η συκευή και πότε θα κλείσει
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς π.χ. να βάλεις τη συσκευή να κλείσει στις 01.00 αυτόματα και να ανοίξει στις 06.55 αυτόματα ώστε στις 0700 να χτυπήσει το ξυπνητήρι;

Αν ειναι έτσι,μιλάμε για την πρώτη ίσως συσκευή android που μπορείς να την κλείνεις και να ξέρεις ότι το ξυπνητήρι θα λειτουργήσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς. Και μπορείς αν βάλεις να ανοίγει αυτόματα χωρίς pin να δέχεσαι και κλήσεις, sms, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς π.χ. να βάλεις τη συσκευή να κλείσει στις 01.00 αυτόματα και να ανοίξει στις 06.55 αυτόματα ώστε στις 0700 να χτυπήσει το ξυπνητήρι;

Αν ειναι έτσι,μιλάμε για την πρώτη ίσως συσκευή android που μπορείς να την κλείνεις και να ξέρεις ότι το ξυπνητήρι θα λειτουργήσει

 

Αν είναι έτσι , έχεις δίκιο φίλε μου. Αφαιρείται ένα μειονέκτημα των android.

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι δουλεύει και με κλειστό το κινητό ... δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό (είτε σε flight mode είτε με την επιλογή αυτόματου ανοίγματος )

 

Μετά από 1,5 ημέρα μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος , 2-3 εφαρμογές-παιχνίδια δεν έκατσαν καλά ή ήθελαν root , χθες το αφησα να φορτίσει και άναψε πράσινο το λαμπάκι .. θεώρησα ότι ήταν γεμάτη η μπαταρία , αλλά με το που το άνοιξα ήταν στο 69% ....

 

Τίμιο κινητό , βολικότατο ...

1η sim wind (σύνδεση)

2η sim whats'up (& πακέτο ΜΒ για internet) η εφαρμογή του από το google play δεν τρέχει ... δεν ξέρω γιατί ....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δουλεύει κανονοτατα και με κλειστό.δεν είχα σκεφτεί Να το δοκίμασώ. Πολύ καλό αυτό για ανδροιντ. Ούτε σε μένα αναγνωρίζει η εφαρμογή του whats up ότι το νούμερο είναι whats up, Έχω μια υποψία ότι μπορεί να φτάιει ότι το έχω στην δεύτερη κάρτα και πιθανό να διαβάζει απο την πρωτη καρτα οτι ειναι αλλο δυκτιο
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στη 2η το έχω :p

Για γράψτε καμιά εφαρμογή που περάσατε... από εμένα

Angry birds - Backgammon Free - Find Differences - Jewels Star - Sms backup+

Go Keyboard - Go sms Pro -MoreLocale 2 - PicShop Lite - Pixlr-o-matic -RemoteDroid

Εορτολόγιο και πληροφορίες ΟΑΣΘ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Gallant Duo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...