Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Background έχω βάλει κανονικά στη Lockscreen. Για το Speed Dial δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες εδω https://www.dropbox.com/s/ut3f15g5sh8w48p/Screenshot_2012-09-01-20-08-33.png?m για να καταλαβεις τι γινεται.Τελικα εκανα αντιγραφη τον ιδιο φακελο στην εσωτερικη μνημη και δουλευει κανονικα.Το προβλημα απ οτι διαπιστωσα γινεται στους φακελους με τις φωτο που ειναι στην εξωτερικη καρτα

 

διαγραφή δεδομενων απο τον "χωρο αποθηκευσης μέσων" (media storage) και μετά reboot δοκίμασες?

 

@ galaxy_singer μια πλάκα κάναμε αδερφέ! Δεν χρειάζεται να σε πιάνει ντελίριο... Μην βλέπεις εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή εβδομάδα,

 

Ξαφνικά ,μετά τις 2 τελευταίες nightlys σταμάτησε να λειτουργεί το wifi,τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή εβδομάδα,

 

Ξαφνικά ,μετά τις 2 τελευταίες nightlys σταμάτησε να λειτουργεί το wifi,τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστω

 

εγω που εχω την 01/09 μου κάνει κάτι κόλπα το wifi αλλά εν τέλει λειτουργεί κανονικά

δοκίμασε με κανένα άλλο Modem η ξαναφλάσαρε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω την 01/09 μου κάνει κάτι κόλπα το wifi αλλά εν τέλει λειτουργεί κανονικά

δοκίμασε με κανένα άλλο Modem η ξαναφλάσαρε

 

τι κόλπα εννοείς ??

σε φίλο που πέρασα προχτές αυτή την ROM 01/09 δεν έχει παρουσιάσει κάτι το μεμπτό ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια, όλα λειτουργούν κανονικά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δεν βλέπω να έχει περισσότερα προβλήματα από την CM9. Βασικά θεωρώ ότι είναι λίγο καλύτερη η CM10.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τι κόλπα εννοείς ??

σε φίλο που πέρασα προχτές αυτή την ROM 01/09 δεν έχει παρουσιάσει κάτι το μεμπτό ...

 

αργεί να συνδεθεί παραπάνω απο ότι πρέπει, αλλά συνδέεται, χάνει και το σήμα gsm καμία φορά και θέλει reboot, για αυτό και στις 2 nightly που φλάσαρα άλλαξα μόντεμ και όλα κομπλέ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αργεί να συνδεθεί παραπάνω απο ότι πρέπει, αλλά συνδέεται, χάνει και το σήμα gsm καμία φορά και θέλει reboot, για αυτό και στις 2 nightly που φλάσαρα άλλαξα μόντεμ και όλα κομπλέ
Βασίλη ποιο μόντεμ έχεις βάλει?Πάντως ως τώρα δεν μου έχει κάνει κάτι.Το WiFi είναι λίγο αδύναμο άλλα και στις τελευταίες στοκ ήταν κι εκεί χαλια
Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια, όλα λειτουργούν κανονικά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δεν βλέπω να έχει περισσότερα προβλήματα από την CM9. Βασικά θεωρώ ότι είναι λίγο καλύτερη η CM10.

Έχω δώσει το s στην σύζυγο ,από την nightly 2/9 δεν λειτουργεί καθόλου το wifi,έκανα wipe dalve-catch ,τίποτα..

Στο δικό μου s2 είναι απίστευτα καλή..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ποιο μόντεμ έχεις βάλει?Πάντως ως τώρα δεν μου έχει κάνει κάτι.Το WiFi είναι λίγο αδύναμο άλλα και στις τελευταίες στοκ ήταν κι εκεί χαλια

 

Τυχαία έβαλα το jvt και δεν μου ξανά έκανε κόλπα...

Το wifi σε γενικές γραμμές είναι μέτριο, άλλα με ικανοποιεί :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχω το SGS με την 20120818-NIGHTLY και χθες μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής lbe άρχισαν τα παρατράγουδα! Η οθόνη ξαφνικά "μαύριζε" και δεν επανερχόταν το κινητό. Επειδή δεν διορθωθηκε με reboot και επειδή δεν μου άφηνε χρόνο να κάνω unistall την εφαρμογή έκανα wipe dalvik cache + fix permission. Στο επόμενο reboot κατάφερα να κάνω unistall και έκτοτε όλα δουλεύουν όπως πριν (άψογα). Το γεγονός το αναφέρω για πληροφόρηση (μην την πατήσετε όπως εγώ) και στην περίπτωση που ξέρει κάποιος γιατί το έκανε θα ήταν ευχάριστο να το μοιραζόταν μαζί μου (μας).

 

Επίσης να προσθέσω μια μεγάλη απογοήτευση όταν δοκίμασα με έναν φίλο μου (ο οποίος έχει ένα Huawei U8800 - αν δεν κάνω λάθος αυτή την στιγμή και μάλιστα όχι το PRO) να τεστάρουμε την απόδοση του κάθε κινητού σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Εγώ με JB και αυτός με GB. Δυστυχώς (αν και ξέρω πόσο αγαπάτε το SGS - όπως και εγώ άλλωστε) νικήθηκα κατά κράτος. Στο δικό μου τηλέφωνο έκανε περίπου 1 λεπτό να φορτώσει το παιχνίδι ενώ σε αυτόν (να πω;; ) δευτερόλεπτα (;; ) και το κυριότερο σε εμένα ήταν εμφανές το lagging ενώ σε αυτόν ήταν nice and smooth. Υποθέτω ότι ευθύνεται η JB γιατί το SGS (αν δεν κάνω λάθος) τεχνικά υπερτερεί του Huawei. Anyway, αν έχετε και σε αυτό κάποιο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω μια μεγάλη απογοήτευση όταν δοκίμασα με έναν φίλο μου (ο οποίος έχει ένα Huawei U8800 - αν δεν κάνω λάθος αυτή την στιγμή και μάλιστα όχι το PRO) να τεστάρουμε την απόδοση του κάθε κινητού σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Εγώ με JB και αυτός με GB. Δυστυχώς (αν και ξέρω πόσο αγαπάτε το SGS - όπως και εγώ άλλωστε) νικήθηκα κατά κράτος. Στο δικό μου τηλέφωνο έκανε περίπου 1 λεπτό να φορτώσει το παιχνίδι ενώ σε αυτόν (να πω;; ) δευτερόλεπτα (;; ) και το κυριότερο σε εμένα ήταν εμφανές το lagging ενώ σε αυτόν ήταν nice and smooth. Υποθέτω ότι ευθύνεται η JB γιατί το SGS (αν δεν κάνω λάθος) τεχνικά υπερτερεί του Huawei. Anyway, αν έχετε και σε αυτό κάποιο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο!

 

Φίλε elpk όπως είναι γνωστό τα παιδιά στην CyanogenMod team επειδή δεν έχουν τους απαραίτητους drivers για το κινητό μας (καθότι είναι ιδιοκτησία της Samsung, ξέχωρα δε που η Samsung δεν ανέπτυξε καν drivers για το κινητό μας για τις εκδόσεις 4.0 και 4.1 του android) έχουν αναπτύξει μόνοι τους κάποιους drivers τόσο για την GPU όσο και για την κάμερα, το 3G και πάει λέγοντας. Το αποτέλεσμα κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι το κινητό σε κάποιους τομείς να μην αποδίδει όπως μπορεί.

 

Ενα καλό παράδειγμα είναι αυτό που αναφέρεις με τα παιχνίδια. Προχθές αγόρασα απο το market το asphalt 7. Εχοντας στο κινητό κάποια απο τις τελευταίες nightlies της cm10, το παιχνίδι είχε lag, η κίνηση έσπαγε σε πολλά σημεία και γενικά ήταν ψιλοαπογοήτευση. Για μια στιγμή σκέφτηκα ότι η GPU μας τα έφαγε τα ψωμιά της και πλέον τα νέα παιχνίδια ίσως είναι πολύ απαιτητικά για το hardware μας. Επειδή όμως διάβασα σχόλια απο κατόχους του γαλαξία που ήταν ικανοποιημένοι με το παιχνίδι, αποφάσισα να γυρίσω σε μια στοκ και να ελέγξω. Ε σε πληροφορώ ότι με τη στοκ (JW6) το παιχνίδι παίζεται νεράκι.

 

Αλλο παράδειγμα που είναι μάλιστα ιδιαίτερα γνωστό είναι το πόσο ενεργοβόρο είναι το 3G στις CMX. Καταναλώνει την μπαταρία για πλάκα. Στις στοκ το 3G είναι επίσης ποιο ενεργοβόρο απο το 2G αλλά η διαφορά στην κατανάλωση είναι σε λογικά πλαίσια. Στις CMΧ η διαφορά είναι χαώδης.

 

Αλλο παράδειγμα είναι η κάμερα και η δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο. Εχθές ήμουν με την ανιψιά μου στο πάρκο και ήθελα να την βιντεοσκοπήσω να κάνει τις τρέλες της. Μόλις τελείωσε το βίντεο (720p) πήγα να το αναπαράγω. Χρησιμοποίησα mxplayer και dice player (ότι καλύτερο υπάρχει στο μαρκετ) αλλά και οι δύο έκαναν κολλήματα. Τα βάζω στον υπολογιστή (kmplayer) και ήταν αποσυγχρονισμένος ο ήχος απο το βίντεο. Τελικά κατάφερα να τα παίξω σωστά με τον vlc στον υπολογιστή πάντα. Ολόκληρη περιπέτεια δλδ για ένα απλό βίντεο. Δοκιμάζω τα ίδια βίντεο σε ένα nandroid της JW6 που είχα κρατήσει και τα έπαιζε όλα νεράκι. Τα κακογραμμένα βίντεο της cm10 που δεν μπορούσε να παίξει σωστά κοτζάμ υπολογιστής, τα έπαιξε νερό η JW6...

 

Τέταρτο και τελευταίο παράδειγμα είναι το wifi. Αν θέλω να δω καμια ταινία ή καμια σειρά το βράδυ, αράζω στο κρεβάτι και την βλέπω στο λάπτοπ. Επειδή όμως η κοπέλα μου θέλει μερικές φορές να τα λέμε στο msn και δεν θέλω να διακόπτω την ταινία/σειρά κάθε φορά για να απαντάω, βάζω το msn στο κινητό και απαντάω απο εκεί. Τουλάχιστον έτσι έκανα πάντα με την stock (αλλά και την cm9) γιατί με την cm10 το wifi κάθε 1-2 λεπτά χάνεται, το msn αποσυνδέεται, κάνει επανασύνδεση και της γίνονται της άλλης τα νεύρα κουρέλια που με βλέπει να μπαινοβγαίνω αντι να απαντάω. :lol: Να ξεκαθαρίσω ότι το wifi χάνεται σε εκείνο το σημείο του σπιτιού (ενώ με στοκ δεν χάνεται) και όχι αν κάτσω πιο κοντά στο ρουτερ. Δεν λέω δλδ ότι το wifi της cm10 είναι προβληματικό. Απλά είναι πιο αδύναμο απο αυτό της stock.

 

Γενικά το κινητό με τις εκδόσεις 4.0 και 4.1 φαίνεται πιο όμορφο και πιο παιχνιδιάρικο, με την στοκ όμως είναι πιο λειτουργικό. Ετσι αισθάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κινητό με τις εκδόσεις 4.0 και 4.1 φαίνεται πιο όμορφο και πιο παιχνιδιάρικο, με την στοκ όμως είναι πιο λειτουργικό. Ετσι αισθάνομαι εγώ τουλάχιστον.

 

Σε ευχαριστώ για δύο λόγους:

 

1) είχες την καλοσύνη να γράψεις/σχολιάσεις/απαντήσεις, και,

2) σταμάτησα να αισθάνομαι ο περίεργος της υπόθεσης και με το να κάνω παράθεση την συγκεκριμένη σου πρόταση θέλω να δώσω έμφαση σε ότι έγραψες. Έτσι αισθάνομαι και εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε elpk όπως είναι γνωστό τα παιδιά στην CyanogenMod team επειδή δεν έχουν τους απαραίτητους drivers για το κινητό μας (καθότι είναι ιδιοκτησία της Samsung, ξέχωρα δε που η Samsung δεν ανέπτυξε καν drivers για το κινητό μας για τις εκδόσεις 4.0 και 4.1 του android) έχουν αναπτύξει μόνοι τους κάποιους drivers τόσο για την GPU όσο και για την κάμερα, το 3G και πάει λέγοντας. Το αποτέλεσμα κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι το κινητό σε κάποιους τομείς να μην αποδίδει όπως μπορεί....

 

Συμφωνω με χιλια, εχεις απολυτο δικιο!!! :)Δυστυχως ή ευτυχως αυτα ειναι συνεπειες της κακης υποστηριξης της μαμας εταιρειεας, ευτυχως που υπαρχει η cyan team και εχουμε ics και jb ομως εαν δεν συνοδευονται απο official drivers παυει να ειναι απολυτα λειτουργικο.

Παντως, να πω οτι οι τελευταιες value pack ενω στην αρχη ειναι αψογες στην πορεια εμφανιζουν αρκετα μικροπροβληματακια..ειναι κι αυτο ενα ζητημα ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την εμπειρια μου...εβαλα την 20120905-nightly - semaphore 2.0.6 σημερα το πρωι και μου χει κανει ηδη 2 reboots

ακολουθησα κανονικα τον οδηγο και κατι ακομη που παρατηρησα ειναι οτι για καποιο λογο η καμερα συνδεεται με τη συλλογη οποτε οταν πηγα να την απενεργοποιησω γιατι χρησιμοποιω την quickpick χαθηκε και η καμερα και το τελευταιο ειναι οτι υπαρχει bug οταν καποιος με καλει και παω να τον απορριψω δεν το κανει...ελπιζω να ναι της αρχης και να στρωσει στη πορεια γιατι οντως μου φαινεται πιο γρηγορη κ ελαφρια και απο cm9 και απο slim 4.2

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει τις φωτο και τα τραγουδια διπλα ρε γμτ...

για τις φωτογραφιες κατεβασα αλλο προγραμμα και κομπλε για τα τραγουδια ομως τιποτα

μου κανει επισης και ο browser κατι fc ξεγυρισμενα οποτε παω να γραψω σε forums...

 

ξερετε τιποτα?

φοραω τη 01/09 με τον semaphore

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την εμπειρια μου...εβαλα την 20120905-nightly - semaphore 2.0.6 σημερα το πρωι και μου χει κανει ηδη 2 reboots

ακολουθησα κανονικα τον οδηγο και κατι ακομη που παρατηρησα ειναι οτι για καποιο λογο η καμερα συνδεεται με τη συλλογη οποτε οταν πηγα να την απενεργοποιησω γιατι χρησιμοποιω την quickpick χαθηκε και η καμερα και το τελευταιο ειναι οτι υπαρχει bug οταν καποιος με καλει και παω να τον απορριψω δεν το κανει...ελπιζω να ναι της αρχης και να στρωσει στη πορεια γιατι οντως μου φαινεται πιο γρηγορη κ ελαφρια και απο cm9 και απο slim 4.2

Την ειχα καπου 10 μερες και δεν μου εκανε το παραμικρο,ειχα αλλαξει αρκετες nightlys και σε καμια δεν ειχα προβλημα,μαλον κατι δεν σου πηγε καλα

 

μου βγαζει τις φωτο και τα τραγουδια διπλα ρε γμτ...

για τις φωτογραφιες κατεβασα αλλο προγραμμα και κομπλε για τα τραγουδια ομως τιποτα

μου κανει επισης και ο browser κατι fc ξεγυρισμενα οποτε παω να γραψω σε forums...

 

ξερετε τιποτα?

φοραω τη 01/09 με τον semaphore

Βασιλη,επειδη το ειχα κι εγω αυτο το θεμα,σε καποιο προηγουμενο ποστ ο @mindfield ανεφερε για διαγραφή δεδομενων απο τον χωρο αποθηκευσης μέσων κι επιασε (εφαρμογες->ολα κοντα στο τελος της λιστας).Υπαρχει ενα θεματακι εκει γιατι καθε φορα που θα αλλαζεις μια nightly θα στο παρουσιαζει και θελει την διαδικασια ξανα.Εμενα μου εβγαζε σε καρε τις φωτο που ειχα στην εξωτερικη καρτα.Μετα την εκαθαριση αρκετες φορες μετα το reboot σταματουσε το καρε και μου τις εδειχνε διπλες,οποτε ξαναεκανα εκαθαριση για αλλη μια φορα κι εστρωνε Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,επειδη το ειχα κι εγω αυτο το θεμα,σε καποιο προηγουμενο ποστ ο @mindfield ανεφερε για διαγραφή δεδομενων απο τον χωρο αποθηκευσης μέσων κι επιασε (εφαρμογες->ολα κοντα στο τελος της λιστας).Υπαρχει ενα θεματακι εκει γιατι καθε φορα που θα αλλαζεις μια nightly θα στο παρουσιαζει και θελει την διαδικασια ξανα.Εμενα μου εβγαζε σε καρε τις φωτο που ειχα στην εξωτερικη καρτα.Μετα την εκαθαριση αρκετες φορες μετα το reboot σταματουσε το καρε και μου τις εδειχνε διπλες,οποτε ξαναεκανα εκαθαριση για αλλη μια φορα κι εστρωνε

 

κάθε φορά που φλασάρω κάνω φορματ την εσωτερική sd

λες να χρειαζόταν να κάνω και διαγραφή δεδομένων?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

suspect21 σχετικά με τον browser, μήπως τα fc που σου κάνει όταν γράφεις, στα κάνει όταν προσπαθείς να μετακινήσεις τον κέρσορα? Υπήρχε ένα τέτοιο bug που διορθώθηκε στην nightly 4/9 με αυτό το patch http://review.cyanogenmod.com/#/c/22595/
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που φλασάρω κάνω φορματ την εσωτερική sd

λες να χρειαζόταν να κάνω και διαγραφή δεδομένων?

θελει διαγραφη δεδομενων στην συγκεκριμενη εφαρμογη (χωρος αποθηκευσης μεσων δηλαδη) που σου εγραψα,γιατι στην εφαρμογη της γκαλερυ που εκανα κι εγω δεν γινοταν τιποτα
Link to comment
Share on other sites

suspect21 σχετικά με τον browser, μήπως τα fc που σου κάνει όταν γράφεις, στα κάνει όταν προσπαθείς να μετακινήσεις τον κέρσορα? Υπήρχε ένα τέτοιο bug που διορθώθηκε στην nightly 4/9 με αυτό το patch http://review.cyanogenmod.com/#/c/22595/

ναι έχεις δίκαιο, τότε το κάνει

άρα πρέπει να φλασάρω τη νέα nightly

σε ευχαριστώ πολύ :D

θελει διαγραφη δεδομενων στην συγκεκριμενη εφαρμογη (χωρος αποθηκευσης μεσων δηλαδη) που σου εγραψα,γιατι στην εφαρμογη της γκαλερυ που εκανα κι εγω δεν γινοταν τιποτα

 

Πάρη όντως το έκανα και όλα κομπλέ :D

να ξαναευχαριστήσω και απο εδώ τον mindfield που το ανέφερε πρώτος :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς καμία καλή ρύθμιση για τα χρώματα; Πως πρέπει να είναι ας πούμε για να ταιριάζουν μ αυτά που προτείνουν για voodoo στο thread των τροποποιήσεων.
Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκαιο, τότε το κάνει

άρα πρέπει να φλασάρω τη νέα nightly

σε ευχαριστώ πολύ :D

 

 

Πάρη όντως το έκανα και όλα κομπλέ :D

να ξαναευχαριστήσω και απο εδώ τον mindfield που το ανέφερε πρώτος :)

 

Παρακαλώ φίλε μου!

 

Έχει να προτείνει κανείς καμία καλή ρύθμιση για τα χρώματα; Πως πρέπει να είναι ας πούμε για να ταιριάζουν μ αυτά που προτείνουν για voodoo στο thread των τροποποιήσεων.

 

Δεν ξέρω να σου πω ρυθμίσεις (κάπου είχε ποστάρει o Nikos523 μια δική του πρόταση, νομίζω στο thread της ICS) αλλά αν θες να έχεις χρώματα στα πρότυπα του voodoo colour μπορείς να βάλεις devil kernel αντί για semaphore.

 

Δες εδώ τις εκδόσεις http://rootaxbox.no-ip.org/derteufel/jellybean/i9000/141/

 

Ο CMC είναι αυτός με τα χρώματα της CyanogenMod και ο VC είναι αυτός με τα voodoo χρώματα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

απο devil, semaphore, mackay έχετε να προτείνετε κάποιον για μπαταρία?
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...