Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις φλάσαρα την ρόμ.Όλα δουλεύουν τέλεια εκτός απο το

τηλέφωνο!!!!

δεν μου ζηταει pin κατα την εκκίνηση της συσκευής και με λίγα λόγια δεν μπορω να κάνω κλήσεις!:blink:

 

Έτσι και εγώ, τρελή φάση... (τουλάχιστον δεν θα ξαναπατήσουμε pin:lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις φλάσαρα την ρόμ.Όλα δουλεύουν τέλεια εκτός απο το

τηλέφωνο!!!!

δεν μου ζηταει pin κατα την εκκίνηση της συσκευής και με λίγα λόγια δεν μπορω να κάνω κλήσεις!:blink:

Έτσι και εγώ, τρελή φάση... (τουλάχιστον δεν θα ξαναπατήσουμε pin:lol:)

Το πιο πιθανό είναι να μην σας έχει κάτσει σωστά το modem. Διαλέξτε ένα από το πρώτο post του οδηγού και περάστε το μήπως και λυθεί το πρόβλημα σας.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι το περνάτε.

 

Επίσης θέλω πω ότι συνιστώ να κάνετε full wipe πριν βάλετε την CM10 για να κάτσει όσο καλύτερα γίνεται η ROM. Μπορεί να δείχνει ότι είναι εντάξει στην αρχή αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ξεκινήσουν προβλήματα αν δεν κάνετε full wipe πριν την εγκατάσταση της ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι το περνάτε.

 

Επίσης θέλω πω ότι συνιστώ να κάνετε full wipe πριν βάλετε την CM10 για να κάτσει όσο καλύτερα γίνεται η ROM. Μπορεί να δείχνει ότι είναι εντάξει στην αρχή αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ξεκινήσουν προβλήματα αν δεν κάνετε full wipe πριν την εγκατάσταση της ROM.

Με φοβισες και την ξαναπέρασα με full wipe..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω την πρωτη φορα που σας ελεγα αυτα που εκανε την ειχα περασει με τα 2 wipes, και το πρωι την περασα απ την αρχη με full wipe και μεχρι τωρα δεν εχει κανει τιποτα παραξενο..

 

Μηπως να το αλλαζες και στον οδηγο Superuser, ακομα και γι αυτους που ερχονται απο cm9 η παλαιοτερη cm10?

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό ο Νίκος αντιγράφει τις οδηγίες του ίδιου του αρμόδιου developer της rom. Υποτίθεται ότι αυτός ξέρει καλύτερα αλλά η πράξη έχει αποδείξει ότι σε κάθε σημαντική αναβάθμιση το full wipe είναι επιβεβλημένο. Και μιας και αναφερόμαστε στο θέμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να επαναφέρουμε ούτε καν τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους με το titanium (δεν το συζητώ για εφαρμογές και δεδομένα συστήματος). Είναι προτιμότερο να μπαίνουμε στο κόπο να στήσουμε την rom από την αρχή για να ξέρουμε ότι έχουμε κάνει σωστή αναβάθμιση και ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα στο μέλλον.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να το αλλαζες και στον οδηγο Superuser, ακομα και γι αυτους που ερχονται απο cm9 η παλαιοτερη cm10?

 

Το πρόσθεσα στον οδηγό εκεί που λέει για την αναβάθμιση.

 

Στον οδηγό ο Νίκος αντιγράφει τις οδηγίες του ίδιου του αρμόδιου developer της rom. Υποτίθεται ότι αυτός ξέρει καλύτερα αλλά η πράξη έχει αποδείξει ότι σε κάθε σημαντική αναβάθμιση το full wipe είναι επιβεβλημένο. Και μιας και αναφερόμαστε στο θέμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να επαναφέρουμε ούτε καν τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους με το titanium (δεν το συζητώ για εφαρμογές και δεδομένα συστήματος). Είναι προτιμότερο να μπαίνουμε στο κόπο να στήσουμε την rom από την αρχή για να ξέρουμε ότι έχουμε κάνει σωστή αναβάθμιση και ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα στο μέλλον.

 

Για να πω την αλήθεια εγώ επαναφέρω με το Titanium τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους επειδή βαριέμαι λίγο να ξαναστήνω αν και ξέρω πως αυτό που λες εσύ είναι το σωστό.:)

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό ο Νίκος αντιγράφει τις οδηγίες του ίδιου του αρμόδιου developer της rom. Υποτίθεται ότι αυτός ξέρει καλύτερα αλλά η πράξη έχει αποδείξει ότι σε κάθε σημαντική αναβάθμιση το full wipe είναι επιβεβλημένο. Και μιας και αναφερόμαστε στο θέμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να επαναφέρουμε ούτε καν τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους με το titanium (δεν το συζητώ για εφαρμογές και δεδομένα συστήματος). Είναι προτιμότερο να μπαίνουμε στο κόπο να στήσουμε την rom από την αρχή για να ξέρουμε ότι έχουμε κάνει σωστή αναβάθμιση και ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα στο μέλλον.

 

Ευγε Μακη, αυτο πλεον ειναι νομος, για μενα τουλαχιστον αφου σχεδον παντα προτιμω να χασω μισης ωρας χρονο παρα να τρεχω μετα ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα galaxy απο χερι απο οτι ειδα εχει κανει root το κινητο αν και δεν ξερω και πολλα προσπαθω διαβαζοντας εδω να βαλω την cm10 εχει εκδοση firmware 2.3.3 εκδοση βασικου φασματο l9000XXJVO kernel 2.6.35.7-i9000XXJVU-CL851880se.infra@SEI-22#2 αριθμος κατασκευηςGINGERBREAD.XWJVI μπορω να περασω την cm10
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις Gingerbread ακολουθείς τον οδηγό και περνάς κανονικά την CM10.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω και κατι αλλο τα αρχεια που κατεβασα τα ξεζιπαρω στον υπολογιστη και τα βαζω χυμα μεσα στη sd
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποσυμπιέζεις τίποτα. Αν χρειαζόταν θα το έγραφα στον οδηγό. Τα βάζεις όπως είναι σε μορφή .zip.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ cm10 σήμερα το μεσημέρι μαζί με τον τελευταίο sema. Δύο μικρά πραγματάκια που παρατήρησα σ'αυτή την έκδοση:

α) δεν μπορώ να κάνω copy paste κείμενο μέσα σε εφαρμογές πράγμα που λάτρεψα στην Ics.

β) δεν έχω τη δυνατότητα πλέον μέσα σε παιχνίδια να πατήσω πχ το "attack" 10 φορές και να εκτελέσει την εντολή 10 φορές. Πρέπει να δώσω μια μια τις εντολές.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ cm10 σήμερα το μεσημέρι μαζί με τον τελευταίο sema. Δύο μικρά πραγματάκια που παρατήρησα σ'αυτή την έκδοση:

α) δεν μπορώ να κάνω copy paste κείμενο μέσα σε εφαρμογές πράγμα που λάτρεψα στην Ics.

β) δεν έχω τη δυνατότητα πλέον μέσα σε παιχνίδια να πατήσω πχ το "attack" 10 φορές και να εκτελέσει την εντολή 10 φορές. Πρέπει να δώσω μια μια τις εντολές.

 

Για πες ένα παράδειγμα εφαρμογής για το α) γιατί στον browser που δοκίμασα το copy paste γίνεται κανονικά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για πες ένα παράδειγμα εφαρμογής για το α) γιατί στον browser που δοκίμασα το copy paste γίνεται κανονικά.

 

Έπρεπε να διευκρινίσω:-)

Αναφέρομαι σε Web based mmo παιχνίδια τύπου imposters της storm8. Δε μπορώ να αντιγράψω προσωπικά ή δημόσια μηνύματα συμπαικτών μου. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου αλλά στην ics μπορούσα και το έκανα (όπως και οι iPhonakides)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει ένα τρελλό κόλημα, δε μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές και να τις οργανώσω όπως θέλω, μόνο να στείλω μια συντόμευση στην αρχική σελίδα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει ένα τρελλό κόλημα, δε μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές και να τις οργανώσω όπως θέλω, μόνο να στείλω μια συντόμευση στην αρχική σελίδα...

 

Go launcher..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Αν είναι off topic ζητώ να δείξετε κατανόηση ένεκα του περασμένου της ώρας και απλά να διαγράψετε το post μου. Στο ζουμί τώρα. Μόλις έβαλα με επιτυχία την JB σύμφωνα με τις οδηγίες, τα διάφορα post (απελπισμένων και μη) και φυσικά χάρη της συνδρομής (μεράκι το λένε αυτοί) κάποιων ατόμων (συμπεριλαμβανομένου και "δικών μας" παιδιών).

 

Οι εντυπώσεις μου; Φοβερές. Τρέχει ομαλότατα, κανένα πρόβλημα so far (knock wood όπως θα έλεγε και ένας φίλος στα ξένα). Το μόνο "χουνέρι" που μου έκανε είναι πως δεν μου συνδέθηκε με bluetooth στο laptop. Επειδή όπως είπα είναι περασμένη η ώρα θα το δοκιμάσω αύριο ξανά και ξανά (απλά δεν έχω το κουράγιο τώρα). Στην περίπτωση που πρόκειται για bug το ξανα-συζητάμε.

 

Επίσης, ενώ έκανα full wipe (σύμφωνα με τον οδηγό) όταν πλέον είχα μπει στο JB άρχισε να προσθέτει τις εφαρμογές που είχα στο Gingerbread. Επίσης δεν έχω κουράγιο να ψάξω τώρα γιατί το έκανε. Η λογική (όση μου έχει μείνει αυτή την στιγμή) λέει πως δεν θα έπρεπε να το κάνει. Επαναλαμβάνω πως ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Αν ξέρει κάποιος να μου πει γιατί το έκανε αυτό θα ήταν ευχάριστο "αυριανό μεσημεριάτικο" δώρο.

 

Κλείνω καληνυχτίζοντάς σας, στην περίπτωση που κάποιοι είναι διστακτικοί θα έλεγα "go for it lads, αξίζει" και θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Superuser για τον οδηγό του αλλά και τις απαντήσεις του προς εμένα.

Edited by elpk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τι εννοείς ότι σου πέρασε πάλι τις εφαρμογές της GB; Σου έκανε επαναφορά τις εφαρμογές που είχες μόνο του;

Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς ότι άρχισε να κατεβάζει τις εφαρμογές από το μαρκετ μόνο του ; αν ναι , είναι λογικό (αφορά το δημιουργία αντιγράφων νομίζω αν το έχεις ενεργοποιημένο)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τι εννοείς ότι σου πέρασε πάλι τις εφαρμογές της GB; Σου έκανε επαναφορά τις εφαρμογές που είχες μόνο του;

Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς.

 

Ακριβώς! Πχ. είχα περάσει το Jorte (ακόμα και το Sudoku) και σιγά σιγά εμφανίζονταν στο menu. Χωρίς να κάνω εγώ επαναφορά.

 

Το bluetooth δουλεύει σε handset αλλά εξακολουθεί να μην συνδεεται στο laptop..

 

 

μήπως εννοείς ότι άρχισε να κατεβάζει τις εφαρμογές από το μαρκετ μόνο του ; αν ναι , είναι λογικό (αφορά το δημιουργία αντιγράφων νομίζω αν το έχεις ενεργοποιημένο)

 

Μάλλον αυτό είναι που λες.. Ok.. ευχαριστώ, δεν είχα ιδέα ότι ήταν εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η λύση για τις εφαρμογές βρέθηκε.

 

Δυστυχώς δεν έχω Bluetooth στον υπολογιστή οπότε δεν έχω παρατηρήσει το πρόβλημα. Θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως έκανα τεράστιο λάθος. Ενώ ακολούθησα κατά γράμμα τον οδηγό και χαιρόμουν (για λίγες ώρες όπως αποδείχθηκε) την JB στο SGS μου, παρατήρησα πως ενώ είχα περάσει το semaphore (του Σταύρου) μετά το install της JB ο kernel ήταν διαφορετικός. Έτσι αποφάσισα (aka λάθος επιλογή) να περάσω ξανά τον kernel. Από εκείνη την στιγμή το κινητό έχει το logo του Galaxy και απλά δεν κάνει boot. Μπήκα σε CWM για να κάνω ξανά την διαδικασία (wipe ... και install) αλλά δεν βλέπει το path για την sdcard. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω;

 

Στην περίπτωση που δεν έπρεπε να κάνω την ερώτηση εδώ ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον Semaphore που είναι σε μορφή .tar και φλάσαρε τον με το Odin στο κινητό σου. Λογικά μετά θα σου εκκινήσει η CM10. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...